Veertien Koninklijke onderscheidingen op Goeree-Overflakkee EIIAtlDEII-IIIEUWS M. Zaaijer, 's-Gravenhage (ridder) sa PAGINA 4 DINSDAG 3 MEI 2005 Zoals te doen gebruikelijk wordt jaarlijks daags vóór Koninginnedag aan een ver scheidenheid aan Nederlanders een Koninklijke onderscheiding uitgereikt. Mensen die zich - zoals dat officieel staat omschreven - 'geruime tijd ten bate van de samen leving hebben ingespannen' of: 'werkzaamheden hebben verricht die voor de samen leving een bijzondere waarde hebben'. En ter gelegenheid van Koninginnedag - 'bij de Algemene gelegenheid', zoals ook dat officieel heet - wordt aan zulke mensen een Koninklijke onderscheiding uitgereikt, na daartoe door anderen te zijn voorgedragen en aan welk voorstel zowel de burgemeester als de Commissaris van de Koningin als het Kapittel der Civiele Orden een positief'oordeel hebben verbonden. En als eenmaal zo'n hoge onderscheiding is toegekend, vergt het van de betrokken ambtenaren ten gemeentehuize veelal een grote dosis creativiteit om de persoon in kwestie argeloos naar het gemeentehuis te lokken voor de uitreiking van zijn of haar onderscheiding. Het moet immers geheim blijven, een verrassing. Het zijn dan ook veelal 'valse voor wendsels', die daartoe worden gebruikt. En degenen die weten hoe dit er aan toe gaat, vermoeden soms ook een en ander, als ze om van die 'vage' redenen juist die dag even naar het gemeentehuis moeten. En als ze dan eenmaal binnen zijn en daar mede opge wacht worden door een grote scharen van famiUe en bekenden, dan weten ze hoe laat 't is,Toch slaagt men er ook ieder jaar opnieuw weer in hoge mate in om de te deco reren personen werkelijk 'blanco' naar het gemeentehuis te krijgen, of een andere gelegenheid waar de 'plechtigheid' zal plaatsvinden. De heer W'. tluiill c,i burgemeester Van de Velde bekijken samen de oorkonae. behüreiiLic bij de zojuist uitgereikte Koninklijke onderscheiding (Foto Elza Feller) Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de 56-jarige W. Flohil uit Ouddorp, Onlangs stond hij eveneens in onze kxant, bij gelegenheid van zijn afscheid van de KNRM, waar hij jaren lang als schipper van een reddingboot ver bonden is geweest. Ondanks zijn afscheid echter zou men, als bij een alarmmelding te weinig redders beschikbaar zouden zijn, tóch nog een beroep op Flohil mogen doen. En onder dat mom werd Flohil vorige week vrijdagmorgen 'opgepiept'. Maar in plaats van dat richting 'het wijde sop' ging, ging het Ouddorp in, richting 'Dorpstienden', waar de decorandus geheel onbevangen en in z'n werkplunje aankwam om z'n Konink lijk onderscheiding in ontvangst te mogen nemen. Van 1974 tot heden is Flohil schipper geweest ten behoeve van de KNRM te Oud dorp. In die periode heeft hij tijdens 710 acties 1228 personen en 14 dieren mede gered. Al op zijn 25e jaar, direct bij zijn aan stelling als vrijwilliger, werd hij benoemd tot schipper van één van de reddingboten en kreeg hij zo direct de verantwoording over een ploeg opstappers; dikwijls onder zeer moeilijke en gevaarlijke omstandigheden verrichten deze mensen hun werk. Ook gaf Flohil leiding aan de ploeg opstappers, toen ze ingezet werden tijdens de wateroverlast in de omgeving van Nijmegen, in februari 1995. Opvallend is altijd gebleken met hoe veel enthousiasme hij 'zijn' mannen heeft weten te motiveren en stimuleren, ook bij het verrichten van minder leuk werk zoals het verrichten van onderhoudswerkzaamhe den aan zowel de reddingboot als het boten- huis. Flohil heeft zelfs weten te bewerkstel ligen dat de groep opstappers te Ouddorp volledig onafhankelijk kon functioneren. Mede hierdoor verkreeg Ouddorp een eigen KNRM-station. En de weinige vrije tijd die Flohil slechts beschikbaar had, stelde hij volledig ter beschikking aan de KNRM. Alles bij elkaar voldoende redenen om hem benoemen als Lid in de Orde van Oranje Nassau, waarvan de bijbehorende versiersels hem vrijdagmorgen werden opgespeld door burgemeester mevrouw Van de Velde van de gemeente Goedereede. -.ïilWis De heer Van der Vlugt kreeg zijn Koninklijke onderscheiding uitgereikt door Staatssecreturis Schutz van Haegen. De tweede decorandus in de gemeente Goe dereede was de heer J. van der Vlugt (61) te Stellendam. Naast zijn agrarische bedrijf en de exploitatie van een camping is hij vele jaren (tot 1995) actief geweest bij de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond West- Nederiand afdeling Flakkee. In 1995 heeft deze organisatie zich aangesloten bij de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO). Vanuit deze functie was hij van 1967-1973 voorzitter van de Christelijke Plattelands Jongeren. Van 1973-1979 was hij bestuurslid van de Vereniging voor bedrijfsvooriichting. Van 1982-1988 was hij voorzitter van de PR van de Land- en Tuin bouw FLO. Van 1995 tot heden was hij plaatsvervangend lid van de Pachtkamer Kantongerecht Sommelsdijk. Van 1996- 2000 was hij bestuurslid van de Vereniging Kampeerboeren Schouwen en Goeree-Over flakkee en van 1996-2004 was hij lid van de stuurgroep Gebiedsgericht Aanpak Kop van Goeree. Daarnaast was hij in de periode 1969-2004 gedurende 20 jaren lid van de kerkenraad van Gereformeerde Kerk te Stel lendam, was hij van 1977 tot heden hoofdin geland, heemraad en waarnemend dijkgraaf van het Waterschap Goeree-Overflakkee, van 1978 tot heden lid van de raad van Toe zicht van de toenmalige Rabobank Stellen- dam en Goedereede en na de fusie tot Rabo bank West-Flakkee voorzitter van de Raad van Toezicht, verder van 1996 tot heden lid en tweede voorzitter van de commissie Landinrichting Ouddorp-West en van 2000 tot heden voorzitter van het CDA afdeling Goedereede. Vele activiteiten dus ook, waarom hij benoemd werd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehorende decora ties kreeg hij vrijdagmorgen door Staatsse cretaris van Verkeer en Waterstaat mevrouw drs. M.H. Schultz van Haegen opgespeld in het departementsgebouw te Den Haag. In de gemeente Dirksland 'vielen' dit jaar vier Koninklijke onderscheidingen. Aller eerst aan de heer W.A. den Hertog (59), die werd benoemd tol Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor de uitreiking van zijn onderscheiding was hij naar Middelhamis gelokt, voor het nuttigen van een brunch met zijn familie in restaurant De Hooge Heerlijk heid. Nu was dit laatste geen vals voorwend sel, maar om zijn familie wérkelijk te ont moeten, moest Den Hertog toch eerst even naar het nabij gelegen Rien Poortvlietmuseum, waar hij enthou siast werd ontvangen en de aanwezi gen staande het Wilhelmus aanhieven, toen hij binnenkwam. Jarenlang was Den Hertog onderne mer. Hij begon met de verkoop van artikelen langs de deur en heeft in betrekkelijk korte tijd een bloeiend bedrijf opgebouwd dat nationale en internationale bekendheid heeft gekregen onder de naam Hertog IJs. In 1990 verkocht hij dit bloeiende bedrijf, met 115 medewerkers. Voor zijn innovatieve bedrijfsvoering en zijn pionierswerk ontving hij in 1980 uit handen van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bemhard de FEMS pionierspenning, een penning beschikbaar gesteld door het Ministe rie van Economische Zaken. In 1990 heeft hij zijn kapitaal ondergebracht in de Stichting Rentmeester. Met dit kapitaal ondersteunt hij veel projecten in Oost-Europa en Siberië, maar even eens tal van projecten binnen Neder land. Voorts was en is hij nog steeds bestuurlijk en als vrijwilliger actief op de onderstaande terreinen. Daarnaast was hij van 1974 tot 1976 voorzitter van de bouwcommissie van de Gere formeerde Gemeente te Dirksland, van 1976-1984 voorzitter van jeugdvereniging 'De Zaaier' van de Gereformeerde Gemeeiv te te Dirksland, van 1977-1980 vrijwilliger Gereformeerd jeugdwerk zaterdagavond, van 1992- 1996 voorzitter van de Stichting Hulp Christenen in Roemenië, van 1981- 1985 bestuurslid van thans Stichting Eleos, van 1991 tot heden vrijwilliger aalmoezenier en verschillende gevangenissen in België en Nederland, van 1994 tot heden oprichter en vrijwillig medewerker van Stichting Gevan- genenzorg Nederland en Stichting 'Help ze De heer en mevrouw Den Hertog, na de uitreiking van de Koninklijke versiersels {Foto Hans Villerius} verder', en in 2003 was hij oprichter van de Stichting Volharding. Aan laatstgenoemde activiteiten besteedt hij meer dan een gemid delde werkweek. Een zeer grote inzet voor de naaste dus, genoeg reden om Den Hertog tot 'Ridder' te benoemen, waarvan burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland hem de versier sels opspeldde, niet in Dirksland maar in het Rien Poortvlietmuseum, nadat de burge meester van Middelhamis hier toestemming voor verleend had. Burgemeester Stoop speldt heer Van Putten de decoraties op (Foto Persburo Flakkee) Ook de heer E.R. van Putten (70) uit Melis sant ontving 'een lintje', en daaraan lagen de volgende activiteiten ten grondslag. Voor de Nederlandse Hervormde Gemeente te Dirks land was Van Putten van 1962-1969 diaken, van 1970-1973 ouderling, van 1974-1985 kerkvoogd, van 1986-1997 opnieuw ouder ling, van 2000-2003 evangelisatieouderling en van januari tot heden bejaardenouderling. Daarnaast was hij van 1963-1965 bestuurs lid van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland, van 1966 tot heden lid van de stichtingsraad van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, van 1975-2002 medeoprichter en bestuurslid van de Stichting Christelijke Bijzonder is het feit dat de volgende deco randus wél in Dirksland zijn Koninklijke Onderscheiding in ontvangst mocht nemen, maar hier nimmer te hebben gewoond. Bovendien kreeg hij zijn onderscheiding op zeer hoge leeftijd: 90 jaar! Het gaat om de heer M. Zaaijer te 's-Gravenhage, die zich ruim 40 jaar bezig heeft gehouden met de geschiedenis van Goeree-Overflakkee in het algemeen en die van Dirksland in het bijzon der. Hij verzamelde gegevens op het gebied van onder meer genealogie, historie, belas ting en notariaat. Voorts legde hij een verza meling gegevens aan met betrekking tot de huizen in Dirksland en de rondom Dirksland liggende boerderijen en hun bewoners in de periode 1600-1850. Hij vertichtte onderzoek in het Nationaal Archief, kopieerde en trans cribeerde talloze archiefstukken en werkte deze verder uit. Hij maakte genealogische gegevens toegankelijk voor mensen die het lezen van oud schrift niet of onvoldoende beheersen. Al met al resulteerde zijn inspan ningen in een enorme hoeveelheid gegevens, die op zeer ordelijke wijze zijn gerangschikt. Alle door hem verzamelde informatie stelde hij in 1992 belangeloos ter beschikking, het geen aanleiding vormde tot de oprichting van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflakke. Thans wordt door de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee een Streekarchief voor Goeree-Overflakkee gerealiseerd. Gesteld wordt dat de verzame ling 'Zaaijer' binnen het archief een grote toegevoegde waarde heeft. Overigens ging Zaaijer ook na het ter beschikking stellen van de gegevens onverdroten door met het uitbreiden van de verzameling. Zijn hoge leeftijd echter belet hem thans om dit werk voort te zetten. Gesteld wordt voorts dat hij Openbare Bibliotheek te Dirksland, van 1987-1991 bestuurslid en van 1981-1991 voorzitter van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Christelijke Scholen voor Voortgezet Onderwijs op Goeree- Overflakkee, van 1998-2004 vrijwilliger bij hospice 'Calando' te Dirksland en van 1999- heden voorzitter van de interne klachten commissie van de Christelijke Scholenge meenschap Prins Maurits te Middelhamis. Om dit alles werd Van Putten benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, waarvoor zijn de decoraties kreeg opgespeld door bur gemeester Stoop, in verenigingsgebouw 'De Schakel' te Dirksland. zijn bevindingen verwerkte in artikelen in diverse genealogische tijdschriften. De door betrokkenen aangelegde verzameling van gegevens wordt tot op heden onder meer geraadpleegd ten behoeve van: - archeologisch bodemonderzoek door de regionale historische vereniging De Mot te; - een serie historische artikelen van het Genealogisch Centrum in de regionale krant Eilanden Nieuws; - cultuurhistorische routes voor Open Monumentendagen; - een cultuurhistorisch boekje over de gemeente Dirksland; - een boekje over de molen van Stellendam, uitgegeven door de Molenstichting Goe ree-Overflakkee; - een boek over een sluis en de familiege schiedenis van de Commissaris van de Koningin de heer J. Franssen, een nazaat van de eerste sluiswachter; - de restauratie van een historisch sluisje in 2002; - een boek over boerderijen, uitgegeven door de gemeente Dirksland in 2003; - inventarisatie van cultuurhistorische objecten voor de gebiedsgericht aanpak van Goeree-Overflakkee; - de restauratie van een historische boerde rij in 2004; - de restauratie van een kapitale schutsluis in 2004. Talloze activiteiten dus, waarvoor de heer Zaaijer benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. En toen hem de keuze werd gelaten waar hij de bijbehorende deco raties in ontvangst wilde nemen, in Den Haag of in Dirksland, koos hij voor het laat ste. Aldus mocht burgemeester Stoop hem de versiersels opspelden. Een bekende naam uit Dirksland is ook die van mevrouw C. Westdorp-Priem (66), die zich al jarenlang inzet op in het bijzon der cultuurhistorisch gebied. Naast het feit dat zij zich beijvert voor het behoud en de restauratie van monumenten, tracht zij eveneens bekendheid te geven aan de in Dirksland geboren schrijver Willem Walra ven, die na de ooriog bekendheid kreeg met een uitgave van zijn brieven. Hij schrijft daarin openhartig, maar ook met veel humor, over de problematische verhouding met zijn ouders, zijn jeugd in 'het benepen Dirksland' en het koloniale bewind in Nederlands-Indië, Aldaar publiceerde hij veel artikelen, waaruit later het boek 'Een dagsvliegen" werd samengesteld. Tevens verscheen er van haar hand een aantal publicaties over de geschiedenis van Dirks land en omgeving, te weten 'Dirksland, voor wie het zien wil', met als ondertitel 'Dirksland, Herkingen en Melissant in cul tuurhistorisch perspectief (1998) en 'Du-ks- land Sas in genealogisch perspectief', met als ondertitel 'Van den Doel; schippers, veerlieden en sluiswachters (2001). Westdorp was van 1986 tot heden bestuurs lid van de Stichting Muziekschool 'Goeree- Overflakkee' van 1992 tot heden secretaris en vervolgens bestuurslid van de Stichting Genealogisch Centrum Goeree-Overflak kee, van 1993-1996 bestuurslid van de Stichting voor Regionale Cultuur 'De Heul', van 2000 tot heden lid van de redac tiecommissie Schetsboeken Dirksland, van 2003 tot heden bestuurslid van de Stichting Dirkslandse Sas, en tevens was zij in 1996 medeoprichtster van het klederdrachten semble 'Eeuwkant' en heeft zij zich in bij zondere mate ingezet voor de totstandko- Mevrouw Westdorp-Priem is zichtbaar in haar nopjes met de Koninklijke waardering voor haar inzet. (Foto Persburo Flakkee) ming van een eerste woonzorgcomplex en de verpleegunit bij Zorgcentrum 'Gelders hof'. Om al deze inzet werd mevrouw Westdorp benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau en was het burgemeester Stoop die haar in 'De Schakel' de decoraties mocht opspelden. In het gemeentehuis van Middelhamis wer den vrijdagmorgen drie Koninklijke Onderscheidingen uitereikt. Allereerst aan de heer J.A. van Splunter (73) uit Som melsdijk, die een jarenlange vrijwillige maatschappelijk inzet heeft getoond voor de samenleving in de gemeente Middelhar- nis. Zijn inzet vervulde een grote bindende factor binnen de lokale en regionale samen leving, op het gebied van welzijn, ouderen werk en kerkelijk werk. Hij was altijd een van de drijvende krachten en is in staat gebleken om in complexe omstandigheden toekomstgerichte en vernieuwende draag vlakken vertrouwen te winnen. Als bestuurslid stond hij bekend als een per soon die met veel toewijding, vasthoudend heid en innovatie zijn functie vervult. Hij was van 1952-1985 secretaris/penning meester van de bond van Nederlandse Schil- derspatroons, afdeling Goeree-Overflakkee, van 1984-1995 secretaris/plaatsvervangend hoofd bestuurslid van het Koninklijk Ver- De heer en mevrouw Van Splunter (Foto Hans Villerius) bond van Ondernemers Schildersbedrijf regio Zuid-Holland, van 1985-2000 consu lent van de Stichting Bouw Vak Werk, van 1958-1975 bestuursUd van de Stichting Maatschappelijk Werk Middelharnis, Som melsdijk en Nieuwe-Tonge, van 1975-1982 bestuurslid/secretaris van de Stichting Soci aal Culmreel Vormingswerk (Het Diek- huus), van 1983-2002 secretaris/penning meester van de Stichting Bejaardenwerk Middelhamis, van 2003-2004 lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Compa- nen, van 1958 tot heden secretaris van de Mannenvereniging/Bijbelstudievereniging van de Nederiands Hervormde Kerk te S'om- melsdijk en van 1962 tot heden secretaris/contactpersoon van het Neder lands Bijbelgenootschap. Burgemeester mevrouw De Vries van de gemeente Mid delhamis speldde Van Splunter de versier sels op, behorende bij het Lidmaatschap in de Orde van Oranje Nassau. De hoogbejaarde heer Zaaijer koos ervoor om zijn Koninklijke onderscheiding in Dirksland uit gereikt te krijgen (Foto Persburo Flakkee)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4