Maanvis aangespoeld bij Ouddorp Twee jongens gewond na ongeval WckiM Nieuwjaarsconcert door jonge musici in Sommelsdijlt liSliiMiiSiiiii Jan Vayne en Martin Mans in concert in de Groote Kerlc van Maassluis Belangenverstrengeling? Oud papier 'Ons Koor' Nieuwe woningen per 1 januari energiezuiniger Opbrengst Goeree-Overflakkee kalender 2006 voor Calando 'ifa.icfa.-^rilogi.e vdeel 3 PAGINA 4 DINSDAG 3 JANUARI 2006 ifiiigiiSiaiifliais*»; OUDDORP - Op het strand van Ouddorp is donderdagmiddag een subtropische maanvis aangespoeld. Voorbijgangers merkten de vis op, en belden naar Naturalis in Leiden. Deze schakelden de E.H.B.Z. (Eerste Hulp bij Zeezoogdieren) in, die rond 21.00 uur de maanvis vonden. De dode maanvis had een omvang van 55 x 78 centimeter. Een maanvis ziet eruit als een ronde en zijdelings afgeplatte bal, met aan beide zijden een uitstekende vin. Het gevonden exemplaar ligt in een diepvries van Rijkswaterstaat op de Neeltje Jans en zal onderzocht wor den door medewerkers van Naturalis. In Nederland spoelden vorig jaar veel meer maanvissen aan dan anders. Dit exemplaar is de derde in Zuid-west Nederland. In januari 2005 spoelden aan de hele kust ook al elf maanvissen aan, onder andere bij Zandvoort en op de stranden van Terschelling en Vlieland. In 1992 spoelden vijf maanvissen aan, tot dan toe het record. (Foto: Bart Flikweert) MAASSLUIS - Op zaterdag 18 februari 2006 geven de vermaarde pianovirtuoos Jan Vayne en de organist Martin Mans een concert in de Groote Kerk in Maassluis. Dit is het eerste concert in een 12-delige serie die zij in 2006 hebben geprogrammeerd. Zij bespelen het geliefde Garrels orgel in combinatie met een concertvleugel. Het programma bevat, naast werken voor twee instrumenten, vierhandige werken. Enkele jaren geleden werden de contacten tussen beide improvisators gelegd en geïntensiveerd hetgeen heeft geleid tot een twaalftal concerten in het land. Zij bren gen improvisaties ten gehore over geestelijke en klassieke muziek. Naast het feit dat beide virtuozen over een groot improvisatietalent beschikken, mijden zij de klassieke muziek geenszins en brengen beide genres uitgebreid ten gehore. Het concert begint om 20.00 uur. Entreekaar- ten zijn verkrijgbaar via info@martinmans. nl, telefonisch te bestellen op 0348-433893 of te verkrijgen bij de Laurenskerk. Op de concertavond zijn kaarten aan de kerkdeur te koop, zolang de voorraad strekt. De toe gang bedraagt 12,50 in de voorverkoop en 15,- aan de kerk. Kinderen t/m 11 jaar betalen slechts 7,50. Jan Vayne Jan Vayne is woonachtig in Zwolle en speelt vanaf 5-jarige leeftijd piano. Hij heeft een opleiding piano en kerkorgel gevolgd aan het Zwolse conservatorium. Dikwijls tegen de zin van zijn leraren in, heeft hij een eigen improvisatiestijl ontwikkeld waarin hij klas sieke en moderne muziek combineert. Dit is een grote overeenkomst tussen hem en de organist Martin Mans die tevens aan zijn muziek een eigen gezicht heeft gegeven. Deze gelijkgestemdheid is mede aanleiding tot het orgel en vleugel concert in de Groote Kerk in Maassluis die onder andere vanwege haar beroemde orgel een uitstekende ambi ance is voor dit muzikale evenement. Jan Vayne gaat in de muziek zijn eigen weg en is wars van muzikale dogma's. 'Niets hoeft, alles mag' is van kinds af zijn motto. Dit vormde zijn spontane creativiteit. Op 10- jarige leeftijd begeleidt hij de kerkdiensten in de gereformeerde kerk waar hij zich uitleeft op het kerkorgel. Ook Martin Mans werd op jeugdige leeftijd kerkorganist in Melissant en begeleidde de diensten. Een functie die hij tot op de dag van vandaag in de Breepleinkerk in Rotterdam vervult. Doordat Jan in contact kwam met Emi Music heeft hij de gelegenheid gekregen zijn improvisaties op te nemen. Zijn eerste album 'Colours of my mind' is een overweldigend succes. Zowel zijn eerste als zijn tweede album zijn platina geworden. De geschiede nis van Mans vermeldt soortgelijke hoogte punten. Zijn eerste improvisatie CD werd met 'goud' bekroond en twee jaar geleden verkreeg hij een platina plaat voor 50.000 verkochte exemplaren 'Christmas Carols' in samenwerking met het Holland Boys Choir uit Elburg. De muziek van Jan Vayne laat als het ware een cirkelvormige ontwikkeling zien. Hij keert telkens terug naar de basis. Van piano spel ontwikkelt hij naar een brede, orkestrale uitvoering om later weer terug te keren naar de basis met één instrument, improviserend op klassieke muziek. Deze ontwikkeling her haalt zich in zijn latere carrière. Op zijn CD 'The Christmas album' werkt hij samen met het Holland Boys Choir o.l.v. Pie- ter-Jan Leusink. Tegen dit decor zijn de con tacten met Martin Mans tot stand gekomen. De organist nam de orgelpartijen tijdens de kerstconcerten van het Holland Boys Choir voor zijn rekening terwijl Jan Vayne het befaamde jongenskoor op de vleugel bege leidde. De basis voor een vruchtbare samen werking was gelegd. Op het concert in de Groote Kerk zijn de CD's en DVD's van Jan Vayne en Martin Mans verkrijgbaar. Voor nadere informatie kunt u de volgende websites bezoeken: wwwjanvayne.nl en www.martinmans.nl of u kunt contact opne men met Martin Mans Musicus v.o.f. tel. 0348-433893. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen heb ben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voorom ingezonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Het morele dilemma van een raadslid: waar houdt oprecht maatschappelijke bewogen heid op en wanneer raken belangen ontoe laatbaar verstrengeld? Hieraan moesten wij denken na lezing van het hoofdartikel in een weekblad dat onlangs verscheen, en waarin een soortgelijke vraag eveneens aan de orde kwam. Het onderwerp is bekend: de Kerkenraad van de Ger. Gem. die haar kerkgebouw annex verenigingsge bouw aan de Chr. de Vrieslaan aanzienlijk groter wil herbouwen, en omwonenden die dat willen voorkomen. Beide partijen gaan voor hun standpunt in de weer, en beide trachten ze hun doel te bereiken. Op zich is daarmee niet zoveel mis, mits men de "strijd" voert binnen het kader van de wet telijke regelgeving. Dat laatste is gecompli ceerder dan men wellicht zou denken, want er is nog een derde partij in het geding; de gemeente Middelharnis. Die moet o.a. beoordelen of een bouwplan in overeenstemming is met de normen van een goede planologie, terwijl ook dient te worden nagegaan of esthetisch gezien het te bouwen object past in de omgeving van de bouwlocatie. Ook moet worden bekeken of het bouwobject in overeensteinming is met de bestemming van die bouwlocatie. Dat laatste was in de Christiaan de Vrieslaan niet het geval, en dus verzocht de Kerkenraad aan de gemeente aan een vrijstellingsproce dure voor het te bouwen perceel haar mede werking te verlenen. En gezien de belang rijke plaats die een kerkgenootschap in de samenleving inneemt kan men zich indenken dat een gemeentebestuur voor een dergelijk verzoek niet ongevoelig is. De vraag dringt zich op: "Hoever wil je en kun je daarbij gaan?" Nadat de omwonenden tijdens een inspraak ronde hun zienswijze aan het college hadden medegedeeld, werd door het college als inlei ding tot een vrijstellingprocedure voor de bouwlocatie een voorbereidingsbesluit gelan ceerd, dat echter tijdens de raadsvergadering van 7 oktober 2004 door een raadsmeerder- heid werd weggestemd. De (voormalige) commissie Ruimtelijke Ontwikkeling had al in een eerder stadium negatief geadviseerd. De bezwaren van de tegenstemmers richt ten zich vooral tegen het ontbreken van een goede planologische onderbouwing van het voorstel. Een aantal van hen had (en heeft) bovendien moeite met de sloop van de kos terswoning, een ingreep die naar hun mening esthetisch niet verantwoord zou zijn. Tegen de verwachting in werd het raadsbe sluit niet officieel (schriftelijk) aan de Ker kenraad medegedeeld. Het kwam, op verzoek van de Kerkenraad, op 8 april 2005 opnieuw op de raadsagenda, en het werd, dank zij de afwezigheid van 2 raadsleden, met 1 stem meerderheid aangenomen. Geen enkele fractie was echter van standpunt veranderd. Bovendien werd de rechtmatigheid van het raadsbesluit betwist, en zoals nu is gebleken was dat terecht. Kerk en overheid behoren hun activiteiten gescheiden te houden. Dat betekent niet dat een college aan de bouw van een kerk geen medewerking zou mogen verlenen. Het betekent wel dat verantwoordelijkheden en belangen niet door elkaar mogen lopen. Bud gettaire argumenten bijv. mogen nooit bij het beoordelen van een bouwaanvraag worden meegewogen, en zelfs de schijn van belan genverstrengeling dient te worden vermeden. Dat geldt voor raadsleden, dat geldt ook voor het college. Tijdens de raadsvergadering van 7 oktober 2004 was al gebleken dat er voor het bouw plan geen politiek draagvlak was. Dat was het ultieme moment geweest om de mede werking te stoppen of, zoals wij al eerder suggereerden, gezamenlijk naar een andere oplossing te zoeken. Door het voorstel wederom in de raad te brengen heeft het college de mythe in stand gehouden dat het complex toch in de Christi aan de Vrieslaan zou kunnen worden gere aliseerd. Daarmee bewees het college de kerk geen dienst. Het is een illusie te den ken dat zo'n gigantisch complex zou kunnen worden neergezet terwijl niet tegelijkertijd voldoende parkeerplaatsen kunnen worden gerealiseerd. De wet verbiedt dat, en zowel de Commissie voor Bezwaar en Beroeps schriften als de rechter hebben onlangs wel duidelijk laten blijken dat de wet dient te worden nageleefd. Peter Verhey - Dick Zevenhuizen Comité Verontruste Bewoners Cliristiaan de Vrieslaan MELISSANT - Een 17-jarige jongen uit Alkmaar en een 12-jarige jongen uit Dirksland zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gewond geraakt na een ongeval op de N215. Rond half twee zag politiepersoneel dat de bestuurder van een auto plotseling hard wegreed. Hierop werd een stopteken gegeven. De bestuurder ging er echter snel vandoor, maar verloor de macht over het stuur. De auto vloog uit de bocht, sloeg over de kop en kwam vervolgens tot stilstand. De I7-jarige bestuurder liep hierbij nekletsel en een zware hersenschudding op. De 12-jarige jongen moest door de brandweer uit de auto geknipt worden en werd vervolgens met onder meer een gebroken pols en een zware hersenschudding overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De politie stelt een nader onderzoek in. (Foto: Persburo FiaUcee) De jonge musici die in Sommelsdijk zuilen optreden SOMMELSDIJK - Op zaterdag 14 januari 2006 zal in de Herv. Kerk te Sommelsdijk een nieuwjaarsconcert worden georganiseerd. Er wordt een afwisselend programma voorgezet met trompet, panfluit, dwarsfluit, harp en orgel, en dat in alle mogelijke combi naties, uiteraard ook gezamenlijk. De medewerkenden op deze avond zijn Len- nert en Maria Knops. Zij zijn geen onbeken den op Goeree-Overflakkee. Lennert, geboren in Herkingen, en opgegroeid in Nieuwe-Ton- ge heeft de leiding over het Chr. Jongeren koor Con Amore uit Melissant en over het recent opgestarte jongerenkoor Chaverim uit Alblasserdam. Beide koren hebben samenge werkt op het kerstconcert van 10 december in de Herv. Kerk te Dirksland. Hij bespeelt deze avond het Meere-orgel. Ook Maria heeft aan het concert op 10 december meegewerkt als harpiste, evenals dwarsfluitiste Martha de Lange. Ook zij zal te beluisteren zijn op 14 januari. Daarnaast werken Corné vd Giessen en Wilhelm Groenendijk mee. Zij bespelen de panfluit en de trompet. Het idee om op Goeree-Overflakkee met muzikale vrienden een concert te geven kwam naar voren tijdens de concerten in 2005 waaraan de musici meewerkten o.a. in Nunspeet, Nieuwpoort, Alblasserdam e.v.a. plaatsen waar ze elkaar ontmoetten en enthousiast gereageerd werd op het geboden programma. Dit gaf de zet in de rug op om Goeree iets te organiseren. Wij hopen vele bezoekers te mogen verwelkomen. De avond begint om 20.00 uur. Om 19.30 uur zullen de deuren open gaan voor publiek. De entreeprijs is 3 euro per persoon. Zaterdag 7 januari is de eerste zaterdag in 2006 en dus ook de eerste zaterdag van de nieuwe maand. De mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' trekken er dan weer op uit om het oud papier op te halen in Sommelsdijk, Ze komen in het hele dorp, echter niet in de Westplaat. Ze komen langs tussen 9 en 12 uur 's morgens. Papier goed veipakt en met een stukje touw of plakband gefixeerd, op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten. Ook kartonnen verpakkingsmateiialen kunt u aan de mannen meegeven. Ook die goed gebundeld aanbieden! Heeft u vragen, dan kunt u die aan de mannen stellen, die bij u langskomen. Voor contact adressen zie www.mannenkoorons-koor.nl De verkoop van de Goeree-Overflak kee kalender voor 2006 is opnieuw succesvol verlopen. Als gevolg van de grote belangstelling kon een bedrag van 3.475,- worden overgemaakt naar Hospice Calando in Dirksland. Het genoemde bedrag is inclusief de giften van gulle gevers die het werk van Calando een warm hart toedragen. Het bedrag zal worden aangewend voor de gedeeltelijke vernieuwing van het interieur, o.a. kasten, die als gevolg van het intensieve gebruik, aan vervanging toe zijn. Mede namens direc tie en bestuur van Hospice Calando willen de samenstellers van de kalender u hartelijk bedanken voor deze financiële ondersteuning. Zij hopen tevens dat u in goede gezondheid eenjaar lang van de mooie Goeree-Overflak kee kalender zult genieten Een woning waarvoor vanaf 1 janu ari 2006 een bouwvergunning wordt aangevraagd, moet energiezuiniger worden. De zogenoemde energiepres tatiecoëfficiënt (EPC) voor nieuw te bouwen woningen wordt op dat moment aangescherpt van 1.0 naar 0.8. De aanscherping van de EPC past binnen het streven van het kabinet om de C02-uitstoot te veminderen en zo klimaatverandering tegen te gaan. Het besluit tot aanscherping van de EPC is op 27 oktober 2005 gepubliceerd in het Staatsblad. De kosten van de energiezuiniger woningen weegt voor minister Dekker en staatssecre taris Van Geel (VROM) op tegen de baten. Diverse partijen hebben de Tweede Kamer ingelicht over hun visie op de aanscherping. Op 15 december zijn de betrokken partijen bevraagd door de Tweede Kamer. Minister Dekker en staatssecretaris Van Geel zien ondanks de gesprekken in' de Kamer geen aanleiding de aanscherping uit te stellen. Vandaag is daarom het inwerkingtredings- besluit in het Staatsblad gepubliceerd. Per 1 januari 2006 zal ook de herziene ener gieprestatienorm (EPN) voor de woning bouw (NEN 5128:2004) gelden. In deze nieuwe methode is het zomercomfort mee genomen, zodat oververhitting in de zomer in het ontwerp al voorkomen kan worden en het achteraf installeren van airco's wordt beperkt. VROM heeft deze berekeningsmethode aan gewezen in de bouwregelgeving als goede methode om de energieprestatie van een woning te berekenen. -36- 'Ze ruiken ons en dat is voorlopig een waarborg voor het leven", wist Njoera, die zekerheid.shalve haar geweer schietklaar hield. Plotseling bleven ze geschrokken staan. Duidelijk hoorden ze iets op een honderd meter bij hen van daan door de sneeuw ploeteren. 'Daar heb Je ze", siste Kar! en gooide zijn geweer aan de schouder. Zijn ogen trachtten de grauwe duisternis te doorbo ren om te zien waar hel gevaar zich bevond. In de verte huilden de wolven. 'Vreemd", zei Njoera, 'wat we hier horen, zijn geen wolven. Het zijn één of misschien twee grote dieren; hoor maar. hoe regelmatig het zich beweegt. Inderdaad horden ze het zachte ruisen van iets dat door de sneeuw ging. 'Het zal toch die beer niet zijn?' veronderstelde Kar! en huiverde bij die gedachte aan de ontmoeting, nog maar zo kort geleden. 'Dat geloof ik niet, hij zal zich niet zo vlug meer in de buurt van mensen wagen. Nee, het moet iets anders zijn. Wolven zijn het ook niet.' Het geluid ging op gelijke hoogte met hen mee. 'Hij blijft bij ons. Het zullen toch geen mensen zijn die naar ons op zoek zijn?" opperde Karl 'Nee, want ze kunnen ons horen praten.' 'Maar dan heeft, wat zich daar ook mag bevinden, geen angst voor ons, want als het een dier zou zijn, zeker hel geval is." 'Ik weet het niet, het kan ook een dier zijn, dat net als wij door de wolven is ingesloten. De wolven, die hui verig zijn van mensenlucht, blijven op een afstand, daarvan maakt dal beest gebruik, omdat hij geen andere keus heeft.' Het vermoeden van het meisje werd bewaarheid. Even later zagen ze vaag het silhouet van twee elan den, die op korte afstand van hen door de taiga bag gerden. 'Dat is hetgeen de wolven zoeken. Ze hebben deze twee elanden ingesloten en slechts de aanwezigheid van ons houdt ze op een afstand. Dit kan een bewijs zijn dat hun honger niet al te groot is; op ons hebben ze het in ieder geval niet voorzien", zuchtte Njoera opgelucht. 'Maar hel is in ieder geval wel zo, dal rondom ons wolven zitten en dat wij net als die elanden moeten zien dal we door hun omsingeling heen komen.' 'Nee, de wolven zullen ver genoeg uil de buurt blij ven; hun angst is vele malen grote dan hun honger.' 'Laten we één van de elanden neerschieten. De wol ven zullen dat meteen in de galen hebben en zich op dal dier storten. Hun aandacht is dan beslist van ons afgewend. Hel is in ieder geval een zekerheid dat we heelhuids in Lovsk komen.' Njoera keek hem van terzijde aan. haar gezicht stond heel ernstig. 'Dat zullen wij niet doen. Deze dieren zoeken bescher ming bij ons en moeten wij ze dan neerschieten? Dal nooit, of het zou zeker moeten zijn dat we daarmee ons leven konden redden. Dan pas zullen we één van hen opofferen.' 'Dal is oudewijfenfilosofie', gromde Karl. 'Njet: dal is respect voor hel leven. Jij begrijpt dat niet, maar wij hier in de taiga zijn geen wilde, alles verscheurende monsters. Vraag daar maar eens naar bij vadertje Michajlovna; die zal je wel uitleggen, hoe wij tegenover deze dingen slaan.' 'Als jij maar niet denkt dat ik mij door een stel bloed dorstige monsters laat verscheuren. Er is maar één Karl-Heinz Stiermann, juffie; en onthoud nu voor eens en altijd, dat deze jongen daar heel veel van houdt.' Ze lachte begrip vol en antwoordde: 'Je zult dit nog wel leren begrijpen.' Ze stapten door. Hun dorpje kon niet verder meer weg zijn dan vijf minuten lopen. De Iwee elanden liepen nog steeds met hen mee, ze snoven onrustig en hiel den hun koppen waarop het enorme gewei pronkte, in de wind. De geur van wolven was onmiskenbaar en kwam steeds sterker lot hen over. Langzaam begon nen de hongerige wolven de ring rondom de dieren en mensen te sluiten. Overal klonk hun gehuil. 'We komen er niet doorheen', meende Kari, die zowel voor hen, waar hel dorp lag, als achter en opzij de wolven hoorde. Njoera zweeg en had er ook een zwaar hoofd in. Als er geen andere mogelijkheid bestond, moesten ze toch maar één van de elanden neerschieten, dat kon hun levensbehoud zijn. De twee elanden snoven angstig en waren nog iels dichter op de mensen aan gekomen. Op deze afstand waren ze goed Ie onderscheiden en presenteerden ze zich als twee koeien; heel groot slaken ze tegen de sneeuw af. De slem van de wolvenleider liet zich horen. Angstig klonk het en heel dichtbij. 'Laten we toch één van die dieren afschieten', snauw de Karl, die hel gevaar dreigend naderbij voelde komen. Njoera zuchtte, ze begreep dal hun geen andere mogelijkheid zou overblijven. Juist wilde ze haar geweer aan de schouder brengen om hel voorstel van Karl uil te voeren, loen er achter elkaar een serie scholen klonken, gevolgd door een afgrijselijk gehuil. In hel dorp had men de wolven allang gehoord en men was in de slolowaja samengekomen om dal te bespreken. Twee van hun mensen waren in de taiga en die konden wel in leven.sgevaar verkeren. Pope Larrentij Michajlovna bulderde tegen de rumoe rige mensen uit: 'Stille!' 'Maakt fakkels gereed en haalt wapens. Als over een kwartier de twee mensen nog niet terug zijn, is het donker. Dan moeten ze thuis zijn. anders gaan we hen zoeken. Eerder gaan heeft geen zin. Je weet maar nooit wal ze hebben te bepraten, vandaar dal we hen zolang mogelijk alleen laten.' Er ontstond een onderdrukt gelach, want allen begre pen wal de pope bedoelde. 'Njoera is in staal om aan de gevaren in de taiga hel hoofd te bieden, zodat we ons niet al te veel zorgen hoeven te maken. Maar als het donker is, dan doen we er goed aan toch maar eens te gaan kijken wat er gaande is. Hoor maar eens hoe de wolven huilen. Hel kan niet anders of de twee zitten er kort bij, of minstens in de buurt ervan.' Toen de schemering over de taiga daalde, waren Njoera en Kari-Heinz nog niet in het dorp terug. En achter hel dorp, waar de taiga als een donkere muur uil de sneeuw oprees, huilden onafgebroken de wol ven. 'Fakkels aansteken; we gaan', riep de pope. De fakkels, die gemaakt waren van harsig dennehout, gedrenkt m teer en traan, werden aangestoken Met spetterende en sissende fakkels ging de groep even later hel dorp uil en dook onder in hel oerwoud 'In Unie!' nep vader Michajlovna. De mannen van Lovsk verspreidden zich en trokken in een brede rij de taiga in. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4