Jaap Mijnders veertig jaar bij Partitio Architectenbureau GSTL Boekenmarkt iMdetaiga Uitslag PV De Reisduif Koor- en samenzangavond in Dreischor Moeilijke theorie en slectite fietsen tijdens het pralitijliexamen in Bibliotheek Aad van Alphen in Koffie Radio Plus Orgelbespeling Everhard Zwart EIIAIIDBI-tllEUWS Bijeenkomst voor mensen met een 'beroerte' Nostalgie op de braderie Verkoping in Herkingen Regeltjes Schoolverkeersexamens: Workshop 'Wilgentenen vlechten' •a^aiga-^rilocfie PAGINA 5 DINSDAG 21 JUNI 2005 MIDDELHARNIS - Op de tiende van mei van dit jaar was het al weer veertig jaar geleden dat Jaap Mijnders begon als tekenaar bij het architectenbureau van Ad Gestel. Vorige week werd er tijdens een druk bezochte receptie bij dit heugelijk feit stil gestaan. En het blijkt dat Mijnders grote veranderin gen heeft meegemaakt in de bouwwe reld. door Adri van der Laan Nadat Mijnders ongeveer anderhalf jaar op de steiger als bouwvakker zijn brood had verdiend, bij de firma De Blok en Tieleman koos hij er in 1965 voor om toch ander werk te gaan doen, maar wel binnen de bouwwe reld. Hij kwam in contact met de pas begon nen architect Ad Gestel en begon als eerste werknemer van Gestel vanuit de slaapkamer met het werk. Met alleen zijn LTS-diploma op zak werd hij 'medewerker' van het archi tectenbureau en begon hij met het toezicht op bouwactiviteiten. Hij diende echter wel eerst cursussen te volgen. Inmiddels is het kan toor fors uitgebreid en werken er zeventien mensen, vanuit drie locaties: Middelhamis, Numansdorp en Zierikzee. Jaap Mijnders houdt zich in zijn arbeidzaam leven vooral bezig met de begeleiding van de bouw van werken die door het architecten bureau zijn ontworpen. Mijnders houdt niet zo houdt van kantoorwerk, maar gaat daar entegen graag naar de bouwplaatsen, waar dan ook een groot deel van zijn werk ligt. "Ik geniet dan wel van mijn vrijheid". In de ruim veertig jaar dat hij in de bouw wereld werkzaam is, heeft hij veel zien ver anderen. Hij zag het tekenwerk op het bureau veranderen van volledig handwerk naar door de computer gestuurde CAD-systemen. Ook 'op de steiger' zijn er veel dingen veranderd, al wijst Mijnders erop dat de stenen nog steeds door de vakmensen gemetseld moeten worden. Wel constateert hij dat er tegenwoor dig veel gebruik wordt gemaakt van pre-fab bouw, waarbij grote delen van een bouw werk kant-en-klaar worden aangeleverd. "Dit betekent wel dat er heel precies gewerkt moet worden, want later corrigeren is er niet meer bij". Ook heeft hij langzamerhand de bouwbedrijven steeds groter zien worden. Volgens Mijnders had dit wel tot gevolg dat alles minder persoonlijker werd. In zijn loopbaan komt Mijnders natuurlijk regelmatig in aanraking met allerlei wetten en regeltjes, waar bouwwerken aan dienen Jaap Mijnders achter zijn bureau op het architectenbureau aan de Voorstraat in Middelhamis. (Foto: Adri van der Laan) te voldoen. "Er bemoeien zich tegenwoor dig veel meer mensen en instanties met een bouwplan dan voorheen en dat is heel erg tijdrovend". Ondanks de toegenomen regels gaat Mijnders iedere dag in zijn auto op weg naar de verschillende bouwplaatsen. Hij her innert zich nog dat dit vroeger wel anders was. Want Gestel had in de beginjaren ook een kantoor in Brielle, en als Mijnders daar heen moest, ging hij met de brommer via de veerpont van Middelhamis naar Hellevoet- sluis. 'Toen was er aan boord gelegenheid om iets te eten of te drinken en een praatje te maken. Dat was een gezellige tijd". Het werkgebied van Mijnders strekt zich uit over het gebied ten zuidwesten van Rot terdam, zoals Voome Putten en de Hoekse Waard. Het samenspel tussen de opdrachtgever - de klanten van het architectenbureau - en de aannemers is voor het werk van Mijnders heel belangrijk en hij erkent dat er soms tegenge stelde belangen zijn. "We doen er alles aan om volgens de afspraken te werken en soms kan dat wel eens conflicten opleveren, maar ik probeer altijd aan het eind van een karwei met een handdruk afscheid te nemen, zodat de onderlinge verhoudingen goed blijven. En dit lukt vrijwel altijd", aldus Mijnders. Veel grotere bouwwerken heeft Mijnders voor het architectenbureau begeleid. In de Westplaat in Sommelsdijk begeleidde hij de bouw van woningen voor AM Wonen en een andere grote klant is de Woningstichting Union in Oud-Beijerland. Als Mijnders rond rijdt door de omgeving komt hij veel bouw werken tegen die onder zijn begeleiding zijn gebouwd, zoals de verbouwing van de Rabo bank in Middelhamis en het gemeentekan toor in Oude Tonge, Een belangrijke gebeurtenis voor Mijnders was de verandering van de naam van het architectenbureau, toen Gestel zich enkele jaren geleden temgtrok. De naam werd Parti tio GSTL, waarbij de naam, die nog herinnert aan de oprichter van het bedrijf, de letters staan voor Gebouw, Stedebouw, Tuinbouw- architectuur en Landschapsarchitectuur. Naast zijn dmkke werkzaamheden büjkt Mijnders toch nog tijd te hebben voor zijn hobby's, zoals de korfbalvereniging, die weUicht binnenkort verhuist naar de Van Pallandtpolder. Bij deze vereniging bekleedt Mijnders al zo'n 20 jaar het voorzitterschap. Verder neemt hij van tijd tot tijd vrij voor een andere hobby: reizen. En hij hoopt dat hij na zijn pensionering, over een jaar of vier, hier ook nog de gelegenheid en gezondheid voor heeft... De Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' regio ZH, afdeling ZH-Eilanden, organiseert op zaterdag 25 juni van 14.00 tot 16.00 uur in de vergaderzaal van Verpleeg huis 'De Samaritaan', Koningin Julianaweg 59 te Sommelsdijk een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is 'Hoe gaat het met je?' de contactpersonen van de afdeling zul len dit onderwerp inleiden en vragen beant woorden. Jaarlijks krijgen zo'n 30.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving mee moeten leren omgaan. De Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Ver der' regio ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroer te') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met deze bij eenkomsten tracht de vereniging 'lotgenoten' de gelegenheid te geven elkaar te ontmoeten en te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aanmelden bij de contactperso nen, de heer A.H. Hutink, tel. 0187-484381 of mevrouw D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187-483899. SOMMELSDIJK - Op 11 juni 2005 werd door de Postduivenvereniging De Reisduif te Sommelsdijk deelgenomen aan de wedvlucht van uit de Franse stad Le Mans. In het kader van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Postduiven Organisatie werd op bovengenoemde datum een wedvlucht georganiseerd waaraan alle Nederlandse postduiven- Uefhebbers konden deelnemen. Hieraan werd massaal gehoor gegeven zodat om 6.45 uur een indmkwekkend aantal van ruim 120.000 duiven kon worden gelost. Omdat Le Mans bekend is van haar auto races werd met het kiezen van deze lossing- plaats de verbintenis tussen de duivensport gelegd waar het er ook om gaat wie de snel ste is. De afstand tussen Le Mans en Goeree-Over- flakkee bedraagt ruim 500 kilometer. In Frankrijk waaide er een lichte Noord Oos ten wind die, naarmate de duiven Nederland naderden, steeds meer naar het Noordwesten draaide en in kracht toenam. Dit resulteerde erin dat het stevige krachtmeting werd. De eerste duif van de PV de Reisduif, met ring- nummer 04-1999139, arriveerde om 14.54 uur bij J.K. Hoekman. Hiermee was deze (1-jarige) doffer vele routiniers te snel af. In zijn gedrevenheid zijn hok weer zo snel mogelijk te bereiken beweegt de postduif zijn vleugels in een cadans van plm. 5 slagen per seconde. Toen 'de 139' de Dirkslandse watertoren naderde en zijn hok in het zicht kreeg, waren er ongeveer 146.000 vleugel slagen afgewerkt. En dat non-stop. De vlucht vanuit Le Mans zit er weer op, maar krijgt vanwege haar succes wellicht een vervolg. De volledige uitslag van de PV 'De Reisduif' luidt: J.K. Hoekman: 1,3,4,6,9,10,11,12,13,15, 18,21,22,24,25,32; C. Kleijnjr. 2,5,14,17, 31, 35; M.A. van Nunwegen 7, 19, 23, 28; P van den Boogert 8, 27, 34; A. van der Linde 16, 20; P van Moort 26; H. Rosmolen 29; Appel-Vis van Heemst 30; D. Maliepaard 33. OUDE-TONGE - Tijdens de Braderie op zaterdag 25 juni a.s. in Oude-Tonge is er ringsteken met paard en koets. De aanvang is 14.00 uur en het evenement wordt gehouden op de locatie Kolfweg/Grijsoord. Voor de achtste keer organiseert Braderie Oude-Tonge een ringsteekwedstrijd voor aansparming, in samenwerking met rijvereni- ging 'Beatrix'Er hebben zich al zeventien aanspanningen aangemeld voor deze ouder wets gezellige activiteit. Er worden twee manches gereden. Voor het schoonste geheel wordt een prijs uitgereikt. Op zaterdag 25 juni hoopt het onge veer 85 leden tellende Duivelands Mannenkoor onder leiding van diri gent Dinant Struik een zangavond te houden in de Hervormde Kerk te Dreischor. De aanvang van deze avond is 19.30 uur, de kerkdeuren gaan om 19.00 uur open en de toegang is gratis. Verder werkt aan deze avond mee het Dirkslands Mannenkoor o.l.v. Frans Cornet en organist Jan Hoek. Het zal bij velen bekend zijn dat het Duive lands Mannenkoor op Goeree-Overflakkee verschillende keren zangavonden houdt of hieraan meewerkt. Een telkens temgkerend concert is het Oranjeconcert, maar ook met Kerst is het koor op het eiland meestal wel een keer te beluisteren. Doorgaans houdt het koor zijn seizoensafsluiting in Dreischor; zo ook dit jaar. Het mannenkoor is opgericht in 1981 met als doel het zingen van Psalmen en geesteUjke en vaderlandse üederen. Het repeteren hiervan gaat in een ontspannen, ongedwongen sfeer. Het koor staat sinds augustus 2001 onder lei ding van Dinant Struik. Stephan Folmer is reeds jaren vaste organist van het koor. In het voorjaar van 1983 werd het Dirkslands Man nenkoor opgericht. Vele mannen van Flakkee en wijde omgeving kwamen iedere zaterdag avond bij elkaar om samen te zingen. De Psal men, gezangen en vaderlandse liederen wer den ingestudeerd onder de bezielende leiding van de huidige dirigent van het Duivelands Mannenkoor, Dinant Struik uit Dirksland. Het koor bruiste van leven en groeide uit tot een koor van 150 leden. Het koor staat sinds 1996 onder leiding van Frans Comet uit Alphen a/d Rijn. De koorbegeleiding is in handen van Jan Hoek uit Ouddorp. Het koor zingt voorname lijk Psalmen en Geestehjke hederen. Tijdens de koor- en samenzangavond in Dreischor zullen bekende liederen worden gezongen, waarvan er diverse op uitgebrachte CD's te horen zijn. Daarnaast zullen deze koren samen ook 2 liederen ten gehore brengen, waardoor een koor wordt gevormd van meer dan 150 zangers. Maar niet alleen de koren zingen deze avond, ook de aanwezigen krijgen ruim schoots de gelegenheid om mee te zingen tij dens de samenzang. Voor deze avond wordt er geen toegangsprijs geheven. Wel zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. Iedereen is hartelijk welkom. Ia het actualiteitenprogramma Koffie R^dio Plus van Radio Superstar is zaterdag 25 juni a.s. de heer Aad van Alphen, woordvoerder van het ISGO, te gast. De presentatie van het programma is in handen van Jan van Dop. De uitzending begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gera. Middelhamis), 107.3 FM (vrije ether) en via website www.radiosuperstar.nl. De bekende Krimpense organist Everhard Zwart hoopt zaterdag 25 juni a.s. op het orgel van de Nieuwe Westerkerk aan het Valerius- rondeel in Capelle aan den IJssel een orgel bespeling te verzorgen. Ook voor deze avond heeft Everhard Zwart weer een zeer afwisse lend programma samengesteld. Naast enkele orgelkoralen staan ook composities van klas sieke componisten op het programma, zoals de altijd aansprekende muziek van Georg Friedrich Handel en zeer romantische wer ken van Féhx Mendelssohn-Bartholdy. Bij zonder aan dit concert is dat de verrichtingen van de organist achter de speeltafel van het orgel, via een beeldscherm door het publiek te zien zijn. Dit geeft het concert een extra dimensie. Zoals gewooiüijk wordt de orgel bespeling geopend en gesloten met samen zang. De aanvang van het concert is 20.00 uur, de toegang bedraagt 4,00. Corine van Veelen en Henry Lisseveld omringd door de heren Boender, wethouder De Jong en hun onderwijzers. (Foto: Adri \an der Laan) MIDDELHARNIS - Aansluitend op het verkeersondervnjs op de basis scholen heeft de Commissie Schoover- keersexamens gemeente Middelhamis ook dit jaar er de verkeersexamens verzorgd. door Adri van der Laan Op 21 april werd op elf scholen in de gemeen te Middelhamis het schriftelijke verkeersexa- men afgenomen. Van deze leerlingen zakten er 32 (waarvan er later 22 alsnog slaagden via een herexamen) en twee leerlingen waren wegens ziekte afwezig. Maar ook; vier leer lingen presteerden het om het examen fout loos af te leggen! Volgens de voorzitter van de Commissie Schoolverkeersexamens, de heer Boender, bleek het theorie-examen deze keer moei lijker dan in voorgaande jaren, want het te behalen aantal punten lag stukken lager. De School met de Bijbel te Sommelsdijk behaal de dit jaar een hoogste gemiddelde van 34,19 van de maximaal te behalen 40 punten. Voor deze prestatie krijgt de school door de com missie een beker uitgereikt. Na het schriftelijk examen kreeg iedere leer ling een folder met daarin de wettelijke eisen waaraan de fietsen moeten voldoen, zodat de fietsen voor het dagelijks gebruik én het prak tijkexamen in orde konden worden gebracht Na twee door de commissie verzorgde lessen in de verkeerstuin legden op 13 juni jl. 205 deelnemers het praktijkexamen af. Aan de start hiervan bleken echter toch nog 35 leer lingen met een fiets te verschijnen die niet aan de wettelijke eisen voldeed. Vijf fietsen vertoonden zelfs dusdanige gebreken dat het gevaarlijk was om er op te rijden; deze werden dan ook geheel afgekeurd. De heer Boender verklaarde overigens dat er deze keer wel heel veel fietsen waren die behoor- Ujk wat gebreken vertoonden. Tijdens het praktijkexamen maakten 5 leer lingen teveel fouten, zodat zij voor het exa men zakten. Er bleken 36 leerlingen in staat om het praktijkexamen foutloos af te leggen. Na afloop konden de leerlingen hun fietsen door de politie laten voorzien van postcode met huisnummer; van die mogelijkheid maakten 120 leeriingen gebruik. Uiteindelijk bleken twee leerlingen, Hen ry Lisseveld en Corine van Veelen van de School met de Bijbel te Sommelsdijk, zowel het theorie-examen als het praktijkexamen foutloos te hebben afgelegd. Zij kregen daarom afgelopen woensdagmor gen in het gemeentehuis van Middelhamis uit handen van de wethouder van onderwijs G. de Jong hun verkeersdiploma uitgereikt, vergezeld van een presentje namens de gemeente. Ook kregen deze twee leerlin gen voor hun bijzondere prestatie ieder een cadeaubon namens de commissie uitgereikt door de voorzitter G. Boender. En wethouder De Jong bedankt alle betrok kenen bij de verkeersexamens die aan het bereikte resultaat hebben meegewerkt, in het bijzonder ook de vrijwilligers die assistentie hebben verleend bij de praktijkexamens. En natuurlijk wees hij op het belang van goed verkeersgedrag, zowel bij jong als bij oud. ACHTHUIZEN - AteUer 'De Scherf' start binnenkort een workshop 'Wilgentenen vlechten'. Op vrijdag 8 juli of zaterdag 9 juU kunnen groepjes van ca. tien deelnemers onder begeleiding van een ambachtsman een mand of een 'hanging basket' maken. De workshop begint om 10.00 uur en is rond 17.00 uur afgelopen, maar gaat alleen door als er voldoende deelnemers zijn. De deelna mekosten bedragen 70 per deelnemer, incl. materiaal, koffie of thee en een eenvoudige lunch. Deelnemers dienen zelf een snoei- schaar mee te nemen. Inschrijven voor deelname aan de wokshop kan bij AteUer De Scherf, Langstraat 13A te Achthuizen, telefoon 0187-481914, e-mail: Marianne.bosch@de-scherf.nl. HERKINGEN - Zaterdag 25 juni wordt er een verkoping gehouden ten bate van de Her steld Hervormde Gemeente in Herkingen. Er zullen verschillende zaken te koop worden aangeboden. De verkoping wordt van 10.00 tot 14.30 uur gehouden in de tuin van familie De Jong, Molendijk 45 te Herkingen. OUDDORP - Sinds de opening van Bibliotheek Goeree, eind november 2002, is er een prachtige collectie boe ken opgebouwd. Nog steeds wordt deze collectie elke week aangevuld met actuele en nieuwe materialen. Dit resulteert in overvolle boekenplanken; tijd dus voor een grote schoonmaak! In de afgelopen weken zijn alle boekenkasten kritisch nagekeken en zijn de verouderde en minder actuele boeken uit het bibliotheek bestand verwijderd. Met de zomervakantie in zicht, en dus veel tijd om te lezen, wil de bibliotheek deze boeken tegen zeer voorde- Uge prijzen verkopen. Van volwassenromans tot tijdschriftenbundels en van kinderboeken tot studieboeken, er is voor elk wat wils. Het verkopen van deze boeken gebeurt in een groots opgezette boekenmarkt in de biblio theek, op vrijdagmiddag en -avond 24 juni en op zaterdagmorgen 25 juni tijdens de regu liere openingstijden. -65- Als jij opgeeft, zullen allen hier in het kamp weer voortgejaagde slaven worden. Net als vroeger. Pro beer dat niet te vergeten. TVveeduizend mensen, die net als jij hun tegenslagen hebben gehad of nog zul len krijgen. Niet iedereen heeft al zijn kaart gekre gen met de mededeling hoe het met zijn verwanten is gesteld. Laat hen niet in de steek; eens zal het uur komen dat ze de taiga mogen verlaten en naar huis zullen gaan. Tot zolang moet jij volhouden. Het moet! Hoor je mij?' De woorden van het meisje raken hem, ze hebben hun doel niet gemist. Valeria pakt een stoel en gaat tegenover hem zit ten. 'Laten we erover praten, Franz, het zal je opluch ten.' Hij kijkt haar lange tijd aan. 'Er valt niets meer te vertellen. Het boek is uit en een vervolg is nooit geschreven.' 'Daar is nog geen tijd voor geweest.' Franz steunt vermoeid met zijn hoofd op zijn han den en zwijgt. Ook het meisje weet niet direct iets te zeggen. Plotseling ziet ze zijn lichaam schokken. Een grote traan valt tussen zijn samengeknepen handen door, op zijn vuile werkbroek. Franz huilt. 'Waarom heeft dit alles zo moeten zijn', kermt hij. Valeria, die deze situatie slechts met moeite kan verwerken, trekt het hoofd van Franz tegen zich aan. En in haar armen kermt hij alle ellende uit zijn ziel. Nadien gaat hij weer aan het werk en leeft meer in zichzelf gekeerd dan tevoren. Hij is vriendelijk, maar meer gesloten dan voorheen. Valeria vertelt tijdens de maaltijd waarbij de hele staf aanwezig is, wat er voor tijding is gekomen voor de Duitse plenny, Franz Fischer. Niet, dat hij bij haar heeft uitgehuild; dat blijft diep in haar hart verborgen. Maar gewoon dat allen die hij liefhad door aanvallen van de Russen zijn omge komen. Naderhand komt kapitein Bemerian bij hem en praat lang met hem. 'Geloof me kameraad! Eens zul jij naar je vaderland terugkeren en daar een nieuw leven beginnen. Je bent nog jong en de tijd heelt alle wonden.' Maar de wonden van Franz Fischer zullen nog verder opengereten worden, al weet hij dat op dit moment nog niet. Er is een verzoek gekomen van de centrale, om Duitse deskundigen over te halen zich blijvend in Rusland te vestigen. Zij die dat doen, zullen de volledige status als Rus krijgen, met alle daaraan verbonden voordelen. Wie niet aan dit vriendelijk verzoek voldoet, moet geholpen worden. Bij Franz had men gehoopt hem aan Rusland te kun nen binden door hem aan Valeria Zaitsev te koppe len. Als laatste doelmatig middel zou er desnoods dwang toegepast worden. Een Russische geest is in deze erg vindingrijk, zodat voor het geval Fischer zeker een oplossing gevonden zal worden. Eerst komen er grote verrassingen. Er worden krijgsgevangenen ontslagen in de zeer nabije toe komst. Waar het bericht vandaan kw am, niemand kan het zeggen, maar het is er en neemt steeds vastere vor men aan. Er worden keuringen verricht. Alle zwakken, zie ken en niet meer voor werken geschikte plennies krijgen een nummer. Het wordt een drukte van belang. De uitverkorenen krijgen nieuwe kleding en schoeisel. Nadien worden ze van kameraden geïsoleerd. Er mag geen contact meer zijn met hen die achterblij ven. Weer enkele dagen later zien de plennies de trein, een teploesjka, een oude goederentrein die nog in de taiga en andere afgelegen oorden rijdt. Daarin worden de ontslagen plennies gestopt. Maar wat deert hen dat? Ze gaan naar huis. Over hooguit zes weken zullen ze weer vaderlandse bodem betreden. En zes weken spelen daarbij geen rol bij de tijd die ze in krijgsgevangenschap hebben doorgebracht. De achtergebleven plennies krijgen allemaal een branderig gevoel achter hun ogen als ze de trein in de verte op het station zien staan. 'Groet mijn vrouw.' 'Zeg moeder gedag van mij, die in de taiga dagelijks aan jullie denkt', fluisteren ze. Bitter heimwee stijgt in hun ziel, enkelen worden opstandig en verwensen het lot dat hen in Rusland heeft gebracht. Maar wat helpt het? De wachtsoldaten schreeuwen: 'Dawai, doorwerken.' En dan, op een morgen, is het station verlaten. Eindeloos lijkt de taiga, leeg en verlaten, slechts het zuchten van de plennies stijgt over de bomen omhoog om in het niet op te lossen. Wie hoort zover weg het klaaglied van de duizenden die als paria's moeten leven, voortgedreven door de nagajka? Dag in dag uit, eindeloos! 'Dawai... dawai.' Commissaris Boetiloff is de eerste die ervan hoort. Hij is de man die de partij vertegenwoordigt en de partij is alles. De man vloekt als hij ervan op de hoogte wordt gesteld. Hij is een Rus en goed communist, dat wel, maar hij is ook een mens en dat botst soms. Men is gaan inzien dat de Duitsers mannen zijn, die wat kunnen. Aan de wederopbouw van het door de oorlog verwoeste Rusland hebben de plennies deelgenomen. Gedwongen weliswaar, maar met grote resultaten. Het zijn zeer goede vaklieden, het geschoold personeel kan men in Rusland heel goed gebruiken. Nu er van de mogelijkheid om zich vrijwillig in Rusland te vestigen door slechts enkele Duitsers gebruik wordt gemaakt, heeft men er wat op gevonden. De Duitsers die men denkt nodig te hebben, zullen gewoon veroordeeld worden en als misdadiger behandeld. Zo kan men het mensenma teriaal aan de Sowjet Unie binden. Wat een peinzend brein zoal niet kan bedenken. Commissaris Boetiloff heeft het in bedekte termen gezegd tijdens de gezamenlijke maaltijd. De officie ren die aan deze tafel zitten, hebben er zelfs hun bestek bij neergelegd om de commissaris met open mond aan te kijken. 'Kameraad commissaris, dat bestaat niet.' Kapitein Bemerian meent het uit de grond van zijn hart, als hij dat zegt. 'Dat is het meest mensonterende wat ik ooit heb meegemaakt; het is een schande dat in Rusland zoiets mogelijk is', valt hij verder uit. Kolonel Iwan Sokorsky, die wat minder geëmofio- neerd reageert, zegt: 'En je hebt dat uit betrouw bare bron, kameraad?' 'De partij maakt geen vergissingen en is altijd duide lijk in haar uitspraken', antwoordt de commissaris. 'Én hebt u enig vermoeden of deze, eh, laat ik zeg gen; regeling, ook op ons kamp van toepassing is?' 'Helaas wel, kameraad kolonel. Onze Duitse ingeni eur staat zelfs boven aan de lijst.' {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5