EIIAIIDEII-niEUWS (slot) Op 1 september verklaarden Engeland en Frankrijk aan Duitsland de oorlog, een oorlog die uitgroeide naar een wereldoorlog. Na enige tijd was elk werelddeel bij die oorlog betrokken. Aanvankelijk ging het Duitsland voor de wind, maar in 1942 keerden de kansen. Hitler had zich, net als Napoleon, op Rusland verkeken en ook in Noord-Afrika ging het hem niet goed. Geallieerde troepen landden in Italië en het duurde niet lang of het rijk van Mussolini stortte ineen. En in het westen dreigde een invasie. Het Derde Rijk werd van alle kanten bedreigd. Conferenties De legers waaieren uit Geheime wapens Nederland in 1944 De slag om Arnhem Het Ardennenoffensief Het einde komt in zicht De bevrijding Nu Japan nog vH PAGINA H 3g^f VRUDAG 27 MEI 2005 De oorlogsjaren De Amerikanen waren na de ondergang van hun vloot te Pearl Harbour met nieuwe sche pen gekomen, waarbij vliegdekmoedersche- pen de hoofdmoot vormden. Daarnaast waren er de snelvarende landingsschepen, die later ook in Europa gebruikt werden. Ze wisten daarmee het ene eiland na het andere te veroveren. Overal moesten verbitterde gevechten worden geleverd. Ook waren de verliezen groot. In sadisme deden de Japan ners in de veroverde gebieden voor de Duit sers niet onder. Vanaf 1943 hielden de geallieerden een belangrijke conferenties. Het begon in Casa blanca, waar Roosevelt en Churchill elkaar ontmoetten. Later in Teheran was ook Stalin van de partij. Hier werden beslissingen genomen die betrekking handden op de bestrijding van duikboten, de komende inva sie en de steun aan Rusland. In februari 1945 kwamen de grote drie in Jalta voor het laatst bijeen. Hier werden afspraken gemaakt over de bezetting van het na de oorlog veroverde Duitsland. Twee maanden later stierf Roos evelt plotseling. Trumann nam zijn plaats in. D-day (Decision-day) De Duitse weermacht was op alle fronten op de terugtocht. De Duitse steden beefden dag en nacht onder het vuur van honderden Amerikaanse en Britse bommenwerpers. En toen ineens kwam de langverwachte invasie. Op 6 juni 1944 begon de grootste militaire operatie uit de geschiedenis: D-day, de inva sie in Normandië onder leiding van generaal Eisenhower. Het was een operatie die uitein delijk de bevrijding van het Duitse juk zou brengen. Een armada van meer dan 4000 schepen bracht 140.000 man in het holst van de nacht het Kanaal over naar Normandië. Daar hadden de Duitsers vanwege de steile kust een invasie het minst verwacht. Maar ook in Normandië was de Atlantikwall, die bestond uit bunkers, kazematten en loopgra ven. Door de Duitse kustbatterijen en het slechte weer hadden de Britse, Amerikaanse en Canadese troepen het zwaar te verduren. De eerste aanvalsgolven werden gedecimeerd. De eerste slachtoffers vielen al op zee. De verliezen op D-day zouden oplopen tot 3.500 doden. 's Morgens om half zeven gingen de eerste troepen met stormboten aan wal, nadat 's nachts om half twee al een Amerikaanse luchtlandingsdivisie achter de kust was afge worpen. Op vijf plaatsen aan de Normandi- sche kust gingen troepen aan wal. Op de avond van de eerste dag waren er al wat bruggenhoofden, maar verder dan 10 kilo meter was men nog nergens gekomen. Door de enorme Duitse tegenstand konden lang niet alle gestelde doelen worden bereikt. Alleen omdat de geallieerden heer en mees ter in de lucht waren - de Duitse luchtmacht was al praktisch uitgeschakeld - hield men stand. Ook de volgende dagen veriiep de invasie niet van een leien dakje. Een zware storm had de aangelegde noodhavens, die uit aan gevoerde zinkstukken waren gebouwd, zwaar beschadigd. Onder de geallieerde bevelhebbers heerste een pessimistische stemming, die pas veranderde toen de Ame rikanen na een zware strijd op 26 juni Cher bourg en de Britten op 8 juli Caen wisten te veroveren. De verovering van Normandië had een maand geduurd. De verwoestingen waren zo groot, dat de bevrijde Normandische bevol king nauwelijks blij kon zijn. Meer dan een maand later dan was berekend, braken de Amerikanen door naar Bretagne. Dat was in enkele weken bevrijd. Ineens ver liep de strijd veel vlotter. Er werden grote aantallen krijgsgevangen gemaakt. De Ame rikanen rukten op richting Parijs. De Franse verzetsbeweging was in opstand gekomen. Het hoofdbureau van politie en het stadhuis werden bezet. Op 23 augustus werd Parijs bevrijd. Generaal De GauUe, de leider van de Vrije Fransen, marcheerde omstuwd door duizenden feestvierende Fransen via de Champs Elysées naar de Are de Triomphe. De Engelsen en Canadezen hadden wat meer tijd nodig gehad om tot een uitbraak te komen. Maar toen het zover was, begonnen ze aan een snelle opmars naar Noord-Frank rijk en België. Op 15 augustus 1944 volgde ook nog een Amerikaanse landing in Zuid- Frankrijk. De bevrijding van Europa leek nu nog een kwestie van tijd. Alleen Hitler geloofde - met zijn dreigement van geheime wapens - nog steeds in een Duitse eindover winning. Hitler had al jaren gedreigd een geheim wapen in te zetten. Vanaf juni 1944 - een week na D-day tot aan het eind van de oor log - schoten de Duitsers vanaf de Kanaal- kust en België en later vanuit Nederland dui zenden VI- en V2-raketten naar Londen, waar ze grote schade aanrichtten. Diverse van deze van een springlading voorziene onbemande vliegtuigjes vielen in de omge ving van de lanceerplaatsen. Vaak waren daarbij doden te betreuren. Verzet tegen Hitler Naarmate de oorlog voortduurde, nam het verzet tegen het nazi-regime toe. Door een zijdige berichtgeving en sluwe propaganda waren de Duitsers alleen maar bekend gemaakt met de goede kant van het nationaal socialisme. Goebbels, de minister van pro paganda, wist de kwade zijde meesterlijk te verdoezelen. Maar langzamerhand rees bij sommigen de twijfel. Een jeugdgroep, 'Die weisse Rose', begon onder de studenten vlugschriften te verspreiden waarin ze wees op de misdaden van het nazi-bewind. De oprichters van de groep, Hans en Marie Scholl, kinderen van een burgemeester, wer den door de Gestapo (Geheime Staatspolitie) gearresteerd en ter dood veroordeeld. Met een bijl werden hun hoofden afgehakt. De best georganiseerde poging om Hitler ten val te brengen, ondernam een groep hoge officieren die tot de ontdekking gekomen was dat Hitler met zijn machtshonger en waanideeën bezig was het geluk van miljoe nen mensen te vernietigen. Op 20 juli 1944 pleegde kolonel graaf Von Stauffenberg als leider van de verzetsgroep tijdens een stafbespreking in het Duitse hoofdkwartier een aanslag op Hitlers leven. Hij zette een tas met explosieven vlakbij Hit ler op de grond. Een geweldige ontploffing volgde. Enkele officieren werden gedood of zwaar gewond. Hitler zelf kwam er met een paar schaaf- en brandwonden af. Von Stauffenberg, die het hoofdkwartier tijdig verlaten had, ging er ten onrechte vanuit dat Hitler niet meer leefde. Met onbarmhartige strengheid werd de opstand neergeslagen. Iedereen die erbij betrokken was, werd onmiddellijk gefusilleerd of voor het beruchte Volksgerechtshof gedaagd. De Churchill, Roosevelt en Stalin. Vrouw op hongertochi. hoofdverdachten werden ter dood veroor deeld en aan vleeshaken opgehangen, en zij die tot een gevangenisstraf veroordeeld waren, gingen maanden van vreselijke mar telingen tegemoet. In Amsterdam werden mannen gedwongen zich voor de arbeidsinzet in Duitsland te melden. Op 5 september was het Dolle Dins dag. Toen sloegen de NSB-ers voor de oprukkende geallieerde troepen, die Antwer pen bevrijd hadden, op de vlucht. Op die datum werden de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten opgericht. Nog geen week later trokken de Britten bij Valkenswaard Nederland binnen. Op 18 september werd Eindhoven bevrijd. Óp 1 oktober werden alle mannen uit Putten naar een concentra tiekamp afgevoerd. Weer twee dagen later werd de Walcherse Zeedijk bij Westkapelle door de Engelsen met zware bommen in elkaar gegooid. Walcheren kwam blank te staan. Generaal Montgomery wilde hiermee bereiken dat het Duitse geschut, dat de Schelde moest bewaken, onder water zou lopen. De dijken braken, Walcheren liep onder water, maar met de Duitse steUingen gebeurde niets omdat ze hoog en droog ston den. Een maand later landden de geallieer den op Walcheren. Na een week was het eiland bevrijd. In november werden in Rot terdam, Amsterdam, Den Haag en in de Noordoostpolder razzia's gehouden op mannen van 17 tot 50 jaar. De bevrijding van Nederland leek nog slechts een kwestie van tijd te zijn. Van hoe veel tijd? Generaal Montgomery wilde nog vóór de winter een eind aan de oorlog in Europa maken. Een razendsnelle actie van 35.000 man luchtlandingstroepen bij Am- hem (Rijn), Nijmegen (Waal) en Grave (Maas) zou op 17 september de beslissing brengen. Een beslissing die iedereen op 5 september al had zien aankomen. Op deze zogenaamde Dolle Dinsdag waren de Duitse burgers en Nederlandse landvenaders naar Duitsland gevlucht omdat de snel oprukken de geallieerde troepen op het punt stonden het zuiden van ons land te bevrijden. Op 11 september kwamen de Britse troepen bij Valkenswaard ons land binnen. Het was nu de bedoeling dat de luchtlan dingstroepen de bruggen over de grote rivie ren in één machtige operatie zouden verove ren, zodat de oprukkende troepen vanuit het zuiden Noord-Nederland zouden kunnen binnenrukken. Maar deze onderneming mislukte. In Arn hem vond de enige grote nederlaag van de geallieerden, na de invasie van Normandië (juni 1944), plaats. Veel doelen werden bereikt, maar de onverwachte aanwezigheid van een Duitse pantserdivisie wist de ver overing van de Rijnbrug bij Arnhem te voor komen door de weg van Nijmegen naar Am- hem af te sluiten. De eerste Britse luchtlan dingsdivisie die met zweefvliegtuigjes ten noorden van de Rijn was neergekomen, heeft vier dagen lang onder een verplette rend mortiervuur een heldhaftige strijd gevoerd om de Rijnbrug in handen te hou den. Maar gebrek aan voedsel en munitie dwongen de overgebleven Britse soldaten zich 's nachts achter de Rijn terag te trekken om zich bij het zuidelijke leger te voegen. Maar wel met achterlating van 6.600 doden, gewonden en krijgsgevangenen. Arnhem bleef achter als een verlaten stad. Pas op 14 april 1945 zouden de Engelsen er temgko- men. De hongerwinter Met het einde van de oorlog in zicht brak voor Noord-Nederland een verschrikkelijke tijd aan. De haveninstallaties van Antwerpen waren onbeschadigd in handen van de oprukkende geallieerde troepen gevallen. Dat was voor de Duitsers aanleiding om de havens van Rotterdam en Amsterdam op te blazen en onbmikbaar te maken voor elk vervoer. Er was trouwens al geen enkel ver voer meer, omdat de Nederlandse regering in Londen tijdens de slag om Arnhem het spoorwegpersoneel had opgeroepen in sta king te gaan om zo het vervoer van Duitse troepen naar het front onmogelijk te maken. De mislukking van de Slag om Arnhem had voor Noord-Nederland rampzalige gevol gen. De distributie van voedsel, kleding en brandstof was praktisch gestaakt. Het rant soen dat via bonnen verstrekt werd, was gedaald tot nog geen kwart van wat een vol wassen mens nodig heeft. Met de distributie bonnen die men had, kon men begin 1945 bij centrale keukens in de grote steden nog een warme maaltijd van slechte kwaliteit opha len. Voor een halve liter stamppot, soep of pap stonden vele honderden mensen uren lang in de rij. Bepaalde instanties probeer den kinderen iets extra's te geven, al was het maar één warme maaltijd per maand. Op de zwarte markt stegen de prijzen tot ongeken de hoogte. Omdat mannen het gevaar liepen bij razzia's te worden opgepakt, trokken vrouwen met fietsen zonder banden of lopend achter een gammel wagentje er in de snijdende vrieskou opuit om in de oostelijke provincies nog wat aardappelen, graan, sui kerbieten of tulpenbollen te bemachtigen. Deze hongertochten moesten in de barre kou worden afgelegd, want de winter was lang en streng. Een geschenk vanuit Zweden - een brood en een pakje margarine - bracht nog enige verademing. Brandstof was er allang niet meer. Gas en elektriciteit waren afgesloten. De aanvoer van steenkolen uit Zuid-Limburg was niet meer mogelijk. Er kwam nog wat uit Duits land, maar dat was voor de Duitsers en voor de centrale keukens. Mensen gingen op zoek naar hout. Bomen werden gekapt, bielzen van treinbanen werden gesloopt. Waar een huis leeg stond omdat de bewoners naar con centratiekampen waren afgevoerd of omdat een wijk om militaire redenen ontruimd was, braken mensen de balken weg om het beetje voedsel dat men nog had weten te bemachti gen, te kunnen bereiden. De vermagerde mensen in de stad gingen vroeg naar bed om nog wat warmte te hebben. Meer dan 15.000 mensen stierven aan hongeroedeem. De doden konden niet begraven worden, er waren geen kisten en de grond was bevroren. Met de nood steeg de terreur. Op 7 maart 1945 werd Rauter, de chef van de Duitse politie, bij een aanslag ernstig gewond. Als wraakoefening werden 117 Nederlanders ter plaatse vermoord en elders nog enkele hon derden. Mannen werden bij tienduizenden opgepakt om aan de Duitse verdedigingsin stallaties te werken. Omdat verzetsstrijders twee Duitse officieren hadden doodgescho ten, werden in Putten tachtig huizen in brand gestoken. Alle mannen werden er samenge- dreven in de Hervormde kerk, vervolgens naar kamp Amersfoort en later naar het con centratiekamp Neuengamme afgevoerd; slechts 44 van de 589 mannen overleefden de oorlog. Na ieder geval van sabotage werden tiental len mensen zo maar in het openbaar gefusil leerd. Uit louter vemielzucht werd de Wie- ringermeerpolder onder water gezet. Op 29 april begonnen Britse en Amerikaanse bom menwerpers boven de steden in het westen voedsel uit te werpen. December 1944 waren de geallieerden in Noord Frankrijk en België vastgelopen. Om het geallieerde front te doorbreken, brachten de Duitsers in de Ardennen een leger van een kwart miljoen soldaten en 2000 tanks bijeen. Op 16 december 1944 begonnen de Duitsers hun wanhoopsoffensief. Ze wilden naar Ant werpen om de geallieerden de belangrijkste aanvoerhaven te ontnemen. Ze kozen deze datum uit omdat het slecht weer was. De winter had zijn intrede gedaan en het was bitter koud. Er lag volop sneeuw en het was mistig. De geallieerde vliegtuigen, die sterk in de meerderheid waren, konden vanwege het slechte weer geen hulp bieden. Door deze onverwachte aanval werd het Amerikaanse leger in tweeën gesplitst, wer den de Amerikaanse bataljons bij Bastogne ingesloten en bereikten de Duitse troepen in korte tijd het honderd kilometer verder gele gen Dinant aan de Maas. Maar op 25 december keerden de kansen doordat generaal Patton met zijn tankdivisie te hulp schoot. Geallieerde vliegtuigen kon den weer opstijgen en de Duitsers werden teruggeslagen. Het was de laatste stuiptrek king van de Duitsers geweest, waarbij ook de overgeschoten rest van de Duitse Luft waffe de genadeslag had gekregen. Maar dit offensief was wel ten koste gegaan van 77.000 Amerikaanse doden, gewonden en vermisten en van nog meer Duitse verliezen. Na het Ardennenoffensief werd de aanval op Duitsland ingezet. Aken was de eerste stad die door de Amerikanen na vier dagen harde strijd veroverd werd. De steden in het Ruhr- gebied waren door de geallieerde bombarde menten, die vooral 's nachts met honderden vliegtuigen overkwamen, in een puinhoop veranderd. In febmari 1945 trokken de geaiïieerden bij Remagen de grote Rijnbrug over, die door een toeval onbeschadigd in handen van de Amerikanen was gevallen. In maart 1945 begon de wedloop om Berlijn tussen de Brit ten en Amerikanen vanuit het Westen en de Russen vanuit het Oosten. De ene na de andere stad werd veroverd, concentratie kampen werden bevrijd. Duizenden mensen trokken voor de naar het westen oprekkende Russen uit. Het waren niet alleen de uit de concentratiekampen bevrijde gevangenen, maar ook Duitsers die zich liever aan de westelijke geallieerden overgaven dan aan de Russen. De Russen bereikten Berlijn het eerst, op 2 mei. Zij hesen de rode vlag op de puinhopen van het Rijksdaggebouw. Op 20 april 1945 was Hitler uit z'n betonnen bunker die zich onder de Rijkskanselarij bevond te voor schijn gekomen. Hij wilde de verwoesting van zijn kanselarij en zijn hoofdstad nog één keer in ogenschouw te nemen. Tien dagen daarna pleegden hij en Eva Braun, de vrouw met wie hij veertig uur tevoren nog getrouwd was, zelfmoord. Dat deed ook Goebbels, de minister van propaganda, met zijn gezin. Twee dagen later capituleerde Berlijn. Bij de kanselarij vonden de Russen Voedseldroppings. de verkoolde lichamen van Hitler en zijn vrouw. Zuid-Nederland was vrij. Koningin Wilhel- mina was op 13 maart weer op Nederlandse bodem temggekeerd. Ze had onmiddellijk contact gemaakt met verzetsstrijders en nabestaanden van gevallenen. Montgomery was ondertussen in de richting van de Elbe en de Oostzee opgerukt. Het Canadese leger was naar Oost- en Noord-Nederland afgesla gen. Even werden ze nog opgehouden door dat de bruggen over het Twentekanaal opge blazen waren. Zo hier en daar boden de Duit sers nog felle tegenstand, maar de opmars was niet meer te stuiten. De ene plaats na de andere werd ingenomen. Voor hun aftocht hadden de Duitsers soms nog even vernie lingen aangericht door een molen in de brand te steken of een kerktoren op te bla zen. En vlak voor de bevrijding werden in meerdere plaatsen nog mensen gefusilleerd. Vaak trokken ze in wanorde terug, bestookt door Britse jachtvliegtuigen. "Ze zijn d'r", riepen de mensen in de bevrij de plaatsen. Ze dromden rond de binnenrij dende tanks en weldra wapperden vanuit vele huizen de Nederlandse driekleur. Op 14 april werd de zwaar beschadigde stad Am- hem bevrijd. De stad lag er eenzaam, verla ten, spookachtig bij, net als zeven maanden eerder toen de laatste luchtlandingstroepen verdwenen waren. Overal stonden aan weerszijden van de weg - in de richting van Ede - ruwe houten kmisen, meestal zonder naam, maar met een rode baret, een helm of een gasmasker. Op vele plaatsen lagen nog de uitgebrande jeeps en de resten van neer gestorte zweefvliegtuigen. De Binnenlandse Strijdkrachten (BS) had een groot aandeel in de bevrijding van Friesland. Leeuwarden viel zonder slag of stoot in handen van de geallieerden. Schotse doedelzak.spelers, die deel uitmaakten van het Canadese leger, marcheerden de stad binnen. Op 10 april rukten de troepen Westerbork binnen. De overgebleven gevangenen stormden op de verraste Canadezen af. Groningen viel na felle straatgevechten; veel historische gebouwen gingen verloren. Omdat de IJssel- bmggen opgeblazen waren, kostte het wat meer tijd om de Veluwe in handen te krijgen. Op 18 april werd het zwaar getroffen Putten bevrijd. Vanaf de toren van de grote kerk, van waaruit de mannen waren weggevoerd, wapperde het rood-wit-blauw. Maar in het westen leed men honger. De voedselvoorraden waren op. De gaarkeu kens moesten bij gebrek aan brandstof en voedsel sluiten. De hongersnood had bij sommigen de hongerdood tot gevolg. Nog vóór de capitulatie van de Duitse strijd krachten in West-Europa, was overeen gekomen dat de verhongerde provincies vanaf 29 april door de lucht en later over de weg van voedsel zouden worden voorzien. Seys Inquart - die dit niet meer kon tegen houden - noemde het een Amerikaanse pro pagandastunt. Zware viermotorige bommen werpers wierpen op tien afgebakende terrei nen zakken en dozen met noodrantsoenen uit. Uitgehongerde mensen stormden op dat 'voedsel uit de hemel" af. De juichende menigte zwaaide met hoeden, lakens en vlaggen naar de piloten van de laag over vliegende toestellen. Men was door het dol le heen. Vanaf 2 mei brachten Britse en Canadese troepen met 360 trucks over de weg duizend ton voedsel per dag naar het hongerende westen. Op 4 mei werd in het hoofdkwartier van Montgomery op de Lüneburgerheide de onvoorwaardelijke overgave van de Duitsers in Noord-West Duitsland, Denemarken en Nederland getekend. Een dag later - op 5 mei - vond in hotel 'De Wereld' te Wage- ningen de officiële capitulatie van de Duit sers in Nederland plaats. Prins Bemhard was daar als opperbevelhebber van de BS bij aanwezig. Nederland was vrijIedereen ging met een asgrauw, ingevallen gezicht de straat op, maar uit ieders ogen straalde de vreugde, de vreugde van de herwonnen vrij heid. Het was ineens een echte koninginne dagstemming. NSB-ers werden door de mannen van de BS gearresteerd. Moffenmeiden werden kaalge- knipt. Maar ook al had op 5 mei het Duitse leger in Nederland gecapituleerd, de wapens zwegen nog niet. Op 7 mei vielen er onder de feestvierders op de Dam in Amsterdam nog 19 doden en 117 gewonden ten gevolge van een wilde Duitse schietpartij vanuit de socië teit. Eindelijk, op 8 mei, trokken de Canade zen de hoofdstad binnen. Heel Nederland was toen echt vrij. Na de capitulatie hield koningin Wilhelmina voor Radio Oranje een ontroerende toe spraak. Ze wees erop dat er een eind was gekomen aan de verschrikking van de hon gersnood, een einde ook aan vuurpelotons, gevangenissen en martelkampen. Toch waren er velen die deze blijde dag niet meer mochten beleven! Dat waren de vele duizenden uit Amerika. Canada, Engeland en Nederland die voor onze vrijheid het offer van hun leven hadden gebracht. Op 7 mei vond in Eisenhowers hoofdkwar tier te Reims de onvoorwaardelijke capitula tie plaats van alle Duitse troepen. Daarmee had het Derde Rijk van Hitler, dat een dui zendjarig rijk had moeten zijn, opgehouden te bestaan. In Europa was de strijd voorbij. Op dat moment stonden de geallieerden in het Verre Oosten nog 1.200 kilometer van Japan van daan. Daar duurde de oorlog nog voort. Pas op 14 augustus kwam er een eind aan. Dat was nadat op 6 augustus de eerste atoombom op Hirosjima, en twee dagen later op Nagas aki viel. Dat was voor Japan te veel. Na de capitulatie veranderden de wrede bewakers van de concentratiekampen in Birma, Japan, de Filippijnen en Nederlands-Indië of waar dan ook, ineens in neerbuigende mannetjes. Drie weken later werd aan boord van de Mis souri in de Baai van Tokio de overgave gete kend. Voor Indonesië betekende dat het ein de van drieëneenhalf jaar ellende en het begin van nieuwe moeilijkheden. De bevrijding.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11