p Bestuurlijke kennismaking met nieuwe gemeenscliappelijke regelingen STRUIK Winst uit verlies ZWVCe \\A- 'Lijnen in het zand': Ontwikkelingsperspectief voor de Zuid-Hollandse Kust SSTRUUK ■(yMinnaard Gemeenten ontvangen subsidie voor klimaatregeling Jeugdmiddag Ooitgensplaat 3251 Q-b iékblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Hollandse Delta werkt! Blaardij.nl h taxaties ngen en objecten EEN jCS^ Visser Visser BARENDRECHT«TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS*TEL.0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD* TEL 0342-405 140 Rechtbank Rotterdam doet uitspraak in zaak gemeente Middeitiarnls en Kunst-Ecoservice Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Ouddorp geschokt over omgekomen vissers www.opelnieuws.nl (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 Scherpe tarieven! Vrijdag 8 april 2005 77e jaargang nr. 7395 Wij worden geregeerd door minderheden. Dat hebben we de afgelopen weken weer eens ondervonden. Die minderheden zoeken na de verkiezingen partners om een coalitie te vormen. Daarbij v/ordt gezocht naar draagvlak voor een zo breed mogelijk gedragen pro gramma. Bij de vorming van deze regering is het niet anders gegaan. Het CDA en de WD hadden een derde partij nodig om niet geheel van elkaar afhankelijk te zijn en om in de Kamer een royale steun te hebben. Terzijde zij opgemerkt dat de keus voor 066, met voorbijgaan van de CU en SGP, mede was ingegeven om de stabi liteit van het Kabinet te vergroten. Dat is in ieder geval gelogenstraft. In feite was en is 066 een wat vreemde eend in deze regeringsbijt Oe partij werd bijna 40 jaar geleden opgericht als reactie op het aloude regentendom. Staatsrechtelijk moest het roer om. Oe burger moet zoveel mogelijk directe invloed hebben op het bestuur Vandaar de kroonjuwelen: referendum, nieuw kiesstelsel, de gekozen burgemeester Natuur lijk zit daar een mensvisie achter: de autonome mens, die zelf wel weet wat goed voor hem is D'66 (toen nog met een hoge komma) wenste ook op politiek ter rein de emancipatie van de burgers te versnellen. Emancipatie, het losmaken uit knellende banden. Bij het laatste moet dan niet het minst worden gedacht aan de invloed van de religie in de samenleving. Het is nu nog niet nodig een geschiedenis van een jarige te schrijven. Oat kan bij welzijn volgend jaar Dat heeft het congres van 066 afgelopen zaterdag in ieder geval wel veilig gesteld. Waar wel op gewezen kan worden, is dat de partij zich ontwikkelde tot één van de kleinere in het Parlement, maar wel één die steeds weer anderen nodig heeft. Daarbij valt het pragmatisme op (handelen naar bevindt van zaken) als het gaat over sociaal-economische zaken. Wat betreft de kroonjuwelen is dat anders; met een welhaast religieuze ijver worden zij aan de kiezer gebracht Als een gedreven missionaris (die wereld is Zijn achtergrond) maakte nu ex-minister De Graaf een rondrit door Nederland om de gekozen burgemeester aan de man te brengen. We weten wat er uiteindelijk gebeurde: het Kroonjuweel (grondwettelijk vastgeleg de benoeming van de burgemeester door de Kroon) werd geen gewoon 066-juweel. We kunnen er naar raden wat er precies gebeurd is. Waarom liet de Partij van de Arbeid deze minister val len? Daarbij heeft ongetwijfeld zijn eigen optreden een ro/ gespeeld. Te lang had hij tegenargumenten niet serieus genoeg genomen. Te halsstarrig had hij vastgehouden aan data en tekst Oat alles in een laat ste debat even rechtzetten, is heel moeilijk. Kennelijk Is er niet het vertrouwen geweest dat het ook allemaal zo zou gebeuren. Er is meer De Partij van de Arbeid staat weer op de Kils. Er is na Paars j)rde op zaken gesteld, er is een f)olitiek leider met 'uitstraling' en de huidige rege ringspartijen hebben een behoorlijk begin gemaakt 'met de verandering van de verzorgingsmaatschappij paar participatiesamenleving (een samenleving waar in de burger zijn verantwoordelijkheid kent en neemt), be val van het kabinet zou voorkomen hebben dat diezelfde partijen nu gaan oogsten. En passant zou net einde van de ploeg Balkenende II tevens een afre- fiening met 066 zijn geweest De ontrouwe partner uit het linkse kamp moest mores leren. In feite hielp minister De Graaf de oppositie een hand je door in zijn ontslagbrief en op de persconferentie naar aanleiding van zijn vertrek de aandacht te vesti gen op een tweede dossier waar geen eer meer te behalen zou zijn: het kiesstelsel. Met name de WD lag daar dwars. Dat was spekkie voor het bekkie. Tijdens het debat naar aanleiding van Oe Graafs ontslagname werd de schuldvraag bekwaam omgebogen naar de regeringspartijen zelf: had met name de WD ten aan waterschap Nieuws van uw waterschap Kijk verderop in deze krant. '2384 iüffi MAKEiAftRDIJO.G. REGISTERACCOUNTANTS zien van het kiesstelsel maar... WO-fractie leider/aanvoerder Van Aartsen had het dan ook niet makkelijk. Hoeveel keer hij tijdens die avond (terecht) heeft terugverwezen naar het stemgedrag van de PvdA in de Eerste Kamer is allen maar te turven. Hij moest wel. Zijn partij was inderdaad tegen het kies- stel a la De Graaf, de WD staat er niet zo goed voor, in slechte tijden zijn er altijd concurrenten om het lei derschap over te nemen, en coalitiegenoot CDA hield zich vrij rustig. Een volgende coalitie zou immers wel eens CD/VPvdA kun,~ur. :ljn. in feite had D66-leider Oittrich niet meer te doen dan Éjn kruit droog te houden. Dat deed hij dan ook. 066 wilde best verder met deze coalitie, maar dan moest er wel onderhandeld worden. De overgebleven bewindslieden traden niet af, maar keken de kat wel uit de boom. Kortom, uit het verlies van de gekozen burgemeester werd winst op een breder terrein beoogd. Tenslotte zijn er ook een heleboel (longe(re)) D66-ers die onderwijs en milieu belangrijker vinden dan staatsrechtelijke vernieuwingen. Het verhaal wordt eentonig: weer wist de kleinste regeringspartij zich onmisbaar en speelde dat uit. Oit trich had echter buiten het partijcongres gerekend. Het begon erop te lijken dat het het voortbestaan van dit kabinet in handen zou krijgen. Door alvast de heer Pechtold als minister te laten benoemen (een vergis sing, ja ja) en de wetenschap dat 'neen' tegen het Paasakkoord een partijcrisis zou betekenen, wist hij uiteindelijk met de hulp van de nieuwe minister en de oude Van Mierio toestemming te krijgen. Nu maar hopen dat 066 niet te hoog van de toren gaat blazen binnen het kabinet Hoe langer dit soort afspraken de zaak moeten redden, hoe dwingender ze worden. In dit geval afspraken over staatsrechtelij ke vernieuwingen. We zitten er niet op te wachten. Gedeputeerde Staten hebben het Inte graal ontwikkelingsperspectief voor de Zuid-Hollandse kust vastgesteld. Dit perspectief biedt mogelijkheden om zowel de veiligheid op peil te hou den, als de kust aantrekkelijker te maken. De versterking van de zwakke schakels in de kust is hierbij uit gangspunt. Verschillende ontwikke lingen van de kust zijn denkbaar. Het doel van het opzetten van een inte graal ontwikkelingsperspectief is een veilige en aantrekkelijke kust realise ren. De Zuid-Hollandse kust moet een natuurlijke kustverdediging blijven. De provincie heeft daarom een voor keur om de kust met zand te verster ken. De badplaatsen moeten hun eigen identiteit behouden, met ver schillende kwaliteiten, in een afwisse lend landschap. Ook wordt er aan dacht gevraagd voor een goede bereikbaarheid van de kustlocaties vanuit de Randstad. Integraal ontwikkelingsperspectief Het integraal ontwikkelingsperspectief 'Lij nen in het zand" is een vervolg op de Provin ciale Ruimtelijke Structuurvisie 2020, die op 13 oktober 2004 is vastgesteld door Provin ciale Staten. Het perspectief is opgebouwd uit een aantal onderdelen: - een raamwerk als toetsingskader voor de zwakke schakels in het bijzonder en ruimte lijke ontwikkelingen in het algemeen; - alternatieve scenario's. Het perspectief gaat in op verschillende sce nario's. Voor Delfland gaat daarbij de voor keur onder andere uit naar: ontwikkelingen primair gericht op het verbreden van de kust zone ten behoeve van veiligheid, natuur en recreatie. Een eerste stap in die richting is een substantiële toevoeging natuur- en recre atiegebied voor de Delflandse kust. Later kan óp deze kwaliteitsslag eventueel worden ingehaakt met verstedelijking. En voor de Deltakust is het streven is gericht op een (geleidelijke) vergroting van de Del- tadynamiek, met behoud van veiligheid. De ruimte op en rond de koppen dient daarom behouden te blijven, mede met het oog op natuurontwikkeling. Derhalve dienen recre atieve ontwikkelingen geconcentreerd te worden rond de dammen. Zwakke Schakels De zwakke plekken in de kust van Zuid-Hol land zijn: de kust van Delfland tussen Hoek van Holland en Kijkduin, de Zuidwest kust van Voome, het Flaauwe Werk op de Kop van Goeree, de badplaatsen Noordwijk, Kat wijk en Scheveningen. De boulevards van Noordwijk en Scheveningen en de kust van Delfland en het Flaauwe Werk zijn door het rijk als prioritaire zwakke schakel aange merkt. Bimien 20 tot,25 jaar doen zich hier veiligheidsproblemen voor, bovendien speelt hier de ruimtelijke inrichting een rol. De staatssecretaris van Verkeer en Waters taat heeft de provincie gevraagd om de regie voor de planvorming op zich te nemen. Betrokken partijen Veiligheid van de kust gaat iedereen aan. Veel partijen zijn daarom in verschillende rollen betrokken bij de versterking van de kust: de provincie Zuid-Holland, gemeen ten, de ministeries van Verkeer en Water staat, VROM en Economische Zaken, de Waterschappen, stichting Duinbehoud, MiUeufederatie Zuid-Holland en Natuurmo numenten. Op 2 maart jl. heeft de Rechtbank te Rotterdam uitspraak gedaan in het geding tussen de gemeente Middel- harnis en Kunst-Ecoservice B.V. ten aanzien van het verzoek van Kunst- Ecoservice B.V. om vrijstelling van het bestemmingsplan "Buitengebied Middelharnis" en bouwvergunning te verlenen voor de overkapping van een tweetal mestsilo's aan de Johannispol- derseweg te Middelharnis. De rechtbank heeft het beroep van Kunst- Ecoservice B.V. ongegrond verklaard. De rechtbank heeft met name van belang geacht dat de bevoegdheid van gemeenten om al dan niet vrijstelling van het bestemmings plan te verlenen een discretionaire bevoegd heid is, die de rechter terughoudend dient te toetsen. De rechtbank heeft geoordeeld dat de gemeente Middelharnis zich terecht op het standpunt heeft gesteld dat de procedure om te komen tot een vrijstelling van het bestemmingsplan, welke procedure al wel was ingezet, na publicatie ervan niet zou worden vervolgd en de vrijstelling dus niet zou worden verleend. Volgens de rechter heeft de gemeente betekenis mogen hechten aan de in het bestemmingsplan weergegeven uitgangspunt om de openheid van het land schap te bewaren. Ook heeft de gemeente de herziening van het streekplan, waarin in een zoekgebied voor een Integrale Zoetwater voorziening wordt voorzien, van belang mogen achten voor de behandeling van het verzoek. Al met al heeft de rechtbank gecon cludeerd dat de handelwijze van de gemeen te ten aanzien van het verzoek van Kunst- Ecoservice B.V. terecht en redelijk was. Kunst-Ecoservice B.V. heeft de mogelijk heid om in hoger beroep te gaan bij de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State te Den Haag. De termijn waarbinnen hoger beroep moet worden aangetekend loopt tot 20 april a.s. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaar/laxaleur. lid NVM 0187-476555 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 UMUIDEN/OUDDORP - Aan boord van de Ouddorpse kotter GD 1 'Maarten Jacob' heeft zich woensdagmiddag rond kwart over drie een dramatische gebeur tenis voorgedaan. In de opgehaalde net ten bleek zich een bom uit de Tweede Wereldoorlog te bevinden en die kwam op het dek van het schip tot ontploffing. Drie van de in totaal zes bemanningsle den zijn daarbij om het leven gekomen. Twee slachtoffers sloegen door de explo sie overboord, de ander overleed op het schip. De omgekomenen zijn een 28-jari- ge zoon en een 60-jarige zwager van de Ouddorpse schipper, en een 40-jarige medewerker uit Arnemuiden. De explosie vond plaats 100 kilometer ten westen van IJmuiden. Het Kustwachtcen trum in Den Helder kreeg de melding van de explosie even voor half vier binnen, waarop meteen een reddingshelikopter en een Lynx helikopter van de marine naar het schip wer den gestuurd, waar een arts aan boord werd gezet. Een ander visserschip was al op de plaats van het ongeval om assistentie te ver lenen. Verder werden een reddingboot uit IJmuiden, een marineschip en een visserij inspectievaartuig naar de OD 1 gestuurd, maar de laatste twee werden later weer teruggeroepen. Ondaïiks de explosie bleef de OD 1 zee- waardig en kon deze op eigen kracht naar de haven van IJmuiden varen. Daar kwam het schip woensdagavond aan en werd een deel van de getroffen familie van de bemanning opgevangen door burgemeester G. van de Velde van de gemeente Goedereede. Regel matig blijken vissers bommen uit de Tweede wereldoorlog op te -vissen, maar zelden gebeurt het dat projectielen ontploffen, aldus een woordvoerder van het Kustwachtcen trum. De bommen werden hoogstwaar schijnlijk door Engelse bommenwerpers gedumpt als ze naar Engeland terugkeerden. De Ouddorpse bevolking is geschokt door het gebeurde. MIDDELHARNIS - Een aanzienlijk deel van bestuurlijk Goeree-Over- flakkee was woensdagavond in het gebouw van het ISGO aanwezig. Bur gemeesters, wethouders, gemeente raadsleden en ambtenaren waren bij een om kennis te maken met de nieu we samenwerkingsstructuur van het eiland. Tijdens deze bijeenkomst wer den ook de nieuwe Portefeuillehouder Adviescommissies (PAC's) gepresen teerd. Door deze commissies zullen verschillende zaken eilandbreed wor den aangepakt. Door Adri van der Laan Tijdens de informatieavond voerden een zestal sprekers het woord, die elk vanuit hun eigen invalshoek de nieuwe samenwerkings vorm omschreven, die vanuit het ISGO plaats zal vinden. Het bleek dat er nog niet zoveel nieuws te melden viel, want via het samenwerkingsorgaan wordt al een groot aantal dingen samen aangepakt. Toch zullen er nog meer zaken eilandbreed'geregeld die nen te worden. Maar daar moeten de eilan- delijke raden hun fiat nog aan geven, als in de toekomst nog over de 'Nota Vitale Regio' zal worden gesproken. De voorzitter van het ISGO, drs. S. Stoop, burgemeester van Dirksland, noemde in zijn toespraak de informatiebijeenkomst "een min of meer officieel moment" waarbij het vernieuwde ISGO zich presenteert aan de gemeenteraden. Hij schetste de voorgeschie denis van de eilandelijke samenwerking. In mei 2001 was er een onderzoeksrapport ver- schsnen naar wat de mogelijkheden waren voor verregaande eilandelijke samenwer king. Uit dat rapport bleek dat intergemeen telijke samenwerking nodig was omdat ver schillende vraagstukken om een regionale aanpak vroegen daar zij de gemeentegrenzen overstijgen, zoals ruimtelijke ordening, waterhuishouding en recreatie. In het rap port werden geen ernstige knelpunten gesig naleerd, maar voor de toekomst werden wel onderwerpen verwacht die gezamenlijk die nen te worden aangepakt. Een belangrijke aanbeveUng uit het rapport was om te begin nen met een intensieve samenwerking bij het ontwikkelen van ruimtelijke inrichting. Een andere aanbeveling was om geld te reserve ren voor regionaal gebiedsgericht beleid en aandacht voor bestuurders en bestuurden. Uitvoerige discussie Naar aanleiding van het rapport is er de afge lopen jaren een uitvoerige discussie gevoerd over een niet vrijblijvende samenwerking op Goeree-Overflaickee. Deze discussie werd gevoerd met de intentie om tot een goede Vier eilandelijke wethouders met hun ontvangen cheque: in het midden Van Gent van SenterNovum. (Folo Adri van der Laanj samenwerking te komen. Het uitgangspunt was: lokaal beleid uitvoeren waar het kan, en regionaal waar het moet. "Het heeft veel voeten in de aarde gehad" aldus Stoop, "maar de nieuwe gemeenschappelijke rege ling is een feit". Volgens Stoop is de tijd dat over structuren en organisatie werd gepraat voorbij. "Er moet nu inhoud aan de samen werking worden gegeven door het vaststel len van de Nota Vitale Regio". Deze nota is een soort agenda voor de toekomst van Goe- ree-Overflakkee. Stoop sprak de wens uit dat de bestuurders deze avond 'de batterij kun nen opladen' voor verdere discussies voor gemeenschappelijke samenwerking. Vol gens Stoop dienen de bestuurders heel zelf bewust met het onderwerp aan de slag te gaan, want "als we weten wie we zelf zijn en waar we zelf naar toe willen, dan kunnen we ook aan anderen duidelijk maken waar onze kracht in gelegen is". Tijdens de avond werden de aanwezigen ruim geïnformeerd over de nieuwe regionale organisatiestructuur. De heer A.R. Slijkhuis, secretaris van het ISGO, legde uit dat in tegensteiïing tot de oude regehng de raden geen rol meer spelen in het orgaan. De com municatie loopt nu via de,colleges van B&W, de eilandelijke wethouders hebben nu zitting in de PAC's. Deze Portefeuille houder Adviescommissies voeren taken gezamenlijk uit. Momenteel zijn er de vol gende PAC's: voor Milieu, Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken, Openbare Orde en Veiligheid en Maatschappelijke aangelegenheden. Er was tijdens de avond ook ruimte voor de voorzitters van de verschillende PAC's om informatie te geven over hun commissie. Dit bleek vooralsnog voornamelijk om onder werpen te gaan die al door het ISGO worden uitgevoerd. Wethouder ir. G. de Jong van de gemeente Middelharnis gaf uitleg over de PAC Milieu, waarvan hij voorzitter is. De burgemeester van Middelharnis mevrouw G. de Vries-Hommes is voorzitter van de PAC Openbare Orde en Veiligheid, wethou der P. de Vries van de gemeente Oostflakkee is voorzitter van PAC Maatschappelijke Aangelegenheden en wethouder P.J. Koningswoud van de gemeente Dirksland is voorzitter van PAC Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ontwikkeling en Economische Zaken. Ze gaven elk op eigen wijze uitleg over de inhoud van hun commissie. Tijdens de presentatie kregen de eilandelijke gemeenten van de ministeries van Economi sche Zaken en VROM een subsidiebedrag van 430.000 uitgereikt voor maatregelen die regionaal genomen dienen te worden en waarmee projecten dienen te worden opge zet voor klimaatbeheersing. De heer Van Gent van SenterNovum overhandigde de cheque symbolisch aan de vier eilandelijke wethouders. Na de presentatie was er alle gelegenheid voor de bestuurders om kennis te maken met de verschillende PAC's én met elkaar. En juist het laatste is heel belangrijk, want in de toekomst zullen de bestuurders en ambtenaren elkaar nog veel ontmoeten op weg naar een brede samenwerking op Goe- ree-Overflakkee... Er was alle ruimte om elkaar op bestuurlijke niveau te ontmoeten. tFoio Adri van der Laan) Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Op«l. Al 35 joor de meest geliefde outo von Nederiond. www.opelnieuwsjil De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert woensdag 13 april a.s. een cre- amiddag voor de jeugd in gebouw "t Cen trum, Van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. Het thema van deze middag is 'moeder dag'. De middag is voor kinderen uit de groepen I t/m 8 en duurt van 13.30 tot 15.00 uur. De deelnamekosten bedragen 1,50 per kind. Voor meer informatie of aanmelding kunt u contact opnemen met Aimemarie de Vos, tel.: 639141, of met Corina Pieterse, tel.: 632848. ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde FR? makelaars/taxateurs NVM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1