Rozen in de moderne tuin Zwart op wit...! 'Boerderijen verhalen' perfect Jana Vaassen gediplomeerd opticien Veel belangstelling voor Omloop G-O tijdens Jaarmarkt Herkingen Kinderexcursies in de Kwade Hoek EIIAUDBI-IIIEUWS De mooiste grootbloemige struikrozen Verzorging Tuintips voor juli Op zun Oudurps èschreeve: a 4* «1 4* ffi ti il* Katten STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Honden HONDA. Ultieme wendbaarheid, ...ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Handleiding voor eigen onderzoek naar boerderij nu te koop RV. De Reisduif te Sommelsdijk RV. De Luclitbode te Herkingen U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? Inkorfcentrum De Reisduif te Sommelsdijk PAGINA 7 VRIJDAG 15 JULI 2005 Rozen zijn de zomer. Rozen zijn romantisch. Ze passen in de border, of versieren een pot op balkon of terras. Rozen maken uw tuin compleet. De roos speelt al duizenden jaren een rol. Natuurlijk in de tuin, maar ook in kunst, symbo liek en heraldiek. Vooral de vaak heerlijk geurende, meest al gevulde, grootbloemige rozen zijn indrukwekkend. Die bloemvorm kwam al bij heel oude rassen voor, maar kreeg vanaf de 18e eeuw een geweldige impuls door het inkruisen van Chinese rozen. Dat werden de theehybriden. In de gro te tuinen van vroeger kwamen vooral speciale rozenperken voor, nu is de moderne toepassing als heester tussen andere planten het meest ideaal. Er zijn allerlei groepen rozen. De originele botanische soorten en typen met veel 'wilde' eigenschappen vormen samen de heesterrozen. Verder zijn er klimrozen, bodembedekkende rozen, miniatuurrozen, stamrozen en natuurlijk struikrozen. Bij diverse groepen wordt weer onderscheid gemaakt tussen trosrozen (met een hele tros bloemen aan één vertakte steel) en grootbloemige rozen (één grote bloem of maar enkele bloemen per steel). De geur van rozen zit in de bloemblaadjes: dus hoe meer blaadjes, des te sterker de geur kan zijn. Grootbloemige struikrozen zijn absoluut favoriet. In de tuin en als snijbloem op de vaas. De tegenwoordige rassen bloeien door van juni/ juli totdat in de herfst de vorst invalt. In feite gaat het om twee bloei- golven: de eerste (overdadige) eindigt ongeveer midden juli. Verwij der vooral dan alle uitgebloeide bloemen. Dat geeft rijke doorbloei. Er zijn honderden rassen om uit te kiezen. Kies uw favorieten nu ze in bloei staan. In pot gekweekt betekent dat u ze nu ook kunt plan ten. Enkele heel mooie zijn: 'Queen Elisabeth' met roze bloemen en donker blad, 'Mullard Jubilee' met heel mooie donkerroze bloemen, de beroemde 'Peace' ('Gloria Dei'), geel met roze rand en leerachtig blad, 'Troika', heerlijk geurend en koperkleurig, 'Gisselfeldt', don kerrood, geurend, 'Ingrid Bergman', fluweelachtig donkerrood. Dit zijn rozen die het predikaat 'Toproos' hebben verdiend (het hoogste wat een roos kan bereiken). Bij grootbloemige struikrozen is het edele deel geënt op de wortels van een 'wilde' roos. Dat is nodig om de roos goed te laten groeien. Die entplek is te herkennen als verdikking vlak boven de wortels. Het is de meest gevoelige plek van de hele plant. Vooral vorst kan schade veroorzaken. Daarom moet de entplek onder het grondoppervlak blij ven (in de herfst extra aanaarden). Snoei houdt de planten gezond. Door korte snoei in het voorjaar (tussen 1 maart en 1 april) wordt Rozen zijn al duizenden jaren geliefd. Kies uw favorieten nu ze in bloei staan. (Falo: R. v.d. Burg. PPH) een groot deel van de takken weggehaald waarop schiimnelsporen en ongedierte hebben overwinterd. Snoei struikrozen ieder voorjaar op 10 15 cm boven de grond. Haal sprietige takjes dieper weg. In het seizoen regelmatig uitgebloeide bloemen wegnemen. Doe dat boven het eerste zogenaamde vijfblad (een blad met vijf deelblaadjes) onder de uitgebloeide bloem. Dan bloeit de plant rijk door (vaak tot diep in de herfst). Geef na de voorjaarssnoei speciale rozenmest (in juli nog eens). Eventuele aantastingen bestrijden. Controleer de sappige jonge scheuten van planten op bladluizen. Zorg dat er ook tijdens uw vakantie voor de tuin wordt gezorgd (voor al sproeien als het droog is). Geef bij het sproeien altijd veel water ineens (zeker 20 liter water per vierkante meter). Rooi bollen waar van het blad is afgestorven. Zorg voor steun bij hoge vaste planten. Herfstbloeiende knolgewassen (herfsttijloos e.d.), maar ook Iris en Cyiamen planten. Eenmaal bloeiende klimrozen na de bloei terug snoeien. Meer tuintips vindt u op website www.tuinweb.nl. Maendag begon dun dag mit un ongeloa- felukke stank in huus. Die was ontstöó nae hut neemen van un doe.sj. Laster op dien dag was de stank toch wel wêêr weig ètrokke, in ze begreepe dus niejt wat of ur eigeluk mis was in huus. Zoeo begong hut vurhael wat ik ongerlestend van un goeoje kennus vernam. Mar 's weunsdags kwam de stank wêêr vrom- me nae hut doezen, dus dur most toch wel iets mis weeze mit hut riool! Ze besloote om nae hut weckende (i.v.m. de kosten, 't was naemeluk in de ieerste weeke van Meije dus Hemelvaert in bevriedingsdag) om un loeod- gieter in te schaekelen! Mar dunderdagsae- vunds vuuf meije kwam nae un flinke regen- buuje hut waeter spontaen uut alle ofvoeren die mar in huus waere. De meansen wistte niejt wat ze moste beginne, dur was gêên houwen mêêr an, hut was geweun dweile mit de kraene oope. Ze wiere nog benaouwd voor kortsluuting want in de keuken zatte de stopcontacten mar net booven de pUnten. Ze konne toch zoeo niejt de nacht in góó. Stel dat ur nog mêêr reegen zouw komme. Dus un zoekaksi in hut tillefoonboek leeverde un klusbedrief op dat vierentwintug uuren per dag te ontbiejen was. Hut was inmiddels oak al ruum elf uure èwoore. Dus besloote ze toch mar te bellen naer dat klusbedrief. Ja, we komme dur an, mar ur mot wel contant betaeld woore! Op de vraeg hoeveel onkos ten dat dan wel zou kunne weeze, kon de loeodgieter gêên antwoord geeve. "Noe ja, komt dan mar onmiddelluk naer uus toe", wat mot je aors. Un half uurtie laeter stopte dur un bussie wêêr twiee man uut kwamme. Nae un vluchtug ooverzicht van de situaosi ^eit dun baes van het klusbedrief, "dat woord graeve maat, want de vurstopping zit vast in zeeker buute, mot je mar dienke!" Mar we zulle noe in de kelder dun ofvoerbuuis deur- zaege, dan loapt in ieder gevaJ hut oover- toUuge waeter de kelder in. Dat kunne we laeter dur wel wêêr wel uut pompe, in dan góo mun maerege de zaek wel rippereere. Dun oaren dag (vriedags nae Hemelsvaert- dag) kwam de melding dat de groeothandel èsloote was in ze zoeodoende niejt an spul len konne komme. Dus góó mun un zaeter- dag wel graeve in dan sluuten we de zaek un maendag wel wêêr an. Op de vraeg wat of de kosten eigeluk wel zouwe weeze mit hut oag op hut weark van de zaeterdag gave ze lachend wêêr un ontkennend antwoord, van: dat komt wel goewd, wiele binne niejt zoeo diere! Zaeterdagochend om kwart voor achte stonge de twiee klussers voor de deure, nae ieerst nog un kwartier kieke in praete hoe of dat ze de zaek moste anpakke. Mar om acht uure begonne ze buute de rioleerieng op te graeven. Bie de hegge bleek un wortel via un moffe de rioolbuis in ègroeid te wee zen die dêêr in de rioolbuis uuteindeluk de vurstopping veroeorzaekt hao deur de laop van dun tied. Dur kon dan oak letterluk niks mêêr deur. Inmiddels was hut tied èwoore om te gó6 eeten. De klussers zeije dat ze dêêmae spullen zouwe góó haele bie de groeothandel (de groeothandel was zeeker noe in ieens wel oope). Oak deeze beloove dat ze hut karwei vandaege nog of zouwe maeke. Dat was dan oaok zoeo, want om un uure of viere waere ze klaer in hut riool kon hut vuile waeter wêêr zonger prebleemen ofvoere. Op de vraeg wat hut karwei noe uuteindeluk most koste, zei de baes van hut klusbedrief: "eeven geduld, want 'k mot de reekening nog opmaeke". Nae un kwartier kwam de nota booven waeter, Noe ja, nota? t' Was mar op un stik van un scheurkelen- derblaedje èschreeve; hier stong hut bedrag van mar liefst zeage in schrieve 1.650,50 op! Toet uuze kennis dat zag, schrok un zun eige un ongelok. Hie zei: "je heit toch wel goewd èreekend?" "Ja zeeker", zei de baes van hut bedrief, "in je mot contant betaele, want oars komt ur nog BTW ooverheene oak". Wêêmae de opdrachtgeever zei: "dat is ruum f 3.600 ouwerwesse guldens, in dan nog onmiddelluk contant betaele oak? Man lieve, dienk je dat ik zoeoveel geld in huus hewwe! Dat verdien'k per maend gêênieens, wat joele hier voor dat klussie reekene". "Hei je wel goewd èreekend" vroeg un nog uus, "dat zou dan 17 uuren X 55 935, in an spullen 715,50 weeze! Wêêr hael je hut vandaen? In dan nog zeagge dat joele niejt diere binne! As je dan nog us diere was, wat zou dat grappie dan wel niejt èkost hewwe?" Wêêrop de klussebus zei: "as je noe niejt gouw betaeld dan zulle we hier de zaek wel eeven bie je vurbouwe, dus wat wil je noe?" Un leste poging van hut slachtoffer om onger de hoage reekening uut te kommen, was dan oak mar bluffe. We binne blieje dat je uus èholpe heid in dat je dat niejt voor niks doewd is begrieppeluk, mar voor zwart weark zoeoveel reekene, liekt mun toch niejt earg verstandug. Want toevaUug weark ik bie de belastingdienst, dus wdt wil je, de helft van hut geld, of we zoeke hut haoger op?" Hut baesje in zun maot van hut klusbedrief wiere zoeo wit as un krante. Hie kon haest niejt mêêr uut zun woorden komme, mar zei toe: "geef dan mar 750, in zal je uus dan asjebUeft mit rust laete munhieer. Zoeo zieje mar wat voor gevolgen slechte of hieelemaele gêên ofspraeken oover geld kunnen hewwe. Zoeo van: dat komt wel goewd, of: we kieke nog wel. Ja ja, moeoj niejt dus! Hellevoewtsluus, zeimiere 2005 De groewten van Job Gerda Padmos. f: 1& I& i& I& i& I& ffg iQ> f; my K* K* K* Dierenasiel De Dierenstee heeft weer een paar leuke dieren die een goed tehuis zoeken. Als eerste willen wij uw aandacht vragen voor onze Pollewop! Pol- lewop is een gecastreerde Perzische kater van 12 jaar, die het bij ons helemaal niet naar zijn zin had en ook heel slecht at. Nu zit hij bij een vrijwilliger in de opvang en daar gaat het goed met hem, maar we zoeken een nieuw baasje voor hem. Pollewop is een rustige kat die goed bij kinderen kan, aan katten en honden is hij niet gewend. Hij hoeft niet persé naar buiten en hoeft ook niet zo nodig op schoot te zitten, maar hij is erg lief en pluizig. Harry is een 10-jarige zwart gecastreerde kater. Hij is erg gezellig en kroelt graag, katten en kinderen zijn geen probleem voor hem. Clockie is een wit-cyperse poes van 14 jaar. Kinderen vindt ze niet leuk maar ze kan wel bij andere katten. Ze is heel gezellig. Remi is een lO-jarige zwarte gecastreerde kater. Ook hij is heel lief en aanhankeüjk en kan goed met kinderen en katten overweg. Guan is een 5-jarige cyperse gecastreerde kater. Hij vindt andere katten maar niks, maar kan wel met kinderen overweg; buiten vindt hij het wel gezellig. Poekie is een 9-jarige dikke schildpad poes, die erg gezellig en aanhankeUjk is. Zij wil graag aandacht en kan goed met andere katten overweg. Wodan, de 6-jarige Bouvier (reu), zoekt een baasje! Hij is erg lief en aan hankelijk en kan goed met kinderen overweg. Katten en honden vindt hij niet leuk. Tanja is een 9-jarige kruising herder. Zij is een lieve maar eigenzinnige hond die niet gewend is aan kinderen; met andere honden omgaan hoeft geen probleem te zijn, maar katten zijn niet veilig bij haar. Deze pit tige tante heeft wel een strakke hand nodig. Fellow is een 2-jarige Duitse Herder (reu). Zijn naam zegt het al, vriend voor het leven als hij je goed kent. Hij kan goed als waakhond worden gebruikt, maar ook als gezelschapshond. Fellow kan niet bij kleine kinderen, honden of katten. Deze dieren kunt u vinden bij Dierenasiel De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a, 3281 KB Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Ope ningstijden: ma t/m za van 11.00 tot 16.00 uur. The Power of Dreams Seggelant-Zuid 8, 3237 ME BRIELLE. I Telefoon (0181) 41 37 77 De praktische Handleiding voor Zelf standig Boerderijonderzoek in Zuid- Holland 'Boerderijen verhalen' is zojuist van de persen gerold. Deze uit gave van het Erfgoedhuis Zuid-Hol land en de Boerderijenstichting Zuid- HoUand is geschreven door landbouw- historicus drs. Harm Hoogendoorn en boerderijenkenner Lyanne de Laat. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland en de Boerderijenstichting Zuid-Holland hopen met deze handleiding bij te dra gen aan de verhoging van de kennis en het behoud van het agrarisch erfgoed. Het boekje telt 102 pagina's, is uitge bracht in tweekleurendruk en is voor ,13,50 bij het Erfgoedhuis Zuid-Hol land te koop. Bestellen kan telefonisch via nummer 015-2154350 of via de website www.erfgoedhuis-zh.nl, pagi na Agrarisch Erfgoed. 'Boerderijen verhalen' is een praktische en toegankelijke handleiding, die de beginnen- deiboerderijonderzoeker op weg helpt bij het onderzoek naar de boerderij waar hij of zij iets mee heeft. Het geeft een beschrijving van de provinciale landbouwgeschiedenis vanaf de Middeleeuwen en de invloed daarvan op de verschillende boerderijtypen in Zuid-Hol land. Natuurlijk kan de lezer ook zelf aan de sl^: in het tweede deel staan adviezen voor eigen onderzoek. En dan blijkt steeds -weet opnieuw dat boerderijen hun eigen verhaal vertellen. Om de gebruiker zo snel mogelijk een ingang te bieden, is de tekst voorzien v^ kaarten en beeldmateriaal uit vervlogen tijd én met passages van eerder verschenen boerderijbeschrijvingen (verspreid over de heleprovincie Zuid-Holland). De auteurs konden hiervoor terecht bij de verschillende archieven, maar ook vonden ze een schat aan informatie in jaarboeken en speciale edities van historische verenigingen, krantenartike len, websites, een audio toer, een kinderboek, bouwplaten, standaardwerken over boerde rijen en boekjes voor verlichte boerderijen- rouljes. Het kleurgebruik in 'Boerderijen verhalen' heeft een relatie met het boerenverleden en is afgeleid van het gewas meekrap. De geschie denis van deze kruidachtige plant gaat terug tot de elfde eeuw. Meekrap werd in Zuidwest Nederland geteeld vanwege haar rode kleur stof, die heel geschikt was voor het verven van textiel, maar ook door huis- en kunst schilders gebruikt werd. Het Erfgoedhuis Zuid-Holland en de Boerde rijenstichting Zuid-Holland hopen met deze handleiding bij te dragen aan de verhoging van de kennis en het behoud van het agra risch erfgoed. 'Boerderijen verhalen' is onderdeel van een groter project dat 'Vervolg Jaar van de Boer derij in Zuid-Holland' heet. De uitgave wordt mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de Provincie Zuid-Holland, Fonds 1818, Prins Bemhard Cultuur Fonds, Van derMandele Stichting, F.J.A.M. van der Helm Fonds en Boerderijenstichting Zuid- Holland. Uitslag Wedvlucht Mont de Marsan 10-07- 2005. Los: 11.00. Deelnemers: 8. Duiven: 55. Weer: noord noord west zwaar. Appel Vis van Heemst (2/11)1 11P van denBoogert 1/ 6) 2; C.Kleijn jr 2/ 14) 3 13; H.Rosmolen (3/6) 4 9 12; A.vd Linde 1/ 3) 5; A. van Alphen 2/ 5) 6 14; D.J.van Noort 1/ 7) 7; M.A.van Nunwegen (2/3) 8 10. Uitslag wedvlucht Oudenaarde 09-07- 2005. Los: 12.00. Deelnemers: 7. Duiven: 193. Weer: noordenwind. K. Kievit (13/43) 1, 4, 5, 7, 10, 24, 25, 26, 28, 42, 46, 47, 48; C. Logmans (13/25) 2, 3, 6, 9, 11,13,14, 18, 20, 21, 39, 40, 41; J. den Boer (11/47) 8,12,17, 29, 30, 31, 32,33, 34, 43, 45; A M. Volaart (6/39) 15, 16, 27, 35, 36, 37; H. Kamerling (2/26) 19, 44; B. v d. Ochtend (2/5) 23,49. Fotocollage van de kraam van de Omloop G-O op de jaarmarkt in Herkingen. Links bovenaan zijn de vrijwilligers Elly en Bert de Bruin Ie zien die de bezoekers van de nodige informatie voorzagen of lopers inschreven, samen met Anita Storm, de aankomend secretaris van de Stichting Omloop G-O (onderste rij midden). Op de zeer druk bezochte en goed geor ganiseerde jaarmarkt in Herkingen op zaterdag 9 juli jl., konden de bezoekers een kijkje nemen in de kraam van de Omloop G-O. Dit jaar vindt de Omloop van Goeree-Overflakkee plaats op 26 en 27 augustus 2005. Door de Stichting Omloop G-O is in dit zomerseizoen een aantal braderieën uitgekozen om geïnteresseerden, ervaren en begin nende lopers van informatie te voor zien over de monsterwandeltocht van 110 kilometer en het goede doel van dit jaar. En dit weekend was dat op de jaarmarkt van Herkingen. De bezoekers die de kraam van de Omloop G-O bezochten, waren heel enthousiast. Er waren ervaren lopers die al vijf, zes of zelfs tien keer meegelopen hebben, maar ook lopers die dit jaar voor het eerst de uitdaging aangaan. Degenen die het toch een te grote afstand vonden werd aangeraden om mee te doen aan de Estafette, want dat is een prima alternatief voor de beginnende loper. In de kraam werden bijzondere foto's van de tocht van vorig jaar getoond. Ook konden lopers zich ter plekke inschrijven voor de Omloop G-O van dit jaar. Vanzelfsprekend was er veel informatie voorhanden van Vereniging de Zonnebloem, het goede doel van dit jaar. De Zonnebloem bouwt momenteel aan een nieuw vakantie- schip voor mensen met een lichamelijke han dicap. De bouw van het casco van het schip is overigens bijna afgerond. Bijzonder is dat het casco op 27 augustus 2005, juist gelijk tijdig met de Omloop G-O, te water wordt gelaten. Natuurlijk moet de binnenkant van het schip nog worden gebouwd. De Omloop G-O levert hieraan een belangrijke bijdra ge. Het bedrag dat de lopers dit jaar bijeen brengen, wordt besteed aan de aanleg van de vrijwiUigershut in het schip van de Zon nebloem. Een mooie passende bestemming, waarbij voor altijd zichtbaar zal zijn dat de lopers, gesteund door de vele vrijwilligers en toeschouwers, van de Omloop G-O een bij drage leverden. Dankzij al hun inspanningen tijdens de monsterwandeltocht van afzien, vreugde en verdriet, maar ook van genoeg doening. Meer informatie over de Omloop van Goeree-Overflakkee is te vinden op www.omloop.com. Ook voor het aanmelden kan men op de website terecht of telefonisch via nummer (0187) 643968. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Uitslag Wedvlucht Mont de Marsan 10-07- 2005. Los: 11.00. Deelnemers: 18. Duiven: 100. Weer: noord noord west zwaar. APPEL&VIS V HEEMST 3/ 11) 1 13 20; BOOGERT P VAN DEN, 1/ 6) 2; PIIL-VERHAGE COMB., (2/5) 3 23; KLEYN C. JR (2/14) 4 15; ROSMO LEN, H. 3/ 6) 5 11 14; LINDE, A. VAN DER 1/ 3) 6; ALPHEN, A. VAN 2/ 5) 7 16; AKERSHOEK COMB., 1/ 6) 8; NOORT D.J. VAN, (2/7) 9 21; NIMWEGEN, M.A. VAN 3/ 3) 10 12 24; HAMEETEMAN, W.H. 3/ 4) 17 18 19; MIEROP R, 1/ 4) 22; GRINWIS COMB., 1/ 6) 25. GOEDEREEDE - Op het strand en in de duinen is van alles te ontdek ken, voor volwassenen, maar zeker ook voor kinderen. Natuurmonumen ten organiseert in juli en augustus een aantal excursiemiddagen voor kinde ren van 6 tot 12 jaar met hun ouders in natuurgebied de Kwade Hoek, nabij Goedereede. Kinderen en ouders zijn dan samen op pad om op een speelse manier kennis te maken met alles wat groeit en bloeit in de Kwade Hoek. Deze excursies worden gehouden op de woensdagen 27 juli, 10 augustus en 17 augustus en beginnen om 13.00 uur. Eerst wordt een wandeling door de duinen gemaakt en zie je in een kreekje wat er allemaal in het water leeft. Met een schepnetje kun je probe ren visjes of gamaaltjes te vangen. De gids kan je van alles vertellen over die beestjes. Daarna wordt naar het strand gegaan om schelpen te zoeken en te bekijken. Kun je alle schelpen een naam geven? Voor wie mee wil met één van deze excursies is aanmelden ver plicht. Dat kan bij VVV Ouddorp, tel. (0187) 681789. Hier hoort u ook waar de excursie vertrekt. De deelnamekosten bedragen voor kinderen van 6 t/m 12 jaar 2. Jana Vaassen uit Herkingen heeft haar diplo ma Opticien behaald. Sinds 3 jaar is zij al werkzaam bij HisschemöUer Optiek, maar vanaf nu zal ze zich - naast het slijpwerk en het adviseren van monturen - ook bezig gaan houden met de oogmetingen. Jana heeft de deeltijd-opleiding optiek versneld doorlo pen, waardoor zij zich al na 2 jaar studeren opticien mag noemen. Tijdens deze oplei ding werken studenten vier dagen in de week in een optiekwinkel om praktijkervaring op te doen en één dag een in week gaan ze naar school. "Het leuke aan werken en leren is dat ik in de winkel dingen tegenkom die ik op school heb behandeld. En nu met mijn diplo ma op zak kan ik de klanten die een nieuwe bril hebben uitgezocht zelf opmeten", zegt Jana. Wie voor oogmeting een afspraak met HisschemöUer Optiek wil maken, kan bellen naar (0187) 489403.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7