Ouderavonden alcohol en drugs in Oude Tonge en Goedereede Kindertherapeute houdt lezing over 'Kinderen en angst' Ouders tevreden Christelijk gemengd koor 'Jeduthun' bestaat 20 jaar over kinderopvang Tachtig leerlingen op bezoek bij tennisclub Ouddorp Sparta: een punt tekort Nu al 7 titels voor de Schotejil EIIMIDBn-niEUWS Opbrengst rommelmarkt Goedereede Sparreboom neemt de leiding in Flakkees schaakkampioenschap inleveren rommelmarkt spullen Middelharnis Eerste weekend Kringkam pioenschappen 2005: •3?a.iga.-<rilogie deel Z PAGINA 5 DINSDAG 24 MEI 2005 In Oude Tonge en in Goedereede wordt op respectievelijk 31 mei en 2 juni een ouderavond georganiseerd over alcohol en drugs. Deze ouder avond, onderdeel van het project het Geheim van Goeree-Overflakkee, is bedoeld voor ouders van kinderen uit groep 8 van het basisonderwijs in Oostflakkee en Goedereede. Tijdens de ouderavond zal een medewerker van de GGD Zuidhollandse Eilanden uitleg geven over de risico's van alco hol en drugs en aandacht besteden aan de overgang van het basisonder wijs naar het voortgezet onderwijs, experimenteergedrag van jongeren en de communicatie met je kind over alcohol en drugs. Sinds 2004 wordt op Goeree-Overflakkee het roject het Geheim van Goeree-Overflak kee uitgevoerd. Dit project richt zich op de aanpak van verslavingsproblematiek op Goeree-Overflakkee. Alle kinderen uit de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs krij gen les over roken, alcohol en drugs van een GGD-medewerker. Ook de ouders worden nu betrokken bij het onderwerp. Wanneer ouders meer kennis hebben van (de risico's van) alcohol en drugs en weten hoe zij hier over met hun kind kunnen praten, kunnen ouders hier in de opvoeding beter op inspe len en kunnen zij hun kind mogelijk beter begeleiden. Ouders hebben vaak het gevoel dat kinderen die naar het voortgezet onder wijs gaan met extra risicovolle situaties te maken krijgen. Bovendien bereiken kinde ren dan een leeftijd dat sommige gaan expe rimenteren met alcohol en/of drugs. Tijdens de ouderavond wordt hierover informatie gegeven en krijgen ouders de kans hierover vragen te stellen en met elkaar in gesprek te gaan. Deelname aan de ouderavond is koste loos. Aanmelding Op dinsdag 31 mei vindt er van 19.30 tot 21.30 uur een ouderavond plaats in het info- centrum SWO, Bemhardstraat 27 in Oude Tonge. Op donderdag 2 juni vindt er van 19.30 tot 21.30 uur een ouderavond plaats in het verenigingsgebouw Oostdam, Jongkoen- straat 1 in Goedereede. In het najaar zullen deze ouderavonden ook georganiseerd wor den voor ouders van de kinderen uit groep 8 in Middelhamis en Dirksland. Voor aanmelding of meer informatie kunt u bellen met de GGD Zuidhollandse Eilanden, tel.(0181)652455. MIDDELHARNIS - Kinderthera peute en schrijfster Charlotte Visch komt op donderdag 9 juni naar de Gemeenschapsbibliotheek in Middel- harnis voor een interactieve lezing over kinderen en angst. Charlotte Visch, komend uit het primair onderwijs, studeerde orthopedagogiek, maar vond daar te weinig over de binnenwereld van kinderen. Veel problematiek van vol wassenen bleek haar oorsprong te hebben in de jeugd. Op zoek naar therapeutische mogelijkheden voor kinderen ontdekte ze dat de kindertherapieën in Nederland 'aan bod gestuurd' zijn, dat wil zeggen dat het kind zich moet aanpassen aan wat de thera peut aan mogelijkheden heeft. In 1996 ont wierp Charlotte een nieuwe kinderpsycho therapie, waarbij het kind daadwerkelijk centraal staat: de integratieve kinderthera pie. Charlotte geeft momenteel gastlessen, supervLseert en neemt assesments af aan zij- instromers in het onderwijs. Daarnaast heeft ze in Amsterdam haar eigen praktijk. Verder is zij initiator voor de specialisatie 'integra tieve hulpverlening aan seksueel misbruikte kinderen en ouders'. Inmiddels heeft zij een tweetal boeken geschreven: 'Kinderen en eigen wijsheid' en 'Kinderen en Angst'. Op donderdagavond 9 juni 2005 komt Charlotte op uitnodiging van VLCounseling en het Gezondheidscentrum Goeree-Overflakkee naar ons eiland, waar ze in samenwerking met de Gemeenschaps bibliotheek in Middelhamis een interactieve lezing gaat verzorgen over Kinderen en hun Angsten. Ouders, opvoeders, docenten en verzorgers kunnen deze avond luisteren en deelnemen aan mogelijke behandelplannen bij angsten van hun kinderen. Ieder kind is wel eens angstig, maar als het angst gevoel blijft en zich versterkt, kan de herinnering - reëel of niet reëel - een blijvende stoornis opleveren. Heeft uw kind angstaanvallen of wilt u weten watje kunt doen als ze angstig worden, dan is deze lezing een must voor iedere ouder of docent. Charlotte zal deze avond ook haar boeken verkopen en signe ren. De bibliotheek zal enkele exemplaren in voorraad nemen voor haar leden. Toegangskaarten voor deze avond, die begint om 20.00 uur, zijn te verkrijgen bij de Bibliotheken in Oude Tonge, Ouddorp en Middelharnis. Lezers van de nieuwsbrief over kinderen van het Gezondheidscentrum Goeree-Overtlakkee krijgen een aantrekke lijke korting. Deze nieuwsbrieven zijn o.a. ook gratis af te halen bij de bibliotheken. In Goedereede werd zaterdag 14 mei jl. een rommelmarkt gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor Jongenscentrum Elim in Mozambique. Dit jaar werd maar liefst 10.500 bijeengebracht, waarvoor een ieder die deze dag heeft meegeholpen of die bij de kramen wat gekocht heeft, hartelijk bedankt wordt. Als afsluiting van de rom melmarkt wordt er op vrijdag 27 mei een afsluitingsavond gehouden in verenigings gebouw 'De Ark' te Goedereede, waarvoor alle medewerkers van de rommelmarkt en overige belangstellenden worden uitgeno digd om deze avond bij te wonen. Tevens zal dan een en ander worden verteld over het werk van Kees en Sarah Tanis. Ditmaal werd er gespeeld in Oude Tonge, de broedkamer van het schaaktalent op Goeree- Overflakkee. Zouden de thuisspelers, onder steund door het publiek, hun favorietenrol waar kunnen maken? De ogen waren in eer ste instantie gericht op Jacques Hennekes, kampioen van Oude-Tonge, die met zwart moest aantreden tegen Jan Moedt. Zij speel den snel en snel schudden ze ook de handen. Want was er aan de hand? Volgens nadere uitleg van Hennekes was remise de enige juiste uitslag. De stand was na 15 zetten namelijk nog in evenwicht. Zelf noemde hij het een tactische remise, maar in de volks mond heet zoiets een salonremise. Dat wil zeggen dat beide partijen vooraf tevreden zijn met een half punt. Hopelijk blijft het bij deze ene remise, want de vorige ronde werd er juist zo fel gestreden om de punten, en dat levert voor de toeschouwer een mooie kijk- sport op! Twee vechtschakers in hart en nieren maak ten hun faam volledig waar. Kees van den Nieuwendijk mocht aantreden tegen Ronald Sparteboom. Met rake zetten zetten zij het bord in vuur en vlam. Alleen was het Kees van den Nieuwendijk die zich hierbij de vin gers brandde. Hij had teveel geaasd op een pionnetje en vergat daarmee zijn eigen stel ling. Ronald Sparreboom maakte het vak kundig af. Hij heeft met deze zege nog de volle 100% score. Andere spelers, die samen met hem de eerste plaats konden bezetten, haakten echter één voor één af. Er werden veel handen geschud zonder dat er een win naar bekend was. Iedereen had respect voor de tegenstander of voelde zich niet in staat om de partij te winnen. Maar liefst 4 van de SOMMELSDIJK - De ouderraad van de Stichting Kinderopvangvoorzieningen (SKV) heeft onlangs een tevredenheidon- derzoek gehouden onder de ouders/ver zorgers die gebruik maken van de voor ziening kinderdagverblijf Harlekijn en de buitenschoolse opvang 't Kinderhuis. Het onderzoek omvatte vragen over het peda gogisch klimaat, groepsruimte/gebouw, veiligheid en hygiëne, openingstij den- /flexibiliteit en samenstelling van het team. Op de ouderavond van 21 april jl. heeft de ouderraad de resultaten aan de ouders/verzorgers van BSO en KDV en directie gepresenteerd en uitgelegd hoe het onderzoek is verwerkt. Ruim 85% van de ouders/verzorgers is tevreden over de opvang voor hun kind(eren) met name over een prettige ontvangst bij de start van de opvang en de wenperiode voor zowel ouders/verzorgers en het kind. De pedagogische begeleiding van de kinde ren wordt als positief ervaren omdat in groepsverband de sociale vaardigheden ont wikkeld/geprikkeld worden bij de kinderen. Ook het aanbod van activiteiten voor de diverse leeftijdsgroepen scoort goed. Men vindt dat de groepsleiding goed inspeelt op het leeftijdsniveau van de kinderen. De vei ligheid en hygiëne is een belangrijk onder deel in de groepsopvang en men ervaart dit als goed. Ook de beoordeling van het team van leidsters wordt door de ouders/verzor gers als positief ervaren, vooral door hun betrokkenheid bij hun kind, zowel in de opvang als hoe ze thuis ontwikkelen. De openingstijden en flexibele opvang voor bei de opvangvormen sluiten over het algemeen goed aan bij de wensen van de ouders/ver zorgers. Ondanks het positieve resultaat zijn er ook aandacht-Zverbeterpunten, zoals de aantrek kelijkheid en kleine ongemakken van de locatie/gebouwen waarin de groepsopvang gehuisvest is. Ook willen de ouders/verzor gers beter op de hoogte zijn wanneer groeps leiding afwezig is en welke invalkracht hun kind(eren) die dag begeleiden. De ouderraad draagt de resultaten over aan de directie en geeft een compliment aan de groepsleiding en directie zoals zij kinderop vang aanbieden in de regio. Wel zullen zij blijven volgen hoe de aandacht-Zverbeter- punten worden aangepakt door de organisa tie. Het bestuur van de Stichting heeft op een gepaste wijze al de medewerkers bedankt voor hun inzet om professionele kinderop vang te waarborgen. Mocht u geïnteresseerd zijn geraakt in één deze opvangvormen of gastouderopvang dan kunt een gratis informatiepakket opvra gen bij het secretariaat, te bereiken van maandag t/m vrijdag tussen 09.00-12.00 uur, tel. 0187-481280 of via info@kinderopvang-goereeoverflakkee.nl. 5 toppartijen verzandde in een gelijkspel. Gelukkig werd door andere spelers wel tot op het bot gestreden. Reuzendoder Koert Wijnands moest deze keer de vlag strijken. Vorige ronde had hij nog gewonnen van Rei nier van der Wende, kampioen van Oud dorp. Ditmaal kreeg Koert Wijnands te maken met de zoete wraak van een clubge noot van Reinier. En verder herstelden Bram Mourik en Jaap Santifort zich van hun nederlaag in de vori ge ronde en ze doen weer voorzichtig mee in de strijd. De stand aan kop luidt als volgt: 1. R. Sparteboom, 3,0 2. J. Hennekes, 2,5 3. L.J.F, van den Ouden, 2,5 4. J.D. Moedt, 2,5 5. J.W. Tanis, 2,5 6. M.H.R. van der Waal, 2,5 7. R. van Hooff, 2,5 De spelers die nu in de belangrijke 4e ronde verliezen, raken de aansluiting met de top kwijt. Dus zouden het weer veel tactische remises worden of zijn er spelers die voluit voor de winst gaan? U kunt het allemaal zelf komen zien. De volgende ronde is op maan dag 23 mei in Ouddorp, aanvang 20.00 uur. MIDDELHARNIS - Het Christelijk gemengd Koor 'Jeduthun' viert dit jaar het 20-jarig bestaan. Het koor trad voor het eerst op in ver pleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk, op 7 november 1985, onder leiding van dirigent Ab Vroegindeweij met Martin Mans aan het orgel. In het bestuur dat bij de oprichting aantrad, namen zitting de heren Breeman, Melissant, Van der Valk en Kroos en de dames Vroegindeweij, Bakelaar en Van Nimwegen. In de 20 jaar van het bestaan heeft het koor veel hoogtepunten meegemaakt, zoals radio- opnamen en concertreizen. Ook zijn er in 1991, 1995, 2000 en 2004 CD's gemaakt, waaronder een Franstalige. Uiteraard zijn er in die jaren ook mutaties geweest in de bezetting van het koor en de muzi kale leiding. De dirigenten in de achterliggende jaren zijn Ab Vroe gindeweij, Mar van der Veer en Jan Wisse, en de organisten waren Martin Mans, L. Barendrecht en Bart Jaap de Bakker. Eén van de hoogtepunten was wel de Lutherreis in oktober 1997, gevolgd door de reis naar Wenen in 2000. Ter plaatse werd telkens een gastoptre den verzorgd. Radio-opnamen werden gemaakt voor de EO in Mid delburg, waarvan later ook TV-opnamen zijn gemaakt. In Bergen op Zoom worden al jaren kerstconcerten verzorgd, waarvoor steeds meer belangstelling bestaat. Zangeressen van naam hebben met het koor meegewerkt, zoals Willy Feytel-Bout en Renate Heemskerk, maar ook vele instrumentale solisten. Het koor bestaat thans uit 90 leden. Toch staat Jeduthun nog steeds open voor het toetreden van nieuwe leden. Belangstellenden zijn hartelijk welkom om vrijblij vend een repetitieavond te komen bezoeken. Die worden gehouden op donderdagavond van 19.45 tot 21.45 uur in verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelhamis. Het nog uit te voeren programma voor de rest van het jaar bevat o.a. een koorteis naar Bar- neveld en het al eerder genoemde jaarlijkse kerstconcert in Bergen op Zoom, alsook in Middelharnis. De laatst gemaakte CD 'Bij Uw alta ren' is bij de volgende verkooppunten nog steeds verkrijgbaar: Boek handel Van der Boom te Sommelsdijk, Boekhandel Vroegindeweij te Ouddorp, Delta Discs te Zierikzee en bij het koorlid Lenie van Dijk, Reiger 19 te Sommelsdijk. OUDDORP - Vol enthousiasme namen ongeveer 80 meisjes en jongens, leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 van de Basis school De Westhoek aan de Dorpstienden, vorige week twee dagen deel aan een spe ciaal voor hen georganiseerde 'Kennisma- kingsles met de tennissport'. Begeleid door tennisleraar Martien Visser uit Den Haag konden de meisjes en jongens - op de banen van LTC Ouddorp - oefenen in eer ste balvaardigheden en onderlinge spelle tjes. "Het lijkt wel een teimisclinic", riep een jeugdige sporter. Directie, leerkrachten en enkele begelei ders waren te gast bij de Ouddorpse Ten nisvereniging. Het bestuur van deze actieve vereniging had de schoolleiding uitgeno digd voor een kennismakingsbijeenkomst en uit het enthousiasme van de leerlingen bleek duidelijk dat men dit uitstapje zeer op prijs stelde. Voor het bestuur van LTC Ouddorp boven dien een goede invulling van één van de peilers in het beleidsplan, dat erop gericht is de tennissport meer bekendheid te geven en mogelijk ook het aantal jeugdleden te versterken. Bestuursleden en enkele leden assisteerden de tennisleraar bij zijn presen tatie en korte balvaardigheidsoefenenin- gen. Aan het eind van de les kregen leerlin gen en begeleiders een consumptie. Het was een bijzonder leuk evenement op de banen van LTC Ouddorp, zeker voor her haling vatbaar. Met mogelijk ook een uit breiding naar andere scholen. De Sparta-dames II heeft de competitie beëindigd met een punt achterstand op de kampioen De Kulck uit Hellevoetsluis. De Kulck behaalde 38 punten. Spart 37 en Spi rit 36 punten. De dames weten ook waar de achterstand is ontstaan, de allereerste wed strijd thuis tegen De Kulck werd met 4-0 verloren. Zo'n achterstand tegen deze club is bijna niet meer goed te maken. Hoewel de dames een goed seizoen gedraaid hebben, was dit verlies toch een te grote klap. Uit werd met 3-1 gewonnen bij De Kulck en ook werd thuis met 2-2 gelijk gespeeld tegen Spirit, de laatste wedstrijd uit bij Vovero werd met 3-1 gewonnen. Een goed seizoen voor de dames, echter geen beslissingswedstrijd of kampioen schap. Toch is er volop tevredenheid en beslist geen teleurstelling, met veel plezier is er gestreden en de resultaten waren er naar. Met goede moed zullen de dames het nieuwe seizoen weer starten met nieuwe kansen en prijzen. MIDDELHARNIS - De Restauratie- en Activiteitencommissie van de Hervormde gemeente te Middelharnis hoopt zaterdag 28 mei weer een inzameling van rommelmarkt spullen te houden. De inzameling zal wor den gehouden van 10.00 tot 11.00 uur in het Jeugdhonk naast de kerk. Er zijn al veel spullen en boeken bijeen gebracht maar er is nog meer welkom. (Liever geen grote meu belstukken, kleinmeubelen zoals stoelen zijn wel welkom.) Als u niet in staat bent om uw spullen te brengen, kunt u bellen naar Cees van der Waal (484016) of Cor Joppe (486611). Het wordt dan bij u opgehaald. In het weekend van 21 mei heeft een delega tie van ca. 15 zwemmers namens zwemclub 'de Schotejil" deelgenomen aan het eerste deel van de jaarlijkse Kringkampioenschap pen in hel 50m bad van Aquapulca te Dor drecht. Namens de Schotejil zwom allereerst Sebastiaan Rosendaal (1991) maar liefst naar 4 kringtitels, door resp. de lOOm vrij (59.11), de 200m wisselslag (2.34.07), de 50m vrij (27.11) en tenslotte de 200m vHn- derslag (2.43.14) winnend af te sluiten. Een tweede zeer succesvolle zwemmer bleek de debuterende Mark Costeris (1992), die resp. de 200m vlinderslag (2.59.19), de 1 OOm rug slag (1.15.34) en de 50m rugslag (33.67) winnend afsloot. Terloops verbeterden de Schotejillers 22 maal geldende clubrecords, terwijl in totaal ook nog eens 17 startbewijzen voor de naderden Nederlandse Junioren Kampioen schappen werden verdiend. De zwemmers die aan deze NJK2005 te Amsterdam zullen deelnemen zijn Sebastiaan Rosendaal, Mark Costeris en Esmee Koedoot. Naast de genoemde Kring titels waren er voor beide Schotejillers ook nog tweede plaatsen, namelijk voor Sebastiaan Rosendaal op de 200m schoolslag (2.56.61) en voor Mark Costeris op de 100 vrij (1.04.08) en op de 50m vrij (28.94). Derde plaatsen waren er verder nog voor William Weeda (1990) op de 200m vlinder slag (2.58.12) en voor Leander Jongejan op de lOOm vrij (1.01.31). Hiermee kwam de score van de Schotejil na het eerste weekend op 12 medailles. -57- Karl krijgt het grote, scherp geslepen soldatenmes en begint, terwijl de Rus op weg gaat om de wagen te halen, het dier te villen. Meer dan een uur werken ze samen om het in stukken te verdelen. Al wat bruikbaar is leggen ze op een zeildoek, achter in de wagen. Dan rijden ze terug naar het kamp waar de anderen zijn ach tergebleven. In het tentenkamp kent de vreugde van de Duitsers en Russen geen grenzen als ze zien wat de twee van hun tocht hebben meegebracht. Georgië brult een paar bevelen en even later hebben zijn soldaten een spit gemaakt waaraan een paar grote, sappige stukken vlees worden bevestigd. Spoedig brandt er een vuur waaromheen allen zich scharen. De Russen zijn in het bezit van zout en kruiden, waarmee het vlees wordt ingewreven. 'We kunnen het vlees niet bewaren jongens', zegt Rupert Reinhardt, die bij het groepje zit. 'Is het niet mogelijk om een gedeelte naar de jongens te brengen?' vraagt Jupp Schenk. 'Die kunnen het niet braden, dat moeten wij voor hen doen', mengt nu Hans Schlomann zich in het gesprek. Karl-Heinz zegt geen woord. Hij neemt het mes van Georgië en snijdt een reep vlees van het gebraad. Het smaakt hem blijkbaar, want een tevreden glans verhel dert zijn trekken. 'Ja, we zouden onze maats ook van dit gerecht moeten laten genieten. Maar hoe krijgen we het vlees ongezien in het kamp?' 'Braden zal wel lukken, maar het vervoer zal een pro bleem worden', peinst Günter Martin. Ze plegen overleg met Georgië Zwalba, die voor alle transport verantwoordelijk is. Georgië denkt diep na en vindt een oplossing. Het zal wel een paar kilo vlees kosten maar er is genoeg, dus ze kunnen het wagen om zogenaamd materiaal te gaan halen. Het moet wel helemaal donker zijn, anders zal de vracht, die het kamp in komt, te veel in de gaten lopen. Er worden honderd porties van een pond gesneden en aan stukken geregen. Deze worden boven het inmid dels in een gloeiende hoop houtskool veranderde vuur gehangen. Het ruikt heerlijk. De geur van het braden de vlees is tot ver in de omgeving te ruiken. Als de schemering de taiga in zijn bezit neemt, begeven Geor gië en Karl zich naar het kamp terug. Het is een rit van bijna anderhalf uur en als ze bij het kamp komen vin den ze de poort gesloten. Een paar soldaten lopen met het geweer in de aanslag naar hen toe. Georgië vertelt het doel van hun komst. 'Het buitenkamp zit dringend om verschillende mate rialen verlegen. Tot morgen wachten kan niet; het werk moet met de meeste spoed worden uitgevoerd, vandaar dat we nu nog even komen.' Daar het tegen alle voorschriften indruist, dat na zons ondergang de poort nog geopend wordt, komt zelfs de wachtcommandant persoonlijk overleggen. Georgië spreekt even met de man, er komt een stuk vlees aan te pas, dan wordt de poort wijd voor hem opengezet. Eerst brengt Georgië een bezoek aan de beheerder van de fourageopslagplaats, die een goede vriend van hem is. Karl neemt het zeil met daarin het vlees op z'n schou der en stevent in het donker op de barak af, waar de maats al op hun kribben liggen. Hij opent de deur en trekt het dompige gebouw binnen. Voorzichtig zoekt hij de slaapplaats van de barakcom mandant en haalt die uit z'n bed. 'Heinrich, aufstehen, los!' Geschrokken komt de man overeind. 'Karl-Heinz, was gibt es?' 'Ik heb een zak voer bij me. Rustig! dat de boel niet gealarmeerd wordt; Iwan mocht eens om de hoek komen kijken.' 'Wat heb je?' Heinrich snuift begerig. 'Alle mensen, Karl, wat prikkelt dat mijn reukzenu wen. Het is een geur die nog slechts vaag in m'n her innering voorkomt.' 'Leuter niet kerel, kom op en laten we de jongens wat te kauwen geven.' Karl heeft het zeil met de geurige inhoud op de tafel gelegd en slaat de punten uit elkaar. Er liggen honderd porties geroosterd vlees, elk van bijna een pond. De barakcommandant slikt zich het speeksel uit de mond. Z'n ogen beginnen te draaien. 'Kerel, hoe ter wereld is zoiets mogelijk?' De man schiet zijn linnen schoenen aan en blijft met open mond naar het vlees staren. 'Het is echt. Het is vlees.' Het is bijna te veel voor hem, de geur maakt dat hij bij na een flauwte nabij is. 'Schiet op kerel, sta daar niet te gapen. Dadelijk kun je je gang gaan. We moeten opschieten; als Iwan mij hier ziet valt er niets meer te slikken.' Vlug nemen ze het zeil en gaan ermee langs de kribben. 'Hier, aanpakken en je waffel dichthouden.' De slaapdronken plennies kijken verbaasd als ze in de schemer van de barak Karl-Heinz herkennen. 'Hier, inslikken.' Verder gaan ze alweer. 'Mond houden. Peter, hier, stop achter je kiezen.' Tien minuten later is de voortaad op. In de barak klinkt zacht gemompel uit de kauwende monden. De honge rige plennies kunnen het vlees niet op, ondanks hun eeuwige honger. De barakcommandant sluipt door het gebouw en fluis tert: 'Jongens, zorgt er voor, dat er geen kruimel van gevonden kan worden. Wie zal weten, waar Karl het versierd heeft. Als Iwan er achter komt, dat wij hier aan de maaltijd zitten, zal er wat gebeuren, reken maar, er komen nu eenmaal geen gebraden biefstukken uit de lucht vallen.' Iedereen verkeert in de stellige overtuiging, dat Karl- Heinz het vlees van de Russen gestolen heeft. De stukken die niet opgegeten kunnen worden, ver stoppen de plennies op de meest vreemde plaatsen. Karl verdwijnt zoals hij gekomen is, in het donker en wacht bij de wagen tot Georgië terugkomt. Die ziet hij even later uit het donker opduiken en naar hem wenken. 'Kom, help eens even', gebiedt de Rus. Karl vraagt niets, maar sluipt achter Georgië aan naar de fourageopslagplaats. Daar staat de beheerder die hen wenkt. "Vlug worden een doos en een zak overhan digt, dan is de beheerder in het donker verdwenen. Karl en Georgië slepen de buit voorzichtig naar hun wagen en rijden meteen weg. Ze hebben nu weinig moeilijkheden met de wacht, die de zware deur open gooit, als ze er aankomen. 'Zo, dat is weer geregeld', lacht Georgië als de wagen door het bos hobbelt, dat door de schijnwerpers in een verblindend licht wordt gezet. 'Wat heb je in de doos en zak zitten vriend?' wil Karl weten. 'Wojennaja Myslj.' Dat zijn militaire vraagstukken, antwoordt de Rus. 'Heb jij soms wodka kunnen versieren, dit is een avond waarop een hartversterking goed zou doen', probeert hij. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5