Duckdalf Commissaris van de Koningin levert restauratie Dirkslandse Sas officieel op HAG itSLk-B Koninklijke ondersdieiding voor jubilerende zondagsschooljuf Troost Historisch sluizencomplex in oude glorie hersteld Garden Party kievit warmte chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Ernstig verkeersongeval eist twee levens DIRKSLAND - Tijdens een feeste lijke bijeenkomst op een historische locatie vond afgelopen vrijdagmid dag de oplevering plaats van de res tauratie van het Dirkslandse Sas. Commissaris van de Koningin de heer J. Franssen was uitgenodigd om de ofHciële handeling te verrichten. Blanken Oplevering ;^«s«^^ïa«ï||R. Voorbeeld Roots Parel Jenever Dinsdag 21 juni 2005 78e jaargang nr. 7415 OUDE-TONGE - Na een ernstig verkeerson geval op de N59, nabij tanicstation 'De Tille', zijn zondagmiddag een 37-jarige motorrijder uit Hellevoetsluis en een 64-jarige automobi list uit Oosterland om het leven gekomen. Het ongeval ontstond toen rond vier uur de motorrijder, komend uit de richting Oude- Tonge, inhaalde en door nog onbekende oor zaak tegen de achterkant reed van een auto, bestuurd door een 64-jarige automobilist uit Oosterland, en waarin ook een 18-jarige zoon meereed. Door deze botsing draaide de wagen om zijn as en kwam deze op de ande re weghelft terecht. De bestuurder van een tegemoetkomende auto, een 45-jarige vrouw uit Dirksland, kon de tollende auto niet ont wijken, zodat een tweede botsing volgde. De auto van de 64-jarige man belandde daarop naast de weg, tussen de vangrail en het talud van een viaduct. De 37-jarige motorrijder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De 64-jarige man en zijn zoon zijn allebei met spoedtransport overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam, waar de 64-jarige man enige tijd later overleed. De 45-jarige vrouw en haar twee zoontjes, die met haar meereden, zijn voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks land. Personeel van de brandweer, ambu lance, traumahelikopter, politie en ANWB kwamen ter plaatse voor hulpverlening en om het verkeer te regelen. De N59 is lange tijd in beide richtingen afgesloten geweest, hetgeen tot lange files leidde. De Technische Ongevallendienst van de Verkeerspolitie stelt een nader onderzoek in. Hypotheken Verzekeringen Onroerend goed £sf Beleggen ^Advies Tel. (0187)48 78 49 Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 483609 E-roail: info@kievitwarmte.nl www.kiavitwarmte.nl Zondagschooljuf Troost kreeg zojuist de Koninklijke Onderscheiding opgespeld door burgemeester Van de Velde. (Foto: Persbuw Flakkee) STELLENDAM - "U heeft zich ten volle ingezet voor het werk van de zon dagsschool in Stellendam. Op paas- en kerstvieringen van de zondagsschool heeft u vele malen het Evangehe mogen verkondigen. Honderden Stellendam- mertjes hebben het Evangelie uit uw mond gehoord". Dat zei burgemeester mevrouw G J. van de Velde-de Wilde van de gemeente Goedereede, voordat ze zondagschooljuf Miep Troost-van Soest een Koninklijke Onderscheiding opspelde, waarmee ze benoemd was tot Ud in de Orde van Oranje-Nassau. door Roeland van Mourik Dit gebeurde afgelopen zaterdag in het Haeg- se Huüs in Stellendam, waar tevens het feit werd herdacht dat juf Miep vijftig jaar bij het werk van de Hervormde zondagschool Emanuël in Stellendam is betrokken. Burge meester Van de Velde is zeer onder de indnik is van het werk dat mevrouw Troost voor de zondagschool heeft gedaan, maar het meest trof haar de uitstraling van juf Miep. "Vanuit haar geloof straalt ze iets uit. Ze cijfert zich zelf weg en richt zich op de zorg voor ande ren. Ze is een bewonderenswaardige vrouw met verantwoordelijkheidsgevoel". Deze oprechte levensinstelling is de reden dat juf Miep door Hare Majesteit Koningin Beatrix werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau, gaf de eerste burger van de gemeente Goedereede aan. "Ik wil u met respect en waardering de bijbehorende versierselen opspelden". Voorin de zaal van Het Haegse Huüs nam mevrouw Troost de decoraties bewogen in ontvangst. De kinde ren van de zondagschool boden hun zondag- schooljuffrouw daarna diverse cadeaus aan en zongen haar een psalm toe. Ds. M. B. van den Akker, voorzitter van de Bond van Hervormde Zondagsscholen op Gereformeerde Grondslag, wenste juf Miep namens de landelijke zondagsscholenbond van harte geluk met haar koninklijke onder scheiding. "We mogen ons gelukkig prijzen dat we in een land leven waar de Koningin het behaagt ook arbeiders in Gods Konink rijk koninklijk te onderscheiden", zo sprak deze. "We weten echter dat we als mensen onderscheidingen onwaardig zijn. Toch spreekt ook God van genade en eer, die Hij wil geven. Ik hoop datje in genade in die eer mag delen, zodat je eens je aardse versier selen kan teruggeven en tot hoger eer mag worden bevorderd". Na deze woorden van Van den Akker spra ken ook de heer P. Vreeswijk namens de hervormde zondagsscholen van Goeree- Overflakkee, ouderling P.J. Troost namens de Hersteld Hervormde gemeente van Stel lendam en mevrouw Kievit als oud-leidster van de zondagsschool. Na een dankwoord van de jubilerende zondagschooljuf was er de mogelijkheid om haar te feliciteren tijdens een receptie die in het verenigingsgebouw werd gehouden. Tekst en foto's: Hans Villerius Het leek er even op, vrijdagmiddag, dat tij den van weleer herleefden, toen op een plek langs het havenwater ergens buiten Dirks land - thans bekend als het Dirkslandse Sas - met paard en rijtuig een waardig persoon werd afgeleverd, aan wiens kleding men kon afzien dat het niet zómaar iemand was die daar arriveerde, terwijl twee jonge dames - Arme en Julia, beide ook zo waardig gekleed - er reeds wachtten alsof ze deze bijzondere gast al verwachtten. Het bleek om niemand minder te gaan dan architect Teunis Blanken. De naam Blanken kennen we al van het bekende droogdok 'Jan Blanken' te Hellevoetsluis, dat de naam van zijn ontwerper draagt. Welnu, Jan Blankens broer Teunis was het die vrijdagmiddag op het Dirkslandse Sas arriveerde; en ook hij bleek een kundig architect te zijn daar dit waterstaatkundige monument door hém is ontworpen. En even leek het er vrijdagmid dag op dat we het jaar onzes Heeren 1791 konden schrijven, toen deze Teunis Blanken zijn papierrollen meebracht met daarop zijn ontwerptekeningen voor het sas, om deze tij delijk in bewaring te geven aan de meisjes Anne en Julia. Intussen rammelde Blanken aan de buitendeur van de sluiswachterswo- ning. Kennelijk moest hij nodig iemand spre ken, die daar biimen zat. En jawel, er ver scheen iemand aan de deur die niet minder een hoogwaardigheidsbekleder bleek te zijn, maar aan wiens kleding toch viel af te zien dat we niet in het jaar 1791 verkeerden, maar gewoon in 2005. Het was niemand minder dan de Conrnaissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, de heer J. Franssen, die aan de deur verscheen en daar welkom werd geheten door onze 'Teunis Blanken', die noodzakelijkerwijs dan ook een imitator moest zijn van deze bekwame architect, maar niettemin zijn rol prachtig speelde. En inder daad, het was de Ouddorper Pau Heerschap, die deze functie prima leek te passen en die aan het Sas de Conmiissaris welkom mocht heten, evenals de burgemeester van Dirks land de heer S. Stoop én oud-dijkgraaf van het voormalige waterschap Goeree-Over- flakkee de heer D.C. Goekoop én waarne mend dijkgraaf de heer D. Monster van het waterschap Hollandse Delta. Die alle waren vrijdagmiddag in Dirksland in het bijzonder te gast om de officiële ople- De Commisaris van de Koningin verrichtte de officiële handeling, ter oplevering van het Sas. Daartoe draaide hij - steunend van inspanning, maar mét plezier - handmatig één van de sluisdeuren dicht. Vlak voor de officiële handeling werpen 'Blankenen de Commissaris nog een kritische blik over de bouwtekeningen. Na per koets te zijn aangekomen voor de 'inwijdingvan het Sas, stelde de architect van het sluizencomplex, Teunis Blanken - doch op de foto in de persoon van Pau Heerschap - de meegebrachte bouwtekeningen in bewaring aan de meisjes Anne en Julia (geheel links), om daarna in dichtvorm - verwoord door Cathy Westdorp -plechtig uit te wijden over de waardigheid van het Dirkslandse Sas en het waardevolle van de restauratie ervan. Geheel rechts luisteren Commissaris Franssen, burgemeester Stoop, oud-dijkgraaf Goekoop en waarnemend dijkgraaf Monster belangstellend toe. vering bij te wonen van het Dirkslandse Sas, dat na een grootscheepse restauratie, die ruim een jaar heeft geduurd, in oude luister is hersteld. De officiële handeling als voltooi ing van dit project was voorbehouden aan de Commissaris van de Koningin, wiens voor geslacht als sluiswachters op dit roemruchte sluizencomplex heeft gediend. Voor de Com missaris was het dan ook een extra bijzon dere daad die hij deze middag op Goeree- Overflakkee mocht stellen, het eiland waarin Franssens wortels liggen en waaraan hij zich op speciale wijze verbonden weet. Vóórdat hij die daad mocht stellen, gunde 'architect Teunis Blanken' de Commissaris eerst nog inzage in de papierrollen en de ontwerptekeningen van het Sas. De meisjes Anne en Julia mochten deze documenten aan de Commissaris overhandigen en nog één maal werd een kritische bUk over de teke ningen geworpen, ten einde er een algehele goedkeuring aan te geven. En meteen daarna was er ook het moment waarop Franssen de officiële oplevering tot feit mocht maken, dit door handmatig één van de sluisdeuren dicht te draaien, hetgeen besUst de nodige man kracht vergt, getuige de steunende ademha ling die de Conmiissaris horen deed. Na deze officiële handeling heette ook burgemeester Stoop de Com missaris hartelijk welkom in 'zijn' gemeente. Trots zei Stoop erop te zijn "dat het gerestau reerde Sas nu weer aan de Dirkslandse gemeenschap en aan de streek kon worden teruggege ven" en hij noemde de wijze waarop dit resultaat tot stand is gekomen een voorbeeld, niet alleen vanwege de samenwerking tot realisering van dit project, maar ook vanwege "de crea tieve manier waar op hier een verbin ding is gelegd tus sen verleden, heden en toekomst". En het was daar na Commissaris Franssen zelf die nog eens aangaf hoe zijn 'roots' op Goeree-Overflak- kee liggen: van Dirksland, Mid delharnis (waar Franssens moeder is geboren), Bat- tenoord en Nieu- we-Tonge naar Rotterdam en verder. Heel bijzonder zei hij het te vinden deze middag voor het eerst in het sluiswachtershuis te zijn geweest waarin voorheen zijn voorouders hebben gewoond en gewerkt, "en dat ik zelfs in de slaapkamer heb mogen kijken, waar vroeger bepaalde handelingen zijn verricht waardoor ik hier vanmiddag aanwezig kan zijn... en dat ik hier nu zelfs een officiële handeling mag verrichten". Overigens kon Franssen het niet laten om het zo krachtig tegen de Europese grondwet gestemd hebbende Dirksland erop te wijzen dat, als er geen Europese subsidie aan te pas had gekomen, de hele restauratie van het Sas niets had geworden. "Ik denk dus dat we hierover in de toekomst nog maar eens met elkaar moeten praten...", zo klonk zijn sug gestie. De provincie Zuid-Holland, zo vervolgde hij, doet er veel aan om monumenten als het Sas in stand te houden en om deze op een goede manier voor het nageslacht te bewaren, dit vanuit cultuurhistorisch besef en omdat het in de omgeving waardevol is voor de ruim telijke kwaliteit. "Het Rijk heeft hier echter maar bitterweinig geld voor en daarom zijn het vooral gemeenten en particuhere stichtin gen die dit zullen moeten dragen." Oud-dijkgraaf Goekoop ging aansluitend in op de (ontstaans)geschiedenis van het Dirkslandse Sas, "dat vroeger overal op de kaart stond, maar nu moet je ernaar zoeken". Hij omschrijft het monument na de restau ratie als een 'Parel aan de Delta'. "Alleen jammer dat er nog geen schepen doorheen varen. Maar misschien wordt dat straks nog een keer mogelijk, met de veranderingen in het Haringvliet en met Deltanatuur, zodat de onbezoldigd sluiswachter die hier nu woont z'n werk nog eens kan gaan doen.zo fan taseerde hij voor zich heen. Bovendien riep hij het nieuwe waterschap Hollandse Delta op om niet alleen het onderhoud van het Dirkslandse Sas voor zijn rekening te nemen, maar ook om de restauratie van de overige kleine historische waterstaatkundige objec ten op het eiland in zijn begroting mee te nemen, zo daagde Goekoop zijn 'opvolger', de heer Monster, uit. Maar deze kaatste de bal meteen terug, 't Was immers de heer Goekoop geweest die vorig jaar bij zijn afscheid van het waterschap óók al een appèl op de financiën van het nieuwe waterschap deed om vooral de lasten voor de inwoners toch laag te houden. "En om met die lage lasten én met nóg vijf andere eilan den in het verzorgingsgebied nu óók nog eens voor cultuurhistorie op te draaien, dét zou wel héél erg veel van het goede zijn..., zo verdedigde Monster zich. Ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van het Sas had hij voor zowel Goekoop als Franssen nog een aardig pre sentje meegebracht. Want ook Monster had zich in de geschiedenis van het Dirkslandse sluizencomplex verdiept en was er daarbij achter gekomen dat - zowel in de Franse tijd als tijdens de Duitse bezetting - men aan de sluis wel eens wist te sjoemelen met bepaal de waren die men binnen wilde varen; het zou vooral om jenever hebben gegaan... Dus kregen Goekoop en Franssen vrijdag middag ieder een kruik jenever in handen gestopt. Overigens kreeg Franssen al eerder die mid dag van de familie De Graaff, die thans het sluiswachtershuis bewoont, een prachtige doos aangeboden met daarop afgebeeld het Dirkslandse Sas, en waarin een heerlijk assortiment ouderwetse koekjes de Commis saris wachtten. Vervolg op pagina 4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1