Ij J Het zilveren regeringsjubileum van Koningin Beatrix i efe PREDIKBEURTEN Spring Reddingboot vaart voor niets uit Realisatie centrale werkplaats Goedereede nabij Fobieën onder controle krijgen EIIAI1DB1-I1IEUW5 EIIAIIDEn-tllEUWS Wandelexcursie naar de Preekhilpolder Naar het strand... Bemoedigd uit het Woord Zondag 8 mei 2005 VRUDAG 6 MEI 2005 Ze heeft zich vorstelijk gedragen De feestelijkheden rond dertig april zijn voorbij. Dit artikel verschijnt dus na de datum van het jubileum van onze Koningin. Dat past in de opzet van de rubriek. Die is immers niet bedoeld als actueel commentaar op recente gebeurtenissen. Zij is niet een soort taxatie of evaluatie. Daarvoor zijn andere scribenten. Wel werp ik - van tijd tot tijd - een terugblik op wat zich voordeed. Ik wees reeds eerder op deze achteraf-methode, in plaats van een commentaar vooraf. Toch kan ik het niet laten ook mijn aandacht te richten op het regeringsjubileum van Koningin Beatrix. Ik vraag daar in deze rubriek ook uw aandacht voor. Onze vorstin heeft zich vorstelijk gedragen. Dat mag van elke regerende vorst verwacht worden. Het kan niet van elk lid van de Oranjedynastie de eeuwen door, gezegd worden. Van Koningin Beatrix geldt het zonder enig voorbehoud. Er is in de laatste weken herhaaldelijk een vergelijking getrokken tussen haar moeder en grootmoeder. Zo zijn wij mensen. Wij meten graag de een aan de ander af. Dan sommen we op wat in het voordeel en wat in het nadeel is van de betrokkene, vergeleken met voorgaande vorstinnen of familieleden. Het is niet moeilijk bij deze vergelijkingen van Koningin Beatrix met haar beide voor gangers, meer overeenkomst met Wilhelmi- na dan met Juliana op te merken. Toch zou ik met zulk een vergelijking in de positieve of meer negatieve uitkomst voor zichtig willen zijn. Elke vorst wordt in zijn of haar optreden mede bepaald door de tijds omstandigheden. Zo is het unieke van Koningin Wilhelmina mede bepaald door de oorlogsjaren en haar verblijf in Londen. Dat maakt haar tot een figuur die moeilijk verge lijkbaar is met haar dochter en kleindochter. Haar levensomstandigheden waren volstrekt onvergelijkbaar met die van haar opvolgers. Serieuze ambtsvervulling Daarom lijkt het mij het beste bij dit zilveren regeringsjubileum van Koningin Beatrix een typering te geven van haar optreden als vor stin. Laat ik vooropstellen dat ook onze Koningin in de loop der jaren in haar rol is gegroeid. Het zou vreemd zijn als dat niet het geval was geweest. Toch is het goed dat feit te ver melden. Deze terugblik beslaat de hele periode, waarin zij vooral in de positieve typeringen sterker is geworden. De indruk is natuurlijk een persoonlijke. Niettemin vermoed ik dat er lezers zijn die Ik heb deze indruk, gegroeid in de loop der jaren, samengevat en bevestigd gezien toen haar in februari een eredoctoraat werd ver leend door de universiteit van Leiden. Ze was dat volop waard. Ik vond het een bekro ning van haar serieuze taakopvatting en -uit oefening op staatkundig terrein. Betrokken bij het volk Een tweede karakteristiek is de manier waar op ze zich betrokken toonde bij het wel en wee van ons volk. Laat ik in dit verband spreken over haar onderdanen. Ze was er bij Ze leefde mee, met jong en oud. Ze toonde zich een hartelijke moeder van door leed getroffenen. Zeker op dit punt is ze in haar rol gegroeid; maar wat er niet van het begin af inzit, kan ook niet groeien. Als ik het me mag veroorloven: een vergelij king met haar grootmoeder. Koningin Wil helmina, doet overeenkomst opmerken. Ook Wilhelmina was bij haar volk betrokken. Het toch altijd enigszins afstandelijke van Wilhelmina is bij Beatrix weggevallen. Ze toonde verdriet met hen die verdriet hadden en leed met de lijdenden. Dat kan in dat ambt alleen als je een grote vrouw bent. Wat mij, vooral achteraf, is opgevallen is het feit dat deze menselijke kant in haar optre den geen afbreuk heeft gedaan aan de waar digheid en de grootsheid waarmee ze haar ambt heeft vervuld. Een mens moet een innerlijk evenwicht bereikt hebben om zoals de Koningin, gezag uit te stralen en tegelijk medemens van haar onderdanen in nood en verdriet te zijn. hun waarneming en waardering zullen her kennen in wat nu volgt. Het eerste wat ik noem is de serieuze manier waarop zij haar ambt waarneemt. Van vele zijden is benadrukt dat ze zich op gesprek ken met de premier, haar ministers, de com missarissen van de Koningin degelijk voor bereidde. Ik meen zelfs te mogen zeggen dat ze sommige details beter kende dan haar gespreksgenoten. De ene premier is de ande re niet. Ze zijn niet allen even precies geweest als Koningin Beatrix. Dat moet soms tot pijnlijke stilten in de gesprekken hebben geleid. Ook op buitenlandse reizen, zo is ons duide lijk geworden, heeft ze zich altijd intensief en precies voorbereid. Altijd werden er des kundigen uit de samenleving of uit de wereld van de wetenschap aan het hof genodigd, die haar gespecialiseerde informatie konden verstrekken. Ze wist daardoor ook welke vragen ze moest (of kon) stellen en welke pijnpunten zo mogelijk vermeden moesten worden. Dit typeert de taakopvatting van de Konin gin: serieus, bij het onderwerp, haar gasten en gastheren of -vrouwen betrokken. Zij weet waarover zij praat. Zo'n optreden moet bezoekers of bezochten met ontzag vervullen. Een diep respect voor de kennis en de kunde van onze vorstin. Ik besef dat buitenstaanders slechts iets van dat alles opvangen. Mij verging het zo, dat ik trots was op de uitgebreide deskundigheid van onze Koningin, op zo velerlei terrein. Haar persoonlijk leven Dan kom ik bij een derde punt, misschien het moeilijkste. Dat is haar persoonlijk leven, als dochter, moeder en .schoonmoeder naast of temidden van haar ambt als Koningin. Men heeft opgemerkt dat ze die beide taken (of wilt u: rollen) gescheiden heeft gehou den. Ik zou dat alleen willen onderschrijven met de beperking: zoveel mogelijk. Ze zijn immers nooit geheel los van elkaar waar te nemen. Een mens is een eenheid. Ook Koningin Beatrix. Het zou onnatuurlijk zijn als men in haar ambt nooit iets zou gemerkt hebben van haar persoonlijk leven. Ik denk aan drie sterfge vallen in anderhalf jaar, aan verloving en huwelijk van haar kinderen. Ze is naast hen gaan staan (in de meest letterlijke zin van het woord). Ze is hen niet afgevallen, ook niet in spannende ogenblikken, als de samenleving kritisch reageerde op doen of laten van kin deren. Het leven van de Koningin is zwaarder geworden door de ziekte en de dood van haar man. Prins Claus. Hij is op de achtergrond een enorme steun en stimulans in haar leven geweest. Het verlies en het verdriet zijn groot. Des te meer waarderen wij het dat zij moe dig voortgaat. Ook als oma voor haar klein kinderen, zoals uit het gesprek op donder dagavond 28 april bleek. De conclusie Als ik de drie genoemde karakteristieken onder elkaar zet en de conclusie trek - u kunt ook zeggen: de som opmaak - dan zeg ik: Zij is een grootse vrouw, die haar persoon niet verborgen heeft achter haar ambt. Juist in haar ambt is ze de persoon geweest waar ze naar toe is gegroeid. Dat heeft temidden van de veranderingen in de samenleving een rustpunt gegeven. Er is in Nederland veel gerorrmield en ook veran derd in deze vijfentwintig jaar. Paleis Noor deinde en Huis ten Bosch waren temidden van die veranderingen vaste punten. Daarbij heeft Koningin Beatrix een duidelij ke rol gespeeld. Zij is een vast en betrouw baar punt in de samenleving geweest; een soort anker voor de samenleving. Met heel mijn hart zeg ik: Een Godsgeschenk. Daar om gaat onze dank voor haar als Koningin hoger dan de paleizen waar ze resideert. Wij brengen voor haar dan aan de Heer der Heeren, of om het ouderwets te zeggen: aan de Potentaat der Potentaten. Wij bidden om Zijn gunst over de jaren dat Beatrix nog onze Koningin mag zijn! w.H. VELEMA OUDDORP - Hersteld Herv. Kerk Dorps- kerk: 9.30 uur kand. D. C. Flapper, Stap horst en 18.30 uur kand. A. Britstra, Lunteren. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. A. Britstra, Lunteren en 18.30 uur kand. D. C. Flapper, Staphorst. Woensdag 11 mei, Dorpskerk: 14.30 uur ds. Tj. de Jong, Staphorst, bevestiging kand. H. Lassche en 19.00 uur ds. H. Lassche, intrede - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.00 en 10.30 uur ds. G. den Hartogh en 18.30 uur ds. P. H. Zaadstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur de heer W. Tanis en 18.30 uur ds. LSmink. GOEDEREEDE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. P. J. Stam, Katwijk en 18.30 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht - Hersteld Herv. Kerk 9.00 en 10.45 uur ds. J. Joppe, Sint Maartens dijk en 17.00 en 18.45 uur ds. J. L. Schreuders, Aalst. STELLENDAM - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. W. Verboom, Bleskensgraaf en 17.00 uur ds. B. A. Belder, Schelluinen - Prot. Kerk in chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 1020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 email: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm'} tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmtingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel.(0187)47 10 22, e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar €18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 Ned. (Geref.) 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 19.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk. MELISSANT - Hersteld Herv. Kerk 10.00 uur ds. P. Korteweg, afsluiting winter- werk en 18.00 uur ds. H. van der Ziel, Poederoijen - Prot. Kerk in Ned. 9.30 uur ds. Th, Hettema - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. C. G. Graafland, Aalsmeer - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.30 uur student J. van Belzen - Zie kenhuis: ds. G. Meuleman. HERKINGEN - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur kand. Mr. J. Kooij en 18.00 uur kand. L. Plug, Katwijk - Her steld Herv. Kerk 10.00 uur ds. H. J. Boeren 18.00 uur ds. A. van Wijk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom - Prot. Kerk in Ned. (Exodus) 10.00 uur ds. B. Duisterhof - Remonstrantse Gem. geen dienst - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer J. W. Grievink. MIDDELHARNIS - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 ur ds. A. P. Voets en 18.00 uur ds. C. van den Berg, Azië - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. P. den But ter - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. A. J. Balk en 17.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. C. den Toom en 17.00 uur ds. C. Gielen. NIEUWE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur kand. J. A. de Kruijff, Oud Alblas en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam en 18.00 uur kand. B. Bouman, Sommels dijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. P. Vernooij, Tho- len en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan "t HARINGVLIET - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur kand. B, Jongeneel, Alblasserdam en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. P. C. Kos ter en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DEN BOMMEL Prot. Kerk in Ned. (Hervomd) 10.00 uur kand. M. de wil de. Ridderkerk en 18.00 uur kand. A. Kroon, Veenendaal - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. Oldenhuis en 18.00 uur ds. Koekoek. OOLTGENSPLAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. A. W. van der Plas, Waddinxveen en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.30 uur drs. Rienstra en 18.00 uur drs. Ezinga - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Kerk 11.00 uur kand. C. M. Klok, Kat wijk en 15.00 uur ds. H. van der Ziel, Poederoijen. LANGSTRAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. Of het dit voorjaar springerig wordt op Flakkee is de vraag. Ik vermoed wel dat veel Flakkeeënaars verlangen naar de len te. Daarover is in deze kolommen al veel geschreven. Maar echt springerig zijn de bewoners van het eiland niet. Vroeger werd er bokje gesprongen of werden som migen een spring-in-'t-veld genoemd. De ouderen laten sinds Jaar en dag het sprin gen over aan de jeugd. Maar of zij te spre ken zijn over het Total Spring Festival dat aanstaande zondag zal plaatsvinden, waag ik te betwijfelen. Voor wie het nog niet wist: zondag 8 mei zal in de Staver het tweede 'Total Spring Festival' plaats vinden. Of het een muziekfestival voor christenjongeren is of een concert met christelijke bands, doet niet ter zake. Als Je maar op een christelijke manier uitje dak kunt gaan. Het gastenboek van de website vermeldt: te gek, gaaf en tof De aankondiging van het muziekfestival liegt er dan ook niet om. Een mysterieuze, poë tische rockzanger en bovendien lid van de slapende mega-band D.C. Talk, Kevin Max, komt naar Europa voor een uitge breide tournee en zal ook de Staver aan doen voor een optreden. Max op Flakkee dus. Ook de band Luna Halo zal een set spelen. Ik wist niet dat er op het festival ook getennist wordt. Tennis is overigens een zondagssport bij uitstek. De leden van laatstgenoemde band waren al verschillen de keren in Nederland, voor onder andere Flevo en Winter Wonder Rock. Deze groep staat aan het begin van een seculiere (I) doorbraak met een compleet nieuw reper toire. De popgroep Jester of the King maakt frisse popmuziek, het lijkt wel reclame voor appelstroop, met warme folk- invloeden. Een optreden van Jester is vol gens de aankondiging: sfeen/ol, akoestisch en altijd intens. Kortom, voor de liefheb bers is dit ongetwijfeld aantrekkelijk. Naast de bekende vraagtekens die bij een dergelijk festival geplaatst kunnen wor den, is dit keer de zondag nadrukkelijk in het geding. Ik constateer dat er nog altijd een wereld van verschil bestaat tussen degenen die zich christen noemen. Een voorbeeld. Voor het festival moet een entreekaartje gekocht worden en het begint om 17.00 uur. Is er nog zoiets als een (tweede) kerkdienst? Tijdens het eve nement wordt een nieuwe CD gepresen teerd. Kortom, het is commercie en handel wat de klok slaat. Of de locatieaandui ding: Sommelsdijk ligt tegen Middelhamis in Zeeland, ongeveer een uur onder Rot terdam met het openbaar vervoer (lijn 133 vanaf Zuidplein, overstappen in Oude Ton- ge op lijn 136), roet in het eten zal gooi en is de vraag. Rijden er überhaupt wel bussen op zondag? Het Is Jammer dat het Total Spring Festival 2005 op zondag zal plaatsvinden. Alleen al dat feit zorgt ervoor dat het festival geen nieuwe lente, en ook geen nieuw geluid zal zijn. OUDDORP - Het IVN Goeree Over- flakkee, VVV Ouddorp en de Stich ting Het Zuid-Hollands Landschap organiseren op zaterdag 14 mei om 14.00 uur een voorjaarsexcursie in de bloemrijke Preekhilpolder bij Oud dorp. Genieten op de dijken, die een bloemenkrans rond de polder leggen. Een natuurgids voert u langs de grasdijken met een enorme plantenrijkdom. Misschien ziet u planten als margriet, ratelaar, gras klokje of zeedistel. Vanaf de dijken hebt u een prachtig uitzicht op de Grevelingen; een zout stilstaand meer met zeer helder water. Tijdens deze route heeft u grote kans een kuifeend, krakeend, kleine zilverreiger, klei ne karekiet rietzanger of rietgors te zien. Of foeragerende lepelaars en ki ekendie ven! Eind veertiende eeuw werd de polder Oude- land ingedijkt. In 1723 werd de Preekhilse- dijk aangelegd in de zuidwesthoek van deze polder. In dit afgesplitste deel van de polder werd grond gewonnen voor de aanleg van een nieuwe binnendijk. Zou ontstond een 'inlaag': een afgegraven stuk nat, binnen- dijks land tussen de zeedijk en een nieuw aangelegde binnendijk. De Preekhilpolder dankt haar naam aan de kapel die op een duin ten zuiden van de Westduinen heeft gestaan. De wandelexcursie duurt van 14.00 tot 15.30 uur en start aan het einde van de Blomweg in Ouddorp. (Parallelweg naast N57. Te berei ken via Oudelandseweg, onder viaduct door en bij T-splitsing links; parkeren aan het ein de van de Blom weg). Deelname aan de excursie is gratis, wel moet u zich vooraf opgeven (mogelijk t/m vrijdag 13 mei) bij VVV Ouddorp aan Zee, tel.: 681789 (tussen 10.00 en 17.30 uur) of via de natuuragenda op website www.zuidhollandslandschap.nl. Miljoenen mensen worden gekweld door fobieën. Dat is een intense, irreële vrees voor objecten, gebeurtenissen of gevoelens. Som migen lijden onder een sociale fobie en dur ven niet te schrijven of te eten in het bijzijn van anderen. Toch kunnen zulke mensen leren hun angst te beheersen. Dit onderwerp wordt op maandag 9 mei tussen 21.00 en 22.00 uur besproken in het programma 'Ont waakt Radio' op Radio Flakkee. De presen tatie is in handen van Yvonne Caka. De her haling is dinsdag om 16.00 uur. 'v/ Hefiiteki Hervö>n74e Kci-ktü Nieuwe Ton<jt: NIEUWE-TONGE - Op zaterdag 14 mei wordt er weer zaterdagavondwerk gehouden van de Hersteld Hervormde gemeente te Nieuwe Tonge. Ze hopen gezellig naar het strand te gaan en willen om kwart over zeven vertrekken vanaf het gebouw van de Post- duivenvereniging aan de Westdijk. Als je mee wilt, moet je je wel even opgeven bij Elizabeth Knops (0187-652373). Dat kan tot en met woensdag 11 mei. "Te Dieppe. 20 juli 1554, nadat ik Geneve en andere streken heb bezocht en nu teruggekeerd ben naar Dieppe om te horen hoe het er in Engeland en Schotland voorstaat. Postscriptum. Ik kan niet zeggen, moeder, hoe het met mijzelf gesteld is. God zal echter de voeten richten van hem die niet weet waar hij heen moet. Hij zal hem die nooit zozeer naar de wereld heeft verlangd, voeden in z,ijn tegenspoed. Als er misschien onder de gelovigen wordt gecollecteerd, zou ik het voor mezelf geen schande vinden om dat gene te ontvangen wat Paulus in de tijd toen hij tegenspoed had, niet heeft geweigerd. Ik geef echter alles over aan Zijn voorzienigheid die zorgt voor wat van Hem is. Vertrouw op Christus. Uw zoon, met een verdrietig hart, John Knox. Vandaag vraag ik aandacht voor ertkele boeken die verwijzen naar de rijke kerkhis- torie van Schotland en Engeland. Binnen enkele weken liet uitgeverij Den Hertog te Houten twee fraaie uitgaven verschijnen die ons verplaatsen naar het Britse eiland aan de overzijde van de Noordzee. Allereerst naar de turbulente 16^ eeuw. John Knox, hij is de hoofdpersoon van het eerste boek. Zijn naam zal voor altijd ver bonden blijven aan de nationale en de kerke lijke geschiedenis van Schotland. Zijn geboortejaar en -plaats zijn niet bekend. Hij is al vroeg de zaak van de reformatie toegedaan. Als in 1546 zijn geestelijke vriend George Wishart op last van de kardi naal van St. Andrews levend verbrand wordt vanwege zijn geloof, wilde John Knox hem tot het laatste toe bijstaan. Het zou ongetwij feld ook hem het leven hebben gekost. Maar Wishart weigerde en zei: "Ga terug. God zegene je." Die zegen heeft Knox ook ont vangen, maar wel in een weg van zware ver volging en ballingschap. In de jaren 1556 tot 1559 was hij in Geneve. Daar heeft hij sterk de invloed van Calvijn ondergaan. John Knox staat bekend, en terecht, als de vurige en onverschrokken verbreider en verdediger van de leer der reformatie in Schotland. Hij was niet bang om de zaak van Gods eer te verdedigen tot zelfs letterlijk voor de troon van de wrede koningin Mary Stuart. Ook op de kansel was hij als een leeuw die pal stond voor de waarheid van de Schriften en voor de krooirrechten van ko ning Christus in Schotland. In dit boek blijkt dat deze vastberaden reformator ook een bewogen herder was met een tere en gevoelige ziel. Het blijkt uit de bneven die hij vanuit zijn ballingsoord aan zijn schoon moeder schreef. Ik citeerde er al iets uit. Daarnaast is in dit bundeltje een verklanng van Psalm 6 opgenomen. Hij schnjft er de veelzeggende woorden boven: "Een ver klaring van de zesde Psalm van David waarin zijn kruis, klachten en gebeden wor den verklaard, nodig om tot bijzondere troost gelezen te worden door allen die onder het vaandel van Christus door de duivel worden aangevallen en die de zware last van de zonde gevoelen die hen drukt. Ik ben erg blij met de verschijning van deze vertaling. De strijd voor de waarheid in de 16^ eeuw mag niet vergeten worden. Maar vooral is het gewenst dat we zelf iets kennen van de tere godsvrucht van mannen als Knox. Ongeveer hetzelfde zou ik willen zeggen naar aanleiding van dat andere boek. Het verplaatst ons naai het Engeland van een eeuw later. Hoofdpersoon hier is de jonggestorven prediker Joseph AUeine (1634-1668). Drs. J. Versloot schreef een biografie van hem, nadat hij enkele jaren geleden diens bekendste geschrift uit het Engels vertaalde: 'An alarme to unconverted sinners', gepubliceerd onder de titel 'Betrouwbare gids naar de hemel'. Ook Alleine leefde in een zeer turbulente tijd. Hij behoorde tot de beweging van de Puriteinen die een zuivere (pure) kerk, een zuivere leer en een zuiver leven voorston den. D at was in die tijd in Engeland een aangevochten zaak. Alleine en vele anderen kwamen erdoor in de gevangenis terecht en er zijn er die voor dat doel zelfs hun leven lieten. In dit boek wordt hij echter vooral getekend als iemand bij wie het behoud van de zielen die aan hem waren toevertrouwd, het zwaarst woog. Hij was een echte pastor, in woord en in geschrift. Als een ware zie lenherder dringt hij aan op waarachtige be kering en tot het nemen van de toevlucht tot de Zaligmaker Jezus Christus. Zijn puriteinse inslag toont hij vooral door zijn nadruk op een heilig leven voor God. Ik neem hier enkele woorden over uit een brief die Alleine vanuit de gevangenis schreef aan zijn gemeente in Taunton. "Broeders, het kruis van Christus is uw kroon, de smaad van Christus is uw rijkdom, de schande van Christus is uw heerlijkheid, de schade die gepaard gaat met nauwgezette en heilige ijver is uw grootste winst. Strijd niet anders dan de goede strijd van het geloof. Hierin moet u worstelen, en dat ern stig. Strijd niet anders dan tegen de zonde, en hierin mag u zelfs ten bloede toe tegen staan. Welnu, let erop dat u het leven kiest en liever de kwelling omhelst dan de zonde. Strijd gezamenlijk hevig en veelvuldig door het gebed. Ik weet dat u het doet, maar ik wilde wel dat u daarin steeds overvloediger zou zijn. Deel mijn liefde onder u en ga door met uw ernstige gebeden voor mij. "Wees verzekerd dat ik door genade een bereid willig, dankbaar dienaar van uw zielszaken ben en zal zijn. N.a.v.: Bemoedigd uit het Woord. Troost brieven van John Knox. Uit het Engels vertaald en ingeleid door N.A. Eikelen boom. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. Geïllustreerd. ISBN 90-331- 1875-0. 107 pag. Prijs 13,50 euro. J. Versloot, Een gezant van de Koning. Het leven van Joseph Alleine. Uitgeven] Den Hertog te Houten. Gebonden. Geïllus treerd. ISBN 90-331-1874-2. 188 pag. Prijs 21,50 euro. Afgelopen zondagavond om 23.20 uur piepte de kustwachtpost in de vuurtoren van Ouddorp de bemanning van de Stellendamse reddingboot op. Vanuit de vuurtoren was gesignaleerd dat er een bootje op de Hinder lag en het was niet mogelijk om er contact mee te krijgen. Daarom werd de Dorus Rijkers gevraagd erheen te gaan. Het kajuitjacht uit Veere met een Franse bemanning aan boord, werd om kwart voor twaalf bereikt, maar iedereen aan boord was in diepe rust. Nadat eindelijk iemand aan dek verscheen, werd duidelijk dat het jacht daar voor anker was gegaan en van plan was pas de vol gende morgen verder te varen naar Scheveningen. Hen werd duidelijk gemaakt dat ze op een plaats lagen, waar wel meer schepen vast kwamen te zitten en dat het wel cor rect zou zijn als ze zich zouden inmelden bij de kustwacht. Dat begrepen ze wel, maar ze hadden geen marifoon aan boord en waren zich van geen kwaad bewust; ook waren ze niet van plan ergens anders te gaan liggen. De reddingboot kon dus weer terug naar haar station en was even na twaalf uur weer paraat. GOEDEREEDE - Donderdagavond besloot de gemeenteraad van Goede reede om over te gaan tot realisering van een centrale gemeentewerkplaats aan de Provincialeweg te Goedereede. Veel is er al over gediscussieerd, maar nu werd er een krediet van bijna twee miljoen euro uitgetrokken voor deze werkplaats. Door Adri van der Laan Al jaren onderzoekt de gemeente Goederee de de mogelijkheid om tot een centrale gemeentewerkplaats en de vestiging van een milieustraat te komen. Hiervoor was een aantal redenen. Bij de gemeente was er de behoefte om de dienstverlening te verbete ren en er was een wens om te komen tot een efficiëntere bedrijfsvoering van de buiten dienst. Ook zijn de bestaande locaties in de verschillende kernen verouderd en zou het de nodige investeringen vergen als deze moesten worden opgeknapt. Ook wil men zoveel mogelijk verkeer uit de dorpskernen weren, terwijl de huidige werkplaatsen juist toch nog wel wat verkeer aan blijken te trek ken. Bovendien verloopt de verleende milieuvergunning van de milieustraat aan de Damweg bij Stellendam. De raad kon zich wel vinden in de vestiging van een centrale werkplaats aan de Provin cialeweg bij Goedereede. Alleen de vesti-"" ging van een milieustraat bij de nieuwe^ werkplaats ging het VGB te ver. Volgens de heer Feller, van deze partij, is de' plaats van de huidige milieustraat aan de- Damweg ideaal. Want het perceel blijft nog 11 wel gebruikt worden voor compostering.^ Feller vrees dat de structurele kosten van de- milieustraat hoger zullen worden als deze bij de centrale werkplaats wordt gevestigd. De heer Grin wis van de SGP vindt echter dat-< het tijd wordt dat e.e.a. gerealiseerd gaat- worden, daar hier al in 1997 plannen voor, zijn gemaakt. Voor de SGP is de vestiging'' van een miiieustraat bij de centrale werk-^ plaats geen bezwaar. De partij denkt dat de^ klantvriendelijkheid en service zal worden-J verhoogd en verwacht dat de openingstijden- voor de milieustraat wel verruimd zullen J worden. Grinwis drong er op aan om straks voor de leeggekomen andere locaties vroeg genoeg met planvorming te beginnen. Ook de andere raadsleden lieten weten geen,; bezwaar te hebben tegen de miiieustraat,- zeker niet nu de kosten van de aanleg aan-< merkelijk zijn verlaagd. De bouw van de centrale werkplaats zal wor-.-" den uitgevoerd door aannemingsbedrijf* Gebr. v.d. Nieuwendijk te Stellendam en Ae!. aanleg van de infrastructuur en de milieu-' straat door de firma Lindeloof te Hellevoet-^ sluis. 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2