T 9^ 3 Ardi Keukens B.V. krijgt Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche Is de Grondregel van de Kerken buiten werking gesteld? eiiaudbi-hieuws Goedereninzameling Werkgroep Uzon yiMD Mtmddt, *"a TyfJ" I'm ^nnï 8 Henk van Putten concerteert in Strijense Lambertuskerk Nieuws van de Wereldwinkel ^tA,yu 7 BIJBELSE NAJMEN B R A H A ^M T ^N M ^H C A L S A T H ^N A M «H C N E '^H C G ^R B K K D R ^^A R B »^L B '*N T B l'^A N A H D - N G lÜQ B ''^D S U R Z '^«L N 'X^CTH'^^ctlkt: LANDEN s u s u Albanië Amerika Andoira Azië België(2x) Bosnië Bulgarije Cyprus Denemarken Duitsland Estland Finland Frankrijk Griekenland Hongarije Ierland IJsland India Irak (2x) Israël (2x) Italië Kroatië Letland Litouwen Luxemburg Macedonië Malta (2x) Moldavië Monaco Noorwegen Oekraïne Oostenrijk Polen (2x) Portugal Roemenië Rusland San Marino Servië Slovenië Slowakije Spanje Sri Lanka Tsjechië Turkije Verenigd Koninkrijk Wit Rusland Zweden Zwitserland UIT DE SCHOOL GEKLAPT Welk vak wordt bij vraag 8 bedoeld? Dn: Xr^etklffH: Denk deze week eens aan wat ik bovenaan over stilte geschreven fieb. Het kopen van een nieuwe keuken lijkt bijna een fluitje van een cent. De foto's in woonmagazines tonen de mooiste en meest praktische inrich tingen. In de showrooms kijkt u uw ogen uit. U ziet uw nieuwe keuken al helemaal voor u. En toch... als u zelf eenmaal voor de keuze staat hoe uw keuken er precies uit moet zien en wat u er exact in wilt hebben, blijkt dat niet altijd even makkelijk. Daar om is het een prettig idee te weten dat in uw omgeving een betrouwba re keukenspecialist te vinden is. Ardi Keukens B.V., Ceciliaweg 4, 4697 RV St. Annaland mag sinds kort het prestigieuze en objectieve Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche voeren. En dat betekent voor u gegarandeer de kwaliteit en service. Ingezonden: PAGINA 11 VRIJDAG 17 JUNI 2005 Op zaterdag 18 juni, morgen dus, bespeelt organist Henk O. van Putten het orgel in de Grote of Sint-Lambertuskerk te Strijen. Hij concerteert met werken van Kittel, J.S. Bach, Mendelssohn, Guillmant, Andriessen, Boëly, Widor en eindigt zijn concert met de monumentale Preludium und Fuge über B.A.C.H. van Frans Liszt. Dit laatste werk wordt over het algemeen uitgevoerd op de echt grote orgels. Henk van Putten zet op deze wijze een prima presentatie neer van het Strijense Van OeckelenA'an den Heuvel orgel. Het concert begint om 20.00 uur. De kerkdeuren gaan om 19.30 uur open. De toe gang is gratis, maar wel wordt bij de uitgang een vrijwillige bijdrage gevraagd ter bestrij ding van de onkosten. GOEREE- OVERFLAKKEE Deze week iets over hagelslag. Wanneer men proeft van de hagelslag van de Wereldwinkel, en de ogen sluit, is er een goede kans dat men wegdroomt naar de bossen van het tropische Ghana. Daar woont Ama. Haar familie ver bouwt cacao, 's Ochtends gaat de vader van Ama met een vlijmscherp mes op pad. Daar mee hakt hij de cacaovruchten van de bomen. Op een open plek in het bos snijdt hij de vruch ten open en haalt hij de cacaobonen eruit. Deze verkoopt hij het liefst aan Fair Trade. Die betaalt een goede prijs, zodat hij Ama naar school kan laten gaan. En Fair Trade maakt er hagelslag van. Misschien wel de allerlekkerste van de hele wereld! En dan wordt de hagelslag verkocht aan de Wereldwinkel, die u kunt vin den op het Spuiplein (achter de Winkeldiek) in Middelhamis, waar men op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10-00 tot 17.00 uur hartelijk welkom is. Mocht u denken, dat de wereldwinkel niks voor u is, bekijk dan eens op uw gemakje de internetsite www.goereeoverflakkee.wereld winkels.nl. Hier worden meer dan 20 pro ducten gepresenteerd met tekst en foto. En heeft u vragen? Stuur dan een berichtje naar de webmaster en u krijgt het antwoord per omgaande. OUDE-TONGE - Op zaterdag 18 juni is het alweer de derde zaterdag van de maand, dus houdt de werkgroep Uzon Weer een inzameling van goederen voor haar zustergemeente Uzon. Van 10.00 tot 12.00 uur staan de werkgroepleden weer klaar op het vertrouwde adres aan de Heerendijk in Oude-Tonge om uw spullen (schoon en heel) in ontvangst te nemen. U wordt in dit verband herin nerd aan het collectebusje voor uw (vrij willige) bijdrage in de transportkosten. Let op: in juli zal er geen inzameling worden gehouden, dus dit is de laatste keer voor de zomervakantie! PuTzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Mlddelharnis. 2. Per maand zijn er 100 k 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. 4. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten ont vang Je een boeken- bon van 10,-. Stilte. Is het helemaal stil rond je heen? Probeer eens een paar minuten te luisteren naar de geluiden om je heen. Wat hoorde je? Muziek uit je radio of cd- speler; pratende mensen; auto's; een overko mend vliegtuig; het geluid van machines? Als je in de natuur loopt, op een stil weg getje of in het bos hoor je andere geluiden: loeiende koeien; blatende schapen; kwa kende kikkers; fluitende vogels. EigenlijJc is het nooit stil om je heen. Mis schien vind je het ook helemaal niet fijn als het stil is: dan zet je gauw een cd met muziek aan. Toch is het goed om eens even stil te zijn. Om eens rustig na te kunnen denken. Ik denk aan wat David zegt in Psalm 62: "Mijn ziel is inuners stil tot God." Waarom is David stil? Hij wil de woorden van God horen. Ik hoop dat je vanavond ook zo je bijbel leest: in alle stilte. Als er allerlei andere geluiden zijn, kun je Zijn Woord niet horen. Daarom: stil nadenken over wat God in Zijn Woord I heel speciaal tot jou wil zeggen. Hoor je - Zijn stem? Luister je naar Zijn stem? In het puzzeldiagram heeft Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) voor ons 20 bijbelse namen als een slang verstopt. Hij heeft alleen de klinkers (a, e, i, o en u) weggelaten. Elke naam begint met de laatste letter van de vorige naam en begint in het hokje met het volgende cijfer. De eerste naam heb ik al voor jullie ingevuld en van andere namen een paar extra klinkers. Schrijf de gevonden 20 namen op. Fam. Bijnagte (Scherpenisse) Welk boek hebben jullie met de boekenbon- nen gekocht? Je hebt gelijk: de tijd gaat soms zo snel, dat je er geen erg in hebt dat er alweer een maand voorbij is. Nog even volhouden, dan kunnen julUe genieten van een welverdiende vakantie. Jantine Mans (Ooltgensplaat) Het is gelukt om de oplossingen via de mail op te sturen. Je hebt een leuke ver jaardag gehad. Welke cadeaus kreeg je? Schrijf eens op wat je tijdens je kinderfeestje gedaan hebt. Oom Ko wordt een beetje oud, geloof ik. Hij maakt regelmatig fouten. Ik heb gewoon jouw oude pasfoto genomen. Daarom nu nog een keer de goede. Fam. Korpershoek (Middelhamis) Fijn, dat jullie even gemaild hebben over de boekenbonnen. Het klopt helemaal dat ik Peter vergeten was. Dom hè? Als het goed is, heb je hem al gehad. Peter. Je had hem echt verdiend! Sander van Lenten (Dirksland) Op schooheis naar het Dolfinarium. Wat een feest! Heb je het kleine dolfijntje Spet ter ook gezien? Wat moet ik me voorstel len bij een agent en twee postbodes bij de zeeleeuwen? Heb je je spreekbeurt over de dolfijnen uitje hoofd gedaan? Albert van Lenten (Dirksland) Heb ik die puzzel over school en de school reis al gehad van je? Ik kan hem niet vin den. Mocht je zelf naar de show van de zeeleeuwen? 5 nat is niet veel. Dan ben je snel weer opgedroogd. Erika Luime (Ouddorp) Als je iets gekocht hebt, moetje het me maar laten weten. De nieuwe pasfoto mag je gerust bij de volgende oplossingen opsturen, dat hoeft niet apart. De weet nu welke puz zels jij leuk vindt: streeppuzzels en puzzels waar een woord ontbreekt. Streeppuzzels staan er veel in onze puzzelboek, ook deze keer. DusJij wilt graag de groeten doen aan jouw juf uit groep 4A. Dat kan. Je schrijft: "Ik wil de groeten doen aan juf Vis uit Stadje Droogbrood (grapje: uit Stad aan het Haringvliet)". Een uitdaging is het om deze streeppuzzel van Albert van Lenten (Dirksland) te maken. Hij heeft heel wat landen in deze puzzel verstopt. Dat heb je knap in elkaar gezet, Albert! Als je alle woorden weggestreept hebt, blijven er nog 70 letters over. Van deze letters kun je 10 plaatsen in Nederland maken. Welke 10 zijn het? L A A E K U R K N I N 0 K D G I N E R E V U M Z S P 0 A S E T M B S R I L A N K A X T I T 0 L E R E R U A E R I W D L A A M E H E L L A M I I L R L L R E I O I D K S M 0 O A E N E T S A K T Q I K T P T U I L B 0 E N N D N T R N U A I E E R 0 0 I R 0 U S K D G R I D A D E D E N N U R T E W R T R A D A E M E D E N E H L T W S M A G E A A A N R G L N B G R E A L U E L A K D N I N D I A U Z A E E D 0 N A G N A C U N R N E N G E L E W I M N K D N A M N E E U U E J A R K I R V E I A E A D L A D D H K K A N L R V 0 A E S D S R U R D L E 0 R U R M A T R 0 D W A S U E R K R I T D N K R 0 0 F E N L Z W 0 L T R N A E A A N I B K A N S L 0 V E N I E B I P L E N G E E L N T A E M B A R R 0 D N A W Y U L S L S U A I C M T S J E C H I E A N Z C S G 0 U S R E 0 S A N M A R I N 0 E N I D I E P L B F I N L A N D N A L S R F T E I N S 0 B 1. Hoe heet je? Maayke Bos 2. 'Wat is je woonplaats? Ooltgensplaat. 3. Hoe heet je school? De Hoeksteen. 4. In welke klas of groep zitje? Groep 5. 5. Wat is je lievelingsvak? Geschiedenis, omdat je over vroeger veel kan leren. 6. Beschrijf het leukste voorval op school datje hebt meegemaakt. Meester Van Putten was 25 jaar bij ons op school. We hebben toen een speurtocht gedaan. 7. Schrijf iets bijzonders op wat echt alleen bij jouw school hoon. Op het schoolplein staat een bijgebouw (unit) voor groep 6. Welk vak op school vind je beslist niet leuk? Nathalie Bijnagte (Scherpenisse), Peter Korpershoek (Mlddelharnis), Benno en Guide van Gils (Achthuizen) en Adriaan Heystek (Sonunelsdijk) hebben deze keer een boekenbon verdiend. Veel plezier ermee. Opnieuw kujmen we twee dames begroeten. Ik ben benieuwd wie we de volgende keer welkom kunnen heten. Lydia Stoop (Dirlisland) - Je begint de eerste keer al goed: behalve je oplossingen, stuurde je gelijk een zelfgemaakte puzzel op. Ik kan merken datje puzzelen leuk vindt: daarom veel plezier in onze puzzelgroep. Julia Stoop (Dirksland) - NatuurUjk mag je meedoen met de puzzels. Als je een puzzel zelf nog wat moeilijk vindt, mag je zus erbij helpen. Je mag ook je vader of moeder vragen om hulp. Schrijf je de volgende keer even je geboortedatum in je brief? Een nieuwe keuken die vanaf het eerste moment naar uw zin is? En die in één keer goed is geïnstalleerd? Bij keukenzaken met het Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche is dat de normaalste zaak van de wereld. Vak mensen die helpen uw wensen te realiseren en alle aspecten uitstekend weten te coördi neren. Want het kopen van een keuken Ujkt eenvoudig, maar is het vaak niet. De keuze is haast té groot. De ideeën schie ten van links naar rechts en blijken niet altijd uitvoerbaar. Waimeer de keuken eenmaal is uitgezocht, volgt de installatie bij u thuis. En dat betekent nogal eens het begin van teleur stelling. Kastjes passen niet, onderdelen ont breken, de afwerking is niet netjes, afspraken worden niet nagekomen, enz. En tot overmaat van ramp blijkt de keuken in de praktijk toch niet helemaal de 'droomkeuken' te zijn die u in gedachten had. Keurmerk van consument én branche Om al deze teleurstellingen zoveel mogelijk te voorkomen, heeft de Vereniging Comfor tabel Wonen een aantal jaren geleden het CW Consumenten Label in het leven geroepen. Een onafhankelijk en betrouwbaar keurmerk waaraan de consument goede en betrouw bare keukenzaken kan herkennen. Een aantal keukenzaken zijn intussen via een consu mentenbeoordeling gecertificeerd. Een der gelijke beoordeling is vrij uniek. Want niet de branche zelf, maar de consument bepaalt via strenge criteria welke keukenzaken het keurmerk wel of niet verdienen. Vanaf dit jaar wordt dit mede ondersteund door de sectie keukens van de Centrale Bran- cheverening Wonen (CBW). Die branchebre- de samenwerking is tevens aanleiding om het label een nieuwe naam te geven: Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche. De keukenzaken die dit keurmerk mogen voeren, herkent u aan het vignet. De praktijk als graadmeter Het Keurmerk Kwaliteit Keukenbranche is een uniek label. Want zoals gezegd, beoor delen de klanten of een keukenzaak het keurmerk verdient. Negentig procent van alle ondervraagde klanten moeten daarvoor een hoge score geven. De vragen variëren van hoe de ervaringen met de verkopers zijn tot en met het nakomen van garanties. Of men zelf weer bij die winkel zou kopen, of men de winkel bij anderen zou aanbevelen en welk rapportcijfer men de keukenzaak geeft, vormen het slot van de uitgebreide vragenlijst. Het hele proces wordt begeleid door een registeraccountant. Deze geeft ook bij elk label een accountantsverklaring af. De gecertificeerde keukenzaken worden ieder jaar opnieuw door nieuwe klanten beoor deeld. Het leveren van constante kwaliteit is dus pure noodzaak. Daarom is het keurmerk een uitstekende leidraad voor consumenten om een goede en betrouwbare keukenzaak te herkennen. U krijgt waar voor uw geld. Heel belangrijk voor het eindresultaat is natuur lijk ook dat u uw wensen en ideeën zo goed mogelijk overbrengt aan de adviseur. Want ook keukenspecialisten kunnen geen gedach ten lezen. In het EvangeUe van Mattheüs deelde de Heere Jezus in hoofdstuk 20 vers 25 t/m 27 ons mede: "En als Jezus hen tot Zich geroepen had, zeide Hij: Gij weet, dat de oversten van de volken heerschappij voeren over hen, en de groten gebruiken macht over hen. Doch alzo zal het onder u niet zijn; maar zo wie onder u zal willen groot worden, die zij uw dienaar; En zo wie onde ru zal willen de eerste zijn, die zij uw dienstknecht. Voordat er in Nederland sprake was van een geordend landelijke reformatorische kerk, kende men in Frankrijk in 1559 al een kerko rde welke men noemde: Discipline Ecclesi- astique. Deze kerkorde bevatte 40 artikelen, hieruit citeer ik de volgende 3 artikelen: Artikel 1: "Allereerst dat geen enkele Kerk (hiermee bedoelde men de plaatselijke gemeente) aanspraak zal kunnen maken op waardigheid of heerschappij over de andere. Artikel 39: "Geen enkele Kerk zal iets kun nen doen met ingrijpende gevolgen, waarin het voor- of nadeel van de andere Kerken betrokken zijn, zonder het oordeel van de provinciale synode, als het mogelijk is om die samen te roepen. En als de zaak dringt, dan zal zij op z'n minst per brief overleggen, en het oordeel en de instemming ontvangen van de andere Kerken uit de provincie. Artikel 40: "Deze artikelen die hierin zijn vervat betreffende de tucht, zijn onder ons niet zo vastgesteld dat zij niet, als het belang van de Kerk dat vereist, veranderd zouden kunnen worden; maar het zal niet in de macht van een enkele persoon liggen om dat te doen, zonder het oordeel en de instemming van de generale synode. In de stad Geneve kende men in 1561 een eigen kerkorde, deze werd genoemd: Ordon- nances Ecclesiastiques. De Franse kerkorde van 1559 heeft grote invloed uitgeoefend op de latere Nederlandse kerkorden, zoals die in Wezel in 1568, Emden in 1571 en in Dordrecht in 1578 en 1618/19 werden vastgesteld. Artikel 1 van de Handelingen van de synode van de Nederlandse Kerken die in 1571 in Emden werd gehouden, luidt: "Geen Kerk zal over een andere Kerk, geen dienaar des Woords, geen ouderling, noch diaken zal de een over de ander heerschappij voeren. Deze uitspraak geldt als een grondregel van het gereformeerd kerkrecht en klinkt door in de woorden waarmee het artikel over de ambtelijke vergaderingen inzet: "Omdat niet de ene gemeente over de andere, het ene ambt over het andere, noch de ene ambtsdrager over de andere heer schappij vaere, wordt de regering der Kerk uitgeoefend in de vergaderingen, waarin de ambten bijeen zijn.(artikel V-1) Artikel 84 van de kerkorde van Dordrecht 1618/19 luidt: "Geen kerk zal over andere kerken, geen dienaar over andere dienaren, geen ouderling of diaken enige heerschappij voeren. Drs. J. C. Hooykaas schreef in 1944: "De Dordtsche kerkorde leert de autonomie der plaatselijke Kerk, zij beschouwt elke gemeente als op zichzelf staande 'Kerke', tezamen vormen deze Kerken de Gemeente Christi. Deze Dordtse kerkorde van 1618/19 heeft in de Hervormde Kerk tot 1816 dienst gedaan. Door de overheid werd bij Koninklijk Besluit deze kerkorde vervangen door het Algemeen Reglement voor het bestuur der Hervormde Kerk. Dit Reglement zorgde voor veel onrust in de kerken met alle gevolgen van dien in de doleantieprocessen. Uiteindelijk werd in 1951 dit Reglement weer vervangen door de Kerkorde van de Nederlandse Hervormde Kerk. Artikel V-1 van de kerkorde 1951 van de Nederlandse Hervormde Kerk luidt: "Opdat niet de ene gemeente over de andere, het ene ambt over de andere, noch de ene ambtsdra ger over de andere heerschappij voere, wordt de regering der Kerk uitgeoefend in vergade ringen, waarin de ambten bijeen zijn. De Kerken in de Nederlanden, die het pausdom afzwoeren ontwierpen presbyteriale kerkorden, die de volgende kenmerken droegen: - Christus is het Hoofd der gemeente en Koning der Kerk. - Regering door de ambten. - Gemeenteleden vormen de Kerk. - De Gemeente is het uitgangspunt van de Kerkregering. Deze kenmerken van het protestantisme komt in elke presbyteriale kerkorde terug. In de Hervormde kerkorde was er geen sprake van heersen door de ambten, maar van dienen. Het bestuur was van mindere naar meerdere vergadering, niet van meerdere naar mindere; het was van onder naar boven en niet van boven naar beneden. De meer dere vergadering heerste niet, maar diende. De bevoegdheden lagen in beginsel bij de kerkenraad. Die werd duidelijk beschermd tegen de afgeleide macht van de meerdere vergadering. De kerkorde van 1951 stelde in artikel I duidelijk voorop, dat de Hervormde Kerk bestaat uit, en niet is verdeeld in, de gemeent en. Vanouds is elke gemeente, zelfs elke wijkgemeente, compleet kerk. Het ideale kerkbeeld van de kerkorde van 1951 was, dat de ambten, de ambtelijke ver gaderingen en de hulp van de raden en de organen van bijstand er op gericht waren, dat deze de gemeenten zouden ondersteunen en stimuleren. Helaas werd dit kerkbeeld niet de werkelijkheid. Dr. O. Noordmans zei eens: "Een geleide wereld is de duivel, een geleide kerk is de paus. Al dit leiden in de theologie loopt op de paus uit." Doordat het SoW-proces in gang werd gezet, hebben de Kerken een Tussenorde gemaakt. Daarin verklaarden deze Kerken al vanaf 1982 o.a. deze uitgangspunten: - "Ze mogen niet afwijken van de Romeinse artikelen van de kerkorde. - "De beide samenwerkende kerkgemeen schappen moeten in de federatie herken baar blijven. Artikel VI-1 van de kerkorde van de Prot estantse Kerk in Nederland luidt: "Opdat niet het ene ambt over het andere, de ene ambtsdrager over de andere, noch de ene gemeente over de andere heerse, maar alles wordt gericht op de gehoorzaamheid aan Christus, het Hoofd van de Kerk, is de lei ding in de Kerk toevertrouwd aan ambtelijke vergaderingen. Zijn de kerken wel toevertrouwd aan ambte lijke vergaderingen? Waarom kregen de raden en de organen van bijstand zo'n heersende macht? Waarom werden de kerkleden buiten de besluitvorming gehouden? Waarom pro beren de partijen niet met elkaar te praten? Waarom moet de rechter telkens worden ingeschakeld? De grondregel is nu wel buiten werking gezet! L. Verhoeven, Ringdijk 196, 2983 GN Ridderkerk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11