Europese Unie ook voor provincies en gemeenten Mannenkoor 'Ons Koor' organiseert mannenkoorfestival op Havendag Het kleine is groots Koninginnedag in Stad aan 't Haringvliet Gemeenten gaan Europa in Over de pegels en de regels Bijeenkomst Helpende Handen Tulpenbollen en reddingboten EIIAIIDBI-tllEUWS Inzamelen goederen voor Oost-Europa Opbrengst rommel/creatiefmarkt iÊ' Ib Ter gelegenheid van VO-jarig jubileum: GecLacll^eii o-p -woeii.sd.a0Xi?.or»0e3i. PAGINA 9 VRIJDAG 6 MEI 2005 Koninginnedag wordt in Stad aan 't Haringvliet ieder jaar uitbundig gevierd. Ook dit maal was het dorp ruim vóór Koninginnedag weer vrolijk opgesierd met oranje kronen pn vlaggetjes en werd het centrum van het dorp 's avonds verlicht door een veelkleuri ge feestverlichting. Dit jaar was het een bijzondere Koninginnedag, vanwege het 25 jarig ambtsjubileum van Koningin Beatrix. Maar omdat ook de Stadse Oranjevereniging fKoningin Beatrix" 25 jaar bestaat, was het in het dorp dubbel feest. De dag begon met ben optocht van prachtig versierde fietsen van verenigingsgebouw 'het Trefpunt' naar het terrein van voetbalvereniging SNS; voor de mooist versierde fietsen waren prijzen beschikbaiU". Daarna was er op het SNS terrein een minizeskamp voor de jeugd van 'Peu lerstad' en de beide basisscholen. Omdat de burgemeester van Middelhamis ziek was, hamen de wethouders dit jaar de aubade af, muzikaal opgevrolijkt door 'de Bommel- hand'. Voor de ouderen was er 's middags een spectaculaire 'Holland' zeskamp, met o.a. ^en nagebouwde gouden koets, een grote zeephelling en een 'Levend sjoelspel'. Al met al was Koninginnedag op Stad weer een echt dorpsfeest voor jong en oud. MIDDELHARNIS - In de loods van Aanne mersbedrijf Wielhouwer aan de Waterweg te Middelhamis wordt zaterdag 7 mei a.s. van 9.30-11.30 uur weer een inzameling gehou den voor de Oost-Europa werkgroep "Mid delhamis. De volgende materialen en spul len kunnen weer worden gebmikt: dames-, heren- en kinderkleding (heel en gewassen), dekens, kinderledikantjes en kinderstoelen, brillen, fietsen in goede staat, rolstoelen, klein speelgoed en knuffels, tuin- en land- bouwgereedschap (bijv. zaaimachientjes), handgereedschap (bijv. schroevendraaiers, tangen, e.d.) en naaimachines. Maar géén meubels en momenteel ook geen bedden en matrassen. Wel is er grote behoefte aan wol, voor het breien van dekens en kleding. Daar een transport naar Roemenië ca. 2500 kost, vraagt de werkgroep een minimale vrij willige bijdrage van 1,15 indien u spullen in wilt leveren. En mocht u bewogen zijn met dit werk voor de arme medemens, dan wordt een hogere bijdrage uiteraard ook op prijs gesteld. De nood in Oost-Europa - zowel materieel als financieel - is immers zeer hoog. U kunt ook helpen door financieel te steunen en een gift over te maken op rekeningnummer 3420.07408 bij Rabobank Middelhamis ten name van 'Oost-Europa Werkgroep Middel hamis'. Wie meer informatie wil, kan bellen naar (0187) 484228. MIDDELHARNIS - De opbrengst van de rommel- en creatiefmarkt die op Koning innedag aan de Langeweg werd gehouden, heeft 82,95 opgebracht, welk bedrag ten goede komt aan hospice 'Calando' te Dirksland. ^Xi^'OTts. Op 1 juni gaat Nederland naar de Stembus. Dit l<eer kunnen de kiezers in een raadplegend referendum een oordeel geven over de nieuwe Europe se grondwet. Het gaat om een advies aan de Tweede Kamer. Die moet later ^'t jaar de zogenaamde goedkeurings- y/et voor het Europese grondwettelij ke verdrag goedkeuren. Een meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer vond dat de burger actiever hij de Europese politiek betrokken moet worden. Daarom is besloten om voor het eerst in de geschiedenis van het Koninkrijk der Neder landen (die begon in 1815) een referendum te houden. Je zou dit referendum kunnen zien als een begin voor het Europese burgerschap, waarover in de nieuwe Grondwet een aantal zaken zijn geregeld. In een serie artikelen van Europees journa list Koos van Houdt, die hij schreef in samenwerking met het Bureau Den Haag van het Europees Parlement, proberen we u de komende weken een beeld te geven van de nieuwe Europese grondwet. Lang, heel lang was de klassieke leer: Nederland is een gedecentraliseerde een heidsstaat. Gemeenten en provincies hebben zo hun eigen autonomie, maar alles binnen de grenzen die in Den Haag worden getrok ken. Het geheel staat bekend onder de naam 'Huis van Thorbecke'. En heel lang werd er -vanuit gegaan dat er drie bestuurslagen zijn. Maar bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Interprovinciaal Overleg weet men al jiu-enlang beter. De VNG beleg de er in 2001 het jaarlijkse congres in Kerk- rade over. En het Interprovinciaal Overleg heeft een paar jaar geleden het Huis van de Nederlandse Provincies in Bmssel geopend. Een burgemeester van een provinciehoofd- jitad: "We hebben een vierde verdieping ;g:ekregen op het Huis van Thorbecke. Bepaalde regio's in de Europese Unie mer- !iken daar meer van dan andere. Maar nie mand kan daar meer omheen". Gemeenten ontdekken Europa ook steeds meer. En trekken vrijmoedig de eigen lands grenzen over. Daarover werd in februari een congres georganiseerd in Nijmegen. Minister Remkes (binnenlandse zaken) sprak op dat congres en wilde wel even waarschuwen: "Er moet niets op dit gebied. Het gaat om uw eigen politieke beslissing". Maar waarom zou je het doen? Harrie ter Braak, voormalig topambtenaar van provincies en gemeenten, heeft dat als partner in een bureau van organisatieadviseurs nader uitge- zocht.;Hij hield.de.a»nwezigfigeinéentebestu«rder& voor in eigen huis te beginnen. Als je de eigen gemeente elders in de belangstelling wilt brengen, dan moet je eerst beschrijven wie je eigenlijk bent. In dure taal omgezet: formuleer je eigen 'unique selling point'. Op die manier zet je je eigen gemeente op de kaart als industriegemeente, of als gemeente met belangrijke culturele voorzieningen of juist als plattelandsgemeente met veel groen en andere toeristische mogelijkheden in de zomer. Wanneer je dat hebt gedaan, zal de gemeente bijna altijd passen bij één of meerdere zoge heten 'archetypen'. Ben je vooral een 'betrokken gemeente', die zich om ideële redenen de noden van mensen en gemeenschappen elders in de wereld aantrekt? Of ben je zoals Capelle aan den IJssel, Nieuwegein of Almere vooral een 'nieuwe stad', die een eigen cen trum moet bouwen en een eigen cultuur ontwikkelen. Of hoor je misschien, zoals Amster dam en Rotterdam bij de categorie 'Wereldstad' Nederland, aldus Harrie van Braak, is zo te verdelen in ongeveer tien archetypen: betrokken gemeente, Nederland Promotiegemeente, Wereldstad, Euregionale gemeenschap, industrie gemeente, kennisstad, nieuwe stad. Regenbooggemeenschap of periferiegemeente. Wanneer je dat denkproces hebt doorlopen, zal vrijwel altijd blijken dat de problemen in jouw stad vergelijkbaar zijn met die in steden of dorpen elders in Europa. Zo heeft bij voor beeld Den Helder contacten met drie andere Europese steden, waar een (gedeeltelijk) ver trek van de marine een gat heeft geslagen in vooral de werkgelegenheid voor jongeren. Die hebben rondom dat thema een netwerk gebouwd, waarbinnen passende oplossingen wor den bedacht voor dat vraagstuk. Veel gemeenten hebben zo de voordelen van samenwerking op Europese schaal ontdekt. Maar nog lang niet allemaal. De helft van de gemeenten weet niet dat bij voorbeeld de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de Raad van Europese Gemeenten en Regio' s veel informatie en voorlichting biedt. Frank Hiltermim, beleidsadviseur inzake Europa bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, verkondigt diezelfde boodschap al jaren. Vandaar het congres van een paar jaar geleden in Kerkrade. Vandaar de VNG- publikatie 'Europa gelokaliseerd". Vandaar sinds anderhalf jaar de digitale vraagbaak 'Europa decentraal' dat in samenwerking met het ministerie van binnenlandse zaken en koninkrijkszaken is opgezet. En verder werkt het Kenniscentrum Grote Steden in Den Haag sinds eind vorig jaar aan een Europees netwerk. De verhoudingen tussen de Europese Unie en decentrale overheden liggen ingewikkeld. Op het eerste gezicht valt er voor provincies en gemeenten vooral wal te halen in Brussel. Er zijn subsidies voor regionale ontwikkeling, voor plattelandsbeleid en ook voor onder steuning van projecten in achterstandswijken van grote steden. Die subsidiestroom is er in ieder geval tot 2006. Maar waarschijnlijk blijft die kraan voor een deel open iti de jaren 2007 tot 2013. Voor een deel: het meeste geld voor deze doelen gaat in die periode naar de armere nieuwe Udstaten in het oosten van Europa. Voorbeelden van dergelijke subsidies tref je in heel Nederland aan. Bijna alle provincies hebben wel ergens een landinrichtingsproject of een nieuwe weg gerealiseerd met een financieel ruggesteuntje uit Brussel. En in veel steden zijn ook projecten aan te wijzen die een bijdrage kregen uit het Europese programma Urban. Zo slaagde 's-Hertogenbosch erin om een slimme samenwerking aan te gaan met andere oude vestingsteden elders in de Europese Unie. Op die manier kon een regeling met de Europese Commissie worden afge sproken op basis waarvan restauratie van vestingwerken mede uit de Europese kas betaald kon worden. Deskundigen waarschuwen: het gaat in de verhoudingen tussen de decentrale overheden en Brussel niet alleen om de pegels, maar ook om de regels. Dat wil zeggen, dat de Euro pese Unie ook grenzen stelt aan de mogelijkheden voor andere overheden om geld in aller lei projecten te stoppen. De regels van de interne markt met vrije concurrentie door heel Europa heen verplicht de overheden bij voorbeeld om alle publieke werken van enige omvang volgens Europese regels in het openbaar aan te besteden. De meeste gemeenten en provincies worstelen nog met die regels. Maar een stad als Rotterdam heeft het al lang onder de knie en zag de projectkosten gemiddeld met zo'n 10 tot 15% dalen. En in Alk maar heeft men jarenlang een aantal knappe juristen aan werk geholpen om te bedenken hoe de ounning en de bouw van het nieuwe AZ-stadion in de Kooimeer gereaUseerd kon worden binnen het Europees geregelde verbod op staatssteun. Een bevestiging ervan staat in de nieuwe Grondwet voor Europa, die een soort van eigen autonomie voor lagere overheden garandeert. De Europese Conventie heeft in februari 2003 speciaal een zitting gewijd aan de positie van de decentrale overheden. Op basis van een resolutie van het Europees Par lement en een discussienota van een werk groep uit de conventie is toen gesproken over 'de regionale en lokale dimensie in Europa". Op het moment dat het debat werd gevoerd, was de betekenis ervan eigenlijk nog niet zo goed duidelijk. Maar rond de verkiezingen in juni voor een nieuw Europees Parlement bleek nog eens hoe groot de kloof is tussen de burgers en de Europese politiek. En uit allerlei onderzoek blijkt dat het daarbij niet zozeer gaat om apa thie als wel om onbekendheid met de activi teiten die door het Europese bestuur worden ontplooid. Daarom is het van belang dat zowel in een resolutie van het Europees Parlement als in de discussienota van de Europese conventie staat dat "de lokale en regionale organen een sleu telrol spelen" bij veel Europese politieke besluiten en de uitvoering ervan. Daarom moet de belangrijke positie van de decentrale besturen in de grondwet worden erkend, zo heeft de conventie als conclusie geformu leerd. Ook is de positie van het Comité van de Regio's als adviesorgaan binnen de Europese Unie bevestigd. Het Comité heeft nu zelfs de bevoegdheid om geschillen aanhangig te maken bij het Europese Hof van Justite. Namurlijk moet de nieuwe Grondwet nog door de meeste van de 25 lidstaten worden goedgekeurd. Maar nu al staat vast dat de Europese Unie niet meer alleen fungeert als een samenwerkingsverband van nationale hdstaten. Nee, de Unie heeft ervoor gezorgd dat het Huis van Thorbecke er een volwaar dige vierde verdieping bij heeft gekregen. De Europese Unie is er ook voor provincies en gemeenten. MIDDELHARNIS - Tijdens de Havendag op zaterdag 4 juni heeft Mannenkoor 'Ons Koor' een heel grote inbreng. Er wordt een mannen koorfestival georganiseerd, waarbij zo'n 1000 zangers naar Middelhamis komen. Verdeeld over vier locaties zullen de koren iets van hun kunnen laten horen. 'Ons Koor' organiseert deze happening ter gelegenheid van hun zeventig jarig bestaan. Door Adri van der Laan Grote plannen heeft 'Ons Koor' voor de Havendag. De voorzitter van het mannen koor. Jaap Mackloet, is graag bereid om uit leg te geven over de festiviteiten. Het thema van de Havendag is dit jaar 'Zang en muziek'. En 'Ons Koor' vond dit thema heel goed passen in zijn lustrumjaar. Daarom werd na overleg met de Havendagorganisa tie - de Stichting Evenementen Middelhar- nis - besloten om een mannenkoorfestival te houden. Volgens Mackloet is dit een omvangrijke organisatie want er zijn twaalf mannenkoren uitgenodigd die uit het hele land afkomstig zijn. Er moet voor eten en drinken voor de duizend koorleden en hun aanhang worden gezorgd en natuurlijk moe ten er locaties besproken worden waar de koren kunnen optreden. Drie locaties Het mannenkorenfestival start 's morgens om elf uur. Burgemeester De Vries, de voor zitter van de Zangersbond en de voorzitter van 'Ons Koor' zullen gelijktijdig op drie locaties het festival openen. Deze locaties zijn de aula's van de Pr. Mauritsschool en de Technische School en de Hervormde Kerk te Middelhainis. In deze drie locaties zingen drie koren een half uur. Dan heeft het publiek een half uur de tijd om een andere locatie te bezoeken, voor een optreden van weer andere koren. Naast de drie binnenlocaties zingen ook mannenkoren op het Diekhuusplein. Om kwart over vier zullen alle koren zich hier naartoe begeven om de slotmanifestatie te verzorgen. Na een optreden van de Konink lijke Fanfare 'Sempre Crescendo" zullen de duizend mannenstemmen dan een drietal bekende liederen ten gehore brengen: 'Het Slavenkoor" uit Nabucco, 'Land of Hope and Glory" en 'Landerkennung" van E. Grieg. Zwijgend koor Aan het festival is geen wedstrijd verbon den, maar de deelnemende koren worden wel door een deskundige jury beoordeeld, waarna een rapport wordt opgemaakt. De koren kunnen dan met de opmerkingen van de jury hun voordeel doen. Is het niet vreemd dat de leden van 'Ons Koor" niet zelf hun partijtje meezingen Uj- 'Ons Koor' tijdens een koorreis nuar Engeland. dens het festival? Mackloet geeft aan dat dit onmogelijk is omdat vrijwel alle koorleden bij de organisatie betrokken zijn. Zo worden de gastkoren opgevangen in 'De Staver", waar ze ook van een lunch worden voorzien. En natuurlijk dienen de koorleden wegwijs te worden gemaakt in Middelhamis. De organisatoren zitten momenteel nog mid den in de voorbereidingen, maar Mackloet heeft er alle vertrouwen in dat op 4 juni een prachtig koorprogramma aan de bezoekers van de Havendag kan worden geboden. Programmaboekjes Om toegang te krijgen tot de binnenoptre- dens dient men een programmaboekje te kopen. Dit boekje is vanaf half mei via het VVV kantoor te Middelhamis verkrijgbaar voor 5. Ook zullen op de drie locaties waar de koren optreden nog programmaboekjes verkrijgbaar zijn. De ontkosten van deze dag zullen worden betaald uit de opbrengst van de programma boekjes en uit de opbrengst van het opge haalde oud papier, dat - naast het zingen - ook een belangrijke activiteit is van het ruim vijftig leden tellende mannenkoor. 'Ons Koor", zal ter gelegenheid van zijn 70- jarig bestaan op zaterdag 12 november een groot jubileumconcert geven in de Hervorm de Kerk van Dirksland. Het bestuur van 'Helpende Handen" van de Gereformeerde Gemeenten in deze regio houdt zaterdag 14 mei a.s. voor de laatste keer in dit seizoen een clubmiddag in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Scherpenisse.Aanvang 14.15 uur. Er zal begonnen worden met een bij belvertelling. Degenen uit de doelgroep (met een handicap) die in de achterliggen de periode jarig zijn geweest, krijgen een cadeautje en mogen een psalmvers opge ven om te zingen. Daarna zal er een pauze worden gehouden met koffie/thee of fris. En na de pauze zal ds. A.A. Brugge dia's laten zien over Zuid-Afrika. Iedereen is van harte welkom. Wie dit opschrift leest, vraagt zich ongetwij feld af wat die twee met elkaar te maken hebben: tulpenbollen en reddingboten. Toch worden ze niet voor niets samen genoemd. In het najaar van 2004 kreeg de KNRM namelijk van een bloeraboUenkweker 175,000 tulpenbollen cadeau, bedoeld om verkocht te worden ten bate van een nieuwe reddingboot, die gestationeerd zou worden op Texel. De tulpenbollen werden verdeeld over alle KNRM-stations in Nederland en door de vrijwilligers verkocht voor het goe de doel. De grootste afnemer in Nederland was Recreatie- en Bungalowpark De Klep perstee te Ouddorp, gelegen aan de Vrij- heidsweg. Aan die weg werd een aantal rotondes aangelegd, waarvan één vlak voor de ingang van het park. En op die rotonde heeft De Klepperstee maar liefst ruimt 12.000 tulpenbollen gepoot, met als resultaat dat daar, juist op Koninginnedag, een prach tig oranjegekleurd bloemenperk was te zien.' Een lust voor het oog, zeker in vergelijking met de andere rotondes, die er nog kaal en dor uitzien. Mede uit de opbrengst van de tulpenbollen- verkoopactie kon bij het hoofdkantoor van de KNRM te IJmuiden de Atiantic 75 wor den afgeleverd, de nieuwe reddingboot voor Texel. De titel van deze gedachten verwoorden meer dan ooit de teneur van deze column. We beginnen klein en eindigen op dezelfde wijze. De wereld van atomen en inoleculen is veel burgers vreemd. Voor ons zijn de werelden van genetica en microbiologie ver weg, maar moleculaire biofysica is aan de prestigieuze universiteit van Delft een gewoon vak. Daar houdt men zich bezig met: een miljardste van een meter. Of een miljoenste van een millimeter. Dat is hetzelfde. Moleculaire wetenschaj)- pers kunnen dit 'zichtbaar' maken. Het duizelt u, net zo goed als ik. Wat moeten we met die specialistische kennis van micro- en macrowereld? Van pantoffeldiertje tot het uitdijend heelal. Van DNA-structuur tot wet ten waarin tijd en ruimte anders zijn dan op aarde. Hier spreekt men over werelden van atomen en over lichtjaren. Ook de herkomst van de aarde en van de mens komen hier aan de orde. Sommige wetenschap pers weten het zeker. Er was geen oersoep, geen duistere sprong van niet- levend naar levend organisme, geen onmogelijke jump van cel naar lichaam. Alle evo-tamtam ten spijt is de leer van het ontstaan der soorten van Charles Darwin een luchtbel. Ondanks veel aanhang en een zweem van bewijs is de zgn. evolutieleer een theorie zonder bewijs. Ontleend aan het natuurwetenschappelijk denken van de negentiende eeuw. Een idee dat is gebaseerd op de opvattingen van Darwin en zijn volgelingen. Anno heden wordt de bewijslast verlegd naar de planeet Mars en verder. Ligt daar de sleutel van het seculiere geheim? Vooraanstaande weten schappers geloven er niets van. De leer der evolutie is dood. Die van de grote Creator is springlevend. Schepper en Schepping zijn na meer dan honderdvijftig jaar natuurwetenschappelijk tegenspel de enige reële en rationele antwoorden op de grote vragen naar het ontstaan van men sheid, aarde en heelal. Daarin ligt tegelijk het geheim van het kleine dat groots is. Ondanks het feit dat velen, waaronder ook 'kerkgangers', mee gaan met de trend: groot, groter, enz., heeft de les van het kleine nog alti jd de beste papieren. De tijd van grootse theorieën is voorgoed voorbij. Wat is groots? Een grote prestigieuze boekenverzameling of een relatief kleine collectie met zorg bijeengebrachte boeken? Soms werken tech niek en welvaart het kleine tegen. De grote auto leek op z'n retour, maar heeft plaats moeten maken voor PCHooft-tractoren i.p.v. kleine handzame auto's. Autobezit is meer een kwestie van status en prestige. De auto is nog altijd de heilige koe van de westerse en de rest van de wereld, maar eerdaags zal de kleine auto het winnen van de grote. We keren terug naar de titel. Wie nog twijfelt doet dat tegen beter weten in. Wie volhardt in negentiende-eeuws denken op het gebied van biologie misleidt zichzelf en anderen. Het kleine van de leer en het leven van Jezus Christus is groots. Wie die kleinheid niet ziet en erkent zal met eigen grootheid de ondergang tegemoet gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9