gi 1 1 Overdenking uit de Heilige Schrift Kitesurfshop Natural High opent aan de Brouwersdam iMde talga Zestig jaar geleden werd de eerste vuurtoren van Ouddorp opgeblazen m EIIAItEOI-tllEUWS 1 '^'V.' 7, ,/l:r?*'-fPI**-' oaoE moum HNTI-CanïNB Of PEWcoar HONDiAl Perfecte veiligheid., ,ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Lezing over klederdrachten Ophalen oud papier Goedereede pmtfiioomPiMG WiaaHOE GULOENSMUmtN Geloven, moet dat nou? mRROE iTimN9imL lEUamLEM POVT www.vanveenma voorverkoopt van wore feiaardij.nl taxaties ngen en objecten De Hoop Magazine Radio over selisualiteit 1?ai^a-^rilogie deel 2, PAGINA 5 VRIJDAG 6 MEI 2005 Vanmorgen om vier uur was het pre cies 60 jaar geleden dat de Duitse bezetters de vuurtoren van Ouddorp opbliezen; op de dag van de bevrij ding dus! De officiële Duitse verkla ring luidde dat de toren door blikse minslag was ingestort, maar dat geloofde niemand. De Duitsers had den in de torenvoet springstof aange bracht. Nog 24 uur tevoren had de Ouddorpse elektricien J. Grinwis, op Goeree Overflakkee beter bekend als 'Jan van 't licht'de draden doorge knipt die naar de ontsteking van de springstof liepen. De Duitsers hadden dit echter weer gerepareerd en bliezen in de nacht van 4 op 5 mei 1945 de vuurtoren op. Vanaf 6 mei 1940 was het licht op de toren al door de Duitsers gedoofd. Enkele jaren later werd ook de lichtkoepel verwijderd. Op het daardoor ontstane plat werd afluisterap paratuur geplaatst om naderende geallieerde vliegtuigen beter te kunnen waarnemen. Het was de bedoeling van de Duitsers om ook de kerktoren van Goedereede op te blazen, doch dat werd op het laatste moment verij deld door een Duitse officier. Deze lag inge kwartierd bij de toenmalige loco-burge meester van Goedereede, de heer C. Lodder. En laatstgenoemde schijnt de officier te heb ben kunnen overtuigen van de gevaren die het opblazen van de toren met zich mee zou brengen voor de bevolking van Goedereede. 1 1 1 1 Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Vw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hoe oud is eigenlijk de Weduwe Van Ne lie? Antwoord: Op 9 oktober 1782 kreeg het echtpaar Jan van NelJe (26 jaar) en Hendrica Brand (24 lentes) uit Leiderdorp toestem ming om in Rotterdam een winkel in koffie, thee, rookwaren en snuiftabak te openen aan de Leuvehaven. Jan stierf in 1811 en in de overlijdensadvertentie stond toen te lezen: "De affaire in koffie, thee, tabak en snuif zal door de Weduwe worden gecontinueerd." Maar Henrica overleed al in 1813. Haar zoon Jan kocht met zijn zwager Abraham Goedkoop het pand en deze laatste ging na de dood van Jan van Nelle jr. met de scheepsleverancier J.J. van der Leeuw de zaken uitbreiden en deze Van der Leeuw is het geweest die - ook na Abrahams dood - het bedrijf voortzette onder de bekende naam 'De erven der Weduwe J. van Nelle'. Wat is beter voor de mens, opwekkende kof fie of cafeïnevrije koffie? En hoe halen ze de cafeïne uit koffie? Antwoord: De cafeïne in de koffie is pas schadelijk voor ons lichaam indien we véél koffie drinken, of de koffie zwart gebruiken. Zo'n 4 tot 6 kopjes met melk per dag doen u geen kwaad, want de gevreesde cafeïne is een alkaloïde, een organische, stikstof bevat tende verbinding, ondermeer voorkomend in theebladeren, colanoten en koffiebonen. Ze stimuleert de hartslag en versnelt daardoor de bloedcirculatie, bevordert de bloedvoor- ziening van de hersenen (waar de adertjes erg dun zijn) en verjaagt daardoor een eerste vermoeidheid en behoefte aan slaap. Cafeïne verhoogt dus ons denk- en ons prestatiever mogen, bevordert de urinevorming en ver snelt de stofwisseling. Matig gebruik van koffie heeft dus verbetering van onze condi tie en stemming tot gevolg. Pas als de koffie zwart en/of in te grote hoeveelheden wordt genuttigd, brengt het vergiftigingsverschijn selen teweeg, zoals hoofdpijn, duizeligheid, verhoogde prikkelbaarheid, krampen, onwel zijn, en tenslotte... verlamming! Die vergif tiging (van o.a. de lever) kan men tegengaan door gebruik van ruim melk in elk kopje. Gaat men cafeïne aan de koffiebonen ont trekken, dan is er een oplosmiddel voor nodig. Nu zijn de naaldvormige kristallen van de plantenbase cafeïne slecht in water of alcohol oplosbaar, maar juist heel goed in een stof als chloroform (trichloormethaan). Dat bevriest pas bij -63,5 graden en het kookpunt ligt al bij 61,7° Celsius, zodat het een prachtig bruikbare hulpstof is voor de chemici. Maar ze is wel giftig. Ze is vroe ger ook gebruikt als narcosemiddel. Eigen lijk doet het er niet toe welk oplosmiddel men gebruikt bij de bereiding, als er maar absoluut geen resten van overblijven in de producten die bestemd zijn voor consump tie. In de cafeïnevrije koffie mogen dus beslist geen resten chloroform, e.d., voorko men. Waar komt het vreemde woord petticoat eigenlijk vandaan? Antwoord: Het is al een heel oud Engels woord, waarbij 'petti' staat voor klein of nie tig en 'coat' voor huid, vel, vacht, pels, vlies, bekleding en later pas jas, rok, enz. Toen de heren nog een strakke kousenbroék droegen, moest de petticoat helpen om de 'scherpe The PowBfOf Draama Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE Telefoon 0181 -41 37 77 GOEDEREEDE - Op donderdag 12 mei houdt CVB 'Goeree' haar laatste bijeen komst van dit seizoen. Deze keer komt de heer J. de Dreu uit Nisse iets vertellen over de klederdrachten uit vroeger tijd. Na de pauze is er een diaserie. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in verenigingsgebouw Oostdam te Goe dereede. Gasten en nieuwe leden zijn van harte welkom. GOEDEREEDE - Morgen, zaterdag 7 mei, hoopt de Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede weer oud papier op te halen in Goedereede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kunt u er bijzetten. Graag het oud papier, goed gebundeld vóór 8.30 uur buiten zetten. kantjes' van de manlijke onderlichamen te verhullen. Zo'n onderrok hoorde tot in de 18de eeuw tot de onmisbare herenkleding! Bij de dames kwam de wijdere petticoat pas in de belangstelling toen zij wijd uitstaande rokken zonder hoepels gingen dragen. Hoe verlos ik me van een pissebeddenplaag in mijn huis? Antwoord: Die grijze pissebedden, ook wel steenmotten en elders keldervarkens of plat te zeugen genaamd, komen 's avonds omdat het nachtdieren zijn. Ze houden zoals zoveel ongedierte erg van een kille en vochtige omgeving. Bied ze dus donkere schuilplaat sen door uitgeholde aardappels of rapen, dan wel lege bloempotten, e.d., neer te leggen. Daar kruipen ze in. Schijn zonodig met een sterke looplamp op de donkere plaatsen en na enige uren kunt u al een aantal gevangen beestjes naar buiten brengen. Grijp niet naar een bestrijdingsmiddel, want doden is niet nodig, daar ze u geen kwaad doen. Ze eten namelijk uitsluitend verrotte planten en zachte wortels en zullen niet gauw aan levensmiddelen komen. Vermoedelijk zijn ze uw bijkeuken binnengedrongen doordat er iets van hun gading te vinden was. Wij adviseren u daarom gelijk grote schoonmaak te houden. Groenteafval, niet goed leegge- maakte bloempotten en andere plantendelen, restjes van een aardappelvoorraad, gesnoei de takken uit de tuin, maar ook een oude matras kunt u maar beter verwijderen. Als ze niets meer te eten vinden, gaan ze wel elders naar voedsel zoeken. Kunt u me de waarde noemen van: rijks daalders uit 1980,1988, guldens uit 1980 en 1993 en stuivers uit 1980? Antwoord: Het guldentijdperk ligt nog maar enkele jaren achter ons. De munten die u noemt, zullen daarom nog nauwelijks ver- Die den Zoon heeft, die heeft het leven; die den Zoon van God niet heeft, die heeft het leven niet. (2 Johannes 5:12) Het is de meest prangende vraag, die we meteen maar stellen; Kent u Jezus al als uw persoonlijke Verlosser en Zaligmaker? Als dat niet zo is, dan leeft u nog voor eigen rekening. Voor eigen rekening leven wil zeggen, dat u nog geen Borg heeft voor uw schuld, uw zonde, die met de dag, het uur, ja zelfs met elke ademhaling toeneemt. Want zondigen is niet alleen verkeerd handelen, maar ook alle boosheid, verdorven gedacht es, vuihgheid, lasteringen, enz. die in ons hart opkomen. Wij zondigen dus in gedach ten, woorden en werken. Door te zondigen bedroeven wij God. God is een heilig, almachtig en alwetend Opperwe zen. Hij kent ons hart en alles wat zich in ons binnenste afspeelt. Doordat Hij zo heilig is, kan Hij met de minste zonde geen gemeen schap hebben. Daarom is voor elke zonde verzoening nodig. Verzoening kan alleen verkregen worden door het volkomen offer van Jezus Christus de Zoon van God, Die ook Zelf God is. Er is één God, bestaande uit drie Personen; Vader, Zoon en Heilige Geest. Over hoe God is, en hoe de Personen Zich tot elkaar verhouden kan veel gezegd worden. Het blijft voor ons menselijk verstand echter een mysterie en kan alleen door hartvemieu- wende genade begrepen worden. In de geloofsbelijdenis van Nicea wordt duidelijk uitgelegd wat de Drieëenheid is. Onderzoek de Bijbel en lees andere rechtzin nige boeken, geschriften van oudvaders uit de (nadere) reformatie. Deze wijze mensen hadden veel Licht van de Heilige Geest om de Schrift te verklaren. In onze tijd is veel van de leer verduisterd. De Heere kan dit gebruiken om u tot Christus te brengen. God werkt door Zijn Woord en Geest. Als u in de Bijbel leest of meditaties, moet u altijd vra gen om geleid te mogen worden door de Hei lige Geest. Bid daarom veel om Geesteslicht. En laat u niet ontmoedigen door omstandig heden of gedachten die in uw hart opkomen. Veel bezwaren kuimen u ingefluisterd wor den door de duivel, de vorst der duisternis. Hij is de grote tegenstander van God. Hij wil niet dat u tot bekering, tot kennis der Waar heid komt. Nee, over de duivel hoor je tegen woordig niet zo veel meer, men ontkent veel al zijn bestaan of men zwijgt in alle talen over hem. En dat is nu zijn sterkste troef, want zo kan hij ongestoord zijn gang gaan. Gelooft u, zoals in veel kerken geleerd wordt. dat Gods Woord wel in de Bijbel is, maar dat niet de gehele Bijbel Gods Woord is? God zegt dat alle Schrift door de Heilige Geest is ingegeven. Er mag niets van de Bijbel afge daan worden en er mag ook niets toegedaan worden. Zoals de Bijbel is, zo is hij goed. Een kerk waar u leert dat de Bijbel niet Gods Woord is, is een kerk die een bijbelkritische benadering voorstaat. God verafschuwt der gelijk hanteren van Zijn Woord. Wat door het menselijk verstand niet begrepen kan worden, wordt als onwaar bestempeld. Zo bepaalt de mens zelf dat alleen datgene Gods Woord kan zijn, wat door de mens begrepen kan worden. Arme dwaze mensen. Datgene wat met het verstand niet begrepen kan wor den, moet immers door het geloof aangeno men worden. En als u dat niet kunt, moet u God net zo lang smeken tot Hij u dat geloof geeft. Vraag of Hij u liefde tot Zijn Woord wil schenken. Lezers, besef dat onze tijd op aarde kort is. Er komt daarna ook geen herkansing meer. Laat u niets wijsmaken door de reïncamatiedrij- vers, want zij verkondigen een onbijbelse leer. De Bijbel zegt: waar de boom valt, daar zal hij wezen. De Heere schenkt u nu nog genadetijd. Wie Hem in waarheid aanroept, zal Hij horen. Paulus zegt in Romeinen 10:13: Want een iegelijk, die den Naam des Heeren zal aanroepen, zal zalig worden. En de Heere Jezus Zelf zegt: Voorwaar, voor waar zeg Ik u; die in Mij gelooft, heeft het eeuwige leven (Johannes 6:47), zamelwaarde hebben. Dit ligt wat anders als het gave, ongebruikte munten betreft. Veel mensen hebben bij de overgang op de euro de guldensmunten gehouden met de achter liggende gedachte dat ze later veel waard zullen worden. Hier is echter een lange adem voor nodig. Als u ze verkopen wilt, kunt u het beste een muntenruilbeurs bezoeken, waar de muntenverzamelaars komen, want bij een muntenhandelaar krijgt u te maken met de inkoopprijs, en die is veel lager. Graag zou ik de waarde weten van een in goede staat verkerende Statenbijbel, gedrukt en uitgeven in 1756 door Jacob en Hendrik Keur. Antwoord: De op het titelblad vermelde gebroeders Jacob en Pieter Keur hebben een grote naam als bijbelvertalers. Later zijn ze zich ook bezig gaan houden met de vertaling van de apocriefe boeken. Als uw bijbel in goede staat is, kan hij blijkens recente vei linguitslagen tussen de 250 en 750 opbrengen. Wilt u verkopen, dan raden wij u aan om contact op te nemen met: Petrus Plancius International, Sohialaan 7, 3851 XH Ermelo, tel. (0341) 564294. Ook kunt u natuurlijk naar een groot Amsterdams vei linghuis stappen, dat beschikt over een taxa teur die tevoren al een minimumprijs kan helpen vaststellen, waaronder dit boek niet weggaat. Bovendien komen daar vele kapi- tadkrachtige verzamelaars uit binnen- en buitenland. Informeer wel gelijk naar de kosten alvorens u een afspraak maakt. De adressen zijn: Christie's Veilinghuis, Corne lls Schuytstraat 57,1071 JG Amsterdam, tel. (020) 5755255, en Sotheby Mak van Waay, Rokin 101, 1012 KZ Amsterdam, tel. (020) 5552200. Onlangs vroeg ik of u het adres wist van de 'Jerusalem Post'. U gaf mij het internet adres en het emailadres op. Daar ik geen computer heb, heb ik hier niet veel aan, daarom graag het 'ouderwetsepostadres. Antwoord: Graag zijn wij u van dienst, u kunt schrijven naar: Jerusalem Post, Head Office - Jerusalem, Editorial Offices and Administration, The Jerusalem Post Buil ding, PO Box 81, Jerusalem, 91000 Israel. 0187-4.G 2384 iSS MAI'^ELMRDIJ O.G OUDDORP - Aan de Brouwersdam opent morgen, zaterdag 7 mei, kite surfshop Natural High haar deuren. De Brouwersdam is al jaren de popu lairste kitesurfspot van heel Neder land. Middelpunt van alle actie is ook al jaren Natural High. Naast het geven van kitesurflessen en het orga niseren van evenementen opent Natural High dit weekend ook een shop op het strand. De opening zal met veel spectaculaire acties gepaard gaan. Naast bijzondere aanbiedin gen worden er deze dag ook speciale intro ductielessen gegeven. Voor 10 kunnen belangstellenden de eerste stappen zetten in de kitesurfsport, waarna deelnemers een waardebon krijgen voor in de winkel. Ook voor de gevorderde kiter zijn er verschillen de speciale deals te vinden. Al 3 jaar zijn Onno en Jürgen druk in de weer op hel strand. Vanuit een zeecontainer werden er kitesurflessen gegeven en evene menten georganiseerd. Dit voorjaar maken zij de stap naar een echte winkel op het strand. De winkel bevindt zich direct naast strandcafé de Kous. Van hieruit kun je tij dens het winkelen ook nog alle actie op het strand en in het water in de gaten houden. Natural High heeft een breed assortiment aan kitesurfmateriaal. In de shop vind je kites en boards van Takoon, Slingshot en Peter Lynn. Daarnaast liggen er ook de aller nieuwste boardjes van Brunotti en accessoi res van Mystic. Voor de kleinere beurs is er ook een enorme keus aan tweedehands materiaal te vinden. Om er voor te zorgen datje op het strand ook nog aan je image kan werken, is er ook een uitgebreide kleding collectie te vinden van de stoerste merken. Het grote voordeel van een shop op het strand is de uitgebreide service. Om een goe de keus te maken, kun je alles testen. En bij aankoop wordt de kite volledig naar wens afgesteld. In geen andere winkel in Neder land vind je deze extra service. Daarnaast is het ook bij materiaalpech ideaal om direct een setje nieuwe lijnen te scoren, of je board- je te laten repareren. Tijdens de opening zijn er verschillende spe ciale deals te vinden. Dus ben je dringend op zoek naar een nieuwe kite of een lekker zomerpak, haal dan je voordeel en geniet lekker na op het terras voor de shop. En wil je virtueel op zoek, kijk dan even op de site www.natural-high.nl. OUDDORP - De uitzending op 11 mei van De Hoop Magazine Radio gaat over seksualiteit. Afgelopen maart werd het onderzoek 'Seks onder je 25e' gepubliceerd. In dit onderzoek komt naar voren dat het aantal jongeren onder de achttien jaar dat aan seks doet, in tien jaar fors is toegenomen. Harry van der Zaag, preventiemedewerker van De Hoop, reageert op de uit komsten van dit onderzoek. Verder wordt aan mensen op straat de volgende vraag gesteld: 'Is het een taak van de scholen om jongeren seksuele voorlichting te geven, of is dit de taak van de ouders?' De Hoop Magazine Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te belui steren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. ledere week heeft het progranmia een ander thema. Zo zullen onder andere preventie, versla ving, jongerenwerk, ouders en partners van verslaafden en kinderen van verslaafde ouders aan bod komen. Stichting De Hoop heeft ruim dertig jaar ervaring op het gebied van versla vingszorg, hulpverlening, preventie en jongerenwerk die ze toepast in de radioprogramma's. -53- Stel je voor, datje niet meer weet wat lachen is en altijd met een gezicht moet rondlopen waarop zeven dagen onweer staat afgetekend. Dat is het beeld van de vijf mannen die als automaten hun maal verorberen, dat de kolonel met zoveel zorg heeft laten bereiden. Ze eten zonder daarbij een woord te spreken. Hun kiezen malen het eten en het werken van hun strot geeft te kennen dat het voedsel ook wer kelijk wordt ingeslikt. Geen woord komt over hun lip pen. Om in zulk gezelschap te verkeren is echt een bezoe king. Dat ervaart ook de kolonel die zo nu en dan een gesprek probeert aan te knopen. Op zijn vragen wordt hij van terzijde met een hooghartige blik aangekeken. Het lijkt of zelfs hij, een kolonel met hoge onderschei dingen uit de vaderlandse oorlog, niets anders dan lucht voor de heren is. Na de maaltijd willen de heren zich even in de een zaamheid terugtrekken, ten einde zich op het verhoor voor te bereiden. Commissaris Boetiloff is de eerste die met hen enkele woorden kan wisselen. Hij krijgt opdracht om de twee Russen en de plenny vóór hen te laten verschijnen. Dat de Rus zw^ar gewond is en bijna niet te transporteren, speelt geen rol. Hun tijd is meer waard dan de verwon ding van een Russische soldaat. Als het verhoor begint, mag zelfs kameraad Boetiloff er niet bij zijn. Niet dat hem dat zo spijt, integendeel. Maar het stemt wel tot nadenken. Hem, de man die in het kamp de par tij vertegenwoordigt, keurt men geen blik waardig; en at is vreemd, daar de partij overal vooraan staat. 3e eerste die voor de groene tafel verschijnt, is Vale ria Zaitsev. Ze is gekleed in het uniform van onderlui tenant van het rode leger. Ze is een schoonheid, zoals slechts Rusland die, en dan nog bij hoge uitzondering, kan voortbrengen. Onder haar nauwsluitend bruin uni form draagt ze een rood overhemd, waarin haar boe zem duidelijk wordt afgetekend. Dat ontgaat geen enkele man, het trekt het oog aan en benevelt het ver stand. Zelfs een conmüssaris van het district ontkomt daaraan niet. Gouden schittering schijnt van haar blon de haar te glanzen en haar blauwe ogen hebben net die geringe opmaak gehad om haar die uitdrukking te geven, die de meeste mannen weerloos maakt. Men kan dus niet zeggen dat kameraad Zaitsev geen moeite gedaan heeft om zich zo representatief mogelijk voor te doen. Vijf paar staalharde ogen richten zich op haar als ze het vertrek binnentreedt, zich correct meldt en dan blijft wachten, tot men haar gelegenheid zal geven om zich ontspannen te gedragen. 'Gaat u zitten, kameraad Zaitsev', wenkt één van de mannen. Ze neemt op korte afstand voor de tafel, waar aan de mannen zitten, plaats. Haar houding is volko men ontspannen. Met haar armen leunend op de leu ning van de stoel, de lange slanke benen over elkaar geslagen, wacht ze af wat er gevraagd zal worden. Het duurt even. De ogen glijden langs haar lichaam en ze weet wat de uitwerking daarvan is. 'Kameraad Zaitsev, u beweert te zijn aangevallen door drie kameraden van ons leger?' 'Ja.' 'U weet zeker, dat dit geen vergissing was?' 'Nee, dat is het niet.' 'U bent dus niet lastig gevallen door de Duitser, waar na onze kameraden u wilden helpen?' 'Nee, de Duitse ingenieur was nog in het gebouw toen ik door de soldaten werd aangevallen.' 'En dat weet u zeker?' 'Volkomen.' 'Begrijpt u wel dat er aan uw verklaring hoge waarde wordt gehecht? Het gaat er nameMjk om dat drie Rus sen door een Duitser zijn neergeschoten.' 'Kameraden, mag ik u verzoeken, mijn verleden na te trekken? Daaruit zult u concluderen, dat leger en partij altijd mijn volledige sympathie hebben gehad. Ook heb ik als partizane bij De woorden worden met een breed gebaar afgebroken. 'We weten het allemaal, kameraad; we hebben onze inlichtingen. Waar het om gaat is, dat één Duitser drie Russen heeft neergeschoten. Dat is een blamage die wij niet kunnen tolereren. Eens zullen deze plennies naar huis gaan en daar vertellen hoe het met de geoe fendheid van ons leger was. Dat één Duitser drie Rus sen kan neerknallen, is iets wat ons nogal zwaar op de maag ligt.' 'Dat had dan voorkomen moeten worden.' 'Ook daarvoor zijn wij hier, om zorg te dragen dat zul ke dingen zich in de toekomst niet zullen herhalen.' 'Indien u wilt, dat dit geval volkomen vergeten wordt, zullen ze alle plennies moeten afmaken; en dat, kame raden, kan men ook weer niet doen.' Het wordt een verhoor van meer dan twee uur. Dan stapt Valeria het gebouw uit om zich weer naar de zie- kenbarak te begeven. Ze heeft er tijdelijk onderdak gekregen, ter voorkoming van eendere gebeurtenissen. Samen met een Russische vrouwelijke arts deelt ze het vertrek. Franz Fischer komt na Valeria Zaitsev aan de beurt om verhoort te worden. Men verwijt hem, dat het een zeer kwalijke zaak is om drie Russen neer te schieten. Franz beaamt dat het hem heel, heel erg spijt, maar dat er geen andere mogelijkheid overbleef dan die. 'U moet bedenken dat het er mij in de eerste plaats om ging het leven te redden van ingenieur Zaitsev. Daarbij komt natuurlijk ook, dat m'n eigen leven in gevaar was. Er werd mij geen andere mogelijkheid gelaten. De drie zouden zowel ingenieur Zaitsev als mij hebben vermoord,' 'U had toch kunnen vluchten toen u zag dat de inge nieur werd aangerand, U had naar de wacht kunnen gaan, dat was toch niet zo heel ver weg. Bovendien had u kunnen roepen, zeker zou men u gehoord hebben.' 'Indien deze mogelijkheden aanwezig waren geweest, had ik dat gedaan. Maar ze waren bezig om de inge nieur te worgen. Ik heb de kerel die haar bij de keel had, een vuistslag gegeven. Toen ik mij wilde verwij deren om hulp te halen, ben ik door twee van hen besprongen; dus die mogelijkheid was niet meer aan wezig. Ze wilden geen getuigen, daarom moesten we beiden dood.' E worden nog allerlei vragen op hem afgevuurd. Franz krijgt echter niet de indruk dat de kerels kort aange bonden zijn, iets wat in dergelijke situaties anders altijd het geval is. Hij wordt naar een naastgelegen vertrek gestuurd en moet wachten tot hij weer geroepen wordt. De vijf commissarissen moeten zich over zijn verklaring bera den. Als Franz weer wordt binnengelaten, staan de gezich ten van de vijf mannen onbewogen, 'Ga zitten', beveelt één van hen. De toon in zijn stem verraadt noch kwaadheid noch een goed humeur. Ze nemen van hem verder geen enkele notitie en bla deren wat in de papieren. Franz ziet dit alles onbewogen aan en gelooft dat het nog wel zal meevallen. 'Ingenieur Fischer.' Eén van de corrmiissarissen pakt een vel papier en leest zijn naam voor. 'Jawel mijnheer.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5