Overdenking iMdetalga ,™kvenster uit de Heilige Schrift HET Klassieke romantiek in Toren Goedereede Jolanda Zwoferink geeft zomeravondconcert in Catharijnekerk Brielle Van GGZ naar arbeid, best practices gebundeld EIÜUnDBI-illEUWS Martin Mans en Marien Stouten concerten op twee orgels Hoeveel te meer... (1) Het derde orgelconcert in de serie van negen zomeravondconcerten in de Grote of St. Catharijnekerk te Brielle wordt maandag 18 juli gegeven door organiste Jolanda Zwoferink. Trouwe bezoekers aan de orgelconcertserie hebben haar al eerder kunnen beluisteren in de Catharijnekerk. In dit concert kunt u luisteren naar werken van relatief eigentijdse componisten als Jeanne Demessieux, César Franck en Arie J. Keijzer. Hoe kom je als ex-psychiatrisch patiënt aan een passende baan? (Nieuwe) lokale partijen maken zich op voor gemeenteraads verkiezingen 2006 •3fa.iga-<rilogie - deel Z PAGINA 5 VRIJDAG 15 JULI 2005 Blik op kerk ^N/ en samenleving Cj - Mohammed B. - Zwijgrecht - Levenslang? Terwijl ik dit schrijf staan de dagbladen vol, en weten de andere media niets anders dan over de zaak van Mohammed B, die terecht staat als de vermoedelijke moordenaar van Theo van Gogh. Voor een extra beveiligde rechtbank staat deze verdachte terecht en zowel buiten als binnen wordt het proces met meer dan gewone belangsteUing gevolgd. Ik weet natuurlijk óók wel dat deze man een eerlijk proces moet hebben, en dat ook hij recht heeft op verdediging. Maar als leek zou je zeggen: waarom moet dat zo lang duren, terwijl de verdachte er geen geheim van heeft gemaakt dat hij de dader is, ja zelfs, er trots op is dat hij deze daad heeft verricht... En wat zijn er nog voor verzachtende omstan digheden aan te voeren voor een moord die met deze intentie is gepleegd? Enfin, daarover hoeft de verdediger, de advo caat Plasman zich ook het hoofd niet te bre ken, want de verdachte heeft bij voorbaat te kennen gegeven, geen verdediging op prijs te stellen. Hij weigerde zelfs ter zitting te ver schijnen, zijn aanwezigheid is onder dwang van de rechtbank. Verdachte beroept zich onverstoorbaar op zijn 'zwijgrecht'. Elke verdachte heeft het recht tijdens een proces zijn mond te hou den. Dat zwijgrecht heeft Mohammed B al toegepast tijdens het onderzoek van de Pieter Baan-stichting. Zeven weken lang heeft hij het gepresteerd, totaal niets te zeggen. Het rapport loog er dan ook niet om: verdachte is tijdens zijn verblijf aldaar voortdurend in de gaten gehouden, en op grond daarvan is hij volledig toerekeningsvatbaar verklaard. Het is de familie Van Gogh, die voor een deel ter zitting aanwezig is, een doom in het oog, dat het de verdachte is toegestaan te zwijgen. Van moeder Van Gogh is dat volkomen te begrijpen. Zij hield een emotioneel betoog dat verdach te onbewogen aanhoorde. Van verdachte zelf is het, vanuit zijn standpunt ook te begrijpen. Hij is van mening dat hij Allah een dienst heeft bewezen en diens oordeel weegt hem veel zwaarder dan het eventuele oordeel van de rechtbank. We zijn uiteraard allen benieuwd naar de eis die het O.M. zal stellen, en nog meer naar de uitspraak van de rechter...Mohammed B wordt beschuldigd van moord, van poging tot moord, van opzetten tot haat, van bedrei ging, van het lidmaatschap van een verboden organisatie, en misschien nog wel meer Dat alles zou levenslang kunnen opleveren. Het is de vraag of de Islamietische gemeenschap bij zo'n vonnis niet in verzet zal komen. De moordenaar van Fortuyn kreeg achttien jaar en komt te zijner tijd vrij. Zou het dan niet als discriminatie worden uitgelegd wanneer de moordenaar van Van Gogh levenslang krijgt? Ook nu spreek ik weer niet als jurist, maar als leek. En ik vraag me in gemoede af wat deze man de samenleving kost... Alleen al het proces is duur. Maar een levenslange gevan genisstraf voor een man die nog zo jong is. Reken maar uit. Maar er is geen alternatief, of het moest de doodstraf zijn, en dat laatste klinkt in dit land als een vloek. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. VUEGSNDS MIEREN Wat kun Je doen tegen een invasie van vlie gende mieren die met honderden door de luchtroosters van een stacaravan binnenko- Antwoord: Vooral geen vrouwtjesmieren lokken door suiker, jam, koekjes, frisdranken en andere zoetigheden te morsen of open te laten staan! Bewaar begeerlijke etenswaren in goed gesloten bussen of potten en houd uw caravan geregeld schoon, dan voorkomt u ook bezoek van ander ongedierte. De gevleu gelde mannetjes kunnen slechts eenmaal per jaar bij gunstige temperatuur uitvliegen voor hun bruidsvlucht. Ze mogen dan een afzon derlijk opgevoede 'prinses' huwen en komen dus allemaal op de schaarse huwbare mie renmaagden af De bruiloft duurt maar kort. Direct na afloop trekken de bruidegommen zich terug om elders te sterven. De jonge bruidjes gaan ergens als nieuwe koningin een nest beginnen. Even de tanden op elkaar, de ramen wijd open en de bruiloftsgasten zoe ken zelf wel de dichtstbijzijnde uitgang. AVOCADOkWEEK Ik heb een avocadopit geplant en daar komt nu een plantje uit omhoog. Hoe moet ik dat verder verzorgen, zodat het zijscheuten vormt? Antwoord: Pitten van de avocado kunnen lange tijd op water geteeld worden. Doet u de plant in een pot, dan zal ze snel groeien en het eerste jaar alleen de hoogte ingaan. Aan het eind van het jaar kunt u zo'n nieu- wehng verpotten en pas aan 't einde van het hierop volgend jaar mag u dan de, top eruit snoeien om zijtakjes te verkrijgen. Dat deze kamerplant intussen een aanzienlijke hoogte bereikt, moet u voor Hef nemen. Het is een tropische vrucht, die van vochtige warmte houdt. Ze eist voedzame grond, u moet haar elk jaar verpotten en tijdens de groei elke maand een (klein) beetje kamerplantenmest geven. Pas op voor bladverbranding, die ach ter vensterglas kan optreden. WAT IS AFTERSHAVE? Wat doet die zgn. aftershave eigenlijk aan de huid, waardoor dat frisse gevoel na het sche ren ontstaat? Kun je dat ook of een goedko pere manier, met een minder kostbaar geur- tje, bereiken? Antwoord: U kunt desgewenst een nat was handje gebruiken als u 'aftershave' te duur vindt, maar dan moet u er nog zo'n 'manlijk' geurtje bijhalen. U kunt ook kin en wangen betten met alcohol, want dat is het geheim van de verfrissende werking van bedoelde flesjjCs. Water kookt bij normale druk pas bij 100 maar alcohol heeft een kookpunt dat bij 79 graden ligt. Dankzij die alcohol in uw 'na-het-scheren' vindt er door de verneveling sterkere verdamping plaats en daardoor koelt uw huid sneller af. Vandaar dat frisse gevoel. U kunt ook gewone eau de cologne nemen, want die bevat ook alcohol en werkt dus pre cies zo, maar wenst een 'heer'lijk geurtje, omdat het - naar verluidt - een onweerstaan bare werking op de dames zou hebben.... Maar zulke geurtjes zijn meestal verpakt in In de Toren van Goedereede vindt zaterdag 23 juU 2005 om 20.00 uur een recital plaats van liederen en piano-werken uit de klas sieke Romantiek. De mooie melodielijnen van Franz Peter Schubert (Lichtental bij Wenen 1797-1828), gecomponeerd op de dichtregels van o.a. Goethe, Rellstab, Rückert en Heine, worden ten gehore gebracht. Franz Liszt (Raiding, Hongarije 1811-1886) heeft pianobewerkingen van een aantal van de Schubert-liederen geschreven. Dit geeft de gelegenheid om de Uederen en de piano bewerkingen in het programma naast elkaar te plaatsen. Zo zullen Schubert's lied 'Der Lindenbaum' en Liszt's bewerking ervan na elkaar uitgevoerd worden. Na de pauze staan Uederen uit o.a.het 'Ita- lienisches Liederbuch' van Hugo Wolf (Win- dischgratz, Oostenrijk 1860-1903) op het programma. Op een facetachtige manier laat hij, in deze vaak compacte liederen, de vele nuances horen die men bewust binnen één gevoel kan ervaren. Hij schreef daarbij geen noot te veel. Daarop volgen enkele van de integere Kla- vierstücke van Johannes Brahms (Hamburg 1833-1897). Onder een verfijnd oppervlak is een diepe gevoelswereld merkbaar. Brahms heeft een meer klassieke stijl binnen de Romantiek dan Wolf, die op een veel subjec tievere wijze componeerde. Wolf was dan ook weinig aangedaan door Brahms' muziek. De avond wordt besloten met een lied van Liszt, waarin hij de luisteraar een hartig advies toespreekt. De uitvoerenden zijn Pieter Tanis aan de piano en Mariene Bons als alt-mezzo. Pieter Tanis, die oorspronkelijk uit Ouddorp komt, heeft in de jaren '90 al eerder concerten gegeven in de Toren van Goedereede. Mar iene Bons zingt vanaf 2001 in Amsterdam in koorverband en als soUst in oratoria en mis sen. Zij verzorgt recitals, waaronder een die renliederen-reeks. Het recital dat zaterdag 23 juli in de Toren van Goedereede zal worden gegeven, bouwt voort op een eerder door hen uitgevoerd pro gramma. ZIERIKZEE - Op zaterdag 6 augustus aanstaande concerteren Martin Mans en Marien Stouten op twee orgels in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Tijdens dit dubbelconcert brengen de musici een programma met zeer veel afwisseling. Zo spelen ze geestelijk en (licht)klassiek repertoire op twee orgels, maar ook vier handig orgelspel zal niet ontbreken. Het prograrnma bestaat hoofdzakelijk uit wer ken voor twee orgels. Er is een mix gemaakt van bewerkingen van geestelijke liederen en orgelwerken. Zo komen er werken van Han del, Widor, Young en Zonnenberg aan bod, maar ook staan er muziekstukken op het progranuna die nog nooit zijn uitgevoerd in Nederland, nieuwe muziek dus. Martin Mans zal uiteraard enkele improvisaties ten gehore brengen, en speciaal voor kinderen spelen de organisten variaties over 'In Holland staat een huis'. In de Nieuwe Kerk van Zierikzee, met het prachtige Kam- en Van der Meulen orgel, een Content concertorgel en een goede akoestiek is het een prima locatie voor dit vernieuwende orgelconcert. Het concert vangt aan om 20.00 uur. De deuren gaan om 19.15 uur open. De entree bedraagt 5 per persoon en voor kinderen beneden 12 jaar 3. Er is alleen kaartverkoop aan de kerk, voor aanvang van het concert. etherische olies en verwaaien snel. Drogis ten en parfumeriezaken verkopen echter ook goedkope parfums in de vorm van een eau de toilette voor mannen. CACAO-BLEKERIJ Hoe kunnen ze van bruine cacao witte cho colade maken? Antwoord: Door meer cacaoboter dan anders en bovendien melkpoeder toe te voegen aan de gemalen cacaobonen als die met suiker gemengd worden. "Indien dan gij die boos zijt, weet uw kinderen goede gaven te geven, hoeveel te meer zal de hemelse Vader de Heilige Geest geven aan degenen die Hem bidden?" (Lukas 11:13) Deze woorden van de Heere Jezus staan in een bepaald verband. De discipelen zijn tot Hem gekomen met een vraag: "Heere Jezus, leer ons bidden". Let eens op: ze kunnen het dus niet. Ze beseffen hun biddeloosheid en hun onmacht om een waar en zuiver gebed te bidden. Ik kan me zo voorstellen dat ze de Heere Jezus Zelf nogal eens hebben horen bidden. En dan voelen ze aan en zeggen het misschien ook tot elkaar: "Dit is echt en waar bidden! Als we onze Meester tot Zijn Vader horen spreken, dan beseffen we dat wij helemaal niet kunnen bidden..." Met die nood gaan ze naar de Heere Jezus toe. Wat wonderiijk toch: met de belijdenis van hun onniogelijkheid om een echt en waar gebed te bidden, bidden ze, zonder dat ze het besef fen, het allerbeste gebed. En ze brengen het bij het allerbeste adres: "Heere, leer ons bid den..." En dat gebed verhoort de Heere Jezus. Hij geeft aan hen het volmaakte gebed. En Hij vertelt er nog een gelijkenis bij ook: de gelijkenis van de onbeschaamde vriend. Het is de gelijkenis van de man die het aan durft midden in de nacht zijn vriend uit bed te bellen. Hoewel deze een gezin heeft en nu waarschijnlijk ook de kinderen wakker worden. "Vriend, leen mij drie broden...", zo luidt zijn verzoek. Je moet maar durven. "Wat zal hij antwoorden?", vraagt de Heere Jezus. "Zal hij zeggen: 'Doe mij geen moeite aan. De deur is nu gesloten. Mijn kinderen zijn met mij in de slaapkamer Ik kan nu niet opstaan om het u te geven... Morgen ben je de eerste. Maar laat mij en laat ra'n gezin nu alsjeblieft met rust...' Zal hij dat zeggen?" We zouden het kunnen begrijpen. Nee, zegt de Heere Jezus, dat zal hij niet zeg gen. Hoewel hij misschien niet zou opstaan en het hem geven omdat hij zijn vriend is, nochtans terwille van zijn onbeschaamdheid zal hij opstaan en hem geven, zelfs zoveel als hij behoeft! Hij geeft ze, die drie broden! Misschien niet omdat hij op dat ogenblik zoveel vriendschap gevoelt. Daar komt hij zo midden in de nacht niet aan toe. Eerder is hij misschien wat wrevelig. Maar hoe dan ook - hij staat op en hij geeft die broden, zoveel als er nodig zijn. Waarom eigenlijk? De Heere Jezus zegt: om zijner onbeschaamdheid wil...". Vanwege zijn brutaliteit, om met zo'n vraag te komen, op zo'n onbehoorlijk tijdstip. Hij heeft gewoon de vrijmoedigheid niet om te weigeren. Hij is gewoon overbluft. Zo'n vrijpostigheid, daar kan hij niet tegen op. U zegt: maar wat wil dit onderwijs van de Heere Jezus dan eigenlijk zeggen? Wat bedoelt Hij daar mee? Zo gaat het er toch bij de Heere niet aan toe? Wat ligt daar dan voor les in? De Heere laat Zich toch niet overha len, als zou Hij een mens zijn die Zich over troeven en overbluffen laat?! Hij laat Zich toch niet dwingen? En zeker niet door brutale vrijpostigheid?! En toch trekt de Heere Jezus hier deze ver gelijking! De denk dat de statenvertalers het begrepen hebben. Zij schrijven in hun kant tekeningen bij dat woord 'onbeschaamdheid' in vers 8: "Dat is: ter wille van zijn moeilijk en ontijdig aanhouden, hetwelk wel soms onaangenaam is bij de mensen, maar niet bij God". En dan verwijzen ze naar een ander woord van de Heere Jezus, namelijk waimeer Hij er op wijst dat men altijd bidden moet en niet vertragen". En ze noemen ook nog dat woord van de apostel Paulus: "Bidt zonder ophouden!" Dus zelfs met dat onbeschaam de vragen van die nachtelijke vriend, wil de Heere het bidden vergelijken. Het wordt zijn hoorders en ook ons ten voorbeeld gesteld. Dat is dus het bidden dat Hem aangenaam is. Dat is het is bidden dat door Hem verhoord wordt! 'Onbeschaamd.' De Heere Jezus bedoelt: "waar je je niet voor schamen hoeft!" Vindt u dat nu geen wonder?! Voor het vrijmoedige bidden, voor het dringende bidden, voor het onbeschroomd brengen van je noden en zor gen bij de Heere, behoef je je niet te schamen. De Heere zegt: "Stort voor Mij uit uw ganse hart!" De denk ook aan dat bekende Psalm versje: "Opent Uwe mond. Al wat u ont breekt, schenk Ik, zo ge het smeekt, mild en overvloedig." Indien dan gij die boos zijt, indien dan u die een zondaar bent, zegt de Heere Jezus, weet goede gaven te geven, hoeveel te meer de hemelse Vader... Een belofte voor mensen in nood, die zo arm zijn en zo behoeftig dat ze niet meer bij de Heere vandaan kunnen bUjven. Al is het midden in de nacht! "Het behoeftig volk in hunne noden, in hun ellende en pijn, gans hulpeloos tot Hem gevloden, zal Hij ten Redder zijn." J.M.J. Kieviet Jolanda Zwoferink werd in 1969 in het Utrechtse Leersum geboren. Zij studeerde aanvankehjk orgel bij haar vader, Lambert Zwoferink. Daarna nam zij orgel- en muziek theoretische lessen bij Jan van Gijn in de Grote Kerk van Apeldoorn. Zij zette haar studie voort aan het Rotterdams Conserva torium en het Brabants Conservatorium bij Arie J. Keijzer, Folkert Grondsma en Bram Beekman. Voor orgel behaalde zij de diplo ma's Docerend en Uitvoerend Musicus. Ook is zij in het bezit van het diploma Kerkmu ziek. Jolanda Zwoferink ontwikkelde zich verder door masterclasses bij Charles de Wolff (symfonische werken), Olivier Latry en Hans-Ola Ericsson in de Notre-Dame te Parijs en Naji Hakim in de St. Trinité aldaar. Als (cantrix-) organiste binnen de Protestant se Kerk in Nederland is Jolanda Zwoferink verbonden aan de Prinsekerk te Rotterdam en de IJsseldijkkerk te Krimpen aan den IJs- sel. Als concerterend organiste is zij actief in binnen- en buitenland, maar zij heeft ook een uitgebreide werkkring als pedagoge. Het orgelconcert op 18 juU begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf euro, inclusief koffie of thee. Voorafgaand aan het orgelconcert vindt er om 19.00 uur een beiaardconcert plaats door Jean-Pierre Hautekiet uit België. U kunt van de klanken van de beiaard genieten op de luisterplaats bij het Merulahuis, schuin ach ter de Catharijnekerk. Alle informatie over de zomerprogramma's vindt u op website www.catharijnekerk.nl. Voor mensen met een psychische beperking is het vaak niet gemakkelijk om werk te vinden. Ook is het moei lijk om vanuit de sociale werkvoorzie ning door te stromen naar een regu liere baan. In Zuid-Holland zijn er ca. 50.000 mensen die zich in deze situatie bevinden. De provincie Zuid-Holland steekt professionals in de reïntegratie- markt de helpende hand toe. De provincie Zuid-Holland heeft onderzoek gedaan naar de factoren die de toegang tot de arbeidsmarkt van mensen met een psy chische beperking bemoeilijken. De resulta ten van dit onderzoek zijn gebundeld in een boekje met de titel 'Zo gek nog niet'. Het boekje bevat praktische ideeën en concrete, bruikbare oplossingen om de doorstroom van mensen met een verleden in de geestelijke gezondheidszorg (GGZ) naar de arbeids markt te bevorderen. Het boekje richt zich tot de professionals die de taak hebben deze mensen te helpen bij het vinden van betaald werk. Goede voorlichting aan werkgevers Goede voorlichting aan werkgevers blijkt van doorslaggevend belang te zijn. Werkge vers kiezen - met name in periode waarin de economie niet meewerkt - nu eenmaal vaak voor risicoloze oplossingen. Onbekendheid met de regelgeving rondom reïntegratie en de onwetendheid over hoe om te gaan met mensen met een psychische beperking weer houden werkgevers ervan deze mensen in dienst te nemen. Om werkgevers goed te informeren zijn twee soorten acties effectief gebleken: infor matievoorziening tijdens werkgeversbijeen komsten en een lobbyteam. Een lobbyteam bestaat uit professionals en ervaringsdeskun digen. In hun 'rugzak' zit uitleg over wet- en regelgeving, gegevens van werkgevers die ervaring hebben met het tewerkstellen van mensen met een psychische beperking en tot slot de gegevens van werkzoekenden, zodat het ijzer gesmeed wordt als het heet is. Het boekje 'Zo gek nog niet' is verkrijgbaar bij het Bureau Zorg van de Provincie Zuid- Holland, 070-4417783. De Vereniging van Plaatselijke Politie ke Groeperingen roept (nieuwe) lokale partijen op zich bij die vereniging te melden. De vereniging, belangenbe hartiger voor lokale partijen in Neder land, kan die groeperingen ondersteu ning bieden bij de voorbereidingen op de gemeenteraadsverkiezingen van dinsdag 7 maart 2006. Plaatselijke politieke groeperingen, ook wel lokale partijen genoemd, maken al vele decennia deel uit van het bestuur van gemeen ten. Deze hebben zich in veel gevallen ont wikkeld tot partijen met een brede visie op samenleving en bestuur De verspreiding van lokale partijen begon op het platteland en kwam de afgelopen tien jaar ook in de gro tere steden sterk op met stads- en leefbaar partijen. Niet gedwongen in het keurslijf van welke ideologie en landelijke partij ook, kij ken zij vooral met een inwonersoog naar hun eigen samenleving in dorps- of stadsverband en kiezen een snelle, efficiënte en pragmati sche invalshoek voor lokale problemen. Dat ligt aan de basis van hun succes. De trend voor wat betreft een goede zetelbezetting van lokale partijen zette zich na 1994, waarin ze als grote overwinnaar naar voren kwamen voort in zowel 1998 als 2002. In dat laatste jaar verdrongen de lokalen en leefbaren zelfs het CDA als grootste partij op lokaal niveau. Veel lokale partijen weten heel goed wat succesvol campagnevoeren is en willen die kemus en kunde delen met elkaar en met starters op de lokale verkiezingsmarkt. Op 17 september organiseert de VPPG daartoe een minicongres en verkiezingscampagne- markt in Zevenaar. Geïnteresseerde nieuwe en bestaande lokale partijen kunnen zich daarvoor tot 1 september a.s. aanmelden bij: - Theo van Swol (voorzitter), e-mail: tjpvanswol@wanadoo.nl, tel.: 055- 5218441; - Jasmijn Miete (secretaris), e-mail: jasmijnmiete@hotmail.com, tel.: 0299- 436971; De kosten voor deelname bedragen 7,50 per persoon. Leden van de VPPG kunnen gratis deelnemen. Na aanmelding volgt nade re informatie. Wie meer informatie over de VPPG wil, kan kijken op website www.vppg.nl -72- Waar de verdwenen Eugen Muller is gebleven en wie hem daarbij hebben geholpen', zegt het meisje geheel overstuur tegen Franz, als die hun werkka mer binnenkomt. 'Wie heeft dat smerige plan bedacht?' vraagt Franz haar. 'Ik geloof dat het brein van luitenant Igorowitsj hierachter steekt. Overigens, Boetiloff zit er wel mee, want hij wordt voor de gang van zaken aan sprakelijk gesteld.' 'De man komt uit onze barak en ik weet zeker dat hij van geen van ons hulp heeft gehad bij zijn ver dwijning. Ik betwijfel nog steeds of hij wel gevlucht is. Want het is (zolang de Russen zeggen) zon der hulp ondoenlijk om te ontsnappen en als dat gebeurd zou zijn, moest ik er beslist iets van weten. De man had bijna geen contact met anderen. Hij is hier pas later gekomen en we weten ook heel weinig van hem. Nooit heeft hij, tot wie dan ook, enige toenadering gezocht, zodat ik blijf beweren dat hij niet gevlucht kan zijn. Ik zal eens met de commissaris gaan praten, want dit is geen manier van handelen. Niet wij, maar de Russen zijn ver antwoordelijk als er iemand ontvlucht en om daar tweehonderd kerels voor te laten bloeden is laag hartig.' 'Je kunt je er beter niet mee bemoeien', schrikt Valeria bij zijn voornemen om met de commissaris te gaan praten. 'Natuurlijk, doe ik dat. Niet wij mogen daarvan de dupe worden, maar zij die ervoor verantwoordelijk zijn en dat zijn uiteraard jullie, die met het toezicht van het kamp belast zijn.' Terwijl Franz en Valeria staan te praten, gaat de deur open en treedt kapitein Stephan Bernerian binnen. 'Zo, u bent weer terug zie ik.' 'Ja, kapitein.' 'En wat zijn de perspectieven van het onderzoek? U weet dat men in Moskou verlangend naar berichten uitziet, want de kameraden hebben hoge verwach tingen van kamp 22-12, en dat schept verplichtin gen', glimlacht de kapitein. 'We doen wat we kunnen en uit het onderzoek van deze dag zullen zeker goede dingen voortvloeien. Ik moet de rapporten nog uitwerken; wat ik vanavond nog zal doen. Morgen krijgt u dan een overzicht met een voorlopige planning erbij.' 'Prachtig, Rusland zal dat weten te waarderen.' De kapitein lacht geheimzinnig. Franz kijkt de man van terzijde aan en zegt: 'Ik heb zo het vermoeden dat deze waardering door mij anders opgevat kon worden, dan u waarschijnlijk bedoelt kapitein. Zoals ik terioops heb vernomen, hebben jullie, Russen, als dank wel het één en ander in petto voor wat we hier gedaan hebben.' Bernerian glimlacht geheimzinnig. Valeria heeft zonder een woord te zeggen de discus sie gevolgd en evenals Franz, voelt ze intuïtief dat er iets is waarvan zij nog niet op de hoogte zijn. Maar ze is zo verstandig daarover te zwijgen en doet alsof ze niets in de gaten heeft. 'Er is mij ter ore gekomen dat er vanmiddag twee honderd mannen in de wachtbunker zijn opgeslo ten. De reden daarvan zou zijn dat er verondersteld wordt, dat de vluchteling, of beter gezegd: de ver miste, door ons geholpen zou zijn.' 'Dat is juist.' 'Ik heb daar grote bezwaren tegen, temeer daar ik bijna zeker weet, dat er van ons niemand is, die aan een eventuele vlucht geholpen kan hebben.' 'We hebben met de bezwaren van een plenny niets te maken; het enige wat jullie hebben te doen, is naar ons luisteren en verder te zwijgen. Is dat dui delijk?' Franz, die door deze plotselinge ommekeer totaal verbluft is weet niet beter te doen dan: 'Zeker, kapi tein', te zeggen. Bernerian gaat voor hem staan en zegt: 'U zou er verstandig aan doen uit te zoeken, wie er schuldig is. U hebt invloed op de plennies en laat nu maar eens zien wat dat waard is. Het gaat tenslotte om tweehonderd mannen tegen één en dat is toch het overwegen wel waard.' Zonder nog een woord te zeggen draait te kapitein zich om en verlaat het gebouw, zonder zich nog om de twee ingenieurs te bekommeren. 'Wat is er met hem aan de hand?' vraagt Franz, als Bernerian hen heeft verlaten. 'Hij is helemaal ver anderd; het leek er al bijna op alsof we dikke vrien den zouden worden en nu dit. Het lijkt warempel wel of ik een totaal vreemde voor hem ben, snap jij daar iets van?' Ze neemt zijn handen in de hare en glimlacht: 'Iets begrijp ik er wel van. Ze zitten in dit geval met hun handen in het haar. Die kerel moet te voorschijn komen; anders zuUen ze zelf daar de kwade gevol gen van dragen. Zolang die Muller niet gevonden wordt, hetzij dood of levend, moet hij ergens zijn. En daarbij bestaat dan altijd een kleine mogelijk heid dat hij ergens in Rusland alsnog wordt gepakt. Als dat gebeurt - en daar zijn ze bang voor - dan is, voor zowel de commissaris als allen die een bestuur lijke functie hier in het kamp hebben, de ramp niet te overzien. Dan zullen de commissarissen van het Politbureau en van het district komen, waarbij voor de grote mannen bij voorbaat al vaststaat, dat ze een enkele reis naar een strafkamp zullen krijgen. En daarvoor heeft een ieder een heilig respect, daar er maar heel weinig mensen zijn die hun belevenis sen daar kunnen navertellen. Vandaar dat ze alles in het werk stellen om die kerel weer boven water te halen en geen middel daartoe zullen ze onbeproefd laten.' 'Dat is dan prachtig, maar nogmaals, ik weet ner gens van. Ik ben ervan overtuigd dat Muller verra den wordt als er tenminste iemand van ons op de hoogte is van een eventuele vlucht.' 'Aan de andere kant is het zo, dat de namen van hen die uit krijgsgevangenschap ontslagen worden, bekend zijn. En daar er beslist een groot gedeelte van de opgesloten mannen daarbij hoort, kunnen ze het niet maken om daar het één of ander mee uit te halen. Ook deze mensen, die op de lijsten van het bureau voor krijgsgevangenen staan, moeten verantwoord zijn. Men zet nu eenmaal geen namen op papier die er niet zijn en wat beschreven staat, moet men verantwoorden. Vandaar dat, indien deze mannen zijn aangewezen voor transport naar Duitsland, dat ook zal gebeuren; daar kan niemand iets aan veranderen, ook niet al zou het halve kamp hier weten te ontvluchten.' Franz kijkt haar dankbaar aan en legt zijn hand op haar schouder. 'Dank je, Valeria, dank je.' 'Van mij weet je niets, hoor', lacht ze. 'Nee, ik weet niks, maar zal toch de jongens moed inspreken.' Als er weer een dag is verstreken, heeft men van Eugen Muller nog geen spoor kunnen ontdekken. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5