Overdenking Muziekmarkt 'Amicitia' groot succes Inenten konijnen uit de Heilige Schrift Avondfiets-4-(laagse in Middelharnis ^evaMgemn iMdetalga 14 HET^ .;ÖJkVENSTER De Hoop Magazine Radio over heroïne EIUMIDBrf-tllEUWS PXOfK? Een zuchtende Jezus (i) Volgende week: Orgelconcert in Kapelle Akzo Nobel steunt bezoekerscentrum ZHL •j^aiga-^rilocfie deel Z PAGINA 5 VRIJDAG 1 JULI 2005 1 Blik op kerk ^^y en samenleving Cj - T.B,S. - Andere maatregelen - Hoe kan dat? De ontsnapping van W.S. - we mogen nu zijn werkelijke naam niet meer noemen, zegt zijn advocaat, maar ieder weet toch wie het is? - heeft heel wat teweeggebracht. Als leek vraag je je toch af hoe het mogelijk is. Dat iemand die tbs heeft onder begeleiding van één persoon met de trein reist, op het drukste perron van Nederland moet overstap pen, en daar kans ziet, de benen te nemen! Vervolgens wordt zijn ontsnapping bekend gemaakt en wordt er - mijns inziens te laat en ondeskundig - naar hem gezocht en als hij dan wordt gevonden, heeft hij ook nog een moord gepleegd'. Nogmaals, als leek vraag je je dan af: Had dit niet voorzien en dus voorkómen kunnen worden? Maar ik merkte het al op, er is veel over te doen geweest. Tot in de Kamer toe, waar minister Donner, die als minister van justitie de eerste verantwoordelijke is, bijna werd gedwongen tot aftreden. Ik denk dat het terecht is dat hij naar voren bracht dat hem geen verwijt kon worden gemaakt. Ook hij betreurde de dood van de Amsterdammer, maar dat feit kon niet op zijn rekening worden geschreven. Wèl heeft de minister beloofd dat er stren gere maatregelen zullen worden genomen ten aanzien van de tbs-ers. Momenteel zijn alle verloven ingetrokken en als ze met ver lof mógen gaan, dan zal dat beter worden gecontroleerd, onder andere door middel van het beruchte enkelbandje waardoor de ver- blijfplaa ts meteen op te sporen is. Het grote pubhek heeft natuurlijk allerlei one liners ten beste gegeven, zoals: 'Nooit meer met verlof', maar terecht is opgemerkt dat we dan beter het hele systeem van tbs kuimen afschaffen. Want de tijdelijke ter beschikking stelling van de regering is juist bedoeld om de persoon in kwestie weer te integreren in de maatschappij. De intrekking van alle verloven op Veldzicht heeft tot problemen geleid wat de bewaking betreft. Er is niet voldoende personeel om alle tbs-ers in de gaten te houden. Vandaar zijn er een aantal - ik meen van zestien - tij delijk overgeplaatst naar kamp-Zeist. Waar ik een beetje aan vastliep was dat W.S., om wie het allemaal géat, geklaagd heeft over zijn behandeling. Hij heeft via zijn advocaat laten weten bezwaar te maken tegen zijn iso leercel, waar hij elke minuut van de dag in de gaten wordt gehouden. Kijk, dat wil er nu bij mij niet in. Datje als tbs- er ontsnapt, een willekeurige moord pleegd, gepakt wordt en dan nog kritiek hebt... Ra, ra, hoe kan dat? Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. WAAR STAPTE COLUMBUS AAN LANO? Tijdens een boottocht door de Caribische Zee hoorde ik totaal verschillende verhalen over de plaats waar Columbus precies Amerika ontdekt zou hebben. Weet u welk plekje het werkelijk was? Antwoord: Natuurlijk eisen verscheidene eilanden die eer voor zich op. Het vroe ger Watling Island genaamde eiland heeft daarom zelfs (in 1926) zijn naam veranderd in San Salvador, de naam die Columbus als eerste in zijn logboek neerschreef. Zee- vaartkundigen hebben evenwel zijn reis pre cies gereconstrueerd en alle notities uit het logboek vergeleken met de (vele) kusten in het Caribische gebied. Na 33 dagen van de Canarische eilanden westwaarts varen, ont dekte Columbus volgens zijn waarnemingen als eerste eiland Samana Cay, dat dus meer recht heeft op de naam San Salvador, en de 'vele eilanden ten zuiden daarvan' waren dan die bij Acklins en Fortune Island, want dat klopt met de afstanden en verdere beschrij ving in zijn logboek. Het ware Santa Maria de la Concepcion ligt dan precies op de plaats van Crooked Island. GESCHEIDEN ADVOCAAT Ik kreeg een recept om advocaat te maken met 12 eieren en een liter brandewijn, maar het beslag bleef niet samengebonden. Ook met melk en maïzena om te binden erbij mis lukte het steeds. Antwoord: Ja, als u het wit van die eieren meeklopt, gaat dat zich afsplitsen. Voor advo caat hebt u alleen de 12 dooiers nodig plus 400 gram suiker, een liter brandewijn (40% alcohol) en 2 vanillestokjes. Haal eerst het merg (de kleine zwarte zaadjes) uit de open gesneden vanillestokjes. Scheid de 12 eier dooiers zodanig van het eiwit dat er beslist geen wit meekomt in de beslagkom. Klop de dooiers met de suiker en het merg van beide vanillestokjes in de kom, terwijl die in een pan met warm water geplaatst is. Klop door tot een gelijkmatige dikke massa verkregen is. Voeg dan onder voortdurend kloppen met kleine beetjes de brandewijn eraan toe en verwarm het mengsel au bain-marie tot het goed gebonden is. Geef uw advocaat vooral rustig de tijd bij die laatste handelingen. Doe de afgekoelde advocaat in tevoren zorgvul dig gereinigde flessen met eveneens brand schone kurken en bewaar haar koel en don ker. Een aangebroken fles kan men (ondanks de conserverende alcohol) niet langer dan 8 10 dagen goed houden. TE VET HAAR Vroeger hoefde ik m 'n haren maar een enkele keer in de maand te wassen. Later werd het elke week en nu bijna dagelijks. Hoe komt het toch, dat 't steeds vetter wordt? Antwoord: Het is een rage geworden om het hoofdhaar zo droog mogelijk te krijgen, maar dat is onnatuurlijk. Via de talgkliertjes in de hoofdhuid zorgt ons lichaam voor een geregelde vettoevoer naar de haarwortels. Gaat u uw haren vaker wassen, dan voert uw lichaam snel extra vet toe. Éénmaal per week met goede shampoo wassen is voldoende. De vettoevoer mindert dan weer geleidelijk. Op kerkboeken, priestergewaden, prenten en oude munten zie je vaak dat bekende mono gram van de P die met een lange stok door een X steekt. Waar komt dat gebruik eigenlijk vandaan? Antwoord: De eerste Christenen gebruikten nog veel Griekse aanduidingen. Denk maar aan het bekende Kyrie eléison (Heer, erbarm u). Die X is de Griekse hoofdletter voor de DIRKSLAND - Wat was het warm die zaterdag, 18 juni. Maar wat was het ook gezellig, 's Morgens vanaf 8 uur waren in Dirksland verschillende men sen al in de weer om de muziekmarkt van muziekvereniging 'Amicltia' op te bouwen. De auto's met aanhangwa gens reden af en aan. Er moesten dan ook heel veel spullen van het muziek- gebouw naar de B.C. Zaaijerlaan ver voerd worden, waar de markt werd gehouden. Even na 10 uur kon het spektakel beginnen. De fanfare van muziekvereniging 'Amicltia' onder leiding van Ivo Kouwenhoven beet de spits af. Vanaf dat moment was er doorlo pend muziek te beluisteren van de fanfare, de drumband onder leiding van Marian Zoon en de blokfluiters onder leiding van Sehna van Praagh en de heer C. Smit. Ook de majorettes zetten hun beste beentje voor. Zij werden geleid door WiUy Guldemeester en Addie Struijk. De blokfluitgroep van Sekna heeft nog maar een half jaar les, maar het was verbazingwekkend hoe goed de kinde ren al konden musiceren. Ze. speelden zelfs al een solostuk onder begeleiding van de fan fare. Ook de majorettegroep is nog maar kort bezig. Zij lieten de show zien, waarmee ze op het majorettefestival van 28 mei jl. zo goed scoorden. Zodoende was het muziekaanbod heel gevarieerd. En het duurde dan ook niet lang voordat het krioelde van de bezoekers. Er omheen was een gezellig muziekter- ras met verschillende kramen, waar velen dankbaar gebruik van maakten. Vanwege het warme weer hadden de medewerkers achter de drank- en ijskraam het extra druk. Maar ook de broodjes, kruukplaetjes en de diverse spelletjes vonden gretig aftrek. Bij sommige spelletjes, zoals het darten en het zenuwen spiraal, vond een echte competitie plaats. Men wilde echt winnen. De volgende per sonen hebben uiteindelijk een prijs gewon nen met één (of meer) van de spelletjes: M. Bazen (vakjesspel), Willy Guldemeester (zenuwenspiraal), Gré Bazen (waarde fruit mand raden), Joey v.d. Klooster (mini sjoe len), Laurens Baars (super sjoelen), Richard Dingemanse (super sjoelen), Klazina van Valen (super sjoelen), Eric Matsinger (dar ten), Martin Vroegindeweij (darten), Rick Huizer (doelschieten). Al deze prijswinnaars hebben hun prijs inmiddels ontvangen. Als je zo'n hele dag met elkaar bezig bent, leidt dat duidelijk tot verbroedering. Leden, partners en ouders van leden, allemaal heb ben ze geholpen om van deze dag een suc ces te maken. Kleine probleempjes werden niet naar het bestuur doorgeschoven, maar ter plekke spontaan opgelost. Dat was goed voor de promotie van 'Amicitia' en natuurlijk ook voor de kas. 'Amicitia' wil dan ook al deze mensen hartelijk bedanken voor hun inzet. Op de internetsite van 'Amicitia' zijn ver schillende foto's van de muziekmarkt te zien, evenals veel meer informatie over de muziekvereniging. Het adres is: www.amici tia-muziekvereniging.nl. OUDDORP - Op verzoek van de plaatse lijke kleindierenvereniging 'Nut Genoe gen' komt donderdag 7 juU a.s. dierenarts L.E.Tjebbes konijnen inenten tegen diverse ziekten. Zoals ieder jaar doet hij dit tegen een gereduceerde prijs. Iedereen, dus ook zij die geen lid van de vereniging zijn, kan zijn/ haar konijnen om 20.00 uur laten inenten bij molen 'De Zwaan' aan de Dorpsweg. g-klank, en wat u voor een P aanziet, is in feite de Griekse R. Tezamen stonden zij voor CHR, de beginletters van Christus. In Rome, waar Latijn gesproken werd, vertaalde men dat monogram als PX en gaf er de betekenis aan van het woordje Pax vrede). En opwaarts ziende naarde hemel, zuchtte Hij, en zeide tot hem: Effa- tha dat is: wordt geopend. (Mark. 8: 34) Een manier om uitdrukking te geven aan onze innerlijke gevoelens zonder een woord daarbij te gebruiken, is ons zuchten. Niet dat we ons altijd bevrast zijn waarom we zuchten. We zuchten nogal eens een keer zonder ons daarbij precies bewust te zijn van het waarom. En... er wordt wat af ge zucht in deze wereld. In de zee van ellende, de moeiten en het verdriet klinken voort durend de zuchten. Vanmiddag luisteren we naar een zucht! Is dat nu wel de moeite waard om bij stil te staan? Het is waar dat veel zuchten niet gehoord worden. Ande ren negeren ons zuchten, terwijl we vurig hoopten dat ze het zouden horen en zou den vragen: 'joh, wat schort er aan?' Maar aan de andere kant zijn er van u en jullie ook wel die een bepaalde zucht nooit meer vergeten. De zucht van moeder. Ze zei niets, maar ze keek je aan en..zuchtte! Ze gaf uitdrukking aan haar droefheid, aan haar hart dat geraakt was door je gedrag, en vult u dat verder maar in. Maar Gods Woord neemt ons mee om te luisteren naar een zucht van die heel bijzon dere Persoon: Jezus! Door Zijn Vader in deze wereld gezonden om het werk te doen dat Hij Hem opgedragen had. En dat is niet allereerst om wat veriichting aan te brengen in het lij den, maar vooral om de oorzaak ervan weg te nemen. Om de weg te bereiden naar een nieuwe hemel en aarde waarop nooit een zucht zal weerklinken. Daarheen wijst het wonder dat verricht is aan een doofstomme man. Jezus geneest Hem, zodat hij weer kan horen en spreken. Maar wat zal hij gaan horen en waarover zal hij gaan spreken?! Jezus zuchtte.... We willen luisteren naar de boodschap van deze zucht. Hij doorleeft de nood in ons bestaan Het gedeelte uit het Evangelie volgens de beschrijving van Marcus neemt ons mee naar het Overjordaanse, Decapolis. De naam van dit gebied heeft te maken met de 'tiensteden- bond', die bestond mssen een aantal helle nistische steden in dat gebied. Jezus is daar aangekomen na Zijn bezoek aan de westkust, Tyrus en Sidon. Waarom hier aandacht voor? Wel, het laat u weten dat Zijn voetstappen werkeUjk op deze aarde staan. Dat Hij werke lijk op deze aarde geleefd en gewerkt heeft. En daar wordt een doofstomme tot Hem gebracht. Het is zo langzamerhand wel bekend geworden dat Jezus de kracht heeft om te genezen. Vele zieken heeft Hij van hun ziekte verlost. En zo hebben we in deze geschiedenis opnieuw één van de wonderen van de Heiland voor ons. Een wonder dat alleen Marcus beschrijft in tegenstelling tot vele andere wonderen, die beschreven wor den door soms alle vier Evangeliën. Jezus neemt Hem apart van de schare, van de menigte. Hij gaat niet met hem een podium op om er een show van te maken: mensen, moet je toch eens zien wat Ik kan! Nee, Hij neemt hem even terzijde van de menigte. Jezus neemt zondaren apart! Hij wil ze spre ken en genezen onder vier ogen, ook al zou je lopen of zitten temidden van een grote menigte. En dan? Kijk. Jezus steekt Zijn vingers in de oren en strijkt wat slijk op zijn tong. En?! Nee, dan gebeurt er helemaal niets! Dat zijn geen magische handeUngen. Het zijn han delingen waarin Hij laat zien dat Hij ook op deze wijze kan genezen, terwijl Hij bij andere gelegenheden soms alleen maar sprak of even de man of vrouw aanraakte. Jezus geeft niet iedereen een standaardbehandeUng, maar Hij doet het zoals Hij weet dat het goed is. Wat zal die doofstomme vol verwachting op Jezus gezien hebben! Zien, dat kon hij! En wat ziet hij dan? Jezus 'opwaarts ziende naar de hemel'! Of Hij het duidelijk wil maken! Verwacht het alleen van Boven. Als De u genees, zal dat Zijn door de kracht die Mijn Vader verleent. Goddelijke kracht! En dan zucht Jezus...! Waarom? Ziet Hij er tegenop op Zijn werk te doen? Heeft Hij er geen zin in? Niets is minder waar! Hij heeft het werk Hem opgedragen door de Vader geheel vrijwillig op Zich genomen en uitgevoerd. Het was Zijn hoogste verlangen en Zijn leven was gericht op de gehoorzaamheid als de Zoon aan de Vader. De eer van God was ermee gemoeid en de zaligheid, het behoud van zondaren. Nee, deze zucht daarin hoort u Zijn hart weer klinken. Een hart met innerlijke ontferming bewogen met de nood van deze man. Een toonbeeld van de ellende die Hij tijdens Zijn leven op aarde gezien heeft. Zo gaf Hij uit drukking aan Zijn medelijden met de ellende van het menselijk bestaan. Leest u maar wat bijvoorbeeld staat in Hebr. 4:14-16. Het is dus een leugen dat de God van hemel en aarde, onze Schepper, een onbewogen God is. Dat Hij alleen maar toekijkt naar en ziet op uw nood en ellende. Hoor Jezus zuchten en u hoort dat het Hem ter harte gaat! En zo zullen allen die werkelijk van Christus zijn ook in hun leven iets van dit beeld gaan verto nen. U kunt dat lezen in Romeinen 8 en ander plaatsen in Gods Woord. En doet Hij er dan ook wat aan, zo vraagt u? Want aan medelijden op zich heb ik toch niets! Jazeker, Jezus kwam om er wat aan te doen. Niet dat Hij kwam om u uit de pro blemen van dit leven te helpen zondermeer. Maar Zijn wonderen heeft Hij verricht om een teken te zijn van wat eenmaal werkelijk heid zal zijn op de nieuwe hemel en aarde. Dat werk is Hij begonnen in de geschiedenis en zal straks zichtbaar zijn. Dat werk doet Hij door Zijn Woord! Dat ene Aramese woord: 'Effatha!' opent de oren en de mond van deze man. Jezus' Woord is het verlossende Woord! Maar wie zullen daarin delen? Wie is een bur ger van dat Koninkrijk? Trouwens, zou dat voor u het verheugende nieuws zijn en zou u daarmee tevreden zijn als Jezus Degene was die u uit uw zorgen en moeiten zou verlos sen? Is het zelfs de 'eis' die als een voorwaar de stelt om enig geloof te hechten aan Zijn Woord? Hij moet eerst maar eens bewijzen dat Hij in staat is om mijn problemen op te lossen en dan zal ik in Hem geloven? Ds. M.J. Kater Van dinsdag 5 tot en met vrijdag 8 juli a.s. wordt voor de 17e keer de Avond- fiets-4-daagse van Middelharnis gere den. De organisatie is in handen van regio VW Zuid-Hollandse eilanden kantoor Middelharnis, in samenwer king met de Middenstandsvereniging. ledere avond wordt ca. 25 kilometer gefietst langs mooie, gevarieerde routes, die met zorg zijn samengesteld. Bij het maken van de routes wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de veiligheid van de fietsers. De controleposten, waar een stempel en (soms) een traktatie kunnen worden gehaald, bevinden zich op punten, waar eventueel ook met oversteken geholpen kan worden. Het is de bedoehng dat iedere fietser kan genie ten van de tocht en in eigen tempo de route kan rijden. Aan het eind van de stoet deel nemers rijdt iedere avond een bezemwagen met een rijwielhersteller en iemand van de EHBO die, indien noodzakelijk, hulp kun nen verlenen bij pech en ongelukjes. De eer ste drie avonden wordt om 19.00 uur gestart, vrijdagavond om 18.30 uur bij VVV/ANWB kantoor Middelharnis, Vingerling 3. De laatste avond, vrijdag 8 juli, verzamelen de deelnemers zich aan het eind van de route, waarna zij gezamenlijk het centrum binnen- fietsen om hun welverdiende aandenken en het applaus van de omstanders in ontvangst te nemen. Het is dan tevens de eerste dag van een reeks van 5 vrijdag-braderieën in win kelcentrum D'n Diek. Inschrijven voor de Avondfiets-4-daagse kan vanaf maandag 27 juni bij VVV/ANW^-kantoor Middelharnis, Vingerling 3. Tel.: 0187-484870. De deelna mekosten bedragen 2,50 per persoon. OUDDORP - Nederiand telt ruim 30.000 hero'ineverslaafden. Dit aantal groeit jaar lijks. In de uitzending van 6 juU van De Hoop Magazine Radio komt onder andere Rob aan het woord. Hij vertelt over zijn verslaving aan heroïne en cocaïne en hoe hij door zijn gebruik in de criminaliteit is beland. De Hoop Magazine Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. Het pro gramma wordt op zaterdag 2 juU herhaald tussen 11.00 en 12.00 uur. Stichting Vrienden van De Hoop gelooft niet in hopeloze gevallen. Deze boodschap wil de stichting door middel van de radio verder verspreiden. Hierin ontvangt Vrienden van De Hoop ondersteuning van Stichting De Hoop. De Hoop heeft ruim dertig jaar erva ring op het gebied van verslavingszorg, hulp verlening, preventie en jongerenwerk die ze toepast in de radioprogramma's. Meer informatie over Stichting De Hoop op www.dehoop.org en over de projecten van Stichting Vrienden van De Hoop op www. steundehoop.nl. Op zaterdag 9 juli geeft de bekende organist Aart Bergwerff een orgelconcert in de Her vormde Kerk te Kapelle. Aart Bergwerff is o.a. organist van het beroemde Batz-orgel van de Lutherse Kerk te Den Haag. En zoals u wellicht weet, staat er in de kerk te Kapelle een Batz-Witteorgel, waarop deze organist zich dus zeker thuis zal voelen. Zijn programma bestaat uit composities van o.a. Smyth, Rheinberger, de Lange en Reger. De aanvang van het concert is 20.00 uur en toegang is 4,50 3,50 CJP/pas 65). Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. U bent van harte welkom! De Stichting Het Zuid-Hollands Land schap ontving vrijdagmiddag 24 juni jl. een symbolische cheque van 10.000 van Akzo Nobel Base Chemicals uit Rotterdam. Het bedrijf vierde de uit breiding van haar fabriek in het Rijn mondgebied. "Wij bouwen aan onze toekomst en vinden het belangrijk dat ook het Zuid-Hollands Landschap dit kan doen", aldus plantmanager Jan Pranger. "Het Zuid-Hollands Landschap zal het geld gebruiken voor de nieuwbouw van het Bezoekerscentrum Tenellaplas in de Dui nen van Oostvoome", zei directeur Gerard van den Berg na het in ontvangst nemen van de cheque. "Volgend jaar kunnen de wan delaars en fietsers op Voome genieten van een modem en educatief informatiecentrum over de duinen en kust van Voome." Pranger benadrukte de symbiose tussen industrie en natuur in het Rijnmondgebied." Het is heel bijzonder dat hoogwaardige industrie en hoogwaardige natuur eikaars directe buren zijn. De industrie is goed voor de mensen. Het is een belangrijke economische pijler in Nederland. De natuur is ook belangrijk voor de mensen, om van te genieten en in tot mst te komen. Door onze gift versterken we deze relatie." Akzo Nobel Base Chemicals vierde de uit breiding van het Membraam Elektrolyse Bedrijf (MEB) in Rotterdam. Hierdoor kan het bedrijf zelf meer chloor produceren en hoeft daardoor minder chloor per trein aan te laten voeren. Bedrijven of instellingen die ook het werk van het Zuid-Hollands Landschap willen steunen, kunnen contact opnemen met Mar griet Deiters via telefoonnummer: (010) 272 22 22. Of kijk op website www.zuidhollands landschap.nl. -68- 'Geloof je echt dat zoiets mogelijk is?' 'Wat mogelijk?' 'Dat wij samen zouden kunnen vluchten?' Nu slaat hij zijn armen om haar hals heen, zodat ze dreigt te stikken. 'Ja Franz, ik geloof dat wij samen de hele wereld kunnen veroveren.' En ze meent het uit de grond van haar hart. En voor de eerste maal ziet Franz Fischer zijn toe komst; een leven met deze dappere jonge vrouw. En een grote rust daalt neer in zijn hart. Ze hangen lusteloos over de tafel, en hun stemming is uitgesproken slecht. Een groep bijna levensmoede kerels, op wier gezichten de jarenlange krijgsgevangenschap zich aftekent. Hun matte ogen kijken lusteloos en de plooien in hun gegroefde gezichten accentueren de jaren, die zowel lichamelijk als geestelijk een stempel op hen hebben gedrukt. 'Ik geloof dat ze ons nooit meer hier uit laten ver trekken, jongens. We moesten er een eind aan maken. Met z'n allen een run op de poort nemen en hoera schreeuwen. De Russen zullen vergeten dat we medewerkers zijn van hun nieuwe orde en ons stuk voor stuk een kogel door onze kop jagen. Mannen, gelooft mij; ik kan het niet meer aan', zucht Ludwig Bolwin, die nog geen enkel bericht uit het vaderland heeft ontvangen en daaruit zijn consequenties trekt. Het is een normaal verschijnsel dat elk van hen wel- eens een inzinking krijgt. Maar dan worden ze door hun maats wel weer overeind geholpen. 'Kom op kerel, kop op, eens zal er een eind aanko men, laten we ons door Iwan niet op de kop laten zitten.' Maar van vertrouwen is geen sprake, niemand heeft een weerwoord; ze zwijgen. Het is moordend heet, zweet loopt hun met stra len van het lichaam, de lucht in de barak is om te snijden. Plotseling vliegt Günter Martin overeind. Z'n ogen schieten vuur en er rollen enkele krachttermen door de barak: 'Ik ben het zat om hier in de rom mel te zitten. Door de vervloekte ideologie van een stel schurken hebben ze mij hierheen gestuurd. Door de modder en sneeuw ben ik naar Leningrad gekropen, opgejaagd als een hond hier in de taiga en heb gewerkt als een slaaf. Als ik nog een klein beetje wil leven, moet dat gauw kunnen gebeuren; anders hoeft het niet meer. Maar er verandert niets en wij zitten hier voor een verloren oorlog, die we niet hebben gewild.' De sfeer is erg somber als Franz en Karl-Heinz bin nen komen. In één oogopslag heeft Franz gezien dat het weer mis is. De soldaten, die nu al vele jaren in Rusland zitten, raken aan het einde van hun kunnen. Ze zijn zover afgestompt dat er geen geestelijke weerstand in hen is overgebleven. 'Jongens, wie wil er roken?' Hij gooit een zakje machorka op tafel. 'Ja, geef maar hier, jij hebt tenslotte genoeg', bijt Jupp Schenk hem toe. Franz voelt intuïtief dat hij er goed aan doet niet te reageren. Alles wat nu gezegd wordt, is teveel. Daar hij vanwege zijn functie in staat is meer te horen dan de andere plennies, weet hij nu iets te zeggen waaraan ze zich kunnen opbeuren. 'Jongens, ik heb gehoord dat we aanvulling krijgen, in verband met de ontslagen die volgen.' 'Wat ontslagen! Wie wordt ontslagen?' snauwt Jupp Schenk. 'Ja, ontslagen!' Franz verliest zijn kalmte. 'Ontslagen, ja! Jullie gaan binnenkort allemaal naar Duitsland. Slechts een paar, laten we zeggen specia listen, moeten hier blijven. Stelletje druiloren, trekt daaruit conclusies. Hoe lang het nog duurt weet ik niet, maar op een uitzondering na, mogen jul lie allemaal vertrekken. En trek nou in vredesnaam jullie gezichten weer in de plooi; er zijn er die er beroerder aan toe zijn dan jullie, kaffers!' Hij grist Hans Schlomann de machorka uit z'n han den en draait een papyrossa. Franz loopt naar z'n krib om daar z'n sigaret te roken. Karl, die zich niet in het gesprek heeft gemengd, schraapt z'n keel. De jongens kijken hem aan. Karls ogen schieten vuur. 'Hebben jullie verstaan wat hij daar zei?' De plennies zwijgen en kijken Karl verbijsterd aan. Zijn vuist dreunt op tafel. 'Hebben jullie het verstaan, of niet?' Ze knikken bevestigend. 'Ik moet me beheersen om niet al jullie domme smoelen in elkaar te slaan. Hij heeft alles gedaan om jullie leven een beetje aangenaam te maken. Als dank mag hij in deze rotzooi sterven, terwijl wij bin nenkort naar huis gaan. Nou moeten jullie in mijn bijzijn nooit meer iets zeggen dat op het gevoel van Fischer werkt, want dan gebeuren er gekke dingen. hufters die jullie zijn. Als jullie over een poosje thuis zijn, en dik gegeten achter de batterij van je vrouwen liggen te snurken, zullen jullie deze jongen vergeten zijn. Ellendelingen, slappe dweilen, jullie janken als juffershondjes en denken alleen maar aan jezelf. Laat ik er verder maar geen woorden meer aan vuil maken, want als ik naar m'n gevoel werkte, sloeg ik al die domme smoelen die me nu zitten aan te gapen, in stukken.' Ze knikken dat hij duidelijk geweest is. Trouwens, zijn gezicht spreekt boekdelen en ze weten het: Er hoeft maar weinig meer te gebeuren of Karl zal hen in de kreukels slaan. Toch heeft dit intermezzo hen aan het denken gezet. Min of meer fluisterend overleggen ze, wat Franz nu eigenlijk weet. Ze zouden er graag naar gevraagd hebben, maar met Karl-Heinz in de buurt laten ze dat achterwege. Er gebeuren in een kort tijdsbestek veel dingen. Er gaan steeds hardnekkiger geruchten, dat er opnieuw ontslagen zullen vallen. Er zal aflossing komen, waarbij zelfs Russen zullen zijn. Wat is er waar? Wat kan men geloven? Dan, op een avond na het appèl, moeten de plen nies blijven staan. Commissaris Boetiloff komt uit de commandantura en spreekt hen toe. Een tolk vertaalt zijn woorden, hoewel hij goed in staat is, zich in het Duits uit te drukken. 'Het heeft generalisimus Stalin behaagd velen van u uit krijgsgevangenschap te ontslaan. Over een maand zal de eerste groep op transport worden gesteld, waarna elke maand daaropvolgend, andere groepen zullen volgen. Uw plaatsen zullen door Russen en strafgevangenen worden overgenomen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9