^5^ LITIE Bewegwijzering in Ouddorp vernieuwd 0900-8844 Gert Zweerus 50 jaar lid KNFM Ambulance nodig? Drie kwartier wachten Grootscheepse zoekactie naar vermist jongetje Rommelmarktspullen gevraagd Fietstoclit voor 'Adullam' Derde beiaardconcert te Goedereede Twee- en vierhandig orgelspel in Brouwershaven De Hoop Magazine Radio over afgewezen worden i A'Q g^EBIBüO^^-^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Vuurwapen in woning aangetroffen Hennepkwekerij ontmanteld Motorjacht in de problemen Samen zingen en welkomstdienst in Doopsgezinde gemeente actisf in beeld en geluid Bordeauxrode palen en portalen moeten einde maken aan de wildgroei van borden en aan het sluipverkeer op de binnenweggetjes Logica Couleur locale 'De Veerman' maakt extra vaartocht naar Rotterdamse havengebied Dinsdag 12 juli 2005 78e jaargang nr. 7421 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - Politiemensen van het dis trict De Eilanden hebben donderdagochtend een vuurwapen aangetroffen in een woning aan de Hilstraat. Omstreeks elf uur werd een 24-jarige bewoner van Oude-Tonge op straat aangehouden omdat hij gesignaleerd stond voor een nog uit te zitten gevangenisstraf. Bij een onderzoek in de woning van de verdachte werden een vuurwapen en twee luchtbuksen aangetroffen. De wapens zijn in beslag geno men. De 24-jarige man is ingesloten. HERKINGEN - Politiemensen van het dis trict De Eilanden hebben jl. vrijdag een hen nepkwekerij van 240 planten ontmanteld in de kelder van een woning aan de Molendijk. In een ruimte naast de kwekerij werd afval gevonden van eerdere oogsten. De politie stelde een onderzoek in nadat er klachten over stankoverlast waren binnengekomen. Tegen de 39-jarige bewoner is proces-ver baal opgemaakt. De hennepplanten en de voor de groei benodigde apparatuur van de hennepkwekerijen zijn in beslag genomen en worden vernietigd. Een onduidelijke melding heeft er zondag in de tweede helft van de middag voor gezorgd dat meerdere brandweervoertuigen uitrukten voor een schip in brand op het Haringvliet. Zowel de blusgroep van Middelhamis als van Sommelsdijk moesten op zoek naar het schip, dat zich ergens in de nabijheid van Middelhamis moest bevinden. Ook een red- dingboot werd bij deze actie ingezet. Uitein delijk werd het schip, een motorjacht, gevon den bij gemaal Koert, in de richting van Stad aan 't Haringvliet. De boot bleek echter niet in brand te staan, maar met een technisch mankement te zitten. De reddingboot heeft het jacht toen op sleeptouw genomen. OUDDORP - In de Doopsgezinde gemeente te Ouddorp is er a.s. zaterdagavond 16 juli van half acht tot half negen weer samen zin gen. Daags daarna is er op zondagavond 17 juli een welkomstdienst, waarin ds. J. Smink hoopt voor te gaan en waaraan de bas-bari ton Piet Bezemer, organist Jan Teeuw en een koperensemble zullen mee te werken. Aan vang 18.30 uur. OUDDORP - Zondagmiddag 10 juli omstreeks 15.30 uur kreeg de Oud- dorpse Reddingsbrigade via de buur- brigade Renesse de melding van een vermist jongetje van 4 jaar oud, afkom stig uit Stellendam. De jongen was zoek vanaf strandpaviljoen de strand tent ter hoogte van de spuisluis aan de Brouwersdam. Er werd een zoekactie op touw gezet waaraan vele leden van de reddingsbrigade van Ouddorp en Westerschouwen werden ingezet. Er werden 2 boten, 2 terreinvoertuigen en een aantal looppatrouilles ingezet. De politie zette zelf ook diverse eenheden in. Na 2 uur werd er zelfs om een politie- helikopter verzocht. De kustwacht post Ouddorp (vuurtoren) probeerde via haar sterke vertekijkers ook mee te zoeken. Rond 17.40 uur werd het ventje aangetrof fen door een looppatrouille van de ORB ter hoogte van de werkhaven. Hij had dus al een aantal kilometers gelopen. Hij werd door de politie naar de reddingspost aan de Brouwersdam gebracht en werd hier met zijn dolgelukkige ouders herenigd. De zoekactie kon verder worden afgebla zen en de heli die net aan het opstarten was vanaf Zestienhoven kon worden afbesteld. De reddingsactie werd gecoördineerd vanaf reddingspost het Flaauwe Werk in Ouddorp. Er was deze middag weer een bijzonder goe de samenwerking tussen de diverse hulpver lenende instanties die de actie gezamenlijk weer goed ten einde brachten. NIEUWE-TONGE - De rommelmarktcom missie van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe-Tonge zocki nog overtollig huisraad voor haar rommelmarkt die ze op zaterdag 20 augustus a.s. van 9.00-15.00 uur hoopt te houden. Heeft u nog spullen voor de rommelmarkt, belt u dan naar WilUam Hout, tel.: 652502. Het wordt bij u opgehaald, OUDDORP - Het Comité Ouddorp van de Stichting Adullam organiseert op dinsdag 19 juli a.s. een fietstocht in en rond Ouddorp. U kunt kiezen uit twee routes, namelijk één van 30 en één van 50 km. Inschrijven en starten kan van 10.00-12.00 uur bij verenigings gebouw 'Eben-Haëzer. Het inschrijfgeld bedraagt 3 per persoon, 2 voor kinderen van 6 tot 12 jaar en maximaal 14 voor een gezin. In Eben-Haëzer is een kleine verko ping ten bate van 'Adullam', waar ook koffie, thee en fris verkrijgbaar zijn. Onderweg zijn wafels en patat verkrijgbaar. Wie meer infor matie wil, kan bellen naar (0187) 683244. UIiL|III7|HI6llls>«U794 Gert Zweerus (l.) krijgt de versierselen opgespeld door de heer Landwehn NIEUWE-TONGE - Muzikant Gert Zweenis was onlangs 50 jaar hd van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigin gen (KNFM). Op 27 juni werd daarbij stilge staan en kreeg hij de bijbehorende decoraties opgespeld. Op 9 jarige leeftijd begon hij als leerling slagwerker bij Muziekvereniging 'ApoUo' te Nieuwe-Tonge zijn muziiale loopbaan. Hij werkte zich op tot concert tamboer en later als instructeur drumband. Hij vervolgde zijn loopbaan als dirigent bij muziekvereniging 'Amicitia' in Dirksland, waar hij de vermaarde Rien de Bonte opvolg de. Hij was vervolgens dirigent bij verschil lende muziekkorpsen op GoereeOverflak- kee. Nu is hij slagwerkdocent en instructeur bij 'ApoUo' te Nieuwe Tonge en 'ApoUo' te Goedereede; bij beide is hïj ook concert tamboer. Verder is hij docent slagwerk bij muziekschool Oost-Flakkee. Hij sleepte vele eerste prijzen in de wacht bij salgwerkcon- coursen en was ettelijke malen landskampi oen percussion. "Je was een gevreesde con- curtent op de concoursen", memoreerde de heer Landwehr van de KNFM, die het een eer vond dat hij ter gelegenheid van het jubileum van deze gedreven muzikant hem de bij dit jubileum behorende versierselen op mocht spelden en de daarbij behorende oorkonde mocht overhandigen. "Zulke mensen moe ten we koesteren en zijn onmisbaar bij de muziekverenigingen in ons land." Het derde concert in de serie Beiaardconcer- ten Goedereede 2005 wordt op zaterdag 16 juU a.s. tussen 16.00 en 17.00 uur gegeven door de zeer vooraanstaande Belgische bei aardier Geert D'hoUander uit Antwerpen. Geert D'hoUander (1965) studeerde aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium te Antwerpen en behaalde in 1982, met grote onderscheiding, zijn diploma aan de Konink lijke Beiaardschool te Mechelen. Hij won een 20-tal internationale wedstrijden voor beiaard en/of compositie, o.a. tweemaal de Internationale Wedstrijd Koningin Fabiola en de 'Grand Prix Europeen de Composition Chorale' in Tours met 214 deehiemers uit 21 landen. Geert was stichter-dirigent van het kamerkoor 'Capella Sancti Bortomei' (Ant werpen, Carolus Bortomeuskerk) tot hij in 1997 Ronald Barnes opvolgde als Universi teitsbeiaardier aan de 'University of Califor nia at Berkeley'. In 1999 nam hij zijn taken als stadsbeiaardier van Antwerpen, Gent, Lier en Sint-Niklaas terug op, en keerde weer naar de Koninklijke Beiaardschool als leraar compositie. In de 19e eeuw ging de stemkunst verloren en daarmee ook een essentieel deel van de beiaardcultuur, die daardoor naai een diepte punt wegzakte. Beiaarden hadden bovendien erg geleden onder de Franse Revolutie en een renaissance zat er niet meteen aan te komen. Integendeel, er kwam zelfs een nieuwe, meer dynamische muziekcultuur opzetten waar de beiaard steeds moeilijker mee kon wed ijveren. Orgels kregen zweltreden, piano's ontwikkelden een nooit gehoorde dynamiek en de artistieke muziekwereld werd gedomi neerd door de Franse opera. Intussen wor stelden beiaardiers met zware, nauweüjks regelbare verouderde instrumenten. Heel wat beiaardiers leken het echter niet op te geven. Ze stelden alles in het werk om met die nieu we stroming mee te gaan. Het programma van het concert op 16 juli te Goedereede, dat het 19e eeuwse muziekleven in Vlaande ren deels weerspiegelt, getuigt hiervan. De artangementen zijn door Geert D'hoUander geselecteerd uit het tweede beiaardboek van Joseph Callaerts die, behalve stadsbeiaardier van Antwerpen, ook organist van de kathe draal was. Onder zijn impuls kwam er in 1877 in de toren zelfs een pianoklavier, dat met behulp van pneumatische overbrengen de klokken het klinken. Er gold slechts één oogmerk: virtuositeit en romantiek op de bei aard brengen. Vanaf 16.00 uur kunt u het concert beluiste ren aan de voet van de toren of in de daarbij gelegen kruidentuin. Programma's zijn gratis te verkrijgen bij de kassa van het Torenmu seum onder in de toren. In de serie zomerorgelconcerten op de woensdagavond, die afwisselend in de Nieu we Kerk te Zierikzee en in de Grote Kerk te Brouwershaven worden gegeven, zal op 20 juU om 20.00 uur het eerste concert wor den gegeven door organiste Martgreeth C. de Jong in de Grote of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven. De Middelburgse organiste zal een afwisselend programma ten geho re brengen met orgelwerken uit de barok, rococo en romantiek, zoals een Preludium, Largo en Fuga in C en het koraal Nun dan- ket alle Gott van Bach, de Bijbelse Sonate over het gevecht tussen David en GoUath van Kuhnau en vijf stukken voor een Flöte- nuhr van Hay dn. Voorts speelt zij samen met haar echtgenoot, de musicoloog dr. Albert Clement, enkele werken vierhandig te weten een Kwartet voor twee personen van KeUner, een aantal stukken uit Tien stukken a Quatre Mains van Graaf en tenslotte de imposante Fantasie in c van Hesse. Na het concert is er gelegenheid om onder het genot van koffie of thee met de concert gevers of andere bezoekers van gedachten te wisselen. Margreeth de Jong studeerde, na aan het Rot terdams Conservatorium met de beste resul taten te zijn afgestudeerd, bij Guy Bovet, Jean Langlais en Marie Louise Jacquet. Zij behaalde in Parijs de Prix de Virtuosité en eerste prijzen aan concoursen in Parijs en Haarlem. Zij is thans kerkmusicus van de Nieuwe of Abdijkerk in Middelburg, is een veel gevraagd concertorganiste in Europa en maakt regelmatig opnamen voor radio, tv en cd. Van haar hand verschenen verschiUende composities voor orgel en koor met orgel. Albert Clement studeerde aan het Brabants conservatorium in TUburg bij Bram Beek man en nadien bij Ludger Lohman, Wolf gang Rübsam en Ton Koopman. Daarnaast studeerde hij Muziekwetenschappen aan de Universiteit Utrecht en heeft bekendheid ver worven als deskundige op het gebied van de barokmuziek, vooral als Bach-specialist. In 2004 werd hij Academiehoogleraar aan de Rijksuniversiteit Utrecht en tevens hoofd van het Arts and Humanities Department van de Roosevelt Academy te Middelburg. OUDDORP - De bewegwijzering van Ouddorp is drastisch vernieuwd. Op strategische plekken zijn zo'n 75 bordeauxrode palen en 25 portalen met verwijsbordjes geplaatst. Met de operatie, die zo'n 150.000 euro heeft gekost en vorige week is afgerond, wil de gemeente een eind maken aan de wildgroei van borden en aan het sluip verkeer van recreanten op de lande lijke binnenweggetjes. Automobilisten worden nu consequent verwezen naar de zogeheten ruit, het stelsel van ring wegen om Ouddorp. Bordeauxrood begint intussen de huiskleur van deze kustgemeente te worden. Door Gert van Engelen De oude 'bebording' van Ouddoip liet nog al te wensen over, vond de gemeenteraad. Gaandeweg was er een "woud van bordjes" ontstaan, allemaal groen van kleur en recht hoekig van vorm, maar verschillend van belettering. De "enorme hoeveelheid bord jes" werkte volgens verkeerswethouder Van Oosterom "onduidelijkheid in de hand": al zoekend reed iedereen nu "behoorlijk onge richt" dwars door Ouddorp rond. Op de stille binnenweggetjes werd het benauwend druk. De raad droeg het college op om de beweg wijzering te stroomlijnen, als onderdeel van het verkeerscirculatieplan Ouddorp. Hoofd doel van de operatie moest vooral zijn het autoverkeer te weren van de tientallen weg getjes in en rond Ouddorp. Van Oosterom: "Recreanten reden regelmatig door het dorp heen naar de camping of andersom. Dat sluipverkeer wilden we op de hoofdroute zicxi te krijgen, de ruit om Ouddorp. Het dorpscentrum is immers vanaf de ruit in vier richtingen makkelijk te bereiken, namelijk via de Bredeweg, Hofdijksweg, Koolweg en Oudelandseweg. Op deze manier worden de landelijke weggetjes ontlast. Die kunnen weer stiller worden. Dat is voor de fietsers en voetgangers plezieriger." Volgens Van Oosterom zijn de wegwijzers op zulke plekken geplaatst, dat (ter plaatse onbekende) automobilisten niet vanzelf meer op de binnenweggetjes belanden. "Het verkeer wordt nu óver de ruit, dus óver de N57, de Groeneweg, de Vrijheidsweg en de Oosterweg, naar de plaats van de bestem ming geleid, meestal de campings. En vanuit de campings worden recreanten naar de ruit gedirigeerd en via de ruit naar het dorpscen trum." In oktober vorig jaar werd de opzet voor de nieuwe bebording bedacht, vertelt Linette Alle nieuwe borden zijn bordeauxrood en hebben zwarte letters op een witte, reflecterende achtergrond. De gemeente heeft zo'n vijfenzeventig palen laten aanbrengen. Palen met één of twee bordjes zijn rond. palen met meerdere borden, zoals deze, achtkantig. De nieuwe bewegwijzering moet en einde maken aan de wildgroei van borden in en om Ouddorp. Jansen, administratief medewerker civiele werken van de gemeente Goedereede. Begin 2005 verwierf de firma Pol uit Heteren de opdracht. Half juni begonnen de werkzaam heden, die vorige week werden beëindigd. Zo'n honderd palen en portalen met bordjes zijn aangebracht; tegelijk werden tientallen losse verwijsborden resoluut verwijderd. "Er zit nu een duidelijke logica in", zegt Van Oosterom over de nieuwe bewegwijzering. Nog steeds wordt er verwezen naar de hulp diensten, de VW, campings, de kerken, de bibliotheek, de begraafplaats of het bussta tion, oftewel "naar alles wat belangrijk is om inakkelijk te bereiken", zoals Van Oosterom zegt. Maar zo goed als verdwenen zijn nu de talrijke verwijzingen naar bedrijven, tuincen tra, scholen en individuele horecabedrijven. Jansen, die samen met Van Oosterom uitlegt geeft over de bewegwijzeringsoperatie: "Niet aUe instellingen worden meer genoemd. Dat was vroeger meer het geval, maar juist daar door ontstond die wildgroei. Wat niet interes sant is voor de grote massa, is nu weggela ten. De afzonderlijke horeca-bedrijven in het centrum zijn bijvoorbeeld teruggebracht tot de vermelding 'centrum-horeca', al tonen de borden het logo van de desbetreffende hore- ca-instelling." De kleur van de bewegwijzering is overal eender: bordeauxrood. De bordjes zijn alle maal rechthoekig, roodomrand en voorzien van zwarte letters op een witte, reflecterende achtergrond. Maar de vorm van de palen wijkt af. Van Oosterom: "Palen met slechts één of twee verwijsbordjes zijn rond; ze zijn eenvoudig. Palen met meerdere bordjes zijn achthoekig. Ze springen er een beetje uit. Het zijn robuuste palen." Op de ruit van Ouddorp staan verder zogenoemde portalen: twee palen met daartussen verwijsborden naar de recreatieterteinen van Ouddorp aan Zee. Van Oosterom, die van Ouddorpers al com plimenten heeft gekregen over de vorm geving van de bebording, benadrukt dat de kleur bordeauxrood nu "zo'n beetje de cou leur locale", de huiskleur van Ouddorp aan het worden is. De kleur komt ook voor in het gemeentehuis en zal daarnaast worden verwerkt in de nieuwe lantaarnpalen die in de komende acht jaar rond Ouddorp. op de "centrum-verdeelring", worden geplaatst. "Kortom, we gaan ons onderscheiden", aldus de CDA-wethouder, die toeUcht dat de ver- deelring het gevolg is van het verkeerscurcu- latieplan. "De verlichtingsarmaturen op de ring krijgen een ander karakter dan die op de overige wegen." De nieuwe bewegwijzering heeft naar schat- De vijfentwintig portalen die de gemeente heeft geplaatst, verwijzen naar de recreatieterreinen bij de zee. ting 150.000 euro gekost. De helft ervan, 75.000 euro, is gesubsidieerd door de Pro vincie Zuid-Holland. De andere helft is deels (voor 40.000) bekostigd uit compensatie- gelden voor leefbaarheidsprojecten die de gemeente heeft gekregen voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte, en deels 34.000) uit het budget voor het verkeerscirculatie plan. Van het totale bedrag worden nog de ANWB- borden verbeterd, die autorijders attenderen op het centrum, de stranden en de parkeer plaatsen daar. De eerste tocht van dit seizoen met rond vaartboot 'De Veerman' naar Rotterdam was m korte tijd volgeboekt. Maar er is ruimte voor een extra vaart op vrijdag 5 augustus a.s. De nostalgische vaartocht begint om 10.00 uur op het Havenhoofd te MiddeUiamis en gaat via Haringvliet, Spui, Oude- en Nieuwe Maas, door de Rotterdamse havens en over de Noord, langs Kinderdijk, Dordtse Kil en Hol lands Diep terug naar het Haringvliet, waar het schip om ca. 18.00 uur weer hoopt aan te leggen. Een leuke bijkomstigheid is dat op die dag het passagiersschip de 'Rotterdam' in een Rotterdamse haven is afgemeerd. Op 'De Veerman' is genoeg ruimte voor iedereen om binnen te zitten, maar bij mooi weer is het ook mogelijk om aan dek te vertoeven. Aan boord is een goed gevulde bar/keuken om de inwendige mens te versterken. Een volgende vaart staat gepland op woens dag 31 augustus. De rondvaart kost 25 per persoon (kinderen t/m 12 jaar 15,00 Kaartverkoop bij VW/ANWB Middelhar- nis. Vingerling 3, Middelhamis, tel.: 0187- 484870. De rondvaart gaat alleen door bij voldoende deelname. OUDDORP - Zondagmiddag 10 juli rond 17.30 uur kreeg de Ouddorpse Reddingsbri gade de melding van een man die met zijn skiboard gevallen was aan de waterkant ter hoogte van strandpaviljoen C-cide aan strand 't Flaauwe Werk in Ouddorp. De ORB ging ter plaatse en verzocht direct om een ambulance. De man had vermoede lijk gescheurde enkelbanden. Het duurde drie kwartier voordat de ambu lance, die uit Brielle moest komen, ter plaat se was. De bemanning was niet bekend met de locatie van de reddingsbrigadepost en was afhankeUjk van een niet goed functionerende routeplanner. De ambulance werd door de CPA en de ORB naar de reddingspost geloodst. Gelukkig was er geen sprake van een levensbedreigende situatie. De man werd uiteindelijk doormiddel van een hulpverleningsvoertuig van de ORB van het strand afgehaald en naar de ambulance gebracht en daarna ter controle afgevoerd naar het ziekenhuis. OUDDORP - In de uitzending van De Hoop Magazine Radio van Radio Goeree Lokaal, morgen 13 juli, staat het onderwerp 'afwij zing' centraal. Harko IJkema is afdelings hoofd van 'De Jordaan', het centrum voor maatschappelijke opvang van De Hoop. Hij vertelt over vormen van afwijzing en wat afwijzing met mensen kan doen. Ver der komt Breus aan het woord. Hij is cüënt bij De Hoop en heeft in zijn leven veel te maken gehad met gevoelens van afwijzing. De Hoop Magazine Radio is iedere woens dag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. De Hoop Magazine wordt verzorgd door Stich ting Vrienden van De Hoop uit Dordrecht in samenwerking met Stichting De Hoop, het centrum voor evangelische verslavingszorg en hulpverlening in Dordrecht. Meer informatie over Stichting De Hoop op www.dehoop.org en over de projecten van Stichting Vrienden van De Hoop op www. steundehoop.nl. De Hoop Magazine Radio wordt herhaald op zaterdag 16 juU tussen 11.00-12.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1