Vragen bij eilandelijke samenwerking in raadsvergadering Goedereede Juli expositie Mirjam Kilc in Tlieetuin 'De Bongerd' Albeda College krijgt steeds meer vaste voet aan de grond in Middelharnis Bloemrijlc eindexamen (^evangeMeM iMdetaiga Ophalen oud papier Ons Koor Vlooienmarkt in Struytse Hoecli EIIAIIDBI-itlEUWS Samenstelling PAC's Intergemeentelijke woonvisie Verwarring Gereformeerde Kerlc open tijdens Oeitgendag MBO zorg en welzijn verhuist van Oude Tonge Politieke discussie Kerlcdiensten Ger. Gem. "nfaiga-^rilogie deel Z V PAGINA 5 DINSDAG 28 JUNI 2005 GOEDEREEDE - Bij twee agenda punten van de jl. donderdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Goedereede kwam de eilan delijke samenwerking aan de orde. Het bleek dat deze samenwerking, en vooral de communicatie, nog niet tot tevredenheid van de Goereese raads leden werkt. Door Adri van der Laan Tijdens de raadsvergadering kwam de nota 'Vitale Regio' regio ter sprake. Deze nota is vastgesteld door het algemeen bestuur van het ISGO en is opgesteld met het doel om te komen tot verdergaande eilandelijke samen werking tussen de eilandelijke gemeenten. In deze nota wordt het gebied beschreven en knelpunten aangewezen. Ook wordt in het rapport voor de toekomst de taken van het ISGO vastgesteld; het gaat dan als leidraad dienen in de onderhandelingen met het Pro vinciebestuur als het gaat over meerjarige regionale afspraken. In de raadscommis sie was al eerder besloten om de nota voot kennisgeving aan te nemen, in afwachting van concrete voorstellen over de in de nota genoemde beleidsvoornemens. "Bezwaren" had de heer Van der Meer van de VVD. Zijn bezwaren golden voornamelijk de samenstelling van de Portefeuillehouders Advies Commissie (PAC) Ruimtelijke Orde ning Economische Zaken. In de collegeaf spraken van B en W van Goedereede werd bijzondere aandacht gegeven aan de inhoud van deze commissie, waarbij het college beloofde een voortrekkersrol te gaan vervul len. Van der Meer bevreemdt het daarom dat het voorzitterschap van deze conmiissie niet door de wethouder van Goedereede wordt vervuld. Burgemeester mevrouw Van de Velde legde uit dat er bij meerderheid gekozen is voor een ander voorzitterschap. "De uiteindelijke keus wordt in de PAC's genomen". En juist daarover was Van der Meer teleurgesteld. Mevrouw Van de Velde verklaarde dat dit ook binnen het college van Goedereede als een overrompeling is overgekomen. Mevrouw Van de Heuvel van het VGB ver klaarde blij te zijn dat er 'iets ligt'Maar geen blijdschap was er bij haar over het feit dat de raad pas achteraf over de eilandelijke samen werking kan beslissen. Liever had zij gezien dat de raad eerder hierover haar zegje had kunnen doen. Zij vroeg haar collega raads leden om het college te verzoeken om dit in het vervolg anders te doen, want op deze wijze kan volgens mevrouw Van den Heuvel de raad niet goed haar kaderstellende taak uitvoeren. De heer Tanis van de SGP was het met mevrouw Van den Heuvel eens. "We nemen het voor kennisgeving aan en elk punt moet in de raad terugkomen". Mevrouw Kickert van de PvdA beschouwde eveneens het rapport 'ter kennisname' en ook zij wacht concrete voorstellen af. Van der Meer zei het gevoel te krijgen dat in de toekomst bij iedere besluitvorming van het ISGO het zo zal zijn dat de raad pas ach teraf in kennis wordt gesteld. Het CDA liet bij monde van de heer Van Oostenbrugge weten dat ook zijn partij er voorstander van is om als raad in een vroeg stadium bij de besluitvorming te worden betrokken. En toen ook de heer Goemaat van de Christe nunie liet weten dat zijn partij er voor is om in een vroeg stadium bij besluitvorming te worden betrokken, werd duidelijk dat ook de raad van Goedereede de nota 'Vitale Regio' voor kennisgeving wenste aan te nemen. Mevrouw Van de Velde gaf de raad de toezeg ging dat ze in het ISGO-bestuur de bezwaren van de gemeenteraad van Goedereede ken baar zal maken. Een ander agendapunt tijdens de raadsverga dering, dat de gemeentelijke grenzen over schrijdt, was de intergemeentelijke woonvi sie. Op verzoek van het VGB was dit punt toegevoegd aan de agenda. In de Interge meentelijke woonvisie geeft elke eilandelijke HERKINGEN - In de Theetuin 'De Bongerd' is in juli werk van Mirjam Kik te zien. Zij wilde na een periode van vrij tekenen graag landschappen leren tekenen en is dat toen via boeken met pastelkrijt gaan leren. Dieren en portretten tekende zij al, maar zonder verdere basis durfde zij nooit zo in kleur te tekenen. Tijdens de fase van het tekenen van land schappen is zij dat juist gaan proberen. Toch heeft zij nog een zwak voor het tekenen in zwart/wit. Maar eigenlijk is het zo dat ieder onderwerp zijn eigen techniek vraagt. Of dit nu aquarel (landschappen met water, (mode )figuren), acryl (om een onderwerp extra uit te laten komen op een achtergrond van pas telkrijt) of pastelkrijt (voor landschappen en portret tekeningen) is. Zij is door deze ont wikkeling overal in thuis. En op dit moment is zij bezig met het afronden van een cursus reclametekenen. Dit valt niet mee, daar zij veel interesses en inspiratie heeft en dit juist erg specialistisch is. Als u geïnteresseerd bent in het werk van Mirjam Kik, dan kunt u op de website van de theetuin meer infor matie vinden.. Het creatieve zat er altijd al in. Mirjam heeft de opleiding voor mode en kleding gegaan. Daar tekende zij veel figuren uit een mode tijdschrift na. Zij is er niet professioneel mee verder gegaan. En alhoewel tekenen als een hobby begonnen is, en Mirjam dit al doet vanaf het einde van de lagere school, neemt het nu een zeer belangrijke plaats in in haar leven. Na de opleiding is zij toch op kantoor terecht gekomen en tekenen deed zij nog maar af en toe. Totdat een vriend vroeg of zij de schepen die zij in hun familiebedrijf gehad hadden op een groot vel wilde teke nen. Alle goed bewaarde tekenlust kwam er De Papaver van Mirjam Kik. uit en natuurlijk heeft zij dat gedaan. Dat was een heel werk maar wel leuk en succesvol, want daar volgden nog meer opdrachten op om de kotters te tekenen. Om wat bij te leren is zij begonnen met het halen van het vakdi ploma illustratief tekenen. Bij deze opleiding leerde zij met veel verschillende technieken veel verschillende onderwerpen te tekenen en ook een stukje reclame tekenen; hetgeen de volgende stap werd. Voor voorbeelden van het werk en meer informatie over de theetuin kunt u terecht op de website: www.theetuin- de-bongerd.nl. gemeente haar woningbehoefte aan voor de toekomst. De Provincie zal later aan de hand van deze woonvisie de contingenten voor de woningen over de eilandelijke gemeenten verdelen. Het VGB had samen met de frac ties van de ChristenUnie, VVD en CDA vra gen gesteld over hoe deze woonvisie voor de gemeente Goedereede is ingevuld. Ondanks dat vanuit de Provincie is aangedrongen op voortvarendheid hebben de fracties wel wat vragen over de 'voortvarendheid' van het col lege van Goedereede in deze. Daarom wer den er in eerste instantie scliriftelijke vragen gesteld, maar de beantwoording was toch nog niet tot volle tevredenheid. Men zou graag weten wat de inhoud is van deze woonvisie voor de gemeente Goedereede. De heer Fel ler van het VGB had tijdens een eilandelijke bijeenkomst van de gebiedsgedeputeerde vernomen dat de gemeenten voor 1 juli hun woonvisie klaar zouden moeten hebben. Ook vond Feller dat de gemeente Goedereede in ISGO-verband wel benadeeld is en zag hier graag duidelijkheid over. Volgens Feller bUj- ken twee buurgemeenten, Dirksland en Mid- delhamis wel hun visie gereed te hebben. De gemeente Dirksland heeft - in samenwer king met de woningbouwvereniging - een woningbehoefte onderzoek gehouden en dat ingebracht. "Waarom is dit in Goedereede niet gebeurd?", zo klonk ook de vraag van de heer Pijl van het CDA. Wethouder Lokker verzekerde echter dat de gebiedsgedeputeerde verwarring heeft gezaaid door deze datum te noemen. Omdat het helemaal niet mogelijk is om de gezamen lijke woonvisie voor die datum klaar te krij gen. Hij betreurt het dat de voorzitter van de betreffende PAC, wethouder Koningswoud van Dirksland, ook aan de verwarring heeft bijgedragen door te stellen dat "Dirksland het allemaal al voor elkaar heeft en de buit al binnen heeft". Lokker heeft Koningswoud hier al op aangesproken. En verder wees hij erop dat er in Goedereede wel degelijk iets gebeurd. "De gemeente heeft al kwaliteits contingenten gekregen om te bouwen op de inbreilocaties". Met deze en andere voor beelden wilde hij aantonen dat de gemeente wel zéker haar best doet bij het binnenhalen van de benodigde contingenten. Verder ont kende Lokker dat er al gemeenten zijn die een woonvisie Idaar hebben. Na de zomer zal wethouder Lokker met voldoende gegevens naar de gemeenteraad komen voor wat betreft de woonvisie, zodat ook de raad voldoende op de hoogte zal zijn over de ontwikkelingen. En dit laatste is het streven van het college. SOMMELSDIJK - Het is a.s. zaterdag, 2 juli, weer de eerste zaterdag van de nieuwe maand. Op die dag gaan de mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' er voor de laatste keer vóór de vakantie op uit om het oud papier in Sonmielsdijk (m.u.v. de Westplaat) op te halen. In augustus komen ze dus niet. Wilt u het papier goed verpakt (zonodig met een stokje touw of plakband vastgemaakt) op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten en plastic en piepschuim, e.d., hieruit verwij deren? De mannen komen 's morgens tossen 9.00 en 12.00 uur langs. Tussentijds of in de zomermaanden kunt u uw oud papier altijd kwijt bij de containers van het mannenkoor aan de Molenweg in Middelhamis. Wilt u meer informatie, dan kunt u kijken op web site www.mannenkoorons-koor.nl. OOLTGENSPLAAT - De Gereformeerde Kerk te Ooltgensplaat is tijdens Oeitgendag, zaterdag 2 juli, voor alle publiek geopend. In de zaal achter de kerkzaal zal een expositie gehouden worden van kunstenaar de heer Kuizenga, die in zijn eigen dorp diverse wer ken zal laten zien, zowel tekeningen, schil derijen, als beelden. Onder het genot van een kopje koffie of thee kunt u rustig genieten van zijn werk. In de kerkzaal zal het koor Jeho- sua een uitvoering geven en kunt u genieten van orgelspel. Buiten is de kraam gevuld met allerhande eigen gemaakte voorwerpen en kan er meegedaan worden aan diverse spelen. De Ger. Kerk staat aan de Zuid-Achterweg. MIDDELHARNIS - Woensdag werd officieel de huurovereenkomst getekend tussen de gemeente Mid delharnis en het Albeda College voor de benedenverdieping van schoolge bouw De Sjem. Met ingang van het nieuwe schooljaar is het nu mogelijk om in Middelharnis MBO-onderwijs te volgen. Door Adri van der Laan Hel Albeda College heeft voor wat betreft het eiland Goeree-Overflakkee haar hoofdvesti ging in Oude Tonge, waar ongeveer vijfhon derd leerlingen een middelbare beroepsop leiding volgen. De afdeling zorg en welzijn verhuist van Oude Tonge naar Middelhamis. Volgens één van de ondertekenaars van het huurcontract, de heer A. Vader, Ud van het dagelijks bestuur van het Albeda College, zijn er verschillende reden voor deze verhuizing. In Oude Tonge is de ruimte 'vrij krap' en in Middelhamis zijn als centrumgemeente veel gezondheidsinstellingen gevestigd, zodat er veel gelegenheid is voor stageplaatsen voor de opleiding zorg en welzijn. Wethouder De long, die namens de gemeente Middelhamis de huurovereenkomst tekende, blikte terug naar de totstandkoming van de overeenkomt. Hij refereerde aan het feit dat tot februari van dit jaar de Christelijke Scholengemeenschap Prins Maurits gebruik maakte van het gebouw. Na de opening van de nieuwbouw kwam de benedenverdieping leeg te staan en de gemeente zocht een ande re bestemming van de ruimte. Er waren al gesprekken in een vergevorderd stadium met de Daltonschool voor een vestiging van deze school in De Sjem. "Toen kwam er een tele foontje van het Albeda College en het college meende dat een zorg en welzijnopleiding een meerwaarde zou hebben voor de gemeente", aldus De Jong. Er bleek nog wel een politieke discussie nodig te zijn, want er werd tijdens een raads- Onder toeziend oog van de directeur huisvesting van het Albeda College, de heer Riemens (links achter) en coördinator sociale zaken, onderwijs en welzijn van de gemeente, de heer J. C. van Nimwegen, tekenen wethouder G. de Jong en de heer A. Vader het huurcontract. (Foto: Adri van der Laan) vergadering een motie ingediend om toch de Daltonschool voorrang te geven bij het vesti gen van de school in het Sjem-gebouw. Deze motie werd van tafel gehaald, nadat het colle ge de raad had verzekerd dat de Daltonschool binnen drie jaar een nieuwe school zou krij gen, die gebouwd wordt op de huidige locatie aan de Kastanjelaan. De Jong noemde de opleiding voor zorg en welzijn een versterking voor de zorginstel lingen in de regio. Door de kleinschaligheid kan er lesstof op maat verstrekt worden voor de insteUingen. De wethouder hoopte dat deze vestiging van het Albeda College een opmaat naar meer zal zijn voor de toekomst. Een toekomst die hij met belangstelling tege moet ziet. De heer Vader verklaarde dat het college al twintig jaar actief is in de regio, door de ves tiging van verschillende voorzieningen van MBO-onderwijs. "Langzamerhand is het college steeds meer deze kant uit gekomen". Het onderwijs breidt langzamerhand uit en Vader verzekerde dat het de ambitie is van het Albeda College om een vaste voet aan de grond in de regio te houden. In de vestiging in Oude Tonge is nu economie en techniek gevestigd en in Middelhamis de administra tieve en welzijnsafdeling. Uitbreidingen op grote schaal verwacht Vader niet, maar hij ziet wellicht toch de mogelijkheid om het lesaanbod op kleine schaal uit te breiden. Vader denkt dan in de richting van ICT, toe risme en detailhandel. "Het gaat dan niet om duizenden leerlingen, maar men moet eerder in tientallen denken". De locatie in Middelhamis aan de Koningin Julianalaan, waar op de bovenverdieping al een vestiging van het Albeda College aanwe zig is, wordt vooralsnog door de gemeente voor een periode van vijfjaar verhuurd aan het Albeda College MELISSANT - woensdag 29 juni, 19.30 uur, ds. J.W. Verweij. NIEUWE-TONGE - woensdag 29 juni, 19.30 uur, ds. G. Clements. STAD aan 't HARINGVLIET - woensdag 29 juni, 19.30 uur, stud. J. van Belzen. HELLEVOETSLUIS - Op het plein bij de apotheek in winkelcentrum De Struyt se Hoeck wordt zaterdag 2 juli weer een buitenvlooienmarkt gehouden. Dat de Hel- levoetse vlooienmarkt in een behoefte voor ziet, blijkt elke keer weer uit de overweldi gende belangstelling die bestaat, zowel bij bezoekers als deelnemers. Vele tientallen standhouders zien telkens weer hun overtol lige goederen van eigenaar veranderen. De vlooienmarkt is een markt waar particulieren hun overtollige spulletjes aan de man kunnen brengen. Ook verenigingen maken veelvul dig gebruik van dit soort markten, bijvoor beeld om restanten van eigen rommelmark ten, e.d., te slijten. Ook particulieren die hob bymatig dingen vervaardigen of bijvoorbeeld een verzameling op willen ruimen, kunnen inschrijven voor een plaats op de vlooien markt. Bedrijfsmatig mogen hier geen goe deren worden verkocht, alleen particuliere standhouders kunnen worden geplaatst. De vlooienmarkt is voor het publiek geopend van 9.00 tot 15.30 uur, de toegang is gratis. Wie meer informatie wil, kan men bellen naar KwekelEvenementen, tel.: 0181-313742. De eerstvolgende vlooienmarkt daama wordt gehouden op zaterdag 6 augustos, eveneens in De Struytse Hoeck. SOMMELSDUK - De eindexamens zitten er weer op. Voor veel kandi daten was het zwoegen en zweten de afgelopen weken. Dat gold ook voor de zestien kandidaten van het MBO bloemschikken aan de Groene School in Sommelsdijk. Dinsdag 31 mei leg den zij de laatste hand aan hun eind examen presentaties. Vele schitteren de bloemstukken en fraai ingerichte stands waren het resultaat. De kandidaten van de twee- en vierjarige MBO opleiding bloemschikken sloten het praktisch gedeelte van hun opleiding af met een tentoonstelling van de gemaakte werk stukken. Veel belangstellenden kwamen de resultaten bewonderen. De deelnemers van de tweejarige opleiding bloemschikken MBO niveau 2 moesten vier opdrachten maken en deze presenteren in een stand van 2x2 meter. In een passende harmonie maakten de leerlingen 's morgens een rouwarrangement, een bruidsboeket en een tafelversiering. Hiervoor brachten zij zelf alle bloemen en bladmaterialen mee, ook de kleur van de bloemen bepaalden zij zelf. Daarnaast kregen zij een verrassings opdracht. Hiervoor kregen zij de beschik king over een vierkante glazen vaas en een hoeveelheid bloemen en bladmaterialen. De opdracht daarbij luidde: maak van deze onderdelen een goed verkoopbaar modem boeket dat past in de vaas. De deelnemers van de vierjarige niveau 3 opleiding hadden het een stok zwaarder. Hun opdracht luidde: presenteer in een stand van ongeveer 15 vierkante meter een royaal rouwarrangement, een complete bmidsde- coratie bestaande uit bruidsboeket, en cor sages voor bruid en bruidegom, een uitge breide tafelversiering en een vrijstaand groot bloemstuk, dit alles in de stijl van een door de deelnemers zelf te kiezen kunststijl of kunst vorm. Zo werd de kunstenaar Herman Brood uitgebeeld, liet iemand zich inspireren door de Barok of de Jugendstil en gaf een ander het bloemwerk een kubistische vorm. Ook de kleurrijke en strak gevormde Memphis kunststroming werd in fraai bloemwerk ver taald. Ook de kunstenaar Keith Haring mocht zich verheugen in de interesse van een van de deelnemers. De resultaten werden 's middags door docen ten en bloemisten beoordeeld. Een moeilijke taak, want er werden veelal goede prestaties geleverd. Hoewel de opdracht voor alle deel nemers dezelfde was, werd het een boeiend geheel want de uitwerking was bij iedereen heel verschillend. Dit maakte het voor het publiek dat 's avonds kwam kijken dan ook heel aantrekkelijk. Vol bewondering werden alle bloemstukken en presentaties door de talrijk toegestroomde bezoekers bekeken. Van alle kanten kregen de leerlingen compli menten voor de schitterende arrangementen. De docenten en gecommitteerden prezen ook de creativiteit en de hoge kwaliteit die de deelnemers lieten zien. Alle inspannin gen waren niet voor niets geweest, bijna alle deelnemers slaagden met glans. Jammer dat nog diezelfde avond alles weer afgebroken en opgeruimd moest worden, want één avond is eigenlijk veel te kort om als dat fraais te kun nen bewonderen. Wilt u meer informatie over de MBO opleidingen op de Groene School Sommelsdijk, belt u dan 0187-471010. -67- Franz stapt rustig, haast wat afwezig naast hem, naar de wagen die voor het gebouw staat. Daar blijven ze staan tot Georgië terugkomt, waarmee het gesprek wordt voortgezet. Ze gaan naar binnen. Georgië presenteert een sigaret. 'Laat nooit weten dat ik het heb gezegd of beter, zeg helemaal niets', zegt Georgië, als hij de Duitsers ook van vuur heeft voorzien. 'Als dat waar is, bega ik vandaag of morgen een moord', gromt Karl en hij ziet ernaar uit dat hij het zal doen ook. 'Weet je het wel zeker, Georgië', vraagt Franz en er klinkt enige weifeling in zijn stem. 'Die Russen zijn tot alles in staat', stuift Karl op. 'Ik heb het gehoord, toen de commissaris het aan kapitein Bemerian vertelde. De deur van de kamer stond open en ze hadden niet in de gaten dat ik op de gang stond. De kapitein wilde het ook niet geloven, maar de commissaris bezwoer hem dat hij de bevestiging van het centraal bureau al binnen had.' 'En daar is niets tegen te doen', merkt Franz gelaten op. 'Nee, totaal niets. We zijn door die smeerpijpen ver raden en verkocht', gruwt Karl, terwijl hij woedend tegen de wand spuugt. 'Laten jullie mij er alsjeblieft buiten, kameraden. Ik voel het als m'n plicht het te vertellen, maar als ze erachter komen, dat Georgië gepraat heeft, gaat hij naar de zoutmijnen of naar een kamp waar Georgië een kopje kleiner wordt gemaakt.' 'Jij kunt aan de situatie ook niets veranderen, je bent zelf het slachtoffer van iets wat je door ande ren wordt opgedrongen. Een systeem dat het jouwe niet is, maar waarvoor ze je net zo goed laten bloe den als ze ons doen', zegt Franz. Er klinkt verdriet in zijn stem. 'Zouden Karl en ik dan de enigen zijn die moeten blijven', vraagt Franz zich af. 'Dat weet ik niet, ik heb slechts juUie namen horen noemen. Meer kan ik niet zeggen.' Lang nadat de mannen vertrokken zijn, zit Franz nog in gedachten verzonken. Het laatste beetje hoop dat nog in hem smeulde, is verdwenen. Wat hem overblijft, is zich geheel in te zetten voor de jongens, die nog kans hebben om uit dit kamp te kunnen ontkomen. Hun het leven, zoveel als in zijn vermogen ligt, te verlichten. Daama heeft hij niets meer te verwachten. Hij weet dat een leven zoals de Russen hem hebben toegedacht, onleefbaar is. Nooit zal hij een slaaf worden van iets dat hij ver foeit. Het laatste sprankje hoop op een normaal leven is de bodem ingeslagen. Hij begeeft zich weer aan zijn werk, dat hem niets meer kan schelen, maar dat hij om wille van zijn kameraden zal volbrengen, zolang daartoe de nood zaak bestaat. Valeria die haar aandacht niet bij het boek kan houden slentert weg en loopt het kantoor van Franz binnen. Ze mompelt een groet die hij niet beantwoordt. Ze gaat naast hem staan om te zien waarmee hij bezig is. Ze merkt dat Franz iets heeft en krijgt het bange vermoeden dat hij op de hoogte is van de plannen die op het bureau van de commissaris liggen. 'Is er iets? Je bent zo gespannen.' 'Nee, er is niets.' Franz schudt zijn hoofd. 'Wat had Georgië voor nieuws? Heeft het je erg aangegrepen?' laat ze er achteloos op volgen. Nu kijkt Franz haar van terzijde aan. 'Valeria, wat weet jij? Zeg in Gods naam, dat het niet waar is.' 'Het is waar, Franz; ik had het je willen vertellen. Er is mij de zwijgplicht opgelegd, maar ik wilde niet meedoen aan dit verraad. Er mag van komen, wat komen wil. Ook ik voel mij bedrogen. Eens heb ik je gezegd dat ik van je houd Franz, dat is nog altijd zo. Dat wil nog niet zeggen dat ik blij ben dat je in Rusland moet blijven.' Ze komt heel dicht bij hem staan en legt haar armen om zijn schouders. Ze kijkt hem diep in de ogen. 'Franz, ik kan je mijn gevoelens niet opdringen, evenmin als jij mij de mijne kunt afnemen. Er zijn dingen die wij met het verstand niet kunnen bere deneren. Laten we ons de moeite maar sparen dat te doen. Mocht jij in Rusland ooit eens een vrouw vinden, dan kan ik je alleen wensen dat je oprecht gelukkig zal worden. Ik gun je dat. Maar' - en nu komt ze met haar gezicht bijna tegen het zijne - 'je hebt getoond begaafd te zijn en heel veel aan te kunnen. Ik ben er dan ook van overtuigd dat jij op zekere dag naar Duitsland zult terugkeren.' Franz veert overeind. 'Wat bedoel je, Valeria?' Ze lacht ontwapenend. 'Ik weet dat het enkele mensen is gelukt om uit Rus land te vluchten. Men kan nu eenmaal een gebied niet zo afsluiten dat er geen enkel gaatje blijft om doorheen te kruipen. Waar het dus om gaat, is het volgende. Ik weet zeker dat jij eens de sprong naar de vrijheid zult wagen. Je ziet alweer, dat ik je beter ken dan je verwacht had. Jammer dat je mij nog zo slecht kent, anders zou je weten dat je dat niet lukt zonder mij, lieveling.' Ze strijkt hem over zijn haren. 'Wat lukt niet zonder jou?' Het meisje lacht verheugd, begrijpend dat haar woorden doel hebben getroffen. Ze heeft hem een duwtje gegeven naar het enige houvast dat hem aan het leven kan binden. Hij is attent gemaakt op een mogelijkheid, die door hemzelf nooit in overweging genomen zou worden. Ze ziet de weifeling op zijn gezicht. Nadenkend staart hij een ogenblik in het niets om de woorden van het meisje op zich te laten inwerken. 'Wat kan niet lukken zonder jou?' wil hij weten. 'Dat is heel eenvoudig, jongen. Jij gaat hier niet weg zonder mij. Als jij gaat, ga ik mee. Al moet ik van nu af aan onafgebroken naast je blijven, ik houd je in de gaten. Je bent zomaar niet van mij af.' 'Waarom zegje dat?' 'Als jij naar je vaderland terugkeert, op welke manier dat ook zal gebeuren, neem je weer een vrouw. Kijk niet zo verwonderd, jongen. Dat jij veel van Elsa hebt gehouden, begrijp ik en ik respecteer dat. Maar het is nu bijna tien jaar geleden dat je haar hebt gezien. Eens zal ze nog slechts een herin nering zijn, hoe mooi en waardevol misschien. Maar je bent nog jong, Franz en een leven zonder vrouw is niets, ook dat zul je eens begrijpen. En daar ik nou toevallig een vrouw ben, die ook nog van je houdt, wil ik aanspraak maken op de kans die vrouw te zijn. Dat klinkt misschien egoïstisch maar het is nu een maal niet anders.' Plotseling zoent ze hem en slaat de armen om zijn hals. Als ze hem loslaat draait ze zich abrupt om en loopt weg. 'Valeria.' Hij loopt een paar passen achter haar aan en draait haar om. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5