Nieuws Overdenking iMdetaiga uit de kerken uit de Heilige Schrift Schaakkampioenschap G-O 2005 Geslaagden jeugd E.H.B.O examen 13 HET rJÖJKVENSTER Dialezing over het werk van de MAF Jaaruitvoering IVIuziel(scltool Goeree-Overflaidiee EIIMtDBI-tllEIJWS Blik op kerk ^^y en samenleving tj SPINNS-SASYVOSDSEL H088Y MET STRE^PJSS WILD muip SCHUN-OOM 6 SCHIJN-TANTE BELEEF DÉ SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK iESiS'EL liNiK! Geloofsafhankelijkheid Ruud van Hooff alleen aan kop •3fa.icfa.-#rilogie deel Z PAGINA 5 VRIJDAG 10 JUNI 2009j - Geloof en wetenschap - Een tegenstelling? Het komt tegenwoordig nogal eens voor, dat ik tot de conclusie kom, dat ik me vroeger blijkbaar vergist heb. Tenminste, ik moet mijn mening nogal eens bijstellen. Neem nu bijvoorbeeld de verhouding tussen wetenschap en geloof. Als iemand voorheen ging studeren, dan behoorde het tot de 'bon ton', dat je, zoals dat gezegd werd, 'ner gens meer aan deed'. Was een jongeman arts geworden, of ingenieur, of zelfs maar onderwijzer, dan ging hij natuurlijk niet meer naar de kerk. Om van catechisatie maar hele maal niet te spreken! Dat geloof van vroe ger, waarbij hij opgevoed en groot gewor den was, daar was hij bovenuit gegroeid. Dat waren sprookjes, goed om oude mensen en kinderen mee zoet te houden! Maar een wetenschappelijk gevormd mens kon daar natuurlijk niets mee, en had er ook niets mee. Je zou jezelf maar compromitteren als je in je kring blijk gaf nog aan geloof of kerk te doen! Daarin - dacht ik - is verandering geko men. Je hebt allerlei verenigingen gel^egen waarin studerenden bij elkaar komen en de verhouding geloof en wetenschap met elkaar bespreken. En blijkbaar is het helemaal geen tegenstelling! Je kunt een wetenschappelijke vorming heel goed combineren met de reli gie. Voetius heeft dan toch gelijk gehad toen hij de Utrechtse Universiteit opende met de beroemd geworden rede over de verbinding tussen godsvrucht en wetenschap. Je hebt tegenwoordig dokters, ingenieurs, enz. die gewoon kerkelijk meelevend zijn, en het wordt blijkbaar niet als een eigenaardigheid gezien... Wel, het is deze opinie die ik kennelijk moet bijstellen. Althans, onze minister van onder wijs, Maria van der Hoeven, was nogal geïm poneerd door de Intelligent Design, afgekort als ID. Laat ik het voor de gemiddelde lezer niet te moeiUjk maken en zeggen dat ID een soort tussenweg is tussen de evolutieleer en het creationalisme (de leer van de schepping). De ID wil achter alles een scheppende hand zien en toch rekenen met de resultaten van de zogenaamde wetenschap. Enfin, minister Van der Hoeven deed het voorstel een discussie aan te zwengelen over dat onderwerp Nou, dat heeft zij gewetenDe meeste kamer leden stonden zowat op hun achterste benen. Dat iemand nog een goed woordje voor een Schepper wilde doen, zeg... De evolutie leer staat vast en is nu algemeen aanvaard, we gaan daar toch niet achter terug? Wil iemand persé in een Schepper geloven, dat is natuurlijk zijn of haar goed recht, maar dan binnenskamers, niet in het openbaar als-t-u- blieft... Nu begrijpt u misschien beter wat ik in het begin bedoelde... Vroeger 'stond' het om als wetenschapper nergens meer aan te doen. De dacht altijd dat we dat stadium gepasseerd waren. Maar daarin heb ik me vergist. Die opvattingen, dat wetenschap en geloof elkaar uitsluiten, zijn nog springlevend. En de zoge naamde wetenschappers willen dat weten ook. Dat dit ook een geloof is, verzwijgen ze voor het gemak. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Volwassen spinnen weven webben om voed sel te vangen, maar waarvan leven jonge spinnen, die dat nog niet kunnen Antwoord: Bij de wielspinnen, die zo'n fraai wielvormig web weven, teren de jon gen die uit het pakket eitjes kruipen, ruim een week op het voedsel dat ze bij de geboorte in hun eigen lichaam hebben meegekregen. Ze groeien daar al flink van en kunnen een begin maken met een enkele draad, waaraan zij een poosje blijven hangen. Als er dan een flinke wind opsteekt, komen ze met draad en al door de lucht een eind verder op hun levenspad. Dat zijn de 'herfstdraden' die wij aan 't eind van de zomer ontmoeten. De klei ne wielspinnen gaan dan zelf een web maken en op hun nieuwe 'stek' de eerste prooien vangen. Bij de kruisspinnen kunnen alleen de wijfjes zo mooi weven en leiden de man netjes een zwervend bestaan. Bepaalde kogel- spinnen vangen hun prooi met een enkele draad. Segestria soorten uit de famiUe van de celspinnen houden zich schuil in een gespon nen huisje, maar laten hun prooien vallen over zgn. struikeldraden. De hangmatspin- nen laten kleine diertjes in een vangnet of hangmat tuimelen. Er bestaan ook jagende spinnen die helemaal niets weven, en spring- spinnen die diverse insecten op de nek sprin gen, evenals de wolfspinnen die uitsluitend eiercocons fabriceren of de wanden van hun schuilplaats met spinsel bedekken. Aardspin- nen leggen een gesponnen tapijt over hun hol en grijpen de diertjes die daar argeloos op trappen. Vogelspinnen achtervolgen en bespringen zelfs kleine vogels. In alle geval len zoeken hun jongen snel hun eigen weg en kunnen zij lang zonder voedsel leven, tot ze zelf een prooi vangen. Ik verzamel streepjescodes. De meeste begin nen met 87, maar waar komen die met begin- cijfers 30, 40, 50, 54, 84 en 90 vandaan? Antwoord: De landencode 30 duidt op Frankrijk, 40 op de Duitse Bondsrepubliek, 50 op Groot-Brittannië, 54 op België, 84 op Spanje, 87 op Nederland en 90 op Oosten rijk. Als u de verpakking goed belqjkt, vindt u op de buitenlandse etiketten wel vermeld waar het product gemaakt is. Hoe verdelg ik bijgaand onkruid? Het kruipt met lange witte wortels onder paden en per ken door. Schoffelen helpt niet. Antwoord: Dat is rolklaver, dat met zijn tere klaverblaadjes en gele bloempjes tot de wil de kruiden wordt gerekend. Ga het niet met chemische middelen te lijf, want dan lijden uw andere planten ook schade, maar haal het dagelijks met wortel en tak uit de grond. Niet rukken, want dan blijft een deel achter en loopt opnieuw uit. In z'n geheel opgraven dus met een handschopje of iets dergelijks. En alle restanten zorgvuldig oprapen en in de vuilniszak deponeren of verbranden. Wij laten onze kinderen tegen vrienden en kennissen "oom" en "tante" zeggen, maar hoe moet dat later? Moeten ze dan "meneer" WIK u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. gevdf tenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer- verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen Midde)t)am{s - {odustrteweg 35 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Groesbeek (prot.gem. i.w.), ds. J. Ruijs te Groesbeek; te Oudewater (prot.gem.i.w.), ds. E.H. Zoomers te Rolde; te Sint Annaland (herv.), ds. E Versluis te Molenaarsgraaf; te Zoetermeer (wijkgem. Buytenwegh de Leijens), ds. R.L. Algera te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Amstelveen- Buitenvel- dert, ds. J.J.A. Doolaard te Zeist; naarLoenen aan de Vecht, ds. D.M. Elsman te Opijnen en Tuil; naar Moordrecht (herv.), kandidaat H. Schipper te Kerkwerve; naar Oud-Avereest- Balkbrug, ds. G. Holverda te Wanneperveen- Belt-Schutsloot; naar Terkaple, ds. T. Abee te Zeevang ca; naar Wekerom (herv.), ds. A.R Voets te Middelharnis. Bedankt voor Vriezenveen (herv. wijk 4), ds. D.M. Elsman te Opijnen en Tuil. Beroepbaar: kandidaat B. Jongeneel, Van Lennepstraat 14, 2951 TL Alblasserdam. Tel. 078-6912826.E-mail: fambjongeneel @hetnet. nl; mw. A.R Kuiper- Oosting, Kosterkamp 42, 7683 W Den Ham; mw. A. Verburg, Stephen- sonstraat 90,7903 AW Hoogeveen; kandidaat A.B. Broekman, Kiekendiefstraat 1, 8064 CJ Zwartsluis. HERSTELD HERVORMDE KERK Bedankt voor Urk (Pniëlkerk), ds. N.RJ. Kleiberg te Veenendaal. GEREE KERKEN(VRIJG.) Beroepen te Drogeham, kandidaat C.T. Basoski te Kampen. Aangenomen naar Hardenberg-Baalderveld, ds. R. Tigelaar te Emmeloord. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Scherpenzeel, kandidaat E. Adams te Burgessville Canada. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Leersum, ds. T. Klok te Urk. DIRKSLAND - Vrouwenvereniging 'Pris- ca' van de Gereformeerde Gemeente hoopt maandag 13 juni a.s. haar laatste vergadering van het seizoen te houden. Gert-Jan de Blois zal dan aan de hand van dia's iets vertellen over het werk van de MAF, dat ook voor de zending van groot belang is. Belangstellen den, jong en oud, zijn hartelijk welkom in de zaal van het kerkgebouw aan de Mozartsin- gel. De avond begint om 19.45 uur. Er zal een collecte worden gehouden voor de MAF. en "mevrouw" gebruiken, of mogen ze hen bij de voornaam noemen? Antwoord: Dat lost zich tegen die tijd van zelf op. Bij goede huisvrienden die als 't ware bij de familie behoren, blijft het meestal oom en tante. Sommigen, die 'kind aan huis' zijn, zeggen op een dag zelf: "We kennen elkaar al zó lang, noem ons nu maar bij de voor naam." Anderen laten zich üever vormelijk met "meneer" en "mevrouw" aanspreken, en niet alleen door kinderen. Dat is mede afhan kelijk van het karakter en het leeftijdverschil. Maar de onderdanige beleefdheidsvormen raken steeds meer uit de mode! Op zaterdag 18 juni 2005, aanvang 19.30 uur, presenteren de leerlingen van Muziekschool Goeree-Overflakkee zich tijdens de grote jaarlijkse uitvoering. Deze uitvoering vindt plaats in de Aula van de Technische School, schoolstraat 11 te Mid delharnis. De toegang is gratis en ledereen is meer dan welkom! Dit grote concert - dat het schooljaar afsluit - biedt een zeer uitoodigend en veelkleurig 'visitekaartje' van de Muziekschool. EUce docent verzorgt met zijn of haar leerlingen een programmaonderdeel met zowel solisti sche optredens als veel samenspel. Op deze manier ontstaat er een prachtige representa tieve doorsnede van de vele facetten van het onderwijs aan de Muziekschool. Het komt erop neer dat leerlingen van allerlei leeftijden en musiceemiveaus een bonte hoeveelheid instrumenten bespelen en u laten genieten van kleine muziekstukjes tot grote composi ties. Met name de allerkleinsten - die eenjaar lang lessen Algemene Muzikale Vorming van docent Peter van Deerse hebben gekregen - vertederen elke keer weer het talrijke publiek met hun leuke liedjes en begeleidingen. De Muziekschool heeft - naast het geven van goede instrumentale en vocale lessen - ook een belangrijke taak op het gebied van het samenspel. Om zoveel mogelijk leerlingen te laten spelen op de jaaruitvoering treden op deze avond vooral de ensembles voor het voetlicht. Onder andere de blokfluiten sembles o.l.v. docente EUy Bakker (die deze keer ook samenwerken met het fanfare-leer- lingenorkest), de zangleerlingen van docente Marijke Nieuwenweg, het dwarsfluitenkoor o.l.v. Cecilia Mc.CoU, het gitaarensemble o.l.v. docente Julia Bognar en de bijdrage van de Harmonie/Fanfare afdeling die samenge- bald is in een optreden van het leerlingenor- kest van Sempre Crescendo o.l.v. Ivo Kou- wenhoven. Naast al dit samenspel verdient ook deze keer het solo optreden een aparte vermelding. Op het hoogste niveau (het D- examen) van de muziekschool kunt u luiste ren naar een bijzondere presentatie van een aantal dwarsfluit- en viooUeerlingen. Een feestelijke afsluiting en hoogtepunt van het programma is elke keer weer het optreden van het grote Muziekschoolorkest o.l.v. docent Piet Westhoeve. Dit orkest - waarin zo'n 75 muzikanten spelen - heeft een overweldigen de 'sound' en zal zich laten horen in de 'Hon gaarse Dans' van Brahms, de 'Irish Potpourri' en de 'West Side Story' van L. Bemstein. Leerlingen, docenten, directie en bestuur van de Muziekschool Goeree-Overflakkee hopen dat u net zo enthousiast bent over muziek als ze dat zelf zijn. Een enthousiasme dat aanste kelijk is en dat ze graag met u willen delen. Naast alle leerlingen met ouders, opa's, oma's en alle belangstellenden zijn vooral ook toe komstige leerUngen welkom. Juist iedereen die (weer) wil begiimen met muzieklessen kan zich deze avond uitstekend oriënteren op het aanbod van de Muziekschool. Programma's zijn aan de zaal verkrijgbaar; de zaal is open vanaf 19.00 uur. De betere woninginrichtmg sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 HEERE, leer mij de weg Uwer inzettingen, en ik zal hem houden ten einde toe. (Psalm 119:33) Augustinus zegt ergens: "Heere, geef wat Gij beveelt, en beveel dan wat Gij wilt". Dat sluit naadloos ata bij de tekst die boven deze meditatie staat. Want God moet het doen. Daarom drijft het gebod uit tot het gebed. Nee, denk nu niet dat hier dodeüjke lijde lijkheid bedoeld zou zijn. Die heeft niets met God en met Gods Woord te maken. Wat hier wél wordt bedoeld, is het bijbelse besef: "Zonder Hem kan ik niets doen". Niet eerst de handen uit de mouwen, maar eerst de handen vouwen! Gods Geest moet ons heel wat afleren om ons dat te leren. Ondertussen doortrekt die biddende afhan kelijkheid het ware geloof van het begin tot het einde. Maar: Afhankelijkheid is iets heel anders dan passiviteit. Want hier gaan de handen wel uit de mouwen! Het ware gebed kweekt geen luie christenen. Het gebed spoort aan tot het gebod. Om Christus Die de Weg is metter daad te volgen. Om de weg van Gods gebo den te bewandelen. Niet de brede, maar de smalle weg. En üt zal hem houden ten einde toe". Want waar het geloof niets meer van zichzelf verwacht, verwacht het alles van de overste Leidsman en de Voleinder des geloofs. Als verhoring van de Hoorder van het gebed. Wapenveld, ds. J.B. ten Hove v.d.m. Op advies van de arbiter werd afgelopen maandagavond om acht uur de klok in wer king gesteld voor de op één na laatste ronde voor het Schaakkampioenschap 2005, die ditmaal gehouden werd in m.f.g. Dorpstien- den te Ouddorp. Bram Mourik zat al geduldig te wachten tot dat Ruud van Hooff zou arriveren. Dit was de partij waarom het draait. Ruud van Hooff was de favoriet en stond ook aan kop. Bram Mourik had zich na een nederlaag in de 2 ronde uitstekend terug geknokt naar de kop van de ranglijst. Van Bram was bekend dat hij op winst zou spelen. En ook Ruud had wat recht te zetten na zijn korte remise van vorige week. Gelukkig kwam hij rond tien over acht de zaal biimen wandelen. De spe lers gaven elkaar een hand en de wedstrijd kon begiimen. Inrtussen waren er op de andere borden al heel leuke stellingen ontstaan. Zo werd Jan van Genderen overspeeld door zijn tegen stander. Jan Moedt. Na nog wat tegenstribbe len kon Van Genderen zijn koning omleggen en zijn tegenstander feliciteren. In schaakter- men heet zo'n partij een miniatuurtje. Ook in de partij tussen Jaap Santifort en Mar tin Verolme ging het in het begin erg snel. Birmen 10 minuten hadden ze al 15 zetten gedaan. Maar hier zat een klein verhaal aan vast. De stelling op het bord was bekend bij beide spelers. In 2002 hadden ze namelijk dezelfde beginzetten gedaan. Hoewel het voor een omstander misschien een vreemde stelling leek, was het allemaal nog theorie. Het Wolgagambiet stond op het bord. Martin Verolme had een verbetering gevonden in de partij die destijds gespeeld was. En het was een verbetering, zodat opponent Jaap Santi fort aan het denken werd gezet. Na voorzich tig gemanoeuvreer kon Santifort met moeite de remisehaven bereiken. Wim van der Staaij had een moeilijke avond tegen Lendert van den Ouden. Na lang zwoegen door Van der Staaij wist hij zich genoodzaakt om de koning om te leggen. Van den Ouden blijft met dit resultaat goed mee doen met de strijd om het kampioenschap. Het was inmiddels ook gezellig geworden in de zaal. Enkele toeschouwers waren aanwe zig die in vroegere jaren hun partijtje mee- bliezen maar nu vanwege hun leeftijd het iets rustiger aan doen, zoals de 85-jarige Joost Boeter en de bijna 80-jarige Eeuwit Santifort die zijn zoon kwam aanmoedigen. Met een bakje koffie of glas bier was het goed toeven achter het bord. Buiten was het volgens de weerman nog geen zomer. En dan is schaken toch een ideaie sport! De toeschouwers en de spelers die ondertus sen klaar waren, dromden om het bord van Mourik en Van Hooff. Er stond een interes sante stelling op het bord waarbij Mourik ogenschijnlijk in het voordeel kwam door zijn toren in het vijandelijke kamp van de tegenstander te zetten. Maar het ging wel ten koste van een pion. Van Hooff pareerde fraai en kwam zelfs in het voordeel vanwege zijn gewonnen pion. Nu was het Moiuik die op moest passen. Hij bood zijn tegenstander remise aan omdat die minder tijd had. Maar Van Hooff weigerde beleefd en speelde om te winnen. Met een fraai gespeeld toreneind- spel wist hij Mourik tot overgave te dwingen. Hiermee staat Van Hooff aan de leiding in het klassement. Een klein drama viel nog te noteren aan het bord van Van der Wende tegen Struik. Laatst genoemde stond straalgewonnen en zat te wachten op de hand van zijn tegenstander ten teken van overgave. Maar Van der Wen de speelde door op tijd. Struik had name lijk nog maar enkele minuten op de klok en moest nog een tiental zetten doen. Met wat simpele heen-en-weer zetjes had Struik de tijdcontrole kunnen halen. Maar die zetten kwamen maar moeizaam. Struik wilde het te mooi doen. Zijn blik ging van het bord naar de klok en omgekeerd zonder te zetten. De spanning bouwde zich op. Zou hij het halen? Maar ineens: Tik! Daar viel de metalen vlag. Struik beende gelijk de zaal uit, balend van dit onnodige verlies. Gelukkig kwam hij even later terug om zijn tegenstander alsnog te feliciteren. Van der Wende voelde zich wat ongemakkeüjk maar hij had uiteraard de spelregels aan zijn kant. Nu heeft Van der Wende, kampioen van Ouddorp, er weer een puntje bij en is hij na een dramatische start weer terug in middeimioot van de ranglijst. Na zes rondes is het ongemeen spannend! Maar liefst 8 spelers maken nog kans op de begeerde schaaktitel. Ruud van Hooff heeft uiteraard de beste papieren. Hij zal er voor gaan want zijn laatste titel dateert al weer van 1998. De laatste ronde wordt op 13 juni in Som- melsdijk gehouden. Voor meer informatie kunt u kijken op web site http://www.flakkee.net/~schakenykgo. SOMMELSDIJK - Onlangs hebben de kinderen van groep 8 van de School met de Bijbel te Sommelsdijk het jeugd E.H.B.O.-A examen gedaan. De cursus werd gedurende de periode oktober tot april gegeven door de kaderinstructeur Atie Hollaar, die daarbij geassisteerd werd door Tiny Blok. Het examen werd afgenomen door mevrouw M. Lokker. Alle kinderen zijn geslaagd. Dat zijn: Maaike Bechthum, Ilse van den Boogert, Bas den Breejen, Liaime Broere, Marinus Buskoop, Jonathan Drooger, Jedidja Faro, Jonathan de Geus, Carlijn Hoek, Jonathan van den Hoek, Martijn Hout, Harm Huisman, Coen de Jong, Martijn Joppe, Eline Keijzer, Anne de Krey, Heleen van der Laan, Joaime van Loon, Michael Mackloet, Jamilla NeUs, Coen van Nieuwenhuijzen, Joanne Oost, Geert-Jan de Ruiter, Linda Schellevis, Mariëlle van Seters, Willianne van der Valk, Woudiaime van der Valk, Lennard Vink, Arend van der Vlugt, Bemd-Jan Vogelaar en Anja Wittekoek. -62- Er worden uitgebreide onderzoeken ingesteld. Het is duidelijk: de kogel is vanaf het prikkeldraad of in ieder geval vanuit die richting afgevuurd. Dat geen enkele verdenking op de plennies valt is van stonde aan wel duidelijk. De plaats waar de kogel vandaan komt, wordt nooit door een gevange ne betreden. Vanaf de wachttorens blijkt ook al niet mogelijk, want geen enkele toren heeft schootsveld in die richting. Alle wachtlokalen worden bijeengedreven. Er vul den verhoren plaats en wel op een manier die een eventuele dader spoedig door de mand zou laten vallen. Maar de soldaten die op wacht hebben gestaan, kunnen het niet gedaan hebben. Ibch kan slechts een Rus de aanslag gepleegd hebben. In het kamp heerst opgewektheid als men verneemt wal er gebeurd is. Zelfs de officieren zijn in stilte verheugd over het voorval, al merkt niemand daar iets van. Maar het betreft hier duidelijk een moordaanslag en wel op een commissaris en dat is niet iets wat men gewoon kan afdoen. Men zal de kampleiding rekenschap vragen voor dit droeve voorval, zodat alle Russen, zelfs de officieren, stevig door de molen gedraaid zullen worden. Helaas, alle onderzoeken blijven zonder resul taat. Het praatje gaat weldra, dat waarschijnlijk weleens een officier de vinger gekromd zou kunnen hebben. Maar ook dat valt niet te bewijzen. De zaak van commissaris Anatoli Kuzkin zal nooit opgelost worden. Hij wordt verpleegd in het lazaret waar men eerst verwacht dat hij een lamme arm zal overhouden, wat gelukkig meevalt. Er komen commissarissen van het districtsbureau. Ook die kunnen geen dader vinden. En een verhoor afnemen kunnen deze kameraden; het is hun spe cialiteit om moeilijke gevallen op te lossen. Alles echter zonder resultaat. Wel komen ze erachter hoe de commissaris in het kamp heeft huisgehouden. Dat stemt tot nadenken. Uit kamp 22-12 zijn voorheen nooit anders dan goede berichten gekomen. Kameraden, goed beschouwd heeft de commissaris het aan zichzelf te danken dat hij is neergeschoten. Er wordt zelfs al over sabotage gefluisterd. Als er geen enkel licht op de zaak geworpen kan worden, lopen de districtscommissarissen op een middag over het kampplein in de richting van het lazaret. Dat doet nogal gewichtig aan, vijf mannen met doodgraversgezichten. Dat wekt ontzag. Er is dan ook op het hele plein geen mens te zien. Inder daad, het lijkt erop, of de dood er in eigen persoon rondwaart. Wat er besproken is met de zwaar gewonde com missaris, is men nooit aan de weet gekomen. Hij wordt met onbekende bestemming afgevoerd. Weer worden er verhoren afgenomen. Zelfs enkele plennies moeten zich bij de hoge heren melden. Die willen weten hoe de commissaris zich ten opzichte van hen had gedragen. Franz kan met bewijzen aantonen dat het gedrag van de man belemmerend heeft gewerkt op het uitvoeren van zijn projecten. 'Sabotage tegen de Russische staat', luidt het rap port dat kolonel Iwan Sokorsky over deze zaak ont vangt. Kamp 22-12 zal opnieuw een andere commissaris krijgen. Veertien dagen later komt hij, een oude bekende: Vassili Boetiloff! Er gaat wat gebeuren, dat is aan alles te mer ken. De plennies gissen ernaar; ze vragen het aan hen die met de Russen in contact komen. Maar ook zij, die regelmatig met de kampleiding verkeren, weten het juiste niet. In de commandantura vergadert regelmatig de staf, met uitzondering van de bij het taigaproject betrok kenen. Daaronder zijn Valeria Zaitsev en kapitein Bernerian. Terloops hebben die wel het één en ander vernomen, maar ze zwijgen en dat heeft zijn reden. Ze weten, dat er enkele personen zijn, die door het nieuwe systeem, dat binnenkort in werking zal treden, de terugkeer uit Rusland onmogelijk gemaakt zal worden. Franz is er één van. Ze hebben de blonde, hard werkende Duitser leren kennen en waarderen. De tijd dat de plennies nu in Rusland zijn, is voldoende geweest om banden te laten ontstaan. Hoewel Ber nerian niet kan wat hij zou willen, is zijn sympathie voor Franz van dien aard, dat hij hem als een goede vriend is gaan beschouwen. Natuurlijk laat hij dat niet openlijk blijken, maar Franz kan wel aanvoe len, dat er sinds zijn gevangenneming heel veel is veranderd. Valeria heeft er minder moeite mee. De gedachte dat Franz in Rusland moet blijven, houdt in, dat ze waarschijnlijk toch zijn vrouw kan worden. Ze houdt van de Duitser op een manier die ze nooit voor mogelijk had gehouden. Franz behandelt haar met respect, maar verder is het na die bewuste avond niet gekomen. Ze hebben een lange gesprek gehad, waarbij hij haar heeft verteld van Elsa, het huis dat ze samen hebben gebouwd en van zijn werk in de bossen. Niets heeft hij voor haar verzwegen. Valeria was verdrietig, maar begrijpt dat het enige houvast dat Franz had, om door te zetten, datgene was, wat hij lang geleden heeft achtergela ten. Daaraan hield hij zich staande. Valeria is totaal veranderd. Van een hatende furie is ze omgedraaid tot een lief zacht meisje, dat haar liefde niet beantwoord ziet. Franz, die na al die jaren nog het mooie beeld voor zich heeft, moet er toch vaak aan denken, hoe zijn Elsa nu zal zijn. En dan verkeert hij in een zware tweestrijd. Het kost hem alle moeite om Valeria niet in zijn armen te sluiten. Maar de gedachte in Rusland te moeten blijven, als een verdoemde in de taiga, is juist nog voldoend om hem van deze liefde te weerhouden. Ze praten veel samen en door haar gesprekken met Franz is Vale ria gaan beseffen, dat het systeem dat ze altijd heeft aanbeden, toch niet is, wat het hoort te zijn. Van haar prilste jeugd af heeft men haar beelden voorgespiegeld van een kapitalistische wereld, waar men niets anders doet dan de werkende klasse uitbuiten. En zij, de Russen, hebben de taak deze arbeiders van dat juk te verlossen. Uren heeft ze daarover met Franz gepraat. In het begin is ze weleens opgestoven en heeft hem fel aangevallen. Franz heeft dat glimlachend aange hoord, maar kan aan de hand van feiten het tegen deel bewijzen. Valeria Zaitsev is nog maar een schaduw van wat ze is geweest. Hun verhouding, die naar buiten nogal koel aandoet, wordt door bepaalde mensen in de gaten gehouden. Eén van hen is commissaris Boe- tUoff. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5