Open dagen Dak- en thuislozen, een ver-van-m'n-bed-show? Dammen schaken in Ouddorp i.v.m. een nieuw pand donderdag 28 april vrijdag 29 april zaterdag 30 april Autobedrijf Jan van Dijk ^mmmmA. Wat betekent de 'C' in het CDA? Oude Havenmarkt te Stellendam Oranjebingo in de Victoriahal EIUUnDBI-IIIEUWS ^^^Si^Sil 'lgllj§0g~iliiii00^^ Henk G. van Putten opent orgelserie Kapelle Inleveren rommelmarkt spullen Oude-Tonge Extra kerkdiensten Gereformeerde Gemeenten PAGINA 4 DINSDAG 19 APRIL 2005 The power of dreams of Jan van Dijk 09.00 t/m 21.00 uur 09.00 t/m 21.00 uur 10.00 t/m 17.00 uur mismiègiismimmki/iigséÊiii Industrieterrein Seggelant Seggelant Zuid 8 3237 IVIE Vierpolders tel. 0181-413777 T GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor een aantal mensen op Goeree-Overflak- kee staan dak- en thuislozen niet ver van hun bed. Integendeel, zij zijn actief om ervoor te zorgen dat deze mensen geholpen kunnen worden. Deze mensen zijn werkzaam in het gelijknamige comité Goeree-Overflakkee voor de christelijke Stichting Ontmoeting, die hulp geeft aan dak- en thuislozen. Door de activiteiten die ze organiseren, willen ze bekendheid aan Ontmoeting geven en geld bij elkaar krijgen. Taco van Die ren uit Middelharnis, voorzitter van het comité, is zeer gemotiveerd om zich hiervoor in te zetten. Hij is ervan over tuigd dat we dak- en thuislozen moeten helpen. "Een dakloze heeft hulp nodig. Zo iemand kun je toch gewoon niet in de kou laten staan!" Dat er in grote steden als Rotterdam en Utrecht dak- en thuislozen zijn, is bekend. Maar ook steeds meer middelgrote plaatsen, zoals Zierikzee, Vhssingen, Alphen aan den Rijn, Harderwijk, enz., worden geconfron teerd met dak- en thuislozen. Mensen raken in het dak- en thuislozencircuit omdat zij lij den aan thuisloosheid. Ze zijn veelal niet in staat om langdurige, zinvolle contacten aan te gaan. Door allerlei omstandigheden heb ben zij geen vertrouwen meer in de mede mens. Drie factoren zijn van belang die ver band houden met het ontwikkelen van thuis loosheid. (Genetische) aanleg, ontwikkeling van de persoonlijkheid en de maatschappe lijk ontwikkelingen (denk hierbij aan de individualisering). Volgens onderzoekers is de ontwikkeling van de persoonlijkheid een erg belangrijke factor. Ieder mens heeft een veilige omgeving nodig om zich te kun nen ontwikkelen als een sociaal, zelfstandig functionerend persoon. Bij dak- en thuislo zen ontbrak vaak deze veilige omgeving. Zelf gekozen? Een voorbeeld hiervan is Carlos. Hij is een jaar of veertig. Sinds z'n achttiende zwerft hij op straat. Thuis had Carlos het niet best. Z'n ouders waren, na de nodige trammelant, gescheiden toen hij vier was. Kort daarna had moeder weer een vriend. En die moest hem niet. Hoe klein hij was, dat voelde hij feilloos aan. Toen Carlos ouder werd, kreeg hij verkeerde vrienden. Beetje stoer doen, blowen, kraakje plegen. Tot z"n zeventiende heeft hij het thuis volgehouden, toen had hij het wel gezien. Bij z'n vrienden was hij beter af, dacht hij... Maar op straat is het ook geen best leven, dat heeft hij wel ervaren. Je moet opkomen voor jezelf, zorgen voor een goede slaapplek, zorgen dat je voldoende te eten krijgt, enz. "Zelf voor dit leven gekozen? Ik heb het gevoel dat ik niet zoveel te kiezen had. Misschien had ik het niet moeten doen. Maar ja, thuis was het ook niet alles. Maar hoe eerder ik uit deze misère ben, hoe lie ver." Wat doet Stichting Ontmoeting? Ontmoeting biedt hulp aan dak- en thuislo zen, aan mensen die zich aan de rand van onze (welvarende?) maatschappij bevinden. In Rotterdam heeft Ontmoeting een dien stencentrum. Hier biedt zij dagelijks aan zo'n 80 tot 100 dak- en thuislozen tal van diensten. Ze worden voorzien van hun pri maire dagelijkse levensbehoeften zoals eten, drinken, douchen, kleding wassen, kluisje huren, etc. Verder wordt er materiële en immateriële hulp verleend, is er verpleeg kundige zorg alsmede een woonproject. Bezoekers kunnen terecht voor een actieve dagbesteding en kunnen gebruik maken van pastorale zorg. In het woon/werkcentrum in Epe kunnen thuislozen met een detentieverleden een resocialisatieprogramma volgen. In dit pro gramma, dat maximaal 16 maanden duurt, worden zij begeleid op het gebied van wonen, werken en leven, met als doel zelf standig in de maatschappij te functioneren. In de Valleiregio (omgeving Veenendaal /Ede) is Ontmoeting in december 2004 een project gestart voor anderhalf jaar. In de regio worden dak- en thuislozen opgezocht, en met behulp van een dienstenbus verleent Ontmoeting praktische hulp. Verder oriën teert Ontmoeting zich op de problematiek om er zodoende achter te komen aan welke opvang er behoefte is. Ten slotte heeft Ontmoeting contact met diverse gemeenten, onder andere in Gelder land, om te onderzoeken of het mogelijk is een opvangvoorziening voor dak- en thuislo zen te starten. Zware gevangenisstraffen Toen Plony Tanis, penningmeester van het comité, hoorde van de begeleiding die Ont moeting biedt, sprak haar dat bijzonder aan en besloot zij om zich actief in het comité in te gaan zetten. "Ik vind de begeleiding en de zorg die Ontmoeting voor dak- en thuislozen biedt, erg goed. Vroeger dacht ik trouwens dat dak- en thuislozen zelf kozen voor het dakloos zijn en op straat leven. In de loop van de tijd ben ik steeds meer gaan begrijpen dat mensen door allerlei omstandigheden dak- en thuisloos kunnen worden. Dat men sen vaak ook een 'product van hun opvoe ding' kunnen zijn. Ook het werk in Epe voor de ex-criminelen spreekt mij erg aan. Deze begeleiding helpt meer dan de zwaarste Politiek, of het u nu interesseert of niet, we hebben er allemaal mee te maken. Het is immers de pohtiek die een groot aantal zaken voor ons maatschappelijk welzijn regelt, beheert en initieert. Velen van ons zijn kerkelijk meelevend en/of voelen zich verbonden met Bijbelse nonnen en waarden. Evenwel realiseren wij ons niet altijd dat, als wij de Bijbel als inspiratiebron zien voor ons handelen in de samenleving, dit ook conse quenties heeft voor bijvoorbeeld onze poli tieke keuze. En toch is dat zo! In onze poli tieke keuze geven wij gestalte aan onze ver antwoordelijkheid voor de samenleving. Er verandert veel in onze moderne maatschap pij. Veranderingen die wij toejuichen, maar ook ontwikkelingen die ons met enige zorg vervullen. Het CDA bezint zich continu op deze veranderingen en ontwikkelingen. Een belangrijk thema is op dit moment de vraag waar de 'C' voor staat binnen het CDA. Als u dit een belangrijke vraag vindt en daarover wel eens zou willen discussieren, dan kan dat! Op woensdagavond 20 april, morgen dus, bent u vanaf 20.30 uur van harte wel kom in het 'Haegse Huus' te Stellendam. Daar zal een debat plaatsvinden, samen met het zogenaamde 'Theologenberaad' van het CDA, aangevuld met een lid van de Tweede Kamer. Er zal een korte uitleg zijn over de betekenis van 'C' in het CDA, gevolgd door een discussie over wat dit betekent voor actuele zaken als onderwijs, sociaal-econo misch beleid, zorg, veiligheid en wat u ver der aan de orde wilt stellen. De discussies zijn interactief, dus u kunt daar uitgebreid aan meedoen. Het CDA stelt veel belang in uw mening(en) over hoe een politieke pailij beleid kan formuleren als er weinig of geen draagvlak is onder de burgers. Het CDA ziet uit naar uw komst, morgenavond, naar het Haegse Huus, aanvang. 20.30 uur. gevangenisstraffen, alhoewel mensen natuurlijk wel gestraft moeten worden als ze de wet hebben overtreden." Bekendheid op Flakkee Om meerdere opvangvoorzieningen te star ten, is het nodig dat Ontmoeting in heel het land bekendheid geniet en ook gedragen wordt door een grote en brede achterban. Daarom organiseert Ontmoeting dit jaar een grote campagne om nieuwe begunstigers te werven. Taco van Dieren: "Dus ook op Flak kee moet Ontmoeting nog bekender worden. Niet alleen de naam, maar zeker toegespitst op het werk dat Ontmoeting onder dak- en thuislozen doet". Het comité van Ontmoeting organiseert op zaterdag 23 april een zangavond in de Her vormde kerk in Sommelsdijk. En op zater dag 27 mei bent u welkom op de fair in Melissant. Op zaterdag 23 april a.s. start de nieuwe serie orgelconcerten in de monumentale Hervormde Kerk te Kapelle (Zld.). De vaste bespeler van het historische orgel in deze kerk, Henk G. van Putten, geeft het eerste concert van de serie. Het programma bestaat uit orgelmuziek van Duitse componisten door de eeuwen heen, o.a. Buxtehude, Bach, Mendelssohn en Liszt. De aanvang van het concert is 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt 4,50 en 3,50 (CJP/pas 65). Na afloop is er gelegenheid om koffie te drin ken. U bent van harte welkom! Rond de molen en aan de oude haven van Stellendam wordt zaterdag 23 april a.s. van 9.00 tot 16.00 uur een Oude Havenmarkt gehouden. Vanuit 35 marktkrainen worden er gebakken vis, oliebollen, cake, advocaat, kipproducten en boerenkaas aangeboden, maar ook bloemen, creatieve producten, kaarten en handgemaakte spullen. Daarnaast zijn er diverse tweedehands spullen zoals curiosa, boeken, speelgoed, kleding en modeaccessoires, keukenspullen en elektra en zijn er de oude ambachten houtsnijden en netten boeten. Tijdens uw bezoek kunt u op een leuke locatie op de foto. Er is ook een kapster aanwezig die tegen aanlokkelijke prijs de haren knipt van een ieder die bij haar op de stoel gaat zitten. Voor de kinderen is er het spel 'stokje vangen', de grabbelton, het prikbord en natuurlijk de schiettent en de darttent. Iedereen is hartelijk welkom op de Oude Havenmarkt aan de Molenkade, 's Avonds zal er vanaf 19.30 uur een bingo worden gehouden in de sporthal van de Mavo. De zaal gaat open om 19.15 uur. Er zijn vele leuke prijzen te winnen. De Oude Havenmarkt wordt georganiseerd door de activiteitencommissie van de Hersteld Her vormde Gemeente van Stellendam. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In Kracht (SVIK) organiseert donderdagavond 28 april a.s. een gezellige Oranjebingo in de Victoriahal, Philipshoofjesweg 57 te Du-ks- land. Er zullen op 8 rondes en 2 supertondes worden gespeeld. Vanwege het Oranjetintje aan deze bingoavond zal elke deelnemer met een traktatie naar huis gaan. De bingo start om 20.00 uur, de Victoriahal opent haar deu ren om 19.30 uur. Bij de dammers was er vorige week maan dag slechts één partij, tussen Arie de Mik sr en Adam van Huizen. Het eind van het dam- seizoen nadert, dus deden de heren elkaar niet veel pijn en werden de punten gedeeld. Het 2e team van de schaakafdeling van 'Ontspanning' trad aan in de laatse bonds wedstrijd van het seizoen tegen het 5e team van Waddinxveen, dus bleven er huishoude lijk maar 5 partijen over. Maar daarin werd gestreden dat het een lieve lust was; de laat ste partij eindigde tegen het middernachte lijk uur. Met nog 2 speelrondes te gaan zijn er nog 2 kandidaten over in de strijd om het kam pioenschap: Reinier van der Wende en Kees van den Nieuwendijk. Beiden hadden het moeilijk tot zéér moeilijk, vorige week maandagavond. Reinier van der Wende nam het op tegen de nummer 3 op de ranglijst. Jaap Santifort. Reinier opende, zoals we van hem gewend zijn, met 1. f4 en Jaap maakte er Hollands van met verwisselde kleuren. Hij stelde zich provocerend op, maar Reinier hapte (nog) niet. Reinier, de laatste weken niet echt geweldig op dreef, schoot echter een verschrikkelijke bok en moest na een afruil een kwaliteit inboeten. Jaap wikkelde daarop af naar een technisch gewonnen eindspel en haalde het punt verdiend binnen, daarmee zijn wisselvallige seizoen toch enigszins cachet gevend! Kees van den Nieuwendijk profiteerde ech ter maar half van de misstap van Reinier. In zijn partij tegen nummer 4 op de ranglijst, Bonne Faber, had Kees toch wel last van de druk die op zijn schouders rust. Zijn opening was timide en vlak, en Bonne kwam zonder noemenswaardige problemen tot gehjk spel. Kees knoeide verder maar wat aan en dat kostte hem uiteindelijk een stuk. Maar Bon ne raakte hierdoor kennelijk van zijn stuk en liet Kees weer in de partij komen na een paar pionnen te hebben weggegeven. De plus pionnen werden sterker en sterker en werden vrijpionnen, dus Kees had compensatie. Kees, onzeker of de afloop van deze partij, koos uiteindelijk toch maar voor het halve ei en bood remise aan, wat Bonne, ook onzeker geworden, accepteerde. Dit betekent dat de laatste ronde de beslissing moet gaan bren gen over wie er schaakkampioen 2005 wordt. Het gat bedraagt slechts een 19 tal Keizerpunten tussen beiden. Reinier neemt het zéér waarschijnlijk op tegen Bonne Heeft u nog spullen die verkocht kunnen worden op de rommelmarkt die de PKN (hervormd) op 20 augustus a.s. hoopt te hou den? U kunt deze op zaterdag 23 april inle veren bij de familie Klem, Fordstraat 9 te Oude-Tonge. (geen grote meubelstukken en spiralen). Faber en Kees mag de strijd aan binden met uittredend kampioen Arie Baas. Wederom een spannend slot van het schaakseizoen 2004/2005. Daarmee worden de andere spelers overi gens niet te kort gedaan natuurlijk. Piet Speelman bijvoorbeeld speelt een voor zijn doen héél goed seizoen. Ook in zijn partij tegen Arie Baas ging het goed en hij kwam zelfs een kwaliteit voor. Arie, daar toch wel van geschrokken, moest flink aan de bak en al zijn techniek in de strijd gooien om tot tegenspel te komen. Dat lukte en het leek alsof de partij in remise zou eindigen, maar Arie weigerde het vredesaanbod van Piet, ervan uitgaande dat hij in het laatste speeluur gehaaider zou zijn dan Piet. Dat kwam uit eindelijk uit en Piet moest het onderspit del ven. Andy Cook bleek vanavond in zijn partij tegen Gert-Jan Zonneveld uit het goede schakershout gesneden te zijn. De opening was tam maar degelijk en alle kleine drei- ginkjes werden door Andy bekwaam geneu traliseerd. Toch ontglipte Andy een klein foutje, wat hem een pionnetje kostte. Gert- Jan kreeg wel even een aanval te verduren op zijn koning, maar toen deze was uitgewoed, moest blijken hoe waardevol de pionvoor- sprong was in het eindspel. Mede door goe de techniek en de kracht van de zwartveidi- ge loper wist Gert-Jan nog enkele pionnen buit te maken en dreigend op te rukken naar de onderste lijn met zijn vrijpionnen. Dit werd zelfs Andy te machtig en promotie en mat was niet te verhinderen. Sportief als Andy is, mocht zijn tegenstander de matzet uitvoeren. Tot slot wist Willem-Jan Tanis te winnen van Eeuwit Santifort. De opening was rustig. maar na enkele afruilen kwam Willem-Jan met zwart iets beter te staan. Willem-Jans techniek bewees zich in pionnenwinst. en in het eindspel werd dit grote voordeel zonder noemenswaardige problemen tot gelding gebracht. Hierna hield Eeuwit het voor gezien en schudde hij zijn tegenstander de hand. De uitslagen van de 30e ronde: Reinier v. d. Wende - Jaap Santifort .0-1 Kees V. d. Nieuwendijk - Bonne Faber rem. Piet Speelman - Arie Baas0-1 Andy Cook - Gert-Jan Zonneveld0-1 Eeuwit Santifort - Willem-Jan Tanis .0-1 NIEUWE-TONGE - woensdag 20 april, 19.30 uur, ds. J.J. Tanis OOLTGENSPLAAT - woensdag 20 april, 19.30 uur (H.D.), ds. G.J.N. Moens OUDDORP - woensdag 20 april, 19.30 uur, ds. M.J. van Gelder

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4