De Gooye Ouddorpse schakers promoveren naar de tweede klasse RSB Open Monumentendag 2005: Religieus erfgoed Uitslagen Jeugdsolistenconcours Lammetjesdag op boerderij Zonnehoeve groot succes! P.V. De Rode Duif Ontknoping volleybaiseizoen Les Deux Intermezzo Drukwerk nodig? EIIAIIDBI-IIIEUia maakt goede afsluiting in verenigingscompetitie Geslaagde Nacht van Sommerdiek 2005 stad a/h Haringvliet Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 l^ai^a-^rilo^ie deel PAGINA 5 DINSDAG 12 APRIL 2005 Afgelopen maandag 4 april zou één van de belangrijkste avonden kunnen worden in de 55-jarige schaakhistorie van dam- en schaakvereniging Ont spanning te Ouddorp. Want in de laatste RSB wedstrijd van het seizoen 2004/2005 kon tegen degradatiekan didaat H.I. Ambacht 2 de felbegeerde promotie naar de 2e klasse van de Rotterdamse Schaak Bond worden afgedwongen, iets wat in het lange bestaan van de Ouddorpse denksport- vereniging nog nooit gelukt was. Om precies 20.0() uur werden de klokken aangezet en de eerste zetten op de borden gedaan. Na een uurtje bleek dat alle acht bor den dik in orde waren voor de Ouddorpse schakers. De score werd geopend door Peter Derrez. In een damegambiet kwam Peter goed uit de opening, en wist middels een meesterlijk schijnoffer van zijn loper, de zwarte koning te ontdoen van zijn bescher mende pionnen. De zwarte koning kwam geheel alleen te staan en mat was uiteindelijk niet te voorkomen; de tegenstander van Peter restte niets anders dan zich gewonnen te geven. Daarna duurde het lang voordat de volgende uitslagen genoteerd konden worden, maar rond een uur of tien tot half elf kregen de Ouddorpers loon naar hun werken. Aller eerst was daar Wilko Breen, die de 2-0 op het scorebord bracht. Een vreemd soort 'geweigerd' koningsgambiet leverde Wilko de iets betere stelling op. Rustig bouwend vergrootte hij zijn stellingvoordeel en wist hij een gewonnen eindspel te bereiken. Dit werd bekwaam door Wilko afgerond. Kort daarna gaf de tegenstander van nestor Arie Baas zich gewonnen. In een loperspel letje wist Arie zijn tegenstander een stuk te ontfutselen, echter de technische problemen waren nog best ingewikkeld door de ver opgerukte zwarte pionnen. Maar Arie wist toch beslissend binnen te vallen en net voor dat het mat zou lopen, gaf zijn tegenstander op. Kees van den Nieuwendijk boekte ook een keurige overwinning, maar niet na enkele hachelijke momenten in de opening te hebben doorstaan. Zijn tegenstander bediende zich van het Blackmar-Diemer gambiet, een giftig gambietje als je niet oppast. Kees moest het wiel opnieuw uit vinden, maar slaagde daar wonderwel in. De twee pionnen die zijn tegenstander in de opening had geofferd, zag hij nooit meer terug en dit materiële nadeel bleek zwaar te wegen in het eindspel. Doordat Jaap Sandi- fort remise aanbood na lang het betere te hebben gehad in zijn partij, een onderhou dende Konings-Indiër, werd het 4,5-0,5 en was de overwinning en daarmee promotie naar de 2e klas.se een feit. Reinier van der Wende bood ook remise aan, na aanvanke lijk redelijk geopereerd te hebben in een Caro-Kan. Willem-Jan Tanis en Gert-Jan Zonneveld gaven de overwinning nog extra cachet door hun partijen winnend af te ron den. Daarmee kwam een daverende 7-1 overwinning op het scorebord voor de Oud dorpse schakers. De grote kracht van dit team is dat het een sterk collectief is, het teamresultaat staat bovenaan en de individuele prestaties wer den hieraan ondergeschikt gemaakt. De Ouddorpse vereniging is in de breedte ster ker geworden door de komst van spelers van de opgeheven schaakvereniging Stellendam, waardoor ook aan de lagere borden aan kracht werd gewonnen. Slechts één wed strijd werd verloren met het kleinst mogelij ke verschil, tegen kampioen SOF uit Oude- Tonge, die daardoor ook promotie afdwon gen naar de 2e klasse. Wat een luxe op Goeree-Overflakkee: alle Ie teams van de 3 eilandelijke verenigingen zijn vertegenwoordigd in de 2e klasse! Daar mag men best trots op zijn. De Open Monumentendag vindt dit jaar plaats in het weekend van 10 en 11 september, en heeft als thema Religieus erfgoed. Voor een groot deel zijn dit kerken. Maar ook ande re religieuze monumenten zullen tij dens deze negentiende editie van de Open Monumentendag aan bod komen,' kloosters, kapellen, pasto rieën, begraafplaatsen, gasthuizen, moskeeën en vrijmetselaarsloges. Onder het motto Geloven in monu menten is religieus erfgoed in de bre de zin des woords te bezoeken. Tijdens de Open Monumentendag, die vorig jaar circa 900.000 bezoekers trok, zijn in het hele land duizenden bijzondere en vooral historische gebouwen gratis openge steld voor het publiek. Afhankelijk van de keuze van een gemeente, is dit op de twee de zaterdag van september. Naast openstel lingen van gebouwen worden er tal van activiteiten georganiseerd, waaronder rond leidingen, routes en tentoonstellingen. In totaal zullen zo'n 350 gemeenten meedoen aan Open Monumentendag 2005, waarvan het overgrote deel ook aan het thema Reli gieus erfgoed. In het weekend van 10 en 11 september zal niet alleen aandacht worden besteed aan de gebouwen die een link hebben met een reli gieuze of spirituele stroming, maar ook aan bijkomende onderwerpen als bedreiging of herbestemmming van religieuze monumen ten. Diverse activiteiten in het kader van de religie geven de programma's een extra dimensie; religieuze liederen, speciale ker- kenroutes of -paden, orgelconcerten, ten toonstellingen van kerkelijke gewaden of het serveren van religieuze maaltijden. De lan delijke opening van Open Monumentendag 2005 zal op 8 september plaatsvinden in het Noord-Brabantse Oirschot en zal worden verricht door staatssecretaris Medy van der Laan. Het nieuwe deel in de themareeks van de Stichting Open Monumentendag gaat ook over Religieus erfgoed en komt van de hand van kerkhistoricus Ton van Schaik. Hij is onder meer bekend van het zojuist versche nen boek Bedankt voor de bloemen over paus Johannes Paulus II en katholiek Nederland. Het boek dat hij schrijft voor de Open Monumentendag behelst de geschie denis van religie in Nederland en de monu menten die de verschillende religieuze stro mingen hebben voortgebracht. Het boek verschijnt in juli en is verkrijgbaar via www.openmo numentendag.nl of via de boekhandel. Informatie over de Open Monumentendag kan men vinden op www.openmonumenten dag.nl, waarop vanaf half april alle deelne mende gemeenten aan Open Monumenten dag 2005 staan vermeld. De plaatselijke programma's, met een overzicht van open stellingen en activiteiten, zijn vanaf eind juli op de website te vinden. Medio augus tus komt het magazine van de Open Monu mentendag uit, verkrijgbaar bij VVV- en ANWB-kantoren. Uitslag wedvlucht GENT 09-04-2005. Los: 09.10. Deelnemers: 5. Duiven: 95. Weer: Noord-West. J.M. Visser 1 2 4 6 7 9 23; K. Klink 3 10 13 17 18 19 21 22 24; J. C. Wagner Zn. 5 8 12 14 16 20; J.D. Meiaard Zn. 11 15. Klavierinstrumenten A t/m 11 jaar Noah Seelmann133 MaryaHeij129,5 Ronja Hoorens van Heyningen123 Eline de Gast120,5 Jan Meuleman120,5 Klaas de Vos114 Jordy van Heemst113 Maura Henkes109,5 Huibert Knöps106,5 Wietse Villerius106 Lauren Fortes105 Lynn Krijgsman104,5 Rons van Gils101 Kleine instrumenten A t/m 12 jaar Marya Heij131,5 Annelies Rijk123,5 Suzanne Roeland16,5 Romy de Winter112,5 Cornalijn van Spronsen112,5 Marije Weenink112 Vincent Straver111 Matthijs Kneepkens108 Kleine instrumenten B 13 jaar en ouder Deborah van Loon 130 Sifra van Asperen Chantal Monster 129,5 125 SjanelleBaan Joyce Weijman Gerriëtte Stolk 122 120 120 Maloe van Leersum 119 Marleen de Winter 118 Aleida Stouten 116,5 Nathalie van Heemst 115 Jobke Heij 114,5 Marian Klok 114 Annemarieke van Heiningen Elise Marie Nap 113,5 112 John Noordijk 110 Renate Tanis 106 KJavierinstrumenten B 12 13 jaar Dorian Papavoine132 Elene Vroegindeweij128 Diantha van Spronsen125 Benno van Gils119,5 Nelleke Villerius115 Anne Co Heystek113 Naomi Graafland112,5 Tüno Lambregts109 BastiaanPille106,5 Adriaan Kesteloo103,5 Ruben van Papeveld102 Klavierinstrumenten C 14 jaar en ouder Lennart Moree (piano)141 Lennart Moree (orgel)130 AnneGrinwis122,5 Matthias Stout121,5 DorienGrinwis119 Ralph Looij118 Hanneke Verhage117,5 Peter Biemond112 Mieke Korpershoek111 Dingeman Wolfert110,5 Joran Looij107,5 Groepen Tibiarum Cantus (blokfluitensemble)..125,5 Trio Deborah, Linda, Joanne118,5 Sanneke Visser, Elene Vroegindeweij ...118 Marian Klok, Anne-Mieke Haasnoot ..117,5 Jacomijn de Geus, Alinda den Hoed116 Jitske Verkerk, Eline Roeland116 Cécile Vink, Simone v.d. Heuvel115,5 Noah en Djordy Seelmann113,5 Laura Bakker, Brechtje Helderweirdt112 Iris Hoftijzer, Saskia v.d. Bulk109 Trio Annelies, Jorinde en Vincent109 Robi en Maloe van Leersum107,5 Rachelle en Roosje van Nes106,5 Max en Vincent 't Hart98 Doek gevallen voor Heren 3; Meisjes C en Heren Recrea op weg naar kam pioenschap Volleybalvereniging Les Deux intermezzo heeft aanstaand weekend haar laatste wed strijden van het seizoen. Ze vinden plaats in De Staver te Sommelsdijk. De toegang is gratis. Afgelopen weekend speelden niet alle teams. Wel Heren 1, en ze deden goede zaken. Als het de laatste pot ook goed komt, lijkt een vijfde plaats zeker - een goede teamprestatie van het team van Onno Bal, dat na de winterstop een positieve injectie kreeg door de komst van een nieuwe train- ster, Pamela Domselaar. Bij Heren 3 van Les Deux intermezzo is het minder prettig. In Nieuwerkerk aan de Ussel had het team van aanvoerder Gert van Nieuwaal geen kans meer en dat werd in de uitslag bevestigd. Het team van jong talent was terecht gekomen in de zwaarste 3e klas se poule, elke wedstrijd was een finale. En menige finale werd verloren, zo ook zater dag van NIVOC'72, de nummer 2 van deze poule. Heren 3 is nu officieel gedegradeerd. Ziende op de standen, valt op te merken dat er nog twee teams zijn die de kansen op het kampioenschap tot de laatste wedstrijd bewaren. Meisjes Cl won probleemloos met 0-4 bij Rijnmond 1 en kan de titel thuis behalen. Concurrent Kwiek deed haar spor tieve plicht en won ook met 4-0 en moet nu afwachten wat de meisjes van coach Eddy 't Jong doen. Meisjes C had namelijk een wedstrijd minder gespeeld. Bij de recrean ten geldt hetzelfde voor het heren team. Tegen concurrent IBIS werd in Hellevoet- sluis met 2-2 gelijkgespeeld. Het team van Ruud de Beer moet nog drie wedstrijden spelen en heeft het volledig in eigen handen. Onderstaand de uitslagen: Berkel 1 - Heren 1 0-4 DVO 5 - Heren 2 0-4 NIVOC72 2 - Heren 3 4-0 Rijnomnd 4 - Dames 23-1 Capelle 1 - Jongens BI1-3 Rijnmond 2 - Meisjes BI3-1 Rijnmond 1 - Meisjes Cl0-4 Voome 5 - Meisjes D2n-b Ibis 1 - Heren Recrea2-2 Zwemvereniging De Gooye maakte zaterdag 9 april de laatste wedstrijd in de verenigingscompetitie. Met 37 persoonlijke records, 17 eerste plaat sen, 13 tweede plaatsen en 12 derde plaatsen was het een succesvolle mid dag in zwembad de Gooye. Bij de minioren E was het op de 100 m wis sel en 25 m school een complete aangele genheid van De Gooye. Bij de meisjes waren het Janneke Japenga, Jorieke Wolfert en Maureen van Sluis en bij de jongens Lex van der Wekken, Wilber Hameeteman en Arian Donkersloot die op de 100 m wissel de snel ste waren. Op de 25 m school waren het Morgan van Erkel, Maureen van Sluis, Cynthia van der Baan, Lars Jongejan, Lex van der Wekken en Micha Konings die de ereplaatsen verdeelden. Bij de minioren 6 werd de 50m vlinder en vrij gezwommen. Melissa Knops, Anne de Kok, Jos Terlouw en Ramon van Huizen werden tweede en derde op de 50 ra vlinder. Jos en Ramon kregen beide dezelfde tijd toe bedeeld, namelijk 43.8 sec. Jaco Struik, Erik Donkersloot en Pieter Wolfert wisten hun tijd ook te verbeteren. Op de 50 m vrij was het voor Melissa en Anne precies dezelfde volgorde. Maar bij de jongens was de eerste plaats voor Ramon in 36.14 sec, op de hielen gezeten door Jos in 36.7sec. Pr's waren er nog voor Jos, Pieter, Erik, Lieven Kooijman en Marten Japenga. Anna Kooijman en Anthony Struik wonnen de 100 m vrij bij de junioren 2 in resp 1.20.47 en 1.04.02 en Koen van der Wekken werd tweede door er maar 4 sec vanaf te zwemmen, zijn tijd 1.14.24. Op de 50 m OUDE-TONGE - Het was gezellig druk op Boerderij Zonnehoeve in Oude-Tonge op zaterdag 26 maart. Jong en oud hebben zich op deze dag vermaakt met het bekijken, aaien of op de foto gaan met de lammetjes. Maar er was nog veel meer te doen dan alleen een bezoekje brengen aan de lammetjes. Zowel binnen in de schuren als buiten op het erf is het de hele dag een drukte van belang geweest. En het weer werkte ook fantastisch mee. Bij het knutselhoekje werden paaseieren geschilderd en werd een lammetje gemaakt. De pony's liepen geduldig hun rondjes en via een speurtocht over de boerderij kon iedereen het leven en de dieren op de boer derij wat beter leren kennen. De vragen waren af en toe best pittig, maar dat maakte de uitdaging des te groter. Ook was er een aantal prijzen te winnen. waarvan de uitslag als volgt luidt: - gewicht raden van de ram (83 kilo): fami lie Hoogstad uit Oude-Tonge. - boerderijspeurtocht, winnaar jongens: Harold Schipper uit Hekelingen; winnaar meisjes: Marietta de Vos uit Oude-Tonge. Deze dag werd georganiseerd ten bate van Stichting Caleopse. Deze Stichting zet zich al een aantal jaren in voor de Annie Crèche te Paramaribo (Suriname). De Annie Crèche is een dagopvang voor gehandicapte kinde ren van nul tot acht jaar. Bij het kraampje van Stichting Caleopse gaf Annette Reig- man-Bruggeman, die werkzaam is op de Annie Crèche, de bezoekers enthousiast informatie en beantwoordde diverse vragen. Naast veel blije gezichten en leuke reacties tijdens de dag kon er aan het einde van de lammetjesdag een bedrag van 1400 aan stichting Caleopse worden overhandigd. Daarnaast ontving Annette Reigman recht streeks van bezoekers nog eens 400 aan donaties. Prachtige bedragen, waarmee Stichting Caleopse de Annie Crèche weer verder kan steunen. school werd Anna tweede en Anthony eerste in 41.73 sec. Op de 100 m wissel bij de jeugd 2 waren het Karola Hameeteman en Anne Terlouw die de eerste plaatsen voor zich opeisten in 1.23.47 en 1,04.02. Anne won ook nog de 100 m rug in 1.15.24. Niels van der Wekken wist op beide afstanden zijn tijd te verbete ren. Pascal Lugthart bracht op de laatste afstand ook een pr voor hem in de boeken. Lizzy van Dijke werd derde op de 50 m rug bij de dames 2 in 39.35. Bij de jongens was het Bastian Zoon die won. Leo de Jong zwom een pr in 33.07 en werd daarmee tweede. Karola Hameeteman won de 100 m vrij in 1.15.75 en Lizzy werd derde in 1.18.59. Bij de jongens waren de één, twee en drie voor Bastian, Leo en Jeroen van Dam. Voor Leo komt de minuutgrens wel heel dichtbij. De 200 m wissel was een prooi voor Anne lies Kievit en Gerben de Jong. Maartje de Jong en Mark Zoon werden derde, terwijl Lydia Terlouw haar tijd verbeterde. De 50 m vrij gaf dezelfde winnaars te zien. Maar nu was Maartje tweede. Al met al een goede middag om op terug te kijken. Vorige week werd er door de Gooye meege daan aan de Nacht van Sommerdiek. Het eerste team Met Gerben en Leo de Jong, Mark en Bastian Zoon, Jeroen van Dam, Jos van der Welle, Anne Terlouw en Niels Blok moesten hun meerder erkennen in ZOB. Zij werden keurig tweede en de teller bleef na 12 uur zwemmen staan op 62.7 km. Vooral de jongeren wisten hun tijden gedurende de gehele nacht op de 50 m vlak te houden. Het tweede team met Karola Hameeteman, Liz zy van Dijke, Mirjam Kievit, Danielle en Pascal Lugthart, Niels van derWekken, Marijke Mandemaker en Arianne van 't Geloof eindigden op een 11e plaats met een afstand van ruim 52 km. SOMMELSDIJK - In zwembad De Staver werd vrijdag 1 en zaterdag 2 april voor de 9e keer de Nacht van Sommerdiek gehouden. Het startschot werd gegeven door voorzitter Arjen Uijtewaal van zweraclub De Schotejil, Pie Kievit en David Kievit. Om 20.00 uur gingen 17 teams van start om tot de volgen de ochtend 8.00 uur zoveel mogelijk meters te zwemmen. De zwemmers, publiek, vrij willigers en organisatoren werden deze nacht wakker gehouden door de D.J. van Happy Music en blaaskapel De Neutekrae- kers uit Middelhamis. Dit jaar was er een record aantal teams aanwezig. Allen hielden zij het vol om tot zaterdagochtend een flink aantal meters te zwemmen. ZOB uit Oud Beijerland had het meeste aantal meters gezwommen en ging met de eerste prijs en de wisselbeker naar huis. Alle zwemmers kregen een vaantje als herinnering aan de Nacht van Sommerdiek. Vele vrijwilligers hebben hun vrije nacht opgegeven om de gezwommen banen te tellen. Zonder de vele sponsors en vrijwilligers was deze 9e Nacht van Sommerdiek niet te realiseren. De orga nisatie van de Nacht van Sommerdiek wil iedereen hartelijk bedanken voor hun inspanning en sponsoring. Het was een gezellige en geslaagde nachtmarathon. SOMMELSDIJK -45- Nu is ze naar kamp 22-12 gezonden om met een Duit ser samen te werken in een project, dat voor de Sowjet Unie van heel groot belang zal worden. Dat men Vale ria Zaitsev daarvoor genomen heeft, is met voorbe dachte rade gedaan. Niet dat het meisje daar iets van weet. Nee, niets van dat alles. Als goede communiste is ze de weg gegaan die haar door de partij en het vaderland is voorgeschreven. Zelf had ze geheel ande re idealen. Zelfs in haar stoutste verwachtingen had ze nooit kunnen denken, ooit nog eens in deze oerwereld terecht te zullen komen. En dan nog samenwerken met een Duitser. Er is geen volk ter wereld, dat ze meer haat dan de Duitsers. Haar vader en broer zijn door de Duitsers doodgeschoten aan het front. Zelf is ze een keer gevangen genomen, maar heeft later kunnen ont vluchten. In de korte tijd van haar gevangenschap is ze gemarteld. En nu zal ze met een Duitser moeten samenwerken. Ze heeft zich voorgenomen om hem het leven zo zuur mogelijk te maken. Ze zal wraak nemen om wat de Duitsers haar en haar familie hebben aan gedaan. Dat men haar naar de taiga heeft gezonden, is niet voor niets. In de eerste plaats verwacht men wat van haar. Ze is cum laude geslaagd en een trouw partijgenote. Wat echter een grote rol heeft gespeeld bij haar benoe ming in de taiga is haar vrouwelijk schoon; een wapen, waarvan men in Moskou overtuigd is, dat dit de Duit ser beïnvloeden zal. De rapporten die van ingenieur Franz Fischer zijn ver zonden, hebben indruk gemaakt. Door middel van Valeria Zaitsev, wil men deze ingenieur aan Rusland binden. Daarvan weet het meisje niets; ze is vol wran ge gevoelens gekomen en zal deze gevoelens op de Duitsers botvieren. Dat heeft ze zich stellig voorgeno men. En daar ze als Russin nogal wat mogelijkheden bezit om een weerloze plenny te dwarsbomen, zal ze de Duitser het vuur na aan de schenen leggen. Met kapitein Bemerian staat ze voor het raam van diens bureau te kijken, hoe de plennies de wagens lossen. 'En waar is de beer, die ik moet dresseren, kameraad kapitein?' 'Daar staat hij, die blonde met dat papier in z'n hand.' 'Ik zal die kerel bijbrengen, hoe wij Russen plegen op te treden tegen bruten die ons moedertje Rusland heb ben verwoest. Mijn vader en broer hebben in de vader landse oorlog het leven gelaten, dat ben 'k niet verge ten. Daar zal ik verhaal op halen, zolang er nog één Duitser in Rusland is.' 'Ik geloof dat zoiets niet helemaal je taak is, kame- raadske', lacht Bemerian sarcastisch. Ze draait zich een halve slag om naar de kapitein. Haar ogen schieten vuur. 'Waarom dacht u, kameraad, dat ze mij hierheen heb ben gestuurd?' 'Ik heb uw orders gezien, m"n kind, en daarin staat niets over dresseren vaB Duitsers. Hooguit wordt in Moskou verlangd, dat wij hier een nieuw project op stapel zetten. Blijkbaar bezit jij de capaciteiten om daaraan mee te mogen werken. Ik wil geenszins jouw kennis onderschatten, maar wat die man daar in z'n mars heeft, is zelfs Moskou niet ontgaan; en dat wil wel wat zeggen. Ik zou daaraan maar eens denken, voordatje iets tegen hem gaat ondernemen. Overigens ben ik ervan overtuigd, dat als de samenwerking tussen jullie niet zou lukken, dat niet aan hem zal liggen. Hij is namelijk één van die mensen, die ik, als hij een Rus zou zijn geweest, zeer hooggeacht zou hebben.' 'Maar hij is een Duitser, die hier achter prikkeldraad zit opgesloten. Zeg mij, kameraad, zijn wij onmensen dat we dit hiig vasthouden? Mij hebben ze gevangen genomen. Ik ben door hen gemarteld, het vel hebben ze van m'n vingers gestroopt. En als ik niet ontsnapt was, zouden een stel van die Fritzen mij hebben verkracht. Gelooft u dan niet dat ik nog zo het een en ander te ver effenen heb met die kerels?" 'Nee, dat geloof ik niet. De oorlog is al bijna vier jaar afgelopen, het wordt tijd dat we hem vergeten. De zie meer in een samengaan dan dat men elkaar haat.' Ze stampvoet van woede. 'Ik merk, kameraad, dat de omgang met hen u ook al heeft besmet. Met mij zal dat niet gaan. Ze zullen weten dat er nog Russen zijn die niet zo vlug kunnen vergeten.' 'Beste kind, ik kan je gevoelens best begrijpen. De oorlog heeft veel wonden gemaakt, maar die moeten genezen, al zullen er altijd littekens overblijven.' 'Ik zal mij in ieder geval door die kerel niet laten gezeggen, hoe het moet. Geen Duitser mag mijn baas zijn, dat zullen ze in Moskou begrijpen.' 'Moskou begrijpt alles, meiske; alles.' 'Wanneer kan ik aan het werk gaan? Want daar ben ik tenslotte voor gekomen.' 'Daarin ben je geheel vrij. Maar ik zou daar niet te lang mee wachten. Installeer je eerst goed, dan zullen we verder zien. Tussen haakjes, wanneer wil je dat ik je aan onze Duitse geleerde voorstel?' 'Het is, geloof ik, goed om dat zo vlug mogelijk te doen. Dan kan de vent zich alvast op mijn definitieve komst voorbereiden. Geloof me, hij zal daar plezier aan beleven.' 'We zullen zien.' 'Dat zult u zeker.' Ze draait zich fier om en staart de kapitein met harde blok aan. Ze wordt door de kapitein naar haar kamer gebracht, dan gaat deze terug naar het gebouw waar Franz druk in de weer is, om de aangekomen goederen te controleren. 'Goeden avond, kapitein. Het gaat vlot. Kijk eens wat we allemaal al hebben. Het is bijna niet geloven. U zult zien; over een paar dagen gaan we draaien. De jongens zijn geïnstrueerd en de zaak kan zo gaan rollen.' 'Ik eh, heb met je medewerkster, of hoe je haar mag noemen, kennis gemaakt. Ze heeft nogal temperament. Je zult dat wel merken. Ik wil je zeggen dat ze blijkbaar niet zo erg op Duitsers is gesteld. De reden daarvoor heeft ze mij verteld, neem het haar niet al te kwalijk, als ze eens wat te opvliegend zal optreden." 'Ik heb niets kwalijk te nemen, kapitein, dat weet u toch?' 'Natuurlijk.' De kapitein maakt weer zijn bekende armbeweging waarmee hij woorden wegwuift als die hem niet aanstaan. 'Ik heb haar in ieder geval gezegd, dat als er van een goede samenwerking tussen jullie geen sprake is, u daarvoor niet verantwoordelijk zult zijn.' Franz kijkt de officier sprakeloos van verbazing aan: 'Dat hebt u gezegd, kapitein?' 'Ja, dat hoor je toch?' Franz kijkt de officier dankbaar aan. Even heeft de Rus zich weer blootgegeven en daarbij getoond dat ook een kapitein van het rode leger een mens is met diepe gevoelens voor zijn medemens. Langzaam laat de man zijn harnas zakken, naarmate de tijd verstrijkt en na vele gesprekken, waarin wederzijdse waardering voor eikaars standpunten kon worden gevonden. 'Dank u, kapitein.' Franz meent het uit de grond van z'n hart. De kapitein voelt dat aan en glimlacht. 'Het zal wel goed komen, jongen.' Zijn stem verraadt kameraadschappelijke hartelijk heid. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5