Visserijnood leidt tot brandbrief aan de Minister T" >y STRUSK Helikoptervlucht geeft start aan eerste fase realisering Bedrijvenparli Oostfialcliee HSTRUUK Duizenden broedende grote sterns op Scheelhoek eilanden innaard Woningbouw Oude-Tonge Zuid in orde Roofvogelshow op Faunapark Flakkee 32sz /I-e chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Delta Natuur moet duurzame broedgelegenheid bieden Grote sterns Deltanatuur f^s^ Visser Visser Hollandse Delta werkt! lyiAKELAJIRiliJ (0187) 47 02 72 of (0187) 88 45 45 SCHERPE TARIEVEN! Pt HkkW siKnAmi vw> mi $«(>((«tte udi'i Rondvlucht Kwaliteit Visitekaarde Goed gevoel Achtergrond Vrijdag 15 juli 2005 78e jaargang nr. 7422 Het Bestuurlijk Platform Visserij (BPV) heeft recentelijk kennis geno men van de zorgwekkende ontwik kelingen in de Visserij, daar waar het gaat over de problematiek van de stijgende olieprijzen. Een en ander heeft geresulteerd in een bijeenkomst van zo'n 300 vissers uit de diverse vis- sersplaatsen op zaterdag 1 juli 2005 in de Visafslag op Urk, waarbij ook een afvaardiging van het Ministerie LNV was vertegenwoordigd. Tijdens de bijeenkomst werd duidelijk dat er een manifest probleem is ontstaan in de visserijsector als gevolg van de nog steeds stijgende brandstofkosten. Waar men in 2003 nog voor 0,26 cent per liter gasolie kon kopen, betaalt men inmid dels ruim 0,40 Eurocent per liter. Het is voor vissers dan ook vrijwel niet meer mogelijk om een rendabele visserij uit te oefenen. Daar waar de afgelopen tijd de zorgen van vissers vooral voortkwamen uit de quotapro- blematiek, wordt de bedrijfsvoering nu voor al bepaald door de brandstofproblematiek. De emoties onder de vissers lopen onder dit alles dan ook hoog op. Tijdens de bijeen komst in Urk werd al openlijk gespeculeerd over acties in de vorm van blokkades. Daar bij speelt vooral mee dat in andere Europese landen, en met name Frankrijk, de overheid wél bereid lijkt de vissers te helpen in deze moeilijke tijd. In hoeverre de hulp aan de vis serijsector in deze landen altijd in overeen stemming met Europese regels geschiedt, is volgens de BPV niet duidelijk. "Het is aan de vissers niet meer uit te leggen dat in de ene lidstaat van de EU iets niet kan en dat in een andere Europese lidstaat het wel gebeurt". Naar aanleiding van de problematiek hebben de gezamenlijke visserijgemeenten, waar onder Goedereede, deze week een alarme rende brief naar Minister Veerman (LNV) gestuurd. Daarin wordt aangegeven dat het BPV geen voorstander van blokkades is, maar Uever pleit voor het voeren van overleg om deze Tnoeilijke situatie door te komen. "Het is van groot belang om de opgelopen emoties 2oveel mogelijk in de hand te houden en blokkades te voorkomen. Ook vanuit het oogpunt van openbare orde maken wij ons wat dat betreft zorgen als de olieprijs ook in de komende weken blijft stijgen en er geen handreiking voor lastenverlichting voor de vissers komt. Het is overduidelijk dat als er niet snel maatregelen worden getroffen, een deel van de vloot gedwongen wordt het vaartuig langs de kant te leggen. Dit zal niet zonder slag of stoot geschieden. Wij zouden het betreuren als dit aanleiding zou zijn voor eerder genoemde acties." De onderscheiden gemeentebesturen vrezen (gedwongen) beëindiging van de visserij activiteiten, met ingrijpende sociaal-econo mische gevolgen in hun gemeenschappen. "Gevolgen die wij als gemeenten niet alleen kunnen dragen en waar wij zo snel ook geen oplossing voor hebben. Zo zullen vele vissers zich moeten melden bij de Sociale Dienst", zo geeft men aan. In een aantal visserijgemeenten zal het ook gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in de keten van visverwerking en vishandel. De problematiek van de olieprijzen krijgt nu al een doorwerking naar de hele keten van visserij en visverwerking, inclusief de toele veringsbedrijven. "Hoe dit zich verder ont wikkelt, valt slechts te vrezen. Het is dan ook van groot belang om een oplossing te vinden voor de actuele problematiek," alarmeert de brief bij de Minister. "Als BPV is het ons bekend dat u vooral inzet op structurele maatregelen en oplossin gen voor de sector", zo vervolgt men richting Veerman, "en dat u in dat kader samen met de sector werkt aan capaciteitsreductie middels terugdringing motorvermogen en het opzet ten van een saneringsregeling. Op de lange termijn gezien is een dergelijke sanering onontkoombaar en goed voor de sector. Wij spreken de wens uit dat onze vissers in de gelegenheid gesteld worden om te zijner tijd gebruik te maken van deze regehng, zo men dat wenst. Om deze situatie te bereiken heeft de vloot per direct een helpende hand van de Nederlandse overheid en/of Europa nodig. Anders is de vrees gerechtvaardigd dat de warme sanering die u momenteel voorbereid, op zeer korte tennijn vooraf wordt gegaan door een koude sanering als gevolg van de nog steeds stijgende brandstofprijzen. Wij roepen u dan ook op om per direct de visserijsector in Nederland voor een afzien bare termijn een helpende hand te bieden en daarbij zoveel als mogelijk is te anticiperen op reeds elders in Eurcna ingezet beleid. We kunnen en mogen de met zorg opgebouwde vloot niet op deze wijze kapot laten gaan. Hulp is nu geboden!", zo klinkt de noodïa-eet aan de Minister. Het Bestuurlijk Platform Visserij bestaat uit de gemeenten Reimerswaal, Den Helder, Wieringen, De Mame, Harlingen, Velsen, Vlissingen, Eemsmond, Goedereede, Kat wijk, Noord-Beveland, Sluis, Schouwen- Duiveland, Texel, Lemsterland en Urk en de provincies Zeeland, Noord-Holland eii Fle voland. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 STELLENDAM - Voor het eerst sinds de aanleg broeden er grote sterns op de vogeleilanden voor de Plaat van Scheelhoek. En meteen in enorme aan tallen: in totaal zijn er 2100 broedpa- ren geteld. De grote stern is niet alge meen in Nederland; in het hele land broeden er ongeveer 14.500 paar. Op de eilanden in het Haringvliet zijn ook enkele broedparen van de uiterst zeld zame dwergstern, kleine plevier en strandplevier aangetroffen. In 1995-'96 zijn voor de Plaat van Scheel hoek in het HaringvHet vijf eilandjes opge spoten met een gezamenlijke oppervlaJcte van ruim 16 hectare. Doel van de aanleg is ruimte bieden aan zogeheten kale-grondbroe ders (vogels die uitsluitend op kale grond broeden) en aan andere kustvogels die van kale of nauwelijks begroeide broedgebieden afhankelijk zijn. Door de Deltawerken en daarmee de afslui ting van de zeearmen, zitten deze vogelsoor ten namelijk in de knel. Die afsluiting leidde tot het verdwijnen van de dynamiek in de Delta: er ontstaan sindsdien geen natuurlijke nieuwe en dus kale of nauwelijks begroeide zandplaten meer. Kunstmatige eilanden, zoals deze door Natuumonumenten beheerde Scheelhoekeilanden, moeten een oplossing bieden. De grote sterns nestelen op het zogeheten klein duineiland. Natuurmonumenten zorgt er op dit eiland voor dat de vegetatie laag blijft en struiken geen kans krijgen. De lage vegetatie maar vooral ook de rust maakt het eiland ideaal voor de sterns. Grote sterns zijn vooral in de broedtijd heel gevoelig voor ver storing. Op het klein duineiland broeden ook kokmeeuwen en 150 paar zwartkopmeeu- wen (in Nederland met totaal ongeveer 1200 broedpaar niet direct algemeen). Strandplevieren, dwergstems en kleine ple vieren broeden uitsluitend op kaal zand of schelpenbodem. Zij zitten op het groot duin eiland dat elke winter door Natuurmonumen ten wordt geploegd om begroeiing te voor komen. Ook scholekster en kluten brengen op dit eiland jongen groot. Verspreid over de vijf eilanden broeden nog tal van minder zeldzame soorten zoals brandganzen en kok meeuwen. Hoewel Natuurmonumenten uiterst verheugd is met de komst van de grote sterns, ziet ze kunstmatige eilanden en andere gemaakte broedgelegenheden toch niet als uiteindeüjke en duurzame oplossing. Om de grote sterns, kleine plevieren, strandplevieren en andere vogels van een 'onrustig' milieu blijvend een goede broedplek te bieden, moet - uiteraard met behoud van de veiügheid - de dynamiek terugkomen in de delta. Daar wordt ook hard aan gewerkt. In het kader van het project 'Dehanatuur' wordt er de komende jaren 3000 hectares nieuwe, deels brakke en zoute, natuur aangelegd in de Delta. Zo wil de Stuurgroep Deltanatuur (waarin onder anderen provincie, gemeenten, waterschap en natuurorganisaties) vlakbij de Plaat van Scheelhoek zoute getijde-natuur realiseren, in de Bos- en de Kroningspolder en de Zuiderdieppolder aan de noordrand van Flakkee. Bij de sluis bij Stellingdam wordt in de toe komst naar verwachting zeewater ingela ten. De polders komen zo - net als vroeger - onder invloed van de getijden te staan en zullen veranderen in een waterrijk, verander- üjk gebied waar sterns, plevieren en visdief- jes zich thuis voelen. WIN6S/nuince houtes Hypotheken Verzekeringen £s? Onroerend goed Csf Beleggen ^Advies Tel. (0187) 48 78 49 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 waterschap Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze i<rant. ^S^ 2 beëdigde/gecertificeerde RUi FR? makelaars/taxateurs 'taxatie nodig? Bel onsl^^-^ DEN HAAG/OUDE-TONGE - De Raad van State heeft het bestemmingsplan voor de bouw van 54 woningen op het Crispijnterrein ten zuiden van Oude-Tonge geheel goedge keurd. Het rechtscollege verwierp in een uitspraak alle bezwaren van vleesverwerker A. Faasse tegen het plan. Faasse vreest een toename van het aantal verkeersongelukken als de gemeente Oostflakkee weigert goede ver keersmaatregelen te nemen ter hoogte van zijn bedrijf aan de Oudelandsedijk. Faasse is niet tegen de woningen, die al zijn gebouwd, maar tegen de verkeersontsluiting van de nieuwe wijk en alle andere bouwlo caties ten zuiden van de dorpskern. Zo heeft de gemeente een nieuw winkelcentrum, nog ruim 200 recreatiewoningen in de Suijs- senpolder en een grote jachthaven gepland. Volgens Faasse moet al het extra autoverkeer over de Oostdijk-Oudelandsedijk, maar die is daar volgens hem te smal voor. De Raad van State stelt evenwel vast dat Faasse beter bezwaar kan maken tegen de verkeersbeslui- ten die betrekking hebben op de afwikkeling van het verkeer op de Oudelandsedijk. Het bestemmingsplan voor de bouw van de 54 woningen heeft geen invloed op het verkeer op de Oudelandsedijk. Ontdek 't bij uw 62-deoler of kVjk aivosT op www.opeifiieuws.nl KnÖps BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Kloosterweg 2-4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 NIEUWE-TONGE - Eerder dit jaar is er een seizoensopening geweest op Faunapark Rakkee. Hier was zoveel belangstelling voor dat men besloten heeft op zaterdag 16 juU een grote open dag te houden met twee roofvogelshows: één om 11.00 uur en één om 15.00 uur. Iedereen is van harte welkom op het park aan de Duivenwaardsedijk, even buiten Nieuwe- Tonge, waar honderden vogels verblijven en diverse andere diersoorten hun onderkomen hebben. De toegang is vrij. In Oude-Tonge is afgelopen dinsdag middag de eerste fase van de realise ring van het regionaal bedrijventerrein officieel van start gegaan: het aanleg gen van de infrastructuur. De aanleg van het bedrijvenpark is een samen werkingsproject van drie partijen: de gemeente Oostflakkee, Bedrijvenpark Oostflakkee Beheer b.v. en ontwikke lingsbedrijf OPP b.v. (Ontwikkelings- en Participatiebedrijf Publieke sector). En het was op uitnodiging van de heer A. Lugthart van Civiel- en Cultuur technisch Ingenieursbureau Van der Waal Partners dat dinsdagmiddag de mensen die hebben bijgedragen aan de ontwikkeling van het bedrijven park getuige waren van de start van de eerste fase. Door IHans Villerlus De aanwezigheid van het bedrijvenpark straks zal van onmiskenbare betekenis zijn, zowel voor de gemeente Oostflakkee als voor de wijdere omgeving, aldus wethouder Economische Zaken en Financiën G.J. van der Valk dinsdagmiddag tijdens de officiële start. Zo heeft straks iedere gemeente op het eiland iets specifieks waar men trots op kan zijn. In Goedereede is dat recreatie en toerisme, in Middelharnis de centrumfunctie van het eiland, in Dirksland de zorgfunctie, en straks in Oostflakkee de bedrijvigheid en econo mie. Het waren drie korte toespraken die dinsdag middag de officiële start inluidden, samen met een helikopterrondvluchtje boven het gebied door wethouder Van der Valk en directeur H. van der Bijl van Bedrijvenpark Oostflakkee Beheer. Daarvoor was een heü- kopter van Prince helikopters te Zierikzee ingehuurd, waarmee né Van der Valk en Van der Bijl ook de andere genodigden zich aan een luchtvlucht mochten wagen, om zo met eigen ogen te aanschouwen hóe omvangrijk hel gebied van het te realiseren bedrijvenpark is én om te aanschouwen hóe mooi Oude- Tonge er bij ügt, zo pal langs het Volkerak. Maar Uefst 65 hectare groot is het bruto grondoppervlak dat te wachten ligt om ver der bewerkt te worden. En zo'n 800 arbeids plaatsen zal het bedrijvenpark in de toekomst opleveren. Met die twee simpele gegevens schetste Van der Valk reeds welke impact het bedrijventerrein op de omgeving zal hebben. En trots gaf hij ook aan dat in relatief korte tijd - drie jaar- de ontwikkeling heeft plaats gehad tussen de vorming van het bestem mingsplan en het moment dat in decem ber 2004 de eerste schop de grond in kon. Waardevol is volgens hem ook de pubUek- private constructie, waarin de drie partijen samenwerken om tot realisering van het park te komen. Bovendien is er "hoog ingezet". Wethouder Van der Valk (I.) en directeur Van der Bijl na hun 'openingsvlucht' van dinsdagmiddag. (Foto: Hans Vilterius) zoals Van der Valk het noemde, middels het Beeldkwaliteitsplan Regionaal Bedrijventer rein Oude-Tonge, waarin de welstandscrite- ria staan verwoord waaraan de bouwplannen moeten voldoen alsmede de inrichtingseisen voor de openbare ruimte (wegen, groen en water). Vanwege de ligging van het park in landelijk gebied is ook extra aandacht besteed aan de landschappelijke inpassing. In ieder geval: "door het Beeldkwahteitsplan zal het park straks gezicht krijgen langs de N59", zo voorspeldde Van der Valk. Daarnaast kent het toekomstige bedrijvenpark een zogenaamd parkmanagement, waarbij ook het reeds bestaande bedrijventerrein Tonnisseweg zal worden betrokken. Een flink aantal ingredi ënten dus voor een hoge kwaliteit, waardoor Bedrijvenpark Oostflakkee zich straks zal laten kenmerken. Daarnaast was het heemraad (categorie Ongebouwd) G.J. Schelling van waterschap Hollandse Delta die de loftrompet stak over het bedrijvenpark in wording en de wijze waarop de gemeente Oostflakkee dit ontwik kelt. "Het is niet alleen een mooi terrein, dat ruimtelijk goed in de omgeving past, maar het heeft ook een ideale Ugging, met verbindin gen naar de Randstad, naar Zeeland, Brabant en zelfs naar België." Heel gelukkig was de waterschapper ook met het feit dat Oostflak kee het bedrijvenpark bewust een belangrijke rol laat spelen in de waterberging door mid del van duurzaam waterbeheer. "Ik zou het een visitekaartje voor Oostflakkee willen noemen en een voorbeeld voor anderen!" Voor OPP - een 100% dochter van de Bank Nederlandse Gemeente - is het overigens niet het eerste project dat het bureau in de gemeente Oostflakkee begeleidt. Ook het plan 'Waterrijck Suijssenwaerde' heeft het onder zijn hoede. "Én het geeft een goed gevoel om in samenwerking met anderen zoveel moois te maken", vond directeur Van der Bijl. Het is Aannemingsmaatschappij BAM die als laagste inschrijver de aanleg van het bedrijvenpark realiseert. Naar verwachting zal de eerste fase over een halfjaar afgerond zijn en kan in het voorjaar van 2006 de eerste paal de grond in. Een groot deel van de beroepsbevolking op Goeree-Overflakkee is werkzaam in de agrarische sector, maar hierin is niet altijd voldoende perspectief te vinder, voor een gezonde economische groei; velen hebben dan ook een baan in de Randstad gevonden. De provincie Zuid-Holland wil hierom de economische structuur op Goeree-Overflak kee te versterken door aanvullende werk gelegenheid te creëren. Het streven is om dit met de vestiging van het Bedrijvenpark Oostflakkee te realiseren. Uitgangspunt van de gemeente daarbij is de ontwikkeling van een hoogwaardig, duur zaam, regionaal bedrijventerrein, dat ruimte biedt aan een zo breed mogelijk scala van bedrijven die een relatief hoge arbeidsinten siteit met zich meebrengen, een bovengemid delde uitstrahng en een geringe milieubelas ting hebben en ruimtelijk goed inpasbaar zijn. Op basis van marktonderzoek zal het bedrijvenpark ingevuld worden met bedrij ven afkomstig uit de transport-, handel-, dienstverlening-, industrie- en bouwsector. In april jl. is gestart met actieve acquisitie en verkoop voor het bedrijvenpark door het VerkoopInformatieCentrum Bedrijvenpark Oostflakkee. Het Bedrijvenpark Oostflakkee heeft een eigen website: www.bedrijvenparkoostflak kee.nl. En wie meer wil weten over de ont wikkelingen rondom het regionaal bedrij venterrein kan contact opnemen met de heer C.J. Slui, van het taakgebied Grond en Bedrijf van de gemeente Oostflakkee, e- mail: CSluioostflakkee.nl. ;:--...«5;-*,- In letterlijke zin een 'helikopterviewvan het gebied, dat er nu nog woest en leeg bij ligt. Links achteraan is de bebouwing van Oude-Tonge te zien. (Foto: Ham wiieiius)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1