Overdenking Gezond en Veilig wonen Expositie mevrouw Groenendijlc in Tbbe en Vloed' ^evaMgeneH iMdetalga .Sjkvenster uit de Heilige Schrift Kaderrichtlijn Water eist economische afwegingen HET EIÜUnDBI-tllEUWJi Gezondheidswijzer presenteert nieuw maandthema: Een zuchtende Jezus (2) BELEEF DE SHOWROOM VAN tMABO ESSELINK PAGINA 5 VRIJDAG 8 JULI 2005 Blik op kerk en samenleving cj - Minister Verdonk uitgejouwd - De aangewezen persoon? - Gebrek aan gezag Wat er in Amsterdam gebeurd is, vorige week, hoef ik nauwelijks te releveren, denk ik. Dagenlang hebben we via de media vrij wel niets anders gehoord. De jaarlijkse mani festatie, een herdenking bij het slavemijmo- nument, is op een mislukking uitgelopen. Minister Verdonk werd het uitspreken van haar rede onmogelijk gemaakt, zij kreeg ook niet de gelegenheid, een krans te leggen, en na overleg met burgemeester Cohen besloot zij naar huis te gaan. Nu kunnen we er natuurlijk over twisten of Minister Verdonk wel de aangewezen per soon was om op de herdenking van de sla vernij het woord te voeren en een krans te leggen. Over die vraag waren de media al dagenlang verdeeld. Iedereen weet dat deze minister niet goed 'ligt' bij allochtonen, met name niet bij Surinamers en Antillianen. Haar wordt gebrek aan respect verweten. Begrijpelijk is dat misschien van de kant van de allochtonen wel. Minister Verdonk is erg drastisch en radicaal in haar beleid ten aanzien van asielzoekers. En dat maakt haar uiteraard niet populair bij de mensen die het treft! Het is nogal persoonlijk, maar ik vind haar beleid kranig. Maar het valt natuurlijk min der goed bij de mensen die jaar en dag op een verblijfsvergunning hebben gewacht en dan toch te horen kregen dat ze terug moe ten naar het land van herkomst. Dat de uit geprocedeerde asielzoekers haar dat kwaüjk nemen, is te verstaan. Maar de eerlijkheid gebiedt wèl te zeggen dat zij moet zien recht te buigen wat jarenlang krom gemaakt is. H: De regering zou er dan ook wijs aan hebben gedaan wanneer een andere minister was afgevaardigd om in Amsterdam aanwezig te zijn. Nu dat niet gebeurd is, maar nu minister Verdonk als minister van integratie van de partij was, was het voorspelbaar dat Surina mers en Antillianen op hun achterste benen zouden staan. Daarmee is overigens de rel niet goed te pra ten. Misschien kwam de kritiek niet van de goede kant, maar de voorzitter van de VVD- fractie. Van Aartsen, had wel gelijk toen hij de burgemeester van Amsterdam, Job Cohen, aansprakeUjk stelde. Die heeft, volgens hem, te weinig gedaan om de rellen te voorko men. Als de openbare orde in de hoofdstad zo diep is gedaald, dat een lid van het kabinet daar haar werk niet langer kan doen, dan is er iets grondig mis in onze samenleving, aldus Van Aartsen. Hoewel ik bepaald geen fan ben van de voor zitter van de WD-fractie, vind ik wel dat hij daar schoon gelijk in had. Maar ik denk wel dat wat er in Amsterdam gebeurd is, een symptoom is van de gezagscrisis die we op allerlei terreinen beleven. Waarnemer *^^«i Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. WAAROM WITBHOOD? Omdat ons huwelijk voor de deur staat, spre ken vrienden nu al over de wittebroodswe ken. Kunt u ons vertellen wat die eerste ze weken met wit brood te maken hebben? Antwoord: Wij zijn in de jaren van wel vaart verwend met wit brood, krentenbollen en gebak in alle vormen en hechten daarom maar weinig waarde aan een bijzonder baksel. Vooral nu bruin brood gezonder büjkt te zijn. Doch in vroeger tijden kenden de burgers en de boeren al dat luxe brood niet. Pas toen de geïmporteerde wittere meelsoorten van tarwe uit warme landen de bakkers in staat stelde witbrood te bakken, konden rijke mensen van dat duurdere brood gaan eten en kwam het op zon- en feestdagen ook wel eens bij de gewone man op tafel. Uit die tijd stamt het woord wit tebroodsweken, ter aanduiding van de dagen vlak na het trouwen, als alles nog 'rozengeur en maneschijn' is. Zo is een 'wittebroodskind' een verwend of vroeg bedorven kind, dat (destijds) enkel met luxebrood en lekkernijen opgroeide. En de uitdrukking 'Wie zijn witte brood voor eet, moet z'n roggebrood na-eten' betekent: wie eerst van de prettige dingen geniet, moet later de narigheid nog verwerken. Ook dat komt in een huweUjk voor. SLECHT GOUD Tijdens de vakantie zie je bij buitenlandse juweliers veel goedkopere gouden sieraden dan hier Is dat dan wel écht goud? Antwoord: Welnee, (te)veel souvenirwinkel tjes prijzen vergulde sieraden als goud aan en in de meeste landen bestaat geen (rijks)keur op edele metalen zoals wij die kennen. Bij ons mag geen goud verkocht worden met een lager gehalte dan 14 karaat (14 vieren twintigste delen zuiver goud), maar sommige landen laten 12 karaat (half goud), 9 karaat of nog minder toe. En dan koop je meer koper en/of andere metalen. Voordelige legeringen zijn hier ook wel te koop, maar de winkeliers mogen het dan geen goud meer noemen. KNOFLOOK VERVANGEN In mijn kookboek staat voor sommige spe ciale gerechten een aantal knoflookteentjes voorgeschreven. Kun je die vervangen door minder penetrante kruiden? Antwoord: Er zijn koks die zweren bij flinke aantallen teentjes. Als u de hoeveelheid te overheersend vindt, of u houdt niet van de smaak, dan is er niets tegen om (veel) minder te gebruiken. U kunt bijvoorbeeld een enkel teentje uitpersen, zodat er alleen wat sap in het gerecht komt, of in plaats van knoflook bieslook gebruiken. Dat kunt u heel fijn snijden en na het koken of sudderen met de schuimspaan verwijderen. BRUIN ZILVERGELO Ik had echt zilveren guldens en rijksdaalders van voor de oorlog gespaard, maar die wor den langzamerhand alsmaar bruiner Hoe krijg ik die weer mooi glanzend? Antwoord: Die verkleuring ontstaat door de zwavel die zich in de verontreinigde bui tenlucht bevindt. Leg ze op een schoteltje en strooi er wat zuiveringszout op. Bevoch tig dat met enkele druppels citroenzuur, dat ook bij een drogist verkrijgbaar is, en leng het aan met water. Het mepgseltje gaat dan flink bruisen. Is dat achter de rug, dan kunt u uw zilveren munten afspoelen in ruim water en afdrogen met een watje. Zorg ervoor dat er geen krasjes in komen en gebruik nóóit poetsmiddelen voor munten. Bewaar ze niet in plastic maar in droge watten. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 We steken veel tijd en energie In het opknappen en verfraaien van onze woning. We brengen gemiddeld immers het groot ste gedeelte van de dag thuis door. Het moet er plezierig en behaaglijk zijn, maar het is ook belangrijk dat uw woning gezond en veilig is. De GGD Zuidhollandse Eilanden heeft onlangs een Verhuisinformatiepakket (VIP) samengesteld, waarin wordt aangegeven hoe gezond en veilig uw woning is en hoe u dit kunt verbeteren. Dit is de reden dat de Gezondheidswijzer in de maand juli en augustus extra aandacht besteedt aan het thema Gezond en veilig wonen. Informatiepakketj e Voor mensen die meer willen weten over dit onderwerp, heeft de Gezondheidswijzer dit Verhuispakket klaarliggen, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het pakket bestaat uit themabladen met informatie over vocht in huis, veilig klussen, brandveiligheid, inbraakveiligheid, veiligheid voor kinderen en seniorenveiligheid. Een overzicht met website-adressen geeft u de mogelijkheid om op internet verder te lezen over dit onderwerp. Het pakket is ook te downloaden van de website van de GGD. Daarnaast zijn op de website van de GGD verschillende dossiers met betrekking tot binnenmilieu te bekijken. Klik hiervoor de tab 'Gezondheid A-Z' aan. Adressen en openingstijden Het gratis informatiepakketje kan tijdens kantooruren telefonisch aangevraagd, tel. (0181) 652404 of opgehaald worden bij de Gezondheidswijzer in één van de GGD ves tigingen te: Spijkenisse, Van Hogendorpstraat 50 (openingstijden, maandag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur, dinsdag en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur); Hellevoetsluis, Oostzanddijk 26; Oud-Beijerland, Pad van Jongejan 3; Middelharnis, Sportlaan 5 (open op: maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur). Het e-mailadres is: gezondheidswijzer® ggd-zhe.nl Meer informatie over de GGD en cie Gezond heidswijzer is te vinden op www.ggd-zhe.nl De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilan den is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziekten, gezondheidsrecht, alternatieve geneeswij zen en adressen van patiëntenverenigingen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vra gen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boe ken en naslagwerken aanwezig. Veel folders kunnen gratis worden meegenomen. En opwaarts ziende naarde hemel, zuchtte Hij, en zeide tot hem: Effa- tha dat is: wordt geopend. (Mark. 834) Hij peilt de nood van ons bestaan Jezus zucht dus als Hij in aanraking komt met de ellende in ons bestaan, zo zagen we vori ge week. Maar Hij peilt ook de diepste nood van ons bestaan. En dat brengt ons bij het feit dat de Heere Jezus wonderen verricht heeft met een speciaal doel! Niet om mensenmas sa's op de been te brengen, om bewierookt en aanbeden te worden. Niet om het idool te worden van mensen, die door Hem genezen werden. Zijn wonderen zijn ook als het ware een plaatje wat Hij doet in het leven van een de mens als zondaar. Ze zijn het teken dat Hij gekomen is als de reeds in het Oude Testa ment aangekondigde Verlosser, de Messias. Zo leest u dat in Jesaja 35 5 en 6. Jezus zucht. Als Hij er aan denkt dat deze man ondanks zijn genezing zijn mond en gehoor zal gebruiken om te zondigen. Jezus zucht als Hij eraan denkt hoe de genezing van deze man de menigte weliswaar enthousiast zal maken, maar niet tot geloof zal brengen in Hem als Jezus, als de Zahgmaker, de Heiland. Daarmee komen we bij het grootste probleem in deze wereld. Zeg u het eens, wat is het grootste probleem? Dan kunt u van alles en nog wat opnoemen, waar uw gedachten dag in dag uit mee bezet zijn, maar als u niet beseft dat de 'zonde' het achterliggende, het diepste probleem is in ons bestaan dan kijkt u slechts oppervlakkig. De ellende waarmee Jezus in aanraking kwam deden Hem zuchten, omdat Hij deze ellende aantrof op de wereld die door God goed geschapen is. Maar nu bewoont wordt door mensen, die zich losgescheurd hebben van God, hun Schepper. Die God niet erkennen. Die er helemaal geen zin in hebben om zich te laten leiden door de wetten van deze God. Die zelf denken te kunnen bepalen wat goed en slecht is. Daar zit het probleem. Daar hebt u uw nood! U zag dat nog nooit? Daarom zucht Hij! Om dat ter sprake te bren gen! Jezus doorleeft hoe Zijn Vader miskent wordt, beledigd wordt, getergd wordt door het gedrag van de mensheid op deze aarde. Jezus zucht, omdat Hij de innerlijke holheid peilt, van een leven zonder God. Jezus zucht, omdat uw zonde is dat u wel oren hebt om te horen, maar niet luistert naar Gods stem. Wel een mond hebt om te spreken, maar er nog nooit een loflied op geklonken heeft om uw Schepper te loven. Dat zo'n mens over de aarde gaat als een schaap zonder Herder. Jezus weet dat, als er geen bekering volgt, er alleen de eeuwige ellende op volgt. Meege sleurd door de grote tegenstander van God, de duivel. Weet u, daarom is het zo'n groot wonder dat deze zucht klinkt! Hij is met innerlijke ontfer ming bewogen over allen die voortleven zon der dat ze Hem nodig kregen als de door God gezonden Zaligmaker. Hij zucht, opdat u en jij het vanmiddag zouden weten en horen dat u en jij Hem ter harte gaan. Dat Hij niets liever zou willen dan dat het horen van deze zucht u op uw knieën zou brengen en dat u ook zou gaan zuchten: "Heere Jezus, maak me duidelijk wat het grootste probleem is in mijn leven. Wil ook mijn Zahgmaker, mijn Redder zijn". Daarom zucht Hij! Over wie van ons nog? Kon de zucht van moeder je hart niet breken? Weet u nog.Kan deze zucht van Jezus uw hart niet breken? De God, die u beledigd hebt, is de God die u Hjn heil verkondigt. Als u wilt delen in Zijn verlossingswerk zult u daar moeten zijn waar Hij spreekt. Immers, zó sprak Hij tot de doofstomme en hij werd horend en sprak zonder enig gebrek. O, laat u door dit Woord tot Jezus brengen, zoals die man gebracht werd tot Jezus. Dat ene verlos sende woord dat op Zijn zucht volgt: 'Wordt geopend!' bracht in het leven van deze man een totale verandering teweeg. Jezus heeft maar één woord nodig en u wordt een 'horend' mens: luisterend naar de stem van de Goede Herder Eén woord en u zult uw mond gaan gebruiken om deze God aan te roepen. Hem te dienen. Hem te loven. Het ontkennen van uw grootste probleem is een schijnoplossing. De patiënt die vol houdt kerngezond te zijn (soms tegen beter weten in!), terwijl hij ongeneeslijk ziek is, is een dwaas en graaft zijn eigen graf. De arts zucht.De hemelse Arts zucht.als u verder blijft lopen met uw dodelijke kwaal: de zonde, die uw leven ten verderve voert. U hebt geen excuus meer: de Arts is gewil lig genoeg om uw leven te verlossen. Hoor maar: Hij zucht! Hoor, en uw ziel zal leven. Hoor...: "Die in de Zoon gelooft, heeft het eeuwige leven; maar die de Zoon ongehoor zaam is, die zal het leven niet zien, maar de toom van God bUjft op hem". Wie tot Jezus gebracht werd, heeft het onder vonden: 'Ik, de stomme, werd sprekend. De, de dove, werd horend'. Er zijn er reeds velen voor u geweest en zij allen kennen Hem en hebben Hem lief vanwege Zijn onuitspreke lijke liefde. Ds. M.J. Kater Met de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) heeft Nederland zich verplicht om vóór 2010 beheersplannen uit te werken voor de stroomgebieden van Maas, Rijn, Schelde en Eems. Doel is het bevorderen van het duurzaam gebruik van het water en het verhogen van de kwaliteit van de watersy stemen. Bij deze grote operatie moeten veel knopen worden doorgehakt, mede op grond van economische afwegingen. Op verzoek van het ministerie van LNV ontwikkelde het LEI (onderdeel van Wageningen UR) een schema waarin staat aangegeven welke kno pen dat zijn, welke informatie nodig is om tot een besluit te komen, en hoe die informatie kan worden verkregen. In het rapport Knopen en knoppen gaan de onderzoekers nader in op de verplichte kosteneffectiviteitsanalyse bij een stroomge- biedsplan. Deze analyse maakt het mogelijk maatregelen te selecteren waarmee de KRW- doelen in een stroomgebied tegen de laagste kosten kunnen worden bereikt. Het rapport besteedt ook aandacht aan de vraag hoe om te gaan met eventuele 'disproportionaliteiten' Dat wil zeggen: situaties waarin de voorge stelde maatregelen leiden tot een onevenredi ge belasting van bepaalde sectoren of regio's, of tot een wanverhouding tussen kosten en baten. Op basis van dit rapport kunnen de overheden in de verschillende deelstroom- gebieden de KRW op een gestructureerde manier handen en voeten geven. wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bei dan voor een afspraaii 0187-475440- gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer- verwarming plafond- en wandpanelsn hout en plaatmateriaal slerbestrating bouwmaterialen gereedschappen iESISIEiLIINiK! Mfddelharois - {ndöstriawegj? OUDE-TONGE - In Ebbe en Vloed woon gemeenschap voor ouderen is vanaf 5 juli een expositie van schilderijen te bewonderen van mevrouw Groenendijk-Polder uit Mid delharnis. Mevrouw Groenendijk schildert graag landschappen, bloemen en havens. In het zitje naast de hoofdingang van Ebbe en Vloed hangen vier prachtige werken van de Haven en het Havenkanaal (naar 't hoad) in Middelharnis. De schilderijen zijn in olie, acryl, pastel en aquarel. Mevrouw Groenen dijk begon 32 jaar geleden als autodidact met schilderen. Zij is nu 78 jaar en schildert nog erg graag omdat zij dat als ontspanning ervaart. In de loop van de jaren heeft zij een eigen stijl ontwikkelt. Zij heeft al verschil lende keren geëxposeerd. De eerste expo sitie, al zo'n 28 jaar geleden, hield zij in verzorgingshuis De Vliedberg in Ouddorp. Mevrouw Groenendijk exposeerde haar werken ook in Verpleeghuis De Samaritaan, in Het Diekhuus en bijvoorbeeld bij Studio Lohr in Herkingen. Mevrouw Groenendijk was vele jaren woonachtig in Sommelsdijk; sinds enige tijd woont zij in een bejaarden woning aan het Rubensplein in Middelharnis. Daar heeft zij de beschikking over een aparte kamer om te schilderen. Alle geëxposeerde werken van mevrouw Groenendijk zijn te koop. In Ebbe en Vloed liggen de prijslijs ten, waarop ook aangegeven is hoe mevrouw Groenendijk te bereiken is. De schilderijen zijn te bewonderen in de hal en in de expo sitiegang van Ebbe en Vloed, Washing- tonstraat 2 te Oude-Tonge. Ebbe en Vloed, deelnemer in ZORGsaam, biedt alle vormen van zorg en dienstverlening aan zowel in het verzorgingshuis als aan nog zelfstandig thuis wonende ouderen in de regio Oostflakkee. Voor meer informatie over de zorg en dienst verlening kunt u bellen met 0187 641844 of e-mailen naar infoebbeenvloed.nl. Ook kunt u een kijkje nemen op de website van Ebbe en Vloed www.ebbeenvloed.nl. -70- Boetiloff beent met grote passen door het vertrek: 'Kameraden, dit is iets wat mij zwaar op de maag ligt. Hier worden dingen van mij gevraagd, die mij tegen staan.' 'Dan moet je niets doen en naar je geweten te werk gaan', bitst Valeria Zaitsev. 'Kameraadske, het is voor het eerst in mijn leven dat ik hoor dat een commissaris een geweten heeft', lacht kolonel Iwan Sokorsky. Boetüoff blijft staan en kijkt de één na de ander aan: 'Wij weten allen dat hieraan geen ontkomen is. Er zullen specialisten geleverd moeten worden, waarvandaan die ook mogen komen. De partij schrijft voor: Stuur mij specialisten; en dan kan ik bij hoog en laag beweren dat die er niet zijn. Ze zul len mij opnieuw een trap onder m'n achterste geven en daarna een enkele reis naar de IJszee aanbieden. Tïouwens, het maakt niets uit; die specialisten moe ten er komen en als ik die lijsten niet klaar maak, doet een ander het wel en dan veel beter dan ik ooit gedaan zou hebben. Immers, ze willen allemaal bij het Politbureau in een goed blaadje staan; en om een stapje hoger op de ladder te klimmen, zijn ze in staat om een weg van lijken te leggen.' 'Dat pleit dan niet voor jullie', zegt Valeria nuchter. Luitenant Igorowitsj gniffelt: 'Ze heeft vanavond geen goed woord voor je over, broedertje commis saris.' Boetüoff die hun plagerijen moe is, draait zich abrupt om en verlaat zonder een woord te zeggen de commandantura en begeeft zich naar zijn kamer. Daar zit hij lange tijd na te denken wie er op de lijst geplaatst moet worden. Hij zucht en veegt zich het zweet van zijn voorhoofd. Hij weet dat elke naam die hij op papier zet, verraad is aan een man die tot in het diepst van zijn ziel het verlangen koestert naar huis te mogen gaan. Met de handen onder zijn hoofd peinst hij wie wel en wie niet op de lijst moet komen. Hij zucht en veegt zich het zweet van zijn voorhoofd. Hij weet dat elke naam die hij op papier zet, verraad is aan een man die tot in het diepst van zijn ziel het verlangen koestert naar huis te mogen gaan. Met de handen onder zijn hoofd peinst hij wie wel en wie niet op de lijst moet komen. Nog nooit in zijn leven heeft hij zich zo ongelukkig gevoeld. Als hij eindelijk naar bed gaat, heeft hij zijn besluit genomen. Er zullen zoveel mogelijk SS-ers op zijn lijst komen. Tenslotte zijn dat vrijwilligers die hun lot zelf gekozen hebben. Het is een onbevredigend alternatief, want veel SS-ers zijn door valse en ach terbakse streken erin gelopen. Hierdoor is het weer de kleine man die de dupe wordt en dat is weer tegen het principe van zijn communistische begrip pen. Als hij de volgende morgen bij de administratie bin nenkomt, staat zijn gezicht somber en de soldaten en plennies zien wel dat er iets niet in de haak is met Boetüoff. 'Morgen, kameraad commissaris', groet de jonge luitenant die verantwoordelijk is voor het admini stratieve gebeuren van kamp 22-12. 'Ik wü zo spoedig mogelijk van jou een lijst hebben, waarop vermeld staat wie van de kerels hier bij de SS is geweest en wie van hen als specialist aange merkt kan worden.' De luitenant staart hem een ogenblik niet-begrij- pend aan. 'Heb je mij niet begrepen?' 'Jawel, kameraad commissaris.' 'Nou, maak dan vlug klaar wat ik je gevraagd heb.' 'Goed kameraad, het zal zo spoedig mogelijk gebeuren.' Enkele plennies krijgen opdracht deze lijst samen te stellen. En nog voordat de lijst bij Boetüoff is geko men, weet het hele kamp al wat er gaat gebeuren. Als de commissaris zijn papieren krijgt, blijkt dat het onmogelijk is daaruit voldoende mensen te halen die voor specialist in aanmerking komen. Wanhopig trekt hij zich de haren uit z'n hoofd en vervloekt hartgrondig het systeem dat hem voor deze gewe tensproblemen heeft gezet. 'Kameraad commandant, ik krijg nog geen halve lijst vol; ik zit er werkelijk mee.' 'Beste man, dat hoeft voor jou toch geen probleem te zijn; je neemt gewoon alle mensen die op dit moment belangrijk werk doen, daarnaast nog een aantal van wie je verwacht dat in de toekomst hun waarde bewezen kan worden. Dan heb je er meer dan genoeg en Moskou zal tevreden zijn.' 'Volgens jou moet ik dan de Duitse ingenieur en zijn vrienden op deze lijst plaatsen. Dat betekent ver raad aan een man, die al meer gedaan heeft dan zelfs een Rus in staat is te doen. Beste Iwan, dat had wel tien jaar geleden gekund maar nu niet meer.' Daar Boetüoff zich er terdege van bewust is dat het partijbureau hem rekenschap zal vragen, indien hij niet aan hun verwachting voldoet, zal hij opnieuw, maar dan definitief worden verbannen. En de com missaris schrijft de namen op de lijst. Bovenaan prijken de namen van Franz Fischer, Karl-Heinz en vele anderen die zich verdienstelijk hebben gemaakt. Met een bezwaard hart plaatst de com missaris er zijn handtekening onder. Onder het motto 'Geheim' worden ze op de admi nistratie afgeleverd, waar enkele Russen al spoedig, nadat de commissaris hen verlaten heeft, zich van de inhoud op de hoogte stellen. Er worden wat namen genoemd en voor het avond is, weten verschillende gevangenen al welk lot hun te wachten staat. Eén van hen is Eugen Muller, een oud SS-er die zich altijd wat teruggetrokken heeft gehouden. Men weet eigenlijk weinig van hem, daar hij min of meer onopvallend leefde tussen zijn gevangen kamera den. Eugen MüUer, die als monteur werkt en het onder houd heeft over de Russische voertuigen, heeft ver nomen dat men hem op de lijst van strafgevange- nen heeft geplaatst waardoor hij in Rusland moet blijven. Hoe de man erachter gekomen is, weet men niet, maar de gegevens moeten betrouwbaar zijn. Als men 's avonds in de barakken zit, wordt dit onder werp uitvoerig besproken. Enkele mannen zijn radeloos en een enkeling vindt dat het leven geen waarde meer heeft. 'Ik maak er een eind aan', brult één van de mannen die ook te weten is gekomen dat zijn naam voor komt op de lijst van de commissaris. 'Ik laat mij door de Russen een kogel door mijn kop jagen', briest de man en slaat wanhopig met zijn vuist op tafel. De stemming is erg somber, enkele oud SS-ers zijn opstandig; wat zijn uitwerking op de anderen niet mist. De volgende dag blijkt dat bij het morgenappèl drie plennies ontbreken. De barakkencommandanten zijn ten einde raad. Het vermissen van drie mannen op het appèl zal beslist ernstige gevolgen hebben voor de andere mannen; waarop verhaal gedaan zal worden. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5