LET OP: Echtpaar De Gast-Struijk viert 60-jarig iiuwelijl(sjubileum STRUuK \\J Bram Akershoek koninklijk ondersclieiden bij 40-jarig organistenjubileum zakkenrollers actief! QSTRUüK ■(^innaard Bennewitz Kwartet concerteert in Toren Goedereede Statenfractie SP: Ambulancestandplaats Goedereede moet blijven Tevredenheid burgers over politie Rotterdam-Rijnmond stijgt v^<r 32^2 A^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden actief in beeld en geluid /Cnöpsfgró^ IVIAiCELIIAfliliJ ERA "Taxatie nodig? Bel onsl (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 SCHERPE TARIEVEN! i'i^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL.0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL 0342-405 140 'Muziek in de eredienst is een gave van God' Vrijdag 8 juli 2005 78e jaargang nr. 7420 i^^!f'ft:M'i:s'B!i;w:imii!!ms'r:y^=^<ssm^^, De SP statenfractie in de provincie Zuid-Holland roept gedeputeerde Huizer op om niet in te stemmen met het ambulancespreidingsplan zoals dat door de Regionale Hulpverlenings dienst Rotterdam Rijnmond (RHRR) eind vorige maand is vastgesteld. In dat spreidingsplan verdwijnt de ambulancestandplaats in Goedereede en kan de ambulance ook in het wes ten van Goeree-Overflakkee niet bin nen 15 minuten aanwezig zijn. De SP ziet dat absoluut niet zitten en wil dat de standplaats blijft. Statenlid Bart Vermeu len; "De omgeving van Goedereede heeft jaarlijks ruim 3 miljoen toeristische over nachtingen en trekt daarnaast ook nog vele dagjesmensen. Door drukte in de zomer is de gemeente vaak slechter bereikbaar. Ambu lances zullen daar onder lijden en als ze ook nog van verder moeten komen zullen de aanrijdtijden flink oplopen." De SP wil dat gedeputeerde Huizer niet akkoord gaat met het spreidingsplan. Opmerkelijk is dat het door de RHRR vast gestelde spreidingplan afwijkt van het Lan delijk Referentiekader Spreiding en Beschik baarheid. In dat plan (gebaseerd op een RIVM onderzoek) blijft de standplaats Goedereede Goeree-Overflakkee - De poli tie waarschuwt winkelend publiek voor zakkenrollers, die op heel Goeree-Overflakkee actief blijken te zijn. Sinds korte tijd zijn er op diverse plaatsen op het eiland mel dingen van zakkenrollerij gedaan, dus wees op uw hoede! wel gehandhaafd. Vermeulen: "Het landelijk referentiekader biedt een goed alternatief en houd rekening met de grote aantallen perso nen die jaarlijks het gebied bezoeken. Het oosten van Goeree-Overflakkee blijft qua aanrijdtijden nog steeds zorgelijk". Gedeputeerde Huizer gaf op aandringen van de SP fractie aan dat Provinciale Staten inzicht krijgen in de mogelijkheden om de ambulancezorg in Zuid-Holland tegemoet te komen. Daar zullen Provinciale Staten zich in het najaar over buigen. Het jubilerende echtpaar De Gast-Struijk werd dinsdagmiddag vereerd met een bezoek van burgemeester De Vries. (Foto: Hans Villerius) NIEUWE-TONGE - "Waer is d'n tied gebleve...!?" Een uitroep van verwon dering, die mevrouw De Gast-Struijk afgelopen dinsdag meerdere malen heeft geuit. Zestig jaar geleden was het die dag dat ze in het huwelijk trad met haar sterke man, Piet de Gast, en dat vierde het echtpaar in huiselijke kring, waarbij dinsdagsmiddags burgemees ter De Vries van de gemeente Middel- harnis het jubilerende echtpaar met een bezoek vereerde. Uit het huwelijk werden twee dochters geboren. Ech ter, vóórdat het tweede meisje gebo ren werd, verloren vader en moeder hun eerste kindje al toen het nog heel jong was. Inmiddels hebben ze ook twee kleindochters. En als bruid en bruidegom terugzien op al die jaren, en terugdenken aan alles wat daarin is gebeurd, is het: "waer is noe alles gebleve...?" Door: Hans Villerius Dankbaar zijn ze allebei dat ze zo lang met en voor elkaar gespaard zijn - hij nu 83 jaar, en zij 87 - want dat had best anders kimnen gaan. De watersnoodramp van 1953 staat het echt paar in het geheugen gegrift en het is vooral Piet die er vrijwel meteen over begint. En dat is te begrijpen, daar hij negen maanden lang deel uit heeft gemaakt van de bergingsploeg. "'t Is onbeschrijflijk wat er is gebeurd". Hij herinnert zich nog goed hoe hij na een paar dagen in het gebied gewerkt te hebben van het Rode Kruis het eerste kopje koffie kreeg - met doornatte kleren en kapotte handen: "'t was als een geschenk uit de hemel". De heer en mevrouw De Gast woonden toen in Battenoord. Hij is er geboren en getogen en werkte er bij een boer voor één gulden zestig per dag. Zfj is van Herkingse komaf, maar werd huishoudster bij dezelfde boer als waar hfj op 't land werkte. Zo hebben ze elkaar leren kennen en zijn ze na hun huwelijk 'op Battenoord' gaan wonen. "Battenoord was toen een gemeenschapje op zichzelf, met zo'n 130 inwoners", weet De Gast te vertel len. "De bevolking dacht iets vrijer dan op de rest van het eiland. Maar na de ramp was Battenoord Battenoord niet meer. De helft was verdronken.Hun huisje, onderaan de dijk is zwaar gehavend de ramp uitgekomen. Toch heeft De Gast het nog opgeknapt en het staat er nog steeds. Enkele jaren later echter zijn ze naar Nieu- we-Tonge vertrokken. Dat had er ook mee te maken dat De Gast's moeder al jong overleed en dat vader uitsluitend bij Piet en z'n vrouw Gerrie in wilde. Maar omdat daar ook een dochtertje opgroeide, werd de ruimte in huize De Gast in Battenoord toch wel wat krap. Ze verhuisden naar Nieuwe-Tonge, naar het Fin- landplein, waar het gezin mét opa jarenlang is blijven wonen. Opa is er 91 geworden. "Ja, dat is een pluim voor m'n vrouw hoor, dat dit zo lang mogelijk is gebleven", prijst De Gast z'n jubilerende bruid trots. Het zijn de goede herinneringen aan Battenoord die geble ven zijn. "We hebben er altijd met plezier gewoond en gewerkt." De Gast was er ook aan de vrijwillige brandweer -ja, Battenoord had toen nog een eigen brandweer. Later is die opgegaan in die van Nieuwe-Tonge en daar is De Gast mee naar toe gegaan. Als bevelvoerder is hij er afgezwaaid. Voor de dagelijkse kost is hij later werkzaam geworden bij de SuikerUnie in Puttershoek, waar hij een mooie carrière maakte, van sjou wer tot kraanmachinist en op het laatst maga zijnbeheerder. Drie en twintig jaar heeft hij er gewerkt. Sinds een aantal jaren woont het echtpaar De Gast in een seniorenwoninkje aan de Westdijk. En daar zijn ze gelukkig mee. Tot op de dag van vandaag heeft De Gast nog steeds een eigen stukje land. Voor de lief hebberij. Hij geniet nog een goede gezond heid, is vitaal en goed ter been, maar zfj heeft best meer problemen met haar gezondheid. "Eigerüijk runt Piet hier alles, want ik kan niet meer lopen. En op één ochtend hulp in de week na doet 'ie 't liefst ook alles zelf', 'vertelt mevrouw De Gast. "Nou" klinkt dan zijn rustige commentaar, "da's dan toch moai zo, dat't zo nog ken..." COMBI I uur folo-fmrvK» I ]SM.(ail7]6t1611iu6U7}4 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop vanuw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0)87)482606 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. OnTdek t bij uw GZ-dealer of kijfc ofvast cp www.opeinieuw!.,r.i Knöps BV - Langftweg 113 - 3245 KG - Sommetsdijk - 0(87 4T6767 Akkerdaos BV - Kloosteweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 S^ 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs NVM REGISTERACCOUNTANTS WINOS/ïnance houses Hypotheken Csf Verzekeringen Onroerend goed Beleggen ^Advies Tel. (0187) 48 78 49 'Kunststichting Goedereede' is er in geslaagd het jonge, zeer talentvolle en succesvolle Bennewitz Kwartet uit Praag te contracteren voor een concert in de Toren van Goedereede op vrydag 29 juli 2005. Deze vier zeer muzikale jonge mannen spelen - samen met de klarinettist Harry Imre Dijkstra - o.a. het klarinetkwintet van Mozart en het strijkkwartet 'Der Tod und das Madchen' van Schubert, twee topstukken uit de klassieke muziekliteratuur. Het Praagse kwartet won reeds vele prijzen; zo werden zij tweede op het prestigieuze kwartetconcours in Miinchen en kort geleden wormen zij de eerste prijs op het grote en belangrijke strijk- kwartetconcours van Osaka. De stichting Haren Snaren heeft hen bereid gevonden om in oktober a.s. het Vrienden concert 2005 te verzorgen in Haarlem, en vóór hun optreden tijdens het Orlando Festi val te Kerkiade spelen zij in Goedereede. Datum: vrijdag 29 juli 2005 Plaats: Toren van Goedereede; Tijd: 20.00 uur; Programma: Mozart en Schubert; Toegangsprijs: 16,50 pp inclusief 1 con sumptie; Kaarten verkrijgbaar bij: Kunststichting tel.(0187)491878. Plaatsen worden toegewezen in volgorde van besteUing! OUDDORP - Al veertig jaar beroert Bram Akershoek de toetsen van het kerkorgel tijdens de erediensten in de Gereformeerde kerk te Ouddorp, en tijdens de kerkdienst van afgelopen zondagavond aldaar werd speciaal bij dit jubileum stilgestaan. De plaatse lijke predikant, ds. C.G. Kant, had er zowel de Schriftlezing als de Woord verkondiging op afgestemd. En over de dankbaarheid van deze kerkelijke gemeente dat hun organist al zo lang in hun midden mag dienen, bestond zondagavond geen onduidelijkheid. Het was ook de kerkenraad van de Gereformeerde kerk die in verband met het organistenjubileum Bram Akershoek had voorgedragen voor een Koninklijke Onderscheiding, en die werd de organist ook toegekend. En na het 'amen' van de zegen aan het eind van de dienst was het burge meester mevrouw Van de Velde van de gemeente Goedereede die naar voren kwam om de jubilerende organist de versiersels op te spelden die horen bij zijn benoeming tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Door Hans Villerius Met het oog op deze bijzondere eredienst had ds. C.G. Kant de Schriftlezing gekozen uit 1 Samuel 16 en Psalm 98. "In beide gedeel ten komt zo duidelijk uit hóe muziek door C><,d is gegeven als zegen en tot ons wel zijn", zo gaf ds. Kant aan. "In 1 Samuel 16 is het dat bij koning Saul juist door muziek de boze geest wijken moest waarmee hij was bezet. En Psalm 98 geeft overduidelijk aan welke plek God aan muziek geeft in de eredienst en dat Zijn Naam ook met veel muziek(instrumenten) geloofd moet wor den. Zo werd het ook ervaren, zowel in het Oude als in het Nieuwe Testament. Muziek, niet voor de gezelligheid, maar als opdracht van God. Daar zouden wij wel het een en ander van kunnen leren, want bij óns - in onze reformatorische kerken - is dat wel een beetje anders; daar is muziek in de ere dienst eigenlijk maar een stiefkindje gewor den. Dat is meegekomen met de reformatie. Toen is men de nadruk vooral gaan leggen op de Woordverkondiging en werd muziek geassocieerd met de wereld en werd het als oneerbiedig bestempeld. Niettemin leert de Bijbel ons dat God een geweldige rol heeft weggelegd voor muziek in de eredienst en in het geloofsleven." Ds. Kant nam daarbij de Bijbel als uitgangspunt om dit aan de hand van uiteenlopende voorbeelden aan te tonen. Niet in het minst wees hij op het Bijbelboek Openbaringen, waar Johannes ziet hoe straks de Kerk aan de glazen zee staat en zingen zal mét muziekmstnimenten. "Dan mag er ook in onze traditie een goede en waardevolle plaats zijn voor muziek in de eredienst, opdat het heilzaam zou zijn voor ons geloof. Hoe kan bijvoorbeeld door het orgelspel vóór de dienst de geest - evenals bij Saul, als David voor hem begon te spelen - worden verlicht, ter voorbereiding op de Woordverkondiging. Dan is muziek méér dan een middel om de stilte te verdrijven, maar is het mede als mid del gegeven tot bezinning en om de geest tot God te richten. En zo komt ook muziek voort De decorandus, geflankeerd door zijn echtgenote en burgemeester Van de Velde. (Foto: Hans Villerius) uit de redding die God wil bieden in het offer van Christus." Ds. Kant sprak zijn grote dankbaarheid uit dat Bram AJcershoek hierin al zo lang en met toewijding en enthousiasme dienstbaar mag zijn en het toepasselijk tot besluit van de dienst zingen Psalm 150: 'Laat zich 't orgel overal...!' Goed beschouwd is Akershoek echter al lan ger dan 40 jaar betrokken bij het orgelspel in de Ouddorpse Gereformeerde kerk. Want al in de jaren 1960-1965 - vóór zijn benoeming tot organist - fungeerde hij als 'balgentre- der'; die zorgde ervoor dat het orgel - een blaasinstrument - van de nodige orgelwind werd voorzien. Maar met ingang van 1 janua ri 1965 werd hij aangesteld als vaste organist, toen hij zijn voorganger opvolgde; en sinds dien heeft hij zich met grote getrouwheid en toewijding van zijn taak gekweten. Dertig jaar lang was Akershoek de enige organist van deze kerk; pas later kwamen er een tweede en een derde organist bij. Zodoende heeft hij - zonder daarvoor enige vergoeding te wil len hebben - talloze diensten vervuld, met in de vakantieperiodes drie diensten per zondag daar er vanwege de vele toeristen zondags morgens twee diensten worden gehouden, en dan 's avonds nóg één. Vanwege zijn betrok kenheid bij het orgel maakt Akershoek ook deel uit van de orgelcommissie en adviseert hij over aanpassingen en onderhoud aan het kerkorgel. Doch niet alleen als organist, maar ook als kerkenraadslid heeft hij zijn krachten mogen geven aan deze kerkelijke gemeente, die ruim 500 leden telt. Van 1978 tot en met 1982 was hij er diaken, in de periodes 1987 t/m 1991 en 1996 t/m 2000 ouderling en sinds september vorig jaar is hij ouderling kerkrentmeester. In het dagelijks leven is Akershoek banket bakker, en ook in de bakkerswereld is hij bestuurlijk actief. Gedurende tien jaar was hij bestuurslid van de bond van christelijke ondernemers in het bakkersbedrijf en al sinds 1979 is hij bestuurslid van de Ondernemers vereniging Ouddorp. Vanwege zijn veelvuldige en belangeloze inzet, daarmee op een bijzondere wijze een bijdrage leverend aan de gemeenschap, heeft het Hare Majesteit Koningin Beatrix behaagd om Bram Akershoek koninklijk te onderscheiden. De officiële toekenning had vorig jaar al plaats, maar in overleg met zijn familie en met de kerkenraad was besloten om de uitreiking tijdens de bijzondere ere dienst van afgelopen zondagavond te laten plaatshebben, bij gelegenheid van zijn 40- jarig organistenjubileum. De landelijke politiemonitor 2005, gehou den op basis van 1000 telefonische inter views, is positief over de veiligheidsont- wikkeling in de regio Rotterdam-Rijn mond. De tevredenheid van de burgers zit duidelijk in de lift. Het percentage (zeer) tevreden burgers bij het laatste contact met de politie stijgt van 59,1 in 2004 naar 60,6 in 2005. De poUtie Rotterdam-Rijnmond is daarmee één van de vier korpsen waar de publiekste- vredenheid is gestegen. Ook het aantal men sen dat zegt zich 'wel eens' of 'vaak' onveilig te voelen is behoorlijk afgenomen, respec tievelijk met 12 en 15 procent ten opzichte van 2004. Dit beeld komt overeen met de uitkomsten van de Veiligheidsindex van de gemeente Rotterdam. Positief beeld Het resultaat van de landelijke politiemonitor 2005 ziet er over het algemeen positief uit voor Rotterdam-Rijnmond. De resultaatge richte aanpak en de aandacht voor de korps speerpunten geweld, drugs en jeugdproble matiek werpt z'n vruchten af. Deze resultaten liggen in hjn met de succes sen die het korps Rotterdam-Rijnmond de afgelopen jaren bekend heeft gemaakt. Veel meer verdachten naar het Openbaar Minis terie en een daling van het totaal aantal aan giften. Het is zowel objectief als subjectief veiliger geworden in de regio. Stijging aangiften huiselijk geweld De poUtiemonitor geeft aan dat bedreiging en mishandeling stijgt. Ook andere 'veiligheids- meters' geven dit aan. Uit een onderzoek naar de achtergronden van dit verschijnsel is duidelijk geworden dat die stijging voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan het stringente beleid dat inmiddels al weer enige tijd geleden is ingezet ten opzichte van 'geweld achter de voordeur'Werd er vroeger meer bemiddeld bij huiseUjke problemen, nu dringt de politie aan op het doen van aangifte en in de meeste gevallen gebeurt dat nu ook. Het resterende deel van de stijging komt met name doordat toezichthouders (bijv. werkzaam in het openbaar vervoer), volgens afspraak van ieder strafbaar feit aangifte te doen, onder andere van bedreiging. Deze afspraken zijn vastgelegd in convenanten. Door dit strakke beleid is het aantal aangif ten van bedreiging en mishandeling gestegen en heeft de politie meer inzicht gekregen in de omvang van 'huiselijk geweld'. Het is een belangrijk maatschappelijk probleem dat veel aandacht verdient en dat maar zeer moeizaam te beïnvloeden is. Minder mensen slachtoffer In Rotterdam-Rijnmond zijn substantieel minder mensen het slachtoffer geworden van een misdrijf. Ten opzichte van 2004 zijn woninginbraken met 14 procent, autocrimi naliteit met 10 procent en fietsendiefstal met 17 procent gedaald. De beschikbaarheid van de politie in de woonbuurt is gegroeid; ook haar optreden, functioneren en zichtbaarheid wordt hoger gewaardeerd. Aandachtspunten De mensen die geïnterviewd zijn voor de politiemonitor geven aan dat bepaalde onder delen op het gebied van verkeer verbeterd kunnen worden. Zo is het aantal mensen dat overlast ondervindt van te hard rijden en aanrijdingen respectievelijk gestegen met 11,2 en 12,8 procent in 2005. Ook de bestrij ding van geluidsoverlast en vernieling van straatmeubilair blijft de aandacht vragen. Het percentage van de ondervraagden dat hier in toenemende mate last van heeft, is respectie velijk gestegen met 27 en 14,3 procent. Campagne gestart Op maandag 13 juni jl. is de landelijke cam pagne gestart om mensen te stimuleren om aangifte te doen als ze het slachtoffer zijn geworden van een strafbaar feit. Op 20 juni startte de regionale campagne. Ook uit de politiemonitor blijkt dat aangiftebereidheid een continu aandachtspunt voor de politie moet zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1