Reünie 'Prins Maurits' TA Bakelaar: Ik heb voor niemand geheimen...' Kwartaalcijfers milieutelefoon Damclub 'Denk en Zet' De wethouders van Goedereede Wandeldag Rode Kruis Drukwerk nodig? Een stroom aanmeldingen: EIIAtlDBTi-niEUWS Nog spullen gevraagd voor Flakkeese Zendingsmarkt PvdA-er, maar niet van het roodste soort GOEDEREEDE - In Eilanden Nieuws worden dit voorjaar in een serie artikelen de wethouders van de vier gemeenten op Goeree-Overflak- kee voor het voetlicht gehaald. Enige tijd geleden betrof het de wethouders van de gemeente Middelharnis, nu is het de beurt aan de wethouders van de gemeente Goedereede. Na de wethou ders Van Oosterom en Lokker is het vandaag de beurt aan wethouder T.A. Bakelaar. Hij beheert de portefeuille Middelen en diensten, Financiën, Eco nomische Zaken (waaronder recre atie), Belastingen, Publieksbalie, Faci litaire zaken. Visserij en havens. Samen doen Financiën Privé Het Rode Kruis afdeling Middelhar nis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan het Haringvliet is al ruim 60 jaar actief. Eén van de activiteiten is het organiseren van een Wandeldag met afstanden van 25 en 40 kilometer. Dit jaar wordt deze gehouden op zaterdag 23 april. Persoonlijke toekomst l?ivA'M*ÏHiMïlPl4ï« Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 MIDDELHARNIS - Een gestage stroom van aanmeldin gen komt binnen, maar nog steeds vreest de reüniecommis- sie dat straks, op 14 mei, een nog grotere stroom van oud- leerlingen zal binnenkomen die nog niet geregistreerd is. Men ziet het scenario al voor zich: tientallen die zich niet eerder opgaven, komen binnen. De gangen en de lokalen vullen zich, het ingehuurde cateringbedrijf wrijft zich ver baasd, maar ook in wanhoop achter de oren, want de koffie is al na drie kwartier op. De ingehuurde steps om je wat sneller van het ene uiterste einde van de school naar het andere puntje te verplaatsen, zijn al binnen een uur uitge leend. "Had ik me maar wat eerder opgegeven". Ja natuur lijk, maar 'hadden' is te laat als hebben geweest is... Vijfenzeventig jaar PM Opgeven PAGINA 11 VRLJDAG 15 APRIL 2005 Wethoiuler liukelaar op de jachthaven m Stellendam. Hij heeft onder andere recreatie en economie in zijn portefeuille. iFim Add \im drr Imuih Door Adrl van der Laan De derde wethouder van de gemeente Goe dereede in onze serie artikelen is eveneens een Ouddorper. Teun Bakelaar is bijna anderhalfjaar wethouder. In december 2003 volgde hij P.T. Grinwis op, die tussentijds het veld ruimde in verband met de affaire rondom de ondertekening van de Vermo gensverklaring. Voordien was hij lid van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid. Tij dens de raadsperiode 1998/2002 was hij ook al wethouder geweest. Zo'n negentien jaar geleden kwam hij in de gemeenteraad. Bake laar ontkent dat hij al heel vroeg politiek geïnteresseerd was. Zijn interesse werd gewekt toen zijn overburen, het echtpaar Hogenraad, hem vroeg of hij 'iets in de poli tiek' kon doen en of hij lid wilde worden van de PvdA. "Ik ging wat meedraaien door het bezoeken van congressen en federatieraden en ik kwam steeds hoger op de plaatselijke lijst te staan. En op een gegeven moment kom je dan aan de beurt!" zo schetst Bake laar zijn politieke voorgeschiedenis. Is Bakelaar een echte socialist? "Ach, ik ben niet zo rood aLs sommigen wel eens denken. Wij zijn PvdA-ers, maar niet van het roodste soort!" Bakelaar verzekert dat hij in het begin van zijn raadslidmaatschap nooit met het idee speelde om wethouder te worden. "Dit was pas later toen er een kans kwam. Ik heb zelf tijdens een overleg met de verschillende par tijen eens voorgesteld om in plaats van twee, drie wethouders te kiezen. Toen men het daarover eens was, vond wethouder Visser dat de PvdA als eerste voor een gesprek in aanmerking zou komen. Zodoende ben ik wethouder geworden, maar dit was niet vooropgezet. Visser had ook een andere par tij kunnen kiezen". Toen Bakelaar eenmaal wethouder was kwam hij pas goed onder de bekoring van deze functie. "Ik vind het een prachtig beroep", zo verzucht hij. Ook Bakelaar heeft ervaren dat het wethou derschap geen erebaantje is waarmee de per soon in kwestie goede sier kan maken. Tij dens zijn politieke loopbaan, en dus ook tij dens zijn wethouderschap, heeft Bakelaar zoveel mogelijk geprobeerd om samen te werken in het algemeen belang. Volgens hem gaat het niet om persoonlijke of partij belangen, maar "raad, college en ambtena ren dienen altijd het belang van de burger op het oog te hebben". Wel erkent hij dat het wethouder zijn ook een leerproces is. "Je komt tijdens het werk met heel veel mensen en groeperingen in aanraking en daarvan leer je heel veel". Als portefeuillehouder economische zaken ontmoet hij veel belan gengroeperingen, zoals ondernemersvereni gingen, recreatiebedrijven en andere over legorganen. Doordat Bakelaar geruime tijd raadslid is geweest en later wethouder heeft hij ontdekt dat een raadslid het wel gemakkelijker heeft om bepaalde zaken aan te roeren dan een wethouder. Bakelaar verzekert dat hij heel erg open is "Ik heb voor niemand gehei men". Toch bevindt hij zich wel eens in een spanningsveld. Aan de ene kant wil hij zo veel mogelijk openheid geven, maar aan de andere kant zijn de belangen van, bijvoor beeld, ondernemers niet altijd gebaat bij veel openheid. "Toch wil ik de raadsleden zoveel mogelijk informatie geven, voordat ze het van de buitenwacht horen". Volgens Bake laar zijn dat moeilijke afwegingen. "Ik heb wel eens het idee dat zoveel te meer je de raadsleden meedeelt, des te meer ze gaan vragen". Volgens Bakelaar is het soms beter dat een raadslid buiten de raadsvergaderin gen om het kantoor van de wethouder eens binnenwipt, niet voor achterkamertjespoli tiek, "maar meestal kan er dan veel meer opening van zaken worden verschaft, zonder de belangen van derden te beschadigen". Dualisme Zoals veel eilandelijke bestuurders blijkt ook Bakelaar te moeten wennen aan het drie jaar geleden ingevoerde dualisme. Volgens Inwoners van de provincie Zuid-Hol land kunnen voor klachten over stank, stof, lawaai, bodem- en/of waterverontreiniging bellen met de provinciale Milieutelefoon. Daarnaast zijn bedrijven die een milieuvergun ning van de provincie hebben ver plicht incidenten te melden. Het eerste kwartaal 2005 leverde in totaal 544 telefoontjes op: 372 klachten en 172 meldingen. Het aantal klachten steeg licht met 11. Het aantal meldingen daalde fors met 45. Van het totaal aan tal klachten ging ongeveer 43% over stankhinder en bijna 31% over geluidshinder. Klachten Top-10 Van alle klachten hadden er 277 betrekking op bedrijven met een provinciale vergunning (het DCMR-gebied niet meegerekend). Die klachten leverde deze Top-10 op en is samengesteld op basis van door klagers genoemde bedrijven. 1W. de Voeght Metaalhandel, Westland (31) 2. Fleuren Compost BV, Middelharnis (28) 3. Van Schip Alphen BV, Alphen a/d Rijn (28) 4. Van Dalen, Nieuwerkerk a/d IJssel (20) 5. Groenrecycling Combinatie B.V., Voorschoten (20) 6. Unimills, Zwijndrecht (16) 7. Uzimet. Rijswijk (16) 8. Genubo BV, Middelharnis (14) 9. HKS Metals, 's-Gravendeel (II) 10. Van Gansewinkel, Katwijk (7) Klachtengolf Vanaf tien klachten of meer is er sprake van een klachtengolf. De Milieutelefoon telde één klachtengolf in het eerste kwartaal van 2005. Een explosie bij Van Dalen in Nieuw erkerk a/d Ussel op 25 maart veroorzaakte 10 klachten over geluid- en rookoverlast. Het bedrijf meldde deze explosie. De oorza ak was hoogstwaarschijnlijk een gastank in een autowrak. Meldingen Het aantal meldingen daalde in de eerste drie maanden van 2005 fors tot 172. De twee voorgaande jaren kwam het aantal meldin gen uit op 217 (2004) en 210 (2003). Als een milieu-incident niet wordt gemeld, zet de provincie een handhavingtraject in. Het bestuurlijke traject bestaat meestal uit het opleggen van een dwangsom per keer dat een incident niet of te laat is gemeld bij de Milieutelefoon. Daarnaast behoort ook een strafrechtelijk traject tot de mogelijkheden. Werkwijze Milieutelefoon Zuid-Holland De Milieutelefoon van de provincie Zuid- Holland is dag en nacht bereikbaar via tele foonnummer 070 441 61 11. Alleen niet acute klachten kunt u via de website indie nen (www.zuid-holland.nl). In de meeste gevallen wordt door een toezichthouder van de provincie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een klacht. In overleg met het bedrijf worden waar mogelijk direct maatregelen getroffen om de overlast te beëindigen. Indien nodig zet de provincie een bestuurlijk en/of strafrechtelijk hand havingtraject in. Dit gebeurt vaak als klacht en zich blijven herhalen en het bedrijf nalatig is in het nemen van maatregelen. hem hadden de wethouders het onder het monistische systeem wel wat gemakkelijker: "Je was voorzitter van een commissie en je kon de commissie precies uitleggen over het hoe en wat van bepaalde zaken. Onder het dualisme moet je afwachten wat er aan je gevraagd wordt. En soms mag je helemaal niks zeggen". Maar ook Bakelaar vindt dat men er gewoon mee aan de slag moet gaan, "want het moet". Overigens geeft hij toe dat de raadsvergaderingen in Goedereede nog wel wat monistisch zijn. "Er worden nog teveel vragen aan de wethouder gesteld zon der dat de raad onderling met elkaar in dis cussie gaat". Hij verwacht wel dat het in de toekomst goed komt met het dualisme en vindt het geen wonder dat deze andere vorm van besturen enige tijd nodig heeft, "want het is voor iedereen - zowel raad, wethouder als ambtenaar - een behoorlijke omschakeling". Wie Bakelaar tijdens zijn politieke loopbaan enigszins heeft gevolgd, kan niet ontkennen dat hij - zonder financieel specialistische opleiding - 'iets' met financiën heeft. Het is in het verleden wel eens voorgekomen dat hij als raadslid tijdens een raadsvergadering met de zakrekenmachine paraat zat om ver schillende berekeningen op hun juistheid te toetsen. Zo spoorde hij in het verleden wel eens een 'vergeten' miljoen gulden op. Wat heeft hij toch met de niet altijd tot de ver beelding sprekende financiële zaken? "Cij fertjes hebben mij altijd aangetrokken", zo verzekert Bakelaar. Hij verklaart rondom de juistheid van berekeningen een soort intuïtie te hebben ontwikkeld. "Soms doe ik een boek open en dan heb ik gelijk het gevoel dat er met de cijfers iets niet klopt. En meestal heb ik dan gelijk". Tijdens zijn vorige wethoudersperiode heeft Bakelaar ervaren dat de functie een zware wissel trok op zijn privé-leven. "Het was toen een 50%-baan en ik werkte nog in de volcontinudienst bij een bedrijf in de Euro poort. Dat was heel zwaar". Momenteel is het wethouderschap een 75%-baan en werkt Bakelaar niet meer, zodat hij al zijn tijd kan besteden aan zijn bestuurlijke functie. Wel geeft hij aan veel meer te werken dan die 75%, maar Bakelaar vindt dat niet bezwaar lijk. Immers, ook hij weet dat de wethou- dersbaan niet 's avonds om half vijf In het voorjaar is het een genoegen om op het eiland Goeree-Overflakkee langs buiten gebieden te genieten van ruimte en natuur. Het is gelukt een geheel nieuwe route uit te zetten, met als startplaats Middelharnis. De afdeling gaat er dan ook vanuit dat u zich in groten getale, individueel en/of in groeps verband zult aanmelden voor dit sportieve evenement. Vertrek tussen 7.30 en 9.00 uur vanuit Opel Garage Knöps, Langeweg 113. Tijdens de route zijn er controleposten opge steld en bij rustpunten kunt u de ontvangen consumptiebonnen inleveren. De wandeldag is geregistreerd bij de Zuid Hollandse Wan- delsport Bond. Bent u lid van de Bond, dan bedraagt het inschrijfgeld 3, anders 3,50. Alle deelnemers ontvangen een herinnering. Dankzij de hulp van vrijwilligers en spon sors kan dit evenement plaatsvinden. Voelt ook u zich aangetrokken om bij het Rode Kruis Vrijwilligerswerk te verrichten? Dan zijn er vele mogelijkheden zoals het oude renwerk, hulp bij vakantieprojecten zoals de bekende Henry Dunant en Mappo Mondo. Ook is het mogelijk te helpen bij het Bloed- donorcentum aan de Isaac da Costastraat te Sommelsdijk. Voor meer informatie hier over kunt u contact opnemen met mevr. C. Franzen, tel.: 651359. En voor meer inlich tingen over de Wandeldag kunt u bellen naar mevr. A. Huizer-Brouwers, tel.: 652205. ophoudt. "Ik vind het een bijzondere baan en dan moetje niet naar het aantal uren kijken!" Voldoening geeft het wethouderschajj hem ook als er zaken kunnen worden afgerond. Als voorbeeld noemt hij de start van de ver koop van grond op het Bedrijventerrein Kor teweg, door allerlei planologische procedu res en onderhandelingen heeft dit érg lang geduurd. Vorig jaar werd de weekmarkt in Ouddorp geopend. "Dit proces, dat al door mijn voorganger is gestart, heeft ook veel tijd gekost, maar als dit dan afgerond wordt, ben ik heel tevreden", aldus Bakelaar. Het functioneren van een progressief pohti- cus in een behoudende gemeente heeft voor Bakelaar nooit problemen opgeleverd. Hij is geboren en getogen in Ouddorp en hij weet welke dingen er op principieel gebied gevoelig liggen. Het kost hem daarom ook geen moeite om hier rekening mee te hou den. Negatieve kanten aan de functie van het wet houderschap kan hij zo vlug niet noemen. Wel heeft de affaire rondom de Vermogens verklaring hem toch wel aangegrepen. Hij verklaart er niet veel meer over te willen zeggen dan alleen dat hij er wel verschillen de nachten van wakker heeft gelegen. Hij hoopt dat inmiddels het puin wel is geruimd, "want als je onderling met elkaar aan het stoeien bent, ga je er aan voorbij dat de belangen van de burgers voorgaan". Overi gens verwacht hij dat de komst van de nieu we burgemeester 'verfrissend' zal werken binnen politiek Goedereede. Begroting Het viel op dat Bakelaar vorig jaar tijdens de behandeling van de begroting voor 2005 en de meerjarenbegroting in de gemeenteraad 'een makkie" had. Volgens Bakelaar is dit te danken aan de manier waarop deze begro ting is samengesteld. Deze kwam tot stand doordat raadsleden van te voren over de ver schillende zaken hebben mee kunnen praten. Daardoor was het toch een gezamenlijk pro duct, waar op een evenwichtige wijze de noodzakelijke bezuinigingen zijn doorge voerd. "We hebben in de begroting wél de reserves moeten aanspreken omdat er een aantal grote investeringen te wachten staat, zoals de ontwikkeling van de gemeente werkplaats en de brandweerkazernes, maar dit was toch de beste oplossing". Bakelaar weet dat de bezuinigingen juist bij de verschillende verenigingen hard zijn aan gekomen. "Ze zijn een aantal jaren in de luwte gehouden. Maar ja, waar niet meer is... De verenigingen zullen daarom met eigen acties ook hun financiën moeten aan vullen. Mijn motto is dat een vereniging eerst zelf zijn broek moet ophouden. Als dit niet lukt, dan kan de gemeente bijspringen". Tijdens het gesprek met Bakelaar laat deze verschillende keren blijken dat hij het wet houderschap met veel plezier uitoefent. Is hij het politieke bedrijf na een kleine twintig jaar nog niet beu? Hij geeft aan het voor zichzelf niet reëel te vinden als hij weer terug naar de raadsfractie zou gaan. Hier heeft hij twee redenen voor. De eerste is dat Middelhamis/Sommelsdijk - Uitslagen van de vriendschappelijke wedstrijd van 11 april jl. tussen 'Denk en Zet' en Mookhoek. C. Spee - H. JagramO - 2 I. Mackloet - A. SnijdersO - 2 A. van der Veer-A.M. Blaak1 - 1 H.H. Verolme - FH. Geluk1 - I C. Polder - H. den BoerO - 2 A. Verolme-A. Verhage0-2 I. Koese-J. Vorthoren1 - 1 J. van Hoorn - J. de Koning2 - O M. Klink - C. Verdonk1 - 1 R. Jacobs - J. van Gilst2 - O J. Jordaan-A. de GeusO- 2 R. van Rijnberk - L. BoudewijnsO - 2 Eindstand8 - 16 Mookhoek is een dorpje vlakbij Strijen in de Hoekse Waard. Het speelt een sterke rol in de eerste klasse van de Nederlandse Dambond. Uit ervaring, vanwege een jaar lijkse ontmoeting, weet Denk en Zet dat Mookhoek een heel lastige tegenstander is. Het was na ongeveer anderhalf uur spelen dan ook al 6-0 voor Mookhoek, een ach terstand die moeilijk was in te halen. Jacobs, die nogal eens verrassend uit de bus komt, had de eer om als eerste winst voor Denk en Zet binnen te halen. Daarna bouw de Mookhoek de voorsprong nog verder uit. H.H. Verolme zorgde met remise en Van Hoorn met een knappe winst voor nog wat punten. Op het eind van de avond werd er nog hevig gestreden om het verschil kleiner te maken. Koese wist na een knappe partij remise te maken. Klink was dicht bij winst, maar moest ten slotte ook met remise genoegen nemen. Van der Veer kwam in het eindspel een stuk voor, maar zijn tegenstan der wist er toch nog remise uit te slepen. Het was jammer dat Spee zich verrekende en zo de remise weggaf. Al met al was het een mooie damavond tegen een sterke en sportieve tegenstander, die verdiend gewonnen heeft. hij de stap van wethouder naar raadslid al eens heeft gemaakt en het lijkt hem niet zo verstandig dit nog eens te doen. De andere reden is dat hij graag de ruimte vrijlaat voor anderen die graag zijn partij willen vertegen woordigen in de gemeenteraad. Hoe denkt Bakelaar dan over nóg een periode op de wethouderszetel? Door zijn ervaring weet hij dat denken over de toekomst in de poli tiek nogal ongewis is. "Ik kan wel zeggen dat ik volgende periode weer wethouder wil worden, maar als mijn partij zegt: 'Teun, je bent een beste jongen, maar we hoeven je niet meer' dan houdt het voor mij op. Maar als ze het weer aan me zouden vragen, zou ik me nog wel een periode willen inzetten voor de gemeenschap van de gemeente Goederee de..." Voor de Flakkeese zendingsmarkt worden nog rommelmarktspullen gezocht. Deze kunnen, na een telefoontje naar 603764, worden afgeleverd op het adres Achterweg 8 in Melissant. Tevens is de organisatie voor de kraam met tweede handskleding nog op zoek naar goede en gewassen tweedehands kleding. Dit kan, na een telefoontje naar 602022,worden ingeleverd op het adres Achterweg 2a te Melissant. Wacht met uw aankopen van kleding en schoenen en plant jes tot 7 mei, want er zal een grote tuin- en perkplantenshow worden gehouden en een stunt schoenenverkoop. SOMMELSDIJK njaar 1986 van De Dillenbiirg. Op 6 februari 1936 werd het nieuwe hoofd der school, de heer De Fockert, welkom geheten op de ledenvergadering van de school. De voorzitter was blij hem hier te zien, te meer omdat hij al acht maan den lang zijn werk had aanschouwd. Eén van de weinige aanwezige leden stelde voor om in plaats van zaterdagmorgen op woensdag middag school te gaan houden. Het voorstel werd door het bestuur in welwillende overweging genomen. Soms zijn enkele zinnen uit een historisch verslag al voldoende om je te realiseren dat je wel erg ver van die tijd verwijderd bent. Stel je voor dat er nu lessen op zaterdag gegeven zouden gaan worden, of dat het bestuur zou besluiten dit te gaan doen. Zou dat niet een kleine revolutie veroorzaken? De leerlingen op de bijgevoegde foto zouden het beslist niet gewaar deerd hebben, maar daarvoor is het tijdsverschil dan ook wel erg groot geworden. Deze examenklas van 1986 zal zich eerder druk gemaakt hebben over óók nog een vrije woensdagmiddag dan te den ken aan school op zaterdag. Reünie voor wie? Voor leerlingen van de ULO, MULO, HAVO, VWO, VBO, maar natuurlijk ook voor die scholen waarmee in de loop der tijd een fusie is aangegaan: LAVO, LHNO, PRO-onderwijs, is de reünie van 14 mei bedoeld. En vanzelfsprekend horen daar de collega's bij die er werkten of werken. Als u dus in die 75 jaar op de Prins Maurits zat of er gewerkt hebt, komt u natuurlijk wel even kijken hoe uw oud-klasgenoten er nu uit zien, maar geeft u zich dan wel eerst even op. Dat kan op meerdere manieren: via de website www.csgpm.nl; via het e-mailadres k.mulderCrfcsgpm.nl. schriftelijk via het adres CSG Prins Maurits, Postbus 181, 3240 AD Middelharnis, of gewoon per telefoon: 0187- 482745. Snel opgeven dus, zodat de lawine aanmeldingen op tijd kan worden verwerkt. De reünie wordt zaterdag 14 mei van 13.00 tot 17.00 uur gehouden in het schoolgebouw van de Prins Maurits, Koningin Julianaweg 57.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11