Einde en nieuw begin voor j^ Europees buitenlands beleid 'Doffe ogen gaan weer glanzen' Met Wie??? Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Foto's gevonden Good Luck blijft 3e klasser EilAtlDBn-IIIEUWS EIIAI1DEIi.l1IElJW5 Aangepaste kerkdienst MBO Bloem leerlingen exposeren examenopdrachten De Stelle wint 3-kamp van De Devel en Poseidon '56 Nieuwe naam voor Huurdersvereniging Shantykoor bij Plattelandsvrouwen Mèkkerstee organiseert symposium over waarde werli voor psychiatrische patiënten: Rommelmarktspullen gevraagd -# Buitenlands beleid De grootste drie De dubbele hoed Herv. Qg Schieten en darten bij Z.A.J.W. OUDDORP- De berm langs de oprij laan naar zorgboerderij De Mèkker stee komt langzamerhand vol met auto's te staan. Mensen stappen uit en lopen het terrein van de zorgboerderij op. Daar stappen ze door een deur een grote loods binnen, waar donderdag 12 mei een minisymposium werd gehouden met als thema 'Zorg werkt'. Door Roeland van Mourik Doffe ogen Interview Ongekunsteld Waarom dit onderzoek? Hoe verloopt dit onderzoek? PAGINA 2 DINSDAG 24 MEI 2005 Op 1 juni gaat Nederland naar de stembus. Dit keer Icunnen de kiezers in een raadplegend referendum een oordeel geven over de nieuwe Europe se grondwet. Het gaat om een advies aan de Tweede Kamer. Die moet later dit jaar de zogenaamde goedkeurings wet voor het Europese grondwettelij ke verdrag goedkeuren. Een meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer vond dat de burger actiever bij de Europese politiek betrokken moet worden. Daarom is besloten om voor het eerst in de geschiedenis van het Koninkrijk der Neder- kmden (die begon in 1815} een referendum te houden. Je zou dit referendum kunnen zien als een begin voor het Europese bur gerschap, waarover in de nieuwe Grondwet een aantal zaken zijn geregeld. In een serie artikelen van Europees journalist Koos van Houdt, die hij schreef in samenwerking met het Bureau Den Haag van het Europees Par lement, proberen we u de komende weken een beeld te geven van de nieuwe Europese grondwet. Februari 2003. De Europese Conventie, die een voorstel moest maken voor een Grond wet voor Europa, vergaderde in Brussel over een Europees buitenlands beleid. Iedereen zat diep in de put. Want nooit eerder bleek de verdeeldheid tussen de Europese lidstaten zo duidelijk als toen. Het ging over de vraag of al dan niet steun moest worden gegeven aan een Amerikaanse inval in Irak. De verdeeld heid daarover leek het einde te markeren voor een Europees buitenlands beleid. Wat nu te doen? Al jarenlang blijkt immers uit achtereenvolgende onderzoeken van Eurobarometer dat grote meerderheden onder de bevolkingen van de lidstaten voor stander is van een Europees buitenlands beleid. Moest de mogelijkheid daartoe dan niet in de nieuwe Grondwet worden opgeno men? Uit schaamte over de heersende ver deeldheid, probeerde voorzitter Giscard d'E- staing daar zo weinig mogelijk woorden aan vuil te maken. "Zo'n beleid is er nog niet, maar het is wel bittere noodzaak", zei hij in februari 2003 vlak na het begin van de Ame rikaanse inval in Irak tijdens een .spoedde- batje in de Conventie. Andere leden van deze vergadering zeiden dat de voortgang op dit gebied het komende jaar zou moeten worden omgebogen van "de gang van een schildpad, naar die van een haas". Veel instemming kreeg vooral Frans Minis ter van Buitenlandse Zaken Michel Barnier. Hij toonde hij zich ook bij die gelegenheid voorstander van een echt en geloofwaardig Europees buitenlands beleid. Maar, zei hij, we moeten ook realistisch blijven. De politi ci die op dit moment aan de macht zijn, moe ten de politieke wil daartoe ontwikkelen. Doen zij dat niet, dan gebeurt er ook niets. Maar "wij moeten datgene bijdragen wat we kunnen: via de Conventie mogelijke proce dures en instrumenten aanreiken' Nu moet wel worden bedacht dat er amper tien jaar zit tussen het van kracht worden van het Verdrag van Maastricht en de debatten in de Europese Conventie over een Europees buitenlands beleid. Formeel is sinds 1 mei 1994 verdragsmatig sprake van gemeen schappelijke buitenlands beleid. De zoge naamde tweede pijler van de Europese Unie leidde er in ieder geval toe dat de ministers Op een avond in oktober 1998 hadden de Franse president Jacques Chirac en de Britse eer ste minister Tony Blair een eetafspraak in Saint-Malo aan de Franse westkust. Een histo rische plaats, niet alleen omdat het in de buurt ligt van de invasiestranden. Maar de heren Chirac en Blair keken daar naar de toekomst. Ze kwamen een initiatief overeen om in de Europese Unie te gaan bouwen aan een veiligheid-s- en defensiebeleid. Nee, het zou geen Europees leger moeten worden. Maar wel zou de Europese Unie bereidheid moeten opbrengen actief deelnemer te worden in het beheersen van crisissituaties en het uitvoeren van vredestaken. In de jaren erna is achter de schermen gewerkt aan het uitwerken van al die afspraken. Die zijn vorig najaar tijdens het Nederlandse voorzitterschap tot een zekere afronding geko men. De hoofddoelstelling is inmiddels gewijzigd. De krijgsmachten van de lidstaten moe ten aan hogere eisen voldoen en sneller inzetbaar zijn. Daarvoor is het concept van de zogenaamde 'battlegroups' ontwikkeld: hoogwaardige, robuuste en snel inzetbare eenhe den van ongeveer 1.500 man, soms afkomstig uit één lidstaat, soms bestaand uit man schappen van verschillende nationaliteit. Voor die battlegroups, die in de komende tijd ongeveer de enige zichtbare vorm van mili tair vertoon binnen de Europese Unie zullen vormen, moeten natuurlijk wel spullen wor den aangeschaft. Dat kunnen de lidstaten zelf doen, maar dan dreigt verwarring, omdat de ene groep dan heel andere spullen krijgt dan de andere. Een Europees Defensie Agent schap werd ervoor bedacht. Die gedachte is opgenomen in de Grondwet voor Europa. De burger lijkt er dus nog ja of nee tegen te kunnen zeggen. Maar intussen is het Agentschap al opgericht en met het eigenlijke werk begonnen. Tenslotte zal het met de Europese grondwet ook mogelijk worden oor een derde van de lid staten van de Unie intensiever te gaan samenwerken op defensiegebied. Tot nu toe was dat al mogelijk op alle beleidsterreinen, maar niet inzake defensie. Juist op defensie gebied waar Europa de afgelopen jaren zoveel verdeeldheid heeft getoond zal die iBtensieve samenwerking effect kunnen hebben. van buitenlandse zaken elkaar ongeveer iedere maand in formeel verband spraken. Achteraf kun je zeggen dat daar toch iets aan het groeien is geweest. Maar ook in de aan loop naar het Verdrag van Maastricht was het al ellende voor dat Europese buitenlands beleid. In de tweede helft van het roerige jaar 1991 was Nederland voorzitter van de Euro pese Unie. Het was het jaar dat het erg onrus tig begon te worden op de Balkan. Belang rijkste opdracht voor dat Nederlandse voor zitterschap was het opstellen van het Verdrag van Maastricht. In september legde het kabinet een reeks van voorstellen daar over voor aan de ministers van buitenlandse zaken. Het zijn mede deze ervaringen geweest die voormalig minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek tot de overtuiging heb ben gebracht datje de drie grootste en mach tigste lidstaten Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk de verantwoordelijk heid zou moeten geven het voortouw te nemen in crisissituaties, waarbij mogelijk militaire interventies aan de orde kunnen zijn. Hij sprak er onder meer over tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van Europe se Journalisten in september 2003 in Den Haag. Van den Broek kent inmiddels de bezwaren. "Als je dat schriftelijk zou vasüeggen, kom je er nooit meer vanaf', zegt bij voorbeeld de voormalige Belgische premier Leo Tinde- mans. En ook zijn partijgenoot Aiie Oost- lander is daar beducht voor. Maar Van den Broek begint te schuiven op zijn stoel. "Informele gesprekken tussen de drie vinden toch al meer en meer plaats. Op dat soort ontwikkelingen heb je nauwelijks greep. En ja, je mag wel van hen verlangen dat ze hun voorstellen aan de 22 anderen voorleggen. Maar geloof me, een compromis tussen die drie is voor de anderen vrijwel altijd aan vaardbaar. Maar ik wil benadrukken dat mijn voorstel vooral is gericht op situaties van internationale crisis, waarin het noodza kelijk is om desnoods met militair geweld de veiligheid af te dwingen. Als die drie dan de verantwoordelijkheid krijgen toegewezen, dan voelen ze ook de bijbehorende druk. Geef je ze in dergelijke crisissituaties die verantwoordelijkheid dan kunnen ze moei lijker bij de 22 anderen terugkomen met de mededeling dat ze het niet eens kunnen wor den." Op dit moment wordt het 'gezicht' van het Europese buitenlandse beleid bepaald door twee personen. Binnen de Europese Com missie is één van de leden (op dit moment de voormalige minister van buitenlandse zaken van Oostenrijk Benita Fertero-Waldner) belast met een aantal taken op buitenlands terrein en verantwoordelijk voor de beste ding van 8 miljard euro buitenlandse hulp. Daarnaast werkt de zogenaamde Hoge Ver tegenwoordiger Javier Solana in dienst van de 25 ministers van buitenlandse zaken uit de lidstaten aan datzelfde beleid. Hij heeft meer diplomatieke macht maar geen geld. Twee personen, die in feite over hetzelfde onderwerp gaan, dat kan alleen als die zeer nauw samenwerken. De Europese Conventie besloot tot een half slachtige stap in de betere richting. Voortaan zou het beleidsveld opgedragen worden aan één persoon: de Europese minister van bui tenlandse zaken. Die persoon zal vanwege het belang van zijn beleidsveld te zijner tijd automatisch één van de vice-voorzitters van de Europese Commissie zijn. Maar let op: hij is dat maar voor de helft. De andere helft van zijn lijf houdt het etiket hoge vertegen woordiger voor het buitenlandse beleid van de raad van ministers. De man met de 'dub bele hoed' wordt hij daarom ook wel genoemd in Brussel. Op deze manier versterkt de Europese Grondwet de Unie de middelen om zo'n gezamenlijk buitenlands beleid te voeren. Voorstanders ervan kunnen daarbij wel wij zen op een duidelijke en al lang bestaande voorkeur van zeker 70% van de burgers in de Europese Unie. In alle lidstaten, ook in de drie grootste, is er een duidelijke voorkeur voor een Europese aanwezigheid op het internationale toneel. Maar of de nieuwe functionaris goed kan functioneren onder twee kapiteins moet in de praktijk worden afgewacht. clir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuld-hoHandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 email: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Jongelui, jullie worden van harte uitgeno digd voor een wedstrijd buksschieten en een wedstrijd darten! Vanaf 20 uur zijn jullie welkom bij Hervormd Centrum 'Eüm' in Nieuwe-Tonge. Tot ziensHet Z.A.J. W. -team MIDDELHARNIS - Op zondag 29 mei is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden'. In deze dienst, die gehouden wordt in de Gereformeerde kerk te Middelharnis, hoopt ds. L.J. Lingen voor te gaan. Aanvang kwart vóór drie. Iedereen is van harte welkom. SOMMELSDIJK - De deelnemers van de opleiding MBO Bloem niveau 2 en 3, pre senteren volgende week de werkstukken van hun praktijkexamen. U wordt daarom van harte uitgenodigd om deze expositie te komen bezichtigen, op dinsdag 31 mei a.s. van 19.00 tot 21.00 uur in de Groene School, Langeweg 107 te Sommelsdijk. De tentoon gestelde werkstukken zijn bruidswerk, lichaamsversieringen, tafeldecoraties, plan- tenartangementen, rouwarrangementen en een verrassingsbloemwerk. STELLEND AM - Zaterdag 21 mei is de laatste wedstrijd van de 3-kamp verzwom- men in Ridderkerk; zwemclub De Stelle werd daarbij eerste over de drie gezwom men wedstrijden. Claire van Beuningen, Dominiek van den Nieuwendijk en Jaymie Boshoven verbeter den hun persoonlijk record op de 50m vrij eslag minioren 1-2. Bij de jongens minioren werd Jorian Heerschap Ie (0.53.08) en Frank van Beuningen 2e (0.55.82). Op de 50m rugslag wisselden de jongens van ere plaats, Frank werd Ie (0.59.57) en Jorian 2e (100.83). Rosanna Wilmsen werd 2e op de 50m schoolslag (0.51.32) en Ie op de 50m vrij (0.38.99). Bij de jongens minioren 3-4 werd op de 50m school Jeffrey Grinwis Ie (0.50.57) en Leander Troost 2e (0.53.69). Op de 50m vrijeslag werd Jeffrey weer Ie (0.39.90) en Jarno Heerschap 2e (0.41.54). Marco Akershoek werd 2e op de lOOm schoolslag (1.43.30) bij de minioren 5-6. Marco behaalde ook de 2e plaats op de 50m rugslag (0.39.56). Bij de meisjes junioren 1-2 werd Fleur van Beuningen 3e (0.45.57) op de 50m rug. Bij de jongens op de rugslag werd Bait Teunissen Ie (0.36.91) en Thom Roelse 2e (0.38.97). Op de 200m vrijeslag jeugd 1-2 werd Suzanne Hessel Ie (3.20.79) en Jolien Witte 3e (4.41.46). Bij de dames werd Carolina van den Nieuwen- dijk Ie (2.55.51) op de 200m vrijeslag en eveneens Ie op de lOOm wisselslag (1.26.65). Bij de heren werd Abraham de Ronde Ie (2.25.08) op de 200m vrijeslag. Fleur van Beuningen werd Ie op de lOOm vrijeslag (1.26.21). Op de lOOm vrij voor jongens waren de eerste drie plaatsen op rij voor de Stelle, Ie Bart Teunissen (1.13.57), 2e Coen Bolle (1.16.72) en 3e Thom Roel se (1.22.23). Suzanne Hessel behaalde de Ie plaats op de lOOm schoolslag (1.46.80) en Jolien Witte de 3e plaats (2.14.03). Arjan Witte behaalde de 3e plaats op de lOOm wisselslag (1.15.93). MIDDELHARNIS - De Huurders Vereni ging Middelharnis heeft een nieuwe naam gekregen. De naam is gewijzigd in Huurders Vereniging Woonbelang. Onder deze naam is de vereniging bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam ingeschre ven onder nummer 40324981. Ook zijn er enkele aanpassingen in de statuten van de verenging gemaakt. De nieuwe statuten zijn gedeponeerd bij voornoemde Kamer van Koophandel. De Algemene Ledenvergade ring heeft in haar vergadering van 16 maart 2005 twee nieuwe bestuursleden gekozen: de heren Prinsen uit Oude-Tonge en Muller uit Sommelsdijk. De bestuurssamenstelling is nu als volgt: mevrouw Piëta Kalle (voor zitter), mevrouw Wil Noteboom (penning meester), de heer Hans Muller (secretaris) en de heer Adrie Prinsen. Het adres van de ver eniging blijft hetzelfde: Doetinchemsestraat 4, 3241 AA Middelharnis, tel./fax: 0187- 486390, e-mail: hvwoon@zonnet.nl. MIDDELHARNIS - Tussen de enorme hoe veelheid boeken die zijn geschonken aan de christelijke bibliotheek 'Rehoboth', zaten twee foto's waarvan de herkomst niet meer te achterhalen is. Daarom wordt uw hulp gevraagd. De eerste foto is een schoolfoto uit de jaren '20 of '30 en zat in het jongens boek 'Dorp op stelten' van S.M van der Galiën. De tweede foto is een vrij recente opname van een vrouw in vermoedelijk Flakkeese klederdracht. Zij staat in een moderne zaal bij een koud buffet. De foto's zijn te zien in de christelijke bibliotheek 'Rehoboth', Kastanjelaan 3 te MiddeUiamis, tijdens openingsuren, elke vrijdag van 13.00-17.00 uur en van 18.30-20.30 uur. MroDELHARNIS - Zaterdag 21 mei stond voor het eerste team van korfbal vereniging Good Luck de laatste thuis wedstrijd van dit seizoen op het pro gramma. Vooraf kon het in theorie nog kampioen worden, maar met nog twee wedstrijden te gaan en drie ploegen boven zich, was deze kans niet realistisch te noemen. Nummer twee, Olympia uit Spijkenisse, kwam op bezoek en heeft alles nog in eigen handen en na het kam pioenschap in de zaal streven ze ook naar het kampioenschap op het veld. Net als de uitwedstrijd begon Good Luck ook deze wedstrijd weer gehavend aan de strijd. Liesbeth Los moest na twee weken griep verstek laten gaan en haar plaats werd opgevuld door Lindsay Abbas. Ook Heidi Kamerling was getroffen door een griep- of ander virus, maar zij kon wel aan de strijd beginnen. In de eerste helft zag het vele publiek bij prachtig weer dat de strijd tussen beide ploegen gelijk opging. Good Luck maakte wat onnodige overtredingen, waar door Olympia gemakkelijk tot scoren kon komen. Arbiter Spierenburg had een wat te nadrukkelijke rol en floot in het eerste deel wat aan de nadelige kant voor de korfballers uit Middelharnis. Hierdoor gingen de ploe gen met 6-8 thee drinken. In het tweede deel ging het tot 10-12 nog steeds gelijk op. De arbiter nam wederom diverse onnodig vreemde beslissingen, maar dit was aan beide kanten. Olympia (S) ging op dat moment met scherp schieten en Good Luck liet zich op sommige fronten te mak kelijk aftroeven. Hierdoor ontstond een gat van maarliefst 8 doelpunten, 10-18. Kim Noteboom werd ingebracht voor de moege streden Lindsay Abbas en Good Luck kon nog even doortrekken tot 13-18. Maar de koek was op en bij 13-19 floot de scheids rechter de strijd af. Hierdoor blijft Olympia (S) in de strijd voor het kampioenschap en de ploeg van coach De Leeuw haakt defini tief af en blijft ook volgend seizoen op het veld in de derde klasse spelen. Na afloop was de jaarlijkse afsluitende bar becue. Sponsors Hans Meyer Advies en Sporthuis De Bont waren ook aanwezig bij deze gezellige afsluiting. Aanstaande zaterdag speelt Good Luck de laatste wedstrijd van dit seizoen bij NIO in Rotterdam-Schiebroek. Coach Jan de Leeuw en speler Arjan Zondervan nemen dan afscheid. Good Luck wil minimaal de vierde positie behouden en zal er alles aan doen om deze strijd te winnen. Doelpunten Good Luck: Marcel Kievit (5), Arjan Zondervan (3), Britt Abbas (2), Jan- Willem de Vos (2) en Heidi Kamerling (1). OUDE-TONGE - De afdeling Oostflakkee van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt haar maandelijkse bijeen komst op dinsdag 24 mei in de grote zaal van 'De Grutterswei', Willemstraat 14 te Oude Tonge. De aanvang is 19.45 uur. Deze laatste avond van het seizoen is de grote zaal van 'De Grutterswei' gereser veerd, vanwege het grote podium dat nodig is voor het optreden van het Shanthykoor 'Op Volle Kracht' uit Middelharnis. Deze avond mogen alle leden van een of meer personen meenemen, zoals de echtgenoot, familieleden, vrienden of vriendinnen. Dus deze keer zijn ook mannen van harte wel kom. Dit in verband met het 75-jarig bestaan van de landelijke Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De entree voor deze avond is gratis. Bij binnenkomst in de loods worden de ongeveer tachtig bezoekers van het mini symposium verwelkomd met koffie en gebak. Gebak dat, zo vertelde locatie manager André de Jong later, gebakken is door de deelnemers van De Mèkkerstee. "U merkt het, er kan veel op de Mèkkerstee", vertelde de locatiemanager in zijn wel komstwoord. "Zo zijn ook de uitnodigingen voor dit minisymposium gemaakt door de cliënten op onze administratieve afdeling. Dat is toch wel een applausje waard". De heer J. Looij, maatschappelijk werker bij het Delta Psychiatrisch Ziekenhuis, verzorg de de hoofdlezing van het nünisymposiurn. Hij ging in op de vraag wat zorg eigenlijk is. "Zorg is noodzakelijke hulpverlening waar bij een stapje voorwaarts gemaakt wordf' zo gaf hij aan. Daarna ging de maatschappelijk werker in op de vraag of werkprojecten voor psychia trische patiënten die op De Mèkkerstee aan geboden worden ook onder zorg vallen. "Hulpverlening moet helpen. En dat is bij werkprojecten het geval. Er wordt een stapje voorwaarts gezet. Psychiatrische patiënten zijn veel kwijtgeraakt. Daarom hebben ze behoefte aan ontplooiing en zingeving. Dat wordt ze in een werkproject geboden". Looij ziet dat psychiatrische patiënten door te werken kwaliteiten ontdekken die eerst verborgen waren achter een lange ziektege schiedenis. "Ik zie in de praktijk dat doffe ogen weer gaan glanzen. Verborgen kwali teiten komen tot leven. Psychiatrische patiënten die zoveel kwijtgeraakt zijn, raken weer ergens enthousiast over. Ik kan mijn ogen soms echt niet geloven als ik dat her nieuwde enthousiasme zie. Ik vind het daar om echt een zegen dat er dit soort projecten bestaan". Joanne Aschman, managementassistent van Eleos, interviewde drie cliënten, deelnemers van De Mèkkerstee. "Wat heeft De Mèkker stee te bieden?", zo luidde haar eerste vraag. "Geen stress en dat soort zaken", gaf daarop één van de deelnemers aan. "Dat was op mijn andere werk wél zo en daar kon ik absoluut niet tegen". Een andere deelnemer vertelde dat hij naast zijn werk op de zorg- boerdenj ook ander werk heeft. Op De Mèk kerstee leert hij zijn negatieve punten aan te pakken. "Ik heb de neiging om op mijn werk me erg te bemoeien met anderen. Ik moet dat afleren. Dat is mijn doelstelling. In gesprek ken op De Mèkkerstee wordt op een rijtje gezet of ik die doelstelling haal". De Mèkkerstee is een zorgboerderij die valt onder verantwoordelijkheid van Eleos, een stichting voor gereformeerde geestelijke gezondheidszorg. "Wat is de meerwaarde van de christelijke identiteit van De Mèkker stee?", vroeg Aschman de cliënten. "Er wordt'hier niet gevloekt of gescholden", gaf daarop één van de drie geïnterviewden aan. "Maar belangrijker is", vond een ander, "dat hier bij alle problemen die je hebt, gewezen wordt op de Heere omdat Hij alles wel kan maken". In een tweede lezing was het dr. J. van der Wal, voorzitter van de Raad van Bestuur van Eleos, die inging op de meerwaarde van de identiteit van De Mèkkerstee. "Wij willen goede hulpveriening bieden vanuit bijbelse waarden en normen", gaf Van der Wal aan. "Wat mogen cliënten merken van de identi teit?", zo vroeg de Eleos bestuurder zich af "We mogen cliënten aanspreken op hun ver antwoordelijkheid tegenover God, omdat cliënten beeld van God zijn". Volgens Van der Wal moet het gebed in de hulpverlening een belangrijke plaats inne men. "Het is belangrijk om met cliënten de dag met gebed te beginnen. Maar ook als een cliënt ergens op de dag spontaan vraagt om te bidden moet daar ruimte voor gemaakt worden". Daarnaast moet er ruimte zijn voor het zingen van psalmen en geestelijke liede ren en moeten huisregels een belangrijke rol vervullen in christelijke zorgverlening, aldus Van der Wal. "In dat alles is het belangrijk om alles onge kunsteld vorm te geven", vervolgde hij. "Christen-zijn betekent eigenlijk in Christus zijn. Je kent Christus, die Zich ontfermde over jouw verlorenheid. Vanuit de betrok kenheid van Christus over ons leven mogen we bewogen over en betrokken zijn op onze cliënten". Na de twee lezingen werd er een film ver toond over de werkmogelijkheden die De Mèkkerstee biedt. Deze film werd geprodu ceerd door de Videoclub Goeree-Overflak- kee. Daarna werden alle deelnemers aan het minisymposium bedankt door locatie manager De Jong. Deelnemers Jolanda assi steerde hem in het uitdelen van de bosjes bloemen die daarbij hoorden. Toen De Jong aankondigde dat het voor de bezoekers nu mogelijk was om De Mèkkerstee te bezich tigen, kreeg hij door Jolanda de laatste bos bloemen in zijn handen gedrukt. OUDE-TONGE - Zaterdag 28 mei is er tus sen 9.00 en 12.00 uur weer gelegenheid om spullen in te leveren voor de rommelmarkt van de Hervormde gemeente, die op 20 augustus zal worden gehouden. De spullen (geen grote meubelstukken of spiralen) kun nen worden ingeleverd bij de familie Klem, Fordstraat 9 te Oude-Tonge. Ook oude sie raden met kralen kunnen worden ingeleverd; daar kunnen dan weer nieuwe sieraden van worden gemaakt. De eerstvolgende zaterdag daarna dat u uw rommel weg kunt brengen, is op 18 juni. Mevrouw van Rossum-Gortzak is fractie voorzitter van het CDA en voorzitter van de commissie Algemeen Bestuurlijke Zaken in de gemeente Oostflakkee. Naast haar poli tieke activiteiten is zij ook werkzaam als bestuurder van de Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie en van AgriTerra. Mevrouw van Rossum is 24 mei tussen 18.00 en 19.00 uur in de studio van Radio Flakkee en vertelt in het programma 'Met Wie???' o.a. waarom zij in de politiek is gegaan. De presentatie is in handen van Car ta Hersbach. De herhaling is woensdag om 18.00 uur. In de maanden mei en juni van dit jaar wor den vrouwen die zijn geboren in het jaar 1960 in de Regio's Voome-Putten-Rozen- burg, de Hoeksche Waard en Goeree Over- flakkee opgeroepen voor het bevolkings onderzoek naar baarmoederhalskanker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhol landse eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de vijfjaar een uit nodiging voor het onderzoek. Vervolgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onderzoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onder zocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombosedienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010 2890250. Is een vrouw reeds onder behan deling bij een gynaecoloog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor mulier terugsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgevoegd bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker in Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskan ker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakte zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de laboratori umkaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek steh de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt ver volgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uit strijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bij voorbeeld een onschuldige ontsteking is ont dekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet auto matisch baarmoederhalskanker te betekenen. De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Adresgege vens krijgt zij via de gemeentelijke basisad ministratie. Gegevens kunnen worden uitge wisseld met de informatiesystemen van de huisartsen. Op deze uitwisseling en registratie van gege vens is de Wet Bescherming Persoonsgege vens van toepassing. Als vrouwen hier bezwaar tegen willen maken of meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werk dagen van 9.00 tot 14.00 uur is een mede werker van de GGD bereikbaar op telefoon nummer: 0181 65 24 41.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2