LITIE 0900-8844 Bingo in de Victoriahal Tijd van afsciieid nemen bij de KNRM Met Wie??? Druk in icikkerland Voorjaarsconcert Amicitïa en tot Nut en Genoegen Uitzendingen Radio Superstar Politie Rotterdam-Rijnmond vernietigde vorig jaar bijna 400M0 liennepplanten Hennepkwekerij: een gevaar in de woonwijk Reddingboot heeft nachtwerk aan Russische zeiler Toneelstuk U zoekt iets specias voor uw drukwerk? IQS^ A chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Inbraak camper Aanpak Uw woning of bedrijfspand verkopen? actief in beeld en geluid Gezamenlijlce aanpak fiuiselijli geweid op Zuid-Holiandse eiianden l(rijgt inlioud OUDDORP - Tijdens een gezellig samenzijn werd vrijdag afscheid genomen van twee nauw betrokke nen bij de KNRM-afdeling Goede- reede. Cor Noorthoek uit Stellen dam beëindigt zijn secretaris-pen ningmeesterschap en ook aan de actieve periode van de schipper van de Griend, Willy Flohil is een eind gekomen. Met beide mannen, die geruime tijd een deel van het gezicht van de KNRM bepaalden, keken we terug op hun activiteiten voor de reddingsmaatschappij. Met de zee opgegroeid Walkapitein Opvolgers Bijeenl(omst Ciiristeiijlce Vrouwenbond Extra lieritdiensten Gereformeerde Gemeenten Gebr. de Waai Drukkerij Dinsdag 5 april 2005 77e jaargang nr. 7394 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Inbraken in auto OOLTGENSPLAAT - Een 54-jarige man uit Ooltgensplaat ontdekte donderdagmor gen dat hij ongewenst bezoek in zijn auto had gehad. Onbekenden hadden een ruit ver broken en de radio/cd-speler met ingebouwd navigatiesysteem gestolen. De auto stond geparkeerd op het Boomgaardpad. Donderdagmiddag deed een 59-jarige man uit Ooltgensplaat aangifte van inbraak in zijn auto. Onbekenden hadden ook hier een ruitje ingeslagen en een kapstok en een navi gatiesysteem weggenomen. Deze auto stond geparkeerd aan de Prunuslaan. Rijbewijs ingevorderd DIRKSLAND - Politiepersoneel van het district De Eilanden hield donderdagmiddag en -avond op verschillende locaties een ver keerscontrole. Tussen twaalf en elf uur wer den diverse bekeuringen uitgeschreven voor onder meer niet handsfree bellen, geen richt ing aangeven en niet in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. Op de Staakweg in Dirks- land werd een automobilist aangehouden omdat hij 180 km/per uur reed, waar 80 is toegestaan. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Rubberboot gestolen OUDE-TONGE - Een 40-jarige man uit Breda deed vrijdag aangifte van diefstal van De muziekverenigingen 'Amicitia' uit Dirksland en 'Tot Nut en Genoegen' uit Melissant organiseren op vrijdag 15 april voor de eerste maal een gezamenlijk voor jaarsconcert in Melissant. Het concert wordt gehouden in 'Melishof, aanvang 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Het idee voor dit concert' is een initiatief van de diri genten Ivo Kouwenhoven van Amicitia en Piet van Putten van Tot Nut en Genoegen; beide verenigingen hebben zich hier met enthousiasme voor ingezet. Het programma zal bestaan uit een mix van bekende en min der bekende melodieën en marsen. De beide verenigingen werken al een aantal jaren op beperkte schaal samen, zodat u enige muzi kanten in beide orkesten zult zien optreden. Daarnaast wordt een aantal nuiruners door beide orkesten gezamenlijk uitgevoerd. Iedereen is van harte welkom bij het concert, de toegang is gratis. En wie hierna geïnte resseerd is om zelf ook een instrument te gaan bespelen, is van harte welkom op de repetitieavonden. Amicitia repeteert op woensdag in het eigen gebouw aan de Nij- verheidsweg in Dirksland. Tot Nut en Genoegen repeteert op maandag in de Melis hof. zijn rubberboot. Onbekenden hadden in de nachtelijke uren een ketting doorgeknipt waarna de boot, die afgemeerd lag in de haven aan de Heerendijk, werd weggenomen. OUDDORP - Een 63-jarige man uit Bock- hom ontdekte vrijdag dat in zijn camper was ingebroken. Onbekenden hadden een slot geforceerd en onder meer rijbewijzen, een digitale fotocamera en een portemonnee weggenomen. De camper stond geparkeerd op het Strand Noord. Superpolidek Op vrijdag 8 april is er weer een uitzending van het politieke radioprogramma Super- politiek van Radio Superstar, rechtstreeks vanuit het Diekhuus gepresenteerd door Jan van Dop en Berend-Jan Bruggeman. In dit prograinma zijn vertegenwoordigers van drie politieke partijen uit de gemeente Mid- delhamis te gast, namelijk VDB '78, Chris- tenUnie en SGP. De uitzending begint om 19.00 uur. KofTie Radio Plus In het actualiteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar is zaterdag 9 april de heer Aad van Alphen te gast. Hij is voor lichter bij het I.S.G.O. en zal daar dan ook over komen vertellen. De presentatie van het programma is in handen van Jan van Dop. De uitzending van Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluis teren op 105.9 (kabel gem. Middelhamis) en 107.3 (vrije ether). DIRKSLAND - Donderdagavond 14 april aanstaande zal er weer een gezellige Bin goavond worden georganiseerd door Stichting Verenigd In Kracht in de Victo riahal (SVIK) te Dirksland. Dit is al weer de achttiende bingo van dit seizoen. Hoog tepunt was de laatstgehouden Sponsor Bin go avond ten behoeve van het ontwikke lingswerk van Johan Wachters in Mali, West Afrika. Circa 110 deelnemers moch ten deze avond worden verwelkomd en deze gingen met de meest prachtige prijzen naar huis, die allemaal kosteloos ter beschikking werden gesteld door sponsors uit Dirksland en omgeving. SVIK kijkt dan ook terug op een zeer geslaagde avond, waarvan de opbrengst volledig ten goede komt aan het werk van Johan Wachters in Mali. De komende Bingo, 14 april dus, zullen 8 rondes en 2 superrondes worden gesfJeeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. De bingo start om 20.00 uur. Regelmatig kunt u erover lezen in de politiepersberichten: er is weer een hennepkwekerij opgerold. Dat doet de politie niet voor niets, want het heb ben van een hennepkwekerij is verbo den en bovendien gevaarlijk in een woonomgeving. Het is niet zo dat de politie langs de deuren gaat om te speuren of ergens misschien een hennepkwekerij zit. Vaak wordt de politie ingeschakeld door een energieleverancier, wanneer een klant ineens ontzettend veel stroom verbruikt, of wanneer het vermoeden bestaat dat er illegaal stroom wordt afgetapt. Maar ook komt het voor dat omwonenden klagen over stankoverlast, of zelfs water overlast door lekkages. Diefstal Om de hennepplantjes een zo gunstig moge lijk klimaat te bieden, is er veel licht en warmte nodig en een juiste vochtigheids graad. De apparatuur die een heimepkweker daarvoor heeft, verbruikt veel energie. Dat is duur en daarom tappen sommige hennep- kwekers illegaal stroom af, wat diefstal is. Door de apparatuur in een hennepkwekerij is er een verhoogde kans op brand en waterlek kages en verspreiding van de legionella-bac- terie - zaken die de politie natuurlijk wil voorkomen. Bij het oprollen van een hen nepkwekerij wordt de apparatuur in beslag genomen en worden all? plantjes vernietigd. De eigenaar van de hennepkwekerij moet mee naar het politiebureau. In 2004 rolde de politie Rotterdam-Rijnmond 740 heimep- kwekerijen op, waarbij bijna 400.000 plant jes in beslag genomen en vernietigd werden. Verdachten Niet alleen wat hennepkwekerijen betreft boekt de politie goede resultaten. Zo is het aantal verdachten dat door de politie Rotter dam-Rijnmond in de maand februari werd gearresteerd, gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 2004. Dit jaar zijn het er precies 200 meer dan vorig jaar, toen in de kortste maand van het jaar 2053 verdachten werden aangeleverd bij het Openbaar Minis terie. De verdachten zullen zich de komende tijd moeten verantwoorden voor de rechter. De stijging van het aantal verdachten heeft vooral te maken met de gerichte aanpak van de speerpunten van het beleid van de politie, namelijk 'geweld', 'drugsoverlast' en 'jeugdproblematiek'. Mede als gevolg van deze aanpak is ook het aantal aangiften van strafbare feiten en overlast teruggelopen. Vorig jaar februari werden ruim 8700 aan giften geregistreerd; de afgelopen maand ruim 7300, een daling van bijna 1600 aan giften. Meer daders van de straat betekent dat het veiliger wordt, en daarmee is voor een groot deel ook dè daling van de aangif ten verklaard. De succesvolle aanpak van de politie Rotter dam-Rijnmond heeft alles te maken met de bundeling van krachten en vergroting van capaciteit. De organisatie is de afgelopen paar jaar gestroomlijnd om zoveel mogelijk politiemensen direct in te zetten ten behoeve van de burgers. Die basis werd een aantal jaren geleden gelegd met de introductie van vier werkprocessen, te weten Directe Hulp Veriening o.a. 112-meIdingen), Opsporing (recherche), Wijkpolitie en Intake en Servi ce (opnemen aangiften). Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Door de oplettendheid van de verkeers dienstmedewerker in de vuurtoren van Oud- dorp is in de nacht van donderdag 31 maart op vrijdag 1 april een ongeveer 25 jarige Rus behoed voor groot ongemak. Hij was met een zeilbootje onderweg van Scheveningen naar Hellevoetsluis. Hij had geen enkele communicatieapparatuur aan boord en had als kaart alleen een landkaart van Europa bij zich. De verlichting van het scheepje bestond uit enkele fietslampjes. Het scheep je strandde op de Hinder. De verkeersdienst medewerker bemerkte op de radar dat er iets niet in orde was en alarmeerde de redding- boot Doms Rijkers, die te Stellendam momenteel de Prinses Margriet vervangt. Rond 23.00 uur werd de bemanning van de reddingboot opgepiept en ging ter plaatse poolshoogte nemen, waar men het vastgelo pen zeiljachtje vond. Het gelukte de beman ning om het scheepje in dieper water te krij gen, waarna de buitenboordmotor werd gestart, zodat het zelf naar de vaargeul kon koersen. Even later echter viel de motor uit, en bij opnieuw opstarten vloog het in brand. De bemanning bluste het vuur en nam het scheepje op sleeptouw naar Stellendam, waar het rond 02.30 uur werd afgemeerd aan de drijvende steiger in de buitenhaven. De onfortuinlijke schipper werd ondergebracht in een plaatselijk hotel, waar hij de nacht doorbracht. J uur foto-tarvitv OUODORP-Wiintiwt 31 Ttl. 1018^ 681611 f<u 6UT14 Huiselijk geweld is de meest voorkomende vorm van geweld in de Nederlandse samen leving en doet zich voor in alle lagen van de bevolking. Een gezamenlijke, integrale aan pak van huiselijk geweld is noodzakelijk om snel en adequaat hulp te bieden aan slacht offer en dader. Het platform Openbare Gees telijke gezondheidszorg (OGGZ) van de Zuid-Hollandse eilanden - een samenwer kingsverband van de gemeenten, de zor gaanbieders, het zorgkantoor en de patiën ten- en consumentenorganisaties - is gestart om invulling te geven aan deze integrale aanpak. Binnen deze aanpak past een herkenbaar en goed bereikbaar advies- en steunpunt huise lijk geweld. Ten behoeve van dit advies- en steunpunt hebben de samenwerkingspart ners binnen het platform OGGZ, poUtie en justitie besloten om per 1 april de samen werking op het terrein van huiselijk geweld te intensiveren. Dit onder regie van de zes tien gemeenten op de Zuid-Hollandse eilan den. Het advies- en steunpunt kan slachtoffers, plegers of andere betrokkenen bij huiselijk geweld begeleiden naar een oplossing voor het huiselijk geweld. Beroepsgroepen die in hun werk of professie te maken hebben met gevallen van huiselijk geweld kunnen er terecht voor adviezen en verwijzing. Het Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Zuid-Hollandse Eilanden zal functioneren als toegang tot het achterliggende samen- werkingsnetwerk van politie, justitie, hulp verlening en preventie. De officiële opening van dit advies- en steunpunt vindt plaats op 1 september dit jaar. Aanstaande zaterdagavond staat er weer een avondje OJW op het programma. Dit keer geen open avond, filmavond of culinair, maar een toneelstuk. De teamleden van het OJW staan op de planken met 'De Kaka- boes'. Dat wil je niet missen, allemaal komen dus! Vanaf half 8 is de verenigings gebouw 'de Hoeksteen' aan de Ring te Mid delhamis voor jullie open, we starten de avond om acht uur. Tot zaterdag. Het OJW team Door Adri van der Laan Eenendertig jaar geleden werd Willy Flohil uit Ouddorp bemanningslid van de redding boot Griend, die bij de Ouddorpse haven is gestationeerd. Van deze jaren is Flohil 16 jaar schipper geweest op deze snelle boot. Door het bereiken van de 55-jarige leeftijd moet hij, volgens de voorschriften van de KNRM, uit de 'actieve dienst'. Diezelfde voorschriften eisen tevens dat bij het berei ken van de 70-jarige leeftijd ook bestuursle den hun functie moeten overgeven aan een opvolger. Daarom werd vrijdag door de plaatselijke commissie eveneens afscheid genomen van secretaris-penningmeester Cor Noorthoek uit Stellendam. Onder de plaatselijke afdeling van de KNRM vallen drie reddingsposten: Stellen dam 'buiten' en 'binnen' met de reddingbo ten Prinses Margriet en Willemtje en de Griend op de post Ouddorp. Drie schepen die, met hun bemanning, dag en nacht paraat staan om mensen die op het water in nood verkeren de helpende hand te bieden. Het kon eigenlijk niet anders of Willy Flohil moest wel een baan op het water krijgen. Hij is geboren op 'De Kaap', het huis dat vroe ger op de duinen bij Ouddorp stond, zijn familie exploiteerde strandtenten en het kon dus niet anders of hij moest zijn werk vinden op of in de nabijheid van de zee. Hij voer eerst op de koopvaardij. Nadat hij weer aan wal was gekomen, werd Willy gevraagd als opstapper op de snelle reddingboot Griend in Ouddorp. Rohil heeft nooit spijt gehad van zijn besluit om als vrijwilliger op de red dingboot te gaan werken. In gesprek met hem blijkt dat juist het bijstaan van mensen in verschillende moeilijke situaties én de saamhorigheid van de bemanning hem veel voldoening hebben gegeven in het werk op de reddingboot. In de jaren dat Flohil deel uit maakt van de bemanning van de Griend is er wel veel veranderd. De kleine snelle mbber- boot heeft een groot werkgebied. Allereerst is daar natuurlijk de Grevelingen, 'van Brou- wersdam tot Bminisse' en de Noordzee langs de Brouwersdam tot aan de Vuurtoren. Meestal wordt de bemanning van de Griend 'opgepiept' door de Kustwachtpost in de Vuurtoren, waama de bemanningsleden zich naar hun onderkomen op het Ouddorpse Bedrijventerrein spoeden. Vervolgens ver trekt men met de Unimog - de vrachtwagen die de boot naar haar startplaats brengt. Door de toename van de recreatie vaart is het aantal 'lanceringen' van de Griend evenre dig toegenomen. Het merendeel van de red dingen die worden verricht, betreft mensen uit. Willy Flohil (links) en Cor Noorthoek op de ruim dertig jaar oude Griend in de Ouddorpse jachthaven. (Foto Adri van der Laan} die voor hun plezier op het water verkeren. Flohil, die beheerder is van een camping, vindt het geen probleem dat hij in de avond uren of in het weekend weggeroepen wordt voor deze mensen. Hij wijst erop dat dit de consequentie is van het varen op een red dingboot. Natuurlijk heeft Flohil tijdens zijn activitei ten op de reddingboot leuke en minder leuke dingen meegemaakt. Bij de minder prettige dingen wil hij niet zo lang bij stilstaan. Tij dens zijn eerste reis als schipper kreeg hij al een zware vuurdoop. De Griend moest assis tentie verlenen bij een schip dat overvaren was. Er moest naar vermisten worden gezocht, en die werden levenloos aangetrof fen. Maar gelukkig zijn er ook de geslaagde reddingen, waarbij werkelijk hulp aan men sen kan worden verleend. Meestal ontmoet de bemanning dan veel dankbaarheid en dat doet hen weer goed. Door zijn bestuurlijke functie van secretaris penningmeester van de plaatselijke commis sie van de KNRM wordt Cor Noorthoek wel eens gekscherend 'de walkapitein' genoemd, Noorthoek behartigt voornamelijk de administratieve zaken voor de afdeling. Ondanks dat Noorthoek geen nautische ach tergrond heeft, is hij wel via familiebanden betrokken bij het reddingwezen. Zijn broer voer op de reddingboot van Hoek van Hol land en het werk heeft hem wel altijd aange trokken. Ook Noorthoek heeft altijd de pie per op zak omdat hij graag op de hoogte blijft van de verrichtingen van de reddingbo ten. Dit wil niet zeggen dat hij altijd op de steiger te vinden was, maar als er geredde mensen aan land worden gebracht, is ook Noorthoek ter plaatse. Een groot deel van de kosten van de plaatse lijke commissie wordt verzorgd door het hoofdkantoor van de KNRM te IJmuiden. Zo zorgen zij voor de aanschaf én het onder houd van de boten. De bemanningsleden, allen vrijwilligers, krijgen een vergoeding voor hun werk: 1,25 per uur. De drie boten van de KNRM hebben alle maal hun eigen werkgebied. Flohil: "toch worden wij wel ingezet op bijvoorbeeld de Kwade Hoek, als er mensen zijn die door het opkomende water niet meer temg kunnen komen. De Griend heeft maar weinig diep gang en daarom kunnen wij hen dan wel bereiken. Ook verlenen wij wel assistentie bij klussen van de - grotere - reddingboot Prinses Margriet. We assisteren dan wel eens om trossen over te brengen". Ondanks de toename van het aantal recre atieve vaartuigen is er bij een noodgeval lang niet altijd sprake van onervarenheid of onkunde van de betrokkenen. "Meestal gaat het om motorpech, of laat het materiaal het afweten". Wel blijkt het, zéker aan de zee kant van de Brouwersdam, veel voor te komen dat surfers met weinig ervaring zich te ver de zee op begeven. Ook met het kite- surfen worden nogal eens onverstandige din gen gedaan, waardoor vervolgens de Griend gealarmeerd moet worden. In de jaren dat Flohil deel uitmaakte van de bemanning van de reddingboot is er vooral op technisch gebied veel veranderd. Daarom dienen de bemanningsleden hun kennis op peil te houden door het volgen van cursussen en trainingen. Regelmatig zijn er trainingen in Schotland en worden er navigatiecursus- sen en EHBO-cursussen gevolgd. Vlak voor het dmkke toeristenseizoen begint, is er nu de wisseling van de wacht bij de KNRM. Willy Flohil wordt opgevolgd door Willem van Sighem, en Cor Noor- thoeks opvolger is Jan van Wezel uit Stel lendam, de p.r.-man van de KNRM-afde ling. Toch blijft er voor Flohil nog wel een baan tje aan de kant: hij wordt 'vuurleider'Dit betekent dat hij in noodgevallen het whip- per-kanon vanaf de kust af mag schieten om een verbinding tot stand te brengen met een in nood verkerend vaartuig. Van beide scheidende KNRM-functionaris- sen kan worden verwacht dat zij 'hun' KNRM niet zo vlug uit het oog zullen ver liezen. MIDDELHARNIS - De Christelijke Vrou wenbond afdeling Middelhamis/Sommels- dijk nodigt ouderen en alleengaanden uit op dinsdagmiddag 12 april a.s. in verenigings gebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Mid delhamis. Deze middag, die de laatste is van dit seizoen, zal de heer M.H. Baan uit Dirks land spreken over geloofsvertrouwen. Aan vang 14.30 uur. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. De UW (Unie van Vrijwilligers) bestaat 60 jaar. Daar wil men bij Radio Flakkee natuur lijk aandacht aan besteden. Carla Hersbach heeft daarvoor Joke Klepper uitgenodigd in de studio van Radio Flakkee in Dirksland. Joke komt op dinsdag 5 april tussen 18.00 en 19.00 uur in het programma 'Met Wie???' uitleggen wat de UVV doet en wat de toe komstplannen zijn. De herhahng is woens dag van 18.00 tot 19.00 uur. NIEUWE-TONGE - dinsdag 5 april, 19.30 uur, ds. M. Mondria DIRKSLAND - woensdag 6 april, 19.30 uur, ds. A.B. van der Heiden STAD AAN 'T HARINGVLIET - woensdag 6 april, 19.30 uur, ds. J.M. Kleppe Dezer weken is het in kikkerland weer een drukte van belang. In groten getale gaan ze op pad - dikwijls een onderneming op leven en dood - naar waterrijke plekjes, waar ze ongehinderd kunnen paren en waarbij poeltjes en vijvers dikwijls veranderen in een krioelende kikkermassa. En wie water in de buurt van zijn of haar woning heeft, kan daar over meepraten, zoals de Dirkslandse groenteboer Pieter Struik. "Je ziet soms het water niet meer van de kikkers" zegt hij, wijzend op de vijver in de tuin bij zijn huis. En inder daad, vele tientallen krioelende en knorrende kikkers maakten van het heldere vijverwa ter één bad met dril: volgend jaar zijn het er dus nóg meer. (Teksi en foto: Hans viiienus) Bel (0187) 4710 20 of mail naar algenu!en#geb4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1