LITIE Opmaker Eilanden Nieuws na 45 jaar de vut in! M STRU K Echtpaar Polder-Hollaar viert 70-jarig huwelijksjubileum Im O f V/ II 0900-8844 ^Zangavond in Langstraat BSTRUÜK OJW culinair n Boerenmarkt op zaterdag 11 juni 3252 a-6 Visserijdag Ouddorp aan Zee innaard chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Zaterdag 11 juni 2005: Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? jC^ Visser Visser j;«v Rgf ons; NVM Taxatie nodig-' oei (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 Reisje De Christenvrouw Diricsland Groen Links voor behoud open polder- en duingebieden Inzameling tweedeliands icieding KOEH Hollandse Delta werkt! Karels Autoschade www.karels.com Speciale aanbieding: Caravanmover compleet gemonteerd inclusief BTW 1995,00 Vrijdag 3 juni 2005 78e jaargang nr. 7410 MIDDELHARNIS - Voor het derde jaar zal er weer een grote 'Boerenmarkt' worden gehouden op het terrein van de Prins Mau- ritsscholengemeenschap in Middelhamis. De markt begint om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. Er zijn circa 40 kramen, met voor elk wat wils! Er is een leuke mix van standhouders. Naast de vele vertrouwde standhouders die er vorig jaar ook waren, zijn er ook andere kramen, zoals crea-artikelen; gereedschap; tweedehands kleding; bijen was. Rommelmarkt met als hoogtepunt een veiling; koffie met (of zonder) iets, vis, patat, ijs, bakkerijproducten, hoeden, fietsen en fietsonderdelen, boeken (nieuw en gebruikt, schoonmaakartikelen. Maar natuurlijk is er ook de rommelmarkt met als hoogtepunt een veiling, er kan een huifkartocht worden gemaakt, 's morgens zijn er voor de kinde- ten weer diverse spelletjes te doen, maar ook de oudere sportievelingen kunnen zich aan elkaar meten bij het 'ketelpak hangen'. De opbrengst van de Boerenmarkt is voor de verbouw van het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente te Middelhamis. Wegens het grote succes van de vorige keer organiseert de Stichting Promotie Kop van Goeree op zaterdag 11 juni a.s. weer een Vis- serijdag in de Ring van Ouddorp. Tijdens deze dag kunnen de bezoekers kennisma ken met alle facetten van de visserij - een belangrijke tak in de gemeente Goedereede. De dorpsring zal deze dag worden aange kleed met netten en fuiken en er is een uitge breid programma, dat feestelijk zal worden geopend. Tijdens deze dag is er een demon stratie garnalen pellen te zien, er is een wed strijd paling roken en kan men afdalen in een duiktank. Daarnaast zullen er oude ambach ten te zien zijn en zal de familie Zandburg met een schaalmodel van de viskotter G08 in een groot bassin een demonstratie geven; hier kan men op schaal zien hoe een vissers boot te werk gaat. Verder zal het Shantykoor K)p Volle Kracht' 's middags twee optredens verzorgen. Bij verschillende stands zijn vis én aanverwante artikelen te koop, en ook zul ten er gezellige terrasjes zijn. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Stellendamse vrouw gewond GEERVLIET - Een 33-jarige vrouw uit Stel- lendam is maandagochtend gewond geraakt na een ongeval op de N57. De vrouw verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur en belandde met de auto in de sloot. Het slachtoffer kon op eigen kracht eruit komen. De vrouw is voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Snelheidsduivel aangehouden STELLENDAM - Politiepersoneel van de Verkeersdienst heeft dinsdagmorgen rond half één een snelheidscontrole gehouden op de Rijksweg N57. Een 31-jarige automobi- hst, afkomstig uit Sommelsdijk, passeerde het controlepunt met een snelheid van 164 km/uur. De toegestane snelheid bedroeg 100 km/uur. Op het moment dat de verdachte de flitser passeerde, voorzag hij dat hij een bekeuring zou krijgen. Hij parkeerde zijn auto aan de kant van de weg en probeerde zich al tijgerend door het hoge gras aan een staandehouding te onttrekken. Echter door dat hij een wit shirt droeg kon de politieagent hem volgen, waarna hij alsnog in een wei land werd aangehouden. Na onderzoek bleek het rijbewijs van de man reeds te zijn inge vorderd. De man werd voor verhoor over gebracht, naar een bureau. In totaal zijn zes bestuurders bekeurd voor het oversclmjden van de maximumsnelheid. Snelheidscontroles OUDE-TONGE/OOLTGENSPLAAT - Poli tiepersoneel heeft woensdagmiddag op de Magdalenadijk te Oude-Tonge en op de Bos weg te Ooltgensplaat een snelheidscontrole gehouden. Op de Magdalenadijk passeerden 470 automobilisten het controlepunt, waar van 25 bestuurders te snel reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 118 km/uur. Op de Bosweg werden tussen kwart voor vijf en kwart voor zes 250 automobilisten gecontro leerd. Hiervan reden 75 bestuurders te snel. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 142 km/uur, terwijl de toegestane snelheid 60 km/uur bedraagt. In de Hervormde kerk van Langstraat wordt vrijdagavond 17 juni om 19.30 uur de jaar lijkse sing-in gehouden, met als thema 'Zingen in de nacht'Medewerking wordt verleend door muziekgroep 'Klein Gloria' en het jongerenkoor 'Joshua'. In de pauze is er koffie, thee of frisdrank. De toegang is vrij, wel is er een collecte ten bate van het onderhoud van het kerkgebouw. Iedereen is hartelijk welkom! In deze tijd maak je het niet veel meer mee dat een werknemer zijn arbeidzame leven maar liefst 45 jaar lang bij één en dezelfde werkgever slijt. Toch komt dat bij druk kerij Gebr. de Waal, aan de Langeweg te Sommelsdijk nog voor. Tenminste, tot vóór enkele dagen geleden. Want toen nam in besloten kring werknemer Jaap Lugten- burg afscheid, na 45 jaar zich voor 'de zaak' te hebben ingezet. Jarenlang heeft hij als 'opmaker' het stempel gezet op hoe Eilanden Nieuws er uitzag. Tweemaal in de week betekende dat een ietwat stressvolle werkdag, maar als dan aan 't eind daarvan Jaap weer met een sigaar tussen de lippen werd gezien, wist je dat de klus weer was geklaard en dat 's anderen daags - tjoep - de krant weer bij de abonnees kon worden bezorgd. Nu is het allemaal voorbij. Jaap gaat van z'n rust genieten en Jan gaat voort aan onze krant opmaken. Jaap, het ga je goed! Ontdek bij uw G2-deolef of kijt otvoit op ww,v.opelnieuw5,n( Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoas BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaai/laxateur, lid NVM 0187-476555 MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 REGISTER ACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL0187-617300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD» TEL. 0342-405 140 «v./nr m ffl# 'm 2 beëdigde/gecertificeerde PS? makelaars/taxateurs De Christenvrouw afd. Dirksland hoopt dins dag 7 juni a.s. het jaarlijkse reisje te maken. Er zijn nog plaatsen over in de bus, dus wie wil, kan zich nog opgeven bij mevrouw A. Kie vit-Noteboom, tel.: 602192, of bij mevrouw A. van Vugt-Kievit, tel.: 603830. Er zal een rondvaart over De Linge worden gemaakt, waarna in Leerdam de warme maaltijd zal worden genuttigd, waar ook het Glascentrum zal worden bezocht (dames, denk aan de kor tingsbon uit de Kampioen). De deelnamekos ten zijn 44 euro p.p. De vertrektijden zijn: 7.45 uur: Garage Mijnders; 8.00 uur: Schakel (plein); 8.05 uur: Geldershof. In de ledenvergadering van Groen Links op 23 mei jl., met vertegenwoordigers van zowel Voome-Putten als Goeree-Overflak kee, is verontrust gereageerd op moge lijke plannen vanuit de Provincie om bou wen in de groene gebieden toe te staan. Het open landschap staat onder druk op de eilanden. Resorts, industrieterreinen, kas bouw, ze doen een aanslag op de rust, natuur en ruimte. Als het aan de provincie ligt, wordt op Goeree-Overflakkee het inrichten van landgoederen mogelijk gemaakt. De provincie verstaat onder een landgoed: een door particulieren gesticht en beheerd land schapscomplex met daarin één woonhuis van allure, bestaande uit maximaal drie woon eenheden. Het landschapcomplex heeft een totale omvang van minimaal 10 hectare en bestaat in ieder geval uit groene functies die aansluiten bij de voor het gebied gewenste natuurdoeleinden en is voor 90% openbaar toegankelijk, waardoor het geschikt is voor extensieve recreatie. De uitspraak van de ledenvergadering is unaniem tegen bebouwing en versnippe ring van de resterende open polderland schappen en daarmee tegen de vestiging van landgoederen. DIRKSLAND - 't Was afgelopen dins dagmiddag net zulk stralend weer als 31 mei zeventig jaar geleden. Het echt paar Willem en Marina Polder-Hol- laar, thans woonachtig in het Dirks- landse zorgcentrum 'Geldershof', weet 't nog goed. Samen - 'WuUem' en 'Rina' - stonden ze die dag voor de burgerlijke stand in het gemeentehuis aan de Voorstraat te Sommelsdijk. En nu, zeventig jaar later, mochten ze dinsdag jl. in besloten familiekring gedenken én in een bejaardentehuis - hoe kan het ook anders: zij 92 jaar en hij hoopt over enkele dagen 91 jaar te worden - dat ze al die jaren lief en leed met elkaar hebben gedeeld. En dat deed de bruid van tóen nu bepeinzen: "jae, noe kiek je op al die jaeren terug, in dan zei je: waér is het noe allemael gebleve...?" door Hans Villerius Ter gelegenheid van dit bijzondere huwe- hjksjubileum brachten burgemeester en mevrouw Stoop van de gemeente Dirksland afgelopen dinsdagmiddag een bezoekje aan het hoogbejaarde echtpaar, in hun kamertje in Geldershof. Een kamertje waarin op het dressoir veel kaarten staan, een joekel van 'n fruitmand en een fraaie bos bloemen. "Van de koningin!", wijst Willem trots op het boe ket. Maar vóórin de kamer staat nóg 'n bos bloemen. En dat boeket -ja heus, veel echt genotes zullen jaloers zijn op zo'n man, als ze iit lezen - dat boeket heeft manlief zélf bij z'n vrouw laten bezorgen, omdat ze zó lang getrouwd zijn.DSn - de burgemeester en zijn vrouw zitten nog maar goed en wel, wordt er opnieuw aangebeld en wordt er nóg een fruitmand bezorgd: vin het gemeentehuis. "Sjoenge, noe kenne m'n gerust opbluuve, zuv'l fruit...", reageert zij beduusd. Nee, hóe ze aan elkaar zijn gekomen, daar praatten ze dinsdag niet zoveel over. "Da's al zo lang geleje.Alleen komen we te weten dat ze elkaar op de Kaai van Sommelsdijk zijn tegengekomen. En dat ze allebei 'Som- merdiekers' van geboorte zijn. Zij is geboren in een huisje onderaan de Oudelandsedijk, tegenover de molen, en hij aan het Korteweeg- je in Dirksland, dat toen nog Sommelsdijks grondgebied was. Toch lijkt het er niet op dat hij zozeer Sommelsdijks is groot gegroeid, maar vooral Dirkslands. Want zij weet nog wél precies te vertellen wat haar vader altijd zij als Willem weer in huis kwam: "O, daer komt die opschepper uut Dirksland weer, mit z'n stropdas.En stond juist Dirksland niet bekend als 't Stropdassedurp? Ondanks dat ze samen de leeftijd der zeer ster ken al ruimschoots bereikt hebben, mogen ze beiden nog een redelijke gezondheid genie ten. "Ik sprieng elke ochund nog uut bed", laat bruidegom Willem met een ondeugend lachje weten. "Jae", zegt z'n bruid Marina, "hie wil sochus nog steeds as earsten van 't Het jubilerende bruidspaar met hun zoon Herman en burgmeester en mevrouw Stoop. iFato Hans Villerius) heale huus op weze, net as vroeger". "Nee, ak 't nie verslaepe, bin 'k er om 'n uur of zesse, half zevene uut oor!", licht hij veelbe tekenend toe. Dat vroeg uit bed heeft waarschijnlijk nog alles te maken met Willems arbeidzame leven, als agrarisch zelfstandige. 'Op Kralin gen' - in de Dirkslandse volksmond ook wel "t Bommedurp' genoemd - heeft Polder een agrarisch bedoerunkje gehad. Van 's morgens vijf tot 's avonds negen uur - "van doenker tot doenker", zegt Willem - was het hard, heel hard werken geblazen, '"k Ha vreed hard gewaarkt voor m'n eige. Ik goaiende mit hoenderd kilo asof 't niks was", bena druk hij. "As 't voor 'n baes had gemotte, ha'k 't niet gedae...!" Druk was hij altijd in de bloemzaadteelt: 's zomers oogsten, 's winters het zaad schoonmaken, van allerlei gewassen. En niet alleen hfj, maar ook zij heeft altijd dapper meegeholpen, '"k Bin d'r noe nóg lenig van", demonstreert ze, vanuit haar stoel haar benen soepeitjes voor zich uit bewegend. Maar hoewel Willem voor doet komen dat hij elke morgen uit bed springt, gebied de eerlijkheid toch te zeggen dat ze saampjes niet meer zó goed ter been zijn. Hij zit in een rolstoel en heeft best wat last van doofheid, en zij loopt ook geen hele einden meer. Vrijwel hun gehele huwelijk hebben ze 'op Kralingen' gewoond, én gewerkt. Heel in 't begin hebben ze nog bij Rina's moeder inge woond, in Sommelsdijk. Totdat ze in Dirks land een huisje kregen, onderaan de On waard- sedijk; daar hebben ze twintig jaar gewoond. En toen ze een eindje verderop een 'spulletje' - met schuur - aan de Kralingseweg konden kopen, zijn ze daarheen verhuisd, om daar zo lang mogelijk te blijven wonen, 't Zal dan ook niet voor niets zijn dat ze allebei zo aan 'Kralingen' gehecht waren, wat hij eigenlijk nóg wel is. Twee jaar gelden schoffelde hij er de tuin nog, ook al liep hij toen al met twee stokken: "hie ken ommers gean vuultje zieje staen", licht z'n vrouw toe. Bovendien heb ben ze hier niet alleen twee kinderen gekre gen - een zoon en een dochter, maar werd er hun dochtertje, op anderhalf jarige leeftijd, ook door de dood ontnomen. Later kreeg het echtpaar nog twee kleinkinderen en één ach terkleinkind. Zo wisselden 'op Kralingen' lief én leed zich af. Maar toen een aantal jaren geleden zfj met de gezondheid wat ging tobben en een aantal keren naar het ziekenhuis moest, en hij door een beroerte werd getroffen, en dus beiden meer op zorg raakten aangewezen, moesten ze op gegeven moment aan iets anders gaan denken. En toen er in 'Geldershof' een kamer voor hen vrijkwam, hebben ze die maar dank baar aanvaard. En daar zitten ze nu, op de benedenverdieping, "'t Was in het begin wel wennen", zegt hij, wiens hart toch nog wel 'op Kralingen' ligt, zo valt tussen de regels door op te luisteren, "maar 't is hier best goed hoor", verzekert hij daar meteen achteraan. "En spitte doe 'k oak nog steeds...!", pro beert Willem nog 'ns, met pretlichtjes in z'n ogen. En zo houden ze er met elkaar de moed maar in. "Jae, hie hei wel altied 'n baes geweest, oor. Hie wou 't altied voor 't zagen hao", ver klapt zijn vrouw nog even. "Mar jae, zo veul praete as joe, dat doe ik weer niet", kaatst hij meteen terug. "Want jóe wou gean feast vandaege, in ikke wél!" Maar ondanks dat het jubileum dan misschien niet zó uitbun dig werd gevierd, met elkaar zullen ze er niet minder van hebben genoten. De stichting Kom over en help is actief in de volgende Oost-Europese landen: Albanië, Bul garije, Moldavië, Oekraïne, Roemenië, Servië en Wit-Rusland. Zij hebben als doelstellingen: toerusting en gemeenteopbouw, diaconale hulp verlening en structureel ontwikkelingswerk. Kom over en help geeft materiële en financiële steun aan de meest kwetsbare groepen in de samenleving. Dit gebeurt door de winterhulpac tie en transporten van hulpgoederen. De armoe de is groot. Hulpgoederen worden waar moge- hjk in het land zelf mgekocht of met transporten vanuit Nederland naar Oost-Europa gebracht. De uitdeling gebeurt door de plaatselijke ker ken. Een geweldige mogehjkheid om mensen in aanraking te brengen met het Evangeüe. Om een transport hulpgoederen vanuit Neder land mogehjk te maken, kunt u de volgende goederen inleveren bij de famihe Holleman, Koninginnelaan 17 te Nieuwe-Tonge (tel. 651404). - Kleding: moet heel en schoon zijn en goed verpakt in stevige, dichtgeplakte plastic zaUcen of dozen; - Schoenen en laarzen: (per paar samenge bonden); - Brillen en andere hulpmiddelen: rolstoel, roUator, wandelstok, enz.; - Overgordijnen en vitrage; - Dekens, beddengoed, lakens; - Naaimachine en overig naaigerei/hand- werkspullen; - Hand- en tuingereedschap; - Babyspullen: wandelwagen, kinderwa gen, badje, wiegje, kleding, speelgoed, kinderstoel, fietszitje, maxicosi, enz. Voor vragen of meer informatie kunt u bellen naar bovenstaand telefoonnummer. Morgenavond is er weer een culinair smul- festijn bij het OJW: de jaarlijkse barbecue ter afsluiting van het seizoen. Die wil je dus echt niet missen! Heb je jezelf nog niet opgege ven? Dat kan morgenochtend nog van 9.00 tot 12.00 bij Heleen (470155). De avond start om 19.00 uur. De deelnamekosten bedragen 7,50 euro p.p. De barbecue wordt gehouden waterschap H Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze krant. bij fam. Van Nieuwenhuizen, Armeweg 2. Weet je niet waar dit is? Verzamel dan om kwart voor zeven op de hoek bij tuincen trum Graka (met fiets, als dat mogelijk is). Het OJW zal er dan voor zorgen dat je op de plaats van bestemming komt. Langeweg 38,3244 BH Nieuwe Tonge Tel. (0187) 65 13 96 Ook voor Caravan schadeherstel en onderhoud m CARAVAN-EN CAMPERSERVICE EUnOeARANTIEBEDHIJF Voor meer informatie zie onze website: www.caravanschadeherstel.nl Uw caravan moeiteloos op z'n plaats met duim en vinger.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1