Overdenking gevangenen Indetaiga uit de Heilige Schrift Vierkoren concert op Radio Flakkee EllAIIDBt-illEtJWS HET JIjraKVENSTER fAotgi^n krenten- broodactie Woord &Daad Fancy Fair en rommeimarict voor iierinrichting schoolplein Autobedrijf Jan van Diji< Blik op kerk ^^y en samenleving tj ffFMOf T 6/I70IV UEHGELENOE PiaiTIC vKG mm GOüiorGuan Jezus verschijnt de gemeente Zuid-Holland stelt ophok- plicht postduiven vast SEAT Leon Je rijdt 'm al vanaf €16.995- seatS Edisonweg 9, 3208 KB Spijkenisse, (0181) 62 49 00 Daltonweg 18, 3225 LR Hellevoetsluis, (0181) 33 00 22 www.janvandijk.nl Middag voor mantelzorgers van mensen met psychische problemen Ifaiga-^rilogie d-eel 2, WSMSli3&" PAGINA 5 VRIJDAG 8 APRIL 2005 - De paus overleden - Omstreden - Leeg en vol Op het moment dat ik deze regels schrijf staat heel het mediagebeuren in het teken van de overleden paus. Dat is eigenlijk al dagenlang het geval. Toen vorige week duidelijk werd dat de paus stervende was, leek het wel alsof de journalisten niets anders meer te doen hadden dan te wachten op het ogenblik van zijn overlijden. Uiteraard moest het verdere nieuws ook worden gepubliceerd, maar tel kens werden we ervan verzekerd dat, voor het geval dat er nieuws was uit Rome, de uit zending zou worden onderbroken! Toen het eenmaal zo ver was, dat de dood van de paus kon worden bekend gemaakt, werd er nog getwist over de vraag wie de eerste was geweest die het overlijden wereldkundig had gemaakt! Alsof het een soort wedstrijd betrof. De lezer zal niet van me verwachten dat ik hier een beschouwing ten beste geef over Johannes Paulus II. Bovendien hebben wij, als christenen die in de traditie van de Refor matie staan, geen affmiteit met het instituut van het pausschap. Afgezien daarvan was deze paus in mijn opinie een sympathieke persoonlijkheid, die goed op de hoogte was van wat er leefde in zijn kerk, en die, vooral op het terrein van de ethiek, niet vee) toe gaf... Juist dat laatste maakt hem in allerlei com mentaren in de media tot een omstreden per soon. Aan de ene kant wordt hij modem en revolutionair genoemd, aan de ander ekant wordt hij versleten voor een ouderwetse man die niet met zijn tijd meegmg! Het viel me wel op, bij het luisteren naar allerlei reportages, dat de overleden paus vanuit het buitenland veel meer bijval krijgt dan vanuit Nederland. Ook hier blijkt weer dat ons volk in de wereld een soort koploper is op het gebied van abortus, euthanasie, homo-huwelijk, enz. En dan zijn velen nog verwonderd dat blijkbaar niet iedereen in deze wereld zo denkt als in Nederland wordt gedacht. Voor de radio hoorde ik een vraaggesprek waar ik met instemming naar geluisterd heb. Onder andere werd de vraag opgeworpen hoe het toch kwam dat in ons land de reputatie van de overleden paus niet zo best is... Het antwoord luidde: "Omdat wij, Nederlanders, alles zo goed weten". De denk dat daar veel mee gezegd is. Wij weten het allemaal al, en de rest van de wereld moet vooral naar öns luisteren! In de loop van het gesprek echter werd opgemerkt: "Leeg is hy, die vol is van zichzelf". Ik denk dat het goed is om daarmee te eindi gen, en vooral om daarover na te denken, en dat niet alléén inzake deze hele discussie rondom de paus, maar ook op andere terrei nen van het leven; "Leeg is hij die vol is van zichzelf'. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Ik had een prachtig groot grasperk, maar afgelopen maanden is dat als 't ware over woekerd door mos. Hoe komt dat en wat doe ik ertegen/ Antwoord: Er zijn veel oorzaken mogelijk: langdurige regenval of teveel sproeien, scha duw van huizen of bomen, slecht doorlaten de of zure grond, en onvoldoende grasgroei. Aan dat laatste kunt u zelf veel doen, door het gras geregeld te maaien. Maak niet de fout van vele tuinbezitters die wél een mooi gazon wensen, maar niet zoveel maaiwerk! Dat maaien is beslist nodig om het gras goed en gelijkmatig te doen groeien. De mosgroei kunt u tegenhouden door een stikstofrijke bemesting, die bij tuincentra, zaadhandel of landbouwcoöperatie te koop is. Bij droogte moet u niet dagelijks kort, maar bijv. twee keer per week langdurig sproeien, anders worden de wortels te lui. Als u er dan elke week met de maaimachine overheen gaat, ontstaat een volgroeide zode die mos en ander onkruid verstikt. Is er bij u weinig of geen gras meer te zien, dan moet u een mos- dodend middel halen. Strooi van april t/m augustus elke maand één keer 1 kg zwavel zure ammoniak uit per 50 m2, dan geeft u ruim voldoende stikstof Indien u een keer door de benodigde kunstmest per kg 100 gram ijzervitriool (ijzersulfaat) mengt en dat mengsel 's morgens vroeg op bedauwd gras uitstrooit, brandt al dat mos finaal weg. Ook het gras krijgt dan een tik, maar dat zal zich door de stikstof vlug herstellen, 's Winters kunt u wat (goed verteerde!) koemest over het gazon werpen, of een aanvulling met 12 kg slakkenmeel per vierkante meter grasveld geven. Ik ben begonnen met de aankopen voor mijn uitzet, maar hoorde van vriendinnen dat er van alles vergeelde. Is dat soms te voorko men door het op een andere manier in te pakken en te bewaren? Antwoord: Ja. Deskundigen hebben zowel de textiel als de verpakkingsmaterialen onderzocht en ontdekten, dat die vergeling niet aan het linnengoed lag, maar aan de aan wezigheid van bepaalde weekmakers in de plastics en aan sommige conserveermidde len, zoals orthofenylfenol, in karton. Som mige mensen deden de stoffen vochtig in een zak, maar dan ontstonden schimmelvorming en inwerking van bacteriën. Berg uw uitzet dus droog op en kies goed pakpapier of spe ciaal voor levensmiddelen gefabriceerd folie i.p.v, ander plastic of willekeurige kartonnen dozen. Ik had teakhouten tuinmeubelen buiten laten staan. Nu is er een soort waas op gekomen. Hoe kan ik ze weer netjes opknappen voor gebruik? Antwoord: Teakhout is uitstekend geschikt voor meubelen, maar buiten heeft het veel te lijden van regen en wind. Wilt u zo'n verwe- ringslaagje voorkomen, dan moet u ze 's zomers geregeld met teakolie behandelen en ze bij regen schuin zetten en afdekken, en 's winters biimenhalen. Die waas kunt u er afhalen door het hout eventjes en heel hcht met fijn schuurpapier op te schuren en daar na met teakoüe te behandelen, teneinde ver dere aantasting te voorkomen. Het hout moet wel kurkdroog zijn voor u gaat schuren. Hij zat er altijd al. Maar hij werd eigen lijk maar weinig gebruikt. Wat had je er ook te zoeken? Soms werd hij weken lang niet gebruikt, 's Wmters als het koud was, kon hij niet eens open. Vroeger, toen we allemaal nog thuis waren (we woonden boven de winkel op d'n Diek), werd hij wel vaker gebruikt. Zeker ook 's winters als er ijs lag. Dan woonde je eerste rang. Je deed binnen bij de kachel je schaatsen aan en dan kon je zo op het ijs stappen. Langs de kanten was het ijs soms wat broos en het liep ook altijd wat af naar het midden zodat je hard zwaaiend met je armen heel gracieus het ijs op ging (of afging, dus altijd eerst kijken of er toch nie mand in de buurt was). Bij ons zat je dan meteen midden in het parcours. Van havenkom naar havenkom. Het was allebei ongeveer even ver. Voor vrienden en bekenden een handige rustplek, om even op te warmen. 's Winters ging je van huis met de sleu tel van de achterdeur. Dat was voor ons heel bijzonder en ook reuze onhandig, want het was zo'n grote ouderwetse sleutel, die nergens in past. Denk erom datje de achterdeur op slot doet! 's Zomers kwam dat niet zo nauw, dat kon er achterlangs immers niemand binnen komen. Je kon ook achterlangs niet weg. 's Zomers dacht je niet aan de sleutel van de achterdeur. En nu gaan we gewoon achterlangs. We hebben inmiddels een nieuwe achter deur. Met een normaal veilig slot en een sleutel die net zo groot is als de rest. Net als aUe andere mensen kunnen we nu zeggen:" Kom maar achterom". Je moet nog wel even een stukje omlopen als je buitenlangs van voor naar achter wil, maar dat duurt ook niet lang meer en dan zitten we in de buurt van de door gang. De oude deur hebben we toch nog bewaard. Het was eigenlijk maar een klein deurtje. En hij was best wel oud. Hij staat nu bij ons in de etalage. Nos talgie, En toch nog maar zo kort geleden. Julia Campfens, 'Het Binnenhuis' Het is weer zover! Morgen, zaterdag 9 april, wordt de jaarlijkse krentenbroodactie van Woord Daad weer gehouden, op geheel Goeree-Overflakkee, met uitzondering van Stellendam. De opbrengst is bestemd voor het project waar de hulpstichting zich dit jaar voor inzetten, nl. Gezondheid, en in het bij zonder de aids-bestrijding. De opbrengst van de actie zal worden verdubbeld door de ICCO. ICCO is één van de vijf organisaties die van de overheid geld ontvangen voor ontwikke lingslanden. ICCO is er voor christelijke organisaties en heeft wereldwijd partners die het werk uit voeren. Daarom beveelt Woord Daad de krentenbroodactie van harte aan. Hoe groter de opbrengst, hoe meer wordt er verdubbeld! Waarvan wordt gort gemaakt? Zijn dat de vroegere grutjes? Antwoord: Nee, die ouderwetse grutten waren klein gesneden boekweitkorreis. Gort is de gepelde korrel van gerst (Hordeum vul- gare). Bij ruwe gerst is de korrel weinig, maar bij parelgort volledig afgeslepen. Die parelgort bevat daardoor minder eiwit en grove celstof dan de ruwe gort, omdat die zich beide aan de buitenkant bevinden en bij het slijpen gedeeltelijk verloren gaan. Het zetmeelgehalte is dan hoger. Daarna is Hij gezien van meer dan 500 broeders op eenmaal, van welke het merendeel nog over is, en sommigen zijn ontslapen. (1 Kor. 15:6) Paulus spreekt met de gemeente te Korinthe. Hij weet dat er zijn die niet kunnen geloven in de opstanding der doden. Paulus maakt duidelijk dat de opstanding der doden wer kelijkheid is. Hij doet dat door allereerst dui delijk te maken dat de Heere Jezus echt opgestaan is. Naast de verkondiging (1 Kor. 15:1) en de schriften (1 Kor. 15:3 en 4) zijn er ook getuigen die Hem hebben gezien na Zijn opstanding. Er zit een soort een lijn in de getuigen die Paulus aangeeft. Eerst Pet rus, toch wel de voorman onder de discipe len. Dan de twaalven, de kring van de disci pelen dicht rondom de Heere Jezus. Ze staan pars pro toto voor de gemeente. Hier komt de gemeente komt zelf ook in beeld. Hij verschijnt aan 500 broeders op eenmaal. In de Bijbel worden vaak de man nen genoemd, maar we moeten bedenken dat de vrouwen en kinderen daarbij inbegrepen zijn. De Heere Jezus verschijnt als Opgesta ne aan de gemeente. Hij verschijnt niet alleen in de kleine kring van gekozen leerlingen. Nee, we weten eigenlijk wel dat die leerlin gen 'niet beter waren dan andere mensen'. Ze worden ons getekend in hun kleinheid, him zondigheid. Dat weten we wel. Maar zit bij ons toch niet dat gevoel dat ze wel een paar treden hoger staan dan wij? Ik ben toch Pet rus niet? Of Johannes? Of David? Of welke bijbelheiUge dan ook? Dat denken kennen wij toch ook wel? Wel, dat denken is niet goed. Hier wordt dat onderstreept. De Heere Jezus komt ook tot de gemeente. De zeg het maar zo: tot 'gewone gemeenteleden'Ook zij mogen Hem zien na de opstanding. Ook zij worden door Hem bezocht. Hij verschijnt niet alleen aan de 'happy few', een kleine kring van uitverko renen, maar ook (juist) aan de gemeente. Zo verschijnt de Heere Jezus ook in onze dagen nog aan de gemeente. Zo laat Hij Zich nog steeds 'zien'. Hij komt tot u, tot jou en tot mij. Jazeker, minder zeggen we er niet over. Waar de gemeente samenkomt is Hij ook. Nee, Hij verschijnt niet in 'levende lij ve', zoals in die samenkomst waar Paulus op wijst, maar Hij verschijnt wel. De werkelijk heid van een kerkdienst is dat de Heere tot ons komt. Dat Hij ons aanspreekt. Het is Zijn Woord, Zijn evangelie. Zijn gemeente, Zijn dienaar en we horen Zijn stem. Hij komt nog steeds tot ons. Hij komt tot ons als de Leven de omdat Hij ons wil duidelijk maken dat Hij voor ons gestorven is. Dat Hij voor onze zonden betaalde. Dat Hij ook voor ons is opgestaan. Hij verkondigt ook aan ons dat Hij een doorgang maakte, door de dood heen naar het leven. Zoals Hij aan die 500 ver scheen, zo komt Hij nog. Machtig, Hij komt tot de gemeente. Tot die 'gewone gemeente leden'. Tot die zondaren die redding nodig hebben. Zo is het toch? Wij, u, jij, ik, we heb ben redding nodig. We zijn zondig, we doen niet wat Hij van ons vraagt. We leven niet zoals Hij wil. We doen niet wat Hij zegt. Machtig, Paulus noemt ze broederen. Chris tus verschijnt aan de gemeente, aan hen die Hij Zijn famihe wil noemen. Is dat geen won der? Zeker als we er zicht op hebben gekre gen dat we zondig zijn? Dat ik zo vaak me helemaal niet gedraag als lid van deze fami lie. Hoe vaak heb ik in hetgeen ik zei en in de keren dat ik zweeg, in wat ik deed en in wat ik naliet niet geloochend dat Hij mijn Broe der is. En toch Hij verschijnt aan 500 broederen op eenmaal. Met hoeveel komen we op zondag samen? Met hoeveel zonda ren? En toch. Hij verschijnt. U mag Hem ontmoeten, hoe zondig u ook bent. Hij komt om u tot het leven te roepen, tot geloof, tot vertrouwen in Hem. Want dan vindt u het leven, eeuwig opstandingsleven in Hem. Dat is Pasen. Machtig. Ds. F. van Duijvenboden, Apeldoorn Vier koren gaven op vrijdag 18 maart een concert in de Grutterswei in Oude-Tonge. Dat waren: - de Gemengde Zangvereniging 'Apollo' uit Nieuwe Tonge o.l.v. van Marlous Smit met pianobegeleiding van Matthieu Smit; - het Gemengd koor 'Excelsior' uit Dirks- land o.l.v. Charles van der Veeke met piano begeleiding van Piet Westhoeve; - de Gemengde Zangvereniging 'Advendo' uit Ooltgensplaat o.l.v. Sarita van Steeg met pianobegeleiding van Sjaline de Waal- van der Vliet en - het Gemengd koor 'Smalstad' uit Brou wershaven o.l.v. Bert Gebben. DEN HAAG - Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben de ophok- plicht voor postduivenhouders vastgesteld van 4 april 2005 tot en met 14 juni 2005. Dit besluit is genomen na overleg met LTO Noord, de Postduivenhoudersorganisatie en dp Koninklijke Nederlandse Jagersvereni ging. De postduiven mogen vliegen, door de week tussen 6.00 uur en 8.00 uur en na 18.00 uur tot een half uur na zonsondergang. Op zaterdagen, zondagen en erkende feestdagen mogen de duiven vliegen na 10 00 uur tot een half uur na zonsondergang. Dit gevarieerde concert werd door Radio Flakkee opgenomen. Het eerste deel ervan wordt uitgezonden op maandag 11 april tus sen 18.00 en 19.00 uur, op woensdag 13 april tussen 16.00 en 17.00 uur en op zondag 17 april tussen 20.00 en 21.00 uur. Het tweede deel wordt uitgezonden op maandag 18 april tussen 18.00 en 19.00 uur, op woensdag 20 april tussen 16.00 en 17.00 uur en op zondag 24 april tussen 20.00 en 21.00 uur. Het programma 'Muzikale Hartewensen' komt daarmee op de maandag- en de zon dagavond te ververvallen. De OUie B. Bommelschool te Den Bommel houdt zaterdag 16 april van 10.00 uur tot 15.00 uur een Fancy Fair met Rommel markt, Er zullen diverse door, de leerlingen zelfgemaakte, artikelen worden verkocht. Daarnaast kunnen zowel de kinderen als vol wassenen leuke spelletjes doen. Er is ook een knutselhoek aanwezig waar de kinderen iets leuks kunnen maken terwijl u een lekker kopje koffie nuttigt op het tertas. De opbrengst is voor de herinrichting van het schoolplein. Bij slecht weer wordt de Fancy Fair verzet naar 23 April. U vindt de OUie B. Bommelschool aan de Nassaustraat. SEF=^T■ auto emotion Op zaterdagmiddag 23 april a.s. is er een speciale middag voor mantelzorgers van mensen met psychische problemen die op de Zuid Hollandse eilanden wonen. Deze middag draagt de naam 'Even t^d voor mezelf...' en staat in het teken van ont spanning en ontmoeting. De middag wordt gehouden in het Penta College CSG Angelus Meruia, Curieweg 25 te Spijke nisse en duurt van 13.00 tot 17.00 uur. De entree en de activiteiten zijn gratis. Waarom een mantelzorgmiddag De middag wordt georganiseerd in het kader van de bewustzijnscampagne 'onderwater mantelzorg bovenwater gebracht'. In de regel wordt bij mantelzorg vaak gedacht aan gehandicapten, dementerende ouderen, chronisch lichamelijk zieke of mensen in een terminale fase van een ziekte. Aan fami lieleden en directe omgeving van mensen inet psychische problematiek wordt minder vaak gedacht. Een psychische ziekte vraagt veel van de persoon zelf, maar minstens zoveel van de direct betrokkenen. Om de zorg te kunnen blijven geven is ontspanning van groot belang. Daarom hebben een aantal organisaties het initiatief genomen om deze middag te organiseren. Verder willen ze met deze middag ideeën en behoeften verzame len om nieuwe ondersteunende activiteiten voor hen te ontwikkelen. Inhoud van de middag Voor jong en oud worden er diverse work shops georganiseerd zoals; muziek, dans en beweging, tekenen/schilderen/boetseren, creatief schrijven of chatten. Ook is er ruim te om verwend te worden door bijvoorbeeld een rustgevende massage of een gezichsbe- handeling. Gedurende de activiteiten kunnen ervarin gen uitgewisseld worden met andere mantel zorgers die in dezelfde situatie zitten. Voor jongeren is er de mogelijkheid om onder begeleiding van een beeldend kunstenaar een kunstwerk te maken. Kinderopvang is ook aanwezig. Op de middag zelf en de vol gende dag zijn er hulpverleners beschikbaar voor een gesprek. Informatie en aanmelding Voor meer informatie en aanmelding kunt u contact opnemen met Maria Smedts of Car- la van Bekkum, medewerkers van Context, Centrum voor GGZ preventie (GGZ Groep Europoort), tel. (010)4933555. Als er belemmeringen zijn voor u om deel te nemen aan de middag kunt u ook contact opnemen. -46- Als de kapitein het gebouw verlaten heeft, gaat Franz verder met zijn werk waarvoor hij alle aandacht nodig heeft. Karl-Heinz is met de ploeg naar de trein om weer een paar vrachten te halen. Buiten hebben schijnwerpers het kamp in een laaiend licht gezet en in de verte klinkt het gerommel van de machines, die bij de trein aan het werk zijn. Franz leunt over een tafel waarop een aantal papieren liggen. De tekst is in het Russisch geschre ven, zodat liet hem veel moeite kost om dit te ontcijfe ren. Hij merkt niet dat de deur opengaat en de slanke gestalte van Valeria Zaitsev binnenkomt. Nieuwsgierig, maar toch verbaasd kijkt ze rond, als ze aan de wanden allemaal tekeningen, ontwerpen en blauwdrukken ziet. Er zijn enkele dingen bij die haar punten van herkenning geven, maar ook andere die haar raadselachtig doch zeer progressief voorkomen. Slechts enkele ogenblikken zijn er nodig om haar te overtuigen, dat hier een man aan het werk is, die bui tengewoon deskundig moet zijn en ze is bang dat haar kennis, ten opzichte van hem, te kort zal schieten. Ze hadden mij dit beter kunnen besparen, denkt ze, ter wijl ze zonder op Franz te letten diens ontwerpen en tekeningen beziet. Nog altijd staat Franz met de rug naar haar toe en als hij zich omdraait, staat het meisje op korte afstand van hem naar een bosbouwkundig project te kijken. Met een ruk draait ze zich om en kijkt in een paar vriendelijke blauwe ogen, die haar spon taan toelachen. Wat ze verwacht had blijkt niet juist te zijn. Ze had zich een plenny voorgesteld, die op z'n minst verrukt zou kijken bij haar verschijning. Ze is gewend bij haar landgenoten, dat die een stille bewon dering voor haar hebben. Ze is knap en is zich daarvan bewust, zonder daar echter misbruik van te maken. Ze leest elke blik in de mannenogen als die haar aanstaren, waarbij ze zich van tevoren wapent om bij de minste toespeling te kunnen reageren. Soms is het precies andersom en vergapen ze zich met een verlegen grijns aan haar. Van dit alles is bij de Duitser niets te bespeu ren. Zijn bUk is zowel ontwapenend als hartelijk. Autoritair is ze binnengekomen, met het voornemen om hem bij voorbaat de mond te snoeren. Nu voelt ze zich bijna ontwapend door de openhartige manier waarop de plenny haar aankijkt. Niet helemaal zeker van zichzelf en eigenhjk een beet je uit gewoonte kijkt ze hem aan en zegt: 'Weet een Duitser niet meer hoe een Rus gegroet moet worden?' Ze tracht zijn blik te weerstaan en kijkt hem strak in zijn ogen. Die knipperen niet. Heel de houding van de man tegenover haar is waardig en van enige onderda nigheid is geen sprake. Franz glimlacht: 'Zeker, men heeft mij dat in de loop der jaren wel geleerd.' Hij gaat in de houding staan en meldt: 'Plenny nummer 3341-16, belast met het controleren van goederen die zijn aangekomen en hier ter plaatse zijn opgeslagen. Verder heeft nummer 3341-16 het genoegen te mogen constateren dat het Moskou heeft behaagd, een des kundige te zenden teneinde het zogenaamde taigapro- ject te kunnen aanvangen.' Ze doet of het sarcasme haar ontgaat. 'Spreek jij Russisch?' 'Helaas zeer gebrekkig. Het heeft mij aan tijd ontbro ken om uw taal machtig te worden.' 'Dat moet dan als een gebrek gezien worden. Ik spreek Duits, al vervloek ik die taal en de mensen die hem spreken. De wil jou dus aanraden om, zo mogelijk, mij in het Russisch te antwoorden. Conversatie stel ik niet op prijs.' 'Plenny 3341-16 zal trachten zoveel mogeUjk aan uw wensen tegemoet te komen. Echter zou deze plenny graag van u willen weten hoe hij u mag aanspreken. Hoe de plenny door u genoemd zal worden hoort hij nog wel, maar voor hem is het uiteraard van belang te weten hoe een academisch gevormde Russin genoemd moet worden?' 'Ik ben ingenieur Zaitsev.' 'Zaitsev. Dank u. Staat u mij toe om weer verder te gaan met m'n werk; ik ben voorlopig nog niet klaar. En zolang ik het alleen moet doen, worden er nogal eens wat uurtjes 's nachts gewerkt.' Zonder zich nog iets van haar aan te trekken, draait hij zich om en begeeft zich naar een kast om daar wat papieren weg te bergen. Dan gaat hij naar buiten waar juist weer een wagen met materiaal is aangekomen. Daar hoort Valeria Zaitsev hem tegen een Russische chauffeur praten. Een ogenblik later komen er een aan tal plennies binnen, die kisten dragen. 'Waar wil je die rommel hebben, Franz?' klinkt de stem van Karl-Heinz. 'Zet daar maar neer, dan kan ik meteen controleren of alles klopt.' De spullen worden op de gewenste plaats neergezet, waarna Karl met veel misbaar naar binnen komt lopen. 'Wat moet jij toch allemaal met die rommel beginnen, kerel. Allemaal papiertroep! Je lijkt wel een of andere partijcommissaris, die hier een bureau gaat inrichten. Er komt nu nog een vracht, en de machines is men al aan het lossen. Het is bijna een halve treinlading. Kerel, je hebt je wel wat op de hals gehaald.' Karl lacht schaterend. Als hij de kamer inkomt om te zien of de jongens de spullen goed hebben weggezet, ziet hij met één oogop slag het meisje staan. Het is maar een ogenblik dat hun blikken eUcaar ontmoeten, maar Valeria huivert als ze de gestalte van de plenny ziet. Dat moet één of andere geweldenaar zijn, denkt ze. waarbij haar gedachten teruggaan naar de mannen die haar altijd hebben omringd. Karl jaagt de jongens naar buiten. 'Sta niet zo te gapen. Jullie lijken wel een stel hongeri ge wolven. Laten we vlug naar de trein gaan, voor jul lie hier als jagende geitebokken beginnen te blaten.' Buiten klinkt zijn lach. 'Werkelijk, dat is een onmens.' Valeria zucht. Ze haalt een pakje sigaretten uit de zak van haar uni- formjas en steekt op. De geur van de Turkmeense tabak vult de ruimte. Franz, die vlak bij haar een kist openmaakt, snuift die op. Het prikkelt zijn reukzenu wen en het water komt hem in de mond bij de gedach te zoiets te kunnen roken. Hij neemt enkele meetinstrumenten uit de kist en legt die op tafel. Zijn blik streelt de apparatuur en onwille keurig gaan zijn gedachten terug naar de tijd, dat hij vaak met deze dingen werkte. Even houdt hij een kij ker in z'n handen, een instrument waarmee op afstand de hoogte van een boom gemeten wordt. Hij glimlacht. Zijn gedachten dwalen daarbij af naar het huis in de heuvels, waar dergelijke apparatuiu een vast plaatsje had op zijn kantoor. Valeria Zaitsev ziet die gelukkige glans op het gezicht van de plenny. Verbaasd vraagt ze zich af wat dit voor een man is. Kapitein Bemerian komt binnen en kijkt verrast, als hij in het vertrek het meisje aantreft. 'Ha, je bent hier? Heb je al kennis gemaakt met inge nieur Fischer? Gelukkig, dat bespaart mij weer offi cieel werk.' De kapitein lacht tevreden. Valeria kijkt hem strak aan. 'Ik heb helaas geen kennis gemaakt met een ingenieur. De heb slechts met een plenny gesproken.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5