EIIAtlDEfl-raEUWS (2) De Tweede Wereldoorlog begon op 1 september 1939, nadat Duitsland Polen was binnengevallen. Op 10 mei 1940 werd ook Nederland bij die oorlog betrokken. Vijf dagen later was de strijd, na felle gevechten bij de Grebbeberg en het bombardement van Rotterdam, voor ons land voorbij en begon de terreur. Door de bliksemsnelle opmars van de Duit sers raakten de Britse en Franse troepen, die ons land te hulp gesneld waren, in de knel. Als door een wonder wisten vele duizenden soldaten via Duinkerken naar Engeland te ontkomen. Omdat Hitler voor een oversteek naar Engeland niet klaar was, probeerde hij dat land door middel van zware bombardementen op de knieën te krijgen. Dat mis lukte. Daarom richtte hij zich op het oosten. Pearl Harbour Nederland in 1942 w® Het keerpunt Nederland in 1943 De geallieerden in Europa vH PAGINA 10 VRUDAG 20 MEI 2005 De oorlogsjaren Leningrad, dat door de Duitsers omsingeld was. Daai' zaten drie miljoen mensen dertig maanden lang in een belegerde stad opge sloten. De Duitse bommenwerpers kwamen keer op keer en lieten een spoor van vernie lingen achter. "Leningrad moet van de aardbodem worden weggevaagd", had Hitler gezegd. Veel mensen stierven van honger, kou en vanwege de bombardemen ten. Maar ondanks dat bleef de moraal van de inwoners onwankelbaar. De strenge win ter had het front tot stilstand gebracht. De Duitsers zagen ervan af de stormloop op het omsingelde Leningrad te beginnen. En ook in het zuiden werd de kracht van het Duitse leger gebroken. Een voorjaarsoffen sief had de Duitse legers tot in de Kauka- sus gebracht. De hakenkruisvlag wapperde op de Elbroes, de hoogste top, op 5633 meter hoogte. Het Duitse leger rukte op naar de Kaspische en Zwarte Zee. Hitler zag zich al als de gebieder van deze wereld. Een paar overwinningen hadden hem de vreselijke ontberingen van de winter al doen vergeten. Maar toen kwam een eind aan een reeks successen in het zuiden. Hij zag geen kans de oliebronnen in zijn bezit te krijgen. En bij Stalingrad ging het hele maal mis. De Duitsers hadden deze indus triestad van alle kanten afgegrendeld. Ineens trokken ze de stad binnen. Twee maanden lang werd er om elke straat en elk huis gevochten. Na felle gevechten bereik ten ze de Wolga. De Russen waren onder tussen tot het tegenoffensief overgegaan en hadden kans gezien de stad te omsingelen. Generaal Von Paulus, die het gevaar onder kend had, had in november aan de Führer gevraagd zich te mogen terugtrekken. Hitler had dat niet toegestaan. Hij wilde de stad tot elke prijs behouden. Na de afschuwelij ke wintermaanden die toen volgden, bleef er van het geïsoleerde leger van 330.000 man, ten gevolge van dood en honger nog 91.000 man over. Zij werden als krijgsge vangenen naar interneringskampen in Sibe rië afgevoerd. Uiteindelijk leidde de val van de stad op 31 januari 1943 tot de capitulatie. De kracht van het Duitse leger was gebroken. Vanaf dat moment was de Russische opmars niet Hitler, de Human van de twintigste eeuw. Rusland Na Roemenië en Bulgarije werden Joego slavië en Griekenland het slachtoffer van Hitlers expansiezucht. De Führer, die door zijn successen op de Balkan elke zin voor de werkelijkheid begon te verliezen, stortte zich met drie miljoen soldaten op 22 juni 1941 zonder oorlogsverklaring op het onmetelijke Sovjetgebied. Hij ging ervan uit dat hij zou slagen waar Napoleon gefaald had. 'De operatie Barbarossa' ver liep aanvankelijk zeer succesvol. Maar liefst 600.000 Russen werden in één slag krijgsgevangen gemaakt. Het Russische leger dat zich overhaast terugtrok, paste de tactiek van de verschroeide aarde toe. Alles wat ze achterlieten, staken ze in brand. Hitler wilde Rusland, dat onvoldoende tanks en vliegtuigen had, zo snel mogelijk tot capitulatie dwingen om te voorkomen dat hij de strijd op twee fronten zou moeten voeren. Het leger split ste zich in drie groepen. Eén leger ging in de richting van Leningrad, een ander stoof op Moskou af en het derde begaf zich op weg naar het Zuiden, naar de Kaukasus. Hitler, die dacht dat de oorlog al gewonnen was, had echter een paar dingen over het hoofd gezien: de onmetelijke afstanden en de kou. Ineens trad daar dat element op dat de opmars zou gaan verstoren: de Russi sche winter. Dat maakte de operatie tot een afschuwelijke veldtocht. Eerst waren het de herfstregens die de wegen in modderpoelen veranderden. Kanonnen en tanks kwamen vast te zitten in de papperige brei. Terwijl ze aan de ene kant bestookt werden door de Russen, bleek aanvoer vanuit het achterland door de onbegaanbare wegen niet meer mogelijk. De soldaten leden honger, benzi ne ontbrak, de munitie raakte op. De divi sies, die tot op 50 kilometer van Moskou verwijderd waren en die gewend waren aan een Blitzkrieg, zaten vastgeroest zoals Napoleon in 1812. Ook al wankelde de Russische 'beer', de uitgeputte, half ver hongerde Duitse soldaten misten de fut om hem de genadestoot toe te brengen. En toen viel de winter in. Modder en slijk maakten plaats voor sneeuw en ijs. De temperaturen liepen terug tot -30° C, zo nu en dan zelfs tot -40° C. En de soldaten, gekleed in zomertenue, misten bontjassen, gevoerde laarzen en wanten. De smeerolie was niet meer te gebruiken, hchaamsdelen bevroren. De kou, de uitputting en de Russische tegenstand had de Duitsers een halt toege roepen. Het doel - Moskou - lag vlak voor hen, maar het was onbereikbaar geworden. De grootste tragedie speelde zich af in Generaal Rommel. Karel Doorman. meer te stuiten. Stalingrad bracht het keer punt in de Tweede Wereldoorlog. De Amerikanen hadden - ondanks het feit dat ze neutraal wilden blijven - van hun sympathie voor de strijd die Engeland voer de, duidelijk blijk gegeven. Zonder zich in de strijd te mengen, voorzagen ze de Engel sen en later ook de Russen van ooriogsma- teriaal. Maar plotseling - zonder oorlogsverklaring - was daar op 7 september 1941 die aanval met 183 vliegtuigen op Peari Harbour (Hawaii). Daar lag de Amerikaanse vloot. In één uur werden diverse vliegdekschepen, slagschepen, torpedobootjagers en andere vlooteenheden óf tot zinken gebracht, óf zwaar beschadigd. Ook de olieopslagplaatsen stonden na de aanval in lichter laaie. Japan had de hege monie op zee van de Amerikanen overge nomen. Zoals de Führer 'de Duitse orde' in bijna heel Europa had gevestigd, zo wilde het land van 'de rijzende zon' heel Zuid oost-Azië aan zich onderwerpen. Twee miljoen Japanners bonden de strijd aan. In een uiterst snelle opmars veroverde Japan in het Verre Oosten het ene land en eiland na het andere, waaronder ook Neder- lands-Indië. In een paar maanden hadden de Japanners het gebied in handen, waar ze al tien jaar met begerige blikken naar hadden Generaal Von Paulus. uitgezien. Bij de slag in de Java Zee zag Nederland onder meer zijn belangrijkste schepen. De Ruyter, de Java en de Kortena- er ten ondergaan. Negenhonderd man Nederlands vlootpersoneel verloor daarbij het leven. Onder hen bevond zich de opper bevelhebber van de geallieerde vloot. Schout bij Nacht Karel Doorman, die met het 'Ik val aan, volg mij' het bevel tot de aanval had gegeven. Op 8 maart 1941 capi tuleerde Nederlands-lndië. In heel de Zuidwestelijke Pacific was de Japanse marine nu heer en meester. Duizen den krijgsgevangenen werden naar Japanse kampen afgevoerd. Het optreden van de bewakers was onmenselijk. Dat ondervon den op Java ook de Nederlandse vrouwen en kinderen die in interneringskampen wer den opgesloten. De mannen werden naar Birma afgevoerd, waar ze de beruchte spoorlijn moesten aanleggen... en stierven. Rommel in Afrika Hitler ging zich mengen in de strijd die Ita lië in Noord-Afrika voerde. Dat was nodig omdat aan de Italianen de ene nederlaag na de andere was toegebracht. De Führer wilde voorkomen dat het rijk van Mussolini ineen zou storten. Ook wilde hij de invloed van de Engelsen in het Midden-Oosten tegen gaan. Duitse legereenheden, kanonnen en tanks gingen in Libië aan land. Duitse vliegtuigen waren op Sicilië gestationeerd. Erwin Rom mel, één van de meest briljante strategen uit de Tweede Wereldoorlog, voerde het bevel. Hij ging onmiddellijk tot de aanval over. Het Britse leger werd onder de voet gelo pen. Het verloor meer dan de helft van zijn tanks en heel veel kanonnen. Enkele Engel se nederlagen hadden het Duitse Afrika Korps van generaal Rommel tot dichtbij Alexandrië (Egypte) gebracht. Nadat de Engelse generaal Montgomery op het toneel verschenen was en het bevel over het Britse leger op zich genomen had, ging hij tot de aanval over. In een beslissende slag bij El Alamein, die tien dagen duurde, bracht hij Rommel na hevige gevechten een grote nederlaag toe. Deze verloor 500 tanks en 1200 kanonnen, terwijl 40.000 mannen werden gevangen genomen. Een week vóór de capitulatie van het Duitse leger in Stalin grad viel ook Tripoli in Noord-Afrika nog in Britse handen. De weg naar Tunis lag toen open. Ook vanaf de andere kant werd het leger van Rommel aangevallen, nadat een Engels-Amerikaanse armada van 500 oor logsschepen en 350 troepentransportsche- pen onder leiding van Eisenhower op 8 november 1942 in Algerije was geland. Als antwoord op die landing gaf Hitler bevel het zuidelijk deel van Frankrijk - dat onbe zet gebleven was - te bezetten. Daar, in Toulon lag de Franse vloot. Wat moest daarmee gebeuren? Moest ze zich aan de Duitsers overgeven of zou ze zich bij de Amerikanen aansluiten? De commandant koos een uitweg. Hij liet de tachtig schepen in de marinehaven tot zinken brengen, waaronder het slagschip Strassbourg. De opmars vanuit twee kanten - Montgo mery vanuit het oosten en Eisenhower van uit het westen - verliep snel. Daardoor kwam Rommel klem te zitten tussen twee vuren. Dat betekende het einde van het roemruchte Afrika Korps van Rommel. Een kwart miljoen Duitsers en ItaUanen gaf zich over. En daarmee kwam er op 13 mei 1943 een eind aan een al te stoute droom. Toen in 1942 de kans van Duitsland op de eindoverwinning steeds bedenkelijker begon te worden, kwamen er als propagan dastunt over de straten heen spandoeken te hangen met een groot V-teken erop en het opschrift: V Victorie. Duitsland wint op alle fronten. Tegelijkertijd nam de teneur toe. Er ont stond steeds meer gebrek aan voedsel en kleding. Ook tabak en versnaperingen gin gen op de bon. In april 1942 werden de nog in ons land overgebleven Joden verplicht op de revers van hun jas of mantel duidelijk Davidsster. zichtbaar de zespuntige Davidster te gaan dragen, een ster die ze zelf moesten betalen. In mei werden de Nederlandse beroepsoffi cieren in krijgsgevangenschap afgevoerd. In juni werd een begin gemaakt met de ver plichte arbeidsinzet van Nederlanders in Duitsland. De voedselrantsoenen werden keer op keer kleiner. Men keerde kostuums, om daarmee textielpunten te sparen. In de grote steden gingen de Duitsers fietsen vorderen. In Hitler stuurde zijn soldaten de dood in. (Een Russische karikatuur) Hitler en Mussolini. Pearl Harbour Amsterdam vond een grote razzia op Joden plaats. In december werd de leider van de NSB, Anton Mussert, door Hitler tot leider van het Nederlandse volk aangesteld - een functie die in feite niets inliield omdat Seys Inquart het in Nederland voor het zeggen had. In 1942 stond Duitsland op het toppunt van zijn macht. De nazi's hadden Europa van de Middellandse zee tot aan de Noordkaap en van de Atlantische Oceaan tot aan de Oekraïne in hun greep. De geallieerden - inclusief Radio Oranje vanuit Londen - konden op geen andere wijze steun bieden dan door het uiten van woorden van troost en van hoop op betere tijden. Die hoop kwam er toen de Britten in Bou logne en Dieppe met troepen aan land gin gen. Maar al spoedig trokken ze zich weer terug. Het ging er bij deze invasies om, om op de Franse kustplaatsen wat ervaring op te doen. Door de Duitsers werden deze proefinvasies met veel ophef als mislukte landingen aangemerkt. Aan het eind van 1942 kwam echter het grote keerpunt van de oorlog doordat: 1) de Duitsers die bij hun snelle opmars in Rusland de oliebronnen van de Kauka sus hadden bereikt (maar niet in handen hadden gekregen) bij Stalingrad vastlie pen; 2) generaal Rommel in El Alamein versla gen werd. In Noord-Afrika boekten de Engelsen en Amerikanen daarna het ene succes na het andere; 3) generaal Douglas MacArthur in het Verte Oosten een tegenoffensief begon nen was. Daarbij heroverde hij, welis waar onder ongelooflijk moeilijke omstandigheden en met enorme verlie zen aan manschappen, het ene eiland na het andere. De terugtocht van de Duitsers was begon nen. Deze ommekeer in de oorlog werd ook in Nederland ervaren. De Duitse terteur, met daar tegenover het Nederlandse verzet, namen in alle hevigheid toe. De bouw van de 'Atlantikwall'- een muur van verdedi gingswerken - in het kustgebied toonde aan dat Duitsland steeds meer met een invasie rekening ging houden. In de duinen verschenen betonnen bunkers, die zo zeer versterkt waren dat ze 15 jaiu- na de oorlog nog overal te vinden w;u-en omdat ze anders bij het opruimen te veel schade aan de omgeving zouden hebben veroorzaakt. Het overwicht van de geallieerden in de lucht was ook in ons land merkbaar gewor den door het toenemende aantal beschietin gen en bombardementen, onder andere op treinen en wegtransporten, op de Schelde in Vlissingen en de Hoogovens in Velzen. Steeds vaker werd een beroep gedaan o(i Nederlandse vrijwilligers voor dienst aan het Oostfront om de opengevallen gaten op te vullen. Voor de aanmelding waren in Amsterdam op meerdere plaatsen bureaus geopend. In januari werd het concentratiekamp Vught in gebruik genomen. Op 5 februari 1943 werd de commandant van het Vrijwil- hgerslegioen generaal Seyffard door het verzet gedood. In maart werd de Landwacht ingesteld, een vertaderscorps, dat tot taak had in alle dorpen en steden de ondergrond se beweging te bestrijden. Het bevolkings register van Amsterdam werd door een ver zetsgroep opgeblazen. Daardoor verloren de Duitsers elk inzicht in wie Jood was en wie voor arbeidsinzet in aanmerking kwam. De laatste Joden die zich nog in ons land bevonden, moesten zich melden. Het stand- recht werd ingesteld. Daarbij kon zonder vorm van proces bij elk gepleegd verzet de doodstraf worden opgelegd. Dat gebeurde als men deelnam aan samenscholingen, als men weigerde te werken, als men schiet-, slag- of stootwapens bij zich droeg, als men pamfletten vervaardigde of verspreidde, als men zich hoe dan ook tegen de openbare macht verzette. Er kwam een meldings plicht voor studenten. In Amsterdam von den weken aan een stuk felle razzia's op Joden plaats. Het aantal illegale kranten nam toe, hoe moeilijk het vanwege de regelmatige uitval van stroom ook was om ze op tijd klaar te krijgen. In de zomer van 1943 begonnen de Duitsers in Rusland een laatste offensief, dat al na tien dagen vast liep en de inleiding vormde tot de terug tocht die tot mei 1945 met diverse vertra gingen zou duren. Nadat de strijd in Afrika ten einde was, sta ken de Engelsen en Amerikanen in juh 1943 eerst naar Sicilië en later naar het vas teland van Italië over. In juni 1944 trokken de geallieerden Rome binnen. Door het bergachtig gebied in Midden-Italië werd een snelle opmars verhinderd. Pas in april 1945 zouden de geallieerden de Povlakte hebben bereikt. Al gauw werd Mussolini, die de kant van Hitler had gekozen, afgezet en werd in Ita lië een democratische regering gekozen. Deze sloot zich bij de geallieerden aan. Op 8 september 1943 capituleerde Italië. Enkele dagen daarna voerden de Duitsers nog een slunt uit. Met vidschermtroepen wisten ze Mussolini, die men op een berg top in de .'\bruzen ge\;mgen gezet had, te bc\Tijden. Maar het was met zijn glorie gedaan. Op 28 april 1945 werd hij - toen hij naar Zwiiscrlaiid x'luchtte - gegrepen, doodgescluiten en aan een benzinepomp \oor iedereen ie kijk opgehimgen. {W'otdl wrvol\;d)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 14