60e Herdenking Bevrijding Herdenken ZÓ mooi was juf Wietske Predikbeurten MEDISCHE DIENSTEN 10 Dagen voor Nederland en Wereldwijde Gebedsdag samen 4 mei 2005: PIAtlDBI-tllEUWS Willem van Oranje was de grondlegger van ons zelfstandig bestaan EIIAIIDEn-IIIEUWS Zuid-Hollands Landschap sluit opnieuw erfpachtovereenkomst Kleistee Agenda Gezondheid Service regio Goeree-Overflakkee Van Fiji tot Hawaï: De Angst (René De Clercq, 1877-1932) Hemelvaartsdag, 5 mei Hemelvaartsdag 5 en 6 mei Rommelmarkt/ verkoping te Ooltgensplaat Cursus: Shantala Babymassage Cursus: Reanimatie Nederland neemt deel aan grootste gebedsactie ooit Van 5 t/m 14 mei 2005, van Hemelvaartsdag tot en met de zaterdag voor Pink steren, vindt opnieuw de landelijke gebedsactie '10 Dagen voor Nederland' plaats. Duizenden gelovigen, gemeenten en gebedsgroepen zetten deze periode apart om God te zoeken voor een dieper werk van zijn Geest in ons land. Maar het gebed blijft niet beperkt tot Nederland: wereldwijd nemen naar schatting 200 miljoen christenen in 140 landen deel aan 10 dagen van gebed en vasten die uitmonden in de Wereldwijde Gebedsdag op Pinksterzondag 15 mei PAGINA 2 DINSDAG i MEI 2005 "Waarom offerde ik mijne bezittingen op? Was het om mijzelf te verrijken? Waarom heb ik mijn broeders verloren? Was het om anderen terug te vinden? Waarom liet ik mijn zoon zoo lang in gevangenschap? Kunt gij mij een ande ren geven? Waarom stelde ik mij zoo vaak aan gevaar bloot? Op welke beloo ning kon ik rekenen na mijn langdurige diensten en het bijna totale verlies van mijn aardsche fortuin, indien het niet ware om misschien ten koste van mijn leven voor u de vrijheid te verkrijgen? Zoo mijn heengaan of mijn dood u die nen kan, ik ben gereed te gehoorzamen. Beveelt en beschikt over mijne bezittin gen en mijn leven, want geen monarch, maar gij hebt macht over mijn hoofd: maar oordeelt gij dat de rest van mijn bezit en mijn leven u nog dienstig zijn kan, dan wijd ik dit alles opnieuw aan u en aan het land toe." Willen van Oranje (Apologie -1581). Door dr. Pieter Vis Zestig jaar geleden: "Wij zijn vrij!", zo klonk het de eerste dagen na de bevrijding in ons land. Het was zo onwerkelijk omdat het zo geweldig was! Wij waren als wezens die jarenlang van het daglicht verstoken waren geweest. Bijeengejaagd in een donkerheid van overheersing en tirannie, zo hebben wij ons gevoeld. Met de ogen hebben wij geknipperd, omdat we het heldere licht van Goddelijke Vrijheid nog niet konden verdra gen. Bijkans verdoofd, hebben we steeds onszelf weer moeten afvragen of het werke lijk waar was, dat de Duitse overheersing voorgoed voorbij was. Een gevoel van de grootste dankbaarheid doortrilde ons jegens hen die ons weer tot vrije mensen gemaakt hebben, die ons een leven hebben hergeven dat de moeite waard is om geleefd te wor den. Nadat wij onze vreugde op waardige wijze hebben bezongen in vaderlandse liederen en uitgevierd, alsook in dank gebracht aan onze bevrijders, zijn wij weer aan het werk gegaan. Doch wij hebben vooraf enige stilte betracht om onze ontel bare doden te eren en te gedenken, die het jubelfeest der bevrijding niet mochten meemaken...! Dankbaarheid Wij mogen hen in dankbaarheid gedenken. Zij die in onze Zee- en Landmacht tijdens de jaren 1940-1945 hun leven gaven bij de verdediging van ons hoogste goed, namelijk ons zelfstandig volksbestaan. Dat is onze vrijheid en Godsdienst. Maar wij mogen niet om die ruim 100.000 voormalige Joodse landgenoten heen, die door de Nazi-sadisten werden opgejaagd, uitgeplunderd, gedepor teerd en vermoord. Zes miljoen Joden! Het is de grootste volkerenmoord aller tijden geweest in de wereldgeschiedenis! De Jodenvervolging met de deportatie naar de laatste gang, de concentratiekampen en gaskamers van Westerbork en voor velen het eind-station Auschwitz! Zo werd op 12 april jl. door prinses Margriet (een oorlogskind) een eerbetoon gebracht aan Westerbork. Op de plaats waar de spoorlijn naar het kamp Westerbork eindigde, werd in 1970 een nationaal monument opgericht. De prinses legde een krans voor de 107.000 mensen die in de jaren 1942-1945 via dit kamp werden afgevoerd en van wie maar 5.000 het over leefden. Het monument, een ontwerp van een oud-gevangene, Ralph Prins, werd 35 jaar geleden door Margriets moeder koningin Juliana onthuld. Maar hoe is dit allemaal mogelijk geweest? Hoe kon Gods uitverkoren volk door het Duits Nationaal-Socialisme zo worden afgeslacht! Wat hebben wij als Christelijk Nederland toen gedaan om dit te voorkomen? Laten we vanavond en morgen bij de officiële dodenherdenking van 4 mei 2005 hier even bij stilstaan en met schaamte ons hierop bezinnen! Dan gedenken we de kinderen, jonge en oude mannen; ze werden weggevoerd om als dwangarbeiders in Duitsland te werken en daar vonden ze de dood. Het waren de ille galen, die hun leven ten offer brachten in de verzetsbeweging. En de duizenden bewo ners uit de steden, die door ondervoeding bezweken. Wij herinneren dan de laatste Hongerwinter van 1945. Oorlog teistert. Alleroorden Loert de dood op buit. Krachtigen schrikken, heiligen moorden, De wereld roeit haar eigen uit. Arbeid, armoed', honger, ziekte en zorgen Verdwijnen voor den énen angst. De dagen duren, de nachten langst; Wat brengt de morgen De honger en de chaos verdwenen pas in de dagen na de Duitse capitulatie. Eind april 1945 werd duidelijk dat de instorting van het Derde Rijk een kwestie van nog dagen was. Al vóór de capitulatie stemden de bezetters toe in voedseldroppings uit de lucht (vanaf 29 april) en hulptransporten vanuit het inmiddels bevrijde Gelderland (2 mei). West-Nederland haalde opgelucht adem. Zuid-Holland werd pas in de laatste dagen van de maand april 1945 bevrijd! De hon derdduizenden zieken, die door onvol doende voeding en verpleging het sterfteci jfer opvoerden van hen die door een of ander 'noodlottig ongeval' om het leven kwa men... Hun juiste aantal zullen we nooit te weten komen! Op de komende 60e viering van de bevrij ding, 5 mei, zal vast en zeker ons aloude volkslied, het Wilhelmus, veelvuldig in ieder dorp of stad worden gezongen. Men zingt veelal alleen het eerste en het zesde couplet: 'Mijn schildt en de betrouwen!' Het levenslied van onze Vader des Vaderlands, prins Willem van Oranje, de grondlegger van onze vrije democratie! Ook hij stierf voor de vrijheid van zijn zwaar getroffen Nederland ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog. Maar wat gebeurt er in ons hedendaagse vrije Vaderland? Wat zal er als straks van te recht komen als de Europese Grondwet van kracht wordt en we, net als 500 jaar geleden toen Willem van Oranje er was, opnieuw vanuit Brussel worden geregeerd? Hel blijkt dat onze koningin Beatrix een fer vent voorstander is voor een verenigd Europa. Doch zij kent de geschiedenis. Er zijn zo veel oorlogen geweest op ons conti nent. Het is mooi als daar een einde aan komt m een verenigd Europa. Maar dat is een utopie. Zoals ds. A. Moerkerken recentelijk in een vraaggesprek in het familieblad Ter dege van 6 april stelde: 'Het verenigde Europa is een droom die wel eens in een nachtmerrie zou kunnen eindigen. Als het moeilijk wordt, komen de nationale senti menten toch weer boven Ik herhaal een bekend gezegde.- L'histore se repète. C'est dommage n'est-ce pas? Cer- tainement! Vrij vertaald: 'De hele geschiedenis her haalt zich! Is dat niet jammer? Bepaald wel!' Dit zei mijn oudere wijze vriend, de corrector dr. Jaap Reinders, naar aanleiding van dit referaat! Doch laten wij terugkeren naar onze toen malige helden die vielen voor onze heden daagse zo genoten vrijheid. In deze week tonen wij ook onze dankbaarheid aan God de Heere. Wij bezingen de Hemelse Vader die ook het eeuwenoude Vorstenhuis der Oran jes verbonden heeft aan ons dierbare Neder land! met het aloude onbekende dichter van het prinsenlied: Mijn Schilt ende betrouwen Sijt ghy, o Godt mijn Heer, Op u SCO wil ick bouwen Verlaet mij nimmermeer: Dat ick doch vroom mach blijven V dienaer talier stondt. Die Tyranny verdrijven. Die my mijn hert doorwondt. Mogen we zo blijven gedenken allen die, zoals gesymboliseerd in het standbeeld van de Onbekende Soldaat, voor onze gerechte zaak Vrijheid en Democratie hun leven gaven! Daarom eindig ik met de volgende woorden, die hopelijk weerklank vinden bij de ouderen en vooral bij de gehele jeugd. Gedenk aan hen die, toen het volk verslagen En machteloos scheen, De Oranjevaan der Vrijheid hebben mogen dragen Door alles heen Moge God, ons beschermen en dit dierbare Vaderland En zegenen ons koningshuis als een instrument in Zijn sterke hand! OUDDORP - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. P. Molenaar, Dordrecht en 19.30 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede, bevestiging nieuwe lidmaten - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. A. A. van der Spek - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem, 10.00 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Prot. Kerk in Ned. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 email: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensherlchten: dinsdag' en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 (Hervormd) 10.00 uur ds. E. de Mots, Schoonhoven - Hersteld Herv. Kerk 9.00 en 10.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur kand. L. J. Voge laar, Rotterdam - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur de heer K. Baas - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur de heer A. W. van Soest, Spijk. MELISSANT - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. P. Korteweg - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.30 uur ds. E. J. Veldman - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 9.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur ds. R Blok. HERKINGEN - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 9.30 uur ds. A. H. Veldhuizen, Woudenberg - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Kerk 9.00 uur ds. A. van Wijk. SOMMELSDIJK - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. T. W. van Bennekom - Prot. Kerk in Ned. (Exodus) 10.00 uur da. T. Werner (gecombineerde dienst met Gerefor meerde kerk) - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer R. Visser. MIDDELHARNIS - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.00 uur ds. A. P. Voets - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) gezamen lijke dienst in Exoduskerk Sommelsdijk - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 10.00 uur ds. P den Butter - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. C. Gielen. NIEUWE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Kerk 18.30 uur ds. J.H.C. Olie, Spijk - Ger. Gem. 10.00 uur dienst. OUDE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur kand. L. Plug - Prot. Kerk in Ned. 10.00 uur ds. Th. de Kok - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. C. Doorne- weerd - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur dr. G. den Hartogh (gecombi neerde dienst met Ooltgensplaat). OOLTGENSPLAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur dr. T. E. van Spanje - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur gecombineerde dienst in Gereformeerde kerk Den Bommel - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Her steld Herv. Kerk 9.00 uur ds. J. Kot, Borssclc- LANGSTRAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk. Dodenherdenking staat dit jaar onmisken baar in het teken van zestig jaar bevrijding. Op zulke momenten bewijst de onverbreke lijke band tussen 4 en 5 mei onschatbare diensten. Tegelijk lopen de datums dit keer zichtbaar uiteen. De bevrijding van ons land geschiedde immers in twee duidelijk van elkaar te onderscheiden fasen: vóór en na Operatie Market Garden. De hongerwin ter is de waterscheiding. De eerder bevrij den is veel leed bespaard gebleven, maar de gevolgen van vijf jaar oorlogsleed waren groot. Het is daarom goed dat er herkenbaar aandacht wordt geschonken aan alle slacht offers van de Tweede Wereldoorlog. Al eer der werd aandacht gevraagd om de doden herdenking te beperken tot de verschrikkin gen van toen en die niet te verwisselen of te verwarren met wat er na 1945 aan gruwe lijkheden is gebeurd. Alleen op die manier wordt aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog recht gedaan. Tegelijk is het de hoogste tijd om de kwestie van daders en slachtoffers op een verantwoorde manier te benaderen. In ieder geval niet meer in de collectieve goed/fout-schema's zoals tot nu toe vaak gebeurde. Al jaren geleden verschenen er herinnerin gen van zgn. N.S.B.-kinderen onder veel zeggende titels als 'Fout' en 'Niet de schuld, wel de straf.' Recent verscheen een boek dat de hardnekkige mythe als zouden Nederlanders weinig hebben gedaan om Joodse landgenoten te redden, ontkrachtte. Een kwart van het totale aantal Israëlische Jad Vasjem-onderscheidingen, ging naar Nederlandse helden. Tussen de oprichting in 1953 en eind 2002 heeft Jad-Vasjem wereldwijd 20.000 mensen als 'Rechtvaar dige' erkend. Bijna 5000 van hen waren Nederlander. Zij staan in het boek; en er komt een vervolg. Er zijn meer voorbeelden te noemen. Het Nederlandse verzet is, mede gelet op de geografische structuur van ons land, onderschat. Er had natuurlijk meer kunnen en moeten gebeuren, maar het is niet aan mij, die na de oorlog is geboren, om daarover te oordelen. Ik weet nog goed dat ik werd geconfronteerd met het impulsieve cliché: je hebt de oorlog niet meegemaakt. Gelukkig niet, dacht ik later. De bezetting, de angst, de dreiging en de hongerwinter zijn aan mij voorbijgegaan. Luidruchtige heldenverhalen hoorde ik in de loop van de tijd genoeg, van stille heldenmoed - en die was er ook - hoorde ik minder. Ook dat is veelzeggend. De oorlog sloeg blijvende wonden in onze samenleving. Die wonden moet iedereen kennen. Daarom herdenken wij morgen hen die hun leven gaven voor de vrijheid, onze vrijheid. Harry J.Goosens Stad aan 't Haringvliet MIDDELHARNIS - Een drukte van belang was het vorige week donderdagmiddag, iets na enen bij het Rien Poortvlietmuseum. Rijen met zowel belangstellenden als nieuwsgierigen stonden te wachten op de hoek Voorstraat/Raadhuisstraat om te kijken naar.hóe mooi bniid Wietske Hartman en haar bruidegom Edward Groenenboom eruit zagen! En niet alleen stonden er gróte mensen, maar ook hele kleintjes, van zo'n vier, vijfjaar oud. Het was immers hun juf die trouwde en bij zoiets voornaams hoorden natuurlijk ook de kinderen uit de groep van juf Wietske, groep 1 van de reformatorische basisschool 'Eben-Haezer' te Oud-Beijeriand. Ze waren er speciaal voor uit de Hoekse Waard gekomen, evenals de meeste moeders, want die waren natuuriijk net zo nieuwsgierig! En toen het huwelijk voltrokken was en het bruidspaar naar buiten kwam, vormden de kleuters een ware erehaag met prachtige bogen, daar onderaan de trappen van het voormalige Middelhamisse raadhuis. En op de foto ziet u hóe mooi juf Wietske was, evenals bruidegom Edward natuuriijk! (Xcksi en feu. Hans viikriuM OUDDORP - De Stichting Het Zuid- Hollands Landschap (ZHL) bezit en beheert verspreid over de provincie ruim 90 verschillende natuurgebieden. Het verwerven en daarmee veiligstellen van kwetsbare natuur en natuurontwik kelingsgebieden ziet het ZHL ruim 70 jaar na haar oprichting nog altijd als een belangrijke taak. Dit jaar kon de natuurbeschermingsorganisatie weer enkele terreintjes aan haar areaal toe voegen. Ook werden enkele beheers overeenkomsten verlengd. In 1977 kreeg het ZHL het natuurterrein De Kleistee in Ouddorp in erfpacht van het waterleidingbedrijf, nu Evides N.V. Deze overeenkomst is thans opnieuw gesloten. Het terrein blijft een reserve waterwinplaats. De Kleistee verenigt veel kenmerken van oud cultuurlandschap en oud duinlandschap. Het is gelegen in het westelijk deel van Oud dorp in een gebied met relatief hooggelegen zandgronden. Karakteristiek voor De Klei stee zijn de uitgegraven percelen, die omge ven zijn door zandwallen, de zogenaamde 'Hoagten'. Het ging om akkers, die nu deels zijn omgevormd tot schraalland en bos. De wallen hebben een gedifferentieerde begroeiing van lage korstmosvegetaties tot WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag morgen acht uur heeft voor heel Goeree- Overflakkee dienst de Centrale huisartsen post Goeree-Overflakkee, Langeweg 70, Middelharnis, tel. (0187) 480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen op donderdag 5 mei van 11.00 tot 11.30 uur. Op 6 mei kunt u contact opnemen vanaf 8.00 uur tot 10.00 uur. 5 en 6 mei tandartsenpraktijk Oud dorp, tel. 681660. Voor spoedgevallen buiten het spreekuur telefonisch contact opnemen. VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., wc, do, spreekuur volgens afspraak 9,00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel. (0187) 60 07 92 APOTHEKEN APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Op zaterdag van 10.00-12.00 uur. APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Geopend op werkdagen: 8.30-17.30 uur. Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Geopend op werkdagen: 8,30-12.30 en 13.00-17.30 uur. Apotheek St. Joris* St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 48 72 77. Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-18.00 uur. Op zaterdag van 10.30-11.30 uur. Buiten openingstijden van de apotheken kunt u bel len mor dringende spoedrecepten met iiet centrale dienstnummer apotheken Goeree- Overflakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek De dienstdoende apotheek is op zon- en feestdagen extra geopend van 11.30-12.00 uur en17.00-17.30 uur. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. IVI. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L, Tjebbes, Middelhamis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. hoge houtige vegetaties. De aandacht voor de natuurwaarden is vanaf de verwerving geconcentreerd op de lage vegetaties van zandwallen en graslanden. Daarbij zijn eik varen en (korst)mos op de wallen en tandjes gras, vogelpootje en stijve ogentroost in de graslanden als kenmerkende soorten aanwe zig. Het beheer richt zich op het behoud van de botanische waarden van wallen en gras landen. Het terrein is ingericht als wandelgebied met een route over graspaden. Op dit moment is De Kleistee een bezoek zeker waard. De brem bloeit. Er zijn weinig plaatsen in West- Nederland waar deze struik in de natuur voorkomt. De ingang van is te bereiken via een smalle zandweg naast Dirk Doensweg 35, op 10 minuten loopafstand van het Cen trum van parkeermogelijkheid in centrum Ouddorp. Voor meer informatie over het ZHL kunt u kijken op website www.zuidhollandslandschap.nl. De Rommelmarktcommissie en Handwerk- kring van de Hervormde gemeente van Ooltgensplaat houdt zaterdag 7 mei weer de jaarlijkse rommelmarkt en verkoping. De opbrengst is bestemd voor zowel de restau ratie van de Hervormde kerk in Ooltgens plaat als voor hospice 'Calando' te Dirks land. U bent van harte welkom tijdens de rom melmarkt van 09.00 tot 15.00 uur in en bij verenigingsebouw 'Elthato'. Voor de rom melmarkt zijn er weer veel bruikbare spul len ingeleverd. Verder worden advocaat, cake, koekjes, kruukplaetjes, oliebollen, appelflappen, zelfgemaakte kaarten en sie raden verkocht, alsmede mooie cadeaus voor moederdag; ook kunt u er een kle dingstuk laten borduren. Daarnaast is er een prachtige fiets te winnen ter waarde van 500, er is een boekentafel, een tafel met boe renkaas en nog veel meer. Voor de inwendi ge mens staat de koffiehoek gereed, zijn er een snackkraam, kibbelingen en een ijskar. Voor de kinderen is er een springkussen en staan er sjoelbakken klaar. Er is dus voor elk wat wils. Kom gerust een kijkje nemen. U bent van harte welkom. Heerlijk: even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dage lijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shantala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische massagetechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onderwerpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderde thuissituatie en het bevorderen van een optimaal herstel van het lichaam van de vrouw. De cursus start in Ouddorp op 20 mei 2005, duurt van 09.15 tot 11.15 uur en bestaat uit 6 bijeenkomsten. Een hartstilstand komt onverwacht. Hel overkomt uw buurman op een feestje of een kennis op de sportvereniging. Wanneer er niet wordt ingegrepen, zal de persoon zeker overlijden en bij te laat ingrijpen raken her sencellen onherstelbaar beschadigd. Direct beginnen met reanimeren is een belangrijke schakel in de keten van overleving. Reani meren kunt u leren. In twee bijeenkomsten leert u theorie en praktijk van reanimatie van zowel kinderen als volwassenen en weet u wanneer en hoe u kunt reanimeren. (De inzichten zijn in 2004 veranderd. Wan neer u een (reanimatie- of EBHO-diploma van enkele jaren geleden heeft, is bijgescho- len een 'must'De cursus Reanimatie start in Dirksland op 27 mei 2005, duurt van 19.00 tot 22.00 uur en bestaat 2 bijeenkom sten. Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer 0181- 626226, of via e-mail: gezondheidservi- cecaizwg.nl. Het totale pakket van Gezond heid Service kunt u vinden op www.zwg.nl. "Wereldwijd zien we een ongekende opleving van gebed", zegt Mare van der Woude van platform Transformations.NL, het samenwerkingsverband dat de 10 Dagen voor Nederland" organiseert. "Gods Geest wekt in christenen een verlangen op naar een diepere relatie met Jezus, en om in gebed geestelijke verantwoordelijkheid te nemen voor hun eigen stad of land. Op die manier zijn op tal van plaatsen kleine en grotere gebedsbewegingen ontstaan die met elkaar ook weer landelijke en zelfs wereldwijde gebedsnetwerken vormen. En wat er nu gebeurt, is werkelijk bijzonder: voor het eerst wordt op wereldwijde schaal 10 dagen lang non-stop gebeden, van waar de zon opgaat in Fiji (het begin van de internationale tijdzone) tot waar ze ondergaat in Hawaï. De inspiratie hiervoor komt uit Habakuk 2:14: Zoals de zee vol water is, zo zal de aarde vol keniüs van de grootheid van de Heer' zijn." Plaatselijke gebedsinitiatieven door het hele land. In veel plaatsen worden dagelijks interker kelijke gebedsbijeenkomsten gehouden, in sommige plaatsen ook 24-uurs gebed. Meer infor matie hierover is te vinden op www.10dagenvoomederland.nl. Wie gebed in zijn/haar eigen woonplaats wil mobiliseren, kan hier ook flyers en posters downloaden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2