Actieavond Het Kompas groot succes Het grote recreatiegevaar is... 1,5 mm klein! Bazar en rommelmarkt in verzorgingshuis 'De Goede Ree' Inzameling voor kindertehuis in Kenia Dia-avond bij CVB Goeree Belijdenis EIIAIIDBn-tllEUWf Groot onderhoud Grevelingengebied Drie turnsters naar NK turnen in Breda Regionale Postzege I be u rs Ronduit praiseavond in Ouddorp Problemen in de natuur door teken nemen jaarlijks toe in Nederland! 4* ffg ffs K* éSr i& ^t f; k* k* k* k* k* k* k* STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Gfeda-cll^exi o-p -woexi^da-giiaor^eii PAGINA 7 VRUDAG 8 APRIL 2005 De weersomstandigheden waren ideaal tijdens de Actieavond van Het Kompas. STELLENDAM - Op de Hervormde Basisschool Het Kompas werd 1 april werd een actieavond gehouden. Natuurlijk was één van de doelen een geldbedrag bij elkaar te krijgen voor de school. Maar een ander doel was om gezamenlijk met kinderen, leerkrachten én ouders iets te organiseren waar met tevredenheid op kan worden teruggezien. En de Ouderraad van de school laat weten dat beide doelen bereikt zijn. De avond, die al direct na schooltijd begon, bracht het mooie nettobedrag op van 1.600 op. Dit bedrag zal besteed worden aan nieuwe boeken voor het informatiecentrum van de school. Er werd heel fijn samengewerkt tijdens de talloze activiteiten van deze avond. Voor de versterking van de inwendige mens was er veel ruimte: zo werd er vis gebakken én gegeten, en was er een heus restaurant dat door de leerlingen van groep 8 werd gerund. Ook bij de andere activiteiten werden de leerlingen zoveel mogelijk ingeschakeld. De Ouderraad bedankt allen voor het behaalde resultaat, in het bijzonder de sponsors die belangeloos hun medewerking hebben gegeven: Plus Tessemaker, Bloemenhuis Ixora, Primera, Kapsalon Hélène, Bakker Bleumink, Blikvanger, Breen, Keijzer •groente. Stip Drogisterij, Rabobank, Zwembad Het Zuiderdiep, Jaap Boone, Parfumeurtje, Delta Expo, Restaurant De Goede Reede en het Bloemenschuurtje, terwijl de GO 20 de vis ter beschikking stelde. Het is ook dit jaar weer oppassen geblazen in onze Nederlandse natuur. Jn het groeno m ons heen (bos, duin, leide, park en óeok de eigen tuin) topen wij tot ongeveer november fikse risico's. Veroorzaakt door teken! Omdat de teek maar 1,5 tot 2 mm groot is, valt zijn kleine formaat mens en dier vrijwel niet op. Teken daaren tegen reageren direct op wat mens en dier doen én veroorzaken, zoals ademuitstoot, geurverspreiding en wijziging van lichtinval, aldus Stich ting SAAG (Samenwerkende Artsen en Adviesorganisaties in de Gezond heidszorg). Hun avies: Slim de natuur in, dan wordt het weer gezond genie ten voor u en uw gezin! Hoewel het vaak niet uit ons recreatiegedrag blijkt, is een bezoekje aan het groen toch echt wat anders dan een dagje op het strand. Bedek daarom zoveel mogelijk de huid (ook van het hoofd) bij een bezoek aan de bossen, parken, duinen en op de heide. Teken komen uitsluitend bij mensen en dieren in actie als ze deze signaleren. Honden nemen teken mee als ze tegen takkens churen of door hoog gras lopen. Controleer uzelf en uw huisdier altijd na terugkomst uit de natuur. Doe dat óók en vooral bij - kleine - kinde ren, die net even wat vaker van het bospad afgaan dan de ouders of de bosjes induiken om de kwijtgeraakte bal te zoeken. De kans op Lyme-ziekte oftewel Lyme-borreliose, een besmetting met een levensbedreigende infectie, blijft voor een mens en dier mini- rnaal als een teek binnen 20 uur op de juiste manier wordt verwijderd en het wondje ont smet wordt met 70% alcohol. Hoe? Dat leest u op www.saag.nl. Met een speciale, opti maal te ontsmetten (bijvoorbeeld roestvrij stalen) pincent in de verbanddoos kunt u onnodig leed voorkomen. Niet ontdekte Lyme-ziekte Patiuenten die niet weten dat ze Lyme-ziek te hebben, zitten vaak maanden in de lap penmand, voordat de grillige ziekte wordt onderkend. De meest voorkomende ver schijnselen van een niet-behandelde Lyme- besmetting zijn chronische vermoeidheid, plotseling ontzettend pijnlijke gewrichten, zenuwtintelingen, hoofdpijn en oogklach ten. De mate en duur van de behandeling bij een laat ontdekte Lyme-ziekte hangen af van het stadium waarin de ziekte zicih dan bevindt. In het eerste ziektestadium kan een antibioticumkuur nog goed werken, zelfs zodanig dat klachten verdwijnen. Veelal betekent de constatering van Lyme-ziekte echter de boodschap mee naar huis van 'leren leven met de klachten'. Wel besmet, maar geen teek gezien Heeft u een tekenbeet niet meteen opge merkt en u bent wel besmet, dan ontstaat er een week of drie later een felrode cirkel rondom de bijtplek (daar heeft de teek zijn maaltje bloed opgezogen). Als u de cirkel ziet, melddt u uw huisarts over een teek en wijst u hem op de mogelijkheid van besmet ting met de Lyme-bacterie. In dat geval dient uw huisarts een antibioticumkuur voor te schrijven. Wees echter altijd alert, want soms loopt u Lyme-ziekte op zonder de fel rode cirkel op uw huid. U kunt dan wel dege lijk besmet zijn. Laat uw bloed ongeveer 6 tot 8 weken na een - vermoede - tekenbeet controleren op Lyme-ziekte. Bij twijfel laat u dat zo"n 6 tot 8 weken na die eerste con trole nog een keer doen. Alleen dan kan na de diagnose - indien nodig - de juiste behan deling worden gegeven om klachten tegen te gaan. Alertheid en preventie Paniek is vooralsnog niet nodig, hoewel een grote alertheid bij recreanten zeker aan te bevelen is. Vooral preventie telt, controle na terugkomst van verblijf in het groen blijft noodzakelijk. Zowel bij onszelf, de kinderen als bij onze viervoeters. Dan sluiten we een bezoekje aan de zo geliefde natuur weer gezond en met nog meer plezier af. Gratis boekje en helpdesk Stichting Samenwerkende Artsen- en Adviesorganisaties in de Gezondheidszorg In Ouddorp zet de familie Chr. van Koppen zich in voor het Lokichar kindertehuis in Kenia. Het Lokichar tehuis gaat uit van de Hervormde kerk van Oost Afrika en wordt gesteund door de Gereformeerde Zendings bond. Het tehuis is opgericht in 1974 en voorziet nog steeds in een grote behoefte. Het staat in één van de armste gebieden van Kenia en biedt wees- en gehandicapte kinde ren een thuis en helpt hen in het geven van onderwijs. Ook wonen er kinderen van wie de ouders niet voor hen kunnen zorgen. Op dit moment worden er 97 kinderen opgevan gen. Dankzij het medeleven van velen op het eiland heeft de familie Van Koppen in 2004 een bedrag van 1.000 opgespaard en over gemaakt naar het kindertehuis. Een deel van de schoolkosten wordt van dit bedrag betaald. Graag zegt de familie Van Koppen iedereen dank voor de bijdragen die ze ten bate van dit werk mochten ontvangen, ook voor de vele zakken met kleding en de vele andere artikelen die dit jaar al weer mochten worden ontvangen. Voor het project verza melt de familie Van Koppen (kinder)kleding (geen 'lorren'!), schoenen en laarzen, oud geld, boeken. Bijbels oude en nieuwe bril len, postzegels en ansichtkaarten (o.a. van kerken, molens, dorpen, landschappen, die ren, auto's, kerstkaarten, enz.). Heeft ook u iets af te geven, dan kan dat aan het adres Duinkerkerweg 6a te Ouddorp, of u belt naar (0187) 681533 en het wordt bij u afgehaald. (SAAG) heeft een informatief voorlichtings boekje laten drukken. De uitgave van 24 pagina's is met een vrijwillige portobijdrage gratis verkrijgbaar en tijdens kantooruren te bestellen op: tel. (0299) 660068. Op datzelf de nummer is ook de SAAG-Helpdesk bereikbaar. Het boekje is tevens verpakt bij de tekenverwijderset TEEK IT EASY; die te bestellen is bij SAAG 9,96 inclusief BTW verzendkosten). Het setje is ook te koop bij drogisterij en apotheek. leugd- en jong- rencentra kunnen bij Scouting Nederland een preventie-Zvoorlichtingsvideo (voor 9 tot 15 jarigen) over teken aanvragen op tel. (033) 4960911. Voor uitgebreide informatie kunt u ook terecht op www.saag.nl. i* i* '2* i* i* i* i* rf« C« i* *1* C« C« *2* C« C« C« C« i* C« C« Sm Icara is een Belgische Herder, om precies te zijn een Tervueren- se. Dit is een slanke, niet zo grote hond met lange haren, rose gevlamd. Het is een gesteriliseerd teefje van bijna drie jaar. Ze is vriendelijk voor grotere kinderen, kan alleen thuis zijn en is üef voor katten, konijnen, etc. Ze kan ook goed opschieten met ande re honden, maar dan met reuen. Icara luistert goed, ook vindt zij het heerlijk om te gaan pootje baden. Wij zoeken voor deze Ueve hond een plaatsje bij een vrouw alleen, want zij is bij het uitlaten bang voor mannen en gaat dan beslist niet mee. Joey is een kruising labrador/herder, een zwarte hond, gladharig, gecastreerd. Hij is acht jaar, kan bij grotere kinderen, kan goed overweg met katteti en luistert goed naar commando's. Het is voor zijn eigen gezin een lieve maar waakse hond. Met Joey in huis hoeft u niet bang te zijn voor ongewenst bezoek. Joey gaat graag zwemmen en vindt het leuk om hard naast de fiets te rennen. Wij zoeken voor hem een baas met veel ervaring met honden. Lobbes is een grote zwarte hond, een Newfoundlander, en niet één van de gemakkelijkste. Hij is vrij dominant en door zijn groot te valt het niet mee om dan de baas te blijven. Hij imponeert nog al. Hij is niet gewend aan kinderen, kan niet bij andere huisdieren en vindt het vreseüjk om alleen thuis te zijn. Maar als deze hond de juiste baas vindt, dan heeft u er een leuke huisge noot aan. Wie komt eens bij hem kij ken? U vindt deze hondenbij De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel: 0186-655150, website: www. direnstee. nl. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00- 16.00 uur ZONNEMAIRE - Het bestuur van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen heeft ingestemd met de aanbesteding van het bestek voor groot onderhoud voor de Greve lingen in 2005. In het najaar van 2(X)4 is een inventarisatie gemaakt van de toestand van de infrastructurele voorzieningen in het gebied. Tijdens deze rondgang bleek dat een aantal onderhoudsmaatregelen noodzakelijk is. In 2005 zullen daarom de benodigde reparaties worden uitgevoerd. Diverse oeververdedigingen worden aangevuld met stortsteen en grind, steigers worden zonodig van nieuw asfalt of plaveisel voorzien en zwemplassen zullen indien nodig worden uitgediept. Grontmij Nederland B.V. heeft hiertoe een bestek opgesteld van de uit te voeren werkzaamheden en een raming van de kosten gemaakt. Deze zullen enkele hon derdduizenden euro's bedragen. De aanbe steding, directievoering en het toezicht op de procedure zal door Groenservice Zuid-Hol land worden gedaan. Vijf turnsters van de A-selectie van Sparta Stellendam en Olympia Dirks- land mochten afgelopen zaterdag deelnemen aan de halve finale NWS2 in Zuidwolde. Per leeftijdscategorie turnden de beste 72 turnsters van Nederland. Zij waren verdeeld over 2 banen en per baan waren 18 startbe wijzen voor de NK te verdelen. In de Ie ronde hadden Rebekka Hoek en Eline Starink zich geplaatst voor deze halve finale. Helaas kon Eline niet aanwezig zijn bij deze wedstrijd, een zware longontsteking verhinderde haar te turnen. Rebekka was vandaag de enige jeugdtumster van Flakkee. Het was al een zeer knappe prestatie van deze jonge turnster om op deze wedstrijd te staan. Rebekka is Ie jaars jeugd en turnt voor het Ie seizoen bij Sparta. Ze turnde de eerste toestellen uitstekend. Zij opende met een nette vloeroefening: 8,40. Haar overslag over pegases was bijna perfect, de uitgangs waarde was 7,80 en Rebekka hield 7,40 over. Op haar brugoefening was ook weinig aan te merken, van de 8,8 als uitgangswaar de hield ze precies 8 punten over. Rebekka zat goed in de wedstrijd en moest alleen nog op balk turnen. Ze begon goed, maar ging er helaas met de flikflak naast. Deze fout kost te haar ruim een punt. In de einduitslag werd duidelijk dat dit foutje haar misschien zelfs een podiumplaats heeft gekost Rebekka ein digde met een totaal van 31,667 punten op de 1 Ie plaats en plaatste zich dus met over tuiging voor de NK op 23 april in Breda. Een zeer knappe prestatie. In ronde 2 waren de junioren aan de beurt. Voor Olympia was dat Lisette van der Wel le als 2e jaars juniortumster en voor Sparta kwam Ie jaars junior Inge Slockers uit. Bij het intumen bleek al dat het niveau zeer hoog was. De meeste andere tamsters trai nen in een permanent ingerichte tumhal en deze meiden moeten het nog steeds doen met een klein gymzaaltje met onvoldoende mate riaal. De meiden zouden een perfecte wed strijd moeten turnen om een kans te maken bij de beste 18 turnsters. Lisette begon met een goede brugoefening, helaas keurde de jury haar bonuselement af en ondanks pro test van de trainster werd het element niet geteld. Een 7,2 als cijfer. Inge turnde een pri ma oefening, maar komt nog elementen tekort, haar cijfer was 7,4. Op balk mmde Lisette zeer stabiel, haar cijfer 8,333 was de 6e score op balk. Inge begon goed, maar moest er lx af. Toch nog een 8,033. De vloeroefening werd door beide meiden goed uitgevoerd. Lisette een 8,5 en Inge precies een 8. Het laatste toestel was sprong. Inge scoorde voor het eerst op pegases boven de 7 punten en Lisette sprong 7,4. Het zou nog heel spannend worden bij de einduitslag. Inge had een totaal van 30,483 en dat is een mooie score als je voor het eerste jaar junior bent en turnt al de halve finale. Lisette ein digde op de 17e plaats met 31,433 punten. Zij plaatst zich met dit resultaat voor de NK in Breda. In de laatste ronde van deze lange dag was het de 15 jaar oude Chantal van der Klooster die voor het eerst bij de senioren de halve finale mocht turnen. Bij de warming-up zagen we al snel dat het niveau schrikbarend hoog was. Chantal opende haar wedstrijd op de brug en deed dat sterk. Een nette oefening leverde haar 8,1 punten op. Een goed begin. Haar balkoefening was weer bij de top van het klassement, een 8,55 was goed voor de 7e plaats. Ook op vloer turnde Chantal een dikke acht: 8,60. Na 3 toestellen stond Chan tal op de 4e plaats. Zij moest nog pegases springen en daar is haar uitgangswaarde een 8,3. Chantal moest een ruime 7 springen om zich te plaatsen voor de finale. Zij maakte een mooie sprong en met een 7,3 plaatste zij zich voor de NK. Chantal werd 16e met een totaal van 32,55 punten. Zaterdag 2 april was dus een mooie tumdag voor de A-selectie van Sparta en Olympia. GOEDEREEDE - De Christelijke Vrouwen bond afdeling Goeree hoopt donderdagavond 14 april weer bijeen te komen. Mevrouw Riet Brugman uit Zwijndrecht zal dan vertellen en dia's vertonen over haar treinreis met de Trans Siberië Expres. De avond wordt gehouden in verenigingsgebouw 'Oostdam' en begint om 20.00 uur. Gasten en nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Terwijl u tussen alles wat koe is doorloopt, kunt u tijdens de komende bazar in 'De Goede Ree genoeg beleven. iFolo Hans Villenm) SOMMELSDIJK - Spectaculair, dat zal de opening zijn van de bazar die volgende week vrijdag, 15 april, geopend wordt in verzorgingshuis De Goede Ree. Burgers, boeren en buitenlui, iedereen die de oude renzorg een warm hart toedraagt, is van har te welkom om op een plezierige manier een bijdrage te leveren aan het welzijn van ouderen. Voor de boeren onder ons zal het overigens een feest van herkenning zijn, want als thema voor deze bazardagen is gekozen voor 'De koe'. Je kunt er niet omheen, overal is zichtbaar dat dit schitte rende beest in het middelpunt van de belangstelling staat. En zoals u weet, wordt de koe ook vaak gebruikt om aan te geven dat er geld binnen moet komen, de melkkoe is wat dat betreft een bekend begrip. Welnu, hoe meer geld er binnenkomt hoe beter dat is, want daarmee kan het verzor gingshuis het welzijn voor ouderen op hoog niveau houden. Terwijl u tussen alles wat koe is doorloopt, kunt u genoeg beleven in 'De Goede Ree'. Er zijn verschillende kraampjes, met hand- werkartikelen door bewoners zelf gemaakt en van topkwaliteit. De lucht van verse bloe men wordt gemengd met de onweerstaanba re geur van versgebakken poffertjes. Er zijn boeken, er is snoep en koek, kortom u hoeft thuis niet meer te eten. Uiteraard is er voor de mensen die graag snuffelen op een rom melmarkt van alles en nog wat te koop, als kunst of als kitsch. En lijkt het u wat om een weekend te genieten in Citta Romana te Hel- levoetsluis, dan kunt u meedoen met de lote rij. Mis deze bazar dus niet en geniet van een leuke tijd in het verzorgingshuis. U bent er van harte welkom op vrijdag 15 april van 14.30 tot 21.00 uur en op zaterdag 16 april van 10.00 tot 16.00 uur. ROTTERDAM - De Rotterdamse Philate- listen Vereeniging (R.Ph.V.) en Philatelica Rotterdam organiseren op 16 april weer hun gezamenlijke regionale postzegelbeurs in de Sociëteit Westplein, Westplein 9 te Rotter dam. De beurs is geopend van 11.00 tot 16.00 uur. De activiteiten op deze dag zijn: diverse handelarenstands, stuivertjeshoek met vele tienduizenden zegels, tafel met rondzendboekjes, kortom een El Dorado voor de ware filatelist. Verder is er een door lopende verloting, met daarnaast de trekking van een aantal extra hoofdprijzen in de pau ze van de veiling. Om 13.30 uur is er de post zegelveiling tegen aantrekkelijke inzetprij- zen (in totaal ca. 250 kavels). Ronduit, de jongerenafdeling van de Evan gelische Omroep, organiseert op vrijdag 15 april een praiseavond in Ouddorp. In Sport en zalencentrum Dorpstienden komen hon derden jongeren in de leeftijd van 14 tot 25 jaar bijeen om veel nieuwe en bekende prai se- en worshipliederen te zingen. Daarnaast verzorgt Wim Grandia een meditatie. De muzikale begeleiding is in handen van de Ronduit Praiseband onder leiding van Eric Lagerström. Ronduit Praise wordt gepresen teerd door Gert Visscher. De avond begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Meer informatie is te vinden op website www.eo.nl/ronduitpraise. De afgelopen weken werd traditiegetrouw belijdenis gedaan. Het is ontroerend en hartverwarmend wanneer jongere of oudere mensen toetre den tot een kerk of gemeente. Zeker in deze tijd waarin het christelijk geloof, zeker in de westerse wereld, op z'n retour lijkt. Ook nu spreken mensen openlijk hun geloof uit in de God van de Bijbel. Belijden, niet alleen met de mond, maar bovenal met het hart. Het is een persoonlijke belijdenis, een nadrukkelijke verklaring en instemming met het christelijk geloof. De belijdeniscatechisanten willen toetreden tot een kerk of een kerkelijke gemeente, en vragen toegang tot de gemeenschap van de kerk. Vandaar het openlijk beantwoorden van enkele vragen. Hier zien we één van de ver schillen waar het de uiterlijke betekenis van het belijdenis doen betreft. Gereformeerden spreken bij voorkeur over toelating tot het Heilig Avond maal, terwijl hervormden de nadruk leggen op de aanneming tot lidmaat. Belijdenis doen heeft letterlijk en figuurlijk oude papieren; tot in onze tijd krijgen lidmaten van sommige gemeenten een soort oorkonde die herin nert aan de belijdenisdienst. In de vroegchristelijke tijd ging een jarenlange catechisatie aan de uiteindelijke toetreding vooraf. In de paasnacht waakten de doopleerlingen en in de vroege Paasmorgen werden zij ingewijd. Na de Reformatie werden aan het doen van belijdenis vele geschriften gewijd. Het afleggen van belijdenis, c.q. de weg tot het Avondmaal vragen, werd aan een onderzoek naar leer en leven onderworpen. Het onderzoek naar de kennis van het christelijk geloof was op z'n zachtst gezegd summier en aan de le venswandel van belijdeniscatechisanten werd soms openlijk getwijfeld. In de zeventiende eeuw moesten belijdende leden in Utrecht beloven zich te onthouden van bepaalde zonden, zoals dansen. De band tussen belijdenis en aan het Avondmaal gaan, is er altijd geweest. Op dit punt waren er zeer uiteenlopende opvattingen. Jean de Labadie en anderen waren van mening dat alleen wedergeborenen tot het nachtmaal des Heeren mochten gaan, terwijl de Remonstranten dit een zaak van het geweten achtten: wie zich in zijn of haar geweten vrij voelde, mocht aangaan. Voor Gereformeerden is er een onlosmakelijke band tussen belijdenis doen en de toelating tot het Avondmaal. Een aparte belijdenisdienst was niet vereist. Zo'n dienst moest een directe band hebben met het Heilig Avondmaal, en bij voorkeur ver bonden zijn met de voorbereiding op het Avondmaal. Als die regel gevolgd wordt, kan vier keer per jaar belijdenis van het geloof worden afgelegd. Aan neming tot lidmaat legt de nadruk op het doen van geloofsbelijdenis en het toetreden tot een kerk. Over de leeftijd waarop iemand belijdenis doet, is eveneens veel geschreven. Die lag aanvankelijk laag, ongeveer zestien jaar. Over het doen van belijde nis op oudere leeftijd is veel te doen geweest. Uitzonderingen daargelaten, er waren en zijn nog altijd leden van een kerkelijke gemeente die niet komen tot het doen van belijdenis. Zij komen niet tot het afleggen van beli jdenis uit onverschilligheid, of omdat zij twijfelen aan hun zielenheil. Het is vaak geestelijke gemakzucht die ertoe leidde dat talloze belijdende leden slechts één keer in hun leven aan het Avondmaal gingen. Wie belijdenis had gedaan, had recht op diaconale steun. Toch was belijdenis doen voor velen een belangrijk moment in hun leven. 'Daar daalden plechtige levensvragen, van uit den kansel tot me neer' dichtte Jacques Perk (I859-188I)Anno 2005 is de vraag: wat doen de belijdende leden met die vragen?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7