G2 Certified Used Cars primeurt bij de Knöps Groep Ophalen oud papier Ouddorp ""Afval scheiden doe ik zonder na te denken" U zoekt iets speciaal| voor uw drukwerk?!- j Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2 dealer Meer scheiden, minder afval Of kijk alvast op g2-online.nl geeft antwoord EIIIUnDBn-tllEUWS G2 richt zich op doelgroepen G2 is kiezen voor zekerheid Uw smaak is G2 .■jjÉPüSs Gebr. de Waat Drukkerij E2S3_ AKKERDAAS G2 INTRODUCTIESHOW Scheidingswljzer glas: Scheidingswljzer papier Zorgvuldig scheiden Minder afval Afval scheiden de moeite waard Milieuwinst Lagere afvalstoffenheffing Mijn beroep: vuilniszakken controleren milieu centraal Vraag: Antwoord: Doe de afvalrace PAGINA 9 VRIJDAG 3 JUNI 2005 In week 22 - om precies te zijn van donderdag 2 juni t/m zaterdag 4 juni a.s. - presenteert de Knöps Groep het gloednieuwe label voor haar gebruikte wagenpark: G2 Certified Used Cars. Een nieuw verkoop en after-sales concept waaronder kwalitatief uitste kende auto's worden aangeboden. Van verschillende merken, leeftijden en in diverse prijsklassen, maar alle met een zeer uitgebreid garantie- en service- pakket. De Knöps Groep, met vesti gingen in Sommelsdijk/Middelhamis en Noordgouwe, voert vanaf deze data officieel het G2-keurmerk. "G2 is een kwaliteitsmerk", vertelt occasion manager Jeroen Babijn van de Knöps Groep. "Dankzij rechtlijnige voorwaarden, profes sionaliteit en klantvriendelijkheid bieden wij een product dat zich duidelijk onderscheidt in de huidige gebruikte wagenmarkt". Bin nen het G2-concept zijn dne segmenten te onderscheiden: G2 Premium, G2 Select en G2 Economy. Auto's die voldoen aan de voorwaarden van G2, worden op basis van leeftijd, kilometerstand en garantieduur inge deeld in één van deze segmenten. De klant is ervan verzekerd dat hij/zij een marktcon forme prijs betaalt, de auto van uitstekende kwaliteit is en dat er een scala van extra's wordt geleverd. Van tenminste 12 tot zelfs 24 maanden G2-garantie, aantrekkelijke financieringsmogelijkheden, een zeer uitge breide werkplaatsinspectie, gegarandeerde mobiliteit en 14 dagen omruilgarantie. "Het gaat natuurlijk niet alleen om jonge gebruikte wagens. Er is ook behoefte aan kwalitatief goede, oudere auto's. De behoefte aan kwa liteit geldt overigens voor alle categorieën. Met G2 bieden we een breed en diep assor timent aan gebruikte wagens aan. ziowel in prijs als in leeftijd. En dit alles met het G2- keurmerk", vertelt Jeroen. Knöps koppelt het voeren van het G2-keur- merk direct aan de 'hechte' band met de klant. Want die koopt met een G2-occasion zekerheid wat in de toekomst zal leiden tot een bestendige relatie. De aanpak is uniek, helder en verfrissend voor de Nederlandse markt. "De klant weet bij ons G2-program- ma precies wat hij kan verwachten", aldus Babijn. De G2-aanpak vergt een danige inspanning. Een auto krijgt het G2-certificaat als deze door de strenge voorkeuring komt en voldoet aan alle G2-kwahteitsnormen. De auto wordt op een groot aantal essentiële onderdelen gekeurd door onze eigen vakspecialisten", vult Jeroen aan. "Pas dan wordt de auto in de showroom gepresenteerd. Zekerheid staat voorop." Met een G2 Certified Used Car koopt u de zekerheid van een goed product, dat garant staat voor jaren rijplezier. De auto wordt afgeleverd met een officieel G2 afleverings certificaat en een gegarandeerde kilome terstand. Tevens is elke gebruikte G2-auto uitgerust met een uitgebreide mobiliteitsga rantie en technische garantie van één of twee jaar. Zowel in binnen- als buitenland kunt u rekenen op service, 24 uur per dag. "Graag nodigen wij u uit om onze G2 Cer tified Used Cars aan een uitvoerige blik te onderwerpen", vertelt Jeroen. "Van don derdag 2 juni a.s. t/m zaterdag 4 juni 2005 vindt onze 'G2 Certified Used Cars Intro- ductieshow' plaats in onze vestigingen in Sommelsdijk en Noordgouwe. U kunt dan kennismaken met ons nieuwe 'merk' en de vele voordelen die wij u kunnen bieden". U vindt bij Garage Knöps (Sommelsdijk) en Autobedrijf Akkerdaas (Noordgouwe) vast en zeker de auto die bij u past. "Een vrijblij vende proefrit, zodat u de auto optimaal kunt beoordelen, behoort vanzelfsprekend tot de mogelijkheden. Graag tot ziens in één van onze vestigingen". lUl (()IS7l 47 10 20 of mail naar alueinct'n@Kebr-i Sommelsdijk, Ungeweg II3, (O! 87) 47 67 67. Noordgouwe, Kloosterweg 2, (0111) 40 13 47. van do. 2 juni t/m za. 4 juni 2005 Op zaterdag 4 juni komt de Kon. Beatrixschool in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles s.v.p. uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook Uw karton inleveren. Vriendelijk verzoek is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilo. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbakken deponeerden worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd. (Belt u dan: 682124, 683676 of 682490.) Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakelijk zijn als zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand mei is nog niet exact bekend, maar wel dat 2005 tot en met april 167,48 ton heeft opgebracht, ofwel 8.421,23. Wel in de glasbak: •flessen van wijn, sappen, bier zonder statiegeld potten van pindakaas, jam, spaghettisaus, kruiden parfum- en medicijnflesjes Niet in de glasbak: •ovenschalen, koffiekannen en ander hittebestendig glas drinkglazen •theekopjes, bloempotten en ander porselein •jeneverkruiken, aardewerk en andere stenen producten spiegels, ruiten, TL-, gloei- en spaarlampen Wel bij het oudpapier: kranten, tijdschriften, reclame drukwerk (zonder plastic hoesje) (ven5ter)enveloppen dozen van PC's, schoenen, was- poeder, diervoeding doosjes van hagelslag, thee, eieren, lampen e.d. golfkarton, papieren zakken/tassen Niet bij het oudpapier: nat, vuil en/of vet papier en karton, zoals pizza- en taartdozen drankenverpakkingen en ander geplastificeerd papier behang plastic zakken/tassen sanitair papier (gebruikt) Wat zit er in uw vuilniszak? Voedselresten, verpakkingen, kranten, oude apparaten en noem maar op. Alles wordt op den duur afval. ledere dag produceren we per persoon anderhalve kilo. Twintig jaar geleden was dat nog minder dan één kilo per persoon per dag. De laatste jaren is het gelukt om de hoeveelheid afval per persoon niet verder te laten groeien. Ook al is afvalverwerking in Nederland goed geregeld, het blijft belangrijk om afval goed te scheiden en om minder weg te gooien. Jaarlijks ontstaat er in huishoudens 549 hergebruik. Als u twijfelt kunt u bij uw kilo afval per persoon. Dit is inclusief het gemeente informeren waar en wanneer u grof vuil dat u naar het gemeentelijk de verschillende soorten afval in kunt afvalscheidingstation brengt. leveren. Afvalscheiding kunnen we zorgvuldiger aanpakken. Het blijkt dat er nog veel glas, papier, gft en KCA in de vuilniszak met restafval terecht komt. Afval dat huishou dens wel gescheiden inleveren, zoals gft en papier, is vaak vervuild met zaken die er niet in thuis horen. Het recyclebedrijf moet dan vooraf de vervuiling uit de afvalstroom halen. Gescheiden afval dat heel erg vervuild is, is niet geschikt voor Huishoudelijk afval in 2003 Het voorkomen van afval verkleint de milieubelasting van afvalverwerking. En als we producten langer gebruiken, zijn er minder grondstoffen, water en energie nodig om nieuwe producten te maken. Ook dat is winst voor het milieu. Laat daarom kapotte spullen repareren als dat mogelijk is. En bruikbare spullen die u afdankt kunnen via een kringloopwinkel een nieuwe eigenaar krijgen. Soort afval Hoeveelheid per persoon (4nlcHo's,pw]aar) Gescheiden ingezameld (ink«o's,i>«jMr) Deel in restafval (tnkilo-ï, per Jaar) GFT 190 106 84 Oudpapier en -karton 131 68 63 Verpakkinqsqlas 26 21 5 KCA 1,8 1,3 0,5 Textiel 10 3,5 6,5 Annemieke (38) en Willem (41) Brouwer hebben een dochter, Nienke van bijna 5 en een zoon Thijmen van 8 jaar. Voorheen hadden ze twee volle vuilniszakken met afval per week. Sinds ze voedselresten gescheiden inza melen hebben ze nog maar één volle zak per week. "Het leek me zo'n geklieder om schillen, gebruikte koffiefilters en ande re voedselresten apart te houden. Nu heb ik een plastic schaal op het aanrecht staan waar ik alles in gooi. Eén of twee keer per dag gooi ik dit in de groene con tainer." Op de school van de kinderen is vorig jaar aandacht besteed aan het thema 'gescheiden papierinzameling'. Sindsdien hebben Nienke en Thijmen op de slaap kamer een doos neergezet voor hun oud papier. Ook in de bijkeuken staat zo'n doos. "Je staat versteld hoeveel papier ze gebruiken om te tekenen en te vou wen", aldus Annemieke. "Zelf neem ik niet altijd de tijd om het plastic dat om reclamefolders zit eraf te halen. Maar als de kinderen dat zien, krijg ik op mijn kop, en halen ze het er zelf vanaf" Vuurvast glas mag niet in de glasbak. Het is namelijk anders gehard en heeft een andere samenstelling dan verpakkings glas. In het recyclingproces zouden er brokjes, niet-gesmolten vuurvast glas in het gesmolten glas terecht komen. "Laatst was er een glazen ovenschaal gebroken. Omdat de stukken niet in de glasbak paste, heb ik deze naar het afval scheidingstation in onze gemeente gebracht. Daar vertelden ze me dat vuur vast glas bij het restafval hoort." Het was iedere keer een kleine omscha keling, maar het heeft de familie Brouwer niet veel moeite gekost om hun eigen berg restafval aanzienlijk te verminde ren. "Vroeger ging er bij ons veel op één hoop, maar inmiddels scheiden wij veel afval zonder erbij na te denken." Bijna de helft van het huishoudelijk afval leveren we gescheiden in. En dat is de moeite waard! Afval bevat veel waardevolle materia len. Hergebruik bespaart het gebruik van nieuwe grondstoffen en energie. En er ontstaat minder vervuiling omdat er minder afval verbrand of gestort hoeft te worden. Recycling is ook financieel aantrekke lijk. Glas en oudpapier zijn goed recy clebaar, als ze maar gescheiden wor den ingezameld. Elke kilo glas en oudpapier die toch in het restafval terecht komt, wordt als restafval bij de afvalinstallaties verbrand. Het ver branden van afval is per kilo 9 euro cent duurder dan het recyclen. Hoe minder restafval uw gemeente te ver werken krijgt, hoe minder kosten ze maakt. Door mee te werken aan het scheiden van afval, en dus minder afval te produceren, helpt u mee de afvalstoffenheffing te verlagen. Dat betekent lagere kosten voor u! Eureco is een bedrijf dat, vaak in opdracht van een gemeente, bekijkt wat er zoal in ons huishoudelijk afval zit. Twee afvalsorteerders, die inmiddels 10 en 3,5 jaar werkzaam zijn bij Eureco gaven ons een kijkje in hun keuken. De verschillen in huishoudelijk afval zijn groot. In grote steden scheiden de mensen hun afval minder goed dan in kleinere gemeenten. Maar ook in plattelandsge meenten wordt niet altijd goed gescheiden. "Je kan eigenlijk precies zien waar het afval vandaan komt. Zit er veel gft-afval in de vorm van etensresten in de vuilniszak, dan is de kans groot dat deze uit het centrum van een grote stad komt. En afval van plat telandsgemeenten bevat veel vaker puin en sloophout", aldus één van de sorteerders. Ook merken ze verschil tussen midden standswijken, waar huishoudens hun afval beter scheiden, en de rijkere wijken. "In de vuilniszakken van de rijkere wijken treffen we van alles aan dat ook gescheiden inge leverd kan worden, zoals lege wijnflessen, kranten en folders maar ook ongebruikt voedsel als luxe broodjes, een netje uien of een half lege pot met rode kool." Het valt Eureco op dat er elk jaar meer gft in het afi/al wordt aangetroffen. Een betere scheiding van bijvoorbeeld glas en papier kan een grote besparing van grondstoffen en energie opleveren. Maar ook de afvalstoffenheffing zou lager kun nen als iedereen het huishoudelijk afval beter zou scheiden. Hoewel veel mensen in meer of mindere mate hun steentje bijdra gen aan afvalscheiding, is nog niet ieder een op de hoogte van de juiste regels die voor deze afvalscheiding gelden. "Bij Eureco zien we dat er veel plastic, papier, en bhkjes in het gft-afval terechtkomen. En in het oud papier treffen we vaak plastic, drankenkarton, luiers en andere zaken aan, die daar niet in thuishoren". Uit onderzoek blijkt dat batterijen en ander klein che misch afval nog te vaak in de vuilniszak worden gegooid. Over de vraag wat het meest vreemde voor werp is dat ze ooit zijn tegengekomen hoe ven de afvalsorteerders niet lang na te denken: "een dode boa constrirtor van 6,5 meter lang en 22 kilo. Dan sta je toch even raar te kijken." Waarom zijn er bij ons in de gemeente geen bakken voor blikin- zameling? Voor het herge bruik van blik- verpakkingen is het niet nodig om deze apart te houden, zij mogen bij het restafval Magneten doen het werk voor u en halen conserven en alle andere blik ken bij de verbrandingsinstallaties uit het restafval. Daarna worden van het teruggewonnen blik weer nieuwe metalen producten gemaakt, onder meer verpakkingen. Zo bereiken we nu al 82% recycling. Heeft u andere vragen over afval, ver pakkingen en het milieu? Bijvoorbeeld of kurken bij het gft- afval mogen? Bel de Milieu Centraal Informatielijn 0900 - 1719 (15 cpm) of surf naar www.mitieucentraaUnt. U vindt hier praktische informatie over de vete mogelijkheden om in het dagelijkse leven rekening te houden met energie en milieu. Dit artikel is tot stand gekomen in samenwerking met SVM»PACT. Meer informatie vindt u op www.svm-pact.nl Het lijkt zo simpel: glas in de glas bak, fruitschillen bij het gft. Maar bent u echt op de hoogte van alle afvalscheidingsregels? In welke afvalbak hoort bijvoorbeeld een oude videoband? Of een oude stof zuiger? Test uw kennis op een speelse manier in "De Afvalrace". Het spel vindt u op: www.milieucentraal.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9