P^LITI E De Bosseschool telt 400 leerlingen! STRU K Drie Goereese visserijveren igingen gaan wellicht straics samen sclieep 0900-8844 Wandelen voor Azië ^STRUÜK \NA- Jeugdkerk G04REAL 'Middelharnis, daar zit muziek in' ■(/Minnaard ^2-5-7 M -^ chr. streefcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraak kantoorpand en verenigingsgebouw Kitesurfer gewond na ongeval Inbraak snackbar Automatische kentekenplaatherkenning Op Goedereede-Havenhoofd: werkt! Thema 25e Havendag: Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? www.opelnieuws.nl mi>y n^i^'. j;«v Rel ons! imvm Taxatie nodtgf om (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 Scherpe tarieven! jC^ Visser Visser Adviseur C. Sinke schrijft rapport 'De Visserij Verenigd' 'Verdeeldheid is niet meer van deze tijd' BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617300 GOUDA-TEL 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 GOEDEREEDE - Zoals vrijwel elke beroepsgroep zijn ook de vis sers van de Kop van het eiland ver enigd. In totaal gaat het om drie visserij verenigingen die - door allerlei oorzaken in het verleden - nu nog apart opereren. Maar het lijkt dat aan het gescheiden optrekken van deze verenigingen dit jaar een eind zal komen, want er zijn al verregaande ontwikkelin gen aan de gang die moeten leiden tot één vereniging voor de Goeree se vissers. Oud-burgemeester Crisis Landelijk Produktschap Taken Vrijdag 20 mei 2005 nj-. 7406 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee Strenge controle op parkeren in blau we zone OUDDORP - Politiepersoneel van het dis trict De Eilanden gaat strenger toezicht hou den op het parkeren in de 'blauwe zone' (parkeerschijf) aan de Stationsweg, West straat, Hoenderdijk, Boompjes en Raadhuis straat. Van maandag tot en met zaterdag mag van 10.00 uur tot 20.00 uur voor maximaal één uur met gebruikmaking van de parkeer schijf in de aangeduide parkeervakken wor den geparkeerd. Bij winkels worden posters opgehangen waarin kenbaar wordt gemaakt dat de politie streng toeziet op de naleving van juiste gebruik van de parkeerschijf. Bij overtreding wordt verbaliserend opgetreden. DIRKSLAND - Politiepersoneel van het district De Eilanden stelde donderdagmor gen, naar aanleiding van een inbraakmel ding, een onderzoek in een kantoorpand aan de Zomerstraat in. Onbekenden hadden een bovenlicht geforceerd, waarna een grote hoeveelheid computerapparatuur werd weg genomen. In de nacht van woensdag op donderdag werd in een verenigingsgebouw aan de Beat- rixlaan ingebroken. Onbekenden hadden een slot geforceerd en het pand doorzocht. Onder meer diverse etenswaren en alcohol houdende drank werden weggenomen. OUDDORP - Een 41-jarige man uit Duits land is zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur gewond geraakt na een ongeval op de Brou- wersdam. Het slachtoffer was aan het kite- •surfen toen hij door een windvlaag werd gegrepen. De Duitser raakte los van de bug gy, vloog enkele tientallen meters door de lucht, schampte een duinrand en kwam op de weg terecht. Door personeel van de trauma helikopter is het slachtoffer met onbekende verwondingen overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Politie mensen van het district De Eilanden gingen maandagmiddag na een inbraakmelding naar de Zeedijk. Ter plaatse bleek dat onbe kenden de afgelopen nacht een gat hadden geknipt in het hekwerk van het haventerrein en naar de opslagplaats van de snackbar waren gegaan. Uit de opslagplaats nam men diverse snacks en enkele kratten bier mee. De politie stelt een nader onderzoek in. ROTTERDAM-RIJNMOND - Na een suc cesvolle pilot heeft de Korpsleiding van Op woensdagavond 25 mei a.s hoopt de Eben-Haëzerschool te Goedereede-Haven hoofd haar jaarlijkse wandeltocht te houden. Dit jaar is gekozen voor een sponsorloop, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de wederopbouw van de door de vloedgolf getroffen gebieden in Azië. Het geld zal worden overgemaakt naar Woord Daad/Zoa. In plaats van deelnamekosten zal van de deelnemers een (sponsor)gift worden gevraagd. De starttijd is tussen 18.00 uur en 19.00 uur. Er zijn drie verschillende routes van ongeveer 5, 10 en 18 km. U krijgt voor elke route een duidelijke routebeschrijving mee. Na inlevering van de startkaart met controlestempels knjgt iedereen een aardig heidje als herinnering. De uiterste tijd van binnenkomst is 21.30 uur. Aan het einde van de tocht kunnen de lopers een lekker kopje koffie of een glas limonade drinken. De opbrengst hiervan is voor de onkosten. Het startadres is: Blauwe Distelstraat 31 te Goe dereede-Havenhoofd. Aanstaande zondag 22 mei zal er weer een dienst zijn van de interkerkelijke Jeugdkerk G04REAL. De jeugdkerkdienst is er voor alle jongeren vanaf 15 jaar. Het thema van de avond luidt 'God: de moeite waard?'. Gijs Haasjes, jeugdwerker binnen de Doops gezinde Gemeente Ouddorp, zal over dit the ma spreken. Alle jongeren zijn van harte uit genodigd om op zondag 22 mei aanwezig te zijn. Na de dienst is er gratis koffie en fris om gezellig na te praten. De aanvang van de Jeugddienst is 20.00 uur en vanaf 19.30 uur is de zaal van het Prieel van De Staver in Sommelsdijk open. De Toegang is gratis. Politie Rotterdam-Rijnmond onlangs beslo ten Automatic Numberplate Recognition (ANPR) in te voeren. Op dit moment is één politieauto voorzien van een camera die de kentekens van alle passerende auto's registreert. De camera is gekoppeld aan een computer die de kente kens matcht met politiegegevens over onder meer openstaande boetes, gestolen auto's en /of kentekenplaten en signaleringen zoals rijden onder invloed van alcohol. Zodra de ANPR auto een kenteken herkent, geeft de computer een signaal. De bestuurder van de auto wordt vervolgens direct staande gehou den. Het grote voordeel is dat politiemede werkers heel gericht kunnen werken. Zij hoeven willekeurige burgers niet meer onno dig te controleren. Voor het korps Rotter dam-Rijnmond is dit een geheel nieuwe werkwijze dat samen met de korpsen Amsterdam Amstelland en Zuid-Holland Zuid verder ontwikkeld wordt. In Rotter dam-Rijnmond wordt op korte termijn het aantal ANPR auto's uitgebreid naar mini maal drie. Kelly en Dylan van der Groef temidden van de anderen nieuwkomers van de Vissengroep. MIDDELHARNIS - Op dinsdag 17 mei, de eerste schooldag na de meivakantie, verwel komde de protestants-christelijke Bos seschool in Middelhamis haar 400e leerling. Voor de kinderen en de leerkrachten bete kende dat wederom een nieuwe mijlpaal voor de school, die een toch al rijke historie kent. Even was het moeilijk voor de school om te bepalen wie de 400e leerling zou zijn. Het betrof namelijk een tweeling: Dylan en Kelly van der Groef. Maar de school wilde geen onderscheid maken haalde daarom bei den als 400e leerling binnen. Dylan en Kel ly stapten 's morgens verlegen, als prille kleuters de instroomgroep, de vissengroep, van hun nieuwe school binnen. Maar geluk kig waren zij niet de enige nieuwkomers: juf Carla en juf Jeanet ontvingen die ochtend maar liefst 11 nieuwe leerlingen in hun groep. Dylan en Kelly kregen allebei als aandenken een mooi prentenboek, en de kin deren van de school zijn allemaal getrak teerd op een lekker ijsje. De Bosseschool maakt al jaren achtereen een forse groei mee. Nog geen vier jaar gele den verhuisden de kinderen vanuit de oude Bosschool naar het nieuwe gebouw aan de Juliana van Stolberglaan. Inmiddels is dat schoolgebouw lang niet groot genoeg meer om alle 16 groepen te huisvesten. Vandaar dat er vier groepen les krijgen in het gebouwtje naast de school, dat de toepasse lijke naam 't Buitenbos draagt. De Bos seschool hoopt dat er binnen een aantal jaren een permanente aanbouw wordt gereali seerd. waterschap Hollandse Delta Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze krant. De Stichting Evenementen Middelhamis (StEM) organiseert voor de 25e keer de tot in verre omtrek bekende Havendag, dit jaar op zaterdag 4 juni van 11.00-17.00 uur, en in samenwerking met mannenkoor 'Ons Koor', dat dit jaar zijn 70-jarig bestaan viert. Daarom is ook gekozen voor het thema 'Middelhamis, daar zit muziek in'. De gehe le dag staat in het teken van muziek. Man nenkoor 'Ons Koor' organiseert op diverse locaties in Middelhamis een korenfestival. Twaalf koren uit het land zullen optredens verzorgen in de aula's van de Technische School, de Christelijke Scholengemeen schap 'Prins Maurits' en de Hervormde Kerk te Middelhamis. Daarnaast verzorgen koren een optreden op het Diekhuuplein. Naast deze locaties zullen de gebmikelijke locaties worden gebruikt voor evenementen, zoals rond de haven, het Spuiplein en het Diekhuusplein. Een braderie, vrijmarkt voor de jeugd, demonstraties door de model bouwvereniging, rondvaartboot en attracties voor de jeugd (airbikes, klimwand, stoom- trammetje, zweefmolen, springkussen e.d.) zullen deel uit maken van het Havendagpro gramma. In verband met het ontbreken van voldoende financiële middelen heeft de StEM moeten besluiten dit jaar alleen een dagprogranmia te organiseren. Er zal dus geen avondprogramma zijn, en daarom ook geen vuurwerk. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd niakelaar/laxateur. lid NVM 0187-476555 Uw vyensen van nu bepalen de Opel van morgen Opet. Al 3S jaar de meest geliefde auto von Nederland. www.opelnieuws.nl MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 2 beëdigde/gecertificeerde PMI makelaars/taxateurs ||g REGISTERACCOUNTANTS Wellicht worden de Goereese vissers binnen afzienbare tijd verenigd in één visserijvereniging. (Foto: Adri van der Laan). door Adri van der Laan Zoals bekend bevindt de visserijsector zich in forse problemen: beperkende maatregelen zoals quotering van de vangsten, stijgende lasten en toenemende regelgeving van ver- sciiillende overheden, maken het beroep van visserman er niet gemakkelijk op. De tijd dat men op maandagochtend onbezorgd naar zee vertrok en vrijdags weer 'met volle rui men' ter markt ging, ligt ver achter de Nederlandse visserijgemeenschap. Door genoemde regelgeving en de terugloop van de vangsten dient men zich tegenwoordig zeker zorgen om het bestaan te maken. Veel vragen en problemen komen op de vissers af. Problemen die je als schipper of eigenaar niet meer alleen kunt oplossen. Men weet dat veel zaken vragen om een gezamenlijke aanpak. Daarom zijn de vissers vertegen woordigd in visserijverenigingen. De Goereese vissers hebben de keus uit maar liefst drie visserijverenigingen: 'Delta Ver eniging", 'Ons Belang" en 'De Kop van Goe- ree". Nu blijkt dat het 'zware weer' voor de vissers eerder toe- dan afneemt, heeft men zich gerealiseerd dat een gescheiden optrek ken niet meer verantwoord is. De problema tiek die op de moderne visserman afkomt, vraagt om een uniforme aanpak en daarom geldt ook in Goeree: 'alle hens aan dek!' In juni 2004 werd de oud-burgemeester van Goedereede, de heer C. Sinke, benaderd met de vraag of hij wilde onderzoeken of het mogelijk zou zijn om de drie visserijvereni gingen binnen de gemeente samen te voegen en zodoende een bundeling van krachten mogelijk maken. Sinke heeft een aantal gesprekken gevoerd met de besturen van de visserijverenigingen, het Produktschap, de directie van de UFA (de visafslag) en met een aantal individuele vissers. Sinke stelde naar aanleiding van deze besprekingen een rapport op. Zijn bevindin gen werden door de besturen van de visserij- verenigingen positief beoordeeld en een voorstel tot samengaan ligt momenteel ter goedkeuring bij de leden van de drie visse rijvereniging. Deze leden zullen zich tijdens een ledenvergadering dit voorjaar uitspreken over een eventueel samen optrekken van de verenigingen. In het rapport 'De Visserij Verenigd' doet Sinke verslag van zijn 'onderzoek naar de mogelijkheden tot vermindering van de bestuurlijke dichtheid van de visserij op Goeree'. Ongeveer eenjaar geleden werd Sinke bena derd door enkele leden van de verschillende plaatselijke visserijverenigingen. Deze leden hadden zorgen over de "bedreigende situatie" die er was ontstaan voor een groot aantal visserijbedrijven. Ondanks deze situ atie is er op Goeree nog steeds sprake van een grote versnippering in bestuurlijk opzicht. Deze leden noemden deze versnip pering "verspilling van energie en leidt tot een weinig krachtige houding en 'vuist' richting allerlei organen en instanties waar resultaat bereikt zou moeten worden". Ook bleek dat juist de jonge vissers geen enkel begrip hadden voor deze - veelal op histori sche gronden totstandgekomen - verdeeld heid. Toen kwam vanuit deze leden de vraag richting Sinke of hij bereid was om te onder zoeken óf en in hoeverre een bundeling van krachten rond de Deltahaven tot de moge lijkheden behoort. Nadat bleek dat er bij de besturen geen bezwaren leefden voor dit onderzoek, voerde Sinke verschillende gesprekken met andere belanghebbenden. In het rapport schetst Sinke de huidige situ atie van de visserij, en die is niet rooskleurig te noemen; de opsteller noemt deze situatie zelfs "een crisis". En de feiten geven hier voor wel aanleiding: De platvisquota zijn in 10 jaar tijd met 50% verminderd, en ondanks deze verminderde aanvoer zijn de laatste jaren de prijzen van de vis niet gestegen. Het gebrek aan voldoende quotum dwong som mige vissers ertoe om vorig jaar zelfs al in oktober aan de wal te blijven. Verder was er natuurlijk de stijging van de olieprijs. Het gevolg van deze negatieve ontwikkelingen is dat er vrijwel niet meer in de schepen wordt geïnvesteerd. En algemeen wordt in visserij kringen aangenomen dat 40% van de bedrij ven - economisch gezien - structureel onren dabel is, bij een overcapaciteit van 25%. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat er ver betering komt in de huidige moeilijke situ atie van de visserijbedrijven. Daarom is juist nu eenheid voor de vissers een vereiste. Niet alleen de Goereese vissers trekken vooralsnog gescheiden op. Ook landelijk zijn er twee visserijkoepels actief. En ofschoon daar onderling, als het nodig is, wel goede contacten zijn is er nog geen zicht op het samengaan van deze twee koepelor ganisaties. Deze tweedeling is voor een deel ook terug te vinden in de Goereese vissers- organisaties. Visserijvereniging 'Kop van Goeree' is een plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vissersbond en er zijn zowel garnalen- als zeevissers in vertegenwoordigd. In de 'Del tavereniging" - gelieerd aan de Federatie van Visserij verenigingen in Nederland - zijn voornamelijk vissers van grote kotters verte genwoordigd. Daarnaast is de vereniging 'Ons Belang' actief. Deze vereniging is niet verbonden met één van de landelijke organi saties. Uit de gesprekken die Sinke voerde met de betrokkenen bleek dat er een 'positieve grondhouding' was. Over het algemeen was de mening: "minder clubs en méér een dracht!", want die maakt macht. Als men het rapport 'De Visserij Verenigd' leest, zou de conclusie kunnen zijn dat er alleen maar wat formele handelingen dienen te worden verricht en dat de vissers binnen korte tijd 'met één stem' naar buiten zullen treden. Toch zal dit minder eenvoudig zijn dan het lijkt, want de Goereese visserijver enigingen hebben alle drie hun eigen verle den en juist daar liggen nogal wat gevoelig heden van soms persoonlijke aard - wat "oud zeer" uit het verleden, waardoor de drie verenigingen uit elkaar zijn gegroeid en juist bij de oudere vissers spelen deze zaken nog wel een rol. Volgens Sinke hebben de jonge ren daar, naar verwachting, minder bood schap aan. "Zij verlangen gewoon een club die hun belangen goed behartigt en uit draagt, op alle niveaus". Verder zal bij een oprichting van één visserij vereniging ook de vertegenwoordigingen van de landelijke verenigingen nog geregeld moeten worden. Het rapport adviseert een nieuwe vereniging op te richten met een nieuwe naam, die zich in de toekomst niet alleen beperkt tot de vis sers van Goeree. Het Produktschap voor de Visserij dat de belangen van de visserijsector zowel op nationaal als Europees niveau behartigt, vindt het huidige gescheiden optrekken 'funest' en het schap juicht samenwerking van visserij vereniging van harte toe. Het schap wijst er tevens op dat juist in de tijd van een terugtrekkende overheid, de visserij goede overlevingskansen heeft bij een zoveel mogelijk gezamenlijk optrekken. Ook de directie van de UFA wijst erop dat het samengaan van de drie verenigingen een noodzaak is. "Drie verenigingen op één haven is uit de tijd en verspilling van energie, die beter ten positieve voor de in moeilijk vaarwater verkerende visserij gebruikt kan worden. Eén sterke vereniging kan, samen met de afslag, gebundelde kennis op de mat brengen, die de slagkracht van de visserij rondom de haven van Stellendam in alle rich tingen kan vergroten", zo concludeert men. Verder zijn er ook positieve geluiden van de vissers. "De nood in de visserij is hoog en die situatie leent zich bij uitstek om nu samen op te trekken en de nu soms negatief gerichte energie te bundelen. Een nieuwe vereniging kan mogelijk ook nieuw elan brengen in deze niet gemakkelijke tijd", zo is volgens het rapport de redenering. Voor de eventueel op te richten vereniging zou, onder leiding van een goed secretariaat en een onafhankelijk voorzitter, een groot aantal taken in het verschiet liggen, zoals de vertegenwoordiging in de Visserijschool, een veel betere informatie naar de achterban, contacten met de afslagen en het leveren van een inbreng in het bestuur van de afslag, contacten met de gemeente en Rijkswater staat, de havenzaken en de Slijkgatproble- matiek, het organiseren van Vlaggetjesdag en nog vele andere zaken die voor de visse rij van plaatselijk en regionaal belang zijn. Als de leden van de drie Goereese visserij verenigingen dit voorjaar besluiten om samen te gaan, zal er binnen afzienbare tijd één Goereese vereniging onder een nieuwe naam de belangen van de vissers in de ruim ste zin des woords gaan verdedigen... 'op hoop van zegen...!'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1