Met Wie??? P^ LI T I E Schoolkinderen staan weer stil bij oorlogsslachtoffers uit eigen plaats Jeugdige redder onderscheiden om moedig optreden...! 32S2 P^f De grootste markt van Goeree-Overflakkee Provinciale Staten loopt voorop met initiatiefvoorstel Koersbal te Ooitgensplaat 0900-8844 Dodenherdenking Ouddorp: Interkerkelijke viering 60 jaar bevrijding Plantjesmarkt in Sommelsdijk Ophalen oud papier DIRKSLAND - Naast de Koninklijke Onderscheidingen die vorige week vrijdag werden uitgereikt, werd op Goeree-Overflakkee nóg een bijzon dere ondersclieiding uitgereikt. Geen Koninklijke, maar wel één die degene die haar ontving evenzeer zal hebben aangesproken. Het was de 18-jarige Lennart Molendijk uit Dirksland die afgelopen donderdagavond een Getuigschrift met bronzen medaille kreeg uitgereikt door burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland wegens het redden van een drenkeling tijdens zijn vakantie, vorig jaar zomer in Friesland. Zaterdag de 4e Flakkeese Zendingsmarkt: Provinciale Staten van Zuid-Holland gaan akkoord met het initiatiefvoor stel waarmee de traagheid bij de pro vincie Zuid-Holland wordt aange pakt. Burgers en bedrijven die te lang op een beslissing van de provincie moeten wachten, zullen een vergoe ding krijgen. Die vergoeding kan oplopen tot 1.000 per beslissing. Dit plan van de Statenleden Hieltjes (VVD), Duijnker, Baruch (PvdA) en Démoed (CDA), zal op 1 mei 2006 worden ingevoerd. Automobilist gewond na eenzijdig ongeval Motorrijders ten val en ernstig gewond Mannen aangehouden ter zake van heling --^ OL ÜDORP - Elk jaar weer is het een waardig en plechtig moment in Oud dorp, als in de week vóór Bevrijdings dag kinderen van de groepen 7 en 8 van de beide Ouddorpse basisscholen een krans leggen bij het oorlogsmonu ment op de hoek Dorpsweg/Hazers- "veg, en daarmee de adoptie van dit monument overdragen aan de kinde ren van groep 7. Afgelopen woensdag morgen vond deze plechtigheid weer plaats, ook ditmaal opgeluisterd door een erewacht, gevormd door leden van het brandweerkorps en het mari ne beveiligingskorps, terwijl vóór en na de kranslegging een hoornblazer de taptoe en de reveil door de buiten lucht liet klinken. Herdenking gevallenen gemeente Oostflakkee actief in beeld en geluid Uw woning of bedrijfspand verlcopen? Dirksland Dinsdag 3 mei 2005 77e jaargang nr. 7402 Lennart Molendijk ontvangt zijn onderscheiding uit handen van burgemeester Stoop. {Foto Hans Vilierius) Door Hans Vilierius Toen Lennart vorig jaar juli op vakantie ging, zal hij niet hebben gedacht dat hij daar negen maanden later een Getuigschrift met medaille aan over zou houden. Niet zo zeer aan die vakantie zelf weliswaar, maar wél aan een ervaring die hij tijdens die vakantie opdeed en die hij zijn leven lang niet zal ver geten. 't Was tijdens één van zijn vakantiedagen in Friesland dat Lennart in een rubberbootje lag, op het Canadameer bij Elsloo, toen hij een groep jongeren plotseling om hulp hoor de roepen. Lennart besefte aanvankelijk niet dat het serieus om hulpgeroep ging. Hij lag heerlijk ik het zonnetje, de ogen gesloten, en de kreten die de groep jongeren slaakte, ver stond hij niet daar de jongens van buiten landse komaf waren. Maar toen het geroep bleef aanhouden en Lennart eens opkeek én zag dat er langs de waterkant verscheidene mensen stonden te kijken, wilde hij toch eens weten wat er aan de hand was. Toen hij met zijn bootje naar de groep jongeren voer, bemerkte hij dat het menens was; twee jon ge asielzoekers uit een AZC in Appelscha en die niet konden zwenmien, probeerden samen met anderen het meer over te steken, enkele honderden meters breed. Twee van hen - van Egyptische en Angolese komaf - raakten in moeilijkheden, vonden onder water geen grond meer onder de voeten en verdwenen, panisch spartelend, onder water. Terwijl langs de kant mensen genoeg toe stonden te kijken, waren het alleen Lennart en twee andere jongeren die - toen ze een maal begrepen dat hier sprake was verdrin king - direct tot actie overgingen. Na ver schillende duikpogingen werd één van de drenkelingen naar boven gebracht en met veel moeite in het rubberbootje gewerkt. Op dat moment wisten Lennart en zijn medered ders niet dat er róg iemand onder water was verdwenen. Pas nadat de eerste gered was, de Egyptische jongen (15), vernam hij dat er nog een tweede slachtoffer was, waarop alleen Lennart - de anderen waren te moe geworden - meteen de reddingspogingen hervatte. Ditmaal echter zonder succes; pas enkele dagen later vonden duikers het lichaam van de ander, levenloos. Voor de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen, opgericht in 1767, is deze reddingsactie aanleiding geweest om de drie redders een Getuigschnft met bronzen medaille toe te kennen. Dit nadat de Maat schappij eerst getoetst heeft of de reddings actie voldeed aan de criteria die aan een der gelijke uitreiking zijn gesteld. Daartoe wer den ondermeer de verklaringen in het rapport van de Heerenveense politie geraad pleegd, en daarin staat vermeld dat hetgeen de drie redders verricht hebben "een heel bij zondere daad is, die van moed en menselijk heid getuigt en een voorbeeld is voor allen"... Burgemeester Stoop van de gemeente Dirks land was dan ook trots op de jeugdige inwo ner van 'zijn' gemeente, toen hij vorige week donderdag in het begin van de avond in zijn kamer in het gemeentehuis Lennart ontving om hem namens de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen de onderschei dingstekens uit te reiken. "Een daad als deze is het waard om gemarkeerd te worden door het uitreiken van deze oorkonde met medail le" zo vond burgemeester Stoop, die namens de gemeente Dirksland Leimart ook nog een cadeaubon meegaf naar huis! MELISSANT - Met méér dan 100 kra men wordt aanstaande zaterdag v,an 9.00-16.00 uur op het terrein van Tou- ringcarbedrijf Mijnders aan de Provin- cialeweg te Melissant de 4e Flakkeese Zendingsmarkt gehouden. Een markt waarop iedereen ongetwijfeld de gehele dag kan doorbrengen, niet alleen van wege de veelheid aan kramen en de daaraan verbonden grote diversiteit van waren die te koop worden aangebo den, maar óók vanwege het feit dat de Flakkeese Zendingsmarkt de voorgaan de keren gebleken is een ware ontmoe tingsplaats te zijn van bekenden die soms van heinde en ver komen. Wat heeft de Zendingsmarkt voor u in pet to? Teveel om op te noemen. Daarom een greep uit het aanbod: schoenenstuntver- koop, damesmode, hoeden, babykleding. Clementijn kleding, Duifhuizen lederwa ren, Tupperware, keukengerei, Hara pro ducten, geree.dschap. Van Keulen hobby artikelen, Knutselclub Oosterland, twee dehands boeken, nieuwe boeken en cd's, speelgoed, trampolines, in- en verkoop van tweedehands fietsen, fietsartikelen, warme vis, patat, oliebollen, saté, slaatjes en broodjes, kaas en noten. Home Service gebak en ijs. Stroopwafels, snoep, Zen- dingswinkel, de Mèkkerstee, De Waal tuin- en perkplanten, Flakkeese speciali teiten, groene asperges, groenten en fruit, een pottenbakker, demonstratie Zeeuwse wasdag, Zeeuwse babbelaars bakken, diverse stichtingen, kaarten, enz., enz. En voor de kinderen zijn er spelen, een crèche en een huifkartocht. Zoals u ziet is er dus voor elk wat wils, voor jong en oud en voor hem en haar! De organisatie hoopt weer velen te mogen ontmoeten op deze 4e Flakkeese Zendingsmarkt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de zending van de Gereformeerde Gemeenten. Ieder een is hartelijk welkom! Yvonne van den Heuvel, van Vlies en Part ners registeraccountants, is zo langzamer hand een vertrouwde gaste geworden in de studio van Radio Flakkee. Zij geeft informa tie over financiële zaken in het programma 'Met Wie???' Het kunnen tips zijn over beleggen, het belastingformulier, hypothec ken. sparen, enz. Maar altijd over onderwer pen die te maken hebben met geld. Op dins dag 3 mei is zij tussen 18.00 en 19.00 uur weer te horen op Radio Flakkee. Woensdag 4 mei wordt het programma herhaald tussen 18.00 en 19.00 uur. Burgers en bedrijven die niet op tijd iets horen van de provincie Zuid-Holland, kun nen in de toekomst simpelweg gebruik maken van het nieuwe 'boetesysteem'. Als de provincie te laat is, moet zij een 'boete' van 20 per dag aan de getroffen burger betalen, tot een maximum van 1.000. Het plan voor de provincie Zuid-Holland is gebaseerd op een voorstel uit de Tweede Kamer. De Kamerleden Wolfsen (PvdA) en Luchtenveld (VVD) willen een vergelijkba re regeling voor de gemeenten, provincies én het Rijk invoeren. Voordat het zover is, moeten de Raad van State, de Tweede Kamer en de Eerste Kamer zich hier nog over uitspreken. Daarop willen de statenle den niet wachten. Als de provincie Zuid- Holland het plan .snel invoert, kunnen de ervaringen bij de provincie Zuid-Holland ook worden gebruikt bij de discussie in de Tweede Kamer. In gebouw 't Centrum, Van Weelstraat 10 in Ooltgensplaat is er donderdagsmiddags van 14.00 uur tot 16.00 uur MBvO koersbal voor 50-plussers. Bij deze gezellige, sportieve groep is nog plaats voor nieuwe deelnemers. De deelnamekosten bedragen slechts 4 per maand. Kom vrijblijvend een keer kijken of meespelen op donderdagmiddag. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee, tel.: (0187)641344. GOEDEREEDE - Op de N57 is rond half vier, in de nacht van donderdag op vrijdag, een 38-jarige automobilist gewond geraakt bij een eenzijdig verkeersongeval. De man, afkomstig uit Scharendijke, verloor de macht over het stuur, vermoedelijk door aquaplaning. De auto draaide om zijn as en kwam tegen een verkeersbord tot stilstand. Het slachtoffer is met hoofdletsel overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland. STELLENDAM - Bij de rotonde Ted Jan senplein zijn vrijdagmiddag rond kwart over drie twee motorrijders ernstig gewond geraakt. Door nog onbekende oorzaak kwam een motorfiets, bestuurd door een 56-jarige man uit Hellevoetsluis met achterop diens 55-jarige echtgenote, ten val en raakten bei den ernstig gewond. Naast verscheidene politievoertuigen en twee ambulances kwam ook de traumaheli ter plaatse voor hulpver lening. Beide slachtoffers werden middels spoedtransport overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum te Rotterdam. De Technische Ongevallen Dienst stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. OUDE-TONGE - De politie van het district De Eilanden heeft zondagmiddag aan de Zuiddijk, twee manhen 25 en 26 jaar, afkomstig uit Oude-Tonge en Bruinissee, aangehouden als verdacht van diefstal/heling. De politie had een melding gekregen dat er fust gestolen zou zijn uit de tent van de Oranjevereniging op het Handel- sterreih. Het bleek dat deze goederen nu opgeslagen stonden in een schuur aan de Zuiddijk. Toen de politie ter plaatse kwam, verlieten meerdere personen snel het pand. De politie heeft echter negen personen kort kumten horen; twee van hen werden aange houden. In de schuur stonden onder andere 31 kratten fust, drank en rollen plastic bekers, alles van diefstal afkomstig. Deze goederen werden in beslag genomen. Eén van de twee aangehouden verdachten was in het bezit van een behoorlijke hoeveelheid geld, xtc-pillen en speed. Ook het geld en de verdovende middelen zijn in beslag geno men. De politie stelt een nader onderzoek in. Door Hans Vilierius Onder een mooie lentezon waren de kinde ren en andere belangstellen in groten getale samengekomen rond het monument, terwijl een stevige frisse voorjaarswind de Neder landse driekleur er aan hun stokken deed klapperen. Een speciale plaats tijdens de bij- eerikomst was er voor de nabestaanden van hém rond wie dit jaar de dodenherdenking in Ouddorp centraal staat; Johannes Sperling. In onze editie van vrijdag 22 april jl. was een pagina aan hem gewijd - een uiteenzetting hoe Hans Sperling, op 9 november 1925 in De jaarlijkse kranslegging door de schoolkinderen van Ouddorp, ditmaal voor het eerst met burgemeester Van de Velde, vooraan rechts. ih'oioHms ViHenm) Ouddorp geboren, onder druk van de bezet ter uit zijn woonplaats werd gedreven voor arbeidsinzet in den vreemde, hoe hij daar heeft verkeerd en vele brieven naar huis heeft geschreven, maar ook hoe hij op 19 maart 1944 in Weert is bezweken... Nadat afgelopen woensdagmorgen, iets na elf uur, een viertal kinderen samen met burgemees ter mevrouw G. van de Velde-de Wilde en wethouder A.C. Lokker van de gemeente Goedereede een bloemenkrans bij het monu ment hadden gelegd, sprak de burgemeester de aanwezigen toe. En ze deed dat met gevoel van inleving en medeleven met het verdriet, dat nabestaanden van oorlogs slachtoffers levenslang met zich meedragen. Zelf heeft mevrouw Van de Velde de oorlog niet meegemaakt, vertelde ze. Haar ouders wel. En wat ze van de oorlog weet, heeft ze dan ook uit overlevering, van de verhalen die ze erover hoorde vertellen. "Maar meest al werd er niet zo lang over gesproken. Iedereen had immers z'n verdrietige verhaal. En na de oorlog moest er hard worden gewerkt, aan de wederopbouw. Over ver driet praten deed je dan niet; veel werd er weggestopt...", zo schetste mevrouw Van de Velde de manier waarop de emoties wer den verwerkt. "Onschuldige mensen zijn het, die zijn omgekomen. Om hun geloof, om hun Jood zijn, omdat ze deelnamen aan het verzet, of omdat ze door ontberingen zijn bezweken. Ook hier uit Ouddorp, wier namen op het monument staan vermeld. En het verliezen van zoon of broer, dat is een vreselijk ver drietige en moeilijke ervaring." Mevrouw Van de Velde sprak dan ook de wens uit dat de woensdag aanwezige nabestaanden van Hans Sperling enigszins troost mogen erva ren door de wetenschap "dat wij hem nooit zullen vergeten; Hans Sperling leeft in onze gedachten door". Bijzonder noemde ze het feit dat bij de Oud dorpse herdenking de schoolkinderen zo'n cruciale rol spelen en "hun betrokkenheid laten voelen bij de gevallenen in die afschu welijke oorlogsjaren". Het jaarlijks overdra gen van de adoptie van het oorlogsmonu ment houdt in dat de kinderen ieder jaar opnieuw gedenken welke offers onze vrij heid heeft geëist. En de burgemeester riep de kinderen dan ook op: "Als jullie in de toe komst nog eens voorbij dit monument komen, sta er dan even bij stil en denk dan nog eens aan wat vrijheid kost. Vrijheid is immers niet vanzelfsprekend. Dat zien we in onze dagen maar al te goed". Ze benadrukte dan ook dat - bijvoorbeeld door respect te hebben voor andersdenkenden of voor men sen met een andere huidskleur - aan vrijheid blijvend moet worden gewerkt. "Ook na zestig jaar." OOLTGENSPLAAT - Op 5 mei a.s.is het 60 jaar geleden dat ons land werd bevrijd van de Duitse overheersing. Gedurende al die 60 jaar is door Oranjevereniging 'Oolt gensplaat', in samenwerking met de gemeente, op 4 mei een herdenking georga niseerd voor de gevallenen die hun leven gaven voor onze vrijheid. Deze herdenking wordt als vanouds gehouden bij het monu ment aan de Kerksingel, waar alle inwoners van Oostflakkee voor de herdenking worden verwacht. Toen en nu. De eerste jaren na de bevrijding was dit monument heel sober; een houten kruis. Later kreeg het een voornamere stijl en na enkele vernieuwingen en aanpassingen staat er nu een waardig monument van steen, met als opschrift; 'GEDENKT UW VRIJHEID en hen, die daarvoor hun leven gaven'. Degenen die deel wil nemen aan de herden king op 4 mei a.s., morgen dus, worden ver zocht om tijdig bij verenigingsgebouw 't Centrum, Van Weelstraat 10, aanwezig te zijn. Daarvandaan vertrekt om 19.45 uur een stoet naar het monument aan de Kerksingel. Na een herdenkingsplechtigheid keert de stoet terug naar gebouw 't Centrum, alwaar een kopje koffie genuttigd kan worden. De inwoners van Ooltgensplaat worden vrien delijk verzocht om vanaf 18.00 uur hun vlag halfstok - en zonder wimpel - uit te hangen. Daags daarna zal op dezelfde plaats, aan de Kerksingel dus, rond 13.30 uur het bevrij- dingsvuur worden ontstoken dat vanuit Wageningen door middel van een estafette loop zal zijn opgehaald. COMBI r uur foto-tarvhv I OUDDMP-Wtttttrwtf 35 Tel. !01 tn ttlil 3 fn bU7M OUDDORP - Vijf mei is in Nederland een dag bij uitstek om de grote verworvenheid van vrijheid te vieren en ons te oefenen in de kunst om vrijheid te delen. Op 5 mei vieren we onze vrijheid en stellen we ons de vraag hoe we moeten omgaan met die vrijheid, in de wetenschap dat er sinds het einde van de Tweede wereldoorlog nog geen dag in de wereld is geweest zonder oorlog. Tevens denken we die dag aan de vele volkeren die nog steeds geen vrijheid hebben, waar oorlo gen elk zicht op een beter bestaan teniet doen. Op zaterdag 7 mei, om 20.00 uur, zal in de Doopsgezinde kerk te Ouddorp een interker kelijke viering worden gehouden. Het initia tief tot deze viering werd genomen door de Oecumenische Werkgroep Goeree-Over flakkee en aan de totstandkoming werd door verschillende kerken van de kop van het eiland meegewerkt. Voor deze bijzondere avond worden ook de Duitse gasten uitgenodigd. Immers, ook Duitsland werd in de meidagen van 1945 bevrijd van de verschrikking en de gruwelen van de oorlog. Heel bijzonder is dan ook dat Pfarrer Gerhard Gericke uit Diisseldorf een korte toespraak (met als thema 'Vrijheid vie ren') zal houden in de Nederlandse taal. De gezamenlijk te zingen hederen zullen zowel in het Nederlands als in het Duits worden gezongen. Een gedrukte tekst is aanwezig. Muzikale medewerking aan deze viering verlenen het Stadskoor Goeree, Matthijs Mijnders (piano), Manfred Selbmann (klari net) en Matthias Stout (orgel). Zaterdag 7 mei dus om 20.00 uur in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp. Iedereen is hartelijk welkom om deze vie ring mee te maken. Op zaterdag 7 Mei wordt van 8.30 tot 12.30 uur alweer voor de vijfde maal in Sommels dijk een bloemen-en plantenverkoop gehou den, bij verenigingsgebouw 'Vita Nova' aan de Van Aerssenstraat. U kunt hier terecht voor het aanschaffen van bloemen en plan ten, waarbij u een keuze kunt maken uit een ruim assortiment van o.a. fuchsia's, gerani ums, kuip- en perkplantjes en nog veel meer. Voor of na het uitzoeken van de plantjes is het mogelijk om in 'Vita Nova' een bakje koffie te drinken. Deze verkoop is één van de activiteiten van de activiteitencommissie van de Hervormde gemeente te Sorrmielsdijk. De opbrengst van deze verkoopdag komt ten goede aan o.a. het jeugdwerk binnen de kerkelijke gemeente, evenals sponsoring van een project bij 'Dor cas'. Natuurlijk kunt u ook alvast de Gemeentedag, op 28 mei a.s., in uw agenda noteren. Ook dan zullen er, naast vele ande re activiteiten, bloemen en planten worden verkocht. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Deo Volente zaterdag a.s. wordt het oud papier weer bij u opgehaald. Wij verzoeken u het voor 8.30 uur 's morgens gebundeld buiten te zetten. Bij voorbaat dank, namens de vrijwilligers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1