Nieuws Geheel vernieuwde gids Deitapad verschenen Kamerorkest Helicon concerteert in Oude-Tonge Best Buddies Nederland officieel gestart In Middelharnis ^evaiigeiieM IM de tafga Website Hart van Dirksland Ansichtkaartenbeurs in De Staver uit de kerken Stad kiest voor historische boerenbruiloft EIIIVIIDBI-IIIEUli/5 Samenwerkingsovereenkomst Integrale Vroeghulp Zuid-Holland Zuid Wie maakt de mooiste foto van de Grevelingen? RV. De Rode Duif te Stad a/h Haringvliet In kader van Culturele Kralenketting: Nieuwe routegids •a^aiga-frilogie de^el Z PAGINA 5 DINSDAG 7 JUNI 2005 Op zaterdag 25 juni vindt in De Grut terswei in Oude-Tonge een bijzondere muzikale gebeurtenis plaats. Georga niseerd door de Culturele Kring De Welle en onder auspiciën van Stichting Podium treedt dan een volledige en volwaardig kamerorkest op: 'Helicon' uit Groningen. Het kamerorkest bestaat uit zo'n 40 musici, allen enthousiaste jonge muzikale mensen! Oorspronkelijk bestond het orkest uit geta lenteerde studentenmusici uit Groningen, maar inmiddels telt het orkest leden uit het gehele land en spelen naast begaafde ama teurs ook enkele jonge beroepsmusici mee. Na een succesvolle concertserie in 2002 is Helicon aan een nieuw project begonnen. Onder leiding van dirigent Pieter van der Wulp zal een uitdagend progratimia wor den uitgevoerd dat zijn basis vindt in de Romantiek: de Ouverture 'Coriolan' en de derde symfonie 'Eroica' van Beethoven en het 'Konzertstück voor piano en orkest' van Schumann met de veelbelovende conser vatoriumstudent Iwan Biemond als piano- solist. Het programma wordt op 24 juni in Groningen uitgevoerd en op zaterdag 25 juni in Oude-Tonge. In twee repetitieweekein- den heeft het ensemble zich geconcentreerd voorbereid op deze concerten. Dirigent Pieter van der Wulp (1974) studeert orkestdirectie aan het Conservatorium te Rot terdam bij Hans Leenders en Jan Stulen. In zijn studententijd was hij een veelgevraagd altviolist. Hij was onder meer solo-altist van het Nederland Sinfonietta en was een vaste waarde in het Nationaal Jeugd Orkest. Sinds april 2002 staat Pieter voor het studentenor- kest van muziekvereniging 'GSMG Bragi' in Groningen. Pianist Iwan Biemond (1983) studeert aan het Noord-Nederlands Conservatorium in Groningen bij Tamara Poddoubnaya en Nata Tsvereli. In 2003 won hij de eerste prijs in de 'Hopes, Talents and Masters Competition' te Dobrich (Bulgarije) in de categorie pianosolo tot 25 jaar oud. Ook volgde hij masterclasses bij o.a. Paul Komen, Bart van Oort en Victor Chouchkov. Met name de Eroica symfonie van Beetho ven is een zeer interessant programmastuk. Beethoven was namelijk een groot vereerder van zijn tijdgenoot Napoleon en hij droeg de derde syirifonie aan hem op. Toen Beethoven echter vernam van Napoleons veroveringen scheurde hij het titelblad woedend aan stuk ken. Het belooft een bijzonder concert te worden en een unieke mogelijkheid om op Flakkee een volledig orkest te bewonderen. De toe gangsprijs bedraagt 12,50 euro, inclusief kof fie. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij de VW-kantoren te Ouddorp en Middelhamis. Sinds enkele weken is de website www.hart vandirksland.nl (HvD) online. De site is een documentatieplek van plannen, ideeën en nieuwtjes, etc, over het centrum van Dirks land, dit alles aangaande de herinrichting van dit gebied. U las er al eerder over in deze krant. Over belangstelling heeft HvD niet te klagen: de site wordt goed bezocht, het Erfgoedhuis Zuid-Holland heeft de site zelfs opgenomen in haar overzicht van provinciale instellingen. Afgelopenweekwarenerweerwataanvulüngen. Op de documentatiepagina vindt u bijvoorbeeld de tekst met door de gemeenteraad vastgestelde randvoorwaarden, waaraan de herinrichting moet voldoen. Enkele punten hieruit: instand houden aanzien Achterdorp, vooral woning bouw reaüseren, uitkomsten Woningbehoef- tenonderzoek basis voor de planvorming, geen grootschaüge sloop in de omgeving van 'De Kattewacht'formeren van een werkgroep. De linkpagina 'starters op de woning markt' wordt geadviseerd hier hun ücht eens op te steken: men vindt er informatie over 'Bouwen in eigen beheer'. En onder het motto 'wat joe ken, dat keimik aok' treedt een groep particulieren op als pro jectontwikkelaar om in eigen beheer goedkope woningen te bouwen. Dit en nog meer vindt u dus op website www. hartvandirksland.nl. SOMMELSDIJK - Zaterdag 11 juni organi seert De Nederlandse Vereniging van Prent- briefkaartenlverzamelaars organiseert zater dag 11 juni a.s. een ansichtkaartenbeurs in recreatiecentrum De Staver in Sommelsdijk. De beurs is geopend van 10.00 tot 14.30 uur. Voor leden van de vereniging is de beurs vanaf 9.30 uur geopend. Bij de standhouders kunt u vele honderdduizenden oude ansichtkaarten aantreffen, waaronder stads- en dorpsgezich ten, buurtschappen van voor 1900 tot 1960. De kaarten van voor 1906 zijn met de hand ingekleurd. Natuurlijk betreft het niet alleen Nederlandse, maar ook buitenlandse ansich ten. Verder zijn er kaarten van ongeveer 700 verschillende onderwerpen. De bezoekers kunnen de door hen meegebrachte ansichten ook gratis laten taxeren. Voor meer informa tie over deze beurs of over de andere 26 beur zen die deze vereniging organiseert, kan men bellen naar 06-12277769 of kijken op web site www.ansichtkaartenheurzennvvp.nl. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Moordrecht (herv.), kandidaat H. Schipper te Kerkwerve; te Oud-Avereest- Balkbrug, ds. G. Holverda te Wanneperveen- Belt-Schutsloot; te Putten, ds. R.W. de Koe- ijer te Giessendam-Neder-Hardinxveld; te Sirjansland (herv.), drs. T.C. de Leeuw te Lienden; te Wilsum, ds H.J. Zeeman te Zwol le (Assendorp-Pierik), die dit beroep heeft aangenomen; te Zwijndrecht (herv.wijkgem. centrum), ds. A. Visser te Apeldoorn. Aangenomen naar Bergambacht (herv.), ds. G.C. Bergshoeff te Lelystad; naar Dedems- vaart (herv.), ds. J. van Meerveld te HoUand- scheveld; naar Goudriaan en Ottoland, ds. J.H. Adriaanse te Dinteloord; naar Kampen (geref.), dr. E. van der Veer te Aduard en Oldehove; naar Katwijk aan Zee (wijk gem. Immanuel), ds. J.B. ten Hove te Wapenveld; naar Leek-Oldebert, ds. T. Keuning te Hat- tem en ds. A.G. Tol te Hattem (pt). Beroepbaar: C.K.J. Rog-Pronk, Komoeljel- aan 7, 2803 Gouda. Tel. 0182-328758. HERSTELD HERVORMDE KERK Beroepen te Maartensdijk, ds. A. Vlietstra te Katwijk aan Zee. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hilversum, ds. R. Prins te Hoofddorp (Haarlemmermeer); te Kantens, kandidaat C.T. Basoski te Kampen; Benoemd tot Legerpredikant: ds. T. Schutte te Putten, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepbaar: kandidaat J. Oosterhuis, Tijm 49, 8265 DW Kampen. Tel. 038-3318670. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Utrecht-West, ds. W.N. Middel koop te Rijnsburg; te Winschoten, ds. H.P. Keuter te IJmuiden; te Zaamslag, ds. B. de Graaf te Nunspeet. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Utrecht, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid. Bedankt voor Aagtekerke, ds. W. J. Karels te Hardinxveld-Giessendam; voor Emmeloord, ds. J.S. van der Net te Houten; voor Gorin- chem, ds. J.B. Zippro te Scheveningen; voor Tricht-Geldermalsen, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord. Integrale Vroeghulp Zuid-Holland Zuid verleent hulp aan kinderen tus sen de O en 4 jaar die problemen onder vinden in hun ontwikkeling. Deze pro blemen betreffen een (vermoedelijke) achterstand in de motorische en/of verstandelijke ontwikkeling van het kind. Bij de hulpverlening werken de betrokken hulpverleners - zoals een arts, een gedrags deskundige, een orthopedagoog, een casema nager en een coördinator - samen en staat de gehele ontwikkeling van het kind centraal. Integrale Vroeghulp Zuid-Holland Zuid heeft ten doel om de ontwikkelingsmogelijkheden van het kind goed te benutten én om te voor komen dat er onnodige achterstanden ont staan. Integrale Vroeghulp biedt ook onder steuning aan ouders om de opvoeding van hun kind zo goed mogelijk te laten verlopen. De geboden hulp kan doorlopen totdat het kind zeven jaar is. MEE Zuid-Holland Zuid, ASVZ Zuid West, Ipse, Gemiva-SVG Groep, Syndion, Reva lidatiecentrum de Waarden, Revalidatiecen trum Rijndam, Jeugdzorg Stadsregio Rotter dam en Visio Zuidwest-Nederland zijn op 27 mei 2005 een samenwerkingsverband aange gaan om Integrale Vroeghulp Zuid-Holland Zuid ten uitvoer brengen. De ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst vond plaats in het kantoor van MEE Zuid-Holland Zuid in Dordrecht. De organisaties waren al betrokken bij Inte grale Vroeghulp in diverse regio's. Met deze samenwerking wordt het mogelijk om een centrale werkwijze voor de hele regio Zuid-Holland Zuid te bewerkstelUgen en één aanmeldpunt te creëren. Het werkgebied van Integrale Vroeghulp Zuid-Holland Zuid omvat de Zuid-Hollandse Eilanden, Drecht- steden, Waardenland, Vijfheerenlanden en de regio Gorinchem. Voor meer informatie en/of aanmelding kan contact worden opgenomen met Anja Kor tenbout, coördinator Integrale Vroeghulp Zuid-Holland Zuid, tel.: 0181-339099, of met het Servicepunt van MEE Zuid-Holland Zuid, tel.: 0900-2020672 (0,10 euro p.m.) Ieder jaar bezoeken meer dan een miljoen mensen de GreveUngen. De Grevelingen wordt dan ook heel veel gefotografeerd. Het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen is heel nieuwsgierig naar wat u nu mooi vindt in dit zo veelzijdige gebied. De weidsheid van het water? Het surfen op de dartunen? De Heckrunderen op de Slikken van Rakkee? Of misschien nog heel iets anders? Stuur (onder vermelding van uw naam en adres) uw mooiste digitale naar het Natuur- en Recreatieschap: infocentrum® grevelingen. sl. U maakt dan kans op een schitterende prijs. U kunt uw foto insturen vanaf 15 juni t/m 31 augustus. De winnaars worden vrijdag 9 september a.s. bekendgemaakt via www.grevelingen.nl. De mooiste inzendingen zullen tentoongesteld wordenindehalvanBezoekerscentrumdeGre- velingenvan 1 september t/m 31 oktober 2005. De spelregels voor deze fotowedstrijd zijn: - één foto per deelnemer; - de foto's worden eigendom van het Natuur- en Recreatieschap; - over de uitslag kan niet worden gecorres pondeerd. Uitslag wedvlucht PONT ST.MAXENCE 04-06-2005. Los: 07.15. Deelnemers: 8. Duiven: 161. Weer: Zuid Westen Wind. J.M. Visser 1 2 3 4 7 9 11 12 14 24 29 35 36 37 38; J.C. Wagner Zn. 5 10 17 20; J.D. Meiaard Zn. 6 8 16 19 21 23 25 26 27 30 33; Th. van Stralen 13 28 39; K. Klink 15 18 22 32 34 40;I.J. van Zanten 31. MIDDELHARNIS - Dinsdag is in het Diekhuus in Middel harnis het startsein gegeven voor Best Buddies Nederland. Best Buddies is een vriendschapsprogramma waarbij een persoon met een verstandelijke handicap in een één op één vriendschapsrelatie wordt gekoppeld aan een niet-gehandi- capte persoon. Het Best Buddies progranuna is in 1989 in de Verenigde Staten begon nen toen de oprichter en voorzitter Anthony K. Shriver zich reali seerde dat personen met een verstandelijke handicap de mogelijkheid misten om sociale relaties met anderen aan te gaan. Sinds 1989 heb ben meer dan 250.000 vrijwilligers en mensen met een verstandelijke handicap aan het vriendschapsprograrruna deelgenomen. Stichting Zuidwester maakte kennis met Best Buddies, zag de meer waarde hiervan, namelijk het aangaan van sociale contacten voor cli ënten en daarmee uitbreiding van hun netwerk en is een Nederlandse afdeling van Best Buddies opgestart. Binnen de als Best Buddie gestarte vriendschapsrelatie wordt gedurende één jaar tweemaal per maand iets ondernomen wat beide deelnemers leuk vinden. Bij de start in het Diekhuus waren de eerste deelnemers al aanwe zig. In dit geval betrof het de studenten van het Albeda College uit Oude Tonge die samen met cliënten van Zuidwester de spits afbij ten. Omdat de studenten bij het uitbreiden van Best Buddies worden betrokken (het is de bedoeling om het initiatief naar heel Nederland uit te breiden) zullen enkelen van hen deze zomer de internationale Best Buddies Conferentie in Bloomington (Indiana) in de Verenigde Staten gaan bijwonen. Niet alleen studenten, maar ook plaatsgenoten, kunstliefhebbers, werkondersteuners en zelfs intemetvrienden (e-Buddies) kunnen deelnemen. Meer informatie is te vinden op de website www.bestbuddies.nl. Geïnteresseerde scholen kunnen contact opnemen met Sigrid Claes (0187-471237 of 06-13950939). Ook bedrijven die willen sponsoren kunnen zich bij haar melden. STAD AAN 'T HARINGVLIET - In het kader van de Culturele Kralenketting van Stichting Podium kiest de kring 'Stad meer dan droag brood' dit jaar voor een historische boerenbrui loft, op zaterdag 3 september, 's Middags zal op de Voorstraat worden begonnen met oude kinderspelen, muziek en een tentoonstelling achter de ramen van oude trouwfoto's en docu menten uit het dorp. Iedereen mag verkleed komen, maar dat móet natuurlijk niet. Samen met de bmidegom zal aan 't Vlot de bruid wor den opgehaald voor de huwehjksvoltrekking voor het oude gemeentehuis, met daarna de beroemde foto's op het bordes. Vervolgens is er een concert in de kerk, verzorgd door leden van de drie plaatsehjke kerken. Na de recep tie op de Voorstraat, zal op de Kaai worden gegeten. Men mag zelf de stikzak meenemen, maar ook het Schippershuis bereidt dan een oude maaltijd. Het feest op de Kaai zal wor den beëindigd met optredens en demonstraties door Stadtenaeren. De kring Stad van de Cultu rele Kralenketting is nog op zoek naar mensen die mee willen helpen, mee willen spelen, hun trouwfoto durven laten scaimen of mee wiUen werken aan een Stads kookboek waarin naast het recept ook een foto van de bereidster, üefst met product, komt te staan. Voor nadere informatie of opgave kunt u terecht bij Herman Maas, Molendijk 4, 3243 AM Stad aan't Haringvliet, tel.: 611972, e- mail: herman_greet@hetnet.nl. Van het Deltapad - het Lange-Afstand- Wandelpad (LAW 5-1) tussen Bergen op Zoom/Sluis en Hoek van Holland - rolde onlangs een geheel vernieuwde routegids van de persen. In de gids is een aantal routewijzigingen opgeno men. Daarnaast is een deel van het beeldmateriaal vernieuwd en zijn de praktische gegevens (zoals van open baar vervoer en overnachtingen) geac tualiseerd. Wandelen over het Deltapad betekent wan delen door oude en nieuwe duinvalleien, langs slufters en slikken en natuurlijk niet te vergeten de indrukwekkende en te voet over weldigende werken van het Deltaplan. Het struinen door oude stadjes als Sluis, Goede- reede en Brielle doet de rijke historie van de Delta herleven: een historie van gewonnen en.verdronken land. Wandelaars kunnen kie zen voor een start- of eindpunt in Bergen op Zoom of in Sluis. De kustroute Sluis-Hoek van Holland (179,5 km) biedt de wandelaar het deltagebied in vele facetten: Zeeuwse vestingen en fortificaties, hoge duinen op Walcheren, nieuwe natuur op Neeltje Jans, oude parkbossen op Schouwen en Goeree en een gloednieuwe zomervariant langs het stadje Veere. Het traject Hoek van Holland- Bergen op Zoom (126 km) is het eerste deel van de Noordzee-Rivièra, de bekende route naar Nice. Het Nederlandse deel voert door de Duinen van Voome en dwars door de Slik ken van Flakkee. Voorbij Tholen doemt de Brabantse Wal op, met markizaatstad Bergen op Zoom als fraai eindpunt. Het Deltapad sluit bij Hoek van Holland aan op het Hol lands Kustpad (LAW 5-2/5-3), hiervan ver scheen ook recent een gloednieuwe gids. Het bij elkaar 237 kilometer lange Deltapad stamt uit 1993 en beleeft nu z'n derde druk. In de routegids is het pad in stappen van ca. 5 km in twee richtingen beschreven en op de nieuwste topografische kaarten van 1:25.000 afgebeeld. Verder is de gids voorzien van actuele infor matie over de streek, openbaar vervoer en ovemachtingadressen. Natuurlijk bevat de gids ook achtergrondinformatie over het landschap en de bijzonderheden onderweg. Belangrijke route wij zingen zijn er bij Bergen op Zoom: de route gaat nu dwars door de his torische stad in plaats van er omheen. Bij het Veerse meer is een aantrekkelijke zomerva riant (gebruik makend van het voetveer bij Veere) toegevoegd. De plaatsen Haamstede en Renesse zijn in de route opgenomen en bij het Voorns Duin is de route aangepast.Verder zijn verdeeld over de route enkele kleine aan passingen gedaan. De nieuwe gids van het Deltapad (LAW 5- 1) is verkrijgbaar bij de (gespecialiseerde) boekhandel, VVV- en ANWB-kantoren, of te bestellen bij het Wandelplatform-LAW. ISBN 90-71068-63-3,152 pag., 46 deelkaart- jes, prijs 16,40 euro. -61- Toch is het te begrijpen, dat zo'n actief man altijd veel werk heeft te doen. In de avonduren houdt hij zich dan ook bezig met allerlei belangrijke dingen waarvoor overdag de tijd ontbreekt. Dan ziet men hem gebogen over de tafel zitten waarboven een zwak lichtje brandt. Op een avond, lang nadat Karl- Heinz de cel heeft verlaten, zit de man over een sta pel papieren gebogen. Hij schrijft zijn maandelijkse rapporten aan de districtscommissaris. En daar er veel te melden valt, zal het lange tijd duren voor hij ermee klaar is. In het boskamp is het gezellig; men heeft de rivier bereikt. Nog een paar dagen en dan zal ook dit pro ject tot het verleden behoren. Het is laat geworden, controle uit het kamp zal niet meer komen. Eén van Georgies mannen heeft een kasja gemaakt waar ze het gerookte elandsvlees bij eten. Wodka is er ook en ze drinken het. Ze hebben wat van hun rantsoe nen gespaard, zodat er wat extra is. Nu kan het nog, wie weet waar ze na dit werk terecht zullen komen en dan is het misschien niet meer mogelijk zo broe derlijk samen te drinken. Zelfs wachtposten zijn er niet uitgezet. Waarvoor zou men dat ook doen? Het enige nut dat ze hebben is de jongens te waarschu wen als er controle uit het kamp komt. Dus zit men gezamenlijk om een groot vuur, waar van de vlammen de reeds door de wodka verhitte gezichten spookachtig verlichten. Wat opvalt is, dat de voorraad wodka bijna constant blijft. Daar zorgt Karl onopgemerkt voor. Zelf drinkt hij heel weinig, wat echter niemand in de gaten heeft. Georgië is in een heel opgewekte stemming en beveelt Karl telkens om in de tent nog een fles te halen. Karl geeft daaraan graag gevolg. Maar dat de voorraad allang op had moeten zijn ontgaat hun; wat weten ze er ook van, dat Karl onder zijn veld bed in een gat in de grond een flinke voorraad fles sen heeft. Die heeft hij telkens gevuld, als hij in het kamp kwam, uit de grote mandfles, die hij eens had gestolen bij het lossen van de trein. De lege fles sen van de Russen heeft hij daarvoor bewaard en na verloop van tijd heeft hij ongezien een flinke voor raad mee gesmokkeld naar het boskamp. Hij komt met een volle fles uit z'n tent, zet die aan de lippen en doet, of hij er een paar flinke slokken van neemt. Wat hij proeft, is slechts een klein beetje dat aan het puntje van zijn tong blijft kleven, waar mee hij de hals van de fles heeft dichtgehouden. Men brult dat Karl niet alles moet opdrinken en gre tig steken ze de handen uit om de fles van hem aan te pakken. Een enkele keer staat iemand op om een plas te doen, want de drank zet druk op het water. Karl loopt in het donker naar de achterkant van zijn tent, kruipt naar binnen en pakt haastig een nieuwe fles. Is de fles de kring rondgegaan, dan verwisselt hij hem vlug voor een volle, wat niemand opmerkt. Met bloeddoorlopen ogen laten ze het vocht door hun kelen glijden. Op het laatst zijn Karl en Georgië de enigen, die nog drinken. De anderen liggen als varkens rond het vuur en zijn totaal van de kaart. Georgië houdt het nog een paar ronden vol, dan zakt hij als een zoutzak in elkaar en begint luid te snurken. Karl lacht. Hij probeert of er nog enig leven in de mannen is te krijgen. Ruw worden ze door elkaar geschud, maar de wodka heeft hen beneveld. De eerste uren zullen ze laveloos blijven liggen. Karl stapt naar de tent van Georgië en pakt het zware Tokarevgeweer onder z'n arm, waarmee hij in een terreinwagen stapt. Met grote snelheid rijdt hij naar het kamp. Een halve kilometer daarvan daan zet hij de wagen in het bos, onzichtbaar voor een ieder die eventueel langs zou komen. De plaats waar hij zijn moet, ligt aan de andere kant van het kamp. Het gebouw waarin commissaris Anatoli Kuzkin is gehuisvest. Het is na middernacht en aardedonker in de taiga. Maar Karl sluipt als een nachtdier, met een grote boog om het prikkeldraadraster van het kamp. Na een uur komt hij op de plaats waar hij zijn wil. Vaag steekt het dak van de commandantura tegen de nachtelijke hemel af. Naast de commandantura ligt het gebouw, waarin de commissaris zijn verblijf heeft. Karl slaat de riem van de Tokarev over z'n schouder en klimt in een boom. Het is een heel dikke, die hij vanuit het kamp heeft uitgezocht. Op zo'n meter of vijftien hoogte zit een heel zware zijtak, die hij tegen de lucht makkelijk kan herkennen. Karl grijnst. Voorzichtig, zonder enig geluid te maken, werkt hij zich langs de stam omhoog. Zijn voeten tasten naar de takken en pas als hij zich ervan heeft overtuigd, dat ze niet zullen breken of kraken, zet hij zich af en klimt hoger. Eindelijk heeft hij de dikke tak bereikt en gaat erop zitten. Hij rust uit. Z'n lichaam wil hij helemaal onder con trole hebben. Weer grijnst hij. Op meer dan drie honderd meter afstand ziet hij onder de lamp de gebogen gestalte van de commissaris. Het is wel ver in het donker, overlegt Karl bij zichzelf, maar deze kans krijgt hij nooit meer. Onder zijn overhemd haalt hij het prachtige hou ten werkstuk, dat hij in het boskamp gemaakt heeft, een houten geluiddemper, die hij voorzichtig over de loop van de Tokarev schuift. Zonder geluid te maken drukt hij een patroon in de kamer. Hij legt het geweer aan. Dan richt hij. Het is slechts een oefening om zijn ogen in het don ker aan het vizier te wennen. Wel tienmaal herhaalt hij dit. Dan is hij bijna zeker dat z'n schot doel zal treffen. Weer legt hij aan. Me de duim schuift hij de vei- ligheidspal terug. Een zachte klik vertelt dat het wapen op scherp staat. Met ingehouden adem spant de wijsvinger zich om de trekker. Karl voelt een korte, heftige druk tegen zijn schou der en gelijktijdig hoort hij een zachte plof. Net of er iemand van heel dichtbij in de handen klapt. Hij grijnst breed, het is bijna volmaakt, niemand heeft het schot gehoord; de demper heeft volledig aan z'n functie voldaan. Zelfs de ruit waarachter de commissaris zit, is niet versplinterd. Een klein rond gaatje toont de plaats aan, waar de kogel door het glas is geboord. Karl ziet dat de commissaris, met de handen uitge spreid, voorover op de tafel ligt. Voorzichtig sluipt hij terug naar de wagen en begeeft zich daarmee naar het kamp. Bijna vier uur is hij weggeweest. Bij z'n terugkomst liggen al de jongens nog op de grond, zoals hij ze verlaten heeft. Karl maakt het geweer grondig schoon, pakt de nieuwe houder patronen en doet die in het maga zijn. Hij gaat slapen op de grond bij het vuur net als z'n maten. Twee dagen later horen ze in het boskamp dat de commissaris zwaar gewond is. De man heeft een schot in de schouder. Het zit laag en de kogel is boven het hart door het lichaam geslagen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5