Kinderen van s.b.o. 'De Wegwijzer' genoten van een uurtje ouderwetse schoolles Nieuws tLi< XJe Piereix-S^ee Watersportvereniging 'Het Bommelse Gors' voorziet al vijfendertig jaar in een belioefte 'Uit op Zin' Wist Je dat...? Twaalfde Nationale Reddingbootdag EIIAIIDBf-tllEIJWS 'Zonder betrokken leden is er geen vereniging Gezamenlijke verantwoording door zelfwerkzaamheid ■wmm Samen zingen en Welkom-dienst in Doopsgezinde Gemeente ga vooreen Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brieile Zondag weer Jeugdlierk t& K* i& «Sr i& *s *v. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Thema Kerkendag 2005: KNRM opent deuren voor donateurs en andere belangstellenden PAGINA 7 issftps ■fta8ii»fe3»S« SMi VRUDAG 15 APRIL 2005 OUDDORP - In de Doopsgezinde Gemeen te te Ouddorp is er zaterdagavond 16 april, morgen dus, van half 8 tot half 9 weer 'samen zingen'. Iedereen is hartelijk wel kom. Daags daarna, zondag 17 april, is er weer de maandelijkse Welkom-dienst. In deze dienst, die om 18.30 uur begint, zal ds. J. van Otterloo uit Koog aan de Zaan, die al vaker gastpredikant in Ouddorp was, voorgaan. Organist in deze dienst is Jan Teeuw, naast veel samenzang zal ook het Gospelkoor van de Doopsgezinde Gemeente zingen, leder een hartelijk welkom. www.janvandijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 Terwijl de kinderen in de schoolbanken zalen, gaf vrijwillig medewerkster van het Streekmuseum Anne-Karm Ouiji, op proJi':!iiunelf wijze ouderwets les. (Ftiro H(m\ Villerius) Door Hans Villerius SOMMELSDIJK - In het Streekmuseum Goeree-Overflakkee komen regelmatig schoolklassen op bezoek. Met eigen ogen zien hoe het er vroeger aan toe ging, hoe alles eruitzag, van welke dingen men gebruik maakte, enz., dat draagt zéker bij aan de algemene vorming van de schoolkinderen. Graag ontvangt het Streekmuseum de scho len dan ook voor een rondleiding door het hele museum. Afgelopen dinsdagmiddag echter was er een groepje leerlingen dat speciaal voor de oude schoolklas naar het museum was gekomen. Dat was groep C van speciaal basisonderwijs 'De Wegwijzer' te Middelhamis. Tij dens de geschiedenisles op school ging het erover hoe het er vroeger aan toe ging op school en in de klas. En om alles nóg beter te kunnen begrijpen, zou het goed zijn als de leeriingen zélf konden zien en ondervinden wat dat nu eigenlijk was, zo'n schoolklas van vroeger. Gastvrij werden de 13 kinderen uit deze groep dan ook ontvangen in het Streekmuseum en geheel in stijl kregen ze er een klein uurtje ouderwets les. Dat betekende allereerst dat ze allemaal hun schoenen uitmoesten voordat ze in de klas en de schoolbankjes in mochten, net als vroeger.En ook dat er een juffrouw voor de klas stond die net zo gekleed was als vroeger.En óók dat die juffrouw persé wilde dat je stil was in de klas, want anders gooide ze - net als vroeger - de 'pechvogel' naar je toe. En als je die bij haar terugbracht - zoals dat vroeger óók moest - dan kreeg je met een stevige liniaal een paai flin ke meppen op je hand, of een pak op je broek met de aanwijsstok. Au! Toch leken dinsdag de kinderen juist die pechvogel het mooist te vinden! Maar ook mochten ze - kras, piep, kras - met een griffel op de leitjes schrijven toen de juffrouw hen sommen opgaf, hen met het telraam leerde rekenen en hen leerde lezen met het letterplankje: 'aap, noot, mies, wim, zus, jet, teun, vuur, gijs.En als de meisjes hand werkten, moesten de jongens gymen, i'n de klas! En ook dat mocht dinsdag in het Streekmuseum: netjes in een rij naast de schoolbanken gaan staan, met in beide handen een haltertje, en zwaaien maar met je armen. Ja, zó ging het toen. Dat hebben de kinderen van De Wegwij zer nu goed begrepen. En ervan genoten hebben ze ook. Als dank aan de Streekmuseumjuffrouw brachten ze dan ook een aardig cadeautje mee: een leitje, met daarop al hun namen geschreven! Wist je dat wij in Nieuwe Tonge een heel leukjeugdkoor hebben? dat wij op maandagavond altijd zingen van 18.30 tot 19.15 uur in het Her vormd Centrum Elim? dat alle kinderen op het eiland die graag zingen en tussen de 6 en 16 jaar oud zijn van harte welkom zijn'? dat we een heel leuke dirigent hebben: Peter Wildeman? dat we mooie liedjes zingen van de Heere Jezus? dat we op deze avonden ook altijd veel plezier met elkaar hebben? dat we op woensdagmiddag 11 mei gaan zingen in Ebbe en Vloed? dat we op 25 mei een zangavond heb ben in de kerk van Sonunelsdijk? dat we op 4 juni ook nog een cd gaan opnemen in Zierikzee? dat we op 25 juni nóg een keer gaan zingen in Zierikzee? dat we ook altijd op zangreisje gaan? dat zo'n zangreisje heel gezellig is? dat er op 18 april een open avond is waarop je kan komen luisteren of mee zingen? dat we jouw zangstem hard nodig heb ben? dat jullie dus hartelijk welkom zijn op 18 april? Tot ziens van ons allemaal, van 'Bid en zing' SOMMELSDIJK - Aanstaande zondag, 17 april, is er in Het Prieel van recreatiecentrum De Staver weer een dienst van de interkerke lijke Jeugdkerk G04REAL. De jeugdkerk- dienst is er voor alle jongeren vanaf 15 jaar. Gerko Boender, medewerker van de Stich ting G04REAL, zal ingaan op het thema 'Samen Sterk' en het belang voor jongeren om samen sterk te staan in deze maatschap pij. Daarnaast zal de jongerengroep Living Lights rwee bijpassende stukken opvoeren. Alle jongeren worden van harte uitgenodigd om deze dienst bij te wonen. De aanvang is 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Na de dienst is er gratis koffie en fris en kan er nog gezellig worden gepraat. De toegang is gratis. si 4* f» 4* 4* 4« 4* •7' mj» aj* m.» A* m!» mK. mK. mn, »K. m!» m.* m.* m!». Tanja is een kruising 1 x labrador, een zwarte hond, gladharig, een gesteriliseerd vrouwtje van ruim 9 jaar. Het is een vriendelijk dier, heel aanhankelijk. Zij is niet gewend aan kinderen, niet aan katten maar kan goed overweg met andere honden. Zij kan boodschappen- tijd alleen thuisblijven en luistert goed. Zij is ook erg goed in het openmaken van deuren. Dan is Icara ook nog bij ons, een Tervurense herder, langha rig, rossig gevlamd, ook geste riliseerd en 2 jaar oud. Icara is gewend aan grotere kinderen, kan goed overweg met reuen en is gewend aan katten. Zij kan alleen thuisblijven, maar is bij het uitlaten bang voor bepaalde mannen. Het is een hef dier en wij zoeken voor haar een rustig gezin. Ook Joey is nog bij ons, een kruising herder x labrador, een zwarte glad- harige hond van 8 jaar, gecastreerd. Het is een hond die goed waaks is voor zijn gezin en goed luistert naar zijn commando's. Joey kan alleen thuisblijven, kan bij katten, paarden maar is niet te vertrouwen bij ander vee. Joey vindt het leuk om hard naast de fiets te rennen en hij gaat graag pootje baden. Roy is een driekleurige boerenfok, van ongeveer 1 jaar. Hij is vriendelijk voor kin deren, kan goed overweg met soortgenoten en is lief voor katten. Hij kan niet alleen thuisblijven, dan gaat hij slopen en blaffen. Het is beter om hem dan in een bench te doen. Verder is het een vriendelij ke hond. Deze honden wachten op u in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze website: www.dierenstee.nl. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. DEN BOMMEL - 26 mei is het pre cies 35 jaar geleden dat de jachthaven in Den Bommel officieel werd geo pend door de toenmaUge burgemees ter W.M. van der Harst. Op zaterdag 28 mei van dit jaar hoopt Watersport vereniging 'Het Bommelse Gors', de beheerder van de jachthaven, dit heu gelijke feit met een groot feest vieren. Met voorzitter Adrie Both kijken we - in het clubhuis, met een prachtig uit zicht op het Haringvliet, terug op de afgelopen 35 jaar. Door Adri van der Laan Toen de haven in 1970 officieel werd geo pend, was deze de helft kleiner dan de huidi ge jachthaven. Later is de haven uitgebreid en is er een nieuw watersportgebouw neer gezet. Het zit er voor de toekomst niet in dat de jachthaven nog eens een keer worden uit gebreid. "We liggen aan de rand van het Bommelse Gors, een klein maar uniek natuurgebied in het Haringvliet. Dus uitbrei ding zit er voor de jachthaven niet in", con cludeert voorzitter Both. In tegenstelling tot de meeste uitbaters van een dergelijke recre atievoorzieningen zijn de mensen van de watersportvereniging in Den Bommel niet zo gebrand op verdere uitbreiding. "Wij zijn een relatief kleine vereniging, met ongeveer honderd leden. Dit heeft als voordeel dat iedereen elkaar kent en dat er een grote betrokkenheid van de leden is". Als voor beeld van de sterke band met de vereniging noemt Both de opkomst bij de jaarlijkse ledenvergadering. De zaal in de Bommelstee zit dan boordevol en de leden nemen inten sief deel aan de discussie. "Het is een soort parlement van ongeveer 100 leden". Een ander gevolg van de kleinschaligheid is het meeleven van de leden onder elkaar bij blij de en droevige gebeurtenissen. Zelfwerkzaamheid Natuurlijk moet er aan een jachthaven veel onderhoud worden gedaan, maar een kleine vereniging heeft niet veel financiële moge lijkheden om het onderhoud door speciale bedrijven te laten uitvoeren. Daarom dienen de leden zelf de handen uit de mouwen te steken. Maar Both verzekert dat er nooit tevergeefs een beroep op de leden wordt gedaan. Een speciaal benoemde technische commissie maakt een onderhoudsplan en èereidt de werkzaamheden die moeten gebeuren voor. De leden gaan dan zélf aan de slag met bijvoorbeeld het aanleggen of het herstellen van afrasteringen en reparaties Een voorbeeld van de zelfwerkzaamheid van de leden van het Bommelse Gors. Als watersport er moetje ook de bestrating kunnen repareren. aan steigers, meerpalen of andere delen van de kade. Deze zelfwerkzaamheid is heel belangrijk voor een vereniging want "zonder betrokken leden is er geen vereniging", aldus Both. Een buitenstaander ziet niet altijd wat er bij komt kijken om als water sportvereniging een haven 'in de vaart te houden'. Want ook een jachthaven dient zowel aan de milieuvoorschriften te voldoen als aan de Arbo-regels die er zijn voor de werkzame vrijwilligers bij de haven. Zo moeten er bij bepaalde werkzaamheden hel men, zwemvesten en andere hulpmiddelen worden gebruikt. "Het bestuur moet zorgen dat voor hun leden alles goed geregeld. Ik vergelijk een bestuur wel eens met een 'smeerder': we lopen rond met een oliespuit om alle zaken soepel te laten verlopen", omschrijft Both de werkzaamheden van het bestuur. Veranderingen Voor 'Het Bommelse Gors' is er de afgelo pen vijf en dertig jaar wel het een en ander veranderd. Toen de jachthaven werd geo pend was het de tweede jachthaven op Goe ree-Overflakkee. Inmiddels is dit aantal fors toegenomen. De andere jachthavens zijn voor een deel commerciële bedrijven, met Hier wordt de jeugd van de vereiiignii; ii[ii;iitid tot goede zeilers. meestal minder saamhorigheid en daarom zijn er nu ook mensen die kiezen voor de Bommelse jachthaven, al is het alleen maar voor de kleinschaligheid en de rust. In het begin kwamen de meeste leden van de watersportvereniging van 'de overkant'. "Het waren meestal watersporters uit het plassengebied. Ze wilden graag wat meer ruimte en kozen voor het Haringvliet". In de jaren die volgden, wisten steeds meer eilan ders de weg naar 'Het Bommelse Gors' te vinden. Both ontkent dat het bezit van een boot alleen maar is weggelegd voor de elite. Hij wijst erop dat ook mensen met een modaal inkomen een boot kunnen kopen en onderhouden. Verder zijn er veel mensen die zelf een boot bouwen of een oude boot opknappen. "Wij hebben een haven vol 'rechterhanden'", weet Both. Doordat er geen uitbreiding komt van de jachthaven, maar de boten wel steeds groter worden, moet er veel worden gepast en gemeten om de vaartuigen een goede plaats te geven, maar dat lukt volgens Both vrijwel altijd. Voor de toekomst verwacht de voorzitter dat er wel wat extra kosten gemaakt zullen moe ten worden. Zo moet volgend jaar de haven weer worden uitgebaggerd en dat is een kostbare zaak. "Vooral de stortkosten zijn heel hoog", aldus Both. Maar deze werk zaamheden moeten nu eenmaal uitgevoerd worden omdat anders de schepen aan de grond lopen. Verder verwacht het bestuur voor de jachthaven gevolgen van het Kier- besluit en Getemd Getij, waarbij het zeewa ter steeds verder het Haringvliet wordt opge bracht. Dit zijn allemaal zaken die weer veel inzet van het bestuur en de leden van 'Het Bommelse Gors' zullen vergen. Milieu De voorzitter van de vereniging vindt dat het bestuur ook een taak heeft om de leden erop te wijzen dat ze heel zorgvuldig met de milieuvoorschriften om moeten gaan; dit niet alleen omdat er boetes kunnen volgen, maar Both vindt het ook belangrijk dat watersporters gewezen worden op het unie ke stukje natuurgebied nabij de jachthaven. En juist deze natuur is het waard om beschermd te worden. Zaterdag 28 mei zal de grote feestdag zijn voor de watersportvereniging. Het program ma is nog niet helemaal bekend, maar waar schijnlijk zal er 'admiraalzeilen' zijn en zul len er activiteiten voor de kinderen zijn. In de streekpers zal hierover nog worden gepu bliceerd. 'Uit op Zin. Een festival rond de Bijbel' wordt het motto van de Kerkendag 2005. Vast staat dat op 23 april 2005 de vierde Kerkendag de IJsselhallen in Zwolle zal doen bruisen. Na een Kerkendag in Utrecht (1989), Amersfoort (1992) en Kampen (1998), groeide bij velen in de kerk de wens om een nieuwe Kerkendag te hou den. Zo'n dag is een prachtig moment van inspiratie en bemoediging en een goede gelegenheid om te laten zien wat de kerken beweegt. De directe aanleiding voor deze vierde Kerkendag is de lancering van De Nieuwe Bijbelvertaling op 27 oktober 2004. Op website www.kerkendag.nl kunt u meer informatie lezen en kunt u zich aan melden. Uiterlijk één week voor de ker kendag krijgt u het programmaboekje, dat geldt als toegangsbewijs, toegezonden. Volwassenen betalen 10, jongeren van 13-20 jaar 5, kinderen van 6-12 jaar 2,50 en kinderen van 0-5 jaar mogen gratis naar binnen. Vanwege te weinig belang stelling rijdt er vanaf Goeree-Overflakkee geen bus. Degenen die zich hebben aange meld, kunnen kijken op de website van de Emmaüskerk te Middelhamis www.gk- middelhamis.nl, of contact opnemen via telefoonnummer (0187) 642419 of e-mail en naar kerkendag@gk-fniddelhamis.nl. De oecumenische werkgroep Goeree- Overflakkee zal in de week van 18-22 april bekijken of er gecombineerd met auto's richting Zwolle gereden kan worden. Voor het 12e achtereenvolgende jaar organiseert de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM) de Nationale Reddingboot dag. Dit jaar wordt de open dag op zaterdag 23 april gehouden, van 10.00 tot 16.00 uur. De Nationale Redding bootdag is in beginsel bedoeld voor 'Redders aan de wal' (donateurs) van de KNRM, maar ook andere belang stellenden zijn welkom om een kijkje achter de schermen van het redding- werk te nemen. Voor de meeste bezoe kers is het meevaren op een redding- boot het hoogtepunt van de dag. Alle 39 reddingstations van de KNRM zijn deze dag geopend voor het publiek. De KNRM ontvangt geen overheidssubsi die, maar wordt in stand gehouden door vrijwillige bijdragen. Ruim 74.000 'Red ders aan de wal" vormen een vaste inkom stenbron voor de organisatie. Uit dit gege ven vloeide het idee voort dat de KNRM één keer per jaar iets zou moeten organise ren voor deze groep 'supporters'. Dat werd de Nationale Reddingbootdag: een dag die door veel donateurs wordt aangegrepen om nader kennis te maken met de vrijwilligers en het materieel van de Redding Maat schappij. Ook de drie reddingboten van Goeree- Overflakkee presenteren zich graag aan het publiek. Daartoe is de bemanning van Oud dorp bij de oude haven van Ouddorp aan wezig met de Unimog, waarmee de red- dingboot naar zee of naar de Grevelingen wordt gereden, alsook de Griend, de al jarenlang bekende reddingboot van dat sta tion. De Stellendammers zijn present op hun vas te stek: het boothuis aan de buitenhaven bij de visafslag, met de Doras Rijkers, de red dingboot voor de Noordzee en het Goeree- se Gat, die thans de Prinses Margriet ver vangt. Ook de reddingboot voor het Haring vliet, de Willemtje, is daar aanwezig. Als de weersomstandigheden het toelaten, maken de drie reddingboten tochtjes met het publiek. Uiteraard moet er dan geen echte actie zijn. Als de Kustwacht de bemanning oppiept voor een echt noodge val, dan vervallen de pleziertochtjes en gaan ze eerst hun werk doen. In het boothuis van Stellendam is tevens de reddingwinkel present met allerlei mooie cadeauartikelen, boeken over het redding wezen, etc. De verkoopopbrengst komt geheel ten goede aan het reddingwerk. Zowel in Ouddorp als in Stellendam kunt u zich opgeven als redder aan de wal, waartoe u hartelijk wordt uitgenodigd. U steunt daarmee het belangrijke levensreddende werk dat door de reddingsmaatschappij al van haar oprichting in 1824 geheel belange loos en zonder overheidsbijdrage wordt uit gevoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7