Schaede èmaekt? Dokke! Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker (5) Op zun Oudurps èschreeve: EIIAI1DB1-I1IEUWS De kanonneerboten in actie Volleybalvereniging VIP'82 present tijdens Nationale Sportweek Damkampioenschap Goeree-Overflakkee 2005 Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Oude-Tongenaar schrijft boek over tweede huis in Frankrijk Drugs in het gezin ^-, De vijf kanonneerboten hadden in het geheim de haven van Cherbourg verlaten. Dat kon echter niet verbor gen blijven. Het nieuws haalde al gauw de voorpagina's van alle kran ten. De ogen van heel de wereld waren op deze vermetele onderne ming gericht. Ondanks oponthoud en dreigingen onderweg bereikten de boten de veilige haven van Haifa. Plotsklaps oorlog De vloot lag gereed De strijd barst los Israël tegen Syrië Israël tegen Egypte vH Uitslag van de 6e ronde: Inhaalwedstrijden 5e ronde: Uitslagen van 4 april 2005 Afdeling 1: Afdeling 2: Waarom dit onderzoek? Hoe verloopt dit onderzoek? PAGINA 9 VRIJDAG 8 APRIL 2005 De Ontsnapping Als we nu ook nog willen weten hoe het verder met die kanonneerboten gegaan is, moeten we naar 5 oktober 1973, de dag vóór Yom Kippoer. Grote Verzoendag is de heiligste dag in Israël. Leviticus 16 leert ons dat het de dag is waarop alleen de Hogepriester werken mocht. Het was de sabbat der sabbatten. Joden bereiden zich dan voor op een vasten en op synagogebe- zoek. De dag vóór Yom Kippoer is één van de dagen, waarop het leven in de Israëlische dorpen en steden rond het middaguur tot stilstand komt. Alle winkels en kantoren gaan dan dicht. Spoedig daarna rijden er ook geen bussen meer. De straten raken leeg. Zelfs de radio- en tv-zenders zwijgen. Maar onder de Egyptische strijdkrachten was er op 5 oktober 1973 een enorme bedrijvigheid. Ook de Syriërs waren bezig hun troepen aan de grens te versterken. Verontrustend was bovendien dat Russi sche adviseurs met hun gezinnen plotseling uit de beide landen verdwenen. Onmiddel lijk werden in Israël alle verloven ingetrok ken en het leger werd in de hoogste staat van paraatheid gebracht. En uitgerekend(!) op Israels belangrijkste feestdag brak de hel aan het Egyptische en Syrische front los. Egypte en Syrië vielen het land aan met meer tanks en vliegtuigen dan de Duitsers in 1942 tegen Rusland gebruikten. Israël werd overrompeld. Het had niet meer dan duizend soldaten en zeventig tanks aan het front. Het leger en de luchtmacht van Israël werden niet alleen door het tijdstip van de oorlog verrast, maar ook door de gevechtskracht en het moderne wapentuig van hun Arabische tegenstan ders. Israël was ervan uitgegaan dat Egypte nog lang niet klaar was voor een oorlog. Dienstplichtigen werden door koeriers uit de synagogen gehaald en opgeroepen naar een verzamelplaats te komen. De mobilisa tie duurde 56 uur. Ondertussen waren 1200 Egyptische com mando' s met helikopters over de hele leng te het Suezkanaal overgestoken en achter de Israëlische linies geland. Israëlische leger eenheden langs het kanaal waren al spoedig in wanhopige gevechten gewikkeld. De onneembaar geachte Bar-Lev-linie werd in enkele uren opgerold. Zelfs de oliebronnen in de Sinaï liepen gevaar. Generaal Dayan zag het allemaal niet meer zitten. Hij wilde terug naar ver achter het front gelegen stellingen. Aan het noordelij ke front ging het al niet beter. Op de Golan waren de Syrische tanks doorgebroken en kwamen tot op 5 kilometer voor de oude grens van vóór de Zesdaagse Oorlog (1967). En van de luchtmacht werden door elektrisch geleide SAM-raketten diverse Israëlische toestellen neergehaald. Het leger en de luchtmacht van Israël waren door deze aanval aan het wankelen gebracht. En hoe zat het met de vloot? Het ombou wen van de onbewapende Cherbourgse kanonneerboten tot raketboten had drie jaar en negen maanden geduurd. Toen kon een operationeel raketboten-flottielje worden gevormd, Aan de boten waren nog twee in Israël gebouwde boten toegevoegd. Die waren groter en zwaarder bewapend dan de twaalf. Ze hadden zeven raketten en vijftig man aan boord. De twee nieuwe boten en elf Cherbourgbo- ten (één lag er in het dok) hielden de groot ste oefening die ooit gehouden werd. Het bleek een generale repetitie te zijn. De oefe- Mosje Dayan. ningen verliepen per fect. Er bleef echter één angstige vraag over: hoe zou het afweersysteem tegen raketten, dat Israël ontwikkeld had, wer ken? Tijdens de bespreking van de gehouden oefe-1 ningen kwam onver wachts het bevel van admiraal Binny Telem: "Ga terug naar de boten en maak ze klaar voor een actie". En zo werd de stilte van Yom Kippoer op de marinebasis in Haifa doorbroken door allerlei activiteiten. Lanceerinrichtingen werden in gereedheid gebracht, raketten werden uit de opslag plaatsen gehaald, munitiemagazijnen wer den bevoorraad en brandstoftanks werden gevuld. En terwijl overal in de synagogen de gebeden opklonken, voer het eerste schip weg om een positie voor de kust van de Sinaï in te nemen. De Skory-torpedojagers vormden al gerui me tijd de ruggengraat van de Egyptische vloot. Daaraan werden door Rusland twaalf Osa-raketboten (met vier raketten) en twee Komar-raketboten (met twee raketten) toe gevoegd. De Syrische vloot beschikte over drie Rus sische Osa- en zes Komar-raketboten. De Syrische raketten vormden een ernstige bedreiging voor de olieraffinaderijen in Haifa. De raketten - styx genaamd - had den een afstandsbereik dat 2,5 maal zo groot was dan de door Israël ontwikkelde Gabriëlraket. De Egyptische kust lag onge veer even ver van Haifa als de Syrische kust, ongeveer 150 kilometer. Twee Israëlische raketboten voeren op het moment dat de sirenes de oorlog aankon digden vanuit Haifa naar het Noorden, naar Syrië. Later voegden zich daar nog twee schepen aan toe. Barkai was de flottielje commandant van de vier schepen. En nog drie schepen gingen naar het zuiden om te voorkomen dat Egyptische infiltraties van uit zee in de Sinaï zouden plaatsvinden. Luitenant-kapitein Hemt Tsemach, een bril jant elektronicaofficier, was er na de onder gang van de 'Eilat' in geslaagd een afweer systeem tegen raketten te ontwikkelen. De eerste slag tussen raketboten zou nu plaats vinden. Daarbij zou blijken of de raketten, die op Israëlische schepen werden afge vuurd, konden worden afgeleid. Op enige afstand van de kust voer een Syri sche torpedoboot. Deze werd door de Israë li's tot zinken gebracht. Kort daarna werd een 560 ton metende Syrische mijnenveger door raketten getroffen en door kanonvuur in de grond geboord. Datzelfde lot onder gingen na een felle strijd twee raketboten. Een derde, die ontdekte wat er gebeurde, ging er met een vaart vandoor, maar omdat er geen haven in de buurt.was, liep hij in de ondiepe kustwateren vast. De Israëlische schepen naderden het gestrande schip tot op één kilometer en bombardeerden het met kanonnen, zodat het in vlammen opging. Na anderhalf uur kon Barkai melden dat alles voorbij was. Alle vijf Syrische vaar tuigen die aan de strijd hadden deelgeno men, waren vernietigd. Admiraal Binny Telem beval hem naar huis terug te komen. Het geavanceerde elektronische verdedi gingssysteem én een weldoordachte gevechtstactiek hadden ertoe bijgedragen dat de Israëlische vloot zonder enig verlies uit de strijd te voorschijn was gekomen, ondanks dat het bereik van de sovjetraket 2,5 maal zo groot was dan die van de Israë- hsche. Onder leiding van Gideon Raz waren er ook raketboten naar het zuiden gevaren. Ze lagen voor de kust van de Sinaï voor anker. De bemanning had er geen idee van wat zich op dat moment op de slagvelden in de Sinaï en de Golan afspeelde. Ze had tot taak te voorkomen dat de Egyptenaren een poging zouden doen om achter de Israëli sche linies te landen. Om 10 uur 's avonds ontdekten de radars van de raketboten een aantal rubberboten die vol met Egyptische commando's op de kust afvoeren. Onmid dellijk openden de Israëli's het vuur. De boten draaiden om en vluchtten tussen de riffen. Daarmee was een landing verijdeld. Verder uit de kust kruisten nog vier andere boten, met Eli Rahav als bevelvoerder. De sfeer was erg gespannen. Als ze Port Said dichter dan 45 km zouden naderen, kwa men ze onder schootsbereik van de raket ten. Het gebeuren met de 'Eilat' lag nog vers in het geheugen. De expeditie naar het noorden was nog maar nauwelijks achter de rug en Barkai had nog maar net de gelegen heid gekregen een evaluatiegesprek te voe ren of de boten moesten al weer gereed gemaakt worden voor een nieuwe actie. Er was geen tijd te verliezen. En binnen twin tig minuten waren de raketboten vanuit Haifa al weer op weg naar het zuidwesten. Zij voegden zich bij de schepen die voor Port Said lagen. Twee Egyptische boten kozen zee en vuurden raketten af. Die mis ten hun doel, één slechts op 100 meter. Daarna zochten ze weer een veilig heenko men in de beschutte haven. Ondertussen naderden vanuit de haven van Alexandrië vier Osa's. Het was midder nacht, de derde nacht van de strijd. De Israëli's gingen er met hun ingeschakelde elektronische beveiligingssysteem in top snelheid op af De Osa's wachtten tot de vijand op afstand gekomen was (de styx konden 45 kilometer halen). De spanning bij de Israëli's liep hoog op, ook de angst om binnen schootsbereik van de styx te komen. De Egyptenaren losten het eerste schot op een afstand van 48 kilometer. Meerdere schoten volgden. De schepen benaderden elkaar tot op 30 kilometer, maar elke raket miste doel. Toen keerden de Osa's om. De Israëli's zetten de achter volging in. Ze liepen langzaam op de Egyptische schepen in. Barkai eiste dat de raketten niet zou den worden afge vuurd zolang de boten niet binnen schootsbereik - 20 kilometer - waren. Pas toen ze de sche pen tot op zeventien kilometer genaderd waren, vielen de eer ste schoten. Daarbij werden twee Egypti sche raketboten tot zinken gebracht. Een derde werd getroffen, maar zonk niet. Het vierde was vluchtend buiten schootsbereik gekomen. Een Israëlische boot die de ach tervolging had ingezet, dreigde het contact met de andere schepen te verliezen. De commandant werd teruggeroepen. De aan val werd afgebroken uit vrees voor de kust- batterijen en aanvallen vanuit de lucht. De vijfde avond van de strijd werd Barkai met zeven boten opnieuw naar het noorden gestuurd. Hij zou proberen nog andere raketboten uit de belangrijkste Syrische havenplaats Latakia te lokken en te treffen. Ook wilde hij een poging doen de olieop- slagtanks daar in brand te schieten. Dat was niet ongevaarlijk. De schepen stelden zich aan een spervuur van kustbatterijen bloot. De olietanks werden niet getroffen. Wel gelukte een soortgelijke poging bij het zui delijker gelegen Banias. Omdat de Syriërs ieder gevecht op zee meden, had Barkai geen zichtbaar resultaat behaald. Hij was daardoor gefrustreerd. Wel had hij bereikt dat de Syriërs hun plan nen om de Israëlische kust- en scheepvaart lijnen aan te vallen, op hadden gegeven. De vier boten die naar het zuiden gestuurd waren, hebben bij herhaling weten te voor komen dat Egyptische versterkingen aan wal gingen om de in de Sinaï aanwezige 1200 commando's te versterken. Nasser. (wordt vervolgd) OOLTGENSPL.AAT - Van 25 maart tot 3 april werd de Nationale Sportweek gehou den. De verschillende verenigingen tn Oolt- gensplaat stelden samen een programma op, aan de hand waarvan iedereen keimis kon maken met één of meerdere sporten. Zo was het vrijdag 1 april was het de dag van de volleybal, 's Middags van 13.00-15.00 uur konden de leerlingen van de basisscho len kennis maken met volleybal. De basis scholen c.b.s. De Hoeksteen en o.b.s. De Regenboog OBS hadden hun lesrooster zo aangepast dat de leerlingen uit de groepen 7 en 8 een uur lang konden volleyballen. Van de volleybalvereniging waren vier leden - Ton, Danielle, Corina en Marleen - aanwe zig om de kinderen te 'trainen'. Als eerste werden de basistechnieken, zoals serveren en boven- en onderhands spelen aangeleerd. Hierna werd er een wedstrijdje gespeeld. Alle kinderen deden enthousiast mee en er werd al heel goed gevolleybald. Vanaf 16.00 uur konden de kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar komen volleybal len en 's avonds kon iedereen vanaf 16 jaar kennismaken met de volleybalvereniging. De vereniging vond het leuk om aan deze dag mee te werken en hoopt dat een derge lijke activiteit volgend jaar weer georgani seerd wordt. Iedereen vanaf 16 jaar kan altijd vrijblijvend mee volleyballen, vrij- dagsavonds vanaf 20.00 uur. Voor foto's van het volleyballen tijdens de Nationale Sportweek of voor meer informa tie kunt u kijken op de website van Volley balvereniging VIP'82: www.vip82.nl. H. Verolme -1. Mackloet 1-1 P. Leroy - W. van Schie 0-2 J.A. Dekker - Jac. Wolfert1-1 C. Polder - A. van Huizen2-0 B. Visbeen - C. Tanis 2-0 M. Goedegebuur - A.P.C, de Mik0-2 J. van Koppen - H.M. Floresteijn 1 - 1 R. Jacobs - Joh. Wolfert 2-0 A. de Mik - J. JordaanI - 1 D. Wolfert - B. du Pree2-0 W. van Schie - J.A. Dekker1-1 A. van Huizen - B. Visbeen 0-2 J.A. Dekker - Joh. Wolfert 1-1 P. L-eroy - J.A. Dekker.2 - O Van Schie zag kans Leroy onderuit te halen. Polder leverde een prestatie door Van Hui zen de loef af te steken. En Jacobs was ook weer eens in vorm. Nog één wedstrijd. En het is beslist. Mackloet gaat nog steeds aan de kop, met één punt voorsprong op Van Schie en Visbeen. Ook H.H. Verolme, Pol der en Dekker zijn nog niet kansloos. De volgende speelavond is op woensdag 6 april. V MIDDELHARNIS/ ^y. SOMMELSDIJK A. van der Veer - A. Verolme .3-0 1. Mackloet - H.H. Verolme0-3 Van der Veer, die weer helemaal in de run ning is, speelde een degelijke partij tegen A.Verolme. Het ging lang gelijk op, maar in het eindspel koos Verolme een zwakke voortzetting. Hij dacht een doorbraak naar dam te forceren. Dat klopte ook wel, maar daarmee bood hij Van der Veer de gelegen heid twee dammen te halen. Het was toen voor Van der Veer niet moeilijk meer om de volle buit binnen te halen. Mackloet speelt op twee fronten voor de titel, voor de club en voor het Rakkeese kampioenschap. Op H.H. Verolme rustte de sportieve plicht om het Mackloet zo lastig mogelijk te maken. Daar leek het in het begin helemaal niet op. Door een fout van Verolme kwam Mackloet al heel snel een stuk voor. Maar Mackloet wist daar niet goed mee om te gaan. Zijn stelling werd steeds problematischer. Verolme zag kans zijn achterstand ongedaan te maken. Enkele zetten daarna deed Mackloet ook nog de slechtste zet die hij maar doen kon. Dat gaf hem de genadeslag. M. Klink - J.A. Nipius 3-0 J. Jordaan - W. Vroegindeweij0-3 R. Jacobs -1. Koese 0-3 Klink moest het in zijn laatste wedstrijd opnemen tegen Nipius. Het krachtsverschil is wel heek sterk in het voordeel van Klink. Het duurde dan ook niet lang of hij haalde de winst binnen. Het wil Jordaan maar niet luk ken om tot betere resultaten te komen. Ook vanavond niet. Vroegindeweij speelde een prima partij. Hij maakte dapper gebruik van de ruimte die Jordaan hem bood. In het mid- denspel maakte hij een mooie combinatie naar dam, die voor Jordaan het einde bete kende. Jacobs moest het opnemen tegen Koese. Dat was een zware opgaaf. Koese die al zijn partijen gewonnen heeft, gaf geen krimp. Jacobs wilde Koese in een prachtige val laten lopen, maar vergat daarbij zijn eigen stelling gesloten te houden. Dat was koren op de molen van Koese. Deze bouw de zijn voorsprong tot wel drie stukken uit. Ook al wist Jacobs niet van opgeven, hij moest uiteindelijk toch capituleren. Wannéér we vroeger ongerweege naer schoole waere, kon hut wellus beure dat ur un tol of un voewtbal bie dun ieen of dun oaren deur un ruute gieng. Vriewel noeojt kwam dêêr dan un peliiesi an te pas, want dat wier ongermekaore wel èreegeld. lederieen wist wel wie of dat je was, dus gieng de benaedieelde dan wel eeven naer je vaoder toe. Zoeodat die dan ieen van de Oudurpse vearevers (Piejt van Sors Taenis, Keessie van Sors Taenis, Brammetje van Leen Akkershoek, Wim van Jaopie Ras, Cor van Jaop van Koppen in (mun ome) Dimmen van Krien Speé) dur un nieuwe ruute in kon lae- te zette. Wannéér de schaede deur meerdere veroorzaekt was, wiere de kosten dan oak mit de oare ouwelui saeme betaeld. Wat ur dan 's aevunds in de huuskaemers ofspeelende bie de desbetreffende brokkepi- looten wil je eigeluk niejt weete, want dêêr kwam je dan zoeo mar niejt makkeluk van of (mar dêêr hew 'k hut ongerlestend al oover èhaod). In iedergeval wier wel je spaerpot leegèmaekt. Zoeo lieerende je wel wat un ruute kostende in datje niejt zoeomar un aor schaede mocht toebrienge. Hut motto was: 'wie niejt hoeore wil, mot dan mar voele'. Ik dienke toch dat we toe ieerlukker waere dan noe in dat we lieerende un aor niejt mit de schaede op te zaedelen. Noe is hut dichte moeluk in ondoendeluk om schaede te ver- haelen; in hut góót oak veelal om groeotere bedraegen. Mar ja.as je noeojt èlieerd bint wat un doeodgeweune ruute kost, hei je dur oak glad gêên benul van wat hut kost as je un bank uut dun trein of bus sloopt. Gêên means die zun eige realiseert dat dien trein van de Nederlandse Spoorwegen of dun bus van Connexxion is in dat uuteindeluk alle schae de deur bereekend woord in de pries van de kaertjes. In noe magge we allemaele wel loape koeren dat alius mit de komst van de euro zoeoveel dierder èwoore is, mar we vergeete dan dat we mit zun allen an die niejt verhaelbaere schaede op dun daeder mee motte betaele. In wat dienk je dan van de tillefooncellen in de bushokjes, oftewel de abri's, mit an driej kanten glas? Minstens twiee kêêr per maend ligge dur wel un paer ruuten uut, mieestal doewe ze dat in hut weckende. Wannéér de jongelui uut de disco in uut de kroegen kom men, wille ze nog even 'leuk' weeze. Tjon- gejonge wat un gevoel voor humor! Hut oopenbaer vervoer is per jaer zoo'n slordege twintug miljoewn euro kwiet an vandalisme, wêêrvan de helft opgöót an hut weighaelen van graffiti. We zouwe us op motte telle wat iedere bur ger per jaer mee betaelt an schaede deur dit soort sloopweark. In dan niejt allieene bie de ooverheid, mar oak schaede die toe èbrocht woord an particulieren. Supermarten oover hut gehieele land verlieze per jaer zoo'n driejmiljoewn euro an hut kwietraeken in sloope van dur wienkelwaegentjes. Vergeet niejt dat die driej miljoewn euro's echt in de priezen van de koffie, suuker, koekkies, krintebollen in buttere deurbereekend woore. In hut RD las 'k dat rond in mit de jaerwisselieng van 2004 naer 2005 dur zoo'n 1132 brievebussen èsneuveld waere deurdat vandalen vierweark in de brievebussen toet ontploffing èbrogt hao. Hierdeur was de TPG allieene alwêêr zoo'n 800.000 euro kwiet an schaede. Dus tel uut je winst! In un Connexxionbus ongerweege naer Dortdrecht wier de sjofeur deur un stelletje ongereegeld, oftewel vandalen, flink lastug èvalle, hie wier èslooge in bespooge, de ban ken wiere mit un mes bewearkt in dur zelfs uut èsloopt, in de leege bierflessen vlooge deur dun bus an schearven. Toch hao de sjof eur nog hut lef om mit zun mobieltje de pehesi te bellen die dun bus levers onger weege opving in naer hut peliesiburo bege leide. Dêêr wiere de belhaemels deur de peliesi uut dun bus èplokt in wier persesver- bael teegen heurli opèmaekt. In noe mar hoope dat deeze gasten de schae de motte vergoewde, inplekke van un werk straf te kriegen. Hut gemis van un flienk antal euro's weegt zwaerder voor die gasten dan zesundertug uurtjes in un plantsoen schoffele, in de Connexxion hoeft de passa giers die dur eige wel netjes gedraege niejt exstra te laete betaelen voor de schaede. Hellevoewtsluus maert 2005, De groewten van Job Gerda Padmos Velen dromen er van, weinigen doen het: een tweede huis kopen in Frankrijk, waar het uitstekend toeven is. Koert Wijnands deed het wel en hij stak er heel wat tijd in, samen met zijn vrouw Rita, om het op te knappen. Wat ze niet allemaal voor verrass ingen aantroffen, zowel in het huis als in de tuin valt met geen pen te beschrijven. Toch doet Wijnands een poging in zijn boek 'Earendil'. Lezers beleven het allemaal met hem mee. Al die keren dat hij de 585 kilo meter (of vijf uur rijden) van zijn woon plaats Oude-Tonge aflegde, naar het huis dat hij liefkozend Earendil heeft genoemd, naar de Avondster van de Elfen uit Tolkiens "In de ban van de ring". Menigeen kan zich door hem laten inspireren, het kost wat tijd, maar dan heb je wel een prachtig huis. Koerts boek begint op de dag dat zij het huis kopen. Over van alles is er in het verslag geschreven. Maar het is niet alleen een dro ge opsomming van de werkzaamheden; het boek wordt vooral boeiend en interessant vanwege de vele zijsprongen. Als Koert iets zag of opmerkte, zocht hij daar later thuis Ook op Goeree-Overflakkee zijn veel jonge ren drugs gaan gebruiken. De ouders zijn de eerste verdedigingslinie in de strijd tegen drugs. Toch beseffen ouders het gevaar vaak pas als het te laat is. Hoe kunnen zij hun kin deren beschermen en wat te doen als je kind voor de verleiding gezwicht is? In een afle vering van het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee wordt dit onder werp op maandag 11 april tussen 21.00 en 22.00 uur besproken. U hoort daarin o.a. een interview met een vader en een onderwijzer. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur wordt het pro gramma herhaald. iets over op en kwam hij op het onderwerp terug. De illustraties maken het geheel af. Earendil wordt uitgegeven door Mijn Eigen Boek in Groningen. Mijn Eigen Boek werkt met bestellingen via internet en levert recht streeks aan de besteller. Mijn Eigen Boek kan boeken vervaardigen in oplagen van minimaal 1 exemplaar. Dat biedt de moge lijkheid om elk boek van een persoonlijk voorwoord te voorzien. ISBN: 9059740696, Verkoopprijs: 24,50 (excl verzend- en ver- pakkingskosten). In de maanden april en mei van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1955 in de Regio's Voorne-Putten- Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee opgeroepen voor het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de vijfjaar een uitnodiging voor het onderzoek. Ver volgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onder zoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombose- dienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010 2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaeco loog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het antwoordfor mulier terugsturen naar de GGD. Dit formu lier is bijgevoegd bij de uitnodigingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet-deelname' worden ingevuld. Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker in Nederland ingevoerd. Na invoering van dit bevolkingsonderzoek is het aantal vrouwen dat baarmoederhalskan ker krijgt, venninderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakte zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de laboratori umkaart mee. Voorafgaand aan het onderzoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uitstrijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt ver volgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgestuurd. De huisarts spreekt met de vrouw af hoe zij de uitslag te weten komt. Soms moet het uit strijkje opnieuw worden gedaan omdat het uitstrijkje technisch niet goed is gedaan. Ook kan verder onderzoek nodig zijn omdat bij voorbeeld een onschuldige ontsteking is ont dekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet auto matisch baarmoederhalskanker te betekenen. De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Adresgege vens krijgt zij via de gemeentelijke basisad ministratie. Gegevens kunnen worden uitge wisseld met de informatiesystemen van de huisartsen. Op deze uitwisseling en registratie van gege vens is de Wet Bescherming Persoonsgege vens van toepassing. Als vrouwen hier bezwaar tegen willen maken of meer willen weten kutmen zij de GGD bellen. Op werk dagen van 9.00 tot 14.00 uur is een mede werker van de GGD bereikbaar op telefoon nummer: 0181 65 24 41.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9