Rond het sterven van de paus i eb NIEUWE BOEKEN PREDIKBEURTEN Leerzaam Oranjeconcert in Breepleinkerk met Martin Mans en Jolin Propitius EIIAnDBI-niEUWS EIIAtlDEil-niElJWS Zendingsavond over China Bazar in 'De Goede Ree' lit.-.;-; ^^■S Zondag 17 april 2005 U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? Inleveren rommelmarkt spullen Nieuwe-Tonge Hervormde Gemeenten één jaar na 1 mei 2004 Afsluiting cursusseizoen Kunst- en CultuurEducatie S'liAiM W:,::.r. GEEN LUCHT GEEN LEVEN. VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ PAGINA? VRIJDAG 15 APRIL 2005 Heel de wereld leeft mee De hele wereld heeft gewacht op het sterven van de paus. Zowel het Vaticaan als de media hielden de wereld op de hoogte van het verslechteren van de toestand van de paus, totdat enkele uren na zaterdagavond 21.37 uur het bericht kwam dat de paus op dat tijdstip overleden was. Alle reacties op zijn sterven versterken de indruk van het feit dat hij een groot man is geweest. In wat we noemen zijn necrologie - dat is een overzicht van zijn leven, na zijn sterven - zien we veel bekende gebeurtenis sen op een rij staan. Er komen ook veel fei ten in de openbaarheid waarvan we niet geweten hebben. Ik vat die samen in de type ring: stille diplomatie. Mij heeft in het bijzonder getroffen - achter af bezien - de gelukkige en wijze combina tie van zijn publieke optreden en de stille diplomatie. Zijn pauselijke mobiel is voor velen in de wereld een herkenningsteken van zijn reislust, maar ook van zijn aandacht voor tal van landen in de wereld en vooral voor de bewoners daarvan. Hij trok de aandacht, wereldwijd, terwijl hij door zijn optreden eenvoud uitstraalde. Hij was zich zijn positie, zijn hoge, unieke ambt bewust, maar verhief zich daar niet op. Zijn persoon was één met zijn ambt. Soms ziet men in de wereldgeschiedenis dat vooraanstaande personen boven hun ambt of positie uitstijgen. Dan vragen ze aandacht voor zichzelf. Zo was het met de paus niet. De aandacht die hij welbewust wist te trek ken, vroeg hij niet voor zijn persoon, maar voor zijn ambt en daarmee voor de kerk. Een eenvoudig en wijs mens Wie aan de hand van de talrijke terugblikken op zijn leven, in de krant, voor radio en tele visie, probeert een typering te geven, moet zeggen; deze paus was een eenvoudig en wijs mens, een vastberaden kerkleider (zoals velen zeggen: een kerkvorst), een uitermate bekwaam en invloedrijk politicus. Denk alleen maar aan het feit dat de val van het communistische bewind in Polen ondenkbaar is zonder zijn bedaarde en tege lijk vastberaden optreden. Bij de begrafenis, hoorde ik, werden twee miljoen Polen verwacht. Dat is de uiting van Imi'" I hun dankbaarheid voor de wending die hij in hun geschiedenis heeft gebracht. Opgespaarde emoties uiten zich Het gaat mij in dit artikel vooral om de wereldwijde belangstelling voor zijn per soon, bij zijn dood. Het is net of alle opge spaarde emoties van bewondering en waar dering nu naar buiten komen. Ze waren voor een deel onuitgesproken, onderhuids, maar nu moeten ze eruit. Een miljoen tweehonderdduizend mensen gingen langs zijn baar. Bij zijn begrafenis werden vier miljoen mensen in Rome ver wacht, waarvan de helft Polen zouden zijn. Vrijwel uit alle landen van de wereld woon den staatshoofden of andere hooggeplaat- sten de begrafenis bij. Ik heb mij in deze dagen afgevraagd hoe het te verklaren is dat meer dan een miljoen mensen in de Sint Pieter langs zijn baar gin gen en zeker het drievoudige van dit aantal in Rome zelf wilde zijn op de dag van de begrafenis. Conservatief en open naar deze tijd Wie het geestelijk portret van de paus wil tekenen, staat voor een moeilijke taak. Ener zijds was hij conservatief, vooral in ethische aangelegenheden terzake van abortus, eutha nasie, het celibaat en het gesloten houden van het ambt voor vrouwen. Hij ging voor in de Mariaverering. Zou het feit dat hij zijn moeder verloren heeft, daarin een rol hebben gespeeld? Wat betreft de relatie tot andere godsdien sten, en met name ook het Joodse volk, nam hij een zeer open standpunt in. Zijn opstel ling jegens andere godsdiensten en levens beschouwingen, ook jegens protestanten, was bepaald niet beperkt. Openheid en com municatie typeren die houding, in zekere zin meer dan bij één van zijn voorgangers. Ik zou Johannes XXUI op dit punt zijn voorlo per willen noemen. Verder zijn er niet veel pausen van deze open communicatie. Als we de rekening opmaken, stellen we vast een merkwaardige combinatie van oerkerke- lijk conservatisme en een voor pauselijke begrippen bijna onvoorstelbare openheid naar de moderne samenleving met alle ont wikkelingen daarin. Het geheim van zijn populariteit Deze combinatie Hjkt mij het geheim van zijn populariteit in heel de wereld. Hij had iets, zeg maar veel, dat ieder mens aan spreekt, zowel conservatieven als progres sieven. Zij verenigingen zich rondom zijn baar zon der met elkaar in debat te gaan over de vraag bij wie hij het dichtste stond, of wie bij hem het dichtst stonden. Ieder herkende zich voor een deel in hem. Soms denk ik: In Nederland is hij lange tijd het minst geëerd en gewaardeerd geweest. Dat hangt wel in het bijzonder samen met de instelling van ons, Nederlanders. Wij zijn het volk van het poldermodel. De figuur van de paus oversteeg dat, als ik het zo mag zeg gen. Hij was daarvoor te groot van geestelij ke statuur. Daarom klikte het niet zo goed met een deel van Nederland, rooms-katho lieken daarbij inbegrepen. Waarom willen zovelen erbij zijn? Nu nog eens de vraag: Waarom trokken zoveel mensen naar Rome rondom de begra fenis van de paus. Waarom voelt zeker een tienvoud, om niet te zeggen een honderd- voud van de in Rome aanwezigen, het ster ven van de paus als een persoonlijk verlies? Zoekend naar een antwoord op deze indrin gende vraag kom ik tot de conclusie: De mensheid zoekt een leider, misschien wel in het meervoud, door wie men zich begrepen weet. Een man (in dit geval) die met vaste overtuiging voorgaat en risico's aandurft. De paus meende dat hij ze moest nemen: Polen, het optreden bij de klaagmuur. Tegelijk een man met een hart voor de men sen, niet het minst voor de achtergestelden en de underdogs, voor wie lijden moeten verwerken en de slagen moeten opvangen. Als lid van het Poolse volk is de paus daar mee intensief vertrouwd geweest. Dat heeft zijn jeugd, zijn jonge jaren en daarmee heel zijn lange leven gestempeld. Opvallend is ook dat zo veel jonge mensen zich door de paus aangesproken en bemoe digd wisten. Zo is hij in en vanuit Rome één van de gro ten in de huidige wereldgeschiedenis en in de wereldgemeenschap geworden. Vandaar de vele en grote emotie (op de televisie bij velen zichtbaar), van mensen uit heel de wereld. De paus heeft met alle openheid naar heel de mensheid toe de fundamenten, ook de speci fieke leerstellingen van de rooms-katholieke kerk niet afgezwakt, laat staan losgelaten, maar juist naar voren gehaald. Op dat punt kan ik hem niet volgen, ondanks waardering voor zijn werkelijk unieke optre den. W.H. Velema OUDDORP - Hersteld Herv. Kerk Dorps- kerk: ds. A. C. Rijken, Gameren, bedie ning Heilige Doop en 18.30 uur kand. A. P. Muilwijk, Kesteren. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. H. C. Olie, Spijk en 18.30 uur ds. A. C. Rijken, Gameren - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.30 uur ds. H. P. de Goede - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. H. Karelse en 18.30 uur (Wel- komdienst) ds. J. van Otterloo. GOEDEREEDE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur kand. P. van de Voorde, Kaatsheuvel en 18.30 uur dr. C. A. van der Sluijs, Veenendaal - Her steld Herv. Kerk 9.00 en 10.45 uur kand. A. J. Britstra, Lunteren en 17.00 en 18.45 uur kand. M. Diepeveen, Stellen- dam. STELLENDAM - Prot. Kerk In Ned. (Hervormd) 10.00 u ur ds. H. J. Cats- burg, Goes en 17.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur mevr. J. den Dekker- Mast en 18.30 uur de heer C. B. van Beek - Hersteld Herv. Kerk 10.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede. MELISSANT - Hersteld Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.30 uur clir. streeliblad op gerefonneerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag sluiüngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per haigaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 mevr. E. Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. G. van Meijeren, welkomstdienst en 18.00 uur ds. C. Doomeweerd, Den Bommel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R. Boo gaard. HERKINGEN Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur kand. Mr. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur kand. J. van Eijsden, Waarder - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. L. Groenenberg, Oud- Beijerland en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur kand. L. W. den Boer, Nieuw-Beijerland en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik. Vrijdag 22 april: 14.15 uur ds. R. W. van Mourik, bevesti ging en inzegening van het huwelijk van Claudia Struijk en Henk Kattestaart - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Prot. Kerk in Ned. (Exodus) 10.00 uur ds. M. R. Hoffen- kamp - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. G. C. Duinker - CAM A Gemeente 10.00 uur de heer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. C. van den Berg, Azië en 14.45 uur ds. A. P. Voets, aangepaste dienst - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur drs. W. M. Dekker en 17.00 uur drs. mevr. J. Dekker-van Asselt - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. P. Blok, v.m. bediening Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. C. Gielen en 17.00 uur ds. J. C. den Toom - Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 17.00 uur ds. G. A. den Broeder. NIEUWE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur dr. T. E. van Span je, belijdenisdienst en 18.00 uur ds. C. Blenk, Lienden - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. J. Boer en 16.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. W. Westland, Wezep - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. A. van der Zwaag en 18.00 uur ds. J. Vlaardingerbroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. C. Doome weerd, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. G van Meijeren - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur de heer J. Seele en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.30 uur drs. J. H. Becker en 18.00 uur drs. I. J. Bijlsma - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Kerk 11.00 uur ds. A. Egas, Werkendam en 18.15 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijerland. LANGSTRAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur kand. A. Baan, Nieuw Lekkerland. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Iedereen, geleerd of minder geschoold, vindt leerzaam' een prima w^oord. Leren is uitstekend, goed voor Jan en alle man. Het levert een betere geestelijke- conditie op en je voelt je er fitter door. Toch is dat niet altijd het geval. Het beloofde een leerzame avond te wor den, maar ik knapte er niet van op en van bijtanken was al helemaal geen sprake. En dan te bedenken dat er op Flakkee maandelijks vier van dergelijke barre bijeenkomsten worden belegd. Die worden op hun beurt weer voorbereid door soortgelijke vergaderingen. Voorafgaand aan de avondüjke bijeenkomst bestaat voor burgers de mogelijkheid iets te berde te brengen. Deze bijdragen zijn in vergelijking met wat later ten gehore wordt gebracht meestal leerzaam. Hierna gaan de marathonbijeenkomsten echt van start. De agenda's van dergelijke vergaderin gen zijn gevuld met tenminste vijftien punten, opening en sluiting inbe grepen. Ik bezocht er onlangs weer eens een. Als toehoorder duizelde het mij binnen de kortst mogelijke tijd. De aan loop bestond uit het opsommen van de ingekomen stukken. De brieven van allerlei stichtingen, privé-personen en platforms vlogen mij om de oren. Maar het belangrijkste moest nog komen. Bij sommige agendapunten kwamen de monotone stemmen van de spreekgerechtigden aan het woord. Ik miste de glasheldere discussies over paalfunderingstechnieken en de transparante bijdragen van weleer over b.e. en vavo. Nu werden betaald park eren, het verwisselen van prognoses met voorspellingen en het eigenhandig verwijderen van begrippen uit het woordenboek verheven tot serieuze standpunten. Dat sociale woningbouw voor politici zware kost is, wordt op die manier eenvoudig omzeild. Ditmaal was er geen sprake van een Babylonische spraakverwarring. Alleen de betekenis van het woord 'heroverwegen' veroor zaakte een korte rimpeling in de vijver van de gemeentelijke politiek. Ik ver langde naar het moment waarop de huis-tuin-en-keukenfilosoof van het gezelschap als vanouds zou opmerken: 'we doen wat we kunnen'. Hierdoor ge raakte een bijeenkomst uit een ver en grijs verleden in een welhaast euforische stemming. Helaas bleven dergelijke polderiwijsheden nu achter wege. Waar is de tijd gebleven dat de voorzitter de handen meer dan vol had om de rumoerige zaal en idem mobiele telefoons tot bedaren te brengen? Nu kwam, na enkele rondes met verschil lende sprekers het eind van de ver gadering in zicht. Ik wist al wat er komen zou en ben voortijdig naar huis gegaan. Op de radio werd dezelfde ver gadering vrolijk voortgezet. De voorzit ter sloot de bijeenkomst en wenste iedereen welterusten. Het was inder daad een leerzaam avondje. Maar dan in negatieve zin. Van een serieuze gedachtewisseling was nauwelijks sprake, laat staan van een debat. Ik had mij toch iets anders voorgesteld. Als dit leerzaam is, ben ik... DIRKSLAND - Op dinsdag 19 april wordt er een zendingsavond gehouden in één van de zalen van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland. Esther Klaassen hoopt iets te vertellen en laten zien van het zendingswerk in China. Iedereen wordt van harte uitgenodigd om deze avond bij te wonen. De avond begint om 19.30 uur. Na de pauze is er een collec te t.b.v. het zendingswerk. SOMMELSDIJK - Bewoners en personeel zijn al weken in de weer om de jaarlijkse BAZAR-dagen tot een succes te maken. Vorige week stonden al tal van activiteiten in het teken van het bazarthema; de Koe. Ook is er een speciale huiskrant uitgegeven met o.a. verschillende artikelen die te maken hebben met 'de koe', met daarin een artikel over 'het Koeienwachtertje' uit het boek 'Op goede gronden', geschreven door D. Hoogzand. Vandaag en morgen staan de deuren van het verzorgingshuis uitnodi gend open om iedereen te verwelkomen. Kom en zie wat de bazar en rommelmarkt u te bieden heeft, vanavond tot 21.00 uur en morgen van 10.00 tot 16.00 uur. ROTTERDAM - Op koninginnedag, zaterdag 30 april geven de bekende organisten Martin Mans en John Propitius een oranjeconcert op het fraaie Fonteijn en Gaal orgel van de Breepleinkerk in Rotterdam. Het lichtvoetige, feesteUjke programma is gevuld met improvisaties over vaderlandse en oranjeliederen zoals: In Naam van Oran je, Wilhelmus, Waar de blanke top der dui nen, 'k Heb u lief mijn Nederland, Laat sangh en spel. Gelukkig is het land en God save the Queen. Er is tevens samenzang van vaderlandse liederen. Beide organisten danken hun bekendheid aan hun improvisatietalent. Zij improviseren over thema's uit de geestelijke en klassieke muziek en spelen medleys van vaderlandse liederen. Martin Mans is sinds 10 jaar als organist aan de Breepleinkerk verbonden en geeft jaarlijks een achttal concerten in dit Rotterdamse kerkgebouw waarbij hij ook gastmusici uitnodigt. John Propitius is voor de derde maal te gast in de Breepleinkerk. Hij is een befaamde organist uit Driebergen die al jaren concerten geeft door het gehele land. De toegang van het concert bedraagt 7,50 en voor kinderen t/m 11 jaar 3,50. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerkdeur vanaf 19.15 uur. Improvisatietalent Improvisaties zijn uitbeeldingen van een thema of tekst. Op een orgel kan dit met vele Registercombinaties tot uitdrukking worden gebracht. Het orgel van de Breepleinkerk is geknipt voor deze muziekstijl. Het is een romantisch orgel met een tremulant en prachtige uitkomende stemmen. Het impro viseren staat beide organisten op het lijf geschreven. Mans heeft een serie van 12 improvisatie CD's uitgebracht die gretig aftrek vindt bij het publiek. Deel 1 uit deze serie is met een gouden CD bekroond. Op het concert in de Breepileinkerk besteedt hij ook aandacht aan 60-jaar bevrijding. Een nieuwe DVD die hij over dit thema maakte, in samenwerking met het Urker Mannen Ensemble, is dan verkrijgbaar. Martin Mans concerteert wereldwijd. Vele buitenlandse tournees brachten zijn improvisaties over zee. Sinds 2002 is Zuid-Afrika als werkter rein betreden. Improviseren was daar een onbekende manier van muziek maken. Vol gend jaar tijdens zijn vierde tournee concer teert hij in het Voortrekkersmonument in Pretoria, een unieke concertlocatie die niet eerder door een Nederlander werd aange daan. Hij brengt daar onder andere zijn Voortrekkerssymfonie ten gehore. John Propitius Deze musicus is kerkorganist vanaf 1969 en was achtereenvolgens verbonden aan de Calvijnkerk in Baam, de Oude Kerk in Bar- neveld en tegenwoordig is hij organist in de Gereformeerde kerk (vrijgemaakt) te Drie bergen. Daarnaast is hij dirigent van twee gemengde koren in Kesteren en Soest en tevens van een kinderkoor. Gedurende zijn loopbaan heeft hij LP's en CD's opgenomen met orgelmuziek, samenzang en koorbege leiding. Op het concert zijn deze CD's ver krijgbaar. Voor nadere inrormatie: www.martinmans.nl Op zaterdag 16 april, morgen dus, kunt u van 9.00 tot 12.00 uur weer uw overtolUge huis raad inleveren voor de jaarlijkse rommel markt die zaterdag 25 juni bij Hervormd Centrum 'Elim' wordt gehouden. U kunt uw spullen op twee adressen inleveren, te weten Oudelandsedijk 4-a (de dijk die langs graan handel Van Schelven loopt, waar aan het eind zich het bedrijf van de fam. Van Kem pen bevindt) of in Hervormd Centrum Elim, Zuiddijk 19. De volgende spulletjes kunnen goed worden gebruikt: meubels (van bank stellen tot kasten en tafels), boeken, elektri sche apparatuur, speelgoed, gereedschap, computers, fietsen, enz. Alles wat u niet meer kunt gebruiken, kan op de rommel markt nog worden verkocht. Wie zijn spul len zelf niet kan brengen, kan bellen naar 651634 of 652184, en ze worden bij u opge haald. Op 1 mei 2004 was de PKN een feit. Nu eenjaar na dato: was de scheuring verant woord? Wat zijn de gevolgen en wat is er veranderd in de Hervormde Gemeenten binnen de PKN? Hoe zien we de toe komst? Zijn er mogelijkheden tot heling? Deze en andere vragen komen aan de orde in een lezing die op 27 april a.s. in verenigingsgebouw De Hoeksteen te Middelhamis zal worden gehouden, of - bij grote belangstelling - in het kerkge bouw aan de Ring. Inleider is drs. P.J. Vergunst, alg.secretaris van de Gerefor meerde Bond. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 19.45 uur. MIDDELHARNIS - Vrijdag 29 april a.s. hoopt de Kunst- en CultuurEducatie haar cursusseizoen af te sluiten met een lezing van Neerlandicus drs. F. van der Meij over de 'Invloed van kunst en literatuur op de Nederlandse Bijbelvertaling'. De heer Van der Meij heeft als letterkundige meegewerkt aan de Nieuwe Bijbelvertaling. De lezing wordt gehouden in de Emmaüskerk (vh. Geref. kerk), Kon. Julianaweg 64 te Middel hamis, aanvang 20.00 uur. ledereen is wel kom. De toegang is gratis. .V i STEUN HET ASTMA FONDS. GIRO 55055 Op reis met Paulus M. Quist, die al veel religieuze lectuur voor kinderen op de markt bracht, is weer in de gelegenheid geweest om een nieuw dagboek te schrijven voor kinderen vanaf 11 jaar! In het dagboek is voor iedere dag een stukje geschreven over het leven, de reizen en gedeelten uit de brieven van Paulus. Elk stukje wordt afgesloten met een te lezen bij belgedeelte en een Psalm. Ook met feestda gen is rekening gehouden. Het dagboekje is in 2004 door Den Hertog uitgegeven als paperback. Voorop het boekje staat een teke ning van Paulus op de Areopagus, achterop prijkt een Romeins koopvaardijschip. Deze illustraties zijn van Jaap Kramer. ISBN 90 331 1732 O, NUR 700, prijs: €12,70. Een jaar op reis 'Een jaar op reis' is ook een dagboekje voor kinderen, eveneens uitgegeven als paper back, bestemd voor kinderen vanaf 8 jaar. H. van Dam, bekend van de kinderbijbels, is de auteur van dit dagboekje. Werd in het vorige dagboekje (de Heere is mijn herder) veel aandacht besteed aan het nageslacht van David, in dit nieuwe boekje worden veel gebeurtenissen uit het leven van de aartsva ders behandeld. Het leven van Abraham, Izak, Jakob, Jozef, Mozes en Jozua stond in het leven van reizen en trekken. Veel belangrijke levenslessen hieruit worden in het boekje naar voren gebracht. Voor de feestdagen staan aparte stukjes achterin het boekje. Bij de tekst zijn geen bijbelgedeelten opgenomen, maar wel een psalmvers. De omslagillustratie - onmiskenbaar van Jaap Kramer - die de woestijnreis van het volk Israël laat zien, loopt zowel over de voor- als achterkant met voorop een leuke foto van BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BO Sommelsdijk Tei, (0)87)4826 14-Fax (0187)484520 een jongetje met een rugzak. Een aantrekke lijk ogend boekje dat zijn weg weer wel zal vinden. ISBN 90 331 1828 9, NUR 700, prijs: 12,70. Over pelgrims en puriteinen (deel 6 van de serie 'Vertellingen bij de kerkgeschiedenis') Mevrouw A. Vogelaar-van Amersfoort kan er maar geen genoeg van krijgen. Gelukkig maar. Zij schreef alweer een boek over men sen die een belangrijke plaats hebben inge nomen in de kerkgeschiedenis. Vijf deeltjes zagen reeds het levenslicht: 1) De eerste Christenen, 2) Van zendelingen, pausen en keizers, 3) De eerste hervormers, 4) Van her vormers en martelaars en 5) Strijders voor de waarheid. Reeds nu is bekend dat in deze serie nog meer deeltjes zullen verschijnen. In het laatst verschenen deel worden voorna melijk geschiedenissen verteld uit Schot land, Engeland en Amerika. Onder andere John Bunyan en Samuel Rutherfort komen voor het voetlicht. Op eenvoudige manier kunnen kinderen kennismaken met het een voudige, aangebonden leven van de mensen uit die tijd. Om jaloers op te worden! Rino Visser voorzag elk verhaal van een schitte rende illustratie. Den Hertog verzorgde de uitgave (118 pagina' s) in 2004, ISBN 90 331 1849 1, NUR 224, prijs €11,90. In de ark van Noach Een stevig prentenboekje van uitgeverij Benjamin, geschreven door Molly Detweiler en getekend door Steve Cox, kwam even eens in 2004 op de markt. Een deel van het verhaal van de ark van Noach komt ter spra ke op een heel alledaagse manier. De schrij vers hebben de roeping van Noach overge slagen en belichten alleen het verblijf van de dieren in de ark en 'de goede afloop.' In zes stevige kartonnen bladzijden kunnen de allerkleinsten kennismaken met Noach en zijn wonderlijke reis. In de voorkant van het boekje zijn achter kleine raampjes bewegen de figuurtjes opgenomen, echt leuk voor de kleintjes. ISBN 90 8601 010 5, NUR 224, prijs: 7,95. 'De boot van me ome' en 'Een bang geheim' Deze titels van meesterverteller Johan Erin- sel betreffen ditmaal geen boeken, maar ver tel- cd's. Allebei met kostelijke voorleesver- halen om te beluisteren. De verhalen van Frinsel zijn altijd boeiend en worden op niet te evenaarden manier voorgedragen door de auteur zelf. Niet alleen boeiend voor kinde ren, maar ook voor volwassenen. Deze ver tel cd's behoeven eigenlijk geen verdere aanbeveling. Den Hertog bracht ze op de markt, STH records zorgde voor de geluids opname en de illustraties op de omslag zijn van Adri Burghout. Elke CD kost 9,50. Wie heeft mijn pap opgegeten? Kleine beer wil geen pap eten. Papa en mama beer zeggen dat ze het bordje pap bui ten zullen zetten, dan zal de Grote Boze Beer de pap wel opeten. Maar kleine beer gelooft - niet dat er echt een Grote Boze Beer is. Maar als hij even later in het bordje kijkt, ziet hij dat het toch leeg is. Drie dagen lang houden vader moeder en kleine beer dit vol. Als klei- ne beer heeft gedroomd van Grote Boze Beer die hem achterna zit, dan heeft hij zijn eetlust terug. En dan ontdekt hij ook wie de Grote Boze Beer is! Een leuk, leerzaam, en geruststellend prentenboek voor kinderen met eetproblemen. Het boek 'Wie heeft mijn pap opgegeten?' is in A4 formaat, is gebon den, heeft 14 bladzijden met prachtige kleu renillustraties van Daniel Howarth en tekst van M. Christina Butler. Het werd in 2004 uitgegeven door Columbus in Heerenveen. ISBN 90 8543 081 X, Nur 274, prijs: 12,50. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR T«;. (0187) 4S204e 4a FiliMl; Hocmdeidiik Ter. (0187) 6ai27t 2844- Fai (0187)466481 19.3253 AK Ouódorp -F»i (0187) 683518

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2