Informatiedag water- en natuurprojecten Goeree-Overflakkee Nieuws Nieuws XLli ï^e Vizr^7lZi^^ Jongerenkoor 'Con Amore' al tien jaar jong! Jubilaris bij EHBO-vereniging eiumideh-hieuws PV De Luchtbede Dienst voor belangstellenden uit de kerken Muziek en zang in de Langstraat Shetlandlammetjes kijken voor uw drukwerkBr Excursies, informatiestands, tentoonstelling en meer... c« 'S» c« c« c« c« c« r:« c« :i •'f^ j» fji j» ffi STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Jubileumconcert in Hervormde kerk Dirksland Gebr. de Waat Drukkerij PAGINA 7 VRIJDAG 6 MEI 2005 MIDDELHARNIS - In het ISGO- gebouw te Middelharnis wordt zater dag 14 mei van 10.00-17.00 uur een informatiedag gehouden over alle water- en natuurprojecten op Goeree- Overflakkee. De informatiedag biedt bezoekers de mogelijkheid om infor matie in te winnen en van gedachten te wisselen. Waterschap Hollandse Delta, Deltanatuur en provincie Zuid- Holland zijn de initiatiefnemers, maar ook andere organisaties presenteren zich. Bezoekers kunnen vrij in- en uit lopen en zelf hun programma samen stellen. De toegang is gratis. Werken aan een leefbare Delta Het thema van de dag is 'Werken aan een leefbare Delta'Tal van organisaties werken samen aan de verbetering van de water- en landschappelijke kwaliteit op en rond het eiland. Deze aanpak voorkomt dat de leef baarheid in de streek terugloopt door bij voorbeeld blauwalgen in het water, het lang zaam dichtslibben van zeearmen en het ver dwijnen van het natuuriijke karakter van het eiland. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan de problemen die de landbouw ondervindt: wateroverlast bij hevige regen en tekort aan schoon water in de zomer. Waar dat mogelijk is, wordt natuur ontwik keld die bij de delta past. Ook wordt de waterhuishouding verduurzaamd. Soms gaat dat ten koste van de individuele agrariër, maar profiteert de landbouw elders op het eiland ervan. In alle gevallen betekenen de landschappelijke veranderingen meer diver siteit. Meer afwisseling, meer recreatiemo gelijkheden, meer natuur en beter water. Natuurlijk staat de waterveiligheid op het eiland steevast op de eerste plaats, dus in sommige gevallen wordt meteen ook de pri maire waterkering versterkt. Over wat dit alles betekent voor het eiland kunt u zich tijdens de informatiedag laten informeren, en van gedachten wisselen met bestuurders en deskundigen. Hieronder treft u een overzicht van wat er tij dens de Informatiedag te doen is. Informatiestands (van 10.00 tot 17.00 uur) In het ISGO-gebouw licht Deltanatuur de plannen voor de Zuiderdieppolders toe, waterschap Hollandse Delta vertelt over het krekenplan en de provincie Zuid-Holland presenteert de plannen voor de zoetwater voorziening op het eiland. Maar ook andere organisaties presenteren zich en geven uitleg over water en natuur op het eiland. Mede werkers van Rijkswaterstaat, Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer, Natuur- en Land schap Goeree-Overflakkee/IVN, het ISGO en de Deltaraad staan deze dag klaar om uw vragen te beantwoorden. Excursies Er zijn ook unieke excursies naar bijzondere plekjes op en rond het eiland. - Gecombineerde fiets- en wandelexcursies om 10.30 en 13.30 uur richting de Van Pallandtpolder en het nieuwe natuurge bied Westplaat-Buitengronden. Neem voor deze excursie uw eigen fiets mee en trek uw wandelschoenen aan! - Wandelexcursies om 11.00 en 14.00 uur langs de bijzondere kreek 'de Vliegers'. Trek goede wandelschoenen aan! HERKINGEN - Uitslag wedvlucht Peronne van 30 april; gelost 11.30 uur; deelnemers ,10; duiven 239; weer zuidoosten wind. "a. Molenaar en Zn. 1, 2, 3, 5, 7, 10, 13, 14, 22, 3135, 38, 39,42, 50; M. v.d. Ochtend 4, 16, 34, 36, 47, 57; J. den Boer 6, 8, 11, 24, 28, 30,60; K. Kievit 9,18,19,25,27, 29, 33, 44,49, 53, 55; C. Logmans 12,20,32,52; H. Kamerhng 15, 17, 26; B. v.d. Ochtend 21, 37; A.M. Volaart 23, 46, 48, 54, 56, 59; P. 'Hogerwerf40,45,58;A.hetJonk41,43,51. - Bootexcursies om 11.00, 13.00 en 15.00 uur langs de Slijkplaat en de Westplaat, maar ook richting het eiland Tiengemeten. De opstapplaats is bij de buitenhaven van Middelharnis. Let op! Deelname aan de excursies is gratis. Wel moet u op 14 mei een deelnamebewijs halen bij de ingang van de informatiedag in het ISGO-gebouw. Deelname is op eigen risico. De excursies duren anderhalf uur, de bootexcursie duurt twee uur. En: vol is vol! Een goed gesprek Wie meer wil weten of wil discussiëren over plannen, kan in gesprek gaan met deskundi gen, beleidsmedewerkers en bestuurders. Hiervoor worden 'spreekkamers' ingericht. Goed overleg is nodig; het gaat immers om de toekomst van het eiland. De gesprekken vinden plaats in kleine groepen en duren een half uur. Er zijn vier onderwerpen met eigen 'spreek kamers': 1Toekomst van de landbouw op het eiland (10.30 en 14.00 uur); 2. Veiligheid (10.30 en 14.00 uur); 3. Recreatie (11.30 en 15.15 uur); 4. Beheer/ganzen (11.30 en 15.15 uur). Reizende tentoonsteUing (10.10 uur) De heer D. Monster, waarnemend dijkgraaf van waterschap Hollandse Delta, onthult samen met mevrouw G. de Vries-Hommes, burgemeester van Middelharnis, om 10.10 uur de 'Reizende Tentoonstelling' over water en natuur. De tentoonstelling zal in de loop van het jaar alle gemeenten op het eiland aandoen. Wie langs de panelen loopt, doet een indruk op van het nut van de pro jecten en de schoonheid van het eiland. Film (ieder uur om 15 minuten na het hele uur) In de speciaal ingerichte 'Bios' kunnen bezoekers kijken naar een film over Deltana tuur, het waterschap, de ontwikkelingen op de Westplaat en het toekomstig waterbeheer. Open dag bedrijf Ajé de Wit Wat u zeker niet mag missen, is de open dag die de familie De Wit houdt op hun nieuwe akkerbouwbedrijf. Het bedrijf maakte in de Zuiderdieppolder plaats voor Deltanatuur. Wat er bij zo'n verandering allemaal komt kijken, vertellen ze u graag. Kom kijken aan de Philipshoofjesweg 77 te Dirksland, waar u rechtstreeks naar toe kunt. Ontwerpwedstrijd kinderen: prijsuitreiking om 15.45 uur Tijdens de informatiedag worden de ontwer pen tentoongesteld die de basisschoolkinde ren maakten van hun 'eiland van de toe komst' U kunt mee jureren door uw stem uit te brengen op één van de drie genomineerde ontwerpen. Gedeputeerde mevrouw H.M.C. Dwarshuis-van de Beek van de provincie Zuid-HoUand reikt om 15.45 uur de prijzen uit. Vrijwel alle activiteiten vinden plaats in of starten vanuit het ISGO-gebouw, gevestigd aan Dwarsweg 40 in Middelharnis. Het gebouw is toegankelijk voor gehandicapten. En de toegang voor de Informatiedag is gra tis. De dag wordt georganiseerd door pro vincie Zuid-Holland, waterschap Hollandse Delta en Deltanatuur. Wie vragen heeft over de informatiedag, kan bellen naar Hetty van der Waal, telefoon 010-4026348 of mailen naar: vanderwaal deltanatuur.nl. In de gereformeerde kerk te Ouddorp wordt zondag 8 mei, om 18.30 uur, een Dienst voor belangstellenden' gehouden. De voorganger is ds. P. Zaadstra uit Sint Laurens. De muzi kale begeleiding wordt verzorgt door zijn vrouw, Marianne Zaadstra-Aamoutse en Martin Kolff. Marinanne speelt op de harp en Martin op het orgel. Het thema van de dienst is 'EEN'. U wordt van harte uitgeno digd om deze dienst bij te wonen. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Bergambacht (herv.), ds. G.C. Bergshoeff te Lelystad; te Boskoop (geref.), ds. E. Baljet te Maam; te Huizen (herv. wijkgem. Oude Kerk West), ds. P.H. van Trigt te Ede; te Krimpen a.d. IJssel (herv. wijk van bijz. aard.), ds. J.B. ten Hove te Wapenveld; te Lemmer, ds. P. Huiser te Hijkersmilde-Kloosterveen; als pred. alg. dienst (docent Theol. te Lusaka, Zambia), ds. H.M. van den Bosch en ds. D. van den Bosch-Heij te Valkenburg (ZH) beide pt), die dit beroep hebben hebben aangenomen, te Waarder i.c.m. Nieuwerbrug (geref.), ds. D.J. Versloot te Linschoten/Nieuwerbrug; te Wijk (bij Heusden; herv.), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee; te Wilnis (herv.), ds. M. Aangeenbrug te Bameveld (herv.). Aangenomen: naar Driebergen-Rij senburg (geref. Immanuëlkerk), ds. D.C. Coppoolse te Voorthuizen; naar Epe (herv. wijkgem. Sionskerk), kandidaat J. Brouwer te Doom- spijk; naar Maarssen (herv. wijk protest, gem. Maarssenbroek), ds. J. Wolswinkel te Hattem; naar Nieuw-Loosdrecht (herv.), ds. J. Meertens te Bedum/Onderdendam; naar Westerhaar (herv.), ds. G. de Lang te Schiedam; naar Woerden (geref.), ds. N. van Tellingen te Gorinchem. Bedankt: voor Bleiswijk (herv.), ds. D. Rodenburg te Enter; voor Hoevelaken, Stoutenburg en Achterveld (wijk Oost), ds. P.H. van Trigt te Ede; voor Woudenberg (herv. wijkgem. 2), ds. M. van Campen als bijzonder predikant (docent Chr. Hogeschool Ede). HERSTELD HERVORMDE KERK Beroepen: te Waarder, ds. A. Vlietstra te Katwijk aan Zee. Bedankt: voor IJsselmuiden-Grafhorst, ds. L.M. Jongejan te Oldebroek. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Appingedam, ds. K.S. Winter te Wapenveld, die dit beroep heeft aangenomen; te Wapenveld, ds. J. Geelhoed te Appingedam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Amersfoort-Emiclaer, ds. J. Beekhuis te Zeewolde (wijk Oost). Bedankt: voor Sint Jansklooster-Kadoelen, ds. J. Beekhuis te Zeewolde (wijk Oost). 'VOORTGEZETTE'GEREF KERKEN (VRIJG.) Bedankt: voor Berkel en Rodenrijs/Bergschenhoek, ds. W. van der Jagt te Byford (Austrahë). NED. GEREE KERKEN Beroepbaar: voor 50%: kandidaat D. Tim merman, Min. Aalberselaan 122, 2285 ET Rijswijk. Tel. 070-3943623. e-mail: dtim- merman@filtemet.nl CHR. GEREE KERKEN Beroepen: te Assen, ds. S. Otten te Rotter dam-Zuid; te Rotterdam-Oost/Capelle aan den IJssel, ds. C.C. den Hertog te Boskoop; te Zierikzee, ds. A Wagenaar te Aalten. Bedankt: voor Meppel, ds. H. Jonkman te Zutphen; voor Mijdrecht, ds. K. Jonkman te Steenwijk; voor Sliedrecht (Eben Haëzer), ds. B. de Graaf te Nunspeet. GEREF GEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord, ds. J.S. van der Net te Houten; te Gorinchem, ds. J.B. Zip- pro te Scheveningen; te Tricht-Gelder- malsen, ds. CA. van Dieren te Rijssen- Noord. Bedankt: voor Bodegraven, ds. J.S. van der Net te Houten; voor Groningen en voor Kapelle-Biezelinge, ds. D.W. Tuinier te Ter- wolde-De Vecht; voor Leiderdorp, ds. G. Clements te Gouda; voor Ridderkerk- SUkkerveer, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; voor Zwijndrecht, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid. GEREF GEM. [N NEDERLAND Beroepen: te Pretoria (Zuid-Afrika), ds. A. Schultink te Bruinisse. VRIJE OUD GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht, ds. J.van Prooijen te Rijssen. t: <C* i& i& i& Cr i& i& Cr C* **4* •i K' K> K' K' Bert en Gert, twee leuke fretten zijn gevonden in een vuilcontainer en via de dierenambulance in De Dierenstee terecht gekomen. Wij weten niet of ze zelf in de container zijn geklommen of erin zijn gedumpt, maar ze zitten nu in een kooi te wachten op een nieuwe baas. Het zijn twee mannetjes, heel vriendelijk, ongeveer 2 jaar oud, en heel mooi donker beige van kleur. Fretten zijn van nature onder nemend en kunnen goed klimmen, maar of ze ook in een afgesloten container kunnen klimmen, lijkt ons sterk. Dan doen wij nog eens een poging om Jasper, een leuk hondje, aan een lieve baas te helpen. Jasper is een vriendelijk dier, luistert goed, kan bij kinderen, gaat graag mee in de auto, kan alleen thuisblijven en past eigenlijk in ieder gezin. Het hondje is niet te groot, cho coladebruin, kortharig en 7 jaar oud. Wie geeft hem een kans? Ook de nodige konijnen wachten op een nieuwe baas. Wij hebben ze in allerlei kleu ren en leeftijden, met lange oren, hangoren, korte oren, binnen- en buitenkonijnen, mannetjes en vrouwtjes. Wie heeft er nog een leegstaand hok? En dan de katten. Sheera is een zwart-witte poes van 6 jaar. Zij is niet gewend aan kinderen, komt niet buiten en zij vindt het gezelschap van een soortgenoot best leuk. Tereko is ook zwart-wit, een kat van 9 jaar. Het is geen schootkat, kan wei bij kinderen en soortgenoten en komt graag buiten. Nala is geen schootkat, een grote dikke poes, wit-rood, 7 jaar. Nala komt niet buiten, ze is een beetje bang voor kinderen en is niet gewend aan honden. Mickey is een zwart-witte kat van 7 jaar. Hij mist zijn rechterachter- poot, maar kan zich heel goed redden op drie poten. Mich houdt niet van kinderen, zit graag op schoot en heeft graag het alleenrecht in huis. Ook Kater, een zwart-witte kat van 13 jaar, wacht nog op een lieve baas. Hij is vriendelijk voor kinderen, kan goed overweg met soort genoten, maar is niet gewend aan een hond. Kater komt graag buiten als het lekker weer is. Als u bedenkt dat de gemiddelde leeftijd van een kat tegenwoordig 17 jaar is en ouder, dan kunt u nog heel wat leu kejaren met Kater hebben. U vindt al deze dieren in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. (0186) 655150. Website: www.dierenstee.nl. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. GOEREE-OVERFLAKKEE - Het is inmiddels al weer 10 jaar geleden dat een drietal vrienden het idee opvatte om een jongerenkoor op te richten. Niet om zich daarmee af te zetten tegen reeds bestaande koren, maar meer als aanvul ling daarop. Het koor moest een niet al te moeilijk, maar voor veel mensen aantrekkelijk repertoire brengen. Ook hadden de oprichters het idee dat er op Goeree-Overflak kee zeker behoefte aan een jongerenkoor zou zijn. Het bleek echter nog een hele opgave om het koor van de grond te krijgen. Zo moest er een dirigent worden gevonden, een oefenlocatie en nog veel meer. Diverse personen werden benaderd met de vraag of zij het dirigent schap op zich wilden nemen, echter zonder resultaat. Vanuit de vrien denkring werd toen aan de nog zeer jonge Willem-Arie den Hertog gevraagd of het niet wat voor hém was. Aanvankelijk stond hij daar wat terughoudend tegenover, maar uiteindelijk stemde hij toe. Een organist was veel minder moeilijk. Deze werd al snel gevonden in de vorm van Wim de Penning. Er werd een tweedehands orgel aan geschaft en als oefenlocatie werd gekozen voor 'Melishof in Melis sant. Ondertussen werd meer en meer bekendheid gegeven aan het initiatief door mond- op mondreclame, advertenties, e.d. Al snel daarna was de eerste oefenavond een feit: lOjanuari 1995 was het zover. Het voorlopige bestuur, de dirigent en de organist waren in afwachting van hetgeen de eerste avond zou brengen. Dat was een grote verrassing en bleek reusachtig mee te vallen. Er waren 35 geïn teresseerden aanwezig. Ondanks de onervarenheid van dirigent en bestuur werd het toch een mooie avond. Naarmate de tijd verstrek ging het ook steeds beter met Con Amore. Muzikaal kwam er meer vorm en ook het ledenaantal groeide gestaag. Zelfs landelijk bleef dat niet onopgemerkt. Het koor haalde met z'n zeer jonge dirigent zelfs de 'Magneet' pagina van het Refor matorisch dagblad. In januari 1996 gaf het koor een presentatieconcert in de Hervormde Kerk te Dirksland. De kerk zat vol, diverse muzikanten verleenden Het jubilerende jongerenkoor 'Con Amore hun medewerking en Con Amore zette z'n beste beentje voor. Er was hier en daar best nog wat op aan te merken, maar uiteindelijk was het toch een prachtige prestatie om binnen één jaar al zover te komen. Vanaf dat moment kwamen er steeds meer uitnodigingen om mede werking te verlenen aan zangavonden in diverse plaatsen. Zo werkte Con Amore mee aan zangavonden in Bodegraven, Dordrecht, Oude- Tonge, Zierikzee en veel andere plaatsen. Oranjeconcert Ook was er bijna elk jaar het door het koor zelf georganiseerde Oran jeconcert in de Hervormde Kerk te Dirksland; zeer zeker een jaarlijks terugkerend hoogtepunt. Daarnaast verleende Con Amore medewer king aan diverse concerten van WWZ. Over het algemeen mag Con Amore zich tijdens uitvoeringen verheugen in hoge bezoekersaantal len, waardoor het koor zowel op Goeree-Overflakkee als daarbuiten inmiddels ruime bekendheid geniet. Een ander hoogtepunten was een tweetal CD-opnames, waaraan door diverse bekende musici medewerking werd verleend. Zoals elk jongerenkoor kende ook Con Amore een regelmatige ver versing van het ledenbestand. Immers, jongeren gaan studeren, trou wen of ergens anders wonen en dikwijls wordt dan het koorlidmaat schap beëindigd. Desondanks kent Con Amore een vrij constant ledenaantal, momenteel zo'n 80. De muzikale leiding is thans in handen van Lennert Knöps, die sinds 2004 als dirigent aan het koor verbonden is, terwijl Ron van Ommen is al weer jarenlang de vaste organist is. Jubileumconcert Het koor viert nu dus zijn i O-jarig jubileum en wil dit feit op gepaste wijze gedenken tijdens een jubileumconcert in de Hervormde Kerk te Dirksland. Medewerking aan dit jubileumconcert zal onder andere worden gegeven door Gezinus Veldman (vleugel), Martin de Deugd (viool), Maria Baas (harp) en Martha de Lange (dwarsfluit). Het con cert zal worden gegeven op zaterdag 4 juni a.s., aanvang 19.30 uur, de toegang is gratis! Iedereen is hartelijk welkom. In de Nederlands Hervormde Kerk van Langstraat zal dinsdag 10 mei een koor- en samenzangavond worden gehouden, met als thema 'Pinksteren'. Aan deze avond werken mee het christelijk gemengd koor 'Jubilate' onder leiding van dirigent Kees den Braber en de muziekgroep 'Klein Gloria', terwijl het orgel bespeeld wordt door Marcel Saar- loos. De toegang is gratis. De avond begint om 19.30 uur, de entree is gratis, iedereen is hartelijk welkom. Wie op een zonnige lentedag de Goeree- Overflakkee-route neemt, komt over de Westdijk tussen Melissant en Herkingen. Ter hoogte van nurrmier 19 is een koppel schapen te zien dat uniek is op het eiland. Het zijn Shetlandschapen. Sinds 1997 lopen ze op Flakkee. Het is een primitief ras, dat vooral bekend is om zijn prachtige wol. Er zijn verschillende hoofdkleuren en tekenin gen. Oorspronkelijk komen de schapen van de Shetland-eilanden. In 1995 zijn ze naar Nederland gehaald, waar ze goed gedijen. De schapen zijn vrij tenger, met spitse kop jes. De dieren zijn bijzonder tam en komen graag naar mensen toe, want die blijken vaak voorzien van een handje biks of gedroogd brood. Ze lammeren makkelijk af en het resultaat daarvan is zaterdag te bekijken. Dan wordt namelijk voor de vierde keer de jaarlijkse Lammetjeskijkdag gehouden. De lammetjes en de ooien kunnen worden bewonderd, onder het genot van een kopje koffie en het nuttigen van beschuit met muisjes; voor de kinderen is er eveneens wat lekkers. Ook is dan te zien dat sommige schapen al van hun vacht verlost zijn. Het knippen gebeurt ambachtelijk met de schaar. Dat is prettiger voor de dieren en er ontstaat ook een mooiere vacht door. De schapen vachten vinden gretig aftrek onder spinners en vilters. Niet alle lammetjes kunnen blijven. Maar gelukkig is de afzet is geen probleem. Paar denliefhebbers hebben ontdekt dat Shetland schapen goed combineren met hun paarden. En mensen die niet willen fokken, hebben aan gecastreerde rammetjes - de hamels - niet alleen fijne grasmaaiers, maar ook gezeUige knuffelbeesten. Tijdens de lamme tjeskijkdag op zaterdag 7 mei staat de stal aan Westdijk 19 van 10.00 tot 16.00 uur voor iedereen open. De toegang is gratis. MIDDELHARNIS - Tijdens de 62e jaarvergadering van de EHBO vereniging Middelhar- nis-Sommelsdijk werd mevrouw C. de Jong in het zonnetje gezet omdat ze al 25 jaar gedi plomeerd lid is van de EHBO vereniging. Het bestuur van de vereniging is blij dat er leden zijn als mevrouw De Jong, die trouw de herhalingsavonden bezoeken en meeleven met het wel en wee van de vereniging. De heer Birkhoff, vertegenwoordiger van EHBO Nederland, spelde mevrouw De Jong de zilveren onderscheiding op voor haar 25 jarig jubileum, waar na voorzitter M.C. van Biert van de plaatselijke EHBO-vereniging de jubilaris in de bloe metjes zette. Ook kreeg ze van hem een blijvende herinnering en bedankte de voorzitter haar voor de jarenlange trouwe inzet voor de EHBO-vereniging, de wens uitsprekend dat mevrouw De Jong nog in lengte van jaren en in goede gezondheid lid van de vereniging mag zijn. Op de foto v.l.n.r.: de heer K. Birkhoff, mevrouw C. de Jong en de heer M.C. van Biert. Bcl (0187) 4710 20 of mail naar algemeeo@|;ebr<

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7