Reclamever^nning: bijna altijd een must Dijk bij Flaauwe Werk niet onveilig Hoe is het met de zwemwaterkwaliteit? Hoe te handelen bij een rioolverstopping Schoolvakanties (openbaar) basisonderwijs 2005 - 2006 EiuunDErf-riiEUwa Kt Levendige discussie over toekomstige versterking De Hoop Magazine Radio over zelfbeschadigiiig Scheiding GFT-afval blijft succesvol Iemand die reclame wil maken - bijvoorbeeld op zijn bedrtjfs- of tvinkelgevel - heeft vrijwel altijd een vergunning nodig. Deze vergunning wordt verstrekt door de gemeente. De gemeente heeft voor het aanvragen van zo'n vergunning een speciaal formulier klaarliggen. De reclame vergunning valt onder de bouwvergunningen. il P.V. De Reisduif Kaart- en 3D-materiaalverkoop in Theetuin De Bongerd Zomerreisje voor 55-plussers P.V. De Rode Duif te Stad a/h Haringvliet PAGINA 4| DINSDAG 24 MEI 2005 HU^Qlhonis in Aef nitaws... Als de sirene gaat Er is altijd een kans, ook al is die klein, dat zich in de omge ving een ramp of zwaar ongeval voordoet. Op welke wijze waar schuwt de overheid dan voor dreigend gevaar en wat moet men vervolgens doen? De gemeente heeft een plan klaar liggen, waarin de aanpak van de hulpverlening bij rampen en zware ongevallen is geregeld. Ook beschikt de gemeente over sirenes waarmee burgers worden gewaar schuwd voor dreigend gevaar. Elke eerste maandag van de maand, exact om 12.00 uur, worden deze sirenes luid getest. Op dat moment is er dus niets aan de hand. Gaat de sirene op een ander tijdstip, dan dreigt er gevaar. Er is dan beslist meer aan de hand dan stank of een prikkelende lucht. Als de sirene gaat, volg dan de volgen de instructies op: 1. Ga direct naar binnen. Blijf daar - thuis of in het dichtstbijzijnde gebouw - tot de situatie weer vei lig is. Kinderen die op school zijn, moeten daar blijven; zij worden opgevangen door de schoolleiding. Mensen die in de auto zitten, doen er goed aan deze te parkeren en zo snel mogelijk ergens naar binnen te gaan. Kan dit niet, zet dan de auto stil langs de kant van de weg en blijf in de auto. 2. Sluit ramen en deuren. Zet indien mogelijk de mechanische ventilatie uit of op de laagste stand. 3. Luister naar Radio Rijnmond (96,1 FM of op de kabel). Op deze zen der, de ofSciële rampen zender voor de regio, meldt de over heid wat er aan de hand is en welk gevaar er is. Luisteraars ontvangen ook instructies (bijvoorbeeld ook als binnen blijven niet volstaat en er geëvacueerd moet worden) en adviezen. Zodra de situatie weer veilig is, is dat het eerst te horen op Radio Rijnmond. Vragen over dit onderwerp worden bij de gemeente beantwoord door de heer V van Tbijl, telefoon 0187 - 475571. Meer informatie is ook te vinden op de internetsite van de Regi onale Hulpverleningsdienst Rotter dam-Rijnmond: www.rhrr.nl. De aanvraag gaat - vergezeld van een tekening op schaal en onder andere informatie over de kleur, afmetingen en materiaalgebruik van de reclame - naar de gemeente, die hem beoordeelt aan de hand van de welstandsnota. Deze nota, van kracht geworden per 1 juli 2004, geeft een exact overzicht van de voor waarden waaraan reclame-uitingen bin nen de gemeente Middelharnis moeten voldoen. De welstandscommissie geeft een esthe tisch oordeel over de aangevraagde reclame en brengt advies uit aan het col lege van Burgemeester en Wethouders. Het f; college neemt vervolgens een besluit over de Moeten alle reclames worden aangevraagd? Nee, voor bordjes met een grootte tot 50 bij 50 centimeter is geen vergunning nodig. Maar deze uitzondering vervalt weer als de reclame wordt aangebracht binnen 'beschermd dorpsgezicht'. Dan is een recla mevergunning te allen tijde noodzakelijk. Wil men reclame maken met geschilderde letters of plakletters, dan is een ver gunning nodig in het kader van de APV (Algemene Plaatselijke Verordening). Ook voor reclames op losstaande aanhangwagens dient men overigens een vergunning aan te vragen. Ook als het om een tijdelijke reclame gaat. Meer informatie wordt vertrekt door de heer J. Mackloet van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. Hij is bereikbaar via telefoon 0187 - 475555- 9 Hetzwem- seizoen breekt weer aan. Dit bete kent dat de provin cie, net als ieder jaar, actuele informa tie over de zwemwaterkwali teit verstrekt. Vanaf 1 mei is de provinciale zwemwaterwebsite in de lucht en de zwemwatertele foon bemand. Bij de 110 officiële zwemlocaties, die regelmatig door de waterkwaliteitsbeheerders en de provinciale inspecteurs worden gecontroleerd, staan herkenbare borden. Er is ook een nieuwe zwemwaterfolder met algemene informatie en adviezen. Tevens is dit zwemseizoen een informatieve film op de website van de provin cie te zien. Het zwemseizoen duurt van 1 mei tot eind september. Als de waterkwaliteit of de aanwezigheid van bijvoorbeeld blauwwieren daartoe aanleiding geeft, neemt de provincie maatregelen. Dat kan een negatief zwemadvies of zelfs een zwemverbod zijn. Geldt er voor een zwemlocatie een maatregel, dan staat bij die locatie ook een ander bord dan het gebruikelijke informatiebord. Daar onder hangt bovendien een informatie kastje met daarin een toelichting over de reden van de maatregel. Internet en zwemwatertelefoon Op verschillende manieren kan infor matie worden verkregen. Via HYPERLINK "http;//www.zuid-holland. nl/service/zwemwater" www.zuid-hol- land.nl/service/zwemwater biedt de provincie naast actuele informatie ook informatie per zwemlocatie, de kaart met de 110 zwemlocaties, algemene informatie en adviezen. Een e-mail stu ren met een vraag over de zwemwater- kwahteit kan via HYPERLINK "mailto: zwemwater@pzh,nl" zwemwater@pzh. nl. Antwoord volgt dan zo spoedig mogelijk. De zwemwatertelefoon (070 441 75 50) is tussen 8.30 en 16.30 uur te bellen voor vragen en het melden van gezondheidsklachten. Buiten kantoor uren draait een informatiebandje. Zwemwaterfolder 2004 De gratis zwemwaterfolder ligt onder andere bij de VW's, gemeentehuizen en bibliotheken. De zwemwaterfolder is ook verkrijgbaar bij de afdeling Com municatie van de provincie Zuid-Hol land, telefoon 070 441 66 22. I» m iS s s 9 Een rioolverstopping is vervelend en kan verschillende vragen oproe pen, ^at moet ik doen? Wie is er verantwoordelijk voor het riool? Hoe kan het probleem zo snel mogelijk worden opgelost? Wie betaalt de ont stopping? Helderheid is wenselijk; daarom zetten we hier een en ander nog eens voor u op een rijtje. Graaf het ontstoppingsstuk op en open dit. Het ont- stoppingsstuk behoort tot uw riolering en bevindt zich doorgaans net binnen de grens van uw erf De locatie van het ontstoppingsstuk is dus uw verant woordelijkheid. Kunt u het niet traceren, dan is het mogelijk om bij de gemeente kosteloos een tekening op te vragen (indien in bezit). Als het ontstoppings stuk leeg is of droog staat, dan zit de verstopping op eigen terrein. Staat het ontstoppingsstuk echter vol water, dan is de verstopping te vinden op gemeentegrond. Als de verstopping onder gemeentelijke verantwoordelijkheid valt, dan dient u de gemeente te waarschuwen. De gemeente zal de storing ver\'olgens opheffen, zonder kosten. Bevindt de verstopping zich op uw eigen terrein, dan dient u zelf voor het ont stoppen te zorgen. Uiteraard kunt u daanoe een bedrijf inschakelen. Als de locatie van de verstopping onbekend is, kunt u twee dingen doen: - U vraagt de gemeente het riool te ontstoppen. Bevindt de verstopping zich op gemeentelijk terrein, dan voert de gemeente de ontstopping kosteloos uit. Blijkt echter dat de verstopping zich op uw eigen terrein bevindt, dan brengt de gemeente de kosten bij u in rekening. - U kunt zelf maatregelen (laten) nemen om het riool te ontstoppen. Als blijkt dat de verstopping in gemeentegrond zit, dan dient u alsnog de gemeente in te schakelen. Het is in dit geval niet toegestaan om - zonder toestemming van de gemeente - zelf of door een ander een ontstopping uit te (laten) voeren. Rekeningen van derden voor het ontstoppen van het gemeentelijk riool wor den, zonder overleg, niet door de gemeente betaald. Voor rioolverstoppingen en andere storingen is de afde ling Buitendienst van de gemeente Middelharnis bereik baar via de volgende telefoonnummers: 0187 - 47 11 47 (tijdens kantooruren) en 06 - 53 27 31 05 ('s avonds en in het weekend). Zomervakantie 4 juli t/m 12 augustus 2005 }i^ Herfstvakantie 17 t/m 21 oktober 2005 Kerstvakantie 26 december 2005 t/m 6 januari 2006 ,-' Voorjaarsvakantie 20 februari t/m 24 februari 2006 ,-' Goede Vrijdag Tweede Paasdag Meivakantie Hemelvaartsdag Pinkstervakantie Zomervakantie 14 april 2006 17 april 2006 1 t/m 5 mei 2006 25 en 26 mei 2006 5 t/m 9 juni 2006 10 juli t/m 18 augustus 2006 Dit vakantierooster geldt voor alle openbare basisscholen in deze gemeente. In gro te lijnen zal dit rooster ook voor de andere basisscholen en de scholen voor voort gezet onderwijs gelden. Verschillen zijn echter altijd mogelijk, omdat elk schoolbe stuur zelfstandig bepaalt op welke dagen de school gesloten zal zijn. Voor het voortgezet onderwijs geldt dat de zomervakantie een week langer duurt. E M E E N T E IDDELHARNiS Kon. Julianaweg 45,3241 XB Middelharnis. Tei. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mall: info@middelhamis.nt www.middelhamis.nl m m 9 OUDDORP - Een zaal vol belangstel lenden woonde vorige week in het m.f.g. Dorpstienden de presentatie bij over de mogelijkheden tot versterldng van de zeewering bij het Flaauwe Werk in Ouddorp. Het Flaauwe Werk vormt één van de zogenaamde zwakke scha kels in de kustverdediging, die in de Visie Hollandse Kust 2050 als zodanig naar voren is gekomen. Naar verwach ting zal deze over twintig jaar niet meer voldoen aan de veiligheidsnormen. De plannen, die ervoor moeten zorgen dat deze dijk ook in de toekomst voldoende veiligheid blijft bieden, werden toege licht door vertegenwoordigers van het waterschap Hollandse Delta, de gemeente Goedereede, de provincie Zuid-Holland en het ingenieursbureau. Door Dorien Kickert Na een welkomstwoord door de avondvoor zitter Annegreet Dwarshuis mocht heemraad J. Klepper namens het waterschap Holland se Delta de spits afbijten. Niet alleen als heemraad, maar bovendien als geboren en getogen Ouddorper, voelde hij zich als geen ander verbonden met het onderwerp van deze avond; veilige dijken, zo vertrouwde hij de toehoorders toe. Naar zijn mening zijn de dijken en duinen op dit moment zeker niet onveilig, ook niet waar het de dijk bij het Flaauwe Werk betreft. Daar is immers op het strand bij de vuurtoren de afgelopen maan den een flinke hoeveelheid zand bijgestort. Op langere termijn bekeken voldoet echter de zeewering bij het Flaauwe Werk niet meer aan de normen. Vandaar, zo legde Klepper uit, dat er een studie wordt gedaan om te bepalen welke maatregelen er nodig zijn om de veiligheid in de toekomst te waar borgen. Daarnaast wordt ook bezien hoe de ruimtelijke kwaliteit van dit gebied kan wor den verbeterd. Inspraak van de betroldcenen wordt daarbij van groot belang geacht. "Als waterschap zijn wij trekker en initiatiefne mer van dit project. Dat doen we graag, daar staan we voor als waterbeheerder. Wij wil len van u vanavond horen hoe u over de plannenmakerij denkt, want wij hechten er aan om dit met de inwoners van de streek te bespreken. Ook nu het nieuwe waterschap in Dordrecht gevestigd is," zo riep heemraad Klepper de aanwezigen op om hun mening te laten horen. Na de pauze brandden er vele vragen los op het forum (v.l.n.r.: de heren Klink, Lokker, Klepper en Schellevis). Wethouder A.C. Lokker van de gemeente Goedereede speelde eveneens in op het bij de plannen betrekken van de burgers. "Met grote zorgvuldigheid moet tot de meest acceptabele oplossing worden gekomen. Wij wensen de projectgroep veel wijsheid toe om die afweging te maken, én dat er zal worden geluisterd naar de suggesties en adviezen die u uit de samenleving worden aangereikt." Naar de mening van Lokker behoefde het geen discussie dat er definitie ve maatregelen moeten worden genomen ter verhoging van de veiligheid. De zandsupple- ties zijn immers maar tijdelijke oplossingen. De grote vraag is dan voor welke oplossing moet worden gekozen. Veiligheid en ruimte lijke kwaliteit spelen hierbij een grote rol. Verder zijn bij de afweging zowel particuhe- ren, als landbouw, recreatie en natuur betrokken. "De gemeente wil natuurlijk meedenken met het uitwerken van mogeUj- ke varianten, zeker als hierdoor win-win situaties ontstaan", aldus Lokker. Inspraak De procedure rond de planstudie werd ver volgens uit de doeken gedaan door project leider M. Schellevis van het waterschap. Het is de bedoeling dat in 2007 deze planstudie gereed is, waarna de dijk daadwerkelijk ver sterkt kan worden. Voor die tijd worden diverse alternatieven onderzocht, waarbij zowel naar veiligheid als naar ruimtelijke kwaliteit wordt gekeken. Wat dit laatste betreft wordt aan zaken als landschapsstruc tuur, verscheidenheid in het landschap, behoud van de toegankelijkheid en het ver sterken van het ecologisch netwerk eveneens veel aandacht besteed. De wensen en ideeën die de direct omwonenden en andere belang hebbenden naar voren brengen, worden meegenomen in de startnotitie die in sep tember van dit Jaar op diverse plaatsen ter visie wordt gelegd. Ook wordt in september nogmaals een hoorzitting georganiseerd. Als dit alles achter de rug is, kan een milieu effect rapportage worden opgesteld, die wederom wordt besproken tijdens een hoor zitting. Kortom, op diverse momenten tij dens de gehele procedure is er de mogelijk heid dat betrokkenen kunnen reageren op de plannen. Tenslotte is het de bedoeling dat in het najaar van 2006 het uiteindelijke plan wordt vastgesteld en goedgekeurd, waarna de werkzaamheden in 2007 kunnen begin nen. En welke alternatieven er dan wel zijn om de dijk bij het Flaauwe werk te versterken, dat werd uiteindeüjk gepresenteerd door de heer Th. Klink van het ingenieursbureau DHV/H+N-fS. Er blijven drie oplossingen mogelijk, zo gaf Klink aan. De eerste moge lijkheid is een zeewaartse variant, waarbij een groot duinmassief in de richting van de zee wordt aangelegd. De tweede oplossing is een variant binnendijks, waarbij een stuk landbouwgrond wordt opgeofferd en de laat- Uitslag wedvlucht Pont St. Maxence. C.Kleijn jr. 17 9 16 18 24 25 26; A. v. d. Linde 211 12 13 21 33 44 45 47; J. K.Hoek- man 3 4 8 20 22 32 34 39 43; P. van Moort 5 6 23 37 41 42 67 70; Appel Vis van Heemst 10 17 29 35 49; M. A.van Nimwe- gen 14 15 27 40 46 62 63; A.van Alphen 19 57; P .de Jong 30 53 68; P. van den Boogert 31; D. Maliepaard 38 59; J.de Blok 54 71. ste oplossing zou kunnen worden gevonden in het consolideren van de binnendijk, dat wil zeggen de dijk aan de landzijde verho gen. Daarnaast liet Klink nog enige altema- tieven zien die echter teveel nadelen hadden om voor verdere studie in aanmerking te komen, zoais een zeewaavts eiland, een ver hoging van de kruin van de dijk en het creë ren van een binnendijkse waterberging, dat wil zeggen het onder water laten lopen van de achterliggende landbouwgronden in geval van een grote overstroming bij een superstorm. Vragenuurtje Na de pauze vormden de vier vertegenwoor digers van de diverse instanties een forum waarop vragen konden worden afgevuurd. En die waren er volop, hoewel er niet op alle vragen een passend antwoord klaar lag. Zo bleken er enige deskundigen in de zaal te zijn, die met name aandacht vroegen voor het onderhouden van de teen van de dijk. Komt de teen van de dijk bloot te hggen dan verzwakt ook de dijk, voerden zij aan. Een exploitant van een strandpaviljoen was benieuwd hoe hoog het water daadwerkelijk zou komen bij een superstorm. Als besloten wordt tot binnendijkse maatregelen, hoe worden de benodigde landbouwgronden van verworven? Welke variant is nu eigenlijk het duurst? Ook klonk de waarschuwing dat er na de zandsuppletie een onveilige situatie is ontstaan voor badgasten omdat het strand nu steiler afloopt en er andere stromingen zijn ontstaan. Als extra varianten werden ook nog genoemd een stormvloedberm op de buitenkant van de dijk en een palendam zoals in Zeeland wordt toegepast. Al deze opmerkingen zullen worden meege nomen of beantwoord, zo stelde heemraad Klepper in zijn slotwoord, en kunnen tijdens de hoorzitting in september eventueel nog maals worden besproken. "Wij vinden een goede wisselwerking tussen de plannenma kers en betrokkenen van groot belang. Voor diegenen die vanavond geen vragen of opmerkingen heeft, maar deze op een wat later tijdstip toch wil indienen, ligt er bij de uitgang een speciaal reactieformulier klaar." Het waterschap geeft in ieder geval iedereen die een reactie instuurt in juni persoonlijk antwoord. HERKINGEN - In Theetuin De Bongerd wordt woensdag 1 juni tussen 13.00 en 17.00 uur een 3D-kaartenverkoop gehouden in 'Theetuin De Bongerd'. Ter plekke wordt ook een demonstratie gegeven van het gebruik van de materialen. Als u zelf creatief bezig wilt zijn, kunt u hier uit een breed en betaalbaar assortiment uw materiaal voor 3D-kaarten uitzoeken. De houten mallen, te gebruiken bij het maken van kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 2,95, terwijl er een aan bieding is van 20 vellen karton voor 5 in een map. De inloop vanaf 13,00 uur is geheel vrijblijvend. Ook kunt u er rondkij ken, gezellig een kopje koffie drinken of kie zen uit 40 soorten thee, terwijl u intussen geniet van de nieuwe zomerexpositie met kleurrijke acrylschilderijen en collages van Lau Mijnders of van het keramiek en andere beelden van Hannie Speelman, die in de theetuin tentoongesteld zijn. Verder kunt u er terecht voor leuke cadeautjes, van tafel kleed tot serviesgoed en mooie kinderboe ken. U kunt zich ook in het gezellige pavil joen een ambachtelijke pannenkoek laten smaken. Voor meer informatie kunt u bellen naar 0187-669327 of kijken op website: www.theetuin-de-bongerd.nl. OUDDORP - Na een gezellige winterreisje is nu de tijd aangebroken voor een zomer reisje. ledereen, van 55 jaar of ouder wordt uitgenodigd om op donderdag 2 juni mee te gaan.. De opstapplaatsen zijn De Vliedberg om 7.45 uur en Dorpstienden Om 7.55 uur. Opgeven kan tot 28 mei a.s. bij Maaike Menheer, tel.: (0187) 681898. OUDDORP - De uitzending op woensdag 1 juni van De Hoop Magazine Radio staat in het teken van automutilatie (zelfbeschadi ging). In het programma wordt Nathan geïn terviewd, een cliënt van Stichting De Hoop. Hij vertelt over de redenen waarom hij zich zelf ging snijden en wat dit met hem deed. Verder komt psychotherapeut Tanja Vosloo aan het woord over de verschillende vormen van automutilatie en hoe De Hoop mensen die zichzelf beschadigen, behandelt. De Hoop Magazine Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. Het pro gramma wordt herhaald zaterdag tussen 11.00 en 12.00 uur. Nederlanders blijven consequent Groente-, Fruit- en TXiinafval schei den van het andere huisvuil. Dat blijkt uit een eerste inventarisatie in opdracht van het ministerie van VROM over 2004. Vorig jaar is waar schijnlijk vijf procent meer GFT inge zameld dan het jaar ervoor. Na de zomer worden de definitieve cijfers verwacht. Nederland zamelt sinds 1995 jaarlijks circa 1,4 miljoen ton GFT-afval in. Dat staat gelijk aan 90 kilo per inwoner, waarvan de helft gescheiden van het andere huisvuil wordt ingezameld. Composteren is voor de meeste gemeenten goedkoper dan verbran den en daarom handhaven zij deze geschei den GFT-inzameling. Bovendien zullen de tarieven voor het verwerken van GFT-afval de komende jaren waarschijnlijk dalen als gevolg van bijvoorbeeld toegenomen markt werking. Staatssecretaris Van Geel heeft afgelopen jaar besloten dat gemeenten v/ettelijk ver plicht blijven om GFT gescheiden in te zamelen. Wel gaat hij de gemeenten wat meer vrijheid geven om de inzamelplicht beter toe te spitsen op de lokale situatie. Veel gemeenten hebben er al voor gekozen om in wijken met veel hoogbouw te stoppen met GFT-inzameling. Gescheiden inzamelen van GFT-afval zorgt ervoor dat er minder afval naar de Neder landse afvalverbrandingsovens en stort plaatsen gaat. Het ingezamelde GFT-afval is van goede kwaliteit en wordt doorgaans ver werkt tot compost, dat wordt gebruikt in de land- en tuinbouw. Staatssecretaris Van Geel wil dat dit ook in de toekomst zo blijft. Hij heeft daarom de Tweede Kamer voorge steld compost een competitief voordeel te geven boven dierlijke mest, zodat agrariërs ook bij strengere mestwetten compost kun nen blijven gebruiken. Uitslag wedvlucht PONT ST. MAXENCE 21-05-2005. Los: 07.30. Deelnemers: 8. Duiven: 161. Weer: Zuid Westen Wind J. C. Wagner Zn. 1 2 3 9 10 24 30 34 35 37 39; LD. Meiaard Zn 4 23; J. M. Visser 5 7 8 11 15 17 19 20 21 32 33 36 38 40; K. Klink 6 13 14 16 18 22 25 27 29; Th. van Stra len 12 31; I.J. van Zanten 26 28.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4