\>J STRUIK Frans bezoek in Goedereede Toch nog overdracht van 'startschot' Burgemeester Stoop en oud-burgemeester Boonstra luiden samen het aspergeseizoen in Milieubelevingsonderzoek Zuid-Holland 2005 STRUÜK EH Vijfentwintig van de zevenennegentig Kinderbeurs te Ooitgensplaat ■(•Minn aard 3252. a-6 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollarLdse en zeeuwse eilanden Hollandse Delta werkt! Josina van Prooijen exposeert in restaurant 't Anker Visser Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Morgen de vierde Flak- keese Zendingsmarkt www.opelnieuws.nl Hoger beroep in de zaak Middelliarnis Kunst-Ecoservice IDIJ 2 beëdigde/gecertificeerde Taxatie nodig? tie^''"'' (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 Scherpe tarieven! HERKINGEN - Doordat de kou nog in de grond zat mogen ze dan mis schien ietsjes later zijn dan anders, niettemin zijn ze er weer: de over heerlijke groene asperges, vers van eigen teelt van de aspergeboerderij van Lies en Beijke van der Velde aan de Peuterdijk te Herkingen - de enige boerderij op Goeree-Overflakkee die asperges verbouwt. En waar al een geruim aantal jaren het aspergesei zoen op het eiland ingeluid wordt door de eerste burger van de gemeen te Dirksland, gebeurde dat ook nü - jongstleden zaterdag, op Koninginne dag - op de inmiddels traditionele wij ze. Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Vrijdag 6 mei 2005 77e jaargang nr. 7403 Deze weken hebben we heel wat te gedenken. Aller eerst dat Koningin Beatrix alweer 25 jaar het konink lijk ambt bekleedt. Dat klinkt statig, het gaat dan ook om een ambt. Een roeping van God. Koningin bij de gratie Gods Wat een voorrecht. Wat een verantwoor ding. We wensen Hare Majesteit de zegen van God toe In haar werk. Die zegen en persoonlijke gratie, gena de, zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het koninklijk ambt is de aflopen eeuw door drie vor stinnen bekleed. Drie perioden, die - achteraf bezien - ook drie min of meer begrensde tijdperken waren. Koningin Wilhelmlna regeerde een verzuild Neder land. Politieke ideologie was een bindmiddel. Het was het Nederland dat van landbouw- en handelsstaal langzaam maarzeker transformeerde in een moder ne industriële samenleving, zij het dat de ligging ook dwong tot dienstverlening aan het achterland (de havens). Tegelijkertijd was Nederland, met zijn kolo niën in de Oost en de West ook een wereldrijk. De ont takeling daarvan heeft koningin Wilhelmlna In al haar ingrijpendheid meegemaakt. En dan was zij de vrouw die twee Wereldoorlogen mee- en doormaakte. De eerste als vorstin van een neutraal land, de tweede als koningin in ballingschap voor de lage landen bij de zee en later ook voor Indië. De Tweede Wereldoorlog was in politiek opzicht een draaipunt in de geschiedenis. De dekolonisatie speel de zich versneld af, voor Nederland waren de politio nele acties in 'de Oost' de laatste pogingen om dat tij te keren. Nederland werd klein, klein onderdeel van een Europa dat de daarop volgende 50 jaar zijn best deed groot te worden. In dat 'kleine' Nederland brak het socialisme definitief door als een volwaardige politieke grootmacht. De pogingen om de zulienstruc- tuur te doorbreken mislukten, maar de bijl lag daarna wel permanent aan de wortels. l\/let recht mogen we zeggen dat in 1948 een groot Vorstin haar plaats afstond. Zij was veel meer dan de vrouw die ons de oorlog doorloodste. Zij was ook de koningin die de modernisering van de staat meemaakte. Zij was zeker de vorstin waar we nu, zestig jaar na datum, met dankbaarheid aan terug mogen denken. Wilhelmlna sloot min of meer een tijdperk af Op dat laatste leek het aan het begin van de regeer periode van Koningin Juliana niet Het land moest weer opgebouwd worden en we deden dat met haast en elan. Nederland verwierf zich een zekere weivaart. Die welvaart leidde - althans hier - tot een toene mende bemoeienis van-de Staat met het welzijn. Nederland werd een verzorgingsstaat. Daarin paste deze warmvoelende vrouw op een wonderlijke wijze. Toen prinses Juliana In 2004 overleed, is veel over haar koningschap geschreven en gezegd. Ook haar staatsrechtelijk zwakke kanten werden uitgemeten, haar pacifistische ondertoon, de invloed die anderen (Greet Hof mans) kennelijk op haar konden uitoefenen. Maarzij was wel de Koningin, die dichtbij kwam, die meeleed - denk maar aan 1953 - die paste In een tijdperk waarin ons volk zijn identiteit herijkte. De jaren zestig en zeventig: ontzuiling, emancipatie, de autonomie van het individu. Zomaar wat trefwoorden, maar dan wel woorden die een omwenteling in en van de samenleving treffen. In die tijd van beginnend Indi vidualisme, van verklliing van de samenleving, bleef Koningin Juliana de verpersoonlijking van het mede gevoel, van de zorg, van de vrouw die haar zwakhe den had, zoals iedereen. Daarmee is zij, juist in die kritische tijd, waarin alles Immers op zijn kop moest, voor velen een blijvend rustpunt geweest. Haar stijl van regeren bracht de troon dichtbij het volk Wie nu, zestig jaar na de bevrijding, bedenkt wat er sindsdien gebeurd is, moet wel dankbaar zijn voor de vrijheid die ons land al die jaren gehad heeft. Het noopt ook tot doordenking van wat we met die vrijheid hebben gedaan. Of we werkelijk vrij zijn. Misschien is dat wel een vraag die altijd zal spelen. Maar het is zeker een vraag die voor de regeerperiode van Konin gin Beatrix geldt. Na de roerige jaren in de vorige eeuw bleek ons land veranderd. De soms chaotische vemleuwingstijd resulteerde In een samenleving die waterschap Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze krant. DIRKSLAND - Vanaf 1 mei kunt u in restaurant 't Anker werken van Josina van Prooijen bewonderen. Het is de tweede keer dat Josina op deze locatie exposeert. Het getoonde werk bestaat uit landschappen, zeegezichten, bloemen en vrouwfiguren. Een zeer gevarieerd aanbod, wisselend uit gevoerd in aquarel, olie- en acrylverf. Ook bij Struijk Interieurverzorging in Melissant is een doorlopende expositie van verschil lende werken van haar te zien. Josina maakt deel uit van het kunstenaars collectief 'Beeldend Dirksland', dat binnenkort weer gezamenlijke activiteiten organiseert om hun kunstwerken aan het publiek te tonen. Ook hier zullen werken van haar te bewon deren zijn. De schilderwerken zijn te zien en te koop gedurende de openingstijden van het restaurant en de meubelwinkel. Buiten open ingstijden zijn de werken in het restaurant ook te zien na een telefonische afspraak. Tevens kunt u werk van Josina van Prooijen zien op haar website: t ij www.josinavanprooijen.nl. REGISTERACCOUNTANTS haar wortels nauwelijks meer kent Waarom ook, we leven nü. Een samenleving die zo geatomiseerd Is, dat wat het individu wil, maatgevend Is. Een samenleving die zoekt naar waarden en normen, maar die daarbij dikwijls niet verder komt dan: Ik denk er zo over, dus.Een land dat zijn weg zoekt in Europa. Klein maar dapper. Tolerant en tegelijkertijd soms snoei hard. Hare Majesteit heeft in die ontwikkeling een sta biliserende rol. Zij gaf het koningschap weer een zekere waarde Omdat zij normen uitstraalt. Zij kan daarnaast op een bewonderenswaardige manier omgaan met het feit dat haar familie 'familie van de staat' Is. Natuurlijk Is de geschiedenis van Nederland niet de geschiedenis van Oranje Het is wel: óók de geschie denis van Oranje. Daarom is het goed bij de doorden king van wat de bevrijding ons bracht, de rol van het huls van Oranje te betrekken. De geschiedenis van Nederland, de geschiedenis van Oranje. We weten beter: de geschiedenis van God. Zestig jaar vrij, 25 jaar onder de regering van Koningin Beatrix Vijf mei viel dit jaar op de dag waarop de verhoging van Christus werd herdacht MELISSANT - Met meer dan 100 kramen wordt morgen, zaterdag 7 mei, van 9.00- 16.00 uur op het terrein van Touringcarbe- drijf Mijnders aan de Provincialeweg de vierde Rakkeese Zendingsmarkt gehouden. Naast de talloze zaken die in de vele kramen worden aangeboden, is er ook een grote rommelmarkt met heel veel goede spullen, terwijl er om 11.00 uur een veiling zal wor den gehouden waarbij nog meer waardevol le zaken zullen worden aangeboden. De organisatie hoopt weer velen te mogen ont moeten op deze vierde Flakkeese Zendings markt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Op«l. Ai 35 joor de meest geliefde outo von Nederland. www.opelnieuws.nl MIDDELHARNIS - De gemeente Mid- delhamis laat weten dat zij bericht heeft ontvangen van de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State te Den Haag dat namens Kunst-Ecoservice hoger beroep is aangetekend tegen de uitspraak van de rechtbank te Rotterdam d.d. 2 maart 2005. Beide partijen zullen in de komende maanden in de gelegenheid wor den gesteld om hun zaak zowel schriftelijk als mondeling inhoudelijk uiteen te zetten. makelaars/taxateurs j'«V Rf OftlSl NVM Door Hans Villerius Tóch had het gebeuren ditmaal een speciaal tintje. Want nog maar betrekkelijk kort nadat burgemeester Stoop naar Dirksland kwam, werd zijn voorganger oud-burgemeester Boonstra zeer ernstig ziek. En het was juist de bedoeling geweest van boer van der Vel de om de eerstvolgende start van het asper geseizoen na de burgemeesterswisseling plaats te laten vinden door zowel de nieuw gekomen als de vertrokken burgemeester. Door Boonstra's ziekte kon daar echter niets van komen. Bovendien was het nog maar de vraag of Boonstra - fervent liefhebber van Van der Veldes asperges - ooit nog het mogen genieten; voor zijn leven werd immers gevreesd. Niettemin en wonderwel echter is hij inmiddels zover hersteld dat hij zelfs weer autorijdt. Alleen het lopen - nu Alsnog droeg ouJ-hurgemeester Boon.^tra (r.)(le opening van het aspergeseizoen over aan zijn opvol ger, burgemeester Stoop. (Foto Hans Villerius) met stok - blijft hem wat moeilijk gaan. Maar afgelopen zaterdag aan 't eind van de ochtend zou hij opnieuw, samen met z'n vrouw, naar Herkingen komen om.bij Van der Velde asperges te halen! En van die gele genheid maakte het Herkingse landbouwers- fecioegen van een heerlijk aspergemaal zou - -echtpaar graag gebruik om nu alsnog het aspergeseizoen te 'openen' én met burge meester Stoop én met de heer Boonstra, waarbij de laatste zijn 'taak' over zou dragen aan de eerste. Ter gelegenheid van de aanwezigheid van zowel de families Stoop als Boonstra bij de start van het aspergeseizoen, zetten de Van der Veldes een overheerlijk aspergemaal aan. (Foto Hans Villerius) Vorige week vrijdag wa.s er een groep Fransen te gast in de gemeente Goedereede. Het waren geïnteresseerden in de molens van zuid west Nederland, en bezochten alhier molen 'De WindvangWethouder Van Oosterom was deze middag hun gastheer. Het gezelschap heeft gegeten in Hotel-Restaurant 'De Gouden Leeuw'. Op de foto de Fransen in het historisch Goedereede, dat zich toen nog opmaak te voor de festiviteiten op Koninginnedag. (Foto Elza Feller) Op 28 mei a.s. organiseert 'Floddertje' kin derkleding, in samenwerking met diverse ondernemers, een kinderbeurs voor vaders, moeders, opa's, oma's en kinderen. Kortom, voor iedereen die van gezelligheid houdt. Naast de verkoop van kinderkleding, boe ken, fietsen en de aanwezigheid van een kinderkapper zijn er ook hobbyisten en standjes voor diverse goede (kinder) doelen. Kinderen t/m 14 jaar kunnen zich nu inschrijven a 1,- voor de kindervlooien markt. Verder kunnen de kinderen een ver- rassingskaart kopen a 2. Hiermee kunnen ze aan vier activiteiten deelnemen. Verder kurmen de kinderen een workshop volgen voor slechts 2. Verder zal er catering aan wezig zijn, evenals ijsverkoop, een ballon nenwedstrijd, enz., enz. Tip voor vaderdag: zet uw kinderen op de foto in de tractor of op de pony. De opbrengst van deze kinderbeurs zal ten goede komen aan de Stichting Chris Kindertelefoon. Wilt u meer over deze beurs weten of wilt u een kraam huren? Mail dan naar: floddertje@filtemet.nl, of bel naar: 0187-630732. Dus: 28 mei, Kinderbeurs in Ooitgensplaat! Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 MAKELAARDL Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning DoetinchemsestroDt 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 En voor beide heren en hun vrouwen bleek het een verrassing om elkaar op Koningin nedagmorgen op de Herkingse boerderij te mogen ontmoeten, ditmaal bovendien niet alleen om op het land de eerste asperges te snijden, maar óók om bij de familie Van der Velde een voortreffelijke "aspergemaaltijd met elkaar te genieten, door de kinderen van Lies en Beijke vakkundig bereid! Maar voordat ze zich hieraan tegoed konden doen, moest er worden 'gewerkt', en trokken tie echtparen Van der Velde, Stoop en Boon stra naar het veld om de 'eerste' asperges van het land te halen. En met dat Boonstra er enkele had afgesneden, overhandigde hij deze, inclusief het mes, aan zijn opvolger burgemeester Stoop, en is deze overdracht tóch nog een feit geworden! Samen met zijn vrouw en dochter Julia, die ook was meege komen, heeft Stoop het aspergemandje toen verder gevuld en de opbrengst aan de asper- geboer overhandigd. De gehele aspergeoogst duur zo'n acht weken en brengt op de boerderij een grote drukte met zich mee. Al vanaf 1989 ver bouwt Lies van der Velde groene asperges. Als eerste op het eiland begon hij daarmee; in de loop der jaren zijn enkele andere land bouwers op het eiland dit ook gaan doen, maar intussen zijn die er ook weer mee gestopt, zodat Lies de enige is die op Goe ree-Overflakkee asperges verbouwt. En uit alle streken van het land weten aspergelief hebbers de Herkingse boerderij te vinden; het product vindt zelfs aftrek tot ver buiten 's lands grenzen! Naast asperges verkopen Lies en Beijke ook allerhande aanverwante lekkernijen, zoals bijbehorende wijn, sausjes, kruiden en knof look, aspergepizza's en -soep, en ook de aspergepan (incl. mandje) ontbreekt niet aan het assortiment. Een complete aspergemaal tijd bestaat uit asperges, (nieuwe!) aardappe len, ham, ei en botersaus met nootmuskaat en peterselie. En hóe lekker dat is, daar hebben ze afgelo pen zaterdagmiddag van kunnen smullen, heerlijk in de zon en uit de wind, op het ter ras van de familie Van der Velde, waar de tafels feestelijk gedekt stonden. Beslist een goede manier om Koninginnedag te vieren! MIDDELHARNIS - Iedere twee jaar voert de provincie Zuid-Holland een milieu belevingsonderzoek uit in de omgeving van industriële bedrijven. Doel van dit onderzoek is na te gaan hoe mensen milieuhinder ervaren. De resultaten van de metingen maken het mogelijk om de ervaren hinder tussen de diverse locaties te ver gelijken en trends op de lange termijn te volgen. Dit jaar vindt er weer een meting plaats van het milieubelevingsonderzoek (uitvoering in mei/juni 2005). Tot nu toe zijn in het onderzoek vijf locaties in Rijnmond-Noord opgenomen, drie loca ties in Rijnmond-Zuid, twee in de Drechtsteden, één locatie in Delft, één locatie in Gouda en twee referentielocaties (Bodegraven en Hellevoetsluis). Bij de meting dit jaar wordt een aantal onderzoekslocaties toegevoegd aan het onderzoek. Eén van die locaties is de omgeving van het bedrijf Fleuren Compost b.v. Voor deze locaties zullen 150 mensen telefonisch ondervraagd worden. Het onderzoek wordt telefonisch afgenomen door het onderzoeksbureau Team Vier. Van tevoren wordt aan de (bruto)steekproef een brief van de provincie toegezonden om zo de kans op een hoge respons zo groot mogelijk te maken. Als u niet benaderd wordt maar toch uw klacht of verhaal kwijt wilt, dan kunt u het klachtennummer van de provincie of het ISGO bellen. Het klachtennummer van de pro vincie is 070-4416111het nummer van het ISGO is 0187-488111. Naar verwachting is het onderzoeksrapport van het 'Milieubelevingsonderzoek Zuid- Holland 2005' in januari 2006 beschikbaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1