Carina Saarloos werkt onder prostituees en gevangenen in Mali Ouddorp VERHUISD Met het oog op de zon... het WOONHUIS *Ik dacht altijd: ik ben te gewoon voor zendeling' Onderwijs aan kinderen en vrouwen hebben haar hart Presentaties op Goeree-Overflakkee EIWICBI-raEIJWS Aanleg BergBezinkBassin te Herkingen Mevr. N. Versluis-Breen Zorgcentrum kamer IIS-'''.;/"';'^'.'/- 3253 BJ «bddörp Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde i^om wordt gelezen. OPENBARE EXECUTIEVEILING het altijddurend recht van erfpacht van een perceel grond met het zich daar op bevindende woonhuis met verdere aanhorigheden, staande en gelegen te 3257 AR Ooltgensplaat, aan de Pieter Biggestraat 13, l^adastraal beleend gemeente Ooltgensplaat, sectie A, num mer 2305, groot een are en eenenzestig centiare (1 a en 61, ca), BUXUS BUXUSBOLLEN ^i Kwekerij De Halve Maan een boerenbascule met gewichten zomerkostuum Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. ËËpMAATSTAF VOOR VAKWERK Velux tujmelvenster type GGL in TOPfinish® uitvoering PROVAK DIRKSLAND 4Dj OPENBARE EXECUTIEVEILING SOMMELSDIJK - In 1994 zette Carina Saarloos uit Stad aan 't Haringvliet een punt achter haar onderwijsloopbaan aan de Albert Schweitzerschool aldaar. Ze volg de een zendingsopleiding en in 1997 werd ze voor de CAMA-zen- ding uitgezonden naar Ivoorkust. Inmiddels werkt ze in het buur land van Ivoorkust, Mali. Momen teel is ze met verlof en in haar tij delijk verblijf in Sommelsdijk geeft zij uitleg over haar werk én haar drijfveren. Onderwijs Woord en daad Voorrecht Geloofszending PAGINA 8 VRIJDAG 15 APRIL 2005 »«*»y GEMEENTE DIRKSLAND Achter het riooloverstort dat uitkomt in een sloot achter de Krammerstraat in Herl<ingen is onlangs in opdracht van de gemeente Dirksiand gestart met de aanleg van een zogenaamde BergBezinkBas sin. Bij hevige regenval komt de riolering op een gegeven moment vol te staan, omdat de pompen het dan niet aankunnen om al het rioolwater af te voeren naar de afvalwaterzuivering, waardoor het noodzakelijk is dat er op diverse plaatsen overstorten op het rioolstelsel worden aangebracht, omdat anders dit water op straat zou komen te staan. Als een dergelijk overstort gaat werken, komt er ver dund huishoudelijk afvalwater in het oppen/laktewater terecht. Om verontreiniging van het oppervlak tewater, als gevolg van aangescherpte milieuwetgeving, vanuit de rioolstelsels verder te beperken, is het op sommige plaatsen noodzakelijk dat achter riooioversforten BergBezInkBassins worden aan gelegd. Een BergBezinkBassin is een ondergrondse betonnen keider voor de opslag van rioolwater en maakt deel uit van het rioolsysteem. Bij hevige regenval vloeit hel rioolwater, dat direct in het oppervlaktewater terecht zou komen, nu eerst in het BergBezinkBassin. Deze grote betonnen bak 'buffert' de overmaat aan rioolwater. Mocht dit niet voldoende zijn, dan zal er alsnog rioolwater overstorten in het oppervlaktewater Door de tus senkomst van een BergBezinkBassin zal de snelheid, waarmee dan nog water overstort in het opper vlaktewater, sterk worden gereduceerd. Doordat de snelheid van het overstortende afvalwater afneemt, zuilen de verontreinigde vaste delen in het bassin bezinken, waardoor het afvalwater, dat dan alsnog overstort in het oppervlaktewater, redelijk schoon is. Door deze maatregelen wordt dus een behoorlijke reductie behaald op de totale hoeveelheid vervulling, die anders in het oppen/iakte- water terecht zou komen. Na de regen zal door het wegpompen van het afvalwater het peil in het rioolstelsel dalen. Zodra het waterniveau in het rioolstelsel ver genoeg is gedaald, wordt het rioolwa ter, dat In het bassin is achtergebleven, teruggepompt in de riolering, waarna het vervolgens wordt afgevoerd naar de afvalwaterzuiveringsinstallatie. Als het bassin bijna leeg is, zorgt een automatisch spoelsysteem en/oor dat de in het bassin bezonken slib wordt opgewoeid en het bassin wordt gerei nigd, waarna dit slib, inclusief het laatste afvalwater, eveneens wordt teruggepompt in de riolering en eveneens wordt afgevoerd naar de afvalwaterzuiveringsinstallatie. De aanleg van het BergBezinkBassin wordt uitgevoerd door Aannemingsmaatsohappij M.J. Oomen B.V. uit Sprundel. Genoemde aannemingsmaatschappij heeft het werk aangenomen voor een bedrag van 97.000,00 exclusief B.T.W. De investering betekent echter een duidelijke verbetering voor het milieu en de woonomgeving. De aanleg van dit BergBezinkBassin is mede mogelijk gemaakt door medefinanciering uit het Euro pees Oriëntatie en Garantiefonds voor de Landbouw. 9) Dorpsweg 54, Ouddorp Nieuw adres per 11 april 2005 ex artikel 268 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notaris sen te Middelhamis zijn voornemens in het open baar te verkopen: belast met een jaarlijks verschijnende erfpachts canon, ten behoeve van de gemeente Oostflakkee, gevestigd te Oostflakkee, kantoorhoudende te 3255 VA Oude-Tonge, Eisenhowerlaan 1, post adres: Postbus 75, 3255 ZH Oude-Tonge, groot zeven euro en eenendertig eurocent 7,31); met de roerende zaken als bedoeld in artikel 254 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek op dinsdag 10 mei 2005 bij inzet bij afslag, steeds vanaf 14.00 uur in Café- Snackbar K. van Dongen-Zaaijer, Koningin Julianavreg 38 te Middelhar- nis. Voorwaarden Van toepassing zijn de Algemene VeiUngvoor- waarden voor Executieveilingen 1993, voor zover daarvan niet is afgeweken in de eveneens van toe passing zijnde bijzondere veilingvoorwaarden van de opdrachtgever. Koper zal zichzelf en op zijn kosten de ontruimde oplevering dienen te verschaffen. Gegadigden dienen een geldig legitimatiebewijs te overleggen en een verklaring van hun bankrelatie betreffende hun financiële gegoedheid. Schriftelijke biedingen Conform artikel 268 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek en artikel 547 Tweede Boek van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering kan tot en met maandag 25 april 2005 (17.00 uur) ten kanto re van Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notarissen een onderhands schriftelijk en onvoor waardelijk bod worden uitgebracht. Overige informatie te verkrijgen ten kantore van Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notaris sen te 3241 CP Middelhamis, Raadhuisstraat 3-5, tel. (0187) 47 61 23, en op www.veilingbiljet.nl. vindt u bij ons prachtige stel<geraniums, Oostenrijitse en dubbele hanggeraniums, hangpetunia's en vele andere. voor haagjes v.a. 0,50 10-15 cm 35/40 14,50 2 voor 26,00 40/50 16,50 2 voor 30,00 Voor al uw tuinplanten, bomen, heesters, coni feren, enz. Ook groenteplanten en fruitbomen. Panksdijkje 2 Sommelsdijk Tel. (0187)48 21 72 Geopend: maandag 13-17 uur di-vrij 10-12 uur en 13-17 uur za. 9-16 uur TE KOOP Keurig grijs maat 46; z.g.a.n. Tel. (0187) 48 92 91 De modellenboeken voor Huwelijkskaarten geboortekaartjes of jubileumkaarten worden bij u thuis gebracht, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony Leven in een tweeverdienertJiÉfPl^ Woningnood op Flakkee Wat doet een woningbouwvereniging? Welk standpunt hè^ft dej! Datum: DN. vrijdag 2i^ April ^005 Locatie: Verenigingsgebouw Ger. Gem. Dirksiand Tijd: 20.00 uur Spreker: Dhr. C.J. van Dam (SGP raadslid Gemeente Middelliarnis, werkzaam bij Woningbouwver. Flakkee) SGP-Jongeren Flakkee standaard voorzien van HR++ begla zing. Het dakvenster kan in geopende stand worden vergrendeld. Uit te voeren met diverse raam- decoratieproducten zoals: verduisterings- gordijnen, rolluik, insectenlnor etc. 10 jaar fabrieksgarantie Type GGL - C02 afmeting b x h 55x78 van 211- voor l79j" Type GGL - M04 afmeting b x h 78x98 van 268- voor ZcBf Type GGL - S06 afmeting b x h 114x118 van 362- voor 309," Type GGL - U04 afmeting b x h 134x98 van 369,- voor 319," Prijzen inclusief 19% btw. Bijpassende gootstukken zijn los verkrijgbaar Watertoren 54, Dirksiand Tel(0187) 603355 www. provak. i nfo ex artikel 268 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notaris sen te Middelhamis zijn voomeinens in het open baar te verkopen: met verdere aanhorigheden, onder- en omliggende grond, staande en gelegen te 3245 RE Sommelsdijk, aan de Betje Wolffstraat 9, kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk, sectie B, num mer 5700, groot vier are en zevenenvijf tig centiare (4 a en 57 ca); belast met een ruilverkavelingsrente groot dertien euro en twee eurocent per jaar, verschuldigd tot en met het eindjaar tweeduizend zevenentwintig; met de roerende zaken als bedoeld in artikel 254 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek op dinsdag 10 mei 2005 bij inzet bij afslag, steeds vanaf 14.00 uur in Café- Snackbar K. van Dongen-Zaaijer, Koningin Julianaweg 38 te Middelhar- nis. Voorwaarden Van toepassing zijn de Algemene Veilingvoor waarden voor Executieveilingen 1993, voor zover daarvan niet is afgeweken in de eveneens van toe passing zijnde bijzondere veilingvoorwaarden van de opdrachtgever. Koper zal zichzelf en op zijn kosten de ontruimde oplevering dienen te verschaffen. Gegadigden dienen een geldig legitimatiebewijs te overleggen en een verklaring van hun bankrelatie betreffende hun financiële gegoedheid. Schriftelijke biedingen Conform artikel 268 van Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek en artikel 547 Tweede Boek van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering kan tot en met maandag 25 april 2005 (17.00 uur) ten kanto re van Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notarissen een onderhands schriftelijk en onvoor waardelijk bod worden uitgebracht. Overige informatie te verkrijgen ten kantore van Ter Braak Schuring Benschop Netwerk Notaris sen te 3241 CP Middelhamis, Raadhuisstraat 3-5, tel. (0187) 47 61 23, en op www.veilingbiljet.nl. door Adri van der Laan Als geboren en getogen Stadse en juf op de Christelijke Albert Schweitzerschool, nam in 1994 het leven van Carina Saarloos een drastische wending. Ze besloot een punt te zetten achter haar negen jarige loopbaan in het onderwijs en volgde de Bijbelschool in Doom. Dit met als doel om als zendeling te gaan werken in Afrika. "Als klein meisje was ik al bewogen met Afrika. Als er op de televisie programma's waren over dat werelddeel of over de zen ding, hadden deze altijd mijn grote aandacht, maar ik dacht altijd: ik ben te gewoon voor zendeling", aldus Carina. De Stadse onder wijzeres is altijd al een liefhebber en beoefe naar geweest van de zangkunst. Daarom deed zij ook mee met toumees van de Conti nental Singers. Tijdens deze reizen werd ze geconfronteerd met de geestelijke nood van de wereld en het feit dat er te weinig werkers op het zendingsterrein zijn. Voordat ze besloot dat ze zendeling wilde worden, was ze van gedachten dat er eerst een 'roepingservaring' van God moest komen en dat zij dan pas geschikt was voor zendeling. "Ik besefte toen niet dat alle christenen geroepen zijn. Toch was er bij mij de bewogenheid en ik besloot de Bijbel- school te gaan volgen". Ze verklaart "nooit een briefje uit de hemel te hebben gehad" over in welk land ze zendeling zou worden. "God riep mij alleen maar om Hem te vol gen". Nadat ze een Franse taaistudie had gevolgd, vertrok ze in 1997 naar het land Ivoorkust in Afrika, omdat daar al contacten waren van de CAMA-zending. In Ivoorkust kwam zij terecht in de hoofd stad Yamoussoukro, waar ze les gaf op een Franstaüge Bijbelschool aan vrouwen van predikanten. Ook gaf ze leiding aan een gro te kinderclub. Na een tweejarig verblijf in de hoofdstad vertrok Carina naar de stad Bou- ake en daar begon het 'echte zendingswerk' voor haar. Ze verrichtte daar gemeentestich- tend werk onder moslims, gaf leeslessen en deed evangelisatiewerk in gevangenissen. Vrij abrupt kwam aan haar verblijf in Ivoor kust een eind toen er in 2002 een burgeroor log uitbrak. Deze gebeurtenis heeft grote indruk op haar gemaakt. Toen de kogels door haar dak vlogen besefte zij en haar organisatie dat het te gevaarlijk was om nog langer in Ivoorkust te blijven. Alle buiten landers werd uit het land weggehaald. "Het was zwaar om de bevolking, waar we een goede band mee hadden, te zien achterblij ven. Ook onze spullen moesten we achterla ten". Ze werd eerst in het buurland Mali opgevangen en vervolgens ging ze een maand naar Nederland 'om bij te komen'. Het bleek dat de toestand in Ivoorkust, niet meer veilig genoeg was om er als zendeling te werken. De zendingsorganisatie besloot dat Carina voorlopig in Maü zou blijven werken. Momenteel werkt ze in de hoofd stad van Mali, Bamako. Ze werkt daar even eens in gevangenissen en onder de prostitu ees. Carina verklaart dat ze tijdens de burgeroor log en haar vlucht niet echt bang is geweest. Het bleek voor haar wel moeilijk om de lei ding van God in deze problemen te zien. "Ik kon alleen maar bidden: Heere De begrijp u niet, maar ik vertrouw u wel". En in dat ver trouwen heeft zij het werk in Mali weer Carina in het zonnige Afrikaanse land Mali. opgepakt. Carina verwacht niet dat zij nog terugkeert naar Ivoorkust, omdat voorlopig de toestand daar nog erg instabiel is; en in Mali heeft ze inmiddels al weer nieuwe pro jecten opgezet. Mali is volgens Carina heel arm, maar politiek gezien is daar de situatie rustiger. "De tegenstellingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen worden in Mali overbmgd door het maken van grappen over eikaars afkomst, daardoor zijn de men sen minder haatdragend. In Ivoorkust was dit niet mogelijk". Met veel energie is Carina twee jaar geleden op haar nieuwe werktertein begonnen. Waar ze de energie vandaan haalt? "Ik geef me zowel vroeger in Stad als tegenwoordig in Mali over aan de wil van God". In Mali heeft Carina twee 'werkgebieden', ze verticht evangelisatiewerk onder prostitu ees en onder gevangenen. Zij leert uit de Bijbel dat het bezoeken van gevangenen een opdracht van God is en baseert zich daarbij op de tekst uit Matteüs 25 waar staat "...Ik zat in de gevangenis en u bent bij mij geweest Toen u dit voor één van mijn minste broeders hebt gedaan, deed u het voor Mij". De gevangenissen in Mali zijn niet te verge lijken met de inrichtingen in Nederland. "Men zit daar met 35 mensen in één cel en er zijn vrijwel geen sanitaire voorzieningen". Volgens het principe 'woord en daad' wordt er door Carina en haar team zowel materiële als geestelijke hulp verleend. Samen met een predikant uit MaU wordt er Bijbelstudie gegeven en persoonlijk met de gevangenen gebeden. Het team heeft ervoor gezorgd dat er in verschillende gevangenissen toiletten zijn geplaatst. Hier zorgt de Malinese over heid niet voor en dus zorgen de zendelingen ervoor dat dergelijke voorzieningen worden geplaatst. In twee gevangenissen wordt samen met een arts visites afgelegd. De dok ter onderzoekt zieke gevangenen en geeft hen medicijnen. De kosten hiervan worden gesponsord met geld uit Nederland. Volgens Carina vindt de overheid dergelijke initiatie ven prima. Carina en haar team komen wekelijks met gemiddeld 400 gevangenen in contact, waar ze naast het verlenen van materiële hulp hen ook in contact brengen met Gods Woord, door middel van zingen, verkondiging en gebed. Carina vindt het een voorrecht dat God haar als Zijn discipel wil gebruiken en zij vindt Jezus haar grote voorbeeld: "Hij had een groot hart en liefde voor het uitschot. Hij ging met mensen om waar anderen met een boog omheen liepen. Hij zegt het zelf dat de zieken een dokter nodig hebben en niet zij die gezond zijn. Daarom houd ik van dit werk", zo verwoordt Carina haar roeping. Het is dan ook een logisch gevolg dat Carina ook werk doet onder prostituees. "Dit werk heeft mijn hart". Er is in Mali onder deze vrouwen veel werk te doen, want er is veel prostitutie in de Malinese hoofdstad. Voor Onder de gevangen is heel veel lichamelijke en geestelijke nood. twee euro verkopen vrouwen tussen de 13 en 60 jaar hun lichaam. Naast Malinese vrou wen komen er ook vrouwen uit de omrin gende landen naar Mali voor de prostitutie. Volgens Carina worden de meesten gedre ven door armoede. "Deze vrouwen kunnen twintig euro per dag verdienen en dat is een heel groot bedrag vergeleken bij de gemid delde inkomsten in Mali". Het hoofddoel voor Carina is deze vrouwen door woord en daad met de onvoorwaardelijke liefde van de Heere Jezus te confronteren en hen uit de prostitutie te leiden. "Hoe komt het toch dat jullie dit werk doen?" en "Zijn jullie geluk kig in dit werk?" zijn twee vragen die Cari na gebruikt in haar eerste contacten. Als prostituees aangeven dat ze met hun werk willen stoppen, biedt het team van Carina de vrouwen een andere woning aan en begeleidt hen in het vinden van ander werk. Het bhjkt dat de Mahnese kerken zelf geen visie hebben voor het werken onder prostituees en daarom wordt er maar weinig evangelisatie werk onder deze groep vrou wen verricht. En juist dit werk heeft het hart van de vroegere Stadse schooljuf! Door het werk van Carina en haar team blijkt een aantal vrouwen de prostitutie te hebben verlaten, maar Carina verzekert dat er geen grote aantal bekeerlingen zijn. "Twee vrou wen hebben de prostitutie de rag toegekeerd en hebben te kennen gegeven Jezus te willen volgen. Dit zijn twee lichtpuntjes en daar willen we aan vasthouden". De CAMA-zending is een geloofszending, wat wil zeggen dat zendelingen voor hun eigen financiën moeten zorgen en daarom voomamelijk van giften moeten leven van hun achterban. Uit het gesprek met Carina blijkt dat zij nooit in grote geldzorgen heeft gezeten. "Mijn thuisgemeente, de CAMA Christengemeente Middelhamis, is mijn grootste sponsor en verder ontvang ik van verschillende gemeenten en particulieren giften". Na haar vertrek uit Ivoorkust zijn de kosten voor Carina verdriedubbeld omdat zij nu in een stad woont, toch kan zij nog 'net' rondkomen. "Het heeft mij nog aan niets ontbroken", Haar verloftijd gebruikt ze om haar contacten met haar achterban te verste vigen en ze geeft op verschillende locaties in het land presentaties. De 'zaken' in Neder land worden geregeld door de Thuisfront commissie, waarvan Carina veel steun ondervindt. Carina denkt er niet over om met haar werk te stoppen: "Zolang de deur openblijft, waar dan ook op de wereld, blijf ik aan het werk met het evangelie". Op de suggestie om evangelisatiewerk in Nederland te gaan doen, antwoordt ze: "In Afrika zijn zoveel mensen die het evangelie wel willen horen maar ze kunnen niet. In Nederland zijn er zoveel die het wel kunnen horen maar niet willen". Carina houdt op Goeree-Overflak kee twee presentaties over haar werk in Mali, waarby belangstel lenden worden uitgenodigd: - woensdag 20 april om 20.00 uur in Het Prieel van De Staver in Sommels dijk; - maandag 23 mei in Het Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet. Deze avond begint om 19.45 uur en wordt georga niseerd door de zendingscommissies van de Gereformeerde en Hervormde Kerk. Carina is bereikbaar via e-mail: csaar- loos@cama.nl, of via de thuisfrontcom missie, tel.: 0187-487426, of via e-mail: regier. v.splunter@solcon.nI. Giften kunnen worden overgemaakt op rekeningnummer: 4846.74.048, t.n.v. CAMA-zending, Maam, o.v.v. Gift Cari na Saarloos.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 8