Saskia Sinke doctoranda Bestuurskunde Grote Marktdag Studenten controleerden akkerbouwbedrijven in samenwerking met het ISGO Kringloopmarkt ^evaMgeHeii iMdetalga n Zangavond in Langstraat in Ouddorp eiiaudbi-iiieuws en Zet' Veel bedrijven voldeden aan de eisen Crea-ochtend in het Infocentrum Hotelschool Nationaal eremetaal tijdens druk weekend voor Sctiotejil Uitslagen Damclub 'Denk Zomercompetitie 6 juni 2005 Geslaagden Muziek school De Deltastreek ïn Stad aan 't Haringvliet Regionale Unicef-loop dit jaar op 1 oktober Tevreden Wethouder Gestopt Edward de Geest concerteert in Kapelle De zomer ingeluid met verhalen van Pau Heerschap •3?a.iga-<rilogie dc^el PAGINA 5 DINSDAG 14 JUNI 2005 Sci\kia neemt haar bul in ontvangst van professor Ringeling. GOEDEREEDE - Saskia Sinke, afkomstig uit Goedereede heeft na een studie van vier en een half jaar haar doctorandabul in ontvangst mogen nemen. Op 15-jarige leeftijd verhuisde Saskia van Valkenburg (Z-H) naar Goedereede en zette, na driejaar gymnasium in Leiden, haar mid delbare schooltijd voort in Hellevoetsluis. Op de Jacob van Liesveld scholengemeenschap nam ze in 1998 als Ie leerling het gymna sium-diploma in ontvangst. Vervolgens begon Saskia met een studie aan de Hogere Hotelschool in Den Haag, die na haar stagetijd in Brussel, in de zomer van 2000 werd voortgezet met de studie Bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Deze studie heeft ze met suc ces afgerond. Tijdens haar studie liep ze stage bij het Bureau Bestuursondersteuning van het Politiekorps Rotterdam Rijnmond. Zij is ook afgestudeerd op een onderwerp in het kader van de open bare orde en veiligheid. In het weekend van 11 juni heeft een afvaar diging van zwemclub 'De Schotejil' deelge nomen aan de Nederland.se Junioren Kam pioenschappen in Amsterdam. Met twee zilveren medailles en een handvol plaat singen binnen de nationale toptien keerden de zwemmers van de Schotejil terug naar Middelhamis. Verder werd zaterdag 11 juni, samen met DWF uit Sliedrecht en 'De Lan- singh' uit Krimpen a/d Ijssel, de laatste wed strijd van de jaarlijkse onderlinge driekamp gezwommen in 'De Staver' te Middelhamis. Met ongeveer 35 ereplaatsen en evenzoveel persoonlijke records werd ook op deze wed strijd goed gepresteerd. Op de driekamp waren er eerste plaatsen voor Melanie van Gemert (1993) op de lOOm rug slag in 1.20.71de 50m vlinderslag in 34.70 en de lOOm vlinderslag in 1.22.32. Bij de jonge ren categorieën zwom Mico Pavlovic (1996) naar de Ie plaats op zowel de 50m rugslag (45.43) als op de 50m schoolslag (50.46). Bij de meisjes won Sanne Huijsmans (1995) de 50m rugslag in 42.66 en Marie-Claire van Zoest de 50m schoolslag in 50.30. Op de lOOm vrij zwom Timo Lambregts (1993) in 1.16.54 naar de Ie plaats. Martijn van Hoorn (1989) wist de lOOm schoolslag in 1.24.08 winnend af te sluiten. Op de Nederlandse Kampioenschappen voor Junioren in het 50m Sloterparkbad waren Sebastiaan Rosendaal (1991), Esmee Koe- doot (1992) en Mark Costeris (1992) even eens succesvol. Met een tijd van 2.05.71 op de 200m vrij en een tijd van 57.29 op de lOOm vrij was Sebastiaan Rosendaal op beide nummers slechts enkele tiende seconden verwijderd van de nationale titel. Hij veroverde de zilve ren medaille op zowel de lOOm als de 200m vrij. Op de 200m wisselslag en lOOm vlin derslag wist hij zich ook nog verdienstelijk in de toptien te nestelen. Esmee Koedoot eindigde op zowel de lOOm schoolslag (1.23.78) als de 200m school slag (3.01.71) en op de 200m wisselslag met 2.46.05 eveneens binnen de toptien en kan terugzien op een goed kampioenschap. Mark Costeris, die in het huidige seizoen vooral op de crawlslagen en de vlinderslag goed op dreef is gekomen, knabbelde ook nu weer op verdienstelijke wijze diverse secon den van zijn persoonlijke records af, getuige de 1.03.95 op de lOOm vrij en zijn 2.22.74 op de 200m vrij. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK J.A. Nipius - A. DoomO - 3 D. Wolfert - J.A. Dekker0-3 J. van Hoorn - R. Jacobs1 - 1 J. Jordaan - H.H. Verolme1 - 1 Met nog twee ronden te gaan, hebben Dekker en Doom de leiding genomen. Doom had het niet zo moeilijk tegen Nipius. Ook al bood deze dapper tegenstand, het was te voorspel len dat de winst naar Doom zou gaan. Wolfert stond er tegen Dekker niet slecht voor, maar op een gegeven moment was hij van plan een andere schijf te spelen dan de schijf die hij aanraakte. En bij dammen geldt de spekegel: aanraken is zetten! Hij gaf zomaar een paar schijven weg. Dekker heeft in deze competitie al een paar keer van die meevallertjes gehad. Van Hoom zette tegen Jacobs alle mogelijke valletjes op, maar niets lukte. Hij vond een tegenstander tegenover zich die er eens echt voor was gaan zitten. En dan is Jacobs moeilijk te verslaan. Zo ook ditmaal. De partij tussen Jordaan en Verolme werd er één vol misgrepen. Aanvankelijk kwam Verolme na twee foutjes van Jordaan twee stukken voor en leek een overwinning voor het grijpen. Maar toen Verolme wat min der geconcentreerd ging spelen, ging ook hij in de fout. Jordaan kon een stuk terugpakken en Verolme moest alle zeilen bijzetten om er een remise uit te slepen. STELLENDAM - De volgende kandidaten van muziekschool De Deltastreek zijn afge lopen zaterdag geslaagd voor hun muziek- examen: Thirza Bos (alt-sax A), Mandy Der- rez (comet A), Dennis Struijk (alt-hoom A), Jolien Witte (hoom B), Marjette Maliepaard (bugel B), Aaron Gudiel Samayoa (comet B), Marloes Tanis (alt-sax C), Marlien de Wit (alt-sax C) en Gerard Wolfert (trompet D). Zaterdag 18 Juni organiseert de Restaura tiecommissie van de Hervormde Kerk een Grote Markt in de Voorstraat van Stad aan 't Haringvliet. De marktdag begint om 9.00 uur en zal tot 16.00 duren. In de gezelüge Voorstraat zullen diverse kraampjes staan met verschillende artikelen zoals, oude en nieuwe boeken, mooie handwerkproducten, diverse workshops, vers gebakken kruud- plaetjes, pannenkoeken en snoepgoed. Ook de kinderen komen aan bod. Ook is er de bekendmaking van de uitslag van de Kleur platenwedstrijd die de kinderen op school gemaakt hebben. Er is een springkussen, grabbelton, sjoelbak, darten en zelfs een reuze hindemisbaan; deze is ook voor volwassen een uitdaging. En wilt u even lekker uitrusten dan kan dit met een mooie tocht doorhet dorp met paard en huifkar. Uiteraard wordt de inwendige mens niet ver geten. U kunt zich tegoed doen aan een kop koffie met een heerlijk stuk appeltaart of een plak cake en later op de dag misschien wel even langs de BBQ en als afsluiting een ijsje. Gedurende de dag zal er op verschillende momenten een verloting worden gehouden met de mooiste prijzen. Kortom te veel om alles op te noemen, dus kom zelf een kijkje nemen; het is echt de moeite waard. De opbrengst van deze markt dag zal ten goede komen aan de restauratie van het kerkdak. Als het zeer slecht weer is verplaatsen wij de marktdag naar De Lieve Vrouwe Polderse- dijk 2b. Volgens een traditie van 18 jaar wordt op de tweede zaterdag van juni in Mid delhamis de sponsorloop voor Unicef georganiseerd, waar alle kinderen van Goeree Overflakkee aan mee kunnen doen. Maar dit jaar wordt er op zater dag 1 oktober voor het goede doel gelo pen. De plaats en tijd blijven verder ongewijzigd. De regionale sponsorloop voor Unicef krijgt dit jaar een nationaal karakter! Vanwege het feit dat Unicef al 50 jaar actief is in Neder land, wordt aan alle kinderen in Nederland de gelegenheid geboden om allemaal in het zelfde weekend te lopen voor het goede doel. Dat betekent voor de regionale loop, dat die gehouden zal worden op zaterdag 1 oktober 2005. Dat is een hele verandering, maar komt wellicht tegemoet aan de klacht die wel eens gehoord werd dat het vóór de vakantie op de basisscholen al erg druk is met activitei ten. Bovendien worden er in de maand juni op Goeree-Overflakkee ook allerlei zater dagactiviteiten georganiseerd. Kortom, de organisatoren hebben voor dit jaar besloten om aan te sluiten bij het landeUjke gebeuren. Overigens verandert, behoudens de datum in oktober, de formule van deze loop niet; wel zal er in de landelijke media aandacht zijn voor deze nationale Unicef-loop. Het doel van de loop 2005 is: onderwijs en sport in Brazilië. Daar gaan nog altijd 1,5 miljoen kinderen niet naar school en zijn 3,4 miljoen kinderen analfabeet. Hun ras, soci ale klasse of herkomst zijn daarvan de grote oorzaak. Een arm kind heeft acht keer minder kans op een schoolopleiding dan een welge steld kind. Unicef richt zich op de armste gebieden met naschoolse activiteiten en sti muleert kinderen om door middel van sport en cultuur naar school te blijven komen. Dus reserveer 1 oktober als de dag van de Unicef-loop. Deelnemers worden na de grote vakantie via de basisscholen benaderd om mee te doen. Leerlingen van groep 8, die in oktober op een andere school zitten en toch graag mee willen lopen, worden gevraagd om zich nu al op te geven met naam en adres. Het makkelijkste is als ze per groep op school een deelnemerslijst maken. Deze kan zowel tele fonisch als via e-mail worden doorgegeven. In de tweede helft van september krijgen ze dan de benodigde spullen thuis. Voor verdere informatie over de loop kunt u terecht bij Sj. Tanis, tel: 603177, e-mail: of bij W. Westra, tel: 645070. MroOELHARNIS - In de eerste maanden van dit jaar zijn alle 320 akkerbouwbedrijven van Goeree- Overflakkee gecontroleerd door de milieuafdeling van het ISGO. De orga nisatie werkte bij deze controle nauw samen met het WellantcoUege. Studen ten van het college voerden voor een groot deel deze controles uit. Vorige week presenteerden zij de resultaten in het ISGO-gebouw. door Adri v.d. Laan In het kader van het miHeuhandhavingsbe- leid van het ISGO was het wenselijk dat alle agrarische bedrijven op Goeree-Overflakkee werden gecontroleerd. Studenten 'miheu- handhaving' van het WellantcoUege konden dit onderzoek goed binnen hun studie inpas sen en aan het begin van dit jaar begonnen de vijftien studenten aan de klus. Bij de presentatie van de studenten in het ISGO-gebouw verklaarden de smdenten dat de controle van de bedrijven veel tijd van voorbereiding heeft gevergd. Met behulp van een beamer-presentatie gaven de studenten uitleg over hun werkwijze bij het onderzoek en de resultaten die het opleverde. Natuurlijk werden de studenten niet meteen 'de polder' ingestuurd, maar werd er eerst het nodige voorwerk verricht bij het ISGO. Eerst werden de studenten op de hoogte gebracht van de situatie van de verschillende akkerbouwbedrijven op het eiland. Vervol gens was het aan de studenten zelf om de 320 bedrijven te bezoeken. Natuurlijk lever de hun bezoek verschillende reacties op van de te bezoeken akkerbouwers. En op die ver schillende reacties werden de studenten door middel van een rollenspel voorbereid. Zowel het ISGO als de studenten waren heel tevreden over het onderzoek en de resultaten ervan. Op een groot aantal onderdelen wer den de bedrijven gecontroleerd. Zo werd er gecontroleerd of de bestrijdingsmiddel vol gens de regels waren opgeslagen en of er voldoende brandblussers op de juiste plaat sen aanwezig waren en of er ook een werk plan op het bedrijf aanwezig waren. Ook de brandstoftanks op de bedrijven werden streng gecontroleerd. De studenten constateerden dat er over het algemeen op de bedrijven netter gewerkt dan bij eerdere ISGO-controles. Na een eerste bezoek werden de verbeterpunten genoteerd De studenten van het WellantcoUege doen verslag van hun ondervirtdingen tijdens een bijeenkomst in het ISGO-gebouw (foto: Adri v.d. Laan) en bij een volgende controle op hetzelfde bedrijf bleek in een groot aantal gevallen dat de agrariërs de aangegeven problemen hadden verbeterd. Bij sommige bedrijven was nóg een nacontfole nodig, zodat in acht weken tijd er in totaal 517 controles wer den uitgevoerd. Het bleek dat bij de grotere ondernemingen de minste problemen waren bij de controles. De akkerbouwers waren tevoren van de komst van de controleurs op de hoogte gebracht. De controlebezoeken bleken voor de smdenten heel leerzaam te zijn geweest. Ze noemden het heel belangrijk dat er een goede commu nicatie onderling was en ze hebben geleerd hoe ze ook op een goede manier konden com municeren met de ondernemingen. Positief waren de studenten over de assistentie die ze van het ISGO hebben ontvangen. Eén van de studenten verzekerde dat er in het acht weken durende onderzoek in de eilandelijke polders meer was geleerd dan in een heel theorie in de schoolbanken. Want deze theorie moest nu concreet worden gemaakt. Wethouder De Jong van de gemeente Mid delhamis en voorzitter van de Portefeuille houders Advies Commissie van het eilan- delijk samenwerkingsverband verklaarde tijdens de presentatie tevreden te zijn over de medewerking van de studenten omdat het voor de gemeentelijke controleambtenaren heel moeilijk is om alle bedrijven te bezoe ken. Hij wees de studenten er op dat ze "deze leerschool niet moeten onderschatten omdat je geleerd hebt jezelf te presenteren ais con troleur van het ISGO". De Jong wist dat de samenwerking tussen de studenten en het ISGO prima is geweest en hij vond dat een dergelijke controle ook op andere projecten in de toegang mogelijk zou moeten zijn. Verder was de conclusie van de studenten dat de sector heel bewust omgaat met het milieu want aan de hand van de controles bleek dat er gemiddeld per bedrijf maar 1,2 'overtre ding' was tegen de milieuwetgeving. Gezien het aantal punten waarop werd gecontroleerd en ervaringen elders in het land was dit een heel laag aantal. Uit de ervaringen van de studenten blijkt dat ongeveer veertig akkerbouwbedrijven zijn gestopt met hun activiteiten. Over de oor zaken hiervan werd tijdens de bijeenkomst met de aanwezigen gediscussieerd aan de hand van een aantal stellingen. Uit de discus sie bleek dat volgens de aanwezigen ook de overheden een taak hebben in het anticiperen op de teruggang binnen de akkerbouwbedrij ven. Zij zouden de boeren moeten stimuleren om meer landschapsbeheerders te worden en ook werden de mogelijkheden besproken om de akkerbouwers en recreanten nog meer met elkaar in contact te brengen. De Belgische organist Edward de Geest geeft op 18 juni een orgelconcert op het Batz-Wit- te orgel in de Hervormde Kerk te Kapelle. Edward de Geest is o.a. organist-titularis van de St.Baafskathedraal te Gent en directeur van de Academie voor Muziek en Woord van Eeklo. Voor zijn recital in Kapelle heeft hij een boeiend programma samengesteld, met o.a. werken van J.S. Bach, Sigfrid Karg-Elert en Andriessen. De aanvang van het concert is 20.00 uur. De toegang bedraagt 4,50; hou ders van CJP/pas 65 betalen 3,50. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. Op vrijdagavond 17 juni a.s. om 19.30 uur wordt de jaarlijkse sing-in gehouden in de Hervormde kerk van Langstraat. Het thema is 'Zingen in de nacht'. Medewerking wordt verleend door muziekgroep 'Klein Gloria' en het jongerenkoor 'Joshua'In de pauze is er koffie, thee of frisdrank. De toegang is vrij, wel is er een collecte met als bestemming het onderhoud van het kerkgebouw. Iedereen is harteüjk welkom! Langstraat ligt 1 km. voor bij Achthuizen. GOEDEREEDE - Op dinsdag 21 juni zal in Goedereede traditiegetrouw de zomer ingeluid worden met de verhalen van Pau Heerschap. Op deze langste dag van het jaar zal de verha lenverteller in het historische gedeelte van het stadje oude tijden doen herleven. Vanaf 20.00 uur is iedereen welkom mee te luisteren en de sfeer te proeven van de zomeravonden van weleer Dit evenement is georganiseerd door de Kunststichting Goedereede in het kader van de Culturele kralenketting Goeree-Over flakkee en gratis toegankeüjk. OUDE-TONGE - De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee (SWO) organiseert woensdag 22 juni a.s. een crea-ochtend in het Infocentmm, Bemhardstraat 27 te Oude-Tonge. De crea- ochtend wordt gehouden van 9.30 tot ca. 11.30 uur. Deze keer wordt er iets moois gemaakt met een fietsband! Graag een schaartje en tangetje meenemen. U bent, ongeacht de leeftijd, van harte welkom. Neemt u wel zelf een schaar tje en een tangetje mee. De deelnamekosten bedragen 3,50 p.p., incl. koffie. Opgeven bij de SWO Urn 17 juni a.s. telefoon; 641344. Op zaterdag 18 juni houdt de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp de jaarlijkse Kringloop- markt. Deze vindt als vanouds plaats op het parkeerterrein aan de Dorpstienden. Van 08.00 tot 16.00 uur kunt u weer naar hartelust snuffelen in de verschillende kramen, waar op weer van alles te koop zal zijn. Honderden boeken, bloemen en planten, aardappelen en fruit, handwerken, antiek en curiosa, enz. Het rad van avontuur draait weer voor de mooi ste prijzen. Op de veiling kunt u bieden op artikelen die u al lang had willen hebben en nu binnen handbereik liggen. Ook aan de inwendige mens is gedacht. Op de gezellige terrasjes kunt u even uitrusten en wat eten en drinken. Koffie, koek en cake, frisdrank, ijs, patat, pannenkoeken en poffertjes, er is van alles te koop. En natuurlijk niet te vergeten de gebak ken vis en de oliebollen. En wat dacht u van een ritje met paard en wagen? Weer eens een andere manier om Ouddorp vanaf de weg te bekijken! De Doopsgezinde Gemeente hoopt op een goede dag met elkaar en natuurlijk ook op een goede opbrengst, waarvan tien pro cent bestemd zal zijn voor Hospice Calando te Dirksland. ■63- Van hem wordt verwacht, dat er spoedig een bericht naar het districtsbureau zal gaan, dat de Duitser en de Russische ingenieur Valeria Zaitsev het eens zijn geworden. Daardoor zal de Duitser voor altijd aan Rusland gebonden blijven. Echter van enige liefde tussen die twee merkt de commissaris niets. 'Kameraden', rapporteert hij; 'Deze man werkt zo hard dat er voor vrouwen geen tijd overblijft. Wat u van hem verwacht, zal een man, die zich op zo'n manier inspant, niet opbrengen.' 'Beste kameraad commissaris', krijgt hij ten ant woord, "vergeet niet dat we jou uit het kamp ont slagen hebben omdat we verwachtingen van je heb ben.' En Boetiloff is dat ook helemaal niet vergeten. De gedachte aan zijn verbanning ligt hem nog zwaar op zijn maag. Maar wat doe je als twee mensen met elkaar als collega's werken en elkaar ook als niets anders zien? Ze spreken elkaar hoogste met collega aan en soms hoort hij het meisje plenny tegen de Duitser zeggen. 'Wat, kameraden, verwachten jullie daarvan? Dat ik ze als een paar honden laat opsluiten en zeg; Sobaka; doe je best? Dat mag men van een commis saris niet verwachten. Wij leven in een staat waar de vrijheid van het individu wordt gerespecteerd. Boetiloff heeft er moeite mee, en wij dienen dat te begrijpen.' In het kamp gaat wat gebeuren, de plennies ruiken het als het ware. Op een avond na het appèl worden er tweehonderd mannen afgeroepen. Mannen, die zich dadelijk voor de commandantura moeten opstellen. Twee honderd mannen, door Russische soldaten in het gelid gezet, wachten in spanning wat er gaat gebeu ren. Wiens naam bekend is op de commandantura, heeft daaraan vaak minder prettige herinneringen. De tolk roept tien namen af, die zich naar binnen moeten begeven. 'Dank zij de grootmoedigheid van Generalissi mus Stalin, is het jullie vergund post te ontvangen. Beschouwt dat als een groots gebaar, dat jullie mestkevers niet verdiend hebben. Begrepen?' 'Jawel, sergeant.' 'Er zit een antwoordkaart aan, die teruggestuurd kan worden. Wanneer dat mag, horen jullie nog wel', vertelt de tolk. 'En nu eruit met jullie, zwijnsjakken', brult de ser geant. De plennies vergeten niet te groeten en stappen correct naar buiten. De tolk komt nog negentien keer naar buiten, om telkens tien namen af te roe pen. Tweehonderd maimen hebben voor het eerst na lange jaren weer een berichtje uit het vaderland ontvangen. In het kamp heerst grote vreugde, nu er eindelijk bericht van thuis is gekomen. Van ver, duizenden kilometers naar het weesten, daar waar de zon ondergaat. Uh het verre Duhsland, dat aan het andere einde der aarde lijkt te liggen. Met de berichten uit het vaderland komen ook slechte tijdingen; er is immers zoveel gebeurd, nadat de mannen het vaderland hebben verlaten. Er zijn plennies die al tien jaar in Rusland zitten, zonder in die tijd iets van thuis te hebben gehoord. Ouders zijn gestorven en menigeen wordt na lange tijd verblijd met de geboorte van een zoon of doch ter. Kinderen, die al bijna de lagere school verla ten hebben, wiens vader een onbekende is, van wie moeder hun vertelt. Een vader die ergens in Rusland moet zijn en die ze niet kennen. Slechts een klein berichtje van het Rode Kruis heeft lang geleden de bevestiging gegeven, dat vader ergens heel ver weg nog in leven is. Er zijn ook berichten, dat soldaten alles verloren hebben, wat ze bezaten. Jaren hebben ze een stille hoop gehad om weer in de huiselijke kring te mogen terugkeren, maar een bombardement heeft deze illusie uitgewist. Dat is al weer jaren geleden, maar in de gejaagde wereld ver van de kampen in de taiga is bijna niemand meer die daaraan denkt. Maar de plennies leven bij dat thuis, dat ze achter hebben gelaten en dat in hun gedachten nog net zo is als toen ze het verlieten. Veertien dagen later komt met de trein een vol gende zending brieven. De Russen kunnen dat niet geheimhouden. Nu zijn het zeshonderd dubbele kaarten, die in waterdichte Rode Kruiszakken op een tafel liggen. Drie keer roept de tolk tweehonderd namen af. En drie keer staan tweehonderd mannen te popelen om hun kaart in ontvangst te mogen nemen. Franz is één der laatsten, die zijn kaart krijgt. Hij wordt door de sergeant niet afgesnauwd; men kent deze Duitser, want hij geniet respect bij de Russen door het werk dat hij doet. 'Alsjeblieft, kameraad plennny; hier zijn jouw schrij ven', zegt de sergeant in gebrekkig Duits. 'Dank je.' Franz neemt de kaart met bevende handen in ont vangst. Een bericht van Elsa? Negen jaar is het geleden, dat hij haar voor het laatst gezien heeft. Negen lange jaren, die niets dan ellende en verdriet zijn geweest. Weggestuurd voor een idee dat het zijne niet was, bijna omgekomen in de Russische winters. Als soldaat heeft hij geleefd op een manier die niets menselijks meer had. Zijn loon was krijgsgevangenschap en nu is hij wegge stopt aan het andere eind van de wereld, in een oord dat nog zelden door mensen betreden is. Elsa. Haar naam speelt op zijn lippen, vader, moe der. Heel zijn wereld, zo ver weg, is door dit kaartje weer naar hem toegekomen. Negen jaar, die door zo'n simpel kaartje overbrugd worden. Buiten bekijkt Franz zijn kaart. Rote Kreuzkarte, staat er op. Woljeno Plenny no; 3341-16. Franz weet dat hij voor zijn kameraden een voor beeld moet zijn, loopt waardig naar het gebouw waar hij werkt. Het Uefst was hij gaan hollen om maar zo spoedig mogelijk zijn kaart te kunnen lezen. Binnen gaat hij in een stil hoekje zitten en peutert zijn kaart open. Er staan slechts een paar zinnen op. Die zijn in kort, zakelijk machineschrift geschre ven. 'Uw vrouw en ouders zijn bij aanvallen van het Rus sische leger omgekomen. Moge God u de kracht geven dit verlies te kunnen dragen.' Een kort zakelijk bericht van het Rode Kruis. Verder niets. Ook het Rode Kruis mag niet meer dan een paar regels schrijven. Franz voelt de wereld onder zich wegzinken; zijn laatste hoop valt aan stukken. Uit elkaar gerukt als door een inslaande bom, zoals het gebeurt aan het front als een stelling vol solda ten door een voltreffer wordt getroffen. Moeder, die hem bidden heeft geleerd, lang gele den. Vader, die hem trots de geheimen van het vak heeft bijgebracht en Elsa, zijn leven, het hefst dat voor hem ooit heeft bestaan. Weg; het is er niet meer. Omgekomen bij een aanval. Verder niets. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5