In memoriam Cor Kievit Nieuw logo gemeente Middelharnis Middelharnis Gratis Nederlandse identiteitskaart voor 14-jarigen Bijdrage ISV voor bodemsanering aan Emmalaan Middelharnis EIIIVIIDCn-illEUWS Leges volgens de gemeentelijke legesverordening" perl januari 2005 Nieuwe gemeentegids De gemeente Middelharnis heeft een nieuw logo. Op 1 januari 2006 is het logo in gebruik genomen. Kon. Julianaweg 45, 3241 XB Middelharnis.' Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.nl m PAGINA 4 VRIJDAG 27 JANUARI 2006 Uit het huwelijk van Servaas Kievit en Johanna Grooten- boer zijn tien kinderen geboren van wie Cornells de acht ste telg was. Na hem kwamen nog Leentje en Servaas jr. Na de lagere school te hebben gevolgd ging Cor naar de Ambachtsschool in Middelharnis en daarna volgde hij de Machinistenschool in Den Briel. Op de schooldagen ging hij met een groep leerlingen, onder wie Gerrit Vis van Heemst en Balt van Mierlo op de fiets naar Den Briel na eerst het Haringvliet te zijn overgezet door de tramboot. 's Avonds maakten zij de omgekeerde reis naar huis. Cor was een goede leerling en het onderwijs dat hij heeft ontvangen zou hem later goed van pas komen. Maar toen de Sommelsdijkse jongen van school kwam zat Nederland midden in de crisistijd met grote werkloosheid. Op slechts weinig plaatsen was werk te vinden en de grote vraag was, hoe kom je aan een loon? Cor kon voor 7,50 per week gaan werken bij Zaadhandel Vroegindeweij te Dirksland. In september 1939 trad Cornells Kievit in het huwelijk met Aria Troost eveneens uit Sommelsdijk. Zij gingen wonen op de Ooste lijke Achterweg, de huisjes staan er nog. Door wat contacten binnen de familiekring kreeg Cor de gelegen heid om bij de gebroeders Dingeman, Bram en Krijn de Mooij, die een smederij op de Oostdijk van Sommelsdijk hadden, te gaan wer ken. Zijn loon steeg naar 12,50 per week. Van het weinige geld dat Aria nog in haar portemonnee had kocht zij voor 1,75 een nieuw ketelpak bij Co Nipius op de Kaai van Middelharnis, want dacht zij: "Je moet je goed kunnen presenteren". Intussen had in 1940 gezinsuitbreiding plaatsgevonden en was Servaas geboren. Servaas zou later geen broertjes of zu.sjes krijgen. Gedurende 15 jaar bleef Cor in dienst van firma De Mooij. Na de dood van Dingeman en Bram bleef Krijn over. Ook zijn gezondheid liet te wensen over waarop zijn zoon Cor, die een wapenhandel dreef op de Voorstraat van Middelharnis, aandrong om de smederij over te doen aan Cor Kievit. "Cor is toch een nette vent en een eerlijke man en een goed vakman bovendien", zo redeneerde hij. Inderdaad is het tot een overname gekomen van de smidse met pakhuis en woonhuis. In de extreem koude maand februari 1956 zou de verhuizing plaatsvinden. Zij heb ben toen ontzettend veel koude geleden. Maar er was altijd werk aan de winkel zodat er geen tijd was om te kniezen. Cor werkte hard en het maakte hem geen verschil of hij voor De Mooij moest werken of na de overname voor zichzelf! Zo'n t>pe was hij. Maar ook Aria begon van meet af aan te werken aan de verdere opbouw van de zaak. Werden in de smidse de paarden met hoefijzers beslagen of werden kolenkachels schoongemaakt, tezelfdertijd zat de smidsvrouw de adininistratie bij te houden. Slechts in het begin kreeg zij hulp van Riek de Mooij die met haar moeder tegeno\er de smederij woonde en daar een allergezelligst winkeltje hadden in boeken en schrijfbenodigdheden. Naarmate Aria meer en meer in staat was om de boekhouding tot in de puntjes te verzorgen, trok Riek zich vanzelf terug. In 1966 werd de zaak grondig verbouwd. Burgemeester P. W. Hor dijk heeft de nieuwe zaak op de Oostdijk onder de naam 'Kie\it Warmte' geopend. Nieuwe ontwikkelingen dienden zich aan, ook ten aanzien van energie. Van kolengas ging men over op propaangas en sinds 1970 ging men over op aardgas. Honderden toestellen en apparaten moesten worden omgebouwd. De kolen- en oliekachels verdwenen en Centrale Verwarming werd gemeengoed. Paarden hoefden niet meer te worden beslagen. Van het oude smidswerk bleef het repareren van dakgoten over. Toen Kees Looij in dienst kwain bij Kievit was eeén van zijn eerste kar weien de dakgoot repareren bij bakker Greijn in de Binnenweg. Maar Kees had hoogtevrees en aarzelde de ladder op te gaan om de dakgoot te kunnen bereiken. Later kwamen Cor Kievit en Kees Looij voor hetere vuren te staan. Het dak van de Watertoren bij Dirksland inoest van een nieuwe koperen daklaag worden voorzien. Kees had kennelijk zijn hoog tevrees overwonnen. Het was zelfs zo dat onder dit niet alledaag.se werk hoog bovenop de toren Kees nog kans zag één van zijn grap pen te lanceren. Ene Huub reed inet zijn bakfiets vol waren over de Oudelandsedijk en hoorde roepen: "Huubje!" Waar Huubje ook keek nergens zag hij iemand op het land rondom zich. Het geroep werd herhaald waardoor Huubje tenslotte zo ner veus werd dat hij met zijn bakfiets pardoes de dijk afgleed. Kees Looij is ongetwijfeld één van de grappigste mensen in Som melsdijk. Samen met zijn patroon hebben zij het goed met elkaar kunnen vinden hetgeen voor Kees geleid heeft tot een 40-jarig dienstverband! Maar het leven is niet altijd even grappig. Servaas, de zoon van Cor en Aria, was inmiddels getrouwd met Lenie van Putten. Zij kregen drie kinderen: Leo, Lijda en Kees. Dit gezin was vanuit de Koninginnelaan verhuisd naar de Oostdijk bij de zaak van 'Kievit Warmte". Na ongeveer negen jaar werd Lenie ernstig ziek en na jaren van smartelijk lijden kwam zij in 1979 te overlijden. In die droevige omstandigheden ontfermde Aria Kievit-Troost zich over haar kleinkinderen en was niet alleen hun grootmoeder, maar ook hun moeder. De administratie voor de zaak mocht daarbij niet worden verwaar loosd. Deze moeilijke periode duurde ongeveer drie en een halfjaar. Daarna is het ouderechtpaar Kievit-Troost naar de Dorpsweg ver huisd. Servaas had toen de leiding over het bedrijf. Naast al deze werkzaamheden zag de vrouw van Cor Kievit met tal van andere broeders en zusters nog kans haar beste krachten te geven aan de restauratie van de Ned. Herv. kerk die in 1983 werd voltooid. Ook was zij secretaresse van de eilandelijke commissie die voor de GZB 40.000,- heeft verzameld voor de bouw van een weeshuis te Turkana in Kenia waar thans ongeveer 80 wezen een tehuis hebben gekregen. Het echtpaar Kievit-Troost verhuisde tenslotte naar het Oudeland bij 'De Samaritaan'. Helaas ging het met Cor niet goed, hij kwam vaak te vallen en begon te dementeren. Dat heeft geleid tot plaatsing binnen de muren van 'De Samaritaan' waar hij liefdevol werd opge vangen. Toch heeft Cor, als grondlegger van 'Kievit Warmte' op 4 november 2003 de eerste paal mogen slaan voor de nieuwe vestiging in de Oostplaat te Middelharnis. Daar werken vandaag de dag onder leiding van Leo en Kees Kievit dertig mensen aan personeel. Alle monteurs hebben de beschikking over een bedrijfsauto en het logo daarop kan men dagelijks zien wanneer zij over de wegen of door de straten rijden op weg naar het werk of terug naar huis. Na de ceremoniële handeling moest Cor weer terug naar 'De Sama ritaan', zijn tehuis. Zijn vrouw bezocht hem elke dag en samen gin gen zij tot voor kort 's zondags naar de Lukaskapel voor de Dienst des Woords. Cor Kievit heeft tenslotte een moeilijk te dragen levenseinde moeten doormaken. Hij overleed op 16 januari jl. op 85-jarige leeftijd. Boven de rouwkaart stond de tekst uit Psalm 39 vers 8: En nu, wat verwacht ik, o Heere Mijn lioop, die is op U. De rouwdienst welke op 19 januari jl. in 'De Samaritaan' werd gehouden, werd geleid door ds. Den Toom i.v.m. afwezigheid van ds. Van Bennekom. Wij wensen de hele familie Kievit, in zonderheid zijn vrouw Aria, veel sterkte toe in het verdere leven. D. Hoogzand MMManis in hot n'iQüws... Wandelen op D'n Diek Bij de officiële opening van winkelcen trum "D'n Diek" in september 2005 werd vol trots gemeld dat het winkel centrum van Middelharnis meer is dan alleen een winkelcentrum. Het is een sfeervolle en gezellige ontmoetings plaats voor de regio geworden. Het Zandpad en de Westdijk hebben de status "voetgangerszone" gekregen. Dit betekent dat wandelaars niet gehinderd worden door het overige verkeer. Dus ook fietsen op de dijk is niet toegestaan. Vanzelfsprekend is lopen met de fiets aan de hand wel toegestaan. De zone wordt kenbaar gemaakt door middel van borden, die geplaatst staan bij elke toegang waar het mogelijk is om met de fiets de dijk op te komen. In de directe omgeving hiervan zijn fietsenstallingen geplaatst. Bij de meeste trapopgangen zijn ook beugels voor het plaatsen van fietsen zodat het mogelijk is om met de fiets dichtbij een winkel op de dijk te komen. De toegang vanaf het gedempt kanaal, ter hoogte van het niéuwe parkeerter rein, zal naar verwachting medio december gereed zijn. Vanaf eind feb»-uari kan er door mindervaliden gebruik gemaakt worden van een lift. Het stukje Nieuwstraat tussen de Voorstraat en de West Achterweg is opnieuw bestraat en het trottoir is iets breder gemaakt, zodat mensen met een rolstoel of roUator veilig van het parkeerterrein aldaar op de dijk of bij de haven kunnen komen. Verder kan men gebruikmaken van de opgang van het Beneden Zandpad en de brug over de Lan- geweg. Op de dijk is er in de bestrating een zone aangegeven met hardstenen stroken, waarop geen koopwaar, reclameborden of iets van dien aard geplaatst mag worden. Winkelcentrum D'n Diek is na de renovatie niet alleen een up-to-date winkelcentrum, met zowel onderaan de dijk als op de dijk sfeervolle en eigentijdse winkels, maar ook weer een ontmoetingsplaats voor alle mensen, met zitbanken en speelattributen. Je kunt er onbezorgd wandelen en genieten van de vele winkels en de sfeer van vroeger die gelukkig gebleven is. De gemeente is aan het reorganiseren, met als voornaam ste doel het verbeteren van de dienstverlening, en kiest in verband daarmee ook voor een andere uitstraling. Het reorganisatieproces wordt dit jaar afgesloten met de ver bouwing van het gemeentehuis, waarin de Klantenbalie een centrale rol zal vervullen. In het logo vormen de krullen van de letter 'M' de contouren van het eiland Goeree-Overflakkee. De 'M' zelf staat in het midden: Middelharnis, het bruisende middelpunt, het centrum van Goeree-Overflakkee. Bij het logo staat voorts met duidelijke letters 'Middelharnis' vermeld. De krullende 'M' en de aanduiding 'Middelharnis' geven het contrast weer tussen het historische en nieuwe Middelharnis. Een gemeente die ten dienste staat van haar bevol king en daar blijvend aan werkt. Het logo is veranderd, maar de blauwe kleuren zijn hetzelfde gebleven. De kleur blauw suggereert - naast het water waar de gemeente Middelharnis aan grenst - helderheid, openheid en communicatie. Het logo is onder andere te vinden op het briefpapier, de enveloppen en de dienstauto's van de buitendienst. Huwelijk/registratie gemeentehuis203,00 (10.00 11.00 13.00 14.00 15.00 16.00 uur) Huwelijk/registratie gemeentehuis zaterdag528,00 Huwelijk/registratie bijzonder huis46,00 Huwelijk/registratie RP museum467,00 (10.00 11.30 13.00 14.30 16.00 uur) Huwelijk/registratie RP museum zaterdag528,00 Trouwboekje (bij losse verkoop)20,50 Uittreksel Burgerlijke Stand10,20 Verklaring van huwelijksbevoegdheid18,70 Ongetekende fotokopie akte burgerlijke stand3,05 Paspoort38,50 Zakenpaspoort43,50 Bijschrijving (gelijktijdig) per kind8,10 Bijschrijving (later) per kind18,25 Nederlandse Identiteitskaart31,20 Extra leges (spoed) per document38,50 Extra leges (spoed) per latere bijschrijving18,25 Boete (bij vermissing)25,50 Extra boete bij herhaalde vermissing51,00 Rijbewijs30,50 Boete (bij vermissing)10,15 Extra boete bij herhaalde vermissing20,30 Eigen Verklaring19,00 Uittreksel GBA6,10 Inlichting GBA2,50 Attestatie de Vita6,10 Bewijs van Nederlanderschap6,10 Verklaring omtrent gedrag30,00 Legalisatie handtekening2,50 Ventvergunning (per persoon per dag)2,50 Vrachtwagenparkeerplaats per ml (exclusief BTW)21,81 per ml (inclusief BTW)25,97 Deze maand verschijnt de nieuwe gemeentegids, naast de website, teletekst en de digitale gemeentegids een veel geraadpleegde informatiebron. De gids geeft informatie over de lokale samenle ving, waarin elk jaar veel veranderingen plaatsvinden. Voor zover bekend zijn de wijzigingen en aanvullingen verwerkt in de nieuwe gemeentegids.Wijzigingen of aanvullingen op informatie in de gids kunnen worden doorgegeven aan uitge ver Suurland bv. In de gemeentegids zit daarvoor een speciale pagina, die kan worden ingevuld en opgestuurd. Een wijziging doorgeven kan ook via de web site www.suurland.nl. Jongeren die 14 jaar zijn of worden kunnen éénmalig gratis een Neder landse identiteitskaart aanvragen. Dat heeft het kabinet besloten. Vanaf 1 januari 2006 kan de kaart zonder kosten bij de gemeente wor den aangevraagd. De regeling geldt voor jongeren die 14 jaar zijn of dat binnen acht weken worden. Na het aanvragen kan de Nederlandse identiteitskaart een week later worden opgehaald. Met de kaart kan men zich identificeren, vanaf 1 januari 2005 een verplichting voor iedereen van 14 jaar en ouder. Men kan daarvoor ook officiële bewijzen gebruiken als een paspoort of een rijbewijs, maar veel jongeren kiezen voor een Nederlandse identiteitskaart. De kaart is kleiner dan een paspoort en past net als een bankpasje makkelijk in een portemonnee. Overigens: ook de (bijna) 14-jarige die al in het bezit is van een nog geldige identiteitskaart of paspoort, kan een gratis identiteits kaart aanvragen. Dit geldt ook wanneer de reeds in bezit zijnde identiteitskaart of paspoort vermist is of gestolen. Normaal gesproken moet er voor een Nederlandse identiteitskaart worden betaald, maar (bijna) l4-jarigen ontvangen de kaart dus gratis. Ze moeten aan drie voor waarden voldoen: ingeschreven staan bij de gemeente waar de kaart wordt aange vraagd, op of na 1 januari 1992 geboren zijn en niet eerder een gratis Nederlandse identiteitskaart hebben ontvangen (op grond van deze regeling). Verder zijn de normale regels voor het aanvragen van identiteitskaarten van toepassing. Zie daar voor de internetsite van de gemeente (www.middelharnis.nl) of informeer bij de Klantenbalie. De gemeente Middelharnis ontvangt ruim 97.000 euro als bijdrage voor de bodemsanering aan de Emmalaan. Het bedrag is eerder deze maand toegezegd door Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-Holland, die in totaal 9,5 miljoen euro reserveerden voor zeven stedelijke vemieu wingsprojecten. Gemeenten konden een project indienen om voor een bijdrage uit het Investerings budget Stedelijke Vernieuwing (ISV) in aanmerking te komen. Middelharnis is dus een van de gemeenten in Zuid-Holland die hun aanvraag gehonoreerd zagen. De gemeente moet het toegezegde bedrag besteden aan de bodemsanering aan de Emmalaan. Om precies te zijn: op het terrein van de Groen van Prinstererschool, waar eind jaren negentig ernstige bodemverontreiniging werd geconstateerd. De verontreiniging is veroorzaakt door twee olietanks in de grond. De sanering kost in totaal 150.000 euro. De kosten komen voor honderd procent voor rekening van de overheid. Dit omdat de verontreiniging dateert van vóór 1975 en er weinig kans is dat de kosten kunnen worden verhaald op de veroorzaker van de vervuiling. Door de toezegging van GS kan de gemeente Middelharnis volstaan met een uitgave van ongeveer 50.000 euro, een derde van de totale kosten. De rest van het bedrag komt uit het ISV Een voorwaarde van de provincie is dat de werk zaamheden dit jaar worden uitgevoerd. Met het beschikbaar stellen van in totaal 9,5 miljoen euro wil de provincie bevorde ren dat de kwaliteit van steden en dorpen toeneemt, en daarmee ook de leefbaar heid. Andere gemeenten die een bijdrage tegemoet kunnen zien zijn bijvoorbeeld Hillegom, Korendijk, Schoonhoven en Leerdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4