LITIE 0900-8844 Superpolitiek Concert van de Vrijheid Wethouder De Jong opent beeldenexpositie van Mei Dale in gemeentehuls Middelhamis Verbijstering, verslagenheid en verdriet blijven Stille Tocht en Kranslegging in JVtiddelharnis Traditioneel Oranjeconcert Slechte beurt Lezing 'Vrijheid van meningsuiting Omgekomen bemanningsleden OD 1 ter aarde besteld Perkplantenverkoop voor kerkdak Abonneert U op Eilanden-Nieuufs chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Jongen op fiets aangereden Inbraak in auto Inbraak in auto Alcoholcontrole Verkeerscontroles Uw woning of bedrijfspand verkopen? Duivelands Mannenkoor actief in beeld en geluid SGP-studievereniging 'Husainodigt u uit Verbijstering, verslagenheid en groot verdriet hield ons in hun greep na het drama op die woensdagmiddag 6 april, waarop op de OD 1 'Maarten Jacob' een vliegtuigbom uit de tweede wereldoorlog ontplofte en drie vis- sersmannen uit het leven en van de zijde van hun familie en collega's wer den weggescheurd. Verbijstering, ver slagenheid en verdriet. Het zal er ook in de toekomst zijn, als na vorige week - waarin collega-vissers uit respect voor hun omgekomen vrienden niet zijn uitgevaren, maar aan de wal zijn gebleven - het werk weer wordt her vat. Dezelfde emoties zullen het blij ven, je raakt ze nooit meer kwijt, maar in de toekomst zal het in stilheid worden gedragen. Drie van hun jon gens zijn op zó'n ingrijpende wijze omgekomen, en zulke gebeurtenissen trekken mede de sporen op de vissers gezichten die dagelijks al door weer en wind worden getekend. En niet in de laatste plaats in de harten van de zwaar getroffen familieleden. Levens lang. In de achterliggende week wer den de drie omgekomen visserman- nen ter aarde besteld. Een ruime week van rouw is vergleden. Tijd om wat uitvoeriger stil te staan bij het gebeur de. Tekst en foto's: Hans Villerius Dramatische gebeurtenis Hulp en steun Oranje Koor- en samenzangavond te Sommelsdijk Explosieven opvissen blijkt dagelijks werk Kustwacht roept op om elke bommenvangst te melden Drie begrafenissen Meer meldingen /-^■-i: Bommenzee Dinsdag 19 april 2005 77e jaargang nr. 7398 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee MIDDELHARNIS - Op de Koningin Julia- naweg raakte donderdagmorgen omstreeks kwart over negen een jongen uit Nieuwe- Tonge gewond, nadat hij werd aangereden door een bestelbus die werd bestuurd door een 45-jarige man uit Sommelsdijk. De jon gen, die op een fiets reed, stak plotseling de weg over waarna de automobilist een aanrij ding niet meer kon voorkomen. Het slacht offer werd met een zware hersenschudding door GGD-personeel naar het ziekenhuis vervoerd. Als gevolg van de aanrijding werd de rijbaan in beide richtingen gedurende enkele tijd afgesloten voor het verkeer. MIDDELHARNIS - Donderdagmiddag werd ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan het Kerkepad. Onbekenden had den tussen drie uur en half vijf het portier geforceerd en namen vervolgens onder meer de radio/cd-speler en twee zonnebrillen mee. De 23-jarige eigenares uit Melissant heeft aangifte gedaan. De politie stelt een nader onderzoek in. OUDDORP - Een 66-jarige man uit Duits land ontdekte vrijdagmiddag dat in zijn auto was ingebroken. Onbekenden hadden een ruitje ingegooid, waarna onder meer een mobiele telefoon, bankpassen en een rijbe wijs werden weggenomen. De auto stond geparkeerd aan De Punt. MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het district De Eilanden hield zondagmorgen vroeg op de Industrieweg een alcoholcontro le. Tussen één uur en half twee moesten 30 automobilisten een blaastest afleggen, waar van twee autobestuurders met een slok te veel op achter het stuur zaten. MELISSANT/MIDDELHARNIRS/OUDE- TONGE - Politiemensen van het district De Eilanden hebben zondagmiddag en -avond verkeerscontroles gehouden op de Noord- dijk in Melissant, Oosthavendijk in Middel- hamis en de Magdalenadijk in Oude-Tonge. Op de Noorddijk zijn twee automobilisten bekeurd omdat zij niet de verplichte rijrich ting volgden. Op de Oosthavendijk zijn vijf mensen bekeurd voor te hard rijden. Elf automobilisten zijn op de bon geslingerd omdat zij te hard reden op de Magdalena dijk. De Stichting Evenementen Middelhamis organiseert op woensdag 4 mei a.s. weer een StilleTocht en Kranslegging naar het monu ment aan de Hoflaan te Middelhamis. Tij dens deze plechtigheid worden allen her dacht - zowel burgers als militairen - die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld sinds het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog zijn omgekomen in oor logssituaties en bij vredesmissies. De StEM heeft hierbij de medewerking van de gemeente Middelhamis, de politie, brand weer, het Rode Kmis, 'Sempre Crescendo' en 'Ons Koor'. Alle verenigingen, stichtin gen^ kerken, scholen en particuheren (liefst jong en oud) worden opgeroepen om in gro te getale aan deze tocht en kranslegging deel te nemen. De Tocht start om exact om 19.33 uur vanaf het plein voor het gemeentehuis; u wordt verzocht daar uiterlijk 19.25 uur aan wezig te zijn. Een ieder krijgt de gelegen heid om tijdens de plechtigheid een bloeme tje of krans, e.d. bij het monument neer te leggen. Om 20.15 uur zal de plechtigheid bij het monument aan de Hoflaan ten einde zijn en begeeft de stoet zich weer naar het gemeentehuis, waama de stoet ontbonden zal worden. MIDDELHARNIS - Op vrijdag 22 april is er weer een uitzending van het politieke dis cussieprogramma Superpolitiek van Radio Superstar. Te gast in deze uitzending zijn vertegenwoordigers van ABB, VVD en CDA. De presentatie is in handen van Jan van Dop en Berend Jan Bmggeman. Het programma wordt live uitgezonden vanuit het Diekhuus vanaf 19.00 uur. Radio Super star is te beluisteren op 105,9 (kabel gem. Middelhamis) en via 107.3 FM (vrije ether). STELLEND AM - De Christelijke Gemeng de Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stellendam organiseert vrijdag 29 april a.s. een 'Concert van de Vrijheid' in de Her vormde kerk van Stellendam. Samen met het Christelijk Mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden' o.l.v. Come de Geus en het Gereformeerd Kerkkoor 'Canticum' o.l.v. Kees Boelaars zullen bekende Vaderlandse liederen worden gezongen, en er is volop gelegenheid voor samenzang. Aan deze avond werken verschillende organisten mee, alsmede een blazersensemble. De algehele leiding is in handen van dirigent Willem Chr. Meyboom. De avond begint om 20.00 uur; de kerk gaat open om 19.30 uur. In het gemeentehuis van Middelhamis werd afgelopen vrijdagmiddag een expositie geo pend met beeldhouwwerk van de nog niet zo lang geleden overleden Stadse schoenma ker/beeldhouwer Mel(gert) Dale. Ruim 400 beeldjes heeft Dale nagelaten; een selectie daaruit vormt de tentoonstelling in het gemeentehuis, die vrijdag door wethouder ir. G. de Jong van de gemeente Middelhamis werd geopend. De beelden variëren zowel in grootte als in expressieve uitbeelding. Er worden sportactiviteiten uitgebeeld, maar ook nostalgie is temg te vinden. De ruwe vormen werden van ijzerdraad gemaakt, waama de voltooiing plaatsvond met voor het betreffende beeld gekozen materiaal, waarbij Dale een voorkeur had voor de materialen leer en polyester. De tentoonstelling duurt tot 6 juni a.s. en is te bezoeken tijdens kantooruren van het gemeentehuis: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. (Foto Persburo Rakkeel Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxaleur. lid NVM 0187-4765S.') In de Nieuwe Kerk te Zierikzee hoopt het ongeveer 85 leden tellende Duivelands Man nenkoor onder leiding van Dinant Straik op 30 april a.s. haar tradionele Oranjezang avond te houden. Tevens zal het Schouws Jeugdorkest o.l.v. Marien Stouten aan dit concert meewerken. De opbrengst van deze avond is voor de stichting 'Sharety' en komt ten goede aan de slachtoffers van de zeebe ving. Sinds de tweede helft van de jaren '90 houdt het Duivelands Mannenkoor een Oranjecon cert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Dus mag inmiddels wel over een traditie worden gesproken. En in al die jaren is gebleken dat deze Oranjeconcerten in een ruime behoefte voorzien, getuige de grote belangstelling voor deze avonden. In het prograrrmia voor komende Koninginnedag is veel samenzang van bekende Vaderlandse liederen opgeno men. Juist ook de samenzang van vaderland se liederen wordt door de bezoekers zeer gewaardeerd. De avond begint om 19.30 uur, de kerk gaat om 19.00 uur open en, zoals altijd, de toegang is vrij. COMBI OUDDO«>- WumnNiT*L (0117) 6I16II Fai 6I37M In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voorde inhoud van wat lezers schrijven. Ieder jaar worden voor ons inwoners van Goeree-Overflakkee de lasten van het water schap duurder, dus zou het wel gepast zijn als het bestuur hiervan toch ook wel een "beetje op de kleintjes let. Waar gaat het over? We weten allemaal dat het waterschap een jaar geleden over heel Goeree-Overflakkee prachtige nieuwe bor den bij de vele wegen heeft geplaatst, met daarop vermeld de snelheidslimiet en bijbe horende tekst. Alle polderwegen, dijken en recreatiegebieden werden hiervan voorzien - allemaal grote nieuwe stellages, met daar op vermeld 'Waterschap Goeree-Overflak kee', terwijl men allang wist dat de fusie komende was met Hollandse Delta. Nu zijn alle borden na 1 jaar vemieuwd en weer aangepast met nieuwe tekst en andere gegevens. Ik denk dat men nu zelfs niet meer kan spreken van 'op de kleintjes letten', maar dat men zou schrikken als men wist wat dit voor extra kosten met zich mee brengt, deze onnodige verandering, die voorzien had kunnen worden als men had nagedacht. Maar ja, als men iedere inwoner van Goeree-OveiÏFlakkee de volgende reke ning wat euro's extra laat betalen, dan is deze slecht geplande zaak weer geregeld. A. de Blok sr. Prins Bemhardlaan 15 Dirksland OUDDORP - Na de moord op Theo van Gogl) op 2 november 2004 is er veel gedis cussieerd over de vraag welke grenzen er zijn aan de vrijheid van meningsuiting. De verhouding van de vrijheid van meningsui ting tot het grondrecht van de godsdienst vrijheid is al langer onderwerp van debat. Over dit zeer actuele thema zullen Cristian van Bemmel en Arjan Klaasen op donderdag 21 april a.s. een lezing houden in vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp, aanvang 19.30 uur. Na de pauze zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Gezien de actualiteit een avond om zeker te bezoeken en over dit onderwerp vetr der na te denken. 't Was iets na half twee, woensdagmiddag 6 april, dat op de OD 1 de netten werden opge haald. In het bakboordnet bevond zich - naar bij later onderzoek bleek - een Amerikaanse vliegtuigbom van 500 pond. Voor geen van de bemanningsleden is het projectiel echter zichtbaar geweest. Naar aangenomen moet worden, is de bom tijdens het legen van het net rechtstandig op zijn neus in de stortbak terechtgekomen, waardoor het ontstekings mechanisme in werking is gezet. Eén van de bemanningsleden meende tijdens het lossen wat te horen vallen, maar meteen was er de explosie. Bemanningslid Jaap van der Klooster (28) - zoon van schipper Krijn van der Klooster van de OD 1 - bezweek daarbij op het schip, terwijl de twee bemanningsle den Hans Meijer (60) uit Ouddorp (zwager van de schipper van de OD 1), en Jos van Belzen (40) uit Amemuiden door de klap levenloos overboord sloegen. Twee colle ga's uit Katwijk, die eveneens aan boord bezig waren, brachten het er wonderwel levend van af. De één sloeg eveneens tegen de grond, de ander kon wankelend blijven staan, terwijl intussen de lucht zwart zag van de kruitdampen. Toen de overgebleven man nen weer wat bij hun positieven kwamen en de dampen optrokken, werd duidelijk welke tol de tweede wereldoorlog ook nü nog, zestig jaar later, eist.Verbijstering, versla genheid en groot verdriet. Nadat eerst het slachtoffer aan boord met een zeil was toegedekt, werd geprobeerd om met haken de overboord geslagen collega's uit het water te krijgen, maar door de wind lukte dat niet. AI snel nadat hulp was inge roepen, kwamen de GO 31 en de GO 4 ter plaatse, die in de buurt van de OD 1 visten, en met hun hulp konden de twee slachtoffers worden geborgen en de tuigen scheep wor- STAD AAN 'T HARINGVLIET - De res tauratiecommissie van de PKN (hervormd) organiseert zaterdag 23 april a.s. weer haar jaarlijkse planteiunarkt, in samenwerking met de firma Graka uit Sommelsdijk. Van 9.00 tot 12.00 uur ben u hartelijk welkom om te komen kijken en kopen op het plein van verenigingsgebouw 'de Ark', naast de kerk. Er worden diverse soorten tuinplanten, bemesting en potgrond verkocht. De opbrengst van deze actie is ten bate van het kerkdak. In de Hervormde kerk te Sommelsdijk wordt 7 mei a.s. een Oranje Koor- en samenzang avond georganiseerd, met als thema '60 jaar bevrijding'. Medewerkende koren zijn het mannenkoor 'Door Eendracht Verbonden' uit Sint-Annaland o.l.v. Rinus van Gorzel en m.m.v. organist Leen Heijboer, alsmede de samengestelde jongerenkoren 'Asaréla' uit Yerseke en 'Heman' uit Krabbendijke o.l.v. WiUy van Zweden met aan het orgel Jan van den Ende en Beimie Kriekaard. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is vrij. Allen harteUjk welkom. den gezet. Aan deze collega's heeft de bemanning van de OD 1 dan ook heel veel steun gehad. Niettemin wilde schipper Krijn van der Klooster van de OD 1 - het schip bleef ondanks de ramp zeewaardig - zelf naar de haven van IJmuiden varen om zo zélf zijn omgekomen zoon Jaap naar binnen te brengen, alsmede zijn omgekomen zwager Hans. Zo liep de OD 1 halverwege de woensdagavond de haven van IJmuiden bin nen, waar de omgekomen bemanningsleden naar het KNRM-hoofdkwartier werden gebracht en waar de zwaar getroffen fami lies bijeen waren gekomen. Ook burgemees ter mevrouw Van de Velde-de Wilde van de gemeente Goedereede was daarbij aanwe zig. Daags daama, donderdagavond 7 april, heb ben de ministers Veerman (LNV) en Peijs (V&W) de families Van der Klooster en Meijer in Ouddorp bezocht, terwijl minister Veerman vrijdag 8 april de familie Van Bel zen in Amemuiden heeft bezocht. Afgelopen week maandag werd in Amemui den, onder belangstelling van ruim 200 aan wezigen, het stoffelijk overschot van Van Belzen begraven vanuit de Hervormde kerk aldaar, waarbij ds. A. Goedvree sprak over de wonderbaarlijke visvangst. Dezelfde middag werd in Ouddorp ook Jaap van der Klooster uitgedragen, vanuit het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeen te. Predikant ds. J. Smink leidde de rouw dienst en sprak de overweldigende hoeveel heid belangstellenden - ca. 800 - toe vanuit de woorden 'Heere, tot wie zullen wij heen gaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens'. De middag daama, dinsdag, werd als laatste van de drie omgekomen vissersmannen het lichaam van Hans Meijer begraven, even eens op de algemene begraafplaats te Oud dorp. Hier leidde ds. H. Westerhout de rouwdienst vanuit het Hervormd vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer, waar hij de ca. 400 belangstellenden toesprak vanuit de Psalmwoorden 'Gij ziet het immers, want Gij aanschouwt de moeite en het verdriet, opdat men het in Uw hand geve'. Niet alleen de familie en de visserij op de Kop van Goeree zijn geschokt door de trage die op de OD Imaar de hele Nederlandse visserij is erdoor aangedaan. Én opgeschud hóe gevaarlijk de dagelijkse praktijk van het vissen kan zijn, want wekelijks brengen vis sers meerdere bommen of mijnen omhoog. Alleen, meestal worden die zo snel mogelijk weer in zee gedumpt, niet alleen vanwege het gevaar aan boord, maar ook vanwege het feit dat er veel vistijd verloren gaat indien de vangst van een bom gemeld wordt en het daama wachten is op de komst van de Mari ne om het explosief op te mimen. De gerin ge financiële bijdrage voor opgeviste explo sieven die Rijkswaterstaat - onder voor waarden - aan vissers uitkeert, werkt overigens ook niet stimulerend om vaker de vangst van een explosief te melden. De keerzijde van het steeds temgzetten van bommen en mijnen in zee is echter dat hier door het probleem van de 'bommenzee' in stand wordt gehouden. Toch lijkt daar, na het gebeurde op de OD 1een kentering in te komen. Vanaf diverse kanten roepen vissers elkaar op om opgeviste bommen en mijnen in ieder geval te melden. En ziet men het niet zitten om een gevangen projectiel aan boord te houden, dan kan tóch worden doorgege ven op welke plek het ding weer overboord is gezet, of kan deze plek in zee worden gemarkeerd, zodat de Marine het explosief makkelijker temg kan vinden en opmimen. Alleen al in de twee weken na de fatale explosie op de OD 1 zijn bij de Kustwacht tientallen meldingen binnengekomen van opgeviste explosieven, terwijl op jaarbasis het totaalaantal van deze meldingen niet veel hoger lag. Eén en hetzelfde visserschip ving na 6 april jl. zelfs vier explosieven in één week tijd. Bovendien liep vorige week dins dagmorgen opnieuw een kotter schade op toen onder water in één van de netten achter het schip een explosief ontplofte. De Kustwacht roept de visserij dan ook met kracht op de vangst van een explosief te allen tijde direct te melden. Daamaast heeft ze op de Nederlandse vissersvloot een folder verspreid waarin wordt aangegeven hoe te handelen als een explosief wordt opgevist, compleet met een explosievenkaart die aan duidt hoe de diverse bommen, mijnen, gra naten, torpedo's, e.d., emitzien, zodat bij het melden van een gevangen projectiel meteen aangegeven kan worden om welk soort het gaat. Daarop gericht kan de Marine dan actie ondememen. Drie mijnenvegers heeft de Koninklijke Marine momenteel op de Noordzee, en de meldingen lijken nu binnen te stromen. Naast vis vangen, blijkt in de praktijk dus ook het vangen van bommen tot het dagelijks werk - zij het ongewild - van onze vissers. Duizenden explosieven msten nog op de bodem van de Noordzee. Ze zijn gedumpt door Engelse bommenwerpers die bij terug komst niet mochten landen met niet afge worpen bommen aan boord. Bovendien heeft men na de tweede wereldoorlog een ontstellende hoeveelheid niet gebmikte munitie op de zeebodem laten afzinken, die er tot op de dag van vandaag verborgen ligt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1