Overdenking Bosman Kalis uit de Heilige Schrift Hll Nieuwe generatie keukenbladen decoratief en staalhard iMdetaiga Israëlavond in Langstraat Hulp voor tieners met problemen EIIMIDBn-raEUWS Met VU Hellevoetsluïs naar Beervelde BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK HET .KIJkVENSTER Waarnemer ^-a:^/"?^,,^ laN mao vbnkee viaafi napEN oe meeuvien? yuaaaou een HauEH? liwaulo in veri rouwde htUidcn aNThOaSQELKOKER Hij wil reinigen JEiSISiEiLillNkl 'ifa.iga.-^rilogi.e deel 2, PAGINA 5 VRIJDAG 15 APRIL 2005 Blik op kerk ^^y en samenleving Cj - Koningin niet in Rome - De motieven Jaren geleden bood de krant verslagen van allerlei bijeenkomsten en dan was een vaste rubriek: 'Wie er waren'. Daarin werden dan alle mannen van naam en allerlei hoogwaar digheidsbekleders genoemd. Het zou moeilijk zijn een opsomming te geven van staatshoofden en regeringsleiders die vorige week in Rome waren bij de uit vaart van Paus Johannes Paulus II. Ieder die wat in de melk te brokkelen heeft, wès er immers. Er was juist meer te doen over hen die er niet waren, en daarover wil ik het heb ben. De Koningin was er niet, en ook niemand van het Koninklijk Huis. Haar afwezigheid hoef de niet in Rome te worden geconstateerd, van tevoren had zij laten bekend maken, dat zij niet van plan was te gaan, dat Nederland vol doende vertegenwoordigd was door minis ter-president Balkenende. Meteen stortten zich de media daarop, en iedereen werd gevraagd hoe hij zij dacht over de afwezigheid van Hare Majesteit bij zo'n indrukwekkende gebeurtenis. Hoe gaat dat, de één vindt dat de Koningin groot gelijk had, de ander vindt het een nationale schan de... Dat laatste was de opvatting van de (R.K.) oud-premier Van Agt, die het een belediging vond dat ons staatshoofd niet in Rome was. Ad rem was het verweer van vice-premier Zalm die van mening was dat we zijn voor uitgegaan. Want in 1978, toen ook een paus begraven werd, en toen Van Agt zelf premier was, was Nederland slechts vertegenwoor digd door de minister van Buitenlandse Zaken... Er zijn al veel woorden aan deze kwestie gewijd, en het laatste woord zal er nog niet over gesproken zijn. Maar eerlijk gezegd vond ik het toch wel een beetje merkwaardig dat er zo breedvoerig gesproken werd over de afwezigheid van de Koningin, terwijl nie mand er büjkbaar moeite mee had dat Muga be er wèl was. Een man die juist dezer dagen erg in opspraak is wegens het vervalsen van verkiezingen en voor wie vele grenzen geslo ten zijn.Maar kennelijk was het niet zo erg dat hij er was, en was het wel erg dat de Koningin er niet was. Nu weten we de motieven niet waarom de Koningin en haar Huis schitterden door afwezigheid. We kunnen derhalve kwalijk een oordeel uitspreken. Dat zij niet naar Rome is gegaan omdat deze paus zo conser vatief was - dat werd serieus verkondigd - wil er bij mij niet in. Dat zij niet gegaan is omdat het Huis van Oranje altijd protestants is geweest en de roomsen beschouwd werden als een soort tweede rangs burgers, geloof ik ook niet. Dat het Koninklijk Huis vrijdag niet in Rome was, is objectief beschouwd, onbegrijpelijk. Dat miljoenen katholieke landgenoten zich min of meer achteruitgezet voelen is niet zo vreemd. De Koningin staat aan het hoofd van alle Nederlanders, dus ook van de rooms katholieken. Het Huis van Oranje was vanouds betrokken bij het Protestantisme. Zelfs heeft nog een blauwe maandag in de Grondwet gestaan dat de Koning belijder moest zijn van de 'Her vormde godsdienst'. Dat is niet meer officieel, maar het is wel de praktijk. Hoe dat ingevuld wordt is vers twee.Want de religie van de Oranjes heeft meer humanistische trekken dan reformatori sche. Dezer dagen merkte iemand terecht op dat kardinaal Ratzinger bij de uitvaart van de paus meer over het verzoeningswerk van Christus heeft gezegd dan ds. Ter Linden bij de begrafenis van Prins Bemhard. Dat de Koningin de paus niet als staatshoofd en het Vaticaan niet als staat zou erkennen, kan ook geen reden voor haar zijn geweest om weg te blijven... Kortom, we weten de motieven niet. Premier Balkenende, die ongetwijfeld met haar over deze zaak heeft gesproken, kent die motieven waarschijnlijk wèl, maar die mag niets zeg gen. Het blijft dus een beetje koffie-dik kijken. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Waarom worden Amerikanen toch altijd 'yankee' genoemd? Antwoord: Die bijnaam danken alleen de Noord-Amerikimen aan de Hollandse ko lonisten langs de rivier de Hudson, die daar in de 17e eeuw ondermeer Nieuw-Amster dam, Haarlem en Breukelen stichtten (nu New-York, Harlem en Brooklyn genaamd). De voornamen Jan, Jantje en Janneke kwa men bij hen veel voor. Toen de Engelsen dit gebied in de nieuwe wereld veroverd hadden en de voertaal Engels werd, ging men Jantje en Janneke Yankee noemen. Later werd yan kee het woord waarmee een boer van Hol landse afkomst werd aangeduid. Toen de vroegere kolonisten zich vrij vochten van de Britse overheersing, gebruikten de (in keurig uniform gestoken) soldaten van koning George 111 de bijnaam yankees als scheld woord voor het allegaartje opstandelingen in boerenkledij. De Amerikanen beschouwden het na hun overwinning als erenaam, maar in de burgeroorlog werden de noordelijken door de zuidelijken weer als yankees uitge scholden. Als je per boot naar Engeland oversteekt, zie je voortdurend meeuwen rondcirkelen. Waar slapen die vogels 's nachts? Antwoord: Niet dobberend op stil water, zoals zo vaak beweerd wordt. Zij zoeken tegen het vallen van de avond stille plekjes op in de duinen, op een drooggevallen zand plaat of bank, of tussen lage begroeiing langs de kust en slapen daar tegen de grond gedrukt. Ze zouden daar een gemakkelijke prooi kunnen zijn voor roofdieren, maar die komen er niet voor. Waarom moeten de voorzitters van vergade ringen altijd hamers hanteren als zij de aan dacht vragen? Antwoord: Dat is hier een traditie gewor den. In andere landen gebruikt men soms een gong of een tafelschel en men tikt ook wel eens met de vingers op tafel of tegen een glas. Vroeger stampte men met de schoen op de grond, militairen gebruikten laars of lans. Bij grote meetings hoorde men een trom of AUTOSCHADEHERSTEL ''\u ook (';ii';i\iiiili('i'sl("l Zernikeweg 10 3241 MG Middelharnis Tel. (0187) 48 72 19 - Fax (0187) 48 24 88 info@bosmanenkaHs.n! - www.bosmancnkaus.nl vu Hellevoetsluïs organiseert zaterdag 7 mei een excursie naar Beervelde, de grootste tuinfair van België. Het park Beervelde, dichtbij Gent, strekt zich uit over meer dan 30 ha en werd in 1873 aangelegd met de bedoeling als 'uitstalraam' te dienen voor de jonge Gentse tuinbouw. Nu dankt het park zijn bekendheid aan de wonderschone tuin dagen, die tweemaal per jaar worden geor ganiseerd. Op deze dagen laten meer dan 150 kwekers, decorateurs en andere ambachtslieden de bezoekers meegenieten van het mooiste assortiment planten en tui- nomamenten dat in België te vinden is. Er hangt dan ook een sfeer van puur genieten. Het programma van de excursie op 7 mei is als volgt. 7.45 uur: vertrek vanuit Hellevoetsluïs 10.00-16.30 uur: bezoek aan Beervelde 19.00 uur: weer terug in Hellevoetsluïs. De deelnamekosten, inclusief fooi voor de chauffeur, een drankje in de bus en een toe gangskaan bedraagt 43 voor niet-leden van de VU, leden betalen 40. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar Jan Lageweg, tel.: 0181-312387 (na 21.30 uur) of naar de VU infobalie, tel.: 0181-318358. trompet. De toenmalige Russische leider Chroesjtsjov sloeg in een vergadering van de Verenigde Naties met zijn schoen op de les senaar. Maar de hamer werd vroeger gezien als een bijna bovennatuurlijk voorwerp. De Germaanse dondergod Donar hamerde immers op de wolken als het onweerde. Men vocht met strijdhamers en slingerde werpha- mers naar het hoofd van zijn tegenstanders. De hamer is een belangrijk onderdeel van klokkenspelen, piano's, schrijfmachines en andere constructies geworden. De smid maakte er prachtig smeedwerk mee. Vol gens de literatuur was de hamer zinnenbeeld van kracht en macht. Geen wonder dus, dat de voorzitter hem als symbool van zijn waar digheid in handen kreeg en dat ook de rech ter hem hanteert. Hoe voorkom ik dubbel koken als er één zoutloos eet? Antwoord: Verpak enkele aardappelen voor dit gezinslid in aluminiumfolie en kook die gewoon mee met de andere in de zelfde pan. Groenten hebben, net als rijst, geen zout nodig; dus die kunt u telkens normaal koken. Indien Gij wilt. Gij kunt mij reini gen (Markus 1: 40b). Ik wil, worde gereinigd (Markus 1: 41b) Een melaatse had het niet gemakkeUjk in Israël. Deze ziekte gold als besmettelijk. Wie deze ziekte had opgelopen, moest bui ten de gemeenschap gaan leven. Wanneer er mensen aankwamen, moesten ze worden gewaarschuwd zodat ze met een boog om de melaatse heen konden. Toegang tot het dorp of de stad waar je woonde, was feitelijk ver boden. Toegang tot de tempel of later de synagoge al helemaal. Daar kwam bij dat melaatsheid werd gezien als een ziekte die om-einheid meebracht. Wie een onreine aanraakte, werd daarmee zelf ook onrein en moest een reinigingsritueel ondergaan. Tevens werd melaatsheid gezien als een straf van God. Mirjam, de zuster van Mozes, werd gestraft met melaatsheid. Evenals Gehazi, de knecht van Eüza. Het is daarom ook niet vreemd dat de melaatse waarover Markus vertelt aan de Heere Jezus vraagt of Deze hem wil rei nigen. Aan de ene kant laat dit zien dat de man gelooft dat de Heere Jezus hem kan reinigen. Dat de Heere Jezus daartoe de macht heeft, is blijkbaar voor deze melaatse geen vraag. Maar wil Hij het ook? Wil Hij onreinheid wegnemen? Heft Hij datgene wat gezien werd als een straf van de Heere op? Misschien is dat voor u of voor jou ook wel een vraag. U hebt al vaak in de kerk gezeten. In de prediking kwam tot u dat u schuldig staat voor God. De Heere wees u, middels het Woord, op uw zonden en ellenden. Net als David het beUjdt in Psalm 51 bent u gaan zien dat 'uw ziel gans melaats is'. Deze melaatse man tekent ons hoe we allemaal voor de Heere God geworden zijn door de zonde: onrein, melaats. Dat wordt ons voor gehouden uit het Woord en u bent het gaan nazeggen. In diezelfde kerk wordt ondertussen verkon digd dat de Heere Jezus gekomen is. Dat Hij verzoening aanbrengt tussen de Heere en een zondig mens. Dat in Zijn bloed vergeving is voor zondaren. Ons wordt verkondigd dat Hij ons redden kan Daar zit misschien voor u ook niet de vraag. Dat de Heere Jezus het kan, neemt u aan. Maar wil Hij het ook? U begrijpt de vraag van deze melaatse. U zegt het na, in uw gebed: Heere Jezus, indien gij wilt, geef me een nieuw hart. Indien gij wih, was me in uw bloed. Dan mogen deze woorden gaan oplichten. We horen de Heere Jezus. Eigenlijk was deze man in overtreding. Hij mocht helemaal niet zo tot mensen komen. Hij had de Heere Jezus en de omstanders moeten waarschuwen voor zijn onreinheid. De Heere Jezus had alle recht om deze man weg te sturen. In het ver volg brengt de Heere Jezus de man ook weer in het spoor van de wet (Mark. 1:43 e.v.). Maar de eerste reactie van de Heere Jezus is dat Hij met barmhartigheid bewogen is. We werpen even een blik in Zijn hart. Hij wordt tot in Zijn binnenste geroerd bij het zien van deze melaatse. Hij raakt Hem zelfs aan Iets wat mensen in die tijd nooit zou den doen. En Hij spreekt; De wil worde gereinigd. Ik wil, twee woordjes (in de grondtekst zelfs maar één), maar wat een diepte Hgt daarin. Ik wfl u reinigen. De wfl uw onreinheid wegnemen. Ik wfl u redden. Dat is het antwoord wat deze melaatse man krijgt op zijn vraag. Dat is het Woord wat wij ook horen. Zondag aan zondag klinkt vanuit het Evan gelie: Ik wil. Daar mogen we mee rekenen. Sterker nog, aan het begin van ons leven wordt het ons zelfs heel persoonlijk gezegd. Bij onze doop klinkt dat het water ons wijst 'op de onreinigheid van onze zielen' waar door we worden vermaand onze 'reinigma- king en zaligheid buiten onszelf te zoeken'. Ook dan is het de Heere Jezus Die verzegelt 'dat hij ons wast in Zijn bloed van al onze zonden'. Dan al klinkt in mijn leven Zijn Woord: 'De wil'. Zo mag u, zo mag jij, die worstelt met deze vraag, getroost worden. Zo mag u tot Hem gaan, hoe melaats en zondig u ook bent en bidden om reiniging. Hij, Die gisteren en heden Dezelfde is tot in eeuwig heid, laat nog steeds verkondigen; 'Ik wil, worde gereinigd'. Ds. F. van Duijvenboden, Apeldoorn In de Hervormde kerk te Langstraat wordt dinsdagavond 26 april een Israëlavond gehouden. Opening: Dr. T.E. van Spanje zal de opening verzorgen, waarna ds. T.W. van Bennekom dia's zal vertonen over zijn laat ste Israëlreis. Er zal ook gelegenheid zijn om vragen te steUen over de actuele situatie in het land Israël. De avond vangt aan om 19.30 uur en is geschikt voor alle leeftijden; er zal ook rekening worden gehouden met de aanwezigheid van kinderen. In de pauze is er koffie, thee of frisdrank. De toegang tot deze avond is vrij. Wel zal er een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst, na aftrek van de onkosten, bestemd is voor het Israëli sche Rode Kruis 'Magen David Adom'. Tevens is er een verkooptafel voor hetzelfde doel. Iedereen hartelijk welkom! Een jongere schiet een leraar op school dood. Andere jongeren gooien stenen van een viaduct op rijdende auto's. Dit soort schokkende incidenten staan niet op zich zelf. Jeugdgeweld is een groot probleem in onze samenleving. Ook op Goeree-Over- flakkee maken bestuurders zich ernstig zor gen over bepaalde ontwikkelingen. Hoe Icomt het dat jongeren gevaar lopen om tot destructief gedrag te vervallen? Hoe kunnen jongeren geholpen worden? Dit onderwerp wordt op maandag 18 april tussen 21.00 uur en 22.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De pre sentatie is in handen van Marjan van Peper straten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het pro gramma herhaald. Wilt u verzekerd zijn van ^QO% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475440. gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbesbaiing bouwmaterialen gereedschappen Mliidethamts IndtBtrteweg ï5 De traditionele keukenbladen van lami naat en goedkopere granietsoorten hebben hun langste tijd gehad. De bla den zijn te zwaar, kwetsbaar en beperkt kleurvast. Daarom moet nieuw materi aal uitkomst bieden. Dat zegt de alge meen directeur van Erbi B.V., de groot ste keukenbladenfabrikant in Neder land, Arold Korst (44). Keukencentrum Tieleman uit Melissant is één van de grotere afnemers van Erbi. Met de introductie van een nieuwe generatie staalharde en kleurrijke keukenbladen, waarvan de exacte samenstelling voorlopig topgeheim zal blijven, ligt voor fabrikant en importeur Erbi B.V. uit Alphen a/d Rijn (160 medewerkers, 35.000 keukenbladen per jaar) een gouden toekomst in het verschiet. De groeiende wereldmarkt van keukenbla den vraagt niet alleen om lichter, maar voor al ook om sterker, duurzamer en milieu vriendelijk materiaal voor een betaalbare prijs. Resultaten Daarom hebben deskundigen uit de proces technologie, gespecialiseerd in het verbete ren van keukenbladen, de afgelopen jaren in het diepste geheim proeven genomen waar van de uiteindelijke resultaten de stoutste verwachtingen hebben overtroffen. Het nieuwe materiaal, waarvoor wereldwijd gro te belangstelling bestaat, is onder extreem hoge temperaturen (boven 1500 graden Cel sius) gesmolten. Het resultaat is een product dat het midden lijkt te houden tussen glas en steen. De bedenkers van het nieuwe product zijn technici uit Rusland, Duitsland, Israël en Nederland. Wolkenkrabbers -De bladen zijn geschikt voor een ongekend grote hoeveelheid toepassingen voor binnen en buiten. De nieuwe productUjn is zelfs geschikt als gevelbekleding voor wolkenkrab bers en op vrijwel elke gewenste afmeting leverbaar. Ook gaat Erbi zich richten op de productie van bladen voor tuinmeubilair. De platen zijn vorstbestendig en bestand tegen extreme weersinvloeden en UV-straling, zon der dat het verkleurt. Uit testonderzoeken is bovendien gebleken dat de kwaUteit constant op hetzelfde niveau blijft. De sterkte zit ver boven het niveau van de hardste soort natuur steen. Het uiterlijk blijft de uitstraling houden. Het materiaal is krasvast, stootvast, niet poreus, volkomen vlekvrij, hittebestendig en zo hard als staal. De prijzen liggen tussen laminaat en de steenachtige producten. Schietproef Het slechts zes millimeter onbuigzame dik ke materiaal is zo sterk, dat er van korte afstand kogels van het kaliber punt 9 uit een pistool op kunnen worden afgeschoten, zon der dat het blad uit elkaar spat. Dat is vorige week gebleken, toen een schietproef op het nieuwe materiaal werd gedemonstreerd. Het vertrouwen in het product is dusdanig groot dat bij deze schietpartij ook een kogelvrij vest, waarin het nieuwe materiaal was ver werkt, als mikpunt diende. De kogels ketsten moeiteloos van het vest af, de genodigden, waaronder Jan Tieleman en zonen van keu kencentrum Tieleman, waren overtuigd. Varianten Arold Korst ziet veel toekomst in deze nieu we generatie keuken- en tafelbladen, die in allerlei dessins, kleuren en varianten op de markt zullen komen. Deze revolutionaire uitvinding is een nieuwe dimensie in de bik kelharde strijd om het beste product in de categorie keukenbladen, tafelbladen, wand- bekleding en gevelbekleding, waarmee Erbi en zijn samenwerkende partners de wereld wil veroveren. Werkgelegenheid Voor het nieuwe product is inmiddels patent aangevraagd. Testrapporten zijn recentelijk afgegeven door de Israëlische en Duitse tegenhangers van TNO. Arold Korst: "in de komende jaren zal wereldwijd een aantal fabrieken het nieuwe product gaan produce ren om aan de vraag te kunnen voldoen. De bouw van de eerste fabriek zal al op korte termijn kunnen aanvangen. Deze fabriek zal werkgelegenheid bieden aan ca. 100 mensen en een investering vergen van enkele tiental len miljoenen euro's. Vanwege de aard en de omvang van het project, worden de investe ringen gecompenseerd met nationale en Europese subsidies. Binnenkort wordt het exacte moment van introductie bekend gemaakt." -48- 'Ik heb al vaker gezegd, dat ik wilde dat deze man een Rus was. Helaas, kameraden, is hij dat niet. Al is hij een vijand die ons moedertje Rusland heeft verwoest, toch waag ik het erop te zeggen: Wat deze man gedaan heeft en nog doet is iets waaraan onze mensen een voorbeeld kunnen nemen. Daarbij komt nog dat hij over kennis beschikt. Kameraden, neemt mij niet kwa lijk dit te moeten zeggen - maar hij is ons allemaal de baas. Ik weet dat hij onbaatzuchtig tewerk gaat en niet op het aantal uren let dat gewerkt moet worden. Echt, ik durf te zeggen, dat dit een voorbeeldig mens is. Nog maals, hij moest een Rus zijn.' Commissaris Boetiloff lacht: 'Kameraden, ook daar aan is in Moskou gedacht. Er is een plan in ontwikke ling om Duitsers die wat voor ons betekenen of dat kunnen gaan doen, ertoe te bewegen om zich blijvend in Rusland te vestigen. Ze zullen de volle status van Sowjetburger krijgen, met alle voordeel daaraan ver bonden, voorzover die met hun functie in overeen- stenmiing zijn. Hoe dat in zijn werk zal gaan, weet ik nog niet, maar het antwoord daarop zal niet lang meer op zich laten wachten, temeer daar binnenkort de eer ste ontslagen te verwachten zijn.' 'Dacht u, kameraad commissaris, dat de plenny Fischer zich zo uitslooft om ons Russen een plezier te doen? Geloof dat maar nooit. Het is een eigenzinnige kerel die alleen maar streeft naar verbetering van de positie van zijn kameraden', zegt de nieuwe ingenieur. 'Daarvoor kunnen we hem dan alleen maar prijzen', valt kolonel Iwan Sokorsky haar in de rede. 'Kameraad ingenieiu: zal er nog aan moeten wennen dat ze met een Duitser moet samenwerken', merkt lui tenant Igorowitsj op. 'Ze hadden al die kerels koud moeten maken, er is geen Duitser die deugt.' Valeria Zaitsevstoot de woor den eruit. Toch is de verhouding tussen haar en Franz Fischer veranderd. Franz gaat gewoon z'n gang, zonder bij zondere notitie van haar te nemen. Dat is iets wat ze nog nooit heeft meegemaakt, daar ze altijd met haar persoontje midden in de belangstelling stond. Ze heeft ervaren dat de Duitser zeer hoffelijk en daar bij diep menselijk is, zich geheel inzettend voor zijn kameraden. Want daarmee is op dit moment zijn leven gevuld. Heel het project dat hij heeft opgezet en waar van de Russen profiteren, is tenslotte bedoeld, om in de eerste plaats betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. Dat de Duitser zich ervan bewust is, dat hij iets doet waar zij technisch nog lang niet aan toe zijn, begrijpt ze, al zal ze dat nooit laten merken. Allang heeft ze gezien dat de Duitser, wat kennis betreft, verre haar meerdere is. De nauwkeurigheid waarmee hij zijn pro jecten aanpakt, is haast griezelig. Was ze eerst met haat vervuld, spoedig wordt dat afgunst, waardoor haar houding tegenover hem zelfs agressief wordt. Maar Franz blijft haar behandelen, zoals hij vanuit zijn levensovertuiging elk mens zou hebben gedaan. Houd van de mens zoals hij is; vanuit dat principe is hij haar tegemoetgetreden. Nooit heeft ze gemerkt dat hij zich boven haar verheven voelt. Langzaamaan heeft ze voor de man die ze, sinds ze in kamp 22-12 is probeert te vernietigen, een stille bewondering gekregen. Graag zou ze hem nader willen leren kennen en een gesprek met hem willen hebben, zoals zij dat vaak met kame raden of Russische officieren heeft. Ze is echter bang dat dit er wel nooit van zal komen. De Duitser leeft zeer intensief, schijnt bijna overal tegelijk te wezen en haar die eigenlijk met hem moet samen werken, ziet hij niet eens. Het werk neemt hem zo in beslag dat de tijd hem daarvoor gewoon ontbreekt. Onopvallend beweegt ze zich in zijn schaduw; wat haar tot nadenken stemt, want zoiets is haar namelijk nooit overkomen. Ondertussen is Franz blij dat het meisje wat rustiger is geworden, dat haar vijandige houding veranderd is. Verder heeft hij geen tijd om zich met haar problemen bezig te houden; dat komt nog wel. De tijd staat niet stil. Al heeft de Duitse ingenieur geen oog voor zijn Russi: sche collega, velen zijn er die dat wel hebben. Ze loe ren naar haar, wanneer ze door het kamp loopt of ergens met de arbeiders praat. Gevangenen likken zich de lippen af wanneer ze de slanke gestalte heupwiegend langs zien schrijden. Een geluk is, dat het eten de plennis tam houdt, anders zou den er misschien gekke dingen gebeuren. Maar niet alleen de Duitsers hebben zo hun gevoelens waar het vrouwen betreft. Met de Russen is het niet anders gesteld. Valeria Zaitsev, die in alle opzichten met de officieren gelijkgesteld is en derhalve veel met hem verkeert, heeft op één uitzondering na, van alle maal al eens een wenk gekregen in een bepaalde rich ting. Echter, alle genegenheid die men ten opzichte van haar heeft gertoond, is hooghartig van de hand gewe zen. De enige man voor wie ze zich interesseert is de Duit ser en uitgerekend die neemt niet de minste notitie van haar. Op een warme zomeravond staat Franz over een ont werp van een nieuwe machine gebogen. Het betreft een pers voor platen, die proef heeft gedraaid, maar waarvan hij de productie met honderd procent wil ver hogen. Hij wil door middel van kleinere overbrengin gen tot dit resultaat komen. Echter, de krachtbron die hij ter beschikking heeft, wordt dan te zwaar belast. En hoe is dit op te vangen? Hij maakt berekeningen en loopt te grommen als een woedende hond, omdat de warmte hem irriteert. De deur van het vertrek staat open om zo nog wat koel te naar binnen te krijgen. Valeria Zaitsev komt binnen. Ze is gekleed in een laag uitgesneden jurkje, waarin haar figuurtje bijzonder goed uitkomt. 'Goedenavond; nog aan het werk?' 'Ja', mompelt Franz en bUjft zich op z'n werk concen treren. 'Ben je nog met de pers bezig?' 'Hm.' Het klinkt kort en afgemeten. Maar Valeria schijnt dat niet te merken. Ze komt vlak naast hem en raakt hem daarbij met haar schouder aan. Dan buigt ze zich voorover, waarbij haar gezicht bijna het zijne raakt. 'Dat ziet er nogal ingewikkeld uit; ben je ook werk tuigbouwkundige?' 'Nee.' 'Dan moet het je heel wat inspanning kosten om zo'n machine te ontwerpen.' 'Ja.' 'Wanneer wil je dit ding klaar hebben? Het loopt toch al?' 'Hm.' Valeria kijkt hem verwonderd aan, wat Franz niet opmerkt. Hij heeft diepe rimpels in z'n voorhoofd en krabt zich nadenkend op z'n hoofd. Dat vindt het meisje grappig. Het gezicht van de man krijgt er een bijna kinderlijke uitdrukking door. 'Stoor ik je soms?' 'Nee.' Franz draait zich naar haar toe en glimlacht. 'De moet mij concentreren; bijna ben ik er uit. Maar ik ga geen proeven meer doen met de machine. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5