Ouddorps Strandcafé 'De Zeester' scoort hoog bij AD biertest Middelharnis verbetert parkeersituatie centrum Kerktoerist Informatieavond op 21 juni Uitslagen dressuur manege Oostmoer Geslaagde Sportdag bij Good-Luck Stichting Companen organiseert gesprelc over wonen, zorg en welzijn 'Er zullen in Stad woningen moeten komen! EIIAIIDQI-tllEUWS Trots en verrast Familietraditie Lof gemeente Derde landelijke christelijke jeugdverhalenwedstrijd van start Opbrengst collecte Epileptiefonds HONDA. Extra ruimte. ga vooreen Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Vierpoiders Gfeda-cJl^exi op -woeai.sd,a.032iot»geaa STAD a/h HARINGVLIET - "Klachten over de politiek moet u deze avond voor u houden". Op deze manier gaf Ruud Engelman, directeur van Stichting Compa nen, aan het begin van het 'Ron detafelgesprek over wonen, zorg en vrelzijn' dat onlangs in Stad aan 't Haringvliet werd gehouden, aan dat het gesprek bedoeld was om politiek en instanties bij elkaar te brengen met als doel „met elkaar iets moois van Stad te maken." Bouwlocatie Hulp Civil society Overheidsblik PAGINA 7 VRIJDAG 17 JUNI 2005 OUDDORP - Het Algemeen Dagblad houdt regelmatig verschillende tests, zoals de oliebollen- en haringtest. Meestal zien de neringdoenden de bevindingen van de AD-onderzoekers met gemengde gevoelens tegemoet, want als hun product niet aan de eisen voldoet, is de kritiek niet kinderach tig. Begin mei bezochten biertesters Strandcafé De Zeester aan het Strand Noord in Ouddorp. En de 'strand tent' van Jan Flohil scoorde heel goed: een tweede plaats van de 48 bezochte strandpaviljoens. door Adri van der Laan "Een kastelein die nog zijn best doet op een mooi getapt pilsje. Brandsciioon glas, mooie schuimkraag en goed gekoeld". Dat was de omschrijving die de onderzoekers van het AD gaven aan het pilsje, getapt door de vak man Jan Flohil. Het getapte bier werd door de keurmeester van het Algemeen Dagblad op verschillende punten beoordeeld. Zo werd bekeken hoe het pilsje werd getapt en of het glas op de juist manier werd schoongemaakt en na het tappen goed werd afgeschuimd. Natuurlijk maakte ook de temperatuur en het serveren deel uit van het onderzoek (staat het merk op het glas en bierviltje recht voor de klant?). Tenslotte werd de schuimkraag geïn specteerd, evenals de smaak. Het bleek dat het pilsje aan het Ouddorpse strand aan alle eisen voldeed en de onderzoekers gaven 'De Zeester' een acht. Jan Flohil verklaart, evenals zijn zoon Mar cel, "Trots en verrast" te zijn toen ze van de uitslag van de test in het Algemeen Dagblad vernamen. Flohil herinnert zich nog goed dat 'mystery guests' zich begin mei al vrij vroeg in de ochtend meldden met de vraag of ze 'twee mooi getapte pilsjes konden lorijgen'. "Ik vond het wel wat vroeg voor een pilsje, maar ik hielp ze gewoon zoals ik gewend ben. Een goed getapt glas, bierviltje en etiket in de richting van de klant". Toen de bezoe kers meer aandacht aan het bier besteedden dan gebruikelijk - de temperatuur werd bij voorbeeld gemeten en verschillende zaken genoteerd - begreep Jan dat er "meer aan de hand was". Het waren de onderzoekers van het Algemeen Dagblad en het resultaat was vorige week woensdag in die krant te lezen. Het succes bleek ook door veel bekenden te zijn opgevallen, want direct na het verschij nen van de krant waren er al kaartjes, e-mails en bloemen van klanten en collega's om de familie te feliciteren met het resultaat. Ondanks de verrassing van de familie Flo hil blijkt uit het gesprek met de horecaman dat het op een goede manier tq)pen van een pilsje gewoon een kwestie van vakmanschap en automatisme is. Voor het aankweken van deze kwaliteiten heeft de familie lange tijd gelegenheid gehad want de horeca is hen met de paplepel ingegoten, evenals het ver blijf op de scheiding van de Noordzee en de Ouddorpse kust. Jan geeft aan geboren te zijn tussen de duinkonijnen en het helmgras en die omgeving heeft hem heel zijn leven niet meer losgelaten. Jan is de derde generatie van het geslacht Hohil die zich met de exploita- De vakman Jan Flohil tapt een pilsje in 'De Zeester'. Zoon Marcel kijkt belangstellend toe. (Foto: Adri van der Laan) tie van strandtenten bezighoudt. Zijn opa Jan Flohil begon in 1938 al met strandtent 'De Zeester' in de zomermaanden. Daarnaast had deze nog restaurant Bellevue in Ouddorp, dit stond op de plaats van de huidige ABN/Amro bank aan de dorpsring. In het begin was het assortiment niet zo groot; er werden snacks verkocht en verder natuurlijk bier en - zelf gemaakte - limonade. Na een moeiUjke tijd in de oorlog, waar het strand tot spergebied was verklaard en er niemand mocht komen, werd het horecabedrijf weer voortgezet en werd er geprofiteerd van het steeds toene mende aantal 'badgasten' in Ouddorp. Nadat de vader van de huidige beheerder van de Zeester de strandtent had geëxploiteerd, nam de huidige Jan Rohil in 1976 samen met zijn vrouw Cokkie de strandtent over en werd de familietraditie voortgezet. Momenteel is het echtpaar al weer het dertigste seizoen ingegaan met het presenteren van versnape ringen aan de toeristen. Naast 'De Zeester' is de familie ook uitbater van het naastgelegen veel kleinere strandtent je 'De Branding', dat meer een verkooppunt is van snacks en dranken. Enige tijd geleden kregen de strandtenthouders aan de Goereese stranden eindelijk de toestemming om hun horecagelegenheid ook in de wintermaanden aan het strand te laten staan. Volgens Flohil heeft het veel tijd en energie gekost voor dat Rijkswaterstaat hier toestenuning voor gaf. Maar toen höt in 1997 zover was, kon de strandtent ook in de wintermaanden in het weekend geopend zijn en waren de uitbaters verlost van het veel tijd en geld kostende op en afbreken van de tenten. Ook konden er veel sterkere constructies worden gemaakt. Terugkijkend op het verleden moet Jan con stateren dat "we veel lief en leed hebben meegemaakt". Veel indruk heeft op hem bijvoorbeeld de zware storm van april 1980 gemaakt, toen de strandtent nog maar net was geplaatst en in de storm bijna geheel in zee was verdwenen. Ook was het in het verleden niet mogelijk om van de exploitatie van een strandtent te leven. Als de laatste gast was vertrokken, werd de strandtent opgebroken en verrichtte Jan seizoenswerk in de suiker fabriek in Puttershoek. Tegenwoordig is het volgens Flohil heel goed mogelijk om van de exploitatie te leven. De komst van meer strandtenten heeft de spoe ling niet dunner gemaakt, want door de toe name van het aantal toeristen heeft iedere horecagelegenheid op het strand zijn eigen gedeelte en de strandgasten gaan niet ver lopen om hun natje en droogje te halen. Flohil is heel tevreden over zijn afwisselende werkplek. "Dit is niet te vergehjken met een stamkroeg, waar veel klanten op hetzelfde tijdstip van de dag om hun zelfde drankje komen". Wel valt het op dat de gasten van 'De Zeester' zomers veelal uit de buurt komen, want ieder jaar weer ziet de familie toch weer dezelfde gezichten van gasten die afkomstig zijn uit de regio rond Rotterdam. NatuurUjk is het uitbaten van een horecagele genheid aan het strand sterk afhankelijk van het weer In het zomerseizoen of als het heel warm is, werken er twaalf mensen op 'De Zee ster' en 'De Branding'. Er is dan minder tijd voor een praatje met de gasten dan wanneer de weersomstandigheden minder gtmstig zijn. Veel lof heeft Flohil voor de gemeente Goe- dereede die ervoor zorgt dat 'zijn' strand er altijd keurig bij ligt. "Ik hoef maar even een belletje naar het gemeentehuis te doen als er problemen zijn, en als het mogelijk is worden deze de zelfde dag weer verholpen", aldus de ondernemer, die zojuist de Blauwe Vlag heeft gehesen, waaruit blijkt dat het strand aan strenge kwaliteitseisen voldoet. Jan is verder ook actief in de reddingsorganisaties en in de Stichting Promotie Kop van Goeree. Ongetwijfeld zal zijn zoon Marcel in de voet sporen van de familie treden, alleen is wel met één familietraditie gebroken: hij heet geen Jan... "Het werd allemaal te moeilijk, want ik ben Jan van Jan van Jan en dan werd het Jan van kleine Jan van grote Jan", aldus één van de beste biertappers van de Neder landse strandpaviljoen en eigenaar van de oudste strandtent op de kop van Goeree. MIDDELHARNIS - Eén van de drukst bezochte voorzieningen in Middelhar nis is het winkelcentrum. Bij een aan trekkelijk winkelcentrum hoort een goede parkeergelegenheid. Daarom heeft de gemeente aan de noordkant van het winkelcentrum zo'n 350 par keerplaatsen aangelegd. Om er voor te zorgen dat al die parkeerplaatsen efficiënt zullen worden gebruikt én om de woonstraten te ontlasten, wil de gemeente ten zuiden van het winkel- centrum een blauwe zone en een zone J voor vergunninghouders invoeren. Blauwe zone Een blauwe zone - ook wel parkeerschijfzone genoemd - is bedoeld om het kort parkeren te bevorderen. Voordeel van dit systeem is dat de meest gewilde parkeerplaatsen niet een gehele ochtend, middag óf zelfs een hele dag door één voertuig worden gebruikt. Bij een blauwe zone wordt verschil gemaakt tussen parkeerduur en parkeertijd. De parkeerduur Binnen een blauwe zone mag dus slechts kort worden geparkeerd. Het voornemen is om de parkeerduur te bepalen op 1,5 uur. Onder zoek heeft namelijk uitgewezen dat meer dan 60% van de bezoekers aan het winkel centrum de auto korter dan 1,5 uur parkeert. Voor het merendeel van de bezoekers is deze tijdsduur dus voldoende. De maximaal toe gestane parkeerduur zal op de zoneborden worden aangegeven. Kan dan niet langer worden geparkeerd? Jawel. Voor bezoekers die langer dan 1,5 ijur willen parkeren, zijn ten noorden van de win- keldijk twee grote parkeerplaatsen beschik baar. Dat zijn de parkeerplaatsen aan het eind van het gedempte havenkanaal en op het Spui. Daar kan voor onbepaalde duur wor den geparkeerd! Deze parkeerplaatsen zijn door middel van de borden 'langparkeren centrum' op de verschillende toegangswegen aangegeven. Welke parkeergelegenheid u ook kiest, voor alle plaatsen geldt dat het parkeren gratis is. De par keertij den De blauwe zone is vooral bedoeld om het parkeren tijdens de winkeltijden te regelen. Daarom wil de gemeente de werking ervan relateren aan de openingstijden van de win kels. In verband hiermee zal de werking van de blauwe zone worden beperkt van maan dag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 urn en op vrijdagavond van 17.00 tot 21.00 uur. Binnen deze tijden mag alleen worden gepar keerd op plaatsen waar dit door middel van een blauwe streep is aangegeven. Daarbuiten is parkeren verboden. De maximaal toege stane parkeerduur zal op zoneborden wor den aangegeven. De dagen en tijden waarop de blauwe zone geldt, zal door middel van onderborden (bij de zoneborden) worden aangegeven. Op de aangegeven plaatsen mag overigens alleen worden geparkeerd als gebruik wordt gemaakt van een parkeer- schijf. Zo'n schijf kan bijvoorbeeld bij de ANWB-WV worden aangeschaft. Parkeerzone voor vergunninghouders Door de toenemende parkeerdruk in het cen trum, parkeren steeds meer bezoekers van het winkelcentrum hun auto in de aangren zende woonstraten. Daarbij wordt regelma tig op de trottoirs geparkeerd. Dit levert niet alleen vervelende, maar soms ook verkeers- onveiüge situaties op. De hoge parkeerdruk zorgt bovendien voor een verslechtering van de woonkwaliteit. Om aan deze ongewenste situatie een einde te maken, is de gemeente van plan in een aantal woonstraten nabij het winkelcentrum een parkeerzone voor ver- guiminghouders in te stellen. Na invoering van deze maatregel mogen in principe dus alleen de bewoners, houders van een par- keervergunning, in de woonstraten parkeren. Informatieavond De uitwerking van het voorgenomen parkeer beleid moet nog plaatsvinden. De gemeente wil belanghebbenden hier zoveel mogeüjk bij betrekken. Daartoe zal op dinsdag 21 juni aanstaande om 19.30 uur in het gemeentehuis een avond worden georganiseerd. Belangheb benden worden uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn en over de uitwerking van het parkeer systeem nader van gedachten te wisselen. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proe ven F4 en F6, gehouden op zaterdag 11 juni in Manege Oostmoer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvüet. Voor deze proeven dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef F4. Agnita Nouwen, Saartje, 235 pnt; Jasper Mierop, Tazz, 234 pnt, tevens diplo ma F4 behaald; Sophie Jonker, FeUz, 232 pnt; Marlotte v.d. Veer, Roxanne, 231 pnt; Levi Jansen, Tazz, 230 pnt; Anouk Bienefelt, Rosalie, 230 pnt, tevens diploma F4 behaald; Joanne Braber, Dynamite, 229 pnt, tevens diploma F4 behaald; Amanda Tanis, Karine, 228 pnt; Pascalle Valstar, Bessie, 224 pnt, tevens diploma F4 behaald; Felicia Aygun, Snoopy, 223 pnt; Ilona v.d. Berg, Tazz, 223 pnt; Joan den Boer, Jerash, 222 pnt; Natal- ja Vorstenbosch, Daisy, 221 pnt; EUne de Weerd, Blondy, 220 pnt; Marloes v. Eek, Sabrina, 220 pnt; Marloes v. Woerden, Mic key Boy, 219 pnt; Sharon Hazelhoff, Fantasy, 216 pnt; Gerrie de Waal, Saartje, 215 pnt; Bodine Leertouwer, Lilly, 214 pnt, tevens diploma F4 behaald; Brittany Schaap, Lady, 210 pnt. Proef F6. Chantal Jansen, Rosalie, 230 pnt, tevens diploma F6 behaald; Daniella Vis, Rosalie, 225 pnt; Stacey Kalf, Quint, 220 pnt, tevens diploma F6 behaald; Charita de Vogel, Lady, 217 pnt; Arme Krijgsman, Saartje, 213 pnt, tevens diploma F6 behaald. Zaterdag 11 juni jl. was er de Hans Meijer Advies sportdag voor alle jeugdleden. De sportdag zou wor den afgesloten met een gezamenlijke barbecue. De weersvoorspellingen voor deze dag waren niet echt gunstig (koud met af en toe een bui). Toch kan de organisatie achteraf terugkijken op een mooie dag. Het begon allemaal al op vrijdagavond 11 juni. Om 19.00 uur waren diegenen die alles moesten uitzetten al bezig. Alles werd netjes uitgezet en uitgemeten, zodat alles de vol gende dag eerlijk kon verlopen. Het begon allemaal niet zo gunstig. De sportdag zou om tien uur beginnen. Onver wacht was er echter nog een inhaalwedstrijd. Omdat de tegenstander van de B-meisjes de vorige zaterdag niet op kwamen dagen (geen vervoer) moest deze wedstrijd precies op deze dag alsnog worden gespeeld. Natuurlijk waren de tegenstanders veel te laat, waardoor het hele programma al moest opschuiven. Onder het toeziend oog van sponsor Hans Meijer kon om half elf de sportdag dan uit eindelijk begiimen. In de verschillende leef tijdscategorieën werd op de volgende onder delen gestreden tot op het uiterste: 30/60 meter sprint, 200/400 meter hardlopen, ver springen, hoogspringen, kogelstoten, hinder- nisbaan, strafworpen en gaten gooien. Om ongeveer 14.30 uur was iedereen klaar met zijn onderdelen en begon voor de deelnemers het wachten. Buiten werden de barbecue's aangestoken, terwijl in de bestuurskamer alle punten werden geteld en verwerkt in de com puter. Nadat alle punten waren geteld en de diploma's en certificaten geprint, konden de prijzen worden uitgereikt door sponsor Hans Meijer ledere deelnemer kreeg een medail le en een diploma met daarop de behaalde resultaten per onderdeel. Dit jaar werd er een recordaantal certificaten uitgereikt voor het verbeteren van soms al jarenlange records. Frederique Abbas wist maar liefst vier records te verbeteren. Melanie van der Valk, Stefan Peekstok en Jard Wesdorp wisten ieder twee records te verbeteren en verder werden er nog nieuwe records gevestigd door Jorick Huizer, Tim Groenendijk en Anouk Krijger Karen Vroegindeweij en Denise Looy wisten een bestaand record te evenaren. De aftrap is weer gegeven voor de landelijke (spannende) verhalenwedstrijd, wederom georganiseerd door christelijke bibliotheek Tolle Lege te Numansdorp. Werden er vorig jaar 45 verhalen ingestuurd, dit jaar hoopt de organisatie op nog veel meer spannende ver halen. Want inmiddels is de bekende klaver- tjevier serie (gevuld met 4 echte schrijvers en voor het overige met winnende verhalen) een groot succes in de christelijke boekenwereld. Wat de nieuwe verhalenwedstrijd betreft, deze heeft als thema 'Wonderlijk': het the ma van de komende christelijke kinderboe kenweek. Iedereen mag meedoen. Gezien de kwaUteit van de verhalen wordt geoogd op een minimale leeftijdsdeelname vanaf 11 jaar (groep 8 basisschool). Het moeten spannende verhalen worden met een maxi male lengte van vier A4-tjes in Wordformaat. Iets langer is niet zo'n groot probleem, maar er worden wel duidelijk kantlijnen aan een verhaal gesteld. De uiterlijke inleverdatum is 31 oktober a.s. Ook op de komende CLK Beurs zullen de verhalenwedstrijd en de kla- vertjevierserie op een ludieke manier worden gepromoot. Voorwaarden voor de wedstrijd kunt u lezen via de link op www.christelij- kebibUotheken.nl of rechtstreeks op www. toUe-lege.hoek schewaard.nl. Binnenkort zal ook het resultaat van de afge lopen verhalenwedstrijd in de winkels liggen. Dit boek belooft een groot succes te worden. Wie er aan meegedaan hebben? Gerenom meerde namen als Bram Kasse, die zelf ook laaiend enthousiast is over de serie. En verder Harry Marsman; hij schrijft het ope ningsverhaal 'Het Hoogste üed', dat tevens de titel van het boek zal worden. Ook Marian Schalk-Meijering en A Vogelaar-van Amers foort hebben hun medewerking verleend. En dat allemaal om het goede doel te dienen! Een aantal nieuw-talenters is op dit moment zelfs in de race om een eigen boek uit te gaan geven. En dat is juist het doel van de serie: nieuw talent voor het voetlicht brengen en deze de kans te geven zich in de chris- teUjke boekenwereld te presenteren. Door dat de verhalenwedstrijd echt aan gaat slaan, bestaat er de kans om de beste schrijvers te selecteren, dus verhalenschrijvers, doe mee en maak er iets moois van! OUDDORP - De collectie voor het Natio naal Epileptiefonds, die vorige week in Oud dorp werd gehouden, heeft het mooie bedrag opgeleverd van 2236,83. Alle gevers en collectanten worden hartelijk bedankt! The Power of Dreams www.ianvandijk.nl Seggelant-Zuid 8, 3237 ME VIERPOLOERS. Telefoon (0181) 41 37 77 Het woord deed mij denken aan toeristenkerken die in de vakantiepe riode, vooral in het buitenland, in een behoefte voorzien. Ook in eigen land kennen we de 'kerk voor onderweg' en de evangelisatiediensten in de zomermaanden. Kerken voor toeristen. Hier werd evenwel iets geheel anders bedoeld. Kerktoeristen zijn kerkgangers die regelmatig ergens anders dan in de eigen gemeente naar de kerk gaan. Om verschillende redenen kunnen zij zich niet vinden in de erediensten ter plaatse en zoeken hun heil letterlijk elders. Soms betreft het de stijl van de kerk diensten, de prediking of gaat het om de persoon van de voorganger. Andersom kan ook, men vril ergens kerken om een bepaalde voorganger en heeft daar een reisje voor over. Sfeer heeft tegenwoordig invloed op de kerkgang en het gemeente zijn. In dit verband hoor je nogal eens dat een gezin of een kerklid is 'geperforeerd'. De band met de eigen gemeente werd zo los, misschien moeten we wel spreken van 'slecht', dat er gezocht werd naar een naburige gemeente van het eigen kerkverband. Hoe het ook zij, de kerkforens is niet meer weg te denken. In zekere zin kun je zeggen: hij heeft er wat voor over om elders naar de kerk gaan. Aan de andere kant kun je ook zeggen: hij kiest de weg van de minste weerstand. Elders kerken betekent datje losser komt te staan van de gemeente, je woont immers een dorp of wat verderop. Ook zij die om strikt kerkelijke redenen op pad gaan om daar te kerken waar zij zich geestelijkthuis voe len, doen er goed aan zich te realiseren dat dit vroeger onmogelijk was, zowel praktisch als principieel. Het zijn in ieder geval geen oude paden waarlangs men zich naar een kerkgebouw begeeft. Het regelmatig elders kerken, het zgn. reli-shoppen, kan om verschillen de redenen niet als positief worden gezien. Ik beschouw het als onjuist. Toch komt het verschijnsel steeds vaker voor. Men behoort wel tot een plaatselijke gemeente, maar men bezoekt kerkdiensten elders. Individu alisering is hier uiteraard debet aan. Soms worden er behoorlijke afstan den voor afgelegd en worden de grenzen van de zondagsrust behoorlijk overschreden. Men heeft er tegenwoordig om uiteenlopende redenen wat voor over om elders naar de kerk te gaan. Terwijl christenen vanouds in de eigen woonplaats, of in de eigen buurt of directe omgeving, naar de kerk gaan. Daar zijn zij 'een zoutend zout' en 'een lichtend licht'. Ergens anders kerken doet de gemeente en de kerkgangers doorgaans geen goed. We spreken van reliconsumentisme, ik kerk waar ik wil en waar ik het prettig vind. Een versplintering van de gemeente en een onrustige zondag zijn het gevolg. Ook zij die 'omrijden' voor een bepaalde predi king of predikant mogen zich wel eens afvragen of dit de weg is. Door gaans is voor iedere gelovige dichtbij, of tenminste niet al te ver weg, een prediking voorhanden die misschien niet altijd en helemaal voldoet aan wat vereist, c.q. 'gewenst' is, maar die het kerktoerisme niet rechtvaardigt. En is er niet zoiets als lijden aan de kerk? Kerken met alleen 'gelijkgezin den' doet geen recht aan de veelkleurigheid van de christelijke gemeen te. De gemeenschap der heiligen moet niet alleen worden beleden, maar ook beleefd. Waar dat laatste ontbreekt is geen kerk, geen gemeente, denkbaar. Broederlijke liefde is het medicijn tegen kerkforenzen en reli- shoppen. 'Kerken waar je woont' moet weer handen en voeten krijgen. Om te beginnen bij onszelf, in de eigen gemeente. door Roeland van Mourik Het rondetafelgesprek werd op donderdag avond 2 juni door de Stichting Companen in samenwerking met de gemeente Middelhar nis georganiseerd. In de zaal van Het Trefpunt zaten zo'n 35 belangstellenden en vertegen woordigers van instanties die aan het gesprek deelnamen. Op het programma stonden de onderwerpen kleine kemenbeleid, wonen, medische voorzieningen, onderwijs, sport en ontspanning, vrijwilligerswerk. Het Trefpunt en wetteUjke initiatieven. Jan Dillingh, aanwezig om iets te vertellen over het onderwerp onderwijs, kreeg veel bijval voor zijn pleidooi voor meer wonin gen in Stad. "Ik ben een nuchter iemand. Voor mij geldt: geen woorden maar daden. De laatste bouwlocatie dateert van 1995. Dat is tien jaar geleden. Het wordt tijd dat er een nieuwe bouwlocatie wordt aangewezen." Als dit niet gebeurt, verwacht Dillingh dat Stad vergrijst. "De jeugd trekt weg uit Stad met als gevolg dat er geen kinderen meer zijn die de twee scholen van dit dorp zullen bevolken. Zonder woningen wordt het hier onleefbaar. Woningen echter komen de leefbaarheid, de middenstand, het verenigingsleven en het onderwijs ten goede." Martin ten Have, vertegenwoordiger namens Woongoed Flakkee, had aan het begin van het gesprek al een kleine toezegging gedaan. "We wUlen graag bouwen in Stad", gaf hij aan. "WeUicht is het mogelijk dat er zorg- woningen in Stad gebouwd worden. Ik zeg het wat vaag, maar het is ook nog zo vaag". De plannen van Woongoed Flakkee worden ondersteund door de gemeente Middelharnis, maar moeten nog worden goedgekeurd door de Provincie. "De kan daarom nog geen ant woord geven op de locatie van de te bouwen woningen. Zo concreet is het in dit stadium nog nieflichtte Ten Have toe. Wat betreft het onderwerp wonen zijn er dus ontwikkelingen in Stad. Maar hoe zit het met zorg en welzijn? Gert de Wit van Zuidwester had op dit gebied een opmerkelijk voorstel. "Gehandicapten moeten tegenwoordig in dorps- of stadskernen gaan wonen. Niet meer in grote instellingen, zoals vroeger", leidde De Wit zijn voorstel in. Deze ontwikkeling moet aangegrepen wor den om gehandicapten een rol te laten ver vullen in dorps- of stadskernen, vindt De Wit. Daarom kwam hij met het voorstel om cliënten van Zuidwester hun diensten te laten verlenen in een dorpskern als Stad. "In Vierpoiders zijn we met een pilot bezig van een supermarkt die door onze cliënten wordt gerund. Zoiets kan in Stad ook". Verder kan volgens De Wit gedacht worden aan het verlenen van hulp door zijn cliënten in alledaagse dingen. "De tuin opruimen, een schilderij ophangen, de hond uitlaten. Je kunt het zo gek niet bedenken of het kan door onze cliënten gedaan worden". Het voorstel van De Wit is iets waar de gemeente Middelharnis in de toekomst haar voordeel mee kan doen. Door de Wet Maat schappelijk Ondersteuning (WMO) die op 1 juli 2006 wordt ingevoerd, komt er bij het inrichten van zorgvoorzieningen meer ver antwoordelijkheid bij de gemeente te liggen. Wethouder G. de Jong gaf tijdens het ronde tafelgesprek een inleiding op de nieuwe wet. "De landelijke overheid wil een zogenaamde 'civil society' creëren. Dat betekent dat we ons met z'n allen sociaal moeten opstellen. Sociale structuren zoals die nu bestaan, moe ten in stand worden gehouden". Bij het inrichten van zorgvoorzieningen moet de gemeente gebruik maken van de knowhow van bestaande instanties. Daarom kwam De Jong graag om mee te doen aan het rondeta felgesprek. "Het gaat erom dat we samen iets goeds neerzetten in Stad, zodat hier een pret tige omgeving met een aantal voorzieningen blijft bestaan". Jan Trompper, cultureel werker van de Stich ting Companen, vond dat de civil society tij dens het rondetafelgesprek een gezicht kreeg. "Vanuit de burgerij werden deze avond aller lei voorstellen gedaan. Daar moeten we mee aan de slag. Want daar gaat de overheid ook vanuit, getuige de WMO. De overheidsblik is op ons als inwoners van kleine kernen gericht". Trompper is ervan overtuigd dat er in kleine kernen iets moois kan worden opgebouwd. "Wij kunnen dingen makkelijker realiseren, want in kleine kernen zijn de lijntjes nog kort".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7