LITIE Omvorming eiland Tiengemeten naar natuureiland van start Gedeputeerde Van Heijningen toert 'undercover' over het eiland Eikenprocessierups rukt op naar Goeree-Overflakkee Met de auto enkele malen over de kop 0900-8844 kievit warmte cTir. streekbXad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Snelheidscontrole tien rijbewijzen ingevorderd Kop-staart-botsing Alcoholcontroles Drie gewonden bij file rijden Vaartoclit door de Voordelta Inbreker aangehouden De eerste schop ging 30 juni de grond in GOEREE-OVERFLAKKEE - Hoewel gedeputeerde E. van Heijningen van de provincie Zuid-Holland een liefhebber is van wielrennen en zelf ook graag de nodige kilometers onder zijn wielen doet verschieten, was het vorige week géén Tour de France waar hij aan meedeed, noch een Tour de Nordzé of een Tour de Flaquee, maar - zoals hij zelf deze naam bedacht heeft - een Tour d'Horizon. Een route langs de kust van Zuid-Holland, te beginnen in Noordwijk, waar hij donderdag van start ging, om daags daarna te eindigen op Goeree-Overflak kee, dit alles in het kader van een informele persoonlijke nadere kennismaking met hetgeen in zijn ambtsgebied speelt op het gebied van cultuur en toerisme. Dier veroorzaakt jeuk en huiduitslag Niemandsland f^A^ JZ i2 A - e Dinsdag 5 juli 2005 78e jaargang nr. 7419 DIRKSLAND - Een Toyota Yaris die een aantal keren over de kop was geslagen, was er de oorzaak van dat zaterdagmorgen even na zes uur de hulpverlenende disciplines richting Dirks- land moesten, waar op de N215, nabij stoplichting bij de watertoren een jongeman, komend uit de richting van Sommelsdijk door nog onbekende oorzaak in de slip was geraakt en ver volgens met de auto een paar keer over de kop was geslagen en in de sloot tot stilstand was gekomen. De bestuurder zat niet bekneld maar had flinke pijn in zijn schouder. De brandweer en GGD haalden de man uit zijn auto waarop hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. (Foto Persbum Flakkee) Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee STELLENDAM - Vorige week donderdag heeft het Handhavingsteam van de Verkeers politie diverse snelheidscontroles in Stellen- dam gehouden, waarbij 10 rijbewijzen zijn ingevorderd. Op de Plaatweg in Stellendam werd van 15.00 tot 17.00 uur gecontroleerd, waarbij 40 van de 120 passanten te hard reden. Veertien van deze overtreders zijn staande gehouden, de overige zijn op de foto vastgelegd. Twee bestuurders moesten ter plaatse hun rijbewijs inleveren. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 137 km/uur, waar 80 is toegestaan. Tussen 18.30 en 21.00 uur werd een snel heidscontrole gehouden ter hoogte van het Kortewegviaduct over de N57 te Stellen- dam. Van de 500 passanten reden er 65 te hard, aan wie ter plaatse een kennisgeving van beschikking dan wel een kennisgeving van bekeuring werd uitgereikt. Daarnaast is nog een aantal hardrijders op de foto vast gelegd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 218 km/uur, terwijl 100 km/uur is toe gestaan. Acht bestuurders moesten hun rijbe wijs inleveren. HELLEVOETSLUIS - Vrijdagmorgen om streeks zeven uur vond op de rijksweg N57 een kop-staart-botsing plaats. Een 38-jarige automobilist uit Ouddorp bemerkte te laat op dat een 55-jarige autobestuurder uit Bergen op Zoom remde voor een verkeerslicht dat op oranje stond. Als gevolg van de aanrijding liep de 55-jarige man nekletsel op. Hij werd door GGD-personeel vervoerd naar het Ruw aard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse. Beide auto's werden weggetakeld. OUDDORP/HELLEVOETSLUIS - Politie personeel van het district De Eilanden hield vrijdagavond tussen tien uur en half elf op de Oosterweg in Ouddorp en zaterdagmor gen tussen kwart voor vijf en kwart over vijf op de Kanaalweg WZ in Hellevoetsluis alco holcontroles. In totaal moesten 48 automobi- Usten een blaastest afleggen; niemand bleek met een slok te veel op achter het stuur te zitten. OOLTGENSPLAAT - Zaterdagmiddag om streeks één uur ontstond er een aanrijding Industrieweg 44 3241 MA MiddelhamU Tel.: (0187) 482609 E-mail: info@laev)twarmte J>l wvAv.kievitwarmce.nl Dit jaar bestaat Vereniging Natuurmonumen ten 100 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt een aantal bijzondere activiteiten georgani seerd. Eén daarvan is een vaartocht door de Voordelta op woensdag 20 juh a.s. Vanuit de buitenhaven van Stellendam wordt langs de Haringvlietsluizen en vervolgens langs de kust van Voome en Goeree gevaren. Terwijl de deelnemers genieten van het uitzicht ver telt de gids over verleden, heden en toekomst van Natuurmonumenten en over de gebieden die de Vereniging in deze omgeving in beheer heeft. Ook kan men kijken naar een video over het 100-jarig bestaan van Natuurmonu menten. Op 20 juh zal de boot drie keer uitva ren: om 10.00 uur, om 12.30 uur en om 15.00 uur. De vaarttochten duren ongeveer twee uur. Als u mee wilt varen, dient u zich vooraf aan te melden bij VVV Oudddorp aan Zee, tel.: (0187) 681789. De excursie kost voor leden van Natuurmonumenten 5, niet-leden beta len 8 en kinderen t/m 12 jaar €3. Het is aan te raden om een verrekijker mee te nemen. op de N59 in de richting van Den Bonmiel. Een 19-jarige automobiliste uit Zwijndrecht moest remmen voor een langzaam rijdende/ stilstaand verkeer. Twee motoren die ach ter haar reden, bestuurd door een 26-jarige vrouw en een 26-jarige man uit Alphen aan den Rijn, konden niet meer tijdig tot stilstand komen. Er ontstond een aanrijding waarbij de twee motorbestuurders en een passagier van de auto (een 24-jarige man uit Zuid Beijer- land) gewond raakten. De 26-jarige man is met de traumahelikopter vervoerd naar het Medisch Centrum Rotterdam-Zuid. De twee andere gewonden werden eveneens naar het MCRZ overgebracht. STELLENDAM - Politiemensen van het district De Eilanden hebben maandagoch tend een man op heterdaad aangehouden tij dens een inbraak in een boot. Omstreeks drie uur kwam de melding van een getuige dat er een aantal mannen zich verdacht ophielden bij een steiger aan de Deltahaven. De agen ten stelden een onderzoek in en zagen een aantal stalen voorwerpen op de kade liggen. Tevens lag er een plank vanaf de kant naar de steiger. Hierop werd besloten om de boten te controleren. Op één van de boten werd een 20-jarige man uit Ridderkerk, liggend op zijn rug, aangetroffen. Hij is aangehouden en meegenomen naar het politiebureau waar hij is ingesloten. De recherche stelt een nader onderzoek in. Het eiland Tiengemeten in het Haring vliet verandert de komende drie jaar in een afwisselend waterrijk natuur gebied, met veel ruimte voor recre atie. Gistermiddag gaf gedeputeer de Natuur L.E. van der Sar van de provincie Zuid-Holland de officiële 'startschop' voor de werkzaamheden. Direct na de zomer begint het grond verzet. Uiterlijk in 2008 zullen de laat ste werkzaamheden zjjn afgerond. Het eiland, dat eigendom is van Natuur monumenten, blijft tijdens het werk gewoon toegankelijk voor recreanten. "Tegen al die inwoners van Zuid-Holland zou ik willen zeggen: tot ziens op Tiengeme ten! Kom vooral genieten van dit fantastische natuureiland-in-wording. Ieder seizoen zal het eiland er weer verrassend anders uitzien. Tiengemeten ligt op minder dan een half uur rijden van Rotterdam. Juist in het bedrijvige Zuid-Holland is behoefte aan toegankeUjke natuurgebieden. Daar werken we hard aan", aldus Van der Sar, die vervolgens de eerste grote recreatieve voorziening op het eiland onthulde: een uitzichtpunt met een panorama over het Haringvliet en Tiengemeten. Als onderdeel van het natuur- en recreatieproject worden in totaal vijf van zulke uitzichtpun ten gerealiseerd. Ook komt er een uitgebreid netwerk aan wandelpaden, een natuurinfor matiecentrum, een klein kampeerterrein voor tenten en een passantenhaventje voor ple- ziervaart. Door zijn grootte en zonering zal het eiland, zelfs op 'toeristische' dagen, een aangename rust, stilte en weidsheid uitstra len. De verwachting is dat het natuureiland jaarlijks circa 40.000 bezoekers zal trekken. De kosten van het natuur- en recreatieproject bedragen in totaal 37 miljoen euro. Kiezen voor natuur en recreatie In 1994 wees de provincie Zuid-Holland Tiengemeten definitief aan als natuurontwik kelingsgebied. In de voorafgaande deceimia waren allerlei andere bestemmingen onder zocht: groot wooneiland, vrachtvhegveld, locatie voor een kerncentrale, park voor vakantiebungalows en opslagdepot voor ver ontreinigd sUb. In 1994 waren al die andere bestemmingen definitief van de baan. Tien gemeten werd natuur. Thans, iets meer dan 10 jaar na de provinci ale aanwijzing begint de feitelijke uitvoering. Tiengemeten is één van de Provinciale speer punten op het gebied van natuur en recre atie. Het is het grootste Deltanatuurproject. Deltanatuur is een samenwerkingsverband van de provincie Zuid-Holland met verschil lende partners, dat op grote schaal nieuwe, waterrijke natuurgebied aanlegt in de Zuid- Hollandse Delta. Partners bij de natuuront wikkeling op Tiengemeten zijn: Dienst Lan- deUjk Gebied (agentschap van het ministerie van LNV), Rijkswaterstaat (onderdeel van ministerie van V&W), Vereniging Nattiur- monumenten en de gemeente Korendijk. Zeldzame getijdennatuur Het eiland Tiengemeten gaat zich ontwikke len tot een zoetwatergetijdengebied waarin moeras, slikken, grasland, water en bos elkaar afwisselen. Door een beperkt aantal menselijke ingrepen krijgt het water vanuit het HaringvUet goed toegang tot het eiland. Zo ontstaat een afwisselend en wild natuur gebied. Meestal blijft het grootste deel van het eiland boven water. Wel wordt het bijna overal drassiger. 's Winters zullen grotere delen van het eiland af en toe overstromen. De geschiedenis van het eiland blijft zicht baar in het landschap. Zoetwatergetijdenge- bieden zijn in Nederland uiterst zeldzaam geworden. Dankzij de natuurontwikkeling op Tiengemeten krijgen bedreigde planten en diersoorten verloren leefgebied terug. Natuureiland Tiengemeten is onderdeel van de Ecologische Hoofdstructuur, het nationale netwerk van waardevolle nataurgebieden. Europees van belang De belangrijkste financieringsbron van de herinrichting van Tiengemeten is Deltana tuur, een project van de ministeries van LNV en V&W en de Provincie Zuid-Holland. Ook de Europese Unie (LIF'E Natuur en Interreg) draagt in belangrijke mate bij aan de natuur ontwikkeling op Tiengemeten. Het EU-LIFE Natuurfonds is toegekend omdat op Tienge meten internationaal bedreigde natte natuur wordt hersteld. Tiengemeten participeert daarnaast in een Europees samenwerkings project, gericht op de duurzame inrichting van natuur- en cultuurrijke eilanden in ver schillende EU-landen. Aan de natuurontwik- keüng op Tiengemeten leveren verder ook het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en Vereniging Natuurmonu menten financiële bijdragen. Van landbouw naar natuur Voorheen was Tiengemeten een landbouw- eiland. Vijf van de zes boerenbedrijven zijn reeds enkele jaren geleden op vrijwillige basis verhuisd naar een nieuw bedrijf elders in Nederland. De laatste boer bewerkt in 2005 voor het laatst het land. In het oostelijk deel van Tiengemeten start de natuurontwik keling; in het westeUjk deel oefent de boer zijn bedrijf nog uit. De grens tussen het boe renland en het natuurontwikkeüngsgebied wordt dit jaar gevormd door de Dwarsweg, de centrale weg die vanaf de haven - dwars over het eiland naar het zuiden loopt. Per 1 januari 2006 stopt ook de laatste boer met 'boeren' op Tiengemeten. Hij beschikt nu reeds over een passend vervangend bedrijf op de vaste wal. Tekst en foto's: Hans Villerius Op sportieve wijze heeft de gedeputeerde zijn Tour d'Horizon afgelegd: veelal op de fiets, maar soms ook te voet. Ook is hij donderdag met een kotter mee uitgevaren de Noordzee op en heeft hij bij windkracht 5 ervaren wat het is om te verkeren temidden van de woe lende baren. En omdat het een tour zou zijn langs de kust, met zijn weidse einder en wij de blikken, heette het voor Van Heijningen een *Tour d'Horizon'. Op deze geheel eigen wijze - "dit is mijn stijl" - wilde de Zuid-Hollandse gedeputeerde, die ondermeer Cultuur, Recreatie en Toerisme in zijn portefeuille heeft, nader persoonlijk in contact komen met een deel van zijn werk gebied. Dit vooral in het kader van het Vrije- tijdsbeleid van de provincie Zuid-Holland, in welk verband Van Heijningen gedurende zijn 'Tour' met (vertegenwoordigers van) verscheidene betrokken partijen, waaronder gemeenten en (recreatie)ondememers, infor meel in gesprek is geweest. Ook op Goe ree-Overflakkee, waar hij van donderdag op vrijdag gelogeerd heeft op camping 'de Klepperstee' te Ouddorp en waar hij vrijdag tussen de middag ontspannen een lunch heeft genuttigd aan de haven van Middelhamis. Hij heeft benadrukt dat het van belang is om in gezamenlijkheid een slag te maken in het Gedeputeerde E. van Heijningen toerde vrijdag jl. op de fiets vrijwel het gehele eiland over. Hier passeert hij het bruggetje bij het Dirkslandse Sas. ontwikkelen van een visie met betrekking tot de uitwerking van het Vrijetijdsbeleid en om hierin een verbinding te slaan tussen kustgebied en 'binnenland', hetgeen de kwa liteit van het gebied ten goede zal komen. Nü liggen er op dit gebied kansen, zowel voor gemeenten als voor ondernemers, zo gaf Van Heijningen aan. Om op deze manier persoonlijk contact te onderhouden met de betrokkenen in het gebied heeft Van Heijningen als boeiend en leerzaam ervaren, "met eigen ogen en in ontspannen en gemoedelijke sfeer zien wat er in het gebied aanwezig is en wat er zoal speelt". Tijdens zijn fietstocht van afgelopen vrij dag over Goeree-Overflakkee, samen met nog enkele medewerkers van de provincie, deed hij in vrijetijdskleding een flink aantal molens aan en bezocht hij het Dirkslandse Sas. Ter plekke werd hem uitgelegd waar er knelpunten ervaren worden op het gebied van molenbiotoop, onderhoud en instandhouding van de molens, én werd aangegeven waar en hóe waardevolle bijdragen aan de beleving van cultuur gereaüseerd zouden kunnen wor den. Bij molen 'De Bommelaer' te Den Bommel werd hem zelfs de eer vergund om een handje te helpen bij het plaatsen van nieuwe roeden. Molenmakerij Herrewijnen uit Spijkenisse voert momenteel deze werkzaamheden uit en het was Van Heijningen die vrijdagmid dag plaats mocht nemen in de cabine van een Als afsluiting van zijn Tour d'Horizon leverde Van Heijningen een bijdrage in de werkzaam heden aan de Bommelse molen 'De Bommelaer'. telescoopkraan om heel langzaamaan één van de nieuw aan te brengen roeden in een andere te laten zakken. Voorwaar een waar dige afsluiting van zijn Tour d'Horizon. ACHTHUIZEN/NUMANSDORP- De eikenprocessierups is Goeree-Over flakkee genaderd. Aan het begin van het eiland, op het Hellegatsplein, zijn in twee bosschages direct na de Meeu wentunnel vele duizenden van deze dieren gesignaleerd. Rijkswaterstaat heeft de beplanting met roodwitte lin ten afgezet en waarschuwingsbordjes geplaatst. De brandbaren van de rups kunnen pijnUjke jeuk, hardnekkige huiduitslag, irritatie aan de ogen en de luchtwegen, duizeligheid, koorts en blindheid veroorzaken. Bestrijding van de plaag, door het opzuigen of wegbranden van de nesten, wordt nog niet overwogen. Tekst en foto's: Gert van Engelen Tot nog toe kwam de eikenprocessierups hoofdzakelijk voor in Zuid-Oost Nederland. De eerste vondst was in 1991. Oorspronke lijk komt het dier (Thaumetapoea processi- ona) uit Zuid- en Midden-Europa. Het ver spreidingsgebied is sindsdien uitgebreid van Noord-Brabant en Limburg naar de provincie Utrecht, de Veluwezoom en de Achterhoek. In 1996 bereikte de populatie haar hoogte punt: honderdduizend Brabanders kregen hevige jeuk en huiduitslag. Ook wiekenners van de Tour de France, die vanuit Den Bosch vertrokken, hadden er last van. In 1997 stortte de plaag in, maar in de jaren erna namen de meldingen weer sterk toe. Dat de eikenprocessierups, een larve van een nachtvlinder, nu voorkomt op het Hel legatsplein, betekent dat de soort volledig is ingeburgerd in Nederland en zelfs is opge rukt naar het kustgebied. Waarschijnlijk kan Rijkswaterstaat waarschuwt met eenvoudige bordjes voor de gezondheidsrisico's die vooral passerende fietsers en wandelaars lopen. de rups in het noorden van Europa overleven en is het dier in aantal geëxplodeerd door de combinatie van zachte winters en warme, droge zomers. Coen van Dijk, opzichter landschap en milieu van Rijkswaterstaat in Numansdorp, vertelt dat een buitendienstmedewerker van Staats bosbeheer hem half juni telefonisch op de aanwezigheid van de rups attendeerde. "Het is voor het eerst dat er eikenprocessierupsen op die plek zijn gezien." Van Dijk kan niet verklaren hoe de rups op het niemandsland Hellegatsplein terecht is gekomen. "Ik heb geen idee. Daar ben ik zelf ook nieuwsgie rig naar." Vorige week plaatste hij uit voor zorg eenvoudige waarschuwingsborden, aan weerszijden van de ventweg bij de uitgang van de Meeuwentunnel. De borden tonen een foto van rijen rupsen en de tekst wijst op het voorkomen van de rups op deze locatie én op de eventuele gezond heidsrisico's. Nadrukkelijk wordt ook voor uitvoeriger informatie verwezen naar de website van de Vlinderstichting en het telefoonnummer van Rijkswaterstaat: 0186-659402. Vervolg op pagina 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1