Kritische gemeenteraad van Oostflalcicee beliandelde Voorjaarsnota en Jaarrelcening Jillis van den Doel, eerste sluiswachter van het Dirkslandse Sas Tweede Visserijdag zeer geslaagd Communicatie met de burgers heel belangrijk OUDE TONGE - Vorige week behandelde de gemeenteraad van Oostflakkee de Voorjaarsnota en de Jaarrekening. In de Voorjaarsnota, ongeveer halvervi^ege het boekjaar, geeft het college van B en W verant woording van zijn gevoerde beleid. De Jaarrekening over 2004 sloot met een positief saldo van ruim 9.000 euro. Dit bedrag werd aan de alge mene reserve toegevoegd. De raads fracties gaven ter gelegenheid van de presentatie van deze stukken hun 'algemene beschouwingen', waarvan hieronder een samenvatting volgt. Subsidies VLO SGP WD CDA Christenunie De gerestaureerde schutsluis Sas van Dirksland is vandaag ofïïcieel in gebruili geno men door een rechtstreekse afstammeling van de in 1791 aangetreden eerste sluiswach ter. De eerste sluiswachter van het Dirkslandse Sas was Jillis Cornelisz van den Doel. Hij werd in 1755 te Herkin gen geboren en stamde uit een familie van schippers. Jillis Cornelisz van den Doel Sluiswachter Feestelijke eerste schutting Veerman Nazaten door Adri van der Laan De raadsfractie van de PvdA keek - evenals een aantal andere partijen - bij monde van de heer Daalmeijer aan het begin van hun beschouwingen terug op het landelijk gehou den referendum. In de gemeente Oostflakkee stemde een groot aantal kiezers - boven de landelijke uitslag - tegen de Europese grond wet. "Waar komen de 72,2% van de tegen stemmers in Oostflakkee vandaan?" zo vroeg de PvdA zich af. De landelijke klacht van de burgers was dat ze "niet gehoord worden" en dit bleek de PvdA ook ten gehore te zijn gekomen met betrekking tot het gemeente beleid. Op de onlangs gehouden braderie in Den Bommel kwamen de PvdA-ers ook de zorgen van de burgers ter ore, waarbij bleek dat de burgers zich zorgen maken over jeugd- overlast, milieu, parkeerproblemen en -over last, gestegen kosten van de gemeentelijke lasten en (het gebrek aan) werkgelegenheid en woningbouw voor ouderen èn jongeren. Ook bij die burgers was er het gevoel "niet gehoord te worden", aldus Daalmeijer. Naar aanleiding van deze signalen uit de bevol king moesten de Oostflakkeese socialisten constateren dat "zaken worden beslist zon der de burgers erbij te betrekken, het bestuur maakt zich sterk voor zaken die de 'gewone' burger niet raakt, alles kost meer geld maar voorzieningen worden er niet beter op. Ook op burgeravonden horen we deze geluiden!" De FVdA vroeg zich af of de gemeente wel voldoende gebruik maakt van subsidies en dan wees de fractie voornamelijk op het gebruik van Europese subsidies. Een doom in het oog was het voor de fractie dat de ver strekte subsidie voor de leefbaarheid van de kleine kernen terug moest naar de Provincie omdat er twee weken te laat was begonnen met de aanvang van verschillende projec ten. Dat de gemeente landelijk hoog scoort met haar website vond de PvdA wel mooi, maar ze vroeg zich af of het geïnvesteerde geld hiervoor wel nodig is. Graag zou zij wil len weten of de burgers wel zoveel gebruik maken van deze website. Het bedrag dat jaarlijks wordt uitgetrokken voor de vrijwillige brandweer vond de PvdA wel in ieders belang, maar wel vond zij de 21.000 euro die is uitgetrokken voor het uit- gaanstenue voor de brandweerlieden aan de hoge kant "aangezien het gaat om tijdloze uniformen die maar enkele malen per jaar worden gedragen". Verder pleitten de PvdA-ers voor een betere verlichting in het plan Crispijn en vroeg ze aandacht voor het parkeer- en verkeerscircu latieplan dat rondom het nog te ontwikkelen koopplein dient te worden opgesteld. Hen was ter ore gekomen dat ook hierover onder de burgerij nogal wat ongerustheid heerst. Zorgen maakt de PvdA zich over de toekomst van de multifunctionele gebouwen. Zij kijkt met belangstelling uit naar de beleidsnota die met betrekking tot deze gebouwen wordt opgesteld. Ook slaat de fractie de ontwik kelingen rondom het Binnenhof en Webego met zorg gade. Zij waarschuwde ervoor dat de gemeente zich bij een verzelfstandiging van het bedrijf zich niet zonder meer terug kan trekken: "Het Binnenhof zal nooit een conmiercieel bedrijf worden, ongeacht wat de landelijk politiek op dit gebied probeert te bewerkstelligen. Als deze mensen hier niet meer terecht zouden kunnen, komen we ze aan de balie van een andere afdeling van de gemeente tegen". Voor wat betreft de woningbouw verlangt de ïVdA van de gemeente een actievere rol voor de bouw van betaalbare starterswoningen in de kernen Den Bommel en Achthuizen. De Vrije Lijst Oostflakkee, de VLO begon haar beschouwingen met een licht optimisme voor wat betreft de financiële situatie van de gemeente. Mevrouw Campfens liet weten dat de VLO bezorgd is over het functioneren van zowel het politieapparaat als het ambulan cevervoer in de gemeente. De aanrijdtijden zijn volgens de partij te lang en de telefoni sche bereikbaarheid van de politie laat veel te wensen over. Graag zag de VLO meer politie op straat. "Want er wordt te weinig ingegrepen bij het dealen van drugs". Ook de overlast van hangjeugd en het vandalisme zal, volgens de VLO, minder worden als de politie meer zichtbaar aanwezig zou zijn. In haar beschouwingen roept de VLO op om matigheid te betrachten bij het uitvoeren van werken en om niet te veel gebruik te maken van externe adviseurs. De VLO pleit ervoor dat in elke kern van de gemeente een redelijke locatie beschikbaar moet zijn voor de plaatselijke verenigingen, zodat deze goed kunnen functioneren. De partij drong verder aan op meer aandacht voor de kernen Achthuizen en Den Bommel voor wat betreft de bouw van Woonzorgcom plexen. Tevreden is-de ptftij overde snelle verkoop van de woningen op het Crispijnterrein, maar ze tekent hierbij wel aan dat een groot gedeelte van de woning verkocht is aan men sen van buiten de gemeente. De VLO vraagt daarom meer aandacht voor woningbouw in de sociale sector. De heer Van Gurp van de SGP begon de algemene beschouwing van zijn partij met stil te staan bij de tijdgeest. De partij consta teert ontwikkelingen in het volksleven "die van ingrijpende fundamentele betekenis zijn voor de samenleving in het algemeen en in het bijzonder voor het volksdeel dat overeen komstig Gods Woord wenst te leven". De SGP verweet de overheid zich schuldig te maken aan 'gelijkheidsdwang'. De partij doelde hiermee op de wet gelijke behande ling. "Leven overeenkomstig de norm van de Bijbel wordt door deze wet een hoogstens nog getolereerde uitzonderingstoestand. Dat is niets minder dan een fundamentele omke ring van normen en waarden", aldus de SGP. Verder constateerde de partij dat ook nu 'de broekriem moet worden aangetrokken'. Ver der was de partij benieuwd naar de uitkomst van de landelijke evaluatie over de bestuur lijke vernieuwing waarmee volgens de SGP drie jaar is geworsteld. Ze vraagt zich af of de politiek herkenbaarder en transparante is OUDDüRP - Na een 'try-out' vorig jaar, toen in Ouddorp voor de eerste maal de Vis serijdag werd gehouden, volgde afgelopen zaterdag de tweede aflevering van dit evene ment. En was het vorig jaar al een geslaagde dag, ook wat betreft de publieke belangstel ling, ditmaal was die, belangstelling vele malen groter. "Enorm druk is het geweest", zegt VW directeur Jurgen Klapwijk, als hij op de twee de Visserijdag terugblikt. En hij somt op wat er zoal te doen is geweest. Er waren diverse demonstraties op visserijgebied, een touw- slagerij, met de hand(!) werden er garnalen gepeld, er was een duiktank van Smit Tak waarin onderwater lassen werd gedemon streerd, het Ouddorps Museum kon worden bezocht, de kerktoren - waaraan grote fuiken naar beneden hingen - kon worden beklom men, er was een filmruimte waarin getoond werd hoe het leven op zee eraan toe gaat, er waren optredens van shantykoren en overal lachten de bezoekers diverse lekkernijen en visgerechten tegemoet. Twee wedstrijdele menten waren ook in het Visserijdagpro gramma gelast: een wedstrijd nettenboeten en een wedstrijd palingroken, waaraan zelfs deelnemers uit Urk meededen. De Visserij dag werd geopend door wethouder T. Bake- laar van de gemeente Goedereede, die de vis serij ook in zijn portefeuille heeft. Als ope- ningsact bestuurde hij vanaf de rand van een groot bassin een radiografisch bedienbare modelkotter - een prachtexemplaar, vervaar digd door de familie Zandburg uit Ouddorp. (Foto: Persburo Flakkee) geworden. De SGP had wat bedenkingen bij de steeds weer nieuwe eisen die aan de brandweer worden gesteld. "Wij krijgen het idee dat wat in de stad wordt uitgebroed, op het platteland ten uitvoer moet worden gebracht". Naast een aantal vragen over verschillende verkeersverbeteringen die in Oude-Tonge moeten worden uitgevoerd, had de SGP ook een compliment voor de buitendienst van de gemeente die alert de gladheidbestrijding in de afgelopen winter heeft uitgevoerd. De situatie van alleenstaande ouders die steeds meer in de knel komen tussen zorg taken en werktaken, drong de SGP om een voorstel te doen. Graag zou de partij een proef nemen met een combinatie van inkom sten uit bijstand en betaald werk. "Wij den ken hierbij aan een contract van vier dagen van zes uur werken. De overige twaalf uur zou iemand voor 1/3 deel aanspraak moeten kunnen maken op bijstand". De SGP maande evenals andere partijen het college om meer snelheid te maken met de bouw van levensloopbestendige woningen. Naar aanleiding van de uitslag van het kort geleden gehouden referendum constateerde de heer Van de Ree van de WD in zijn alge mene beschouwingen dat de communicatie tussen overheid en burger nog erg slecht is. Hij paste dit ook toe op de gemeente Oostflakkee en haar burgers. Als voorbeeld noemde hij een burgeravond, die gehouden is in Den Bommel. Er is volgens hem nooit een terugkoppeUng geweest naar de burgers toe. "De enige actie die men in Den Bom mel merkt omtrent de ontsluitingsweg van het Bosland is een foto van een tevreden wethouder in de krant, maar waar blijft nu de communicatie met de burger?" Ook op de burgeravond in Den Borrmiel vonden, vol gens de VVD, de burgers dat zij niet serieus werden genomen. "Het is voor de gemeen teraad 2 voor 12 om duidelijk te maken dat de burger serieus genomen wordt". Hij vroeg aandacht van het college voor het ondernemingsklimaat bij het leefbaar houden van de kleine kernen. Van de Ree pleitte voor een even grote slagvaardige aanpak van de gemeente, zoals ook ondernemers gewend zijn. Het CDA verklaarde bij monde van mevrouw Van Rossum eveneens dat er een tegenstelling is tussen de bewoners en de gemeenteraad. "Er heerst een nee-mentaüteit, die vooral voortkomt uit een gebrek aan vertrouwen. Ze erkende de taak van de raad om het politieke bestuur opener, duidelijker en inzichteUj- ker te maken. "Ik moet u bekennen dat dit geen gemakkelijke klus is". Het CDA drong erop aan dat de aandacht van de gemeente niet alleen uit moet gaan naar Oude-Tonge, maar verdeeld dient te worden over de vier kernen. Het CDA pleit ervoor om de Kaai in Ooltgens- plaat autovrij te maken, "zet er een bankje en een paar bloembakken neer", zo adviseerde Van Rossum. De Mestkaai zou dan ingericht dienen te worden als parkeerterrein. Zij wees hierbij op de parkeeroverlast die er is in de Voorstraat, die regelmatig aan beide zijden vol staat met auto's. Het CDA zou graag zien dat het Bolbaeken en De Bommelstee in Den Bommel een meer functionele bestemming gaan krijgen. Het standpunt van de partij dat het Bolbaeken zeer geschikt is voor een appartementenge bouw, bracht zij nog eens voor het voetlicht. Duidelijkheid werd ook gevraagd over het vooronderzoek voor de bouw van een Zorg centrum in Ooltgensplaat. "Wat wordt er gedaan en wie neemt het initiatief?" Het is het CDA een doom in het oog dat de woonomgeving in meerdere mate wordt ont sierd door afval en hondenpoep. Het CDA plein ervoor om hondenuitlaatplaatsen te cre ëren en het uitlaten van honden op de open bare weg of stoep fors te beboeten. Ook de Christenunie het bij monde van de heer Van der Welle in haar beschouwingen weten dat er een grote kloof bestaat tussen burgers en politici. "Mensen hebben niet meer het gevoel dat de overheid er ook voor hen is". Van der Welle riep de raad op om deze kloof te dichten. De partij liet weten de eilandelijke samenwerking op verschillende terreinen toe te juichen, maar ze voegde er wel aan toe dat dit niet ten koste moet gaan van de eigen identiteit. Naar aanleiding van de toestand van de straten in de diverse woonkernen pleit de partij ervoor om een wegbeheerprogramma op te stellen. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in een weekblad stelde de ChristenUrüe voor om de verhouding tussen het gemeentebe stuur en de ontwikkeling van Suijssenwaerde en het Bedrijventenein nog eens in de pers uit te leggen. De partij betreurt het feit dat de verbeteringen van de wandelroutes rond de woonkemen nog niet is gestart, ze doelt dan op de situ atie bij de Spuidijk in Ooltgensplaat. Door de toename van het zware verkeer is ook de onveiligheid toegenomen. De ChristenUnie verzocht daarom het college om dmk uit te oefenen bij het waterschap en de provincie voor de aanleg van fietsbmggen. Verder pleit de partij voor boombehoud en meer groen binnen de dorpskernen. De ChristenUnie eindigde haar algemene beschouwingen met een uitspraak van de bekende schaatser Eric Hulzebosch toen hem gevraagd werd wat hij in de Nederland se maatschappij zou willen veranderen: "in vergelijking tot twintig jaar geleden hebben we het allemaal zo slecht niet. We zijn ech ter verwend en als we temg moeten, begint iedereen te sputteren. Ik denk dat dit één van de grootste problemen is. Kop op, schouders eronder, niet te veel vergaderen, maar samen aan het werk". Volgens de ChristenUnie kan dit antwoord door zowel de raad, het college als de organisatie ter harte worden genomen. "Maar daarbij kutmen we niet zonder de zegen van God". Nadat het grote aantal vragen dat bij de behandeUng van de algemene beschou wingen werd gesteld door het college werd beantwoord, gaf de raad voor de komende tijd nog een aantal opdrachten mee aan de collegeleden, waar ze biimen afzienbare tijd gehoor aan dienen te geven. Tekening sluis. Namen als Van den Doel, Van Beek, Van Bouchouten, Van Brussel, Van Brugge of Verbmgge, Van Gent, Van Hulst, Van Kame- rick. Van Laken, Van Leuven, Van Loo, Van Oostende, Van Santvliet en Verbiest komen in de Dirkslandse geschiedenis veelvuldig voor. Ze duiden op een Vlaamse herkomst. Vermoedelijk zijn de Van den Doelen in de zestiende of zeventiende eeuw vanuit Vlaanderen naar Dirksland gekomen. Ze waren niet onbemiddeld, deden het goed in Dirksland en behoorden tot het beter gesitueerde deel van de lokale samenleving. De vader van de eerste sluiswachter van het Sas, Comelis van den Doel, slaagde er niet in de opgaande lijn van zijn voorgeslacht door te zetten. Waarom dat zo was, is niet duidelijk. Comelis van den Doel werd mos sel- en oestervisser in Herkingen. Het zat hem niet mee en hij eindigde "in onvermo gen". Hij liet een huis in Herkingen en een hengstvaartuig na, beide zwaar belast met hypotheken en leningen. Jillis van den Doel, voogd over zijn minderjarige broers en zus ters, kocht bij de verkoop van de boedel het huis. Voor zijn broer Johannes kocht hij de hengst. Jillis trouwde in 1778 in Herkingen met Maria Kool(e), dochter van schoolmeester Huibrecht Kool. Het echtpaar had zes kin deren toen het begin 1791 Herkingen verüet om zijn intrek te nemen in de sluiswachters- woning van het Dirkslandse Sas. Daar werd het gezin met drie kinderen uitgebreid. Het leven van Jillis van den Doel speelde zich af op en aan het water. Bij de bouw van het Dirkslandse Sas werkten hij en zijn broer Johannes als baggeraar. Jillis had goede papieren bij de schout, baljuw en dijkgraaf Comelis van der Valk, de initiatiefnemer en directievoerder van het Sas. Op voorspraak van Comelis van der Valk werd Jillis van den Doel op 17 maart 1791 door het waterschap De Gemeene Uitwatering van Dirksland officieel aan gesteld als sluiswachter of 'sassenier'. Bij zijn aanstelling verklaarden dijkgraaf en gezworenen: ..en ons betrouwende op zijn naarstigheijd hebben denselven op zijn verzoek gecommitteert en aangesteld geUjk wij denselven committeren en aanstellen bij dezen tot sluiswachter van de schutsluis in de haven van Dirksland mits zig stiptelijk gedragende...". De sluiswachter moest zorgen voor de bediening en een goed gebruik van de sluis. Hij kreeg een traktement van tweehonderd gulden per jaar, plus tien procent van het Het wapenbord boven de deur van 'Dirkslands Welvaren sluisgeld dat hij op zou halen en een derde deel van de boetes die hij zou inimen. Hij kreeg vrij gebmik van het huis en de schuur bij de sluis. Jillis van den Doel legde tegenover het bestuur de "Solemneele belofte en eed van Getrouwigheid" af en verklaarde zich over eenkomstig de regels getrouw en eerlijk te gedragen. Op dezelfde dag legde zijn broer Johannes de eed op het sluiswachtertegle- ment af als bediende van de sluiswachter. De familie Van den Doel betrok het huis bij de sluis, dat officieel de naam 'Dirkslands Welvaren' kreeg maar bekend werd als 'Het Sashuis'. Het eerste schutten had plaats op 12 januari 1791. Dat gebeurde onder het toeziend oog van de architect van het Sascomplex, Teunis Blanken, en de grote man achter het geheel, Comelis van der Valk. De rekening van de bouw van het Dirkslandse Sas vermeldt dat Teunis Blanken op last van Comelis van der Valk voor deze feestelijke gelegenheid muzikanten huurde. Dat kostte toen 7 gul den en 16 stuivers. Het huis bij de sluis was toen vermoedelijk nog niet helemaal klaar. Teunis Blanken was tot en met 31 januari 1791 bezig met "opzicht houden over het sluijswagtershuijs en schuur". Er was sprake van verlet. De eindafrekening over het huis is van 11 febru ari 1791. De bouw van het hele Dirkslandse Sas was duideUjk een spannend karwei dat onder grote tijdsdmk tot stand moest komen. Niet voor niets werd de hulp van het leger ingeroepen, toen in de zomer van 1790 de bouw van de sluis door staking van de grote ploeg dijkwerkers emstig dreigde te stagne ren. Alles was er natuurUjk op gericht om het complex voor de winter klaar te krijgen. Gezien de afkomst van Jillis van den Doel en de ligging van het Sas, lag een nieuwe veerverbinding met Hellevoetsluis voor de hand. In het sluiswachterreglement stond dat de sluiswachter zich met het overzetveer en andere zaken niet in mocht laten, tenzij met speciale toestem ming van het waterschapsbestuur. Die toestemming werd door Comelis van der Valk grif gegeven. Het veermanschap was snel geregeld. Al op 30 mei 1791 stelde Jillis van den Doel onderhield het veer mei een zogenoemde hengst. de ambachtsheer van Dirksland "gehoord hebbende van de bekwaamheid van den persoon van Gillis Cornelisz van den Doel" hem aan tot "veerman van Den Dorpe en vanuit de haven van Dirksland". De belan gen van de ambachtsheer in Dirksland wer den behartigd door Comelis van der Valk. In de praktijk werden veel zaken door Van der Valk geregeld en stemde de ambachtsheer daarmee in. Tarieven en voorwaarden voor het veer werden vastgelegd in het reglement op het veer. Het veer moest onderhouden worden met een bepaald scheepstype: "een groote Hengst en een kleindere Dito". Er moest een "bekwame kloeke knegt" aan boord zijn die het veer mede waar kon nemen. Voor de veerman en zijn knecht gold dat zij "altoos nugteren" moesten zijn en in staat passa giers en vracht goed te bedienen. De klandizie voor de veerman werd gewaar borgd door de clausule dat de marktschip pers op Rotterdam en Dordrecht de veerman geen passagiers of vracht mochten afnemen. De exploitatie van het veer op Hellevoet sluis en andere plaatsen aan de overkant van het Haringvliet vormde voor de sluiswachter een aardige bron van inkomsten. Het veer betekende ook dat het Sashuis een pleister plaats werd voor reizigers en een knooppunt in het postverkeer. Mogelijk had Comelis van der Valk met de uitbreiding van het sluiswachterbedrijf al rekening gehouden bij het bestek en de voorwaarden voor de bouw van het Sashuis. Het huis van de sluiswachter was voor die tijd erg ruim. Het zomerhuis bij het Sashuis was ook relatief groot. De schuur was qua constructie niet bedoeld voor agrarische doeleinden, maar vooral voor de stalling van paarden en wagens. Jilüs van den Doel, die in 1791 als pionier neerstreek in de toen nog jonge polder Kraaijenisse, maakte op 29 mei 1809 zijn testament voor schout en schepenen van Kraaijenisse. Hij deed dat tegelijk met zijn vrouw Maria Kool. Ze lagen beiden ziek te bed. Jillis en Maria verklaarden beneden de 5000 gulden gegoed te zijn. Ze benoemden elkaar tot universeel erfgenaam met inacht neming van het legitieme erfdeel van de kinderen. Voogden werden Johannes van den Doel te Herkingen en Servaas van den Doel te Dirksland. "Alle Heeren Weesmees teren" werden van enige bemoeienis met de boedel uitgesloten. Maria overleefde het ziekbed, haar man niet. Hij werd begraven in Dirksland. Toen Jillis op 6 juni 1809 overleed, waren er volgens de successiebelasting negen "nagelaten kinderen". Zoon Comelis ver ving zijn vader als sluiswachter, maar was nog niet meerderjarig. Maria Kool werd op haar verzoek door het gemeentebestuur van Dirksland aangesteld als veervrouw. Zo bleef het veermanschap officieel in de fami- üe. Met het sluiswachterschap gebeurde dat stilzwijgend. Generaties lang, tot 1924, bleven nazaten van Jillis van den Doel sluismeesters van het Dirkslandse Sas. Cathy Westdorp, Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee Bronnen: - GA Dirksland, diverse archieven - Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee, diverse archieven - Streekarchief Goeree-Overflakkee, Waterschapsarchief - 'Dirksland Sas in genealogisch perspectief', uitgave gemeente Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9