Torse verhoging belasting is onontkoombaar in Dirksland' Gemeentebelangen wil toekomst hele kern Dirksland onder de loep nemen iHdetaiga Woord *«4. Ddod Rommelmarkt 'Ebbe en Vloed' Candlelighttour Grevelingenmeer Veranderingen op het Albeda College EIIAIIDBI-tllEUWS Ga eens De Boer Op! Zwemwaterseizoen staat weer voor de deur cd-presentatie Zeeuws Opheffen Haamstedeconferentie dit jaar weer in Elspeet Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee Verbreding Externe professional Bevrijdingsconcert met Mannen Ensemble Rondleidingen Stellendamse visafslag •3?a.iga.-<riloe[ie - deel Z PAGINA 7 DINSDAG 3 MEI 2005 DIRKSLAND - Ombuigen of bar sten, daar komt de flnanciële positie van de gemeente Dirksland op neer. Forse bezuinigingen én een behoorlij ke toename van de belastingdruk zijn onontkoombaar, vindt de hele gemeenteraad. Maatregelen die er voor moeten zorgen dat de gemeente lijke begroting sluitend is én het voor zieningenniveau in de dorpskernen overeind blijft. 1\issen 2006 en 2008 gaat de OZB (onroerende zaakbelas ting) met 33 procent omhoog, gemid deld 11 procent per jaar. door Kees van Rixoort De bezuinigingen moeten gezocht worden in met name de riolering, liet collectief vervoer en centrale inkoop. Daarnaast wordt er min der geld uitgegeven aan het onderhoud van de wegen en aan het Verenigingsgebouw De Schakel in de kern Dirksland. Vanaf 2007 bezuinigt de gemeente ook op het zwembad en op welzijnssubsidies; eerder is niet moge lijk vanwege de meerjarige financiële afspraken die al met stichtingen en vereni gingen zijn gemaakt. Tot slot is een greep uit de reserves nodig om het gemeentelijke huishoudboekje in 2006, 2007 en 2008 op orde te krijgen. De ombuigingsnota - die donderdagavond in de gemeenteraad op tafel lag - was het resultaat van eerdere politieke besprekingen. De meeste discussies waren dan ook achter de rug. En vijf van de zes fracties konden instemmen met het voorstel. Alleen de PvdA koos een andere weg. De Dirkslandse soci aal-democraten kwamen met een alternatief bezuinigingsvoorstel, waarin de belasting verhoging beperkt bleef tot 5 procent per jaar. De PvdA wilde meer bezuinigen op de riolering en vond dat er ook minder geld beschikbaar zou moeten zijn voor onder meer het ISGO en het milieubeheer. Voor de jitfen na 2006 zag de fractie ook nog moge lijkheden om geld binnenboord te houden door de subsidie te beëindigen aan de VVV en aan instellingen die geen binding hebben met de gemeente Dirksland. Het niet verho gen van bijdragen aan alle "geldverslinden de" gemeenschappelijke regelingen brengt volgens de sociaal-democraten ook nog geld in het laatje. "Wellicht kan de provincie ook nog uit komst bieden. Als het maar niet ten koste gaat van de leefbaarheid", zei PvdA-fractie- leider Robijn in een toelichting op de alter natieve ombuigingen en in bijzijn van een financieel ambtenaar van de provincie, die toezicht houdt op de financiën van de gemeente Dirksland. "Want dan is de lol er gauw vanaf. Dan moet de provincie maar het bestuur overnemen en de gemeenteraad hier opheffen." De PvdA had het alternatief op de ombui gingsnota vervat in een amendement, dat echter door de rest van de gemeenteraad werd weggestemd. Sommige fracties waren wel nieuwsgierig naar bepaalde onderdelen van het plan en mevrouw Tuinstra (VVD) noemde de verhoging van de OZB met 5 in plaats van 11 procent zelfs "aanlokkelijk", maar over de gehele linie miste men - net als burgemeester Stoop, die de afwezige finan- ciënwethouder Koningswoud verving - de financiële onderbouwing. De raad koos dus in meerderheid voor de ombuigingsnota, waarmee "de gemeente de regie in eigen hand houdt", zoals onder meer Leenders (Gemeentebelangen) zei en het toezicht van de provincie niet geïntensiveerd hoeft te worden. De verschillende woord voerders vonden de verhoging van de OZB wel hoog, maar zagen toch geen andere oplossing. "Het kan helaas niet anders", ver woordde Toes (Christenunie) het bijna alge mene gevoel in de raad. "Hoeveel gemeen ten met 8.000 inwoners hebben een zwem bad? Nou, dan moet je voor lief nemen dat de OZB omhoog gaat." Wel blijft de gemeenteraad zich bezinnen op mogelijkhe den om de tariefstijging zo laag mogelijk te houden. De Haamstedeconferentie zal dit jaar weer worden gehouden in het conferentieoord 'Mennorode' te Elspeet. Bestuur en deelne mers ervaren deze locatie als zeer geschikt voor het houden van de conferenties. De data voor de conferentie in 2005 zijn bepaald op 29, 30 en 31 augustus. De exacte titels van de referaten zijn nog niet bekend, deze zullen later worden bekendgemaakt. De onderstaande sprekers hopen op de komende conferentie het woord te voeren. Ds. J.B. ten Hove hoopt de opening te ver richten; Ds. P.den Ouden verzorgt een historische lezing over 'Willem Bilderdijk, vader van het Reveil"; Ds. A.J. Kunz neemt een pastorale lezing voor zijn rekening, getiteld: 'Twee wegen - hemel en hel in prediking en pastoraat'; Ds. J.M.J. Kieviet zal een Bijbelse persoon behandelen: Aiiron; Dr. Ir. H. Jochemsen zaleen lezing houden over het onderwerp: 'Nieuwe mensen maken - ethische vragen bij biomedi sche ontwikkelingen'; Prof. Dr. A. Baars zal een homeletische lezing verzorgen over '(S)preken met gezag'; Ds. K. ten Klooster hoopt de avondlezingen te verzorgen, getiteld 'Christus en de kracht van Zijn opstanding'. Ds. C. Harinck hoopt de conferentie af te sluiten. De conferentie staat open voor predikanten, evangelisten, leraren godsdienst, alsmede studenten die zich voorbereiden op het pre dikantschap. Het is de gewoonte dat degenen die eerder aan de conferentie hebben deelge nomen een persoonlijke uitnodiging voor deze conferentie krijgen. Wie nog niet eer der een uitnodiging heeft gehad en deze met tertijd wel wil ontvangen, kan dit doorgeven via telefoonnummer: 0187-483071. Neem een kijkje bij de boer, met dit nieuwe excursieprogramma van de Stichting Pro motie Kop van Goeree. Door een agrariër wordt u rondgeleid op een agrarisch bedrijf en krijgt u een kijkje achter de schermen. Van mei t/m september kunt iedere week een agrarisch bedrijf bezoeken. Het programma van 'De Boer Op' is afwis selend, met vier deelnemende agrarische bedrijven. Bij bloemenkwekerij Klepper en de bloemenkwekerij van de famihe Aleman maakt u via de bloemrijke velden van dicht bij kennis met de teelt en verwerking van diverse snijbloemen. Aan het eind van de excursie bestaat bovendien de mogelijkheid om optioneel een kleurrijk boeket samen stellen. Bij de melkveehouderij van de familie Van der Wende en de melkveehouderij van de familie Tanis wordt u door de boer(in) mee genomen op het erf en in de stallen. U krijgt onder andere te zien hoe de koeien worden gemolken en de kalfjes worden gevoerd. Kaarten kosten 5 voor volwassen en 3 voor kinderen t/m 12 jaar, en zijn verkrijg baar bij VVV Ouddorp aan Zee. Voor meer informatie en exacte data van 'De Boer op' wordt u verwezen naar 'De Blaeu- we Stapper' (de evenementenkrant voor de Kop van Goeree) of naar de website van de Stichting Promotie Kop van Goeree: www.kopvangoeree.com. 1^ co OUDE-TONGE - In verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' hoopt men op goede weersomstandigheden voor zaterdag 14 mei a.s. Want dan wordt de inmiddels traditionele rommelmarkt van het ver zorgingshuis gehouden. Een grote hoe veelheid aan marktkramen staat dan opgesteld op het parkeerterrein voor de hoofdingang aan de Washingtonstraat. Er zal een verkoop zijn van onder meer klein meubilair, glaswerk, elektrische huishoudelijke apparatuur, beeld- en geluidsapparatuur, vazen, bloempotten, maar ook voor antieke en ouderwetse spulletjes kan de bezoeker op de rom melmarkt terecht. De ronmielmarkt in 'Ebbe en Vloed' is bekend om de grote sortering van bijvoor beeld speelgoed, puzzels en langspeelplaten. Uiteraard zal ook de bloemenstand niet ont breken. Hier kan de bezoeker tegen heel lage prijzen plantjes kopen om de borders in de tuin weer mee op te fleuren, maar er zijn ook vaste planten te koop. Het Rad van Fortuin zal als vanouds weer volop draaien; voor de bezoekers zijn heel mooie en leuke prijzen te winnen. Ook voor de inwendige mens zal het aan niets ontbreken: koffie, thee, cake en frisdrank zijn er volop, maar natuurlijk is er ook de kraam met gebakken vis. Bezoekers en bewoners van 'Ebbe en Vloed' kunnen vanaf het terras - en hopelijk in de zon, genietend van koffie of een lekker gebakken visje, al deze activiteiten op hun gemak aan schouwen. Het organiseren van deze rommelmarkt vergt nogal wat. Al maanden van tevoren is een grote groep vrijwilligers, ondersteund door professionele medewerkers van de wel zijnsdienst en het hoofd technische dienst, bezig om spullen in te zamelen. Er wordt veel afgegeven in 'Ebbe en Vloed', maar regelmatig trekt ook een vrijwilhger er met de auto en aanhangwagen op uit om bijvoor beeld meubilair op te halen bij mensen thuis. Omdat er in 'Ebbe en Vloed' geen opslag ruimte is, mag gebruik worden gemaakt van een deel van een schuur bij agrariër De Wit in Oude Tonge. 'Ebbe en Vloed' is heel blij met deze belangeloze inzet van velen. En als het eenmaal 14 mei is, worden door een grote groep vrijwilligers alle spullen naar het parkeerterrein gebracht, de kramen ingericht en gaat om 10.00 uur de verkoop van start, die duurt tot 16.00 uur. Alle mede werkenden hopen dan natuurlijk dat de opbrengst er mag zijn. Na aftrek van de kos ten wordt deze uitsluitend en geheel besteed aan zaken die ten goede komen aan de bewo ners van 'Ebbe en Vloed'. De laatste aan schaf uit de rommelmarktgelden was een piano voor de recreatiezaal. ledere inwoner van Goeree-Overflakkee, maar ook daarbui ten, wordt van harte uitgenodigd om de rom melmarkt te komen bezoeken. 'Ebbe en Vloed' maakt deel uit van de ZORGsaam organisatie. ZORGsaam biedt in vier regio's (gemeenten) op Goeree-Over flakkee vele vormen van zorg- en dienstver lening. Indien u meer wilt weten over de zorg en dienstverlening in de regio Oostflak- kee ('Ebbe en Vloed'), kunt u tijdens kan tooruren bellen naar nummer 0187-641844, mailen naar zorgloket@ebbeenvloed.nl, of een kijkje nemen op de website www.ebbeenvloed.nl. Rederij Zeeland verzorgt in samenwerking met de Stichting Promotie Kop van Goeree in 2005 diverse zogenoemde 'moonlight- cruises'. Nadat u de kade verlaten hebt, kunt u tijdens een prachtige rondvaart over het Grevelingenmeer van de ondergaande zon genieten! Bovendien wordt er een overheer lijk Chinees buffet geserveerd terwijl de live muziek voor een geweldige sfeer zorgt. De kosten bedragen 29,50 per persoon, inclu sief buffet en rondvaart. Opstappen is alleen mogelijk vanaf de afvaartsteiger bij Bezoe kerscentrum De Punt te Ouddorp, en kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar bij VVV Oud dorp aan Zee, tel.: 0187-681789. OUDE-TONGE - De overgang van VMBO naar MBO is geen eenvoudige stap. De manier waarop leerlingen gewend zijn les sen te volgen op het VMBO verschilt nogal van die op het MBO. Het Albeda College in Oude-Tonge komt de nieuwe leerlingen ech ter tegemoet. In het nieuwe schooljaar zullen de leerlingen die instromen op niveau twee, minder klassikale lessen volgen en veel meer in groepsverband, onder begeleiding van vakdocenten, met de leerstof aan de slag gaan. De diverse vakken worden geïnte greerd aangeboden, schoolboeken worden minder belangrijk: de praktijk zal het uit gangspunt zijn. In het nieuwe systeem zal de leerling zelf meer verantwoordelijk zijn, er zal meer aan dacht worden besteed aan beroepshouding en sociale vaardigheden. In het MBO zal in 2008 competentiegericht onderwijs inge voerd worden. Het Albeda College in Oude- Tonge wil hier niet op wachten en heeft besloten reeds met ingang van het komende schooljaar hiermee te starten voor leerhngen op niveau twee. Omdat deze nieuwe vorm van onderwijs meer ruimte zal vergen en er in Oude-Tonge gerekend moet worden op uitbreiding met o.a. ICT-onderwijs en detail handel, biedt het gebouw onvoldoende ruim te om alle economische en sociaal pedagogi sche opleidingen te huisvesten. Om dit op te lossen is besloten dat de opleidingen Sociaal Pedagogisch Werker en Helpende Welzijn met ingang van het nieuwe schooljaar ver huizen naar Middelhamis, In Oude-Tonge blijven, zoals voorheen, alle economische opleidingen op niveau twee, drie en vier gehuisvest. Het zwemseizoen breekt weer aan. Dit betekent dat de provincie, net als ieder jaar, actuele informatie over de zwem waterkwaliteit verstrekt. Vanaf 1 mei is de provinciale zwemwaterwebsite in de lucht en de zwemwatertelefoon be mand. Bij de 110 officiële zwemlocaties, die regelmatig door de waterkwaliteits beheerders en de provinciale inspec teurs worden gecontroleerd, staan her kenbare borden. Er is ook een nieuwe zwemwaterfolder met algemene infor matie en adviezen. Tevens is dit zwem seizoen een informatieve fllm op de website van de provincie te zien. Het zwemseizoen duurt van 1 mei tot eind september. Als de waterkwaliteit of de aan wezigheid van bijvoorbeeld blauwwieren daartoe aanleiding geeft, neemt de provincie maatregelen. Dat kan een negatief zwemad- vies of zelfs een zwemverbod zijn. Geldt er voor een zwemlocatie een maatregel, dan staat bij die locatie ook een ander bord dan het gebruikelijke informatiebord. Daaronder hangt bovendien een informatiekastje met daarin een toelichting over de reden van de maatregel. Op verschillende manieren kan informatie worden verkregen. Via de website www.zuid-holland.nl/service/zwemwater biedt de provincie naast actuele informatie ook informatie per zwemlocatie, de kaart met de 110 zwemlocaties, algemene infor matie en adviezen. Een e-mail sturen met een vraag over de zwemwaterkwaliteit kan naar zwemwater@pzh.nl. Antwoord volgt dan zo spoedig mogelijk. De zwemwaterte lefoon (070 441 75 50) is tussen 8.30 en 16.30 uur te bellen voor vragen en het mel den van gezondheidsklachten. Buiten kan tooruren draait een informatiebandje. De gratis zwemwaterfolder ligt onder ande re bij de VVVs, gemeentehuizen en bibliot heken. De zwemwaterfolder is ook verkrijg baar bij de afdeling Communicatie van de provincie Zuid-Holland, telefoon 070- 4416622. DIRKSLAND - De fractie van Gemeentebelangen Dirksland wil een haalbaarheidsonderzoek laten uitvoe ren dat niet alleen over de herontwik keling van het centrumgebied gaat, maar ook over de aanlooproutes Gel- dersedijk, Straatdijk en Korteweegje, mét de ontwikkeling van de Spuikolk en het Havenkanaal. Gemeentebelan gen Dirksland, dat schermt met belangstellende investeerders, diende daartoe afgelopen donderdag een ini tiatiefvoorstel in. De rest van de gemeenteraad was niet tegen, maar kon nog geen ja zeggen. door Kees van Rixoort Volgens de tweemansfractie biedt de ver plaatsing van de Cl000 naar de Geldersedijk en de eventuele komst van een Aldi aan het Korteweegje kansen om het vestigingskli maat in de kern Dirksland "in ruime mate" te verbeteren. "Doordat de super, de discounter en mogelijk andere winkels en bedrijven zich gaan vestigen nabij het grensgebied van het dorp, ontstaan er aanlooproutes", meldt Gemeentebelangen in het initiatiefvoorstel 'toekomstige ontwikkeling van de kern Dirksland 2005-2010'. "Deze vestigingen zorgen voor een aantrekkingskracht voor zowel het kopend als snuffelend publiek. Naast het willen kopen van de dagelijkse boodschappen is men ook geïnteresseerd in andere artikelen. Door deze zogenaamde in- en aanlooproutes aan te laten sluiten op het te herontwikkelen centrumgebied wordt voorzien in een behoefte." Een unieke kans doet zich volgens de fractie voor nu de gemeente in het hart van Dirks land (de Kattewacht, een deel van de Burg. C. Zaaijerlaan en het Achterdorp) een aan trekkelijk woon- en winkelgebied wil laten ontwikkelen. Gemeentebelangen ziet op de locatie Cl000, Startblok en Rabobank een uitermate geschikt gebied voor "een mix van gemêleerde detailhandel en ondernemingen met woningen". Door de aanlooproutes te betrekken in de planvorming, kan er volgens het initiatiefvoorstel "daadwerkelijk een eigen identiteit voor Dirksland" ontstaan. Met het initiatiefvoorstel wil Gemeentebe langen een verbreding van het donderdag avond aangenomen voorstel met randvoor waarden voor de uitwerking van het plan Hart van Dirksland, dat alleen betrekking heeft op de Kattewacht en het Achterdorp. Hier moeten - in samenspraak met de Woningbouwvereniging Dirksland en het ziekenhuis, dat op zoek is naar ruimte voor een kantoor of een multifunctioneel centrum - vooral woningen komen, naast parkeer ruimte, een speeltuin of een parkje en moge lijk wat kleinschalige winkels en culturele voorzieningen. Het gebouw van de Rabo bank moet, indien mogelijk, een nieuwe bestemming krijgen en niet worden ges loopt. De beeldbepalende panden aan het Achterdorp moeten in stand worden gehou den. Een werkgroep gaat aan de slag om onder meer 'financiële dragers' en Europese subsi die te vinden, om de belangstelling voor nieuwe winkels en kantoren te inventarise ren en om de mogelijkheden van het bank gebouw te onderzoeken. Voorts moet er hel derheid komen over de verkeersstromen. De werkgroep gaat ook bekijken of de heront wikkeling van het gebied als prijsvraag kan worden uitgezet of als opdracht voor een student bouwkunde. In de werkgroep is plaats voor eigenaren van aanliggende panden en vertegenwoordigers van het ziekenhuis, de Woningbouwvereni ging, het college en het ambtelijk apparaat. Als het echter aan Gemeentebelangen ligt, komt er ook een "extern deskundig profes sional" in de groep "die in staat is het proces te initiëren, te stimuleren en te coördineren". En, voor de goede orde, zou die werkgroep dus breder moeten kijken. Fractievoorzitter Leenders sprak over een 'totaalplan': "Een aantal locaties in ons dorp wordt gereno veerd; er is nogal wat gaande. Nu kun je elke locatie apart bekijken, maar wij denken dat als je alles in onderlinge sameiüiang bekijkt een beter resultaat tot stand brengt." De andere fracties wilden meer onderbou wing van Gemeentebelangen en een finan cieel plaatje voordat ze zich achter het initia tiefvoorstel kunnen scharen. Leenders sprak over financiers die bereid zijn te investeren - via het MKB, waarmee Gemeentebelangen in gesprek is - en over de mogelijkheid om provinciale subsidie te verkrijgen. Een nade re onderbouwing zegde hij toe, zodat het ini tiatiefvoorstel binnenkort weer op de politie ke agenda komt te staan. DIRKSLAND - In de Hervormde kerk te Dirksland geeft zaterdag 14 mei a.s. het Zeeuws Mannen Ensemble een spe ciaal bevrijdingsconcert; aanvang 20.00 uur. Naast het mannenensemble werken aan deze avond mee de violiste Jac queline den Boer, dwarsfluitiste Aleida Stouten, de piano wordt bespeeld door Mark Christiaanse en het orgel door Marien Stouten. Het geheel staat onder leiding van Jan van den Bos. Het thema van de avond is '60 jaar bevrijding', welk feit wordt herdacht met de uitvoe ring van een herdenkingscantate. Deze cantate voor mannenensemble, solist, viool, dwarsfluit, piano en orgel is samen gesteld en gearrangeerd door Marien Stou ten, speciaal voor de herdenkingsdagen. De cantate is een uitbeelding, zowel in tekst als muziek, van de Tweede wereldoorlog. Jong en oud kan deze toegankelijke muziek vol gen door uitleg in het programmaboekje. De cantate is ook op cd opgenomen, die gepresenteerd zal worden tijdens het con cert in Dirksland. Dit is tevens de eerste cd van het Zeeuws Mannen Ensemble. Het concertprogramma bestaat uit twee delen. Vóór de pauze wordt de herdenking- scantate uitgevoerd, na de pauze worden er geestelijke en vaderlandse liederen alsmede enkele licht klassieke werken uitgevoerd. In Vanaf 2005 presenteert de Stichting Promo tie Kop van Goeree in samenwerking met de Visafslag te Stellendam wekelijks rondlei dingen over de visafslag. Een fantastische manier om de visserij echt te leren kennen. Nadat u onder het genot van een kop koffie en een kleine versnapering (met uiteraard vis) heeft genoten van het uitzicht op de bedrijvigheid van de haven, gaat de rondlei ding van start. Na een introductievideo, waarbij u een goed beeld krijgt van de werk zaamheden op zee, krijgt u een rondleiding over de visafslag. Afhankelijk van het getij - en daarmee de binnenkomst van de schepen - kunt u zien hoe de vis gesorteerd en ver werkt wordt. Uiteraard komt u ook zelf in aanraking met de vis. Na de rondleiding zal een bezoek worden gebracht aan een toele veringsbedrijf voor de visserijsector. Toe- gangskaarten voor de rondleidingen kosten 6,50 per persoon en zijn verkrijgbaar bij VVV Ouddorp aan Zee, tel.: 0187-681789. de pauze is er koffie, thee en limonade ver krijgbaar. Alles bij elkaar wordt dus een avondvullend programma aangeboden. De toegangsprijs voor het concert bedraagt aan de kerk 5 voor volwassenen en 3 voor kinderen onder de 12 jaar. Toegangs- kaarten zijn ook vooraf te reserveren, wat 2 korting per persoon oplevert. Reserveren kan via de websites www.zeeuwsmannen- ensemble.nl, www.marienstouten.nl, of telefonisch: 0111-416594. -52- 'Wat denk je wel, kerel, verklaren en in één van onze psychische klinieken stoppen en mij daar net zolang hersenspoelen, tot ik de wereld zou aanzien voor een poppenkast, waarin ik zelf als hansworst zou spelen. Nee kameraad, dat kan ik mezelf niet aandoen. Vergeet niet dat Moskou heeft bepaald dat het kind hier naar toe moest. En je weet het, de grote broeders vergissen zich nooit.' 'Ik zal een verklaring opstellen betreffende het dood schieten van twee soldaten.' 'Wacht daar nog even mee tot de verhoren hebben plaatsgevonden. Doe in ieder geval wat in je vermogen ligt, om de overlevenden weer wat op te lappen. Ik heb ze als getuigen nodig.' 'We zullen ons best doen', belooft de dokter, die met de commissaris meeloopt om hem uit te laten. Intussen hebben een paar andere artsen zich met de twee Russen en de plenny beziggehouden. Wat men vermoedde blijkt juist: echter, de verwondingen van Franz vallen erg mee. Hij heeft een lichte beschadi ging aan de halswervels, maar dat zal na een poosje rust wel weer in orde komen. Ingenieur Zaitsev is weer bij kennis, ze is vreselijk overstuur en brabbelt alleen maar onverstaanbare woorden. Ook zij zal een paar dagen rust moeten houden. Erger is het met de derde Rus. Het salvo uit het machinepistool heeft zijn onderbenen verbrijzeld zodat de voeten geamputeerd moeten worden. 'Een beroerd geval', constateert de hoofdarts die het gebeuren met zijn assistenten bespreekt. 'Voor mij is het duidelijk dat de plenny de eer van het meisje heeft verdedigd. Of er een relatie bestond tus sen die twee is van minder belang. Wat weleens ernstig gevolgen kan hebben is, dat er drie Russen bij betrok ken zijn, die letterlijk door de Duitser in de pan zijn gehakt.' 'Dat zal stellig in het nadeel van de plenny zijn', bevestigt een jonge arts. Intussen is het geval aan het districtscommissariaat doorgegeven. Daar heeft deze zaak ook de nodige con sternatie verwekt. Wat er gebeurd is, vindt men minder belangrijk dan het feit, dat er Russen en een Duitser bij zijn betrokken. Het ongeluk is dat de Russen het onderspit hebben gedolven. Dat is een slag in het gezicht van de Sowjet staat en dat kan men zich niet permitteren. 'Kameraad Boetiloff, wij zullen zelf medewerken met het onderzoek, dat zo spoedig mogelijk zal plaatsvin den.' Dit korte uitstel komt de plenny ten goede. Kolonel Iwan Sokorsky is zich persoonlijk met het geval gaan bemoeien. 'Kameraden, willen julUe wel even duidelijk in het oog houden, dat we hier met belangrijke zaken bezig zijn? Rusland kan van ons veel verwachten. Helaas is voor de uitvoering van onze plannen de Duitser onmisbaar. Zonder hem kunnen de nieuwe projecten niet uitge voerd worden. Willen jullie dat wel even bedenken voor er een paar hitsige heethoofden, die het gewaagd hebben om onze ingenieur Zaitsev te verkrachten, vrij gesproken worden? De man is voor ons onmisbaar.' De kameraden hebben daar wel begrip voor, maar dat een Duitser, om wat voor reden dan ook, een aantal Russen neeschiet, dat kan niet zomaar getolereerd wor den. 'Een onderzoek naar de oorzaak zal plaatshebben. En natuurlijk zal er een schuldige moeten zijn." Men stelt nu eenmaal niet voor niets een onderzoek in. Dat is tenslotte een ambtelijke aangelegenheid. Wie de Russische djaki kent, begrijpt dat. Franz is nog niet helemaal de oude en moet voorlopig het bed houden. Kapitein Bemerian, die tenslotte zijn opdrachtgever is - uiteraard uit naam van de Sowjet Unie - is samen met commissaris Boetiloff bij hem geweest om een verhoor af te nemen. Franz heeft ver teld wat er is gebeurd, wat door de commissaris alle maal op schrift is gesteld. Ingenieur Valeria Zaitsev heeft eenzelfde verklaring afgelegd. 'Er is geen twijfel mogelijk, kameraad commissaris; de plenny is onschuldig. We mogen dankbaar zijn dat hij een veelbelovend geleerde van de Sowjet staat het leven heeft gered.' 'Zeker kapitein, maar het is de vraag, of de kameraden districtsambtenaren daar net zo over zullen denken. Misschien speelt de eer van de drie Russen een grote re rol.' 'Ja, maar de verklaringen van de getuigen zijn onweer legbaar.' 'Geen enkele verklaring is onweerlegbaar, kameraad.' Boetiloff lacht veelbetekenend. 'Dat, kameraad', zegt Bemerian verontwaardigd, 'is vuiligheid in de meest brede zin van het woord.' 'Ik weet het, ik weet het.' Boetiloff schudt zijn hoofd. 'Het is nu eenmaal niet anders kameraad', laat hij erop volgen. Valeria Zaitsev wordt uit het hospitaal ontslagen. Spoedig daarna ook Franz Fischer. In het kamp is het gebeurde niet onopgemerkt gebleven. Het fijne weten eigenlijk maar heel weinig mensen. Men wil niet aan de grote klok hangen dat de Russen geprobeerd hebben om ingenieur Valeria Zaitsev te verkrachten. Wel is het zeker dat de plenny die het project uitvoert, slaags is geraakt met drie soldaten. En dat heeft indruk gemaakt. Wie drie gewapende soldaten met hun eigen wapens buiten gevecht stelt, is niet zomaar de eerste de beste. Was Franz al een bijzonderheid bij de Russen, nu hij drie mannen in de vernieling heeft geholpen, spreekt dat tot de verbeelding van de soldaten. Zowaar, een man die tot zoiets in staat is, moet men uit de weg blijven. Men koestert geen wrok jegens de Duitser, die twee van hun kameraden heeft gedood en één voor zijn leven verminkt. Hun onderbewustzijn, waar nog altijd het oerinstinct leeft van het respect voor de sterkste, spreekt nu een woordje mee. Deze kerel blijkt over ongewoon grote prestaties te beschikken waar het de vechtkunst betreft. Zo iemand dient met respect behan deld te worden. Je weet inmiers maar nooit. Vijf heren komen met de trein naar kamp 22-12 in de taiga. Het zijn commissarissen, belast met het onder zoek betreffende het doodschieten van twee Russen. Het lijkt, of met hen de dood in het kamp zijn intrede heeft gedaan. Zelfs de Russische officieren laten zich zo min mogelijk zien. Vijf commissarissen van het districtsbureau; iets ver- schrikkelijkers kan men zich niet indenken. Zelfs kolonel Sokorsky heeft het er niet op begrepen. Hoewel hij overigens altijd erg trots is op zijn kamp, verwenst hij nu de Duitser naar de diepste afgrond, daar die er de oorzaak van is, dat het oog van de partij op zijn kamp 22-12 is gevallen. En wie op de één of andere manier met deze heren in contact komt, heeft weinig goeds te verwachten. De kampconmiandant heeft dan ook ter ere van het hoge bezoek opdracht gegeven om een feestmaaltijd aan te richten. De heren eten, of het de gewoonste zaak van de wereld is en doen of alles heel normaal is. Toegegeven, het ambt van conmrissaris vereist wel het een en ander. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7