Nieuws Arend Troost (slot) uit de kerken Lonsdale EIIAnDBI-tllEUWS Een geweldige overwinning Ervaar Tïengemeten als natuureiland In memoriam: ^-. De Israëlische boten hadden hun nut bewezen. Verschillende Syrische en Egyptische oorlogsschepen konden worden uitgeschakeld, dankzij het perfect werkende afweersysteem tegen vijandelijke raketten. De overi ge schepen hielden zich schuil in de havens. Daarmee werden infiltraties aan de Israëlische kust voorkomen en de aanval op kust- en scheepvaartlij nen verijdeld. De strijd neemt een keer Een laatste aanval Het einde nadert Een algehele oorlog dreigt Conclusie Koor- en samenzangavond in Dirksland PAGINA 9 VRUDAG 15 APRIL 2005 De Ontsnapping De bevelhebber van de Israëlische schepen die bij de kust van de Sinaï op wacht lagen, Almog, wilde twee Egyptische raketboten overvallen die op zo'n honderd kilometer bij hen vandaan in de haven Ardaka lagen. Daar voor moesten Israëlische commando's deze afstand in twee rubberboten over een ruwe zee afleggen, om daarna een kanaal van 800 meter breed en drie kilometer diep binnen te varen. Op steun vanuit de lucht konden ze - vanwege de vijandelijke SAM-raketten, die al zoveel toestellen hadden neergehaald - niet rekenen. In elke boot zaten twee duikers en een paar reserveduikers. De tocht duurde 6 uur. Vlakbij het doel aangekomen, ontdekten ze aan de ingang van het kanaal een patrouille boot. Hoe teleurstellend ook, ze moesten onverrichter zake terug. De volgende dag gin gen ze opnieuw. Ze waren tot de ontdekking gekomen dat het mogelijk moest zijn om van af de plaats waar de patrouilleboot lag, te zwemmen. Dat bleek echter niet nodig te zijn. De patrouilleboot was weg. De duikers van één van de rubberboten zwommen het laatste eindje met magnetische mijnen op hun rug naar de Komar en brachten mijnen en tijdklok ken aan. Toen de rubberboot de open zee weer had bereikt, klonk een luide explosie. Almog zou zich over één van de Komars geen zorgen meer behoeven te maken. De Syrische en Egyptische raketboten vielen de Lsraëlische vloot na de eerste gevechten in volle zee niet meer aan. Wel deden ze korte uitvallen, schoten wat raketten af en keerden dan weer snel terug. Die uitvallen waren voor de IsraëUërs zenuwslopend. Ze werden steeds banger voor de styx. Soms kwamen ze vlakbij in zee tot ontploffing. Maar niet één schip werd geraakt. Eenmaal keerde een raketboot beschadigd in Haifa terug. Hij had een gat in de boeg, veroorzaakt door een granaat die er dwars doorheen gegaan was, maar niet tot ont- ploffmg was gekomen. Ondank-s de successen van de marine ging het voor Israël tijdens de eerste drie dagen van de oorlog slecht. De oktoberoorlpg van 1973 was de felste van de vier oorlogen die Israël tot op heden gevoerd had. Na drie dagen kwam er echter een omslag, maar daar moest wel een erg hoge prijs voor worden betaald. Doordat de in de felle gevechten verwikkelde pantser- eenheden iuin het noordelijke front werden bij gestaan door tactische luchtaanvallen, die een afweermiddel tegen de SAM-raketten hadden gevonden, kwamen ze zelfs tot op schootsaf- stand van Damascus. En in het zuiden was een generaal - generaal ShctfonC!), de huidige premier - zonder opdracht en tegen de bevelen van Moshe Dayan in, met paratroepen tot de aanval over gegaan en met rubberboten de Bittermeren overgestoken. Hij vestigde daar een bruggen hoofd. Daarmee schiep hij ruimte voor pant- sereenheden die een chaos onder de Egypti sche gelederen stichtte. Het derde Egyptische leger werd omsingeld. De Israëli's waren nu terug in hetzelfde land waar ze 3500 jaar eer der ook waren geweest: in het land Gosen. De aanval op de Grote Verzoendag was de vijan den van Israël uiteindelijk noodlottig gewor den. De marine had bij alle militaire operaties suc cessen geboekt. Deze werden echter overscha duwd door de zorg over het verloop van de ooriog en het grote aantal gesneuvelden aan de kant van Israël. Dat waren 2500 man. Nooit eerder had Israël zulke grote verliezen gele den. De chef van de generale staf, Elazar, had de oorlogsvloot louter als een verdediger van Moshe Dayan en Arik Sharon op de westoever van het Suezkanaal, 1973. de kust gezien. Later zei hij: "Ik heb de kracht van de marine onderschat". Toen hij het suc ces ervan openlijk had erkend, vroeg admiraal Telem of hij nog één keer een aanval mocht uitvoeren op olietanks, havens en dergelijke. Hij kreeg die toestemming. Daarop stuurde hij de vloot van Barkai opnieuw naar de Syrische kust. Achter de belangrijke haven van Syrië, Latakia, lagen de bergen. Die boden een schit terend panorama. Een Isaëlische raketboot opende het vuur op de haven in de hoop dat Syrische schepen naar buiten zouden komen. Dat gebeurde niet. Wel werd bij de beschie ting een Russisch koopvaardijschip tot zinken gebracht. Vervolgens richtte het schip zijn raketten op de vlak bij de haven gelegen olie tanks, die al gauw in vlammen opgingen. Twee weken nadat een aantal olietanks in Banias in brand was geschoten, gingen vier boten erop uit om de overgebleven tanks uit te schakelen. Een boot voer naar de kust en kwam daardoor binnen schootsbereUc van de kustbatterijen. De ene olietank na de andere ging in vlammen op. Plotseling naderde een raketboot vanuit de haven Latakia, die Styx afvuurde en daarna weer snel terugvoer. Tege lijk vuurden twee andere boten, die de Israëli sche schepen vanuit de haven Tartus in de rug aanvielen, hun raketten af. Daarna keerden ook zij terug. Maar niet één van de raketten had doel getroffen, omdat ze door afgeschoten aluminiumstroken waren misleid. Op 21 oktober gingen Israëlische schepen naar de baai van Abukir, die de toegang tot Alexan- drië verschaft. Daarbij werden twee vissersbo ten tot zinken gebracht, die daar lagen om te waarschuwen als er Israëhsche schepen in de buurt kwamen. Omdat er geen Egyptische boten naar buiten kwamen, werden doelen op de kust beschoten. Met een voltreffer werd onder meer een radarinstallatie uitgeschakeld. In de haven van Ardaka lag nog steeds die tweede raketboot. Ook nog op het moment dat de pantsertroepen van Sharon Egypte al bin nendrongen. Twee door Amerika geleverde speedboten zouden vol explosieven en met grote snelheid op de boot invaren. De bestuur ders zouden voortijdig overboord springen en door een andere boot worden opgepikt. De eerste speedboot slaagde niet, omdat het roer was vastgeraakt en de tweede boot miste de raketboot. Hij sloeg op de aanlegsteiger te pletter. De mannen keerden teleurgesteld terug. Later werd nog een nieuwe poging gedaan. Bevelvoerder Almog was er toen zelf bij. Met twee aanvalsboten gingen ze nu voor de derde keer het nauwe kanaal in. Er heerste een onheilspellende stUte. Weer leek de aanval te mislukken, maar uiteindelijk slaagden ze er toch in de boot met antitankgranaten uit te schakelen, precies zes jaar en een dag nadat de 'EUat' tot zinken was gebracht. Toen de ooriog de derde week inging waren er nog zes Egyptische duikboten, die een gevaar vormden voor de meer dan honderd vracht schepen die vanaf Italiaanse kusten met oor logsmateriaal naar Haifa voeren. Ze hebben zich niet laten zien. Toen er op 22 oktober 1973, onder druk van de Verenigde Staten en Rusland, een staakt het vuren werd afgekondigd, ontstond er een gevaarlijke situatie. Egypte en vooral Rusland weigerden een nederlaag te aanvaarden. Een ooriog dreigde, omdat de gevechten in Egypte doorgingen. In de Middellandse Zee lagen de sterke Amerikaanse en Russische vloot pal tegenover elkaar. Alles was in staat van paraatheid. Pas toen Israël bereid bleek de omsingelde Egyptische troepen te ravitaille ren, nam de spanning af. Israël is bebloed en ontnuchterd uit de Jom- Kippoeroorlog te voorschijn gekomen. Het land was wakker geschud uit de roes van onoverwinnelijkheid die was ontstaan na de Zesdaagse Oorlog. De marine was in 1967 de enige diensttak die in die oorlog uit de strijd te voorschijn was gekomen zonder een rol van betekenis te hebben gespeeld. Dat was in 1973 anders. Na de ondergang van de 'Eilat' was Israël gaan werken aan een afweersysteem dat uitstekend bleek te functioneren. Niet één van de 54 op Israëlische schepen afgeschoten raketten had doel getroffen. Het was een sys teem dat zelfs de Verenigde Staten miste. Door de geleden veriiezen waren de geleverde prestaties en geweldige successen van de marine in Israël vrijwel onopgemerkt geble ven. Maar bij de marines over de wereld was het wel degelijk opgevallen. De Verenigde Staten stuurden na de oorlog een groot team van experts op het gebied van elektronische oorlogsvoering naar Israël. Ze wilden weten hoe een kleine marine kans gezien had een geavanceerd Sovjetwapensysteem uit te scha kelen. Amerika had na het tot zinken brengen van de 'Eilat' enorme bedragen gestoken in de ontwikkeling van een antiraketsysteem. Het begreep maar niet dat de Israëli's een dusdanig eenvoudig systeem hadden ontwikkeld dat het de wereld versteld deed staan. Eén van de lei ders van de groep, een admiraal, zwaaide Israël dan ook alle mogelijke lof toe. Ook al waren de Arabische vloten groter dan de Israë lische, Israël had de Middellandse Zee gezui verd van Syrische en Egyptische marine, het had aanvallen op de kwetsbare Israëlische kust weten te voorkomen, de scheepvaarüijnen in de Middellandse Zee opengehouden, minstens acht Arabische oorlogsschepen tot zinken gebracht, de Syrische oliereserves in vlammen doen opgaan en de Syrische en Egyptische troepen van het slagveld vandaan gehouden. En dat alles zonder noemenswaardig verlies of schade aan de raketboten. De Israëlische sche pen hadden vier en vijftig geleide projectielen ontweken en duizenden granaten, die vanuit kustbatterijen waren afgevuurd. Zelden is er sprake geweest van zo'n overwel digende maritieme overwinning met zo weinig verliezen. Het door Israël ontwikkelde afweer systeem voor schepen werd ook op ander wapentuig, zoals tanks en vliegtuigen, aange bracht. Dit alles, dankzij de koelbloedigheid waarmee de boten uit Cherbourg werden gehaald en tijdens de Yom Kippoeroorlog konden worden ingezet. vH Eenheden van de marine op weg naar Sjarm el-Sjeik. De Straat van Tiran is heropend he scheepvaart. Op het eiland Tiengemeten wordt dit jaar begonnen met de omvorming van het eiland tot een natuureiland. Op zaterdag 23 april organiseert Natuurmonumenten een wande lexcursie over Tiengemeten. Onder leiding van de gids kunt u de openheid, rust en weidsheid van Tiengemeten ervaren. Laat u ondertussen volledig inlichten over de natuurontwikkeling, wat er gebeurt met de gebouwen en hoe het de boeren is vergaan. Ook nu al vormt het weidse landschap met bouwland, slikken en schorren een prachtig decor voor een wandeling. Het is volop voorjaar op het eiland. De trekvogels, waar onder de fraaie blauwborst, zijn terugge keerd en er wordt volop gebroed en alom gezongen om het broedgebied af te bakenen. De planten zijn met fris groen getooid. Al met al een uitgelezen kans om kennis te maken met natuureiland Tiengemeten. Als u mee wilt, is aanmelden noodzakelijk. Dat kan bij VVV Oud-Beijerland, tel. (0186) 616000. Er wordt verzameld bij de pont in Nieuwendijk tot uiterlijk 9.55 uur. Om 10.00 uur vertrekt de pont en om 13.00 uur keert deze weer terug. De deelnamekosten voor deze excursie bedragen 4 voor leden van Natuurmonumenten, 7 voor niet-leden en 2 voor kinderen t/m 12 jaar. De kosten voor de pont bedragen 2 voor volwassenen en 1 voor kinderen t/m 12 jaar. Laarzen of ste vige wandelschoenen zijn noodzakelijk en een verrekijker komt goed van pas. In de Hervormde kerk te Dirksland wordt zaterdag 23 april a.s. een grote Koor- en samenzangavond gehouden. Aan de avond werken mee het Samengesteld Gemengd Koor 'Vox Humana' uit Sommelsdijk en het Hervormd Kerkkoor uit Hazerswoude, het Mannenensemble 'Resonans', pianist Jan Lenselink en organist Thom Hesseling. De algehele muzikale leiding is in handen van Peter Burger. Tijdens deze avond wordt ook de nieuwe CD 'Gods Regenboog' gepresen teerd. De avond vangt 20.00 uur aan, de kerk is open vanaf 19.30 uur. De entree is vrij; wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Bleiswijk (herv.), ds. D. Rodenburg te Enter; te Epe (herv. wijkgem. Sionskerk), kandidaat J. Brouwer te Doom- spijk; te Hoevelaken, Stoutenburg en Achterveld (wijk Oost), ds. P.H. van Trigt te Ede; te Roodeschool (prot. gem. i.w.) en Zijldijk (geref), kandidaat J. de Jong te Kam pen; te Vinkeveen en Waverveen (g.v. Maria-Oord), kandidaat J.C.R. Wijngaard te Houten, die dit beroep heeft aangenomen; te Westerhaar (herv.), ds. G. de Lang te ■Schiedam. Aangenomen: naar Borculo, ds. J. Janssen te Hoek; naar Hendrik Ido Ambacht (herv. wijkgem. Elim), ds. M.J. van Oordt te Noor den; naar Oostwold, kandidaat A.W. van de Griend te Delft, die bedankte voor Mechelen Noord (VPKB, België); naar Zuidlaren (geref.), ds. W.H. Slob te Wildervank. Bedankt: voor Augustinusga/Surhuizum (geref.), ds. A.P.D. Zijlstra te Westerhaar; voor Katwijk aan Zee (herv), en voor Waddinxveen (herv. Wijkgem. Oost), ds. R.W. de Koeijer te Giessendam-Neder- Hardinxveld; voor Wilnis, ds.G.J. Hiensch te Lekkerkerk; voor Workum- It Heidenskip (prot. gem.), ds. H. Dekker te Vollenhove. Beroepbaar: kandidaat, C.N. Bark-Bakker, A. Plesmanlaan 37, 9269 PH Veenwouden. Tel. 0511-475441. e-mail: c.n.bark- bakker@home.nl; kandidaat T.J. Ooster- huis, Bovenkerkerkade 66, 1185 CS Amstelveen; ds. A.J. Houwaart, Planetenhof 4, 1716 WS Opmeer; ds. J. Herweijer, Weezenhof 21/75, 6536 JT Nijmegen, tel. 024-3430248. e-mail: rherbos@wanadoo.nl; kandidaat J. Brouwer, Lageweg 33, 8085 AX Doomspijk. tel. 0525-661037; kandi daat C.H. Hoogendoom, Middellaan 127, 3904 LG Veenendaal. HERSTELD HERVORMDE KERK Beroepen: te IJsselmuiden-Grafhorst, ds. L.M. Jongejan te Oldebroek, die bedankte voor Waarder en voor ZuiUchem-Nieuwaal. GEREF. KERKEN(VRIJG.) Beroepen: te Zuidhom, ds. G.A. den Broed er te Pemis-Albrandswaard. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sliedrecht (Eben Haëzer), ds. B. de Graaf te Nunspeet. Aangenomen: naar Veenendaal (Pnielk- erk), ds. H.H. Klomp te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Bodegraven, ds. J.S. van der Net te Houten; te Kapelle-Biezelinge, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht; te Rid derkerk-Slikkerveer, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; te Zwijndrecht, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid. Bedankt: voor Aalburg en voor Stolwijk, ds. C. Hogchem te Bameveld; voor Doet- inchem, ds. M. Golverdingen te Boskoop; voor Dordrecht, ds. G. Clements te Gouda; voor Enkhuizen, ds. D. de Wit te Nieuw Bei- jerland; voor Leerdam, ds. B. van der Hei den te Alblasserdam; voor Moerkapelle, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht; voor Temeuzen, ds. J.S. van der Net te Houten; voor Veenendaal, ds. W.J. Karels te Hardinxveld-Giessendam; voor West- kapelle, ds. A. Vermeij te Elspeet. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt: voor Hendrik Ido Ambacht, ds. A. van Voorden te De Beek/Uddel; voor Vee nendaal, ds. T.R. Treur te Chilliwack (Can.). Arend Troost is in 1908 geboren en groeide op in een gezin met elf kinderen. Al vroeg, ja, al heel vroeg in zijn leven, moest hij met zijn broertjes en zusjes werk verrichten. Eerst rondom het huis tegenover het watergemaal langs de Spui van Sommelsdijk. Later ging Arend ook weer met zijn broertjes en zusjes zeekraal snijden langs de Grevelingen op het Diederikse Gors. Deze min of meer exclusieve groentesoorten moesten zij ook nog gaan uitventen! Daarna was de dag om. Alle afstanden werden lopend afgelegd! Een ander schrijnend verhaaltje uit zijn kinderleven mocht ik optekenen uit zijn mond, enige weken voor zijn overlijden. Arend werd met één van zijn broertjes er met een emmer op uit gestuurd om cokes te gaan zoeken achter de gasfabriek langs de Sommelsdijkse haven. Met laag water lieten de twee jongens zich van het trapje zakken dat bij Kruider aan de Achteromme in de walkant was gemetseld. Langs de kant waar de modder enigs zins beloopbaar was, liepen zij naar de fabriek en pas als ze een emmer vol modderige cokes hadden geraapt, gingen ze al sjouwend weer naar huis terug. Daar werd de cokes schoon gespoeld en in kleinere stukken geslagen, waarmee de voortaad aan brandstof voor de kachel werd vergroot. Het is dan ook geen wonder dat Arend niets anders geleerd heeft dan werken. Werken en nog eens werken! Vorig jaar nog, op 95-jarige leeftijd, reed hij op de fiets naar het witlofbedrijf van Piet Verbiest aan de Rijzenburgseweg. Daar bood hij nog de helpende hand. Op de fiets, zo'n oude man? Was hij dan dat mannetjes dat ineengedoken op de fiets zat en in langzaam tempo zich door het drukke verkeer op de Dorpsweg manoeuvreerde? Ja, dat was Arend Troost. In 1935 trad Arend Troost in het huwelijk met Geertje Oorbeek uit Dirksland. Eerst heb ben ze op de Oostdijk gewoond en later in de A.J. de Graaffstraat. Zij kregen acht kinde ren. Arend werd van beroep opperman-metselaar. Hij behoorde tot de duizendpoters, dat wil zeggen dat zo'n man 1(X)0 stenen per dag kon metselen. Toen Arend de leeftijd van 65 jaar had bereikt, kreeg hij daarna, uit waardering, met Kerst altijd een goed gevuld kerstpak ket van de firma C. Boeter. Helaas, Arend moest ook naar Duitsland met de grote razzia van 20 en 21 december 1944. Hij kwam in Berlijn terecht. Elke dag moest hij met andere dwangarbeiders met de trein reizen naar en van het werk. Arend, met een naaste collega, ondervonden tijdens de korte reis voortdurend last van een Duitser. Die vent had het bepaald op hen gemunt. Die vent bejegende hen. Dat had hij beter niet kunnen doen. In 1946 heb ik het genoegen gehad om met Arend en nog een tiental Sommerdiekers te werken in het gips bij de chichoreifabriek aan de Dorpsweg. Dat gips werd per schip van uit België aangevoerd en op het Havenhoofd van Middelhamis gelost in wagons van de R.T.M. De geladen wagons werden op het stationnetje van Sommelsdijk op de zijlijn gerangeerd en moesten daar met de schop worden gelost. Het kleffe natuurproduct werd in de chichoreifabriek gedroogd en op het terrein gemalen. Het kalkhoudende product werd verder bij de boeren verdistribueerd, waar het op het land werd uitgestrooid. Overal zag men toen in het voormalige inundatiegebied de witte gipshopen liggen, klaar voor gebruik. Het viel mij op dat Arend Troost na etenstijd altijd het eerst met de handen aan de schop stond. "We verdienden goed", zei ik tegen Arend, waarop hij op zijn ziekbed adrem reageerde met de opmerking: "voor die tijd wel!" Moeilijke karweitjes heeft Arend er veel onder handen gehad. Hij veegde schoorstenen zonder hulp van anderen. En als er op het grote dak van de schuur op de boerderij van D. Vis van Heemst tal van dakpannen waren verschoven of weggewaaid, dan herstelde Arend dat eigenlijk in zijn eentje. In elk geval met maar weinig hulp van anderen. Het echtpaar Troost-Oorbeek woonde de laatste tijd op het Dijkershof. In 1995 is Arends' vrouw. Geertje Oorbeek overleden. Arend bleef alleen achter, maar werd op voorbeeldi ge wijze door zijn dochters bijgestaan en verzorgd, zodat hij zelfstandig kon blijven wonen. Arend werkte overigens niet alleen voor zichzelf en zijn gezin. Als secretaris van de toen malige speeltuinvereniging 'Sommelsdijk' moest ik wel eens een beroep doen op Arend Troost als metselaar. Hij heeft vrijwel alleen de grote zandbak gemetseld. Toen in 1957 de prachtige speeltuin door burgemeester P.W. Hordijk officieel voor geopend werd ver klaard, was Arend in geen velden of wegen te bekennen. Hij was weer wel ergens aan het werk. Ook voor de voetbalvereniging Flakkee in de Pallandt heeft Arend zijn steentje vrijwillig bijgedragen. Kortom, Arend was een man van aanpakken en liet het werk nooit op een ander hangen. Arend Troost is op 6 april 2005 overleden. Vele mensen op Flakkee hebben goede herin neringen aan deze man, niet in het minst geldt het voor zijn nageslacht en verdere familie. D. Hoogzand Ineens was het kledingmerk onderwerp van gesprek tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. Niet dat het merk als zodanig werd genoemd, maar wel omdat voor iedereen duidelijk was over wie werd gesproken. Jongeren die duidelijk zichtbaar kleding dragen van het merk Lonsdale. Het kledingmerk wordt aangeduid als bokskleding, wat wijst op aanvallen en verdedigen. Het symbool is een leeuw. Deze kleding wordt sinds enige tijd geassocieerd met rechts-radicale opvattingen. Dat de letters NSDA vervnjzen naar de NSDAP beschouw ik overigens als toeval. Ik hecht evenmin veel waarde aan de gekunstelde verklaring van de afkorting: Laat Ons Nederlanders Samen De Allochtonen Langzaam Executeren. Ondanks tegenspraak blijft recht overeind dat de opvattingen van Lonsdale-jongeren hebben geleid tot onaanvaardbaar en zelfs crimineel gedrag jegens allochto nen. Maatregelen tegen Lonsdalers en verwante groepen zijn geen een voudige zaak, tenzij de openbare orde of de veiligheid van burgers in het geding is. Een (plaatselijk) verbod op het dragen van bepaalde kleding kan leiden tot bezinning, maar ook tot het tegenovergestelde. En wat te doen bij witte veters in donkere kistjes? Dat er sprake is van een rechts-ideologische achtergrond bij deze jongeren is duidelijk. Rechts-nationalistische motieven en uitingen zoals het WhitePower-teken zijn voor iedereen zichtbaar. Ik laat het afficheren met andere, veel meer beladen symbolen, als het hakenkruis, het (SS) runenteken en het openlijk sympathiseren met Adolf Hitler hier rusten, maar signaleer wel dat prominente vertegenwoordigers van 'nieuw rechts' hiermee te nonchalant omgaan. Gelet op bedreigingen en het ingooien van ramen van een moskee worden de Lonsdalers wel betiteld als een üjdbommetje. Dat een en ander gebeurde onder invloed van alcohol doet in eerste instantie niet ter zake. Dit gedrag is om meer dan één reden onaanvaardbaar. Vrijwel tegelijkertijd kwam naar buiten dat de gedragingen van grote groepen allochtone jongeren ook de perken ver te buiten gaat. Het was al langer bekend dat allochtone jeugdbendes het leven van autochtone burgers op z'n zachtst gezegd zuur maakten. Het liep regelmatig uit op brandstichting en verdrijving uit wonin gen. Nu blijkt dat het overgrote deel van de criminaliteit en straatoverlast in de grote steden op het conto van allochtone jeugdbendes moet worden geschreven. Zij laten zich door niets en niemand de wet voorschrijven en zijn de 'kampioenen' van buitensporig geweld. Deze jongeren zijn door een gebrek aan (ouderlijk) gezag ernstig ontspoord. Een begeleidingsproject als de 'Marokkaanse vaders' is helaas mislukt. Zij hadden nog enig contact met jongeren van hun eigen achterban. Wie nu, zoals minister Verdonk deed, inzet op een dialoog tussen 'Marien en Mohammed' gaat voorbij aan de werkelijkheid. Praten helpt, daar ben ik van overtuigd, maar deze jongeren zijn helaas niet bereid, en naar ik vrees ook niet in staat, om een serieuze dialoog met elkaar te voeren. Laten ze eerst maar eens in eigen kring tot bezinning komen. Ze spelen beide met vuur. Het 'stille' fanatisme aan bei de zijden spreekt boekdelen. Het blijft tot nu toe bij kreten over en weer zon der enig besef van eikaars motieven en achtergrond. Als de vlam eenmaal in de pan is geslagen, is er een groot deksel voor nodig om de vlam te doven. Een deksel dat de overheid moet betalen. Ondertussen woekeren de pro blemen voort. De Lonsdalers met hun drankzucht en agressief gedrag en de allochtone jongeren met hun crimineel gedrag en hun neiging tot godsdi enstig radicalisme. Geldt hier: 'west is west, and east is east, and never the twain shall meet'? Het ergste doemscenario is een monsterverbond tussen Lonsdale en allocrimi versus de gevestigde orde. Dan is de geest werkelijk uit de fles.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9